AAN ONZE WEEK-ABONNÉS DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13521 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 21 Juli 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27M, met geïllustreerd'Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem II ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertcntién van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haa/iem en Omstreken f0.57J4i franco per post f 0.65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velson-Noord, IJmuIden, IJmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 521 DE HAVENGELDEN. Geen achteruitgang maar stijging van aanvoeren. MOET DE GEMEENTE DE SLUISWERKEN TE SPAARNDAM OVERNEMEN? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijn opWoensdag deabon- nementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethebbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abon nementsgel d tegoed te hou den. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabon neerd zijn, om door betaling op Maandag of Dinsdag vlotte af rekening mogelijk te maken. DE ADMINISTRATIE AGENDA. Heden: DONDERDAG 21 JULI Vergadering Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Concert in Den Hout door de H. O. V. 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespe ling van 7.30 tot 8.30 uur. Schouwburg Jansweg: Schaxel's nieuwste revue „Wat denk je er van", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modem: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Overveen: Firma J. A. Boskamp: Tentoonstelling van sierwerk van Mevr. W. F. Brongersma Klinkhamer en kunstdrijfwerk van F. D. Duijs, van 106 uur. VRIJDAG 22 JULI Schouwburg Jansweg: Schakel's nieuwste revue „Wat denk je er van", 8.15 uur. Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Overveen: Firma J. A. Boskamp: Tentoonstelling van sierwerk van Mevr. W. F. Brongersma Klinkhamer en kunstdrfjfwerk van F. D. Duys, van 106 uur. DE GEMOEDELIJK HEDEN VAN RADIO. Woensdagavond heeft „Hilversum" aan de luisteraars meegedeeld, dat aan de bewoners van de Emmastraat ie Hil versum dringend verzocht werd Donder dagmorgen hun trottoir niet te be sproeien, omdat dit geteerd zou wor den, hetgeen door vochtigheid wordt be lemmerd. Deze huiselijke kennisgeving opent verre horizonten. Breekt dezer dagen de zomer voorgoed aan (het zal er toch eenmaal wel van moeten komen) dan kan heel Nederland beleefd maar drin gend uitgenoodigd worden druk te sproeien, om het stof te weren; zoo zal als het winter wordt (ook dat nood lottige oogenblik breekt eenmaal aan) de Nederlander uitgenoodigd worden asch of zand op zijn besneeuwde stoep te strooien ofschoon wij van de resul taten weinig verwachten. Maar in ernst, men moet de zendsta tions toch niet voor alles en nog wat gebruiken. Anders vervelen zij de toe hoorders en blijft het toestel dicht of wordt afgeschaft. Er kwam Woens dagavond uit „Hilversum" nog een an der gemoedelijk verzoek. Bij het jubi leum van Mr. Smeenge is het woord gevoerd door een oud-Drentenaar en niemand weet, wie dat geweest is. De vrienden van den heer Smeenge en hij zelf zouden dat graag willen weten en trachten dit op te sporen langs dezen meer en meer gebruikelijken weg. Hoe hoog staat toch de vrijheid van het woord in Nederland! Bij een jubi leum voert iemand het woord en nie mand kent zijn naam. En hoe treffend is de bescheidenheid van zoo'n Drent, die zijn zegje zegt en daarna rustig wegdrentelt! Haarlem, 21 Juli Valsche Documenten. De fabriek van valsche documenten, die de Fransche politie na lange speur- neuzery ontdekt heeft, en waaraan onze Parijsche correspondent, de heer Henry Lesturgeon, in dit nummer een artikel wijdt, is weer een zonderling symptoom der tijden. Het ontbreekt niet aan mys tificaties van dezen aard. In Duitsch- land geeft dé een of andere willekeurling zich voor den ex-kroonprins uit en wordt glad geaccepteerd' en gehuldigd; in Frankrijk nemen de „camelots du Roy" de regeering bij den neus en latenDaudet en Delest in vrijheid stellen het twee tal is nog altijd zoek en nu blijkt dat een heele reeks diplomaten van verschillende landen zich jarenlang heeft laten bedotten door een paar slimme Russen en een Armeniër. Dit drietal heeft valsche documenten gefa briceerd. waarin allerlei schrikkelijke listigheden en complotten van de sovjet- regeering beschreven stonden, en die voor goed geld aan de gezantschappen geleverd. De ambassades en legaties van Engeland. Spanje. Italië. Joego-Slavië, Roemenië. Cuba, Chili, Argentinië, Mexico, Paraguay en ook die van het nuchtere Nederland zijn er in ge fladderd. De verzameling zou niet zeer indrukwekkend zijn als de even-nuch tere Engelschen er niet óok bij waren, plus nog twee groote mogendheden: Spanje en talie, et moge ons troosten dat wij in zulk goed gezelschap bedot zijn, en dat de Spanjaarden er zelfs 180.000 francs aan gespendeerd hebben, terwijl Primo de Rivera een groep Spaansche officieren naar Parijs heeft gezonden om de gangen van gevaarlijke sovjet-agenten na te gaan. Er zit een complete operette in. Laat ons hopen dat onze Geheime Dienstafdeeling m van den generalen staf van het Al gemeen Hoofdkwartier, als ik mij wel herinnerzich niet ridicuul gemaakt heeft door ook achter deze sovjet-spo ken aan te jagen. Het geval bewijst dat men door te achterdochtig te worden er leelijk in kan loopen. Er is een punt waarop achter docht en lichtgeloovigheid elkaar ont moeten. Blijkbaar heeft het sovjet- spook het zoover gebracht dat de nuch terste diplomaten hun kalmte er bij kwijt raken, zoodat de meest fantasti sche dingen maar geloofd worden. En het is begrijpelijk dat een paar sluwe schavuiten daarvan profiteeren. Tegen spreken kunnen alleen de sovjet-gezan ten en hen gelooft geen mensch. waar voor trouwens gegronde redenen bestaan. Het conservatieve gedeelte van de Fransche pers blijkt er mee ingevlogen te zijn. Dit geeft te denken. Waarom zijn de andere bladen (op een dood-enkel na net zoo anti-bolsjewistisch als de rest) niet het slachtoffer geworden? Na tuurlijk omdat de sovjet-schrik ze niet bevangen heeft en zij de zaken met wat meer nuchtere kalmte beschouwen dan., de diplomaten! Het komt mij voor dat dit zeer erg is. Het moest niet mogen. Zijn onze kalme, bezonken, weloverwogen diplomaten, die hun taak op statige en rustige wijze vervullen en zich toch nimmer aan over haasting schuldig zullen maken, dan makkelijker te bewegen tot aanvaarding van een valsch bericht dan de redactie secretaris van het een of andere Parij sche boulevard-blad. die in stormtempo z'n kopy-toevloed doorwerkt en in voort- durenden tijdnood verkeert? Is deze op gejaagde record-werker, veelal een lief hebber van sensatie-berichtjes die een grooten „lossen verkoop" zouden kunnen opleveren, in deze aangelegenheden voor zichtiger cn bedachtzamer dan de Mar quess of Crewe, Britsch gezant te Parijs, dan Jhr. Mr. J. Loudon. Nederlandsch gezant idem. en dan de baronnen, gra ven of markiezen die Spanje. Italië etc. vertegenwoordigen? Nog sterker: heb ben de boulevard-journalisten hun ver beeldingskracht dan beter in bedwang dan de diplomaten? Het is om te rillen. Maar wij journalisten kunnen de mys tificaties van die twee Russen plus een Armeniër niet zoo erg misdadig meer vinden als wij ons de periode 19141918 herinneren, waarin iedere oorlogvoeren de natie er een fabriek van valsche en echte berichten op nahield en haar heele productie op ons losliet, tegen be hoorlijke betaling aan de z.g. „offi- cieele persagentschappen". De ervaring heeft ons erg voorzichtig gemaakt. Voorzichtiger zooals nu blijkt, dan zelfs de diplomaten Ha ha. Het is toch wel een grappig geval. R. P. WEENEN IN ROUW. De begrafenis der dooden. DE REDEVOERINGEN. Uit Weenen wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de straatge vechten in den loop der laatste dagen tot 99 is gestegen, daar er gisteren nog 12 ernstig gewonden in de ziekenhui zen zijn overleden. Men vreest dat het aantal dooden nog verder zal stijgen. Officieel is thans vastgesteld, dat de verliezen der politie zijn vier dooden en 350 gewonden, waaronder 57 ernstig gewonden zijn. Woensdagmiddag 2 uur vond op de centrale begraafplaats de plechtige ter aardebestelling plaats van 57 slachtof fers der straatgevechten. In de naar het kerkhof en door de arbeidersvoorstad Simmering leidende straten waren van alle huizen rouwvlaggen uitgesto ken. Door den republikeinschen „Schutz bund" was een uitgebreide ordedienst georganiseerd; slechts aan deputaties, vrienden en nagelaten betrekkingen der slachtoffers werd toegang tot de be graafplaats verleend. Voor de eerste maal vertoonde zich ook de nieuwe ge meentelijke politie in het openbaar, met zwarte kappen en rood-witte ban den om den arm. Rechts en links van het hoofdportaal aldus de Tel. langs de met zwart behangen muren van het kerkhof, wa ren op een groote katafalk de doodkis ten geplaatst, bedolven onder een schat van bloemen. De lantaarns waren in gasfakkels veranderd. Achter de kisten stonden leden van den „Schutzbund" met rouwvaandels. In plaats van burgemeester Seitz, die ongesteld was hield wethouder Speiser een herdenkingsrede. Namens de stad Weenen nam hij afscheid van de doo den van 15 en 16 Juli, waarbij hij de gelofte aflegde, dat de stad zich naar beste krachten het lot van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers zal aan trekken. Het is hier niet de plaats, om van het verleden te spreken, aldus dr wethhouder( maar de Weeners moeten hier de beloften afleggen, alles te zul len doen, opdat eens de tijd zal aanbre ken waarop de diepe wortel der cata strofe, het gevoel van geleden onrecht, uitgeroeid zal zijn. Namens de sociaal-democraten legde vervolgens de voormalige staatssecreta ris Ellenbogen de belofte af, dat allen hun laatsten droppel bloed zullen geven in den strijd om vrijheid en recht. Een communistisch spreker verklaar de, dat er geen democratie, doch slechts de heerschappij van het proletariaat kan zijn. De communisten willen zoo min mogelijk bloed vergieten, maar de voorbereiding van den gewapenden op stand is plicht, want de weg der Rus sische revolutie moet betreden worden. De spreker werd herhaalde malen door gemor en het geroep dat hij moest ein digen, onderbroken. Friedrich Adler verzette zich tegen de poging van den communistischen spreker, om in een bepaalden partij geest- het woord te voeren. Hij herin nerde aan de woorden die hij ter ver gadering van de vertrouwenslieden der sociaal-democratische party had ge sproken, nameiyk dat op het oogenblik in Europa geen mogelykheid voor een proletarische republiek bestaat en hij maande de arbeiders tot eenheid aan. Namens de Duitsche sociaal-democrati sche party," de organisatie „Reichsban- ner Schwarz-Rot-Gold", en namens de socialisten van Frankrijk, Tsjecho-Slo- wakye en de tweede internationale, gaf Adler uiting aan zyn diepste medege voel met de slachtoffers. De plechtigheid vwerd met koorzang besloten. Daarop werd elke kist afzonderiyk hetzy naar het kerkhof, hetzy naar het aan de overzydc daarvan gelegen cre matorium overgebracht. De eerste kist bevatte het stoffelijk overschot van een klein kind. dat op den arm van haar vader door een kogel was getroffen, de tweede het !yk van een 15-jarig meisje, dat op het dak van haar huis vanwaar zy naar de voorvallen keek, was getroffen. Hartverscheurende too- neelen speelden zich af, terwyi tallooze vrouwen het bewustzijn verloren. Incidenten vonden evenwel tijdens en na de plechtigheid niet plaats. INTELLECTUEELE SAMENWERKING. REDE VAN PROF. LORENTZ. Nederland is trotsch op de jongste perfectie van de radiofonie, die onze Koningin in staat heeft gesteld met de Indische koloniën te spreken. Geleerden van alle landen hebben deze mogelyk heid voorbereid. Door den oorlog werd de internatio nale intellectueele samenwerking ver broken, maar zy ontwikkelt zich thans weer meer en meer, en het is duideiyk gebleken, dat volken, die elkaar hebben bevochten, thans weer met elkaar willen samenwerken als voorheen. Prof. Lorentz vestigde er tenslotte de aandacht op, dat de commissieleden doordrongen moeten zyn van de Vol kenbondsgedachte en dat zy daarom ook groote belangstelling moeten gevoe len voor het onderwys in de geschiede nis en voor de opvoeding der jeugd in deze gedachte. Nadat prof. Lorentz zyn rede in het Fransch uitgesproken had, bedankte hy het publiek voor de getoonde belang stelling in de twee talen van den Vol kenbond, het Fransch en het Engelsch. MOET DE H. O. V. VERDWIJNEN? HELPT HET GELD BIJEEN TE BRENGEN! Men schryft ons: De propaganda-commissie, die nu een tiental dagen hard aan het werk is en alle pogingen doet om het benoodig- de geld byeen te krijgen, wordt helaas bitter teleurgesteld, door de geringe medewerking van onze stadgenooten! Oh zeker, wy weten maar al te goed, dat de tydsomstandigheden slecht zyn, dat het economische leven op ernstige wijze geheel ontwricht wordt, dat het niet stilstaat met allerlei aanvragen om hulp enz. enz. Doch achter de wolken schynt toch de zon en naast onzen eigen wil, onze volharding om te leven en ons te ont worstelen aan dit zorgeiyk leven, zyn er factoren die ons daartoe inspiree- ren en sterken. Een daarvan is zeker wel de muziek en die ten gehoore gebracht door onze H. O. V. mag zeker wel verkwikkend genoemd worden! Zeker, zeker, dat weten wy zeer goed en beamen het niet minder. maar het is alle jaren hetzelfde gezeur, het blijft toch een bodemlooze put en dan dat geschryf en geharrewar in de cou ranten, neen het moet maar op. Zoo denken en spreken er velen en het is de goedkoopste wyze om zich van onze actieve dames, die met de intee- keniysten by u komen, af te maken. Maar stelt u eens voor, dat de H.O.V. werkelijk zou moeten verdwynen, wie zal u voor betrekkeiyk weinig geld, zulke hoogstaande en beschaafde muziek verschaffen? Orkesten van buiten, hoo- ren wij sommigen zeggen; zy weten ech ter niet dat de kosten aan deze orkes ten verbonden, van dien aard zyn, dat wy maar heel zelden hiervan zouden kunnen profiteeren. En indien de H. O. V. eenmaal van het tooneel verdwenen zou zyn, denkt dan maar niet. dat u een. twee. drie we der een ander orkest zoudt kunnen ver krijgen en indien het zou verdwynen, zou alle schuld op onze stadgenooten geworpen moeten worden, die niet eens een enkel dubbeltje voor de in stand houding van ons orkest over hadden. Denkt niet het komt er wel, doch vreest met ons het ergste, waakt en zorgt dat ons orkest met zUn pracht verleden en schitterende toekomst, ons niet ontvalle. Hebt u, om welke reden ook nog niet bygedragen. vervoegt u by het sigarenmagazyn van den heer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140. het sigarenmagazyn Mignon Co., Groote Houtstraat 128. den muziekhandel W. Alpbenaar. Kruicweg 49 en Oude Groenmarkt 1 of by den heer H. Stinis, Kruisweg 23, alwaar u inteekenlijsten vindt, waarop elk bedrag hartelyk wel kom zal zfin. Tal van dames stellen zich welwillend ter beschikking om uwe gaven in te za melen, ontvangt ze. stadgenooten, met zooveel mogelyk welwillendheid, zij doen het niet voor zichzelf maar uit loutere liefde voor de H. O. V. Wilt u zonder eenige kosten geld voor de H. O. V. overmaken, bedenkt dat het postgironummer van den heer H. Stinis is 48703, ook zyn wy bereid het by u af te halen. Stadgenooten en inwoners van Bloe- mendaal, Overveen en Heemstede, u allen, die lang stelt in het voortbestaan van onze H. O. V. wy roepen u toe: zendt ons uw bydrage. liever heden dan morgen, verzuimt het echter niet te doen uiteriyk deze week. Is het geld byeen, dan zullen wy met frisschen moed de toekomst ingaan en gesteund vooral door uw aller belang stelling, er naar streven niet meer te ver vallen in de thans noodzakelijke bedel- part y Aan u allen het antwoord te geven op bovenvermelde vraag: Moet de H. O. V. verdwynen? Mogen uwe daden in deze in de ko mende dagen antwoorden. Neen. drie werf neen, de H. O. V. mag en zal niet verdwijnen maar zy leve. sterker en krachtiger dan ooit te voren, in het waarachtig cultureel belang van Grcot Haarlem en omstreken. Verleden jaar ls door de Kamer van Koophandel een uitvoerig adres aan den gemeenteraad gezonden ter onder steuning van het verzoek van enkele schippersvereenigingen om de haven gelden hier ter stede te verlagen. Door de Kamer werd onder andere aange voerd. dat de schippers onze wateren myden wegens de hooge havengelden en dat het gevolg daarvan is, dat het scheepvaartverkeer te Haarlem vermin dert. Wy hebben nog eens nadere inlichtin gen gevraagd over de quaestie der ha ven gelden..Allereerst werd ons verze kerd. dat de cyfers van de Kamer van Koophandel geen juist beeld van den toestand gaven. Die waren gebaseerd op de sluizen te Spaarndam. maar alles wat Spaarndam passeert komt nog niet in de Haarlemsche wateren. In vroegere jaren zyn zeer veel bouwmaterialen door de sluizen van Spaarndam aan gevoerd die bestemd waren voor den woningbouw te Schoten. Die aanvoeren zyn de laatste jaren sterk verminderd, hetgeen een achteruitgang tengevolge had op de statistiek van de sluizen te Spaarndam. Maar de aanvoeren per scheepsgelegenheid te Haarlem zyn steeds toegenomen. Dit biykt wel uit overstaande sta tistiek van de opbrengst der havengel den. Die waren: 1903 havengeld 2 cent f 20.000 1909 havengeld f 26.000 1920 havengeld 2 en 3 cent f 40.000 1921 havengeld 3 cent f 48.000 1922 havengeld 6 cent 77.820 1923 havengeld 6 cent f 77.800 1924 havengeld 6 cent I 81.000 1925 havengeld 6 cent i 85.000 1926 havengeld 6 cent f 86.000 Sinds 1903 is het scheepvaartverkeer, niettegenstaande het havengeld van 2 op 6 cent gekomen ls met ongeveer 45 pet. toegenomen. Daarby moet nog in aanmerking ge nomen worden, dat in het algemeen het scheepvaartverkeer in ons land belang rijk verminderd is tengevolge van het auto-vrachtvervoer. Vroeger werd meel naar onze stad per schip aangevoerd. DE HALTE AAN DE ZANDVOORTSCHE LAAN. SUBSIDIES VAN HEEMSTEDE EN BLOEMENDAAL? By de gemeentebesturen van Heemste de en Bloemendaal is enkele dagen ge leden een schryven ingekomen van de directie der Ned. Spoorwegen, waarin deze meedeelt het voornemen te koes teren om een vaste halte in te stel len aan de Zandvoortsche laan. Er zou den dan twee kleine perrons komen, en een tunnel zou worden aangelegd waarvan zoowel de reizigers als de voor bijgangers op de Zandvoortsche laan zouden profiteeren. De directie der Ned. Spoorwegen heeft nu aan Heemstede en Bloemen daal gevraagd hoeveel deze gemeenten in de bouwkosten zouden willen bydra- gen. Er is geen specifiek bedrag ge noemd. Te verwachten is dat de col leges van B. en W. van de beide ge meenten nu eerstdaags een gezamcniy- ke conferentie over de zaak zullen hou den. De Tel. deelt vanmorgen mede „dat de plannen nog niet tot uitvoering kun nen worden gebracht, omdat het wach ten nog steeds is op de gemeente Heemstede, die een bydrage zal moeten leveren in de onkosten." Dit is onjuist. Het bewuste schryven is, zooals gezegd, pas eenige dager, geleden te Heemstede en te Bloemendaal ontvangen. DE AARDBEVINGEN IN PALESTINA. Naar aanleiding van de berichten hieromtrent zal zich, naar wy vermoe den, by menigen lezer de vraag voorge daan hebben, of in oude. speciaal in bU- belsche tyden ook dergelyke verschijn selen zich hebben voorgedaan. Een van de vrienden van ons Blad schryft daar over het volgende: Aardbevingsverschynselen zyn ln Pa lestina en Syrië niet zeldzaam geweest, al zyn vulkanische werkingen in histo rische tyden niet voorgekomen. Wat de bybelsche berichten betreft, zoo wordt hiermede in de eerste plaats in verband gebracht de ondergang van de steden Sodom en Gomorrha (Gen. 19:25). Des- geiy'ks het gebeurde onder Koning Saul (..ja het land werd beroerd", 1 Eam. 14:15). De meest bekende aardbeving heeft plaats gehad onder den koning Uzzïa van Juda. zy wordt by twee pro feten vermeld („twee Jaar na de aard beving". Amos 1:1; „gelijk gU vloodt voor de aardbeving". Zacharia 14:15). By het sterven van Christus wordt be richt: „en de aarde beefde" (Mattheus 27:51) De Joodsche geschiedschryver Flavius Josephus vertelt in ztfn boek nu komt het per auto. In den ouden tyd voeren er 14 schippers uit Haar lem het geheele jaar turf. nu wordt er zoo weinig turf meer gestookt, dat 1 schipper het af kan. Zelfs de vee ren die ingericht zyn voor vervoer te water, maken al gebruik van eigen auto's voor transporten naar Amsterdam. Na de annexatie behoort Spaarndam ook tot het Haarlemsche domUn. Maar het eigendomsrecht en het beheer van de sluizen zyn aan het hoogheemraad schap „Rynland" gebleven. Er worden zoo vernemen wy evenwel onder handelingen gevoerd, om het eigendom en het beheer dier sluizen aan Haarlem over te dragen Ons werd intusschen de opmerking gemaakt, dat daartegen nog wel bezwaren bestaan, ook al zou het in het algemeen gesproken aanbeveling verdienen als Haarlem heer en meester over die slulswerken was. Gaat Haarlem er toe over. dan zal het geld kosten. Reeds nu komt Rynland aan het sluisbedryf te Spaarndam te kort, zoodat er elk Jaar „by moet". Indien Haarlem daar ambtenaren en werklieden ln dienst heeft, die onder de Haarlemsche verordening vallen. za! veel meer aan arbeidsloon moeten wor den betaald, dan nu door Rynland ge schiedt .Wel zou dan het voornemen zyn om de sluisgelden te verhoog en. maar die kunnen het dan nog grootcr geworden tekort niet dekken. Boven dien verkeeren de slulswerken te Spaamdam ln niet al te besten staat. In den eersten tijd zullen belangryke herstellingswerken noodig zyn, die bij eventueele overneming dan voor reke ning der gemeente zouden komen. Ook dreigt het gevaar dat ln de naas te toekomst de sluizen te Spaamdam nog financieel ongunstiger resultaten zullen opleveren. Thans gaan vele schippers die naar „de Zuid", moeten door de sluizen van Spaarndam en de wateren van Haarlem om het groote op onthoud aan de sluisjes by den Over toom te Amsterdam te ontgaan. Maar by den Overtoom is een nieuwe groote sluis ln aanbouw en als die klaar ls. zul len vele schippers de route over Am sterdam verkiezen boven Spaarndam en Haarlem. Joodsche Oudheden van een aardbeving die geacht wordt 31 Jaar vóór onze Jaar telling te hebben plaats gehad cn ln Juda groote schade heeft aangebracht. De gedachte aan aardbeving was dan ook niet vreemd aan het volk. zoodat dichters en profeten in hun beeldryke taal er herhaaldeiyk op zinspelen. In 't Oude Testament (Hebreeuwsch) wordt gebruikt het woord „raftsj" ln het Nieuwe Testament (Grieksch) dezelfde woordstam, waaraan in de moderne we tenschap de kunsttermen ontleend zyn, die by de bestudecrlng der aardbevings verschynselen gebruikt worden. Zoo vindt men dienzelfden woordstam terug in den naam van het instrument, dat de aardbevingen „registreert" en zooals er een ook in het Meteorologisch Insti tuut in De Bilt aanwezig ls: seismo graaf. INDIë—NEDERLAND. AANKOMST TE AMSTERDAM ZATERDAGMIDDAG 4 UUR. Naar het Haagsch Anetakantoor ver neemt heeft de K. L. M. het volgende telegram ontvangen d.d. 20 Juli: Wy vertrokken uit Basra om 4 urn 's morgens en kwamen om 8 uur in Bag dad aan, waar wy uwe aan ons gerichte telegrammen ln ontvangst namen, wy vertrokken om 10 uur uit Bagdad en ar riveerden om 4 uur in Aleppo. Indien wy geen verder oponthoud ondervin den komen wy Zaterdag om 4 uur in Amsterdam aan. Alles wel aan boord. De heer van Lear Black seinde het volgende aan de K. L. M.: Uwe telegrammen heb Ik ontvangen bij ons kort oponthoud in Bagdad he denmorgen. Het zal my zeer aangenaam zyn naar Amsterdam te komen. De vliegtulgbestuurders deelden my mede dat zy rekenen dat de aankomst op Za terdag zal geschieden. ZU zullen pro- beeren zooveel mogeiyk op den gestel- den tyd van 4 uur aan fe komen, zy zullen u nog van te voren het uur van aankomst seinen. Ik heb een prachtige vlucht gehad. W(j genieten allen een uitstekende ge zondheid en verheugen ons er op de K. L. M. terug te zien. LUCHTVAARTNIEUWS. EEN NIEUW FOKKERTYPE. Op het marinevliegstation te Schel- lingwoude hebben Dinsdagmiddag proefvluchten plaats gehad met ten ge heel nieuw type dubbcl-motorig torpe- dovliegtuig, type T. IV. ontworpen door den ingenieur Reinhold Platz, den hoofd constructeur van de Ncderlandsche Yllegtuigenfabriek Fokker, BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 16 Juli deden zich te Haarlem en omstreken de volgende gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Te Haarlem: 8 gevallen van roodvonk; te Haarlemmermeer: 2 geval len van roodvonk en 1 van diphtheritis en te Velsen: 3 van roodvonk en 1 van diphtheritis. Woensdagmiddag werd de plenaire zitting van de Volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking met een openbare byeenkomst geopend. Onze stadgenoot prof. Lorentz werd wederom tot voorzitter gekozen. On der de leden waren beroemdheden als mevr. Cury, prof. Einstein. Painlevé, Gilbert Murray enz. Prof. Lorentz wees er in zyn openings rede opdat alle uitvindingen van onzen tyd aan voorafgaande internationale sa menwerking te danken zijn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1