BUITEJï'LANDSCH OVERZICHT STADSNIEUWS. BURGERLIJKE STAND SPORT EN SPEL, ^fleutalgische pijnen K '.SLEWS DAGBL4D WOENSDAG 13 JULI1927 Poincaré's moeilijkheden. Een hef tige strijd om de ambtenaarssalarissen te verwachten. Loopt het kabinet gevaar? De hervormde Kieswet. De kansen in Genève. De verdaging heeft opluchting gebracht. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na den stormachtigen en langen strijc in de Fransche Kamer over de kieswet hervorming waarover onze lezers hier onder een uitvoerige beschouwing vinden stond een tweede gevecht aangekon digd voor heden. Feitelijk was de quaes- tie gisteren al aan de orde. doch na de emotie omtrent de Kieswet wenschte men één dag rust, om zich terdege van twee kanten te kunnen voorbereiden. 't Gaat om de verhooging der ambte naarssalarissen. Dit ls inderdaad voor Poincaré een zéér netelige quaestie. Hij had indertijd toegezegd, een deel van 't surplus van de inkomsten over 1926 en 1927 te zullen aanwenden om de sala rissen der ambtenaren te verhoogen en deze nieuwe salarisschaal zou op 1 Ja nuari van kracht worden, doch de radi calen en socialisten eischen nu. dat deze verhooging reeds zal golden van 1 Augus tus 1926 af en dat uit het aflossingsfonds de noodige credieten zullen worden ge put, welke voor 1926 125.000.000 francs en voor 1927 300 millloen francs zou be dragen. Poincaré heeft dit kortweg ge weigerd en verklaard, met deze kwestie te zullen staan of vallen. De radicalen hebben verklaard dat him actie geenszins ten doel heeft Poincaré te doen vallen. Zij niemorceren echter dat aan de ambtenaren reeds in 1924 beloften wer den gedaan. Daarom stemden zij in dat Jaar vóór het cartel, met de bedoeling om in 1923 tegen te stemmen als die be loften niet werden gehouden. Aan den anderen kant voert men aan, dat Poincaré de verhooging nu niet kan toestaan omdat zij de balans der begroo ting ernstig in gevaar zou brengen. Hevige strijd wordt dus verwacht. Men is 't er niet over eens of het leven van 't kabinet er al dan niet bij zal inschieten. Aan den éénen kant is men bang om de regeering zijn stem te Onthouden voor een eventueelen val van den 'ranc. aan den anderen kant acht men de positie der schatkist sterk genoeg om tegen een fltakcn stoot te kunnen De Fransche Kieswet wijziging. Van groote beteekenis. Het Kamerdebat over het ontwerp der kieswetwijziging is thans geëin digd. Daar de Kamer-verkiezingen in Mei 1928 zullen plaats hebben, zal de wet de vier eerstvolgende Jaren van grooten invloed zijn op de politieke prestaties en de politieke kleur van Frankrijk. Alle Kamerleden waren ten sterkste ln dit wetsontwerp geïnteres seerd, deels omdat ze hierin voor zich zelf en hun partij een middel zien om hun positie te versterken, deels omdat ze meenen dor een gevaar bedreigd te worden. In de eerste plaats rijst de vraag waarom het noodig is het kiesstelsel te veranderen. Sinds het parlementa risme in Frankrijk zijn intrede gedaan heeft, werden om beurten twee soor ten van kiesstelsels gebruikt dat met de uninominale stemming en dat met de stemming volgens het lijststelsel. Bij de uninominale stemmers wordt er één afgevaardigde per district benoemd; deze districten zijn tamelijk klein: een arrondissement of een deel daarvan. Daarom heet dit stelsel gemeenlijk het arrondissements-kiesrecht. Het lijst stelsel gehoudt steeds hetzelfde aantal districten met het arrondissement als grondslag, doch het aantal Kamerle den wisselt af naar het aantal inwo ners. Dus zijn er verscheidene afge vaardigden in elk district. De unino minale stemming was tijdens het twee de Keizerrijk in zwang; de republiek stelde de stemming volgens het lijststel sel, in dat vroeger als het bij uitstc-k republikeinsche kiesstelsel beschouwd werd: de kiezer kent niet zoozeer den canöidaat zelf. zoodat de stemming meer door principieele overwegingen dan wel door persoonlijken voorkeur bepaald wordt. Voor de groote partijen die in Frankrijk tamelijk doctrinair zijn, was dit een groot voordeel. Doch tijdens de crisis van Boulanger in 1889 is het kiesrecht hervormd en ls men tot de uninominale stemmen terug ge keerd, clie in Frankrijk tot 1919 in wer king is gebleven. Beide kiesstelsels waren gebaseerd op meerderheidsbesluiten: de gekoze nen moesten steeds ten minste de helft plus één van het aantal stemmen beha len. Eenlgen l ijd voor den oorlog kwa men de oppositiepartijen van uiterst rechts on links op' tegen dit meerder heidsstelsel en cischt.cn evenredige ver tegenwoordiging. Men zal direct inzien, dat zoo'n stel sel alleen voor de oppositie-partijen voordeelIg is. De strijd voor de S. V. ls inderdaad voor de rechterzijde een strijdmiddel geweest om liet overwicht der radicalen en der socialistische radi calen te verbroken. Eerst na den oor log ls men hierin geslaagd, hoewel de kieswet van 1919 niet de zuivere E V. heeft ingesteld. De coalitie van rechts met de socialisten was niet sterk ge noeg om het stelsel er in zuiveren vorm door te halen, dus moest er wel een compromis gesloten worden met de aanhangers van het mecrderheldsstel- scl. Bij de verdeeling der zetels, die na een eerste indeeling overblijven, kreeg de partij, die de meeste stemmen od zich vcreenigd had, den voorrang. Dit gan de stelsel nu heeft ten slotte bij de verkiezingen van 1919 en 1924 aan geen van beide partijen voldoening ge schonken. Bij de verkiezing van 1919 heeft een rechtsche coalitie, het Nationale Blok. de meerderheid behaald, grootcndcels om algemeen® politieke redenen, doch ook omdat het nieuwe stelsel op mees terlijke wijze cioor de tegenstanders der radicalen gebruikt is. By dc ver kiezingen van 1924 brachten dc radica len. die door de ondervinding geleerd hadden, een verbond met de socialisten tot stand onder den naam van het Ltnksche Kartel, en hebben zich op hun tegenstanders gewroken. Dit stel sel moet de partijen wel dwingen ver bonden met andere partijen te sluiten om het maximum aantal stemmen te verkrijgen voor den meerderheids voor rang. Deze verkiezingsverbonden ko men na veel geven en nemen door een compromis tusschen cie partijbestu ren, die de verkiezingslijsten opmaken, tot stand en de kiezer moet zich wel bij deze combinatie neerleggen. Op de lijsten staan dus namen en meeningen naast elkaar, die, volgens de bestrijders van dit stelsel, recht tegen elkaar indruischen, zoodat de stemming er een onklaar en dubbelzinnig karakter door krijgt. Een tweede bezwaar volgens hen, dat het haast onmogelijk ls een meer derheid in het parlement te vormen. Dit is niet alleen in Frankrijk het ge val: ook België en Duitschland, die eveneens de E. V. hebben zouden de zelfde moeilijkheid ondervinden. Door meerderheidsstemming krijgt de over winnende partij een zeer sterk over wicht in de Kamer, waardoor het ge makkelijker wordt een goed functionee- rend kabinet te vormen. De entwapenaars te Genève. Weer hoop? De vertegenwoordiger van Havas meldt aan de Tel., dat de vlootbeperkingsconfe- r en tie thans liet nieuwe Engelsche voor stel onderzoek. Dit voorstel verzoekt den Vereenigden Staten, het aantal kruisers van 10.000 ton, welke door de vlootdes- kimdigen worden verlangd, zoo laag mo gelijk te houden. Engeland bezit thans twaalf van dergelijke kruisers. Het zou den Vereenigden Staten volgens voorstel geoorloofd zijn, er zooveel bij te bouwen, tot gelijkwaardigheid verkregen zou zijn met Engeland, dat zich zijner zijds verplicht geen kruisers van deze tonnenma&t meer te zullen bijbouwen, totdat deze gelijitwaardigheid bereikt is Naar verluidt, zou dit voorst "1 door de Japanners gunstig ontvangen zijn. De Amerikanen zouden eenig voorbehoud hebben gemaakt. De nieuwe Britsche voorstellen bij de vlootconferentie ingediend, blijken een voudiger te zijn dan vermoed werd. Hoofdzaak is, dat Amerika groote krui sers zou mogen bijbouwen, totdat gelijk heid ten aanzien van de groote kruisers met Engeland verkregen is. Daarna zal men opnieuw confereeren. De Ameri- kaansche gedelegeerde, Gibson, moet te genover Amerikaansche journalisten ver klaard hebben, dat de toestand thans gunstiger ls dan ooit tevoren tydens de conferentie. Internationale Hulpunie. Conventie goedgekeurd. De Volkenbondsconfercntie voor de stichting eener internationale hulpunie is gesloten na eenstemmige goedkeu ring van conventie en statuten der hulpunie. De definitieve tekst der conventie beperkt de rechtstrceksche hulpverlce- ning der internationale unie tot leni ging van den eersten nood bij rampen van buitengewonen ernst., die de eigen hulpkrachten van het getroffen volk te boven gaan. Het Roode Kruis is het voornaamste werktuig der internatio nale unie by haar actie tot het verlee- nen van bijstand. Verder zegt het Hbld.: De toetreden de staten behoeven slechts financieel bij te dragen tot het aanvangsfonds; voor later bestaat geenerlei financieele verplichting. Voor Nederland zouden de kosten van toetreding tot de hulp unie veertienduizend Zwitsersche fran ken bedragen De Nederlandsche ge delegeerde van Slooten onderteekende de tot niets verbindende slotacte, doch niet de conventie, deze werd slechts on derteekend door België, Bulgarije, C'o- lumNë, Cuba, Duitschland, Ecuador, Italië, Monaco en Spanje. Het zal nog wel eenige jaren duren, voordat vol doende ratificaties verkregen zyn, dat dc conventie in werking kan treden en Ci-acla's edelmoedig plan eindelijk is vciwezenlykt. KORT EN BONDIG. Tengevolge van zware met wolkbreu ken gepaard gaande onwéders die ook Ir het stroomgebied van den Rijn hebber gewoed ls het water in het Bodenmec 11 c.M. en in den Rün by Konstanz meer dan een meter gestegen. Ook de Main, Ncclcar en Moezel stygen voortdurend. In het eerste kwartaal van 1927 zyn zijn in Duitschland wegens het Radio- luisteren zonder luistervergunning 558 personen veroordeeld geworden. Er wer den niet alleen zware boeten opgelegd tot 200 Mark), doch in één geval drie weken gevangenisstraf geëischt. Omtrent den toestand van Clemen- ceau wordt gemeld, dat de oude staats man lüdt aan een griepaanval, maar dat het hart en de longen goed weer stand bieden, zoodot men hoop heeft, dat hy den aanval zal kunnen weerstaan. In Belgrado heerscht sedert eenige da gen groote hitte. In de schaduw werd 46 grsden opgeteekend. Te Serajcwo brak tengevolge van de greote droogte op vele plaatsen brand uit. In Bosnië zijn groote boschbranden uitgebroken, vooral in de omgeving van Han Piessak, waar het jachtslot van koning Alexander ge legen is. DE WEG HAARLEM- LEIDEN. Het deel Heemstede Bennebroek gereed. VERADEMING VOOR DE HEEMSTEDENAARS. Dc Rijkswaterstaat is nu. zooals be kend is. bezig met de verbreeding en asphalteering van het gedeelte van den Rijksstraatweg HaarlemDeiden onder Heemstede en Bennebroek. Bovendien moest ook de Bennebroekerbrug ver breed worden. Het verkeer Heemstede—Bennebroek over den Rijksstraatweg was tijdelijk gestremd. Alles moest nu binnen door Heemstede gaan. Heden komen de laatste werkzaamhe den aan den hoofdweg gereed en mor gen zal de weg weer voor het verkeer worden opengesteld. Dit zal voor de bewoners van Heem stede een opluchting zyn, maar ook voor de automobilisten zelf. Voor het drukke autoverkeer was de Glipperweg totaal ongeschikt. Wel had men den weg van gemeentewege eenigen tijd geleden wat opgeknapt, maar nu vertoonen zich weer veel gaten, zoodat er soms veel stuurmanskunst noodig is, om er zonder ongelukken over te komen. Het overige deel van den weg binnen door Heemstede was ook te smal voor zulk een druk verkeer, vooral tusschen de Valkenburgerstraat en de Koeaief- tol. Dat het zonder groote ongelukken ls afgeloopen, mag bewondering wek ken. Maar na vandaag keert de rust weer terug, dan gaat het grootste ge deelte van het doorgaand verkeer ever den geasphaiteerden rijksstraatweg. Ook de werkzaamheden aan de wan del- en fietspaden vorderen snel. Hier en daar vindt men nog stukken waar over onteigeningsprocedures gevoerd moeten worden. Eenige woningen, o.a. in de Worte- lenbuurt zullen wel onder den sloopers- hamer vallen. R.-K. LYCEUM. Toelalings- en overgangsexamen. Toegelaten tot de eerste klasse: B. J. A. M. Arons, J. P. Bolle, R. P. J. Bo- mans, H. C. van den Bos, A. L. Bosch, M. J.Bouman, J. P. Boutellier, J. W. Brantjes, C. A. C. van den Broeck, B. J. M. Coebergh, EL van Cranenburgh, R. H. van Dam, G. J. van Dusseldorp, P. Erens, P. F. J. Everard, P. J. Goos- sens, N. J. de Graaf, J. J. Gubbl, F. Henfling, A. J. M. van Hooff, J. H. H. In den Bosch, C. van Kan, A. J. Kern- per, L. M. Keyser, A. Kocks, H. J. Koe horst, P. G. Kraakman, A. G. Krau- wels, W. C. M. N. Lips, W. R. Nas, J. A. Nydam, H. Prenen, M. E. R. Ra- husen, M. J. M. Roozen Pz.. L. J. M. Roozen Fz., L. Schellings, B. H. A. Schmeink. F. G. K. Seveke, D. L. M. Smit, B. Spronk, S. A. M. Stevens, J. Verbeek, Th. H. Vermeulen, E. M. M. J. van Vlijmen, J. J. M. de Vos, G. Vugts, P. J. M. van Wayenburg. Herexamen twee. Toegelaten tot de hoogere klassen: Anton Reestman tot 4 H. B. S., Piet Deeleman tot 3 Gymn. Van klasse I A bevorderd: F. J. Bak ker, G. Bomans, A. P. C. Bossaert, J. J. Bosse, J. M. Castelein 1), F. J. Deu- ling, C. Deutekom, H. J. C. Everard 2), A. A. van Hecke 1) A. M. Huizing, H. Hulsbosch 1), C. L. V. Janssens, B. Kerkhoff, J. Laming, B. H. Bal 2). Herexamen 2. Van klasse I B bevorderd: W. J. M. van Hees, G. N. J. van der Meer, K. W. M. Menger. N. Nelis 2), F. H. van Niel, B. van Oosterhout. J. L. Reygers- berg. F. H. A. Schouten. A. G. Th. Speekenbrink, W. T. A. Speller. L. A. R. M. Spoorman. Herexamen 2. Van klasse II A bevorderd: J. F. F. van den Berg, C. van den Bergh, Th. B. Bosman 2), A. J. C. M. Brandenburg. F. L. C. van den Broeck, A. M. van Buchem, S. J. van der Hey- den 1). E. P. L. A. M. Hoogeven, P. Huyg, M. H. J. In den Bosch, H. A. M. de Jong. P. H. B. M. Klauwers. F. J. C. Koster. J. Kraakman 2). G. Lindner, J. N. Mul, J. P. Nelissen, H. A. M. Nydam. Van klasse II B bevorderd: J. Oost- dam. J. A. M. Reynen, R. van Rossum, H. J. M. Rooen 1), E. Schiirmann, R. Snel. A. M. van der Storm, J. H. W. van der Vossen, R. Verhoeven, E. Spie renburg. Herexamen 3. Van klasse 3 H. B. S. bevorderd: J. A. Bosse 1), L. C. F. Claassen. F. M. P. Claassen. J. G. E. Handgraaf. A. M. van Hooff, H. J. Klementkow, J. A. G. Krouwels, B. Lindner, J. van Lu nenburg 2), A. van der Mey, P. Nieu- wendyk (tot 4 kl. H.B.S. A), Th. A. J. Nieuwenhuys, L. van Ravensberg, K. Scheerder (tot 4e klasse H.B.S. A). Jos. Schutter, Th. O. J. M, Smit, F. Kamp- meUer. Van klasse 3 Gymn. bevorderd: J. A. Th. Babeliowski, P. J. H. de Boer. P. J. van Empelen 1), J.' H. Th. v. Hooff. N. H. Meyne, Herexamen 1. Van klasse 4 H. B. S. bevorderd: M. A. ten Berge, J. P. Boot. G. J. F. Co- belens, H. E. Everard, C. P. van Ga len 1), J. D. A. K. de Neyn van Hoog- werff 1), W. J. Nyboer. A. H. P. M. Ny dam, J. Yland, C. M. A. Peeters. Her examen 1. Van klasse 4 Gymn. bevorderd: E. J. Everard, P. J. M. Huizing. W. S. J. Kloosterman 2), W. Paulink 1). Th. Ruysenaars 2), B. M. Ch. M. VrUdag, J. Th. M. van Wayenburg 2), P. J. j. Wouters. M. Hagemeyer. Agewezen 2. Van klasse 5 Gymn. bevorderd: L. H. Branjes. P. L. Fryters .J. Hanrath. L. J. M. Henntng. p. m. Hokkeling 1). A. H. P. Klementkow. A. P. Langendijk. W. J. J. M. van Liemt. P. j. M. Maas 2) J. H. Th. Stavenuiter, J. Westerwoudt. 1) Met lof. 2) Eervolle vermelding. PROCES-VERBAAL Door de Haarlemsche recherche zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen den 28-jarlgen F. P. Z., wonende alhier, wegens het plegen van openbare schen nis der eerbaarheid in een poort aan dc Zomerluststraa* ZANGUITVOERING IN BETHESDA SAR EFTA. Dinsdagavond heeft in de inrich ting Bethesda Sarepta voor de patiën ten een uitvoering plaats gehad, ge geven door de Zangvereeniging der Haarlemsche Huishoudschool. Deze uitvoering stond onder leiding van den heer P. De Nobel. De firma Koot had belangeloos een vleugel afge staan. Het mooie weer liet toe dat de uit voering plaats had in den tuin der in richting. Door de patiënten is bijzon der genofen van den mooien zang der 70 meisjes. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: W. F. Hupkens en M. L. C. van Leeuwen: D. J. Aartsen en L. Snippe; M. W. H. Weber en M. J. E. van Houten. Getrouwd: A. H. Geerdes en H. J. G. M. Paardekoper. Bevallen: E. C. J. Le FèvreBal d. K. H. Wüstefeld—Bendel z. A. C. M. Kor sten— Heijligers d. G. Booms—Dirks d. A. M. Hoppeak—Ruigrok z. T. Weijers— Nuiver z.; P. F. Koelemeyer—Vier- korn d. HAARLEMMERMEER Bevallen: M. W. van Leeuwen—van der Weele, z.; T. Verhoeven—Emmer- zaal, d.; A. Alewynde Leede, z.; G. CardolBoll, d.; A. Doppenbergde Moor, z.; C. B. Ruttevan den Bos. d.; G. Hol—Eyk, 2 d. (tweeling); J. C. Mesman—Driessen, z.; A. Kooijman de RUk, zoon; J. W. Oostwonder—Luijt. dochter. Overleden: Hendrik Hoogmoed. 61 jaar, ongehuwd. VELSEN Geboorten: W. Rumpingde Vries z. J. Deelder—v. Eek d. C. J. Ivonius Schoorl d. G. van Croonenborg—van Poelje d. A. Verhagende Boorder z. C. J. BurgerMolenkamp d. G. Tho masBroersen d. H. MarisBaart z. T. de Groot—Kramer d. M. V. van Geyls- wijkVoogfc z. W. van Doesburg—v. d. Kolk z. G. Groen—Cramber d. Overleden: Nicolaas de Haan. 78 j., echtgen. van J. Bels; Marcelis A. van Houwelingen, 3 w., zoon van J. W. van Houwelingen; Jacob Kony'n, 86 j., we duwnaar van E. Filmer; Catharina Wink, 93 j., wed. van J. Zwanenburg; Hendrik Minikus, 54 j., echtgen. van S. van Winden. WIELRIJDEN. DE TOER DOOR NEDERLAND. VOORBEREIDING OLYMPISCHE. SPELEN 1928 Thans kan met zekerheid worden ge meld, dat de „toer door Nederland", waartoe het AmsterdatïHche Olym piade-Comité eenigen tijd geleden het initiatief nam, zal doorgaan. Op de desbetreffende aanvrage, welke verge zeld ging van een aanbevelingsbrief van het N..O. C. (Comité O. S. 1928) heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat er by hem in beginsel tegen dezen toer geen bezwaar bestaat, als tege moet werd gekomen aan enkele ver keersmoeilijkheden in verband met de marktdagen in twee plaatsen. Hieraan heeft de Commissie van Organisatie on- middellyk voldaan door eenige wijziging te brengen in de derde en vierde étap pes. Tal van burgemeesters der gemeen ten. waarlangs de tocht zal gaan, als mede de provinciale autoriteiten, zeg den de noodige medewerking toe; de provinciale vertegenwoordigers van den Nederlandschen Wielerbond zijn reeds eenigen tijd bezig, hun staf van mede werkers te mobiliseeren en regelingen te treffen, ten einde een vlot verloop in alle opzichten te waarborgen. De indeeling van den toer (totaal ongeveer 800 K.M.) is als volgt: Woensdag 17 Augustus: Amsterdam- Maastricht (Eerste étappe). Donderdag 17 Augustus: Maastricht —Deventer (Tweede étappe). VrUdag 19 Augustus: Deventer—Gro ningen Derde étappe). Zaterdag 20 Augustus: Groningen— Amsterdam (Vierde étappe). De commissie, die met de organisatie van den toer belast is, heeft zich in middels ook met het buitenland in ver binding gesteld, teneinde den toer in ternationaal te doen zijn. Als eerste resultaat hiervan kan worden gemeld, dat de deelneming van een aantal Dultsche renners reeds is toegezegd, terwijl de heer Paul Ruchard, een der prominente leiders van den Franschen Wielerbond, die zich speciaal met de voorbereiding der Fransche wegrenners bezig houdt, zich eveneens bereid heeft verklaard, met zyn beste rennersploeg naar Holland te komen. Het leeren kennen der Hollandsche wegen, vooral naar aanleiding van den Olympischen wegwedstrijd in 1928, is daarbij een factor van groote beteekenis. Met België zUn nog onderhandelingen gaande. Vermeld zij nog, dat het bestuur van den Nederlandschen Wielerbond beslo ten heeft, den toer met een bedrag te subsidieeren, terwijl van diverse parti culieren cn firma's reeds steun werd toegezegd in den vorm van prijzen of anderszins. DE TOUR DE FRANCE Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld: Een gemakkelijke étappe, deze negen tiende, van Pontarlier naar Belfort}, slechts 119 KM. lang. De uitslag was: 1. Geldhof 3 uur 45 min. 30 sec.; 2. P. Magne 3.47.35; 3. A. Magne; 4. Moi- neau 3.47.45; 5. Devauchelle; 6. Van Slembrouck: 7. Hemeïsoet; 8. Debus - schere; 9. Franz; 10. Leducq. Het algemeen klassement is nu: 1. Frantz inn 160 uur 9 min. 59 sec.; 2. Dewaele 160.56.2; 3. Vervaecke, 162.23.36: 4. Leducq 163.43.9; 5. Benoit 163.48.25; 6. A. Magne 164.41.13: 7. Ver- haegen 166.20.34; 8. Moineau 166.25.12; 9. Martin 166.29.13; 10. Geldhof 167.15.52 POSTDUIVEN. DE SNELYLIEGER Uitslag der wedvlucht van 's-Herto- genbosch met jonge duiven. Losgelaten te 10.05 uur. De aankomst is als volgt: P. J. van Daalen le, 16e. 37e, 51e; J. de Vries, 2e, 3e. 4e. 15e, 17e, 30e, 41e, 47e; H. Holsken 5e; J. J. Petrie 6e. 9e, 10e, 35e, 56e. 57e; A. Brunsting 7e, J. H. v. d. Broeke 8é, 20. 53e. 55e; H. Fik- kert 11e, 27e, 44e. 45e. 48e; P. A. Bosse 12e, 13e. 33e. J. H. Willen 14e. 18e, 19e, 24e. 36e; P. Slot 21e. 22e, 25e, 2Ge, 28e, 38e; P. Lindeman 23e. 39e, 40e 42e, 43e; J. v. d. Heijden 29e, 31e, 34e. 49e; H. Roosdorp 32e, 52e; Joh. van Zalen 50e, 46e; J. J. Doeglas 54e. Eerste duif 12.4.22; laatste duif 12.21.12. DE OOIEVAAR Uitslag der wedvlucht met jonge dui- van van 's-Hertogenbosch, astand 89 K.M.: le. L. van Meurs; 2e, 20e J. T. Oudolf; 3e, 4e, 7e B. Roemers; 5e, 19e, 22e H. J. Petter; 6e F. Krygsman; 8e J. Keysper; 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e H. M. Willemse; 16e, 17e, 18e T. J. M. Nelissen; 21e H. P. v. d. Poll; 23e C. F. van Duffelen. „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM Bovengenoemde vereeniging hield haar eerste wedvlucht met jonge dui ven. broed 1927 van den Bosch,, afstand 89 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 513 duiven, welke te 10 uur 5 min. werden in vrijheid ge steld, de pryzen werden als volgt be haald: J. J. Vragt le, 12e. 65e. 66e, 74e; R. N. Heiloo 2e, 3e, 8e, 70e, 75e, 77e; H. J. Phlippo 4e, 14e; Ed. v. Bree 5e, 37e, 38e, 39e, 69e; G. J. Kors 6e, 28e, 41e, 86e, 100e, 101e, 102e; L. v. Bragt 7ee 9e, 10e, 19e, 42e. 83e; A. J. Kloek 11e, 51e. 52e, 73e; F. W. Kuyken 13e, 20e, 24e, 32e, 35e; B. H. Gort 15e, 16e, 25e, 61e, 62e, 95e; G. Zomerdijk 17e, 22e, 23e, 54e; J. F. Harmsen 18e; W. Spoor 21e, 43e, 47e, 59e, 60e, 84e, 97e; Jac. Samson 26e; H. Bannink 27e; J. W. Radsma 29e, 36e, 44e. 79e, 80e. 81e; P. Brakel 30e, 31e. 58e, 68e; K. Wits 33e, 55e, 78e, 82e; Joh. v. d. Pol 34e, 48e, 49e. 53e, 90e, 92e; H. de Lugt 40e, 96e; G. ten Bosch 45e, 47e; T. Mens 50e; Jac. Lasschuit 56e; Joh. v. Berloo 57e; P. Verputten 63e, 93e; Jan J. Lasschuit 64e, 88e, 103e; Adr. Helns 67e; P. Bannink 71e; Th. Cramer 72e; J. G. N. Leurs 76e; M. Burger 85e. 89e; P. Kok 87e; F. J. Lourenburg 91e; R. S. Korver 94e; A. v. Heerden 98e, 99;. Eerste duif te 12 uur 4 min., snelheid van 772 meters per minuut; laatste prijswinner te 12 uur 20 min. HAARL. POSTDUIVENBOND Bovengenoemde bond hield een wed vlucht van Tours (Frankryk), afstand 623 K.M. waaraan door de aangesloten vereenigingen werd deelgenomen met 351 duiven, welke te fi uur 10 min. in vryheid werden gesteld: De prijzen werden als volgt behaald: A. J. Verdonschot le; T. v. Deursen 2e; P. Vergers 3e,4e, 25e; A. Joh. Kloek 5e, 10e; H. Keerwolf 6e, lie; A. J. Timmermans 7e, 21e; H. J. Hand- graaf 8e; P. Martens 9e; J. J. Petri 12e, 34e, 53e; M. C. Fehres 13e, J. Groot 14e; P. Bannink 15e, 52e; A. v. Zadel 16e; G. Zomerdijk 17e, 27e; A. Schuiten 18e; L. v. Bragt 19e; A. Brun sting 20e; A. Evenleens 22e; Joh. v. d. Pol 23e, 38e; J. J. Keur 24e; J. J. Doe glas 26e; J. G. v. d. Meer 28e; Jan J. Lasschuit 29e; .H. Hos 36e, G. Korte- kaas 31e; P. J. M. v. Tetering 32e; J. J. v. d. Linden 33e; P. Lindeman 35e, 40e, 60e; F. J. Loui'enburg 36e, 70e; P. H. Boeree 37e, 67e; J. de Vries 39e; J. G. N. Leurs 41e; L. Koning 42e; H. v. Alphen 43e; J. Terhorst 44e; J. Keys per 45e; H. Roosdorp 46e; W. Sanberg 47e; T. Cornet 48e; J. Staphorst 49e, 62e; W. Vroolyk 50e; R. Slot 51e, 55e; Jan J. Lasschuit 54e H. Stappers 56e; J. Wijkhuizen 57e, 53e: H. Vellinga 59e; J. W. Radsma 61e, 66e; F. W. Kuy ken 63e; Jac. Kroon 64e; A. Dorsman 65e; C. Koning 68e; J. Broekhof 69e; S. Heitlager 71e; Eerste duif te 2 uur 14 min., snelheid van 1279 meters per minuut, laatste prijswinner te 3 uur 26 min. HENGELEN. „DE MORGENSTOND" TE HEEMSTEDE Bovengenoemd college hield een ons derlingcn wedstrijd in dc Kruisvaart te Haarlemmermeer. In totaal werden 79 stuks gevangen. Dc prijzen werden gewonnen als volgt: 1. A. Verzcilberg, 2. M. Spek, 3. J. v. Ilonschoten. 4. J. Fclius, 5. P. v. d. Klashorst 6. P. dc Graaf. 7. H. Vester, 8. J. v. Os, 9 C. Warmerdam, 10. P. Kramer, 11. J. Woudenberg, 12. J. Martin, 13. M. Vos, 14. C. v. d. Heuvel. WATERPOLO. H. P. C.—H. Z. EN P. C. (7—0) Dinsdagavond speelde H. P. C. in „Groenenclaal" bovengenoemden wed strijd, die een groote overwinning voor Heemstede werd. In verband met het feit, dat hoogst- waarschynlijk het doelgemiddelde de kampioensbeslissing zal moeten bren gen, had H. P. C. haar achterhoed® versterkt, teneinde zoo min mogelijk te- genpunten te krijgen. De voorhoede van den Haag heeft dezen keer geen enkele maal gescoord, hetgeen voor H. P. C. niet onfortuinlyk is. Het spelverloop was als volgt: H. P. C. is over het geheel vlugger en is het eerst by den bal. Braam dringt op en weet na enkele schermutselingen te sco ren. De Haagsche uitvallen zijn uiterst gering; Kodde ziet na eenigen tijd kans, het net te doen trillen (2—0). Steeds is H.P.C. voor het vyandelijke doel. De keeper weet eenige schoten te stoppen, doch ten slotte moet hy voor een schot van Kodde zwichten. Nog even gaat het spel door. doch dan is het rusten. Na de hervatting komt er .veinig ver andering in het verloop. Een enkele maal doet H. Z. en P. C. een aanval, doch deze strandt steeds op den kee per. Een vliegend schot van Cramer, weet De Jong met zyn hoofd over de lat te wippen. De H. P. C. voorhoede laat weer van zich spreken, doch Braam is de eer ste die scoort. Daarna weten Kodde en vervolgens J. J. en F W. Moolenaar den keeper het nakijken te geven (70). Hiermee komt het einde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. worden gestild door Prijs 75 ets. PROGRAMMA N. Z. B. De in den aanvang van dit seizoen wegens de koude uitgestelde wedstry- den worden successievelijk op de nog resteerende programma's geplaatst. Het is daarom uiterst moeilijk een volledige bespreking te geven; daarom houden wy ons aan het officieele programma. Voor de dames is dat nog slechts de wedstrijd S. V. H.—S. Z. C., die voor de Hillegersbergers is. Hedenavond is de belangrijkste wed- stryd van het seizoen vastgesteld, n.L die van het Olympisch zevental tegen de landskampioenen Dolfyn I. Het Olympisch zevental zal invallers heb ben voor de DolfUnspelers Van der Vel den en Fr. Kuyper. Aangezien de mid- voor Leenheer, in den clubwedstrijd U. Z. C.—Dolfijn niets heeft kunnen uit richten tegen de Dolfijn-achterhoede, zal hij ook thans vermoedelijk niet veel goeds laten zien. Men dient daarom alles te verwachten van Jacq. Kohier; of het hem zal gelukken, is aan twijfel onder hevig. Waterpolo is echter een zeer wis selvallig spel; officieel dienen wij het toch op het Olympisch zevental (niet tegenstaande de invallers) te houden. Neptunus ontvangt U. Z. C. en L. Z. C. de Dolfijnmenschen. In beide wedstrijden winnen de bezoekers. Voor de reserve-eerste klasse zullen U. Z. C. II, Dolfijn n en A. Z. II wel winnen van resp. G. Z. C. II, Neptunus II en IJ II. In 2 A is gisteren H. Z. en P. C. op bezoek geweest bij H. P. C., Vrijdag komen de Rotterdammers bij H. P. C. Nereus krijgt nu bezoek van de A. Z. en H. V. G. B. van A. Z. en P. C. In beide wedstrijden zal het warm toe gaan, ook al omdat de bezoekende clubs de grootste kans hebben om te winnen. In de reserve tweeed klasse ontvangt Nereus H A. Z. m en IJ II A. Z. en P. C. II. In Den Haag zal H. Z. en P. C. n groote moeite hebben zich te hand haven tegen S. V. H. n In de derde klasse heeft de belang rijke wedstrijd de Zijl—Zian plaats. Schiedam zal Juliana ontvangen en kan winnen. De Robben ontvangen de Otters en de Waterratten krijgen be zoek van Triton. Dolfyn m zal, mits volledig, de Amersfoortsche reserve-derde kla.-sers wel in eigen huis kloppen. Of Nereus III het zal weten klaar te spelen m'-t Nep tunus Hl, is niet zoo maar te zeggen. Maas II gaat naar S. V. H. in, om voor de tweede maal te winnen. OTTERS I—D. W. R. I (Z—2) Dinsdag werd te Loosdrecht de wa- terpolo-wedstryd Otters I—D. W. R. I gespeeld voor de 3e klasse N. Z. B. Door de Otters wordt de eerste aanval opgezet, die op niets uitloopt. Het spel is dadelijk vrij snel, maar door slecht combineeren aan beide kanten wordt niets bereikt. D. W. R. ondervindt groot nadeel van het kleine bassin. Als De Bruyn zich loswerkt en opzwemt is het 01. Vlak vóór rust wordt een aanval der Otters omgezet in een tegenaanval. Vrugt maakt zich gereed om te sco ren, maar het rustsignaal voorkomt een doelpunt. Na de rust pakken de Otters flink aan en vóór de Ratten het beseffen is het 21. Een corner op net Otter-doel wordt door Vrugt net naast geschoten: een tweede wordt door De Bruyn op de hand van Geerts geplaatst, die mooi gelijk maakt. (2—3) Hiermee komt het eindé- Sport in 't kort. Engeland's groot ste cricket-bats man John Berry (Jack) Hobbs heeft nieuwe lauweren vergaard op het reeds welomkranste hoofd. Door 121 runs te scoren in den wedstrijd Sur rey versus Kent, heeft hij thans in het geheel hondeld centuries voor zyn county (Surrey) bU- eengeslagen, een prestatie, die nog nooit door eenig cricketer, zelfs niet door den beroemden Dr. W. G. Grace geleverd is. iDt was tevens Hobbs' 142ste honderd in eerste klasse cricket en hy nadert dus aardig de volgende mijlpaal van 150 centuries. Éuid-Afrika bezit een merkwaardig afstandslooper in den veteraan Arthur Newton, die dezer dagen weer eens een wereldrecord heeft verbeterd. Hij heeft nameiyk een afstand van 100 mijl geloopen in 14 uur 42 min. Hon derd mijl is 160 K.M. ruim en zoo ongeveer tweemaal van Haarlem naar den Haag heen en terug. Om dit te volbrengen moet je al wat bijzonders in de beenen hebben, maar om het te doen met een gemiddelde snelheid van 11 K.M. per uur moet je een won- dermensch zijn. De snelste tyd voor dezen formidabelen afstand was tot- nutoe 16 uur 7 min. 43 secgemaakt door den Amerikaan Hatch in 1909. Newton's prestatie zal niet spoedig verbeterd worden. Honeaarsche zwemmer B«r?>ny is op het moment in buitengewqn~n vorm. Hij zwom op intemnHohflle zwemwedstrijden te Parijs 100 Meter vrije slag in 1 min. 2 2 sec. en won natuurlijk. Later zwom hij. als laat ste man in een estafette 200 meter in 2 min. 19.4 sec. Toen hij startte was de laatste man van de tegen- party 30 Meter voor hem, maar Barany wist dit verschil in te halen en zyn ploeg de overwinning te bezorgen. HOBBS

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6