DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13514 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 13 Juli 1927 DAGBLA ABONNEMENTEN per week f 0.27^4, met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem |B| AD VERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 00 cents per regel. BQ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentign van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Ccnti 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem enOmstreken f0.57H; franco perpostf 0.65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 63, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :j. c. peereboom en p. w. peereboom Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, IJmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: robert peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk weg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD RUBRIEK VOOR VRAGEN. Wij vestigen er de aandacht op, dat de geregeld op Woensdag ver. schijnende Vragenrubriek, door bijzondere omstandigheden deze week tot morgen, Donderdag, is uitgesteld. AGENDA. WOENSDAG 13 JULI Schouwburg Jansweg: Opvoering der revue ,,'k Heb jou noodig". 8.15 uur. Kennemer Lyceum: Indische ten toonstelling van 7.30 tot 10 uur. Voor dracht Prof. Dr. J. van Rees: „Mijn reis door Indië", 8 uur. Café Restaurant de Kroon, Groote Markt: Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. Café „Dreef zicht": Concert, Trio Stoffer. Overveen: Firma J. A. Boskamp: Tentoonstelling van sierwerk van Mevr. W. F. Brongersma Klinkhamer en kunstdrijfwerk van F. D. Duijs, van 106 uur. Zandvoort: Bovenzaal van Pavilion Riche: Buitengewone Cabaretavond der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort. DONDERDAG 14 JULI Schouwburg Jansweg: Opvoering der revue „Tc Heb jou noodig", 8.15 uur. Kennemer Lyceum: Indische ten toonstelling van 2 tot 5 en van 7.30 tot 10 uur. Café Restaurant de Kroon, Groote Markt: Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreef zicht": Concert, Trio Stoffer. Overveen: Firma J. A. Boskamp: Tentoonstelling van sierwerk van Mevr. W. F. Brongersma Klinkhamer en kunstdrijfwerk van F. D. Duijs, van 106 uur. Zandvoort: Gemeenteraad, 7.30 uur. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De Stads-Editie van de Oprechte Haarlemsche Courant publiceert in haar nummer van Maandag 11 Juli een arti kel waarin zü den secretaris van de Kamer van Kooohandel aanvalt. De re den is dat Jhr. J. C. Mollerus ter gele genheid van het jubileum der Kamer in ons blad een artikel heeft geschreven over de toekomst van dit instituut ter wijl hij mededeelingen over dit onder werp aan de Stads-Editie en de Nieuwe Haarlemsche Courant zou hebben ont houden. Dit is een zaak tusschen de Stads- Editie en den heer Mollerus, die ons verder niet aangaat. Onze hoofdredac teur heeft den heer Mollerus, die sinds jaren tot onze medewerkers behoort, verzocht om over het bewuste onderwerp een artikel te willen schrijven, en hij heeft daaraan voldaan. Iets anders is evenwel dat de Stads- Editie in het bewuste artikel eerst zegt: hij begint... mei het werktuig der populariteit, de pers, liefst maar zelfs voor het aanzienlijkste deel te passee- ren.en dat verderop preciseert door de woorden: als men zijn plicht zóo over het hoofd ziet dat men drie vierden van het krantenlezend publiek neutraal en overwegend R. K. liefst maar wenscht te verwaarloozen"... Wij qualificeeren dit als oneerlijke concurrentie. De Stads-Editie tracht op deze manier het publiek wijs te maken dat zij met de Nieuwe Haarlemsche Courant drie vierden van het krantenlezend publiek bereikt. Dit is een grove onwaarheid. Haarlem's Dagblad heeft meer dar achttienduizend betalende abonnés: het hoogste aantal van de Haarlemsche dagbladen. Wij zijn onmiddellijk bereid om dit door verklaringen van twee be kende accountants te doen bevestigen. Laat de Stads-Editie hetzelfde dan eens doen. Onze meening is dat de Stads-Edi tie het laagste aantal betalende abon nés heeft van de drie Haarlemsche plaatselijke bladen. Minder dan de helft van ons aantal en aanmerkelijk minder dan het totaal van de Nieuwe Haarlem sche Courant. Als de Stads-Editie meent dit te kunnen weerleggen, moet zij met een accountents-verklaring komen die haar bewering bewijst. Wat zü thans geschre ven heeft is een aperte onwaarheid, en wij waarschuwen lezers en adverteerders tegen deze valsche voorstelling van feiten. Speciaal de laatsten. omdat hun helangen hierbij nauw betrokken zün en omdac zij er recht op hebben de waarde van het artikel dat zü bü de Haarlem sche bladen betrekken i.e. adverten ces precies te kennen. Haarlem, 3 Juli Antwoord aan een anonymus (ma?) S. v. B. v. H., heb dank! Ik weet niet wie gü züt, ik weet zelfs niet of het een hü of een zü is, die mij zulk een vriendelük gedicht zond om zü'n (haar) instemming met een recent stukje in deze rubriek te kennen te ge ven. Maar de anonymiteit is juist het mooie van het geval, want wie heeft er ooit van gehoord dat iemand een onge- teekenden brief zond om iets vriende- hjks te zeggen? Ik niet. Het is het lot des journalisten om jaar- lü'ks een zeker aantal naamlooze schrif turen te ontvangen. Het is 't lot van ieder die krachtens zijn beroep gedwon gen is om aan den weg te timmeren. Hü heeft veel beküks, en tot de kükers be- hooren er alty'd een aantal die zich lie ver maar achter een boom verstoppen en uit hun veilige schuilplaats schreeu wen dat des timmermans werk niet goed is.dat zün zwaluwstaarten niet pak ken, en dat er kwasten in zün hout zit ten, dat ie te korte draadnagels gebruikt en dat hü vurenhout voor grenen ver koopt. Dit zün niet de ergsten. Sommigen gaan verder in him aantü gingen. Het succes van den anonymus is altijd nul bü menschen die aan zulke brie ven gewend zün. Dus ook by journalis ten. Ik beken dat ik deze epistels nooit ongelezen in de prullenmand heb gegooid, ofschoon dit de voorgeschreven methode is, die evenwel naar mijn meening door niemand wordt toegepast. Waarom ook? De anonieme brief geeft een af wisseling in het doorlezen van je post, plus het besef dat je dezen adressant nu eens niet hoeft te antwoorden. Je gaat eens makkelük in je stoel zitten, laat de serie invectieven, verwenschin- gen, uitroepteekens (c.q. dreigementen) die de onbekende op je loslaat, over je heen gaan, bekykt zy'n handschrift en vraagt je af hoe hij tot deze zonderlinge daad gekomen zou zün. Is-ie bang voor een vervolging wegens beleediging of smaad of zoo? Je glimlacht by 't idéé, want welk verstandig mensch haalt zich onnoodig de soesah van een proces aan den hals? Vreest hü een pak slaag? Ook niet, want daarvoor zün we tegenwoor dig veel te beschaafd geworden. Wat dan? Bly'kbaar schaamt-ie zich alleen over zichzelf, en wil je dat doen weten. Maar waarom dan? Het bhjft een raad sel. Ik heb eens een zeer bekend man ont moet die my vertelde dat hü anonieme brieven zelfs niet openbrak. Hy smeet ze ongeopend in de prullenmand, met een prachtig gebaar van minachting. Hij moet dus met een zesde zintuig be gaafd zy'n geweest. Behalve hy zyn er m.L geen menschen die niet eens even kyken wat erin staat. In vele gevallen heb je trouwens het ding al gelezen eer je de anonymiteit ontdekt.tenzy je behoort tot die ouderwetsch secure menschen die van iederen brief eerst de envelop en daarna de onderteekenlng beküken eer ze aan den inhoud be ginnen. Succes heeft de anonymus alleen bü menschen die zelden of nooit zooiets krygen, en er daarom van schrikken, of kwaad worden. Er zün ook menschen die bang worden als ze een telegram krygen. Maar dat is alleen ongewoonte. Als getrainde post-ontvanger loop je 't fraais door, glimlacht superieur, prulle- mandeert en verbaast je voor de zoo- veelste maal over het Raadsel van den Anonymus. Alsmede over zy'n slechte Nederlandsch. over de taal- en stülfou- ten waardoor hü zich altyd kenmerkt. Gij, S. v. B. v. H., maakt ook in dit opzicht een uitzondering. Uw taal is feilloos, uw metrum zuiver, uw rijm zon der vrüheden. En voor uw vriendelyken büval ben ik u dankbaar. Een mensch krijgt graag eens een pluimpje. Alleen- van de beweegredenen voor uw anony miteit begrüP ik nog minder dan van die van de anderen. Maar ik vraag er niet naar. En wie weet misschien valt op een goeden dag het telefoonboekje of het adresboek eens net op de goede pagina open, en zal mü op deze wyze de naam onthuld worden van hem (haar) die den eenigen vriendelüken anoniemen brief zond die mü ooit ge werd. R. P. TACT. DE WERKLOOSHEID. NOG STEEDS TOENEMING. Nog steeds is er een toeneming van de werkloosheid hier ter stede te con* stateeren, die. met het oog op het jaar getijde. de arbeiders verontrust. De werkloosheid is voornamelijk in de bouwbedrijven voor de timmerlieden, metselaars, stucadoors en opperlieden toegenomen, maar ook de schilders en meubelmakers zien weer meer van hun vakgenooten werkloos rondloopen, even* als de typografen. Voor de losse arbeiders, de z.g. wal- werkers is er momenteel zoo goed als geen werkloosheid, wat zijn oorzaak vir.dt in het feit dat er thans een aantal schepen met brandstof ter lossing lig gen, wat dus slgchts van tijdejjjken aard fe. Noodkreet. Wil de bekoor lijke dame met wagen, die 4 Juli 's morgens een glas citroen kwam drinken, nog een keertje terugkomen? De dikste van de twee. Adv. Alg. Hbld.) Dit is nu eens een noodkreet, Vol diepe zielesmart. Die snüdt je door de ziel en Die schrünt je in het hart; Een dame vol bekoring. Die drinkt een glas citroen, En nog wel met een wagen Dat moet Je wel iets doen; De steller der annonce Heeft ruim een week gewacht. En naar we kunnen raden, Diepzinnig nagedacht; Je ziet z'n zielswee groeien, Naarmate 't langer duurt Toen heeft hy vastberaden. Zijn noodkreet weggestuurd; Haar beeld staat hem voor oogen, Hoe liefelijk zü was, Toen ze, 4 Juli 's morgens, Citroen dronk uit een glas: Er deed ook nog een ander. Aan die citroenfuif mee En dahrom preciseert hü: De dikste van de twee. 't Is Jammer, maar hij heeft toch Een fout daarmee begaan, Het is hem te vergeven, De man was zoo ontdaan; Maar je moet tactisch blüven, Al ben je ook van stuur, Hü had hier moeten schrijven: Die met het mooist figuur! P. GASUS. DE AARDBEIEN. VEEL AANVOER, GOEDE PRIJZEN. Men schrijft ons uit Beverwük: De aanvoer der aardbeien gaat nu met den dag omhoog. Maandag wer den aan de 3 veilingen ongeveer 200.000 K.G. geveild en Dinsdag was het min stens evenveel. De prijzen houden zich uitstekend en variëeren van f 38 tot f 45 per 100 K.G. terwül de kwaliteit van het product zeer goed is te noe men. Hoewel ieder het op prijs stelt, dat de Breestraat wordt geasphalteerd, was het toch te wenschen geweest, dat men hiermee nog 2 weken had gewacht. Op de smalle Koningstraat is het nu een drukte van belang, evenals in de Meestraat bü de veilingsgebouwen. De politie heeft handen vol werk om het verkeer zoo goed mogelijk te regelen en te zorgen dat er geen verkeerson gevallen plaats hebben. DE NATUURRAMPEN IN EUROPA EN TRANSJORDANIë. OVERSTROOMINGEN FRANKRIJK. IN Dorpen onder water. WATERSCHADE IN PARUS. De schade, aangericht door de stort regens der afgeloopen dagen wordt thans nog vergroot door de overstroo mingen, die het gevolg van de hevige regens zün. Door het buiten de oevers treden van de Eure zün verscheidene kleine steden en dorpen langs deze ri vier onder water komen te staan. Ook in alle andere rivieren is het water sr.el wassende en algemeen wordt vcor cver- stroomingen gevreesd. Vele fabrieken, vooral in de omgeving van Limoges, hebben het werk tüdelyk moeten stop zetten, doordat het water de machine kamers is binnengedrongen. De twee zware onweersbuien, die gis teren over Parüs zijn losgebroken, heb ben in de buitenwüken de kelders van honderden huizen onder water gezet. De meeste schade werd aan het telefoon net aangericht. Zes telefooncentrales, die in kelderverdiepingen zijn onderge bracht, zün buiten werk gesteld, waar door een achtste gcc>,,clte der Parüschc abonnés geen gebruik van de telefoon kan maken. Op verschillende hoofdwe gen in de buitenwüken werd het ver keer gestremd. In het Noorden van Pa rüs stond het geiieele tramverkeer stil. DE AARDBEVING IN PALESTINA. 108 dooden. 345 GEWONDEN. Volgens de jongste berichten uit de door de aardbeving geteisterde gebie den bedraagt het aantal dooden 108 en zijn 345 personen gewond. De bewoners zyn door een paniek bevangen, daar een nieuwe aardbeving wordt gevreesd, om dat de schok van gisteren heviger was dan ooit door de huidige bewoners van Palestina werd waargenomen. Te Cairo worden alarmeerende, doch tot nog toe nog niet bevestigde berich ten ontvangen over de verwoestingen, welke de aardbeving in Transjordanië heeft aangericht. Naar schatting zouden hier duizend personen zyn gedood. Aan de „Times" wordt gemeld, dat rapporten van vliegers, die boven het Zuiden van Transjordanië hebben ge vlogen. eveneens doen vreezen, dat het aantal dooden zeer groot is. Een Reuter-bericht uit Cairo zegt, dat volgens een ooggetuige uit Transjorda nië bü de aardbeving aldaar 300 men schen zouden zün omgekomen. Ten gevolge van de aardbeving van gisteren zün te Ludd dertig personen gedood en zeventig gewond. De Britsche luchivaartafdeelingen hebben bij het reddingswerk der slachtoffers uitne EDUARD VAN BEINUM GEHUWD. In Amsterdam werd gisteren het huwelijk voltrokken tusschen den pas be- aoemden dirigent der H. O. V, Eduard van Beinun, en de bekende Am.terdam.ebe I violiste Sep ha Jansen, 1 fat yeel schade aangericht, mende diensten bewezen. Te Hebrcn werden vier personen gedood. In de ste den Gaza, Acre en Bersjebah werd ge enschade aangericht, maar te Safad en Tiberias was dit wel het geval. In een twintigtal steden en dorpen -,.ün er slachtoffers te betreuren. Een doodenstad. De stad Nabloes biedt een vreeselük beeld van verwoesting. De plaats ziet er uit als een doodenstad en het lükt alsof er een hevig bombardement heeft plaats gehad. Büna geen enkel huis is door de verwoesting ontsnapt en de meeste zün geheel ingestort. Enkele staan nog als door een wonder overeind. De gevaar lijk z<?er drukke straten zün büna vol komen verlaten met uitzondering van enkele inwoners die op kameelen en ezels hun bezittingen in veiligheid trachten te brengen in een geïmproviseerd kamp buiten de stad, waar de meeste inwoners zich terneergeslagen en treurig hebben verzameld. Vele hooge gebouwen zijn als kaarten huizen inééngestort. Het reddingswerk Is onmiddellü'k ter hand genomen en word' geleid door de Britsche politie. In büna alle straten is het onveilig. De bevrüding der lijken uit de puinhoopen geschiedt onder de treurige kreten der wachten den, als dezen de houding zien waarin de slachtoffers door de dood werden verrast, Hondervüftig personen werden ge dood in Palestina en 100 in Trans-Jor- danië. In totaal zyn circa 500 personen omgekomen onder wie geen Europeanen DE CATASTROPHE IN SAKSEN. Voor millioenen vernietigd. 2 JAAR NOODIG VOOR WEDEROPBOUW. De materieele schade In het door de onweerscatastrofe geteisterde Saksische en Pruisische gebied wordt op 50 a 60 millioen mark geschat. Met den weder opbouw zullen anderhall tot twee Jaar gemoeid zün. Naar de commissie voor vaststelling der schade tot dusver heeft geconstateerd, zün in het bruinkoolgebled van Zeitz-Weis- senfelz 40.000 morgen bebouwd land ernstig geteisterd; de aangerichte scha de bedraagt 60 tot 100 De aardappel en beetwortelenoogst zal wegens de aan gerichte schade slechts zeer gering zün; ook de fruitoogst is voor het grootste deel verloren. Boven het district Oberröhllngen (Saksen) brak gisteren een hevige wolkbreuk los. Het gebied bü 6e müncn „Kupferhammer" en „Waltcrshausen" is door de watermassa's in een groot meer veranderd. Het spoorwegverkeer tusschen Elsleben en Teutschenthal is wegens ondermüning van den spoor- wegdük gestremd. Te Kupferhammer is vooral het kerkhof geteisterd, waar graf steenen werden omvergeworpen en gra ven opengewoeld. Het district van Ober- röhlingen is zonder telefonische verbin ding en verstoken van licht. Onder groote deelneming uit alle dee- len van het rük heeft hedenmiddag om vier uur de teraardebestelling plaats ge vonden van het grootste deel der slacht offers, die te Berggiesshilbel het leven verloren. Zeven slachtoffers zün reeds gisteren aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Aanwezig waren vertegen woordigers der rüksregeering, der Sak sische regeering met den premier Heldt aan het hoofd, der staats- en der ste- delüke autoriteiten. Rüksweer, rüks- spoorwegen, enz. Van het bordes der kleine kerk af sprak de Saksische „Landesbischof" de grafrede uit. Te Dresden hadden heden alle openbare gebouwen de vlag halfstok uitgestoken. ENGELAND. Noodweer. MATERIEELE SCHADE. Behalve Londen zün ook andere ge deelten van Engeland door zware on- weders met hun nasieen van ilkbreu- ken en branden geteisterd. Het ernstigst waren de gevolgen in West-Engeland en Oost-Lancashire. In de nabüheid van de katoens tad Middleton werd voor vele duizenden ponden schade aangericht. De rivier de Irk is daar overstroomd. De bewoners der huizen in de laagge legen gedeelten van de omliggende ka toenplaatsen, waar het water tot aan de slaapkamers steeg, moesten met booten in veiligheid worden gebracht. Te Shaw werden dertig gezinnen dakloos door het bezwüken van den rivierdük: vele katoenopslagplaatsen liepen daar onder. CYCLOON. B\j de Zwarte Zee. 80 DOODEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat da stad Noworossysk (aan de Zwarte Zee) door een cycloon geteisterd ls. Volgens tot nu toe ontvangen berichten kwamen tachtig personen om het leven en wer den er twintig gewond. NEDERLANDSCH VLIEG- TUIG TEGEN EEN BOOM GEVLOGEN. Tusschen Rijssel en Calais. GOED AFGELOOPEN. Van Reuter ontvingen wy hedenmor gen een telegram van den volgenden in houd: Een Nederlandsch vliegtuig van Lon den naar Amsterdam met zeven passa giers is tengevolge van den mist den weg kwüt geraakt, en bü Boisdinghem tegen een boom gevlogen en omgeslagen. De passagiers zün ongedeerd op één na. die kneuzingen opliep. De machine is ver nield. Wü stelden ons onmidd^'Mk in ver binding met de vlleghaven Schiphol, om nadere büzonderheden. Geruststellende mededeelingen. Het volgende werd ons van die züde omtrent het gebeurde verteld: Het toestel was op weg van Londen naar Amsterdam.De mist was zeer dik. Deze omstandigheid behoeft in den regel geen ernstige belemmering te veroorza ken. daar de radioplaatsbepaling boven den mist plaats vir.dt. Door zware luchtstoringen schijnt de piloot van de draadlooze geen profüt gehad te hebben. Hü kon zich niet meer oriënteeren en vloog daarom om niet op zee behoeven te dalen onmlddellük naar het Oosten landwaarts, om zün machine neer te kunnen zetten. Het plaatsje Boisding hem ligt tusschen Rüsscl en Calais vlak bü St, Omer. Het toestel kwam, zooals het telegram meldt tegen een boom aan en werd be schadigd. Persoonlüke ongelukken kwa men niet voor. De passagier die „ge wond" was liep volgens onzen zegsman slechts een schram op. De reizigers kon den per trein him tocht naar Amster dam voortzetten. Onder hen waren eenige Amsterdammers. De overige pas sagiers waren Amerikanen. Het beschadigde toestel moet ln Bois dinghem nog even geïnspecteerd wor den. Daarna zal het per trein naar Waalhaven worden vervoerd. ARBEID IN KALKZAND STEENFABRIEKEN. OVERWERKVERGUNNINGEN. De minister van Arbeid, H. en N. liccft aan de hoofden of bestuurders van kalk* zandsteenfabrieken in alle gemeenten des Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Aug. t/m. 31 Dec. a s. ge durende tien uren per dag en 55 uren per weck arbeid verrichten, onder voor waarde. dat de arbeidstijd van bedeelde arbeiders in zijn geheel is gelegen, hetzij tusschen zes uur v.m. en zes uur n.m hetzij tusschen zeven uur vjn. en zevea uur n.m. HAARLEM—VELSEN. HET WERK AAN DEN RIJKS STRAATWEG ONDER VELSEN. Doordat de keien, bcnoodigd voor het verharden van den noodweg naar het pontveer niet tüdig waren aangevoerd, hebben de werkzaamheden ter verbete ring van den nieuwen straatweg nabü het dorp Veisen ongeveer een maand stilgelegen. Thans is de eerste partU keien gear riveerd en zün ook de stoomwals en de andere materialen voor het asphalteecen gekomen. Er behoeft nog slechts een klein gedeelte geasphalteerd te worden, zoodat indlien met de keienbestrating voortgang wordt gemaakt, de weg over eenige weken wel gereed zal zijn. DE NIEUWE ZWEM INRICHTING. A.S. ZATERDAGMIDDAG OFFICIEELE OPENING B. en W hebben thans de leden van den gemeenteraad, alsook verschillen de andere genoodigden, medegedeeld, dat de opening van de nieuwe zwem en badinrichting aan de Houtvaart door hun college zal geschieden op Zaterdag 16 Juli a.s. des namiddags te 4 uur. Na de opening zullen verschillend» wedstrijden worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1