Op ReSs HAARLEM'S DAGBLAD JONGENSBOEKEN, A. C. C. DE VLETTER, „TENT NUMMER ZEVEN". J. VAN DER PLOEG. 1 „DE CLUB VAN VIER". C. M. n. BAUER, „TWEE ZWERVELINGEN IN AMERIKA". (Uitg. G. B. van Goor Zonen Gouda). Mijn kennis van de Jongenslectuur eindigt ongeveer bij Aimard. Jules Verne. Marryat. Louwerse, Mark Twain, en Wörishöfer. Van wat er na dien tijd verschenen is. zijn mij weinig meer bekend dan de boeken vanJ. B. Schuil. Wanneer men nu maar niet denkt, dat dit ijdelheid is! Het komt enkel hierdoor, dat ik na mijn korte- broektijd wel jongensboeken geschreven doch niet gelezen heb. Nu de redactie van ons blad mij vroeg eenige jongens boeken te recenseeren, ben ik na 40 jaar eindelijk weer eens aan de lectuur bestemd voor jongens van 10—13 jaar, begonnen. Heel erg meegevallen Is mij de lec tuur van de 2 Hollandsche boeken niet en ik vroeg mU by de lezing af, of deze deceptie aan my dan wel aan de schryvers geweten moest worden. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het recenseeren van jeugdboeken nog met- zoo heel gemakkelijk is. Men dient al lereerst een jongensboek te lezen met de onbevangenheid van een kind. Men moet zich evenals bij het schrijven van een jongensboek telkens afvra gen: hoe denkt een jongen? Niet myn oordeel het oordeel.van een man van vyft-ig moet beslissen, maar het oor deel. dat ik 40 jaar geleden vermoede- lUk zou hebben gehad. Ik vrees, dat de eerste twee boeken „Tent nummer zeven en „De Club van Vier", er niet al te best afgekomen zouden zün. wanneer ik als jongen er myn oordeel over had moeten uitspre ken. ja ik betwijfel zelfs, of ik ze tot het eind toe zou hebben uitgelezen. Tent nummer zeven zeer waarschynlijk niet! De heer A. C. C. de Vletter heeft nog al eenigen naam als schryver van jon gensboeken. Vermoedelijk zullen zUn andere boeken dan ook wel beter zyn dan dit jongste product, waarin hy ver telt van het strandleven te Schevenin- gen in tent nummer zeven. Of er één jongen genoegen zal vinden in dit on samenhangend verhaal? Eigenlyk is er in het geheel geen verhaal! Dat is myn grootste grief tegen dit boek. De heer De Vletter vertelt maar wat, los en vast. van zyn zomervacantie met tante Mien van het strand, waarby heel wat is, wat voor kinderen absoluut niet in teressant is; ja eigenlijk geheel buiten het kinderleven omgaat. Ik denk hier aan de wel zeer droge, beschryving van een openluchtspel voor geheel-onthou ding, eigenlyk niet veel meer dan een dorre opsomming van feiten zonder eenige fantasie! Dit is allerminst ge schreven uit den gedachtengang van een kind! En dat wonderlijke „verslag van den duivel" over den val van den heer De Vletter van zyn fiets! Daarin maakt de schryver voor kinderen wel een zeer vreemden en onbegrypelijken zUsprong. Veel beter is hy op dreef, wanneer hij van Fransje, het buur jongetje op het stand, vertelt zyn boek zou er by gewonnen hebben als hy meer over Franje en minder over zich zelf en „Abstentia" in een boek voor kinderen notabene! had ge schreven. Tent nummer zeven, het eerste jon gensboek, dat ik na zoo vele. jaren las, gaf my geen al te hoogen dunk van de Hollandsche jeugdliteratuur van tegen woordig! „De Club van Vier", door J. van der Ploeg al evenmin. Dit boek zal by de jeugd van 9—12 jaar waarvoor het bestemd is zeker meer waar deering vinden dan het boek van de Vletter. Er gebeurt tenminste wat in en dat is, wat een kind allereerst van een boek verlangt. Mijn bezwaar is, dat het alles van zulk een akelige, duffe burgerlijkheid blijk geeft. Niet omdat Jaap, Kees, Hendrik en Klaas de helden in dit boek heel eenvoudige jongens zijn een boek. dat over een „boefje" gaat kan immers van voor namen geest getuigen maar omdat die 4 jongens door den auteur zoo bur gerlijk gezien zyn. Ik heb zoo'n vaag vermoeden, dat de schryver een dorps schoolmeester is. Zeker is het. dat hy geen druppel artistenbloed in zyn aderen heeft' En één druppel mag men van een schryver al is het „dan maar" van een jongensboek toch wel verlangen. Wilt u een voorbeeld, hoe zulk een Hollandsche schryver voor de jeugd zijn jongens laat spreken en denken? De burgemeester van het dorp komt in de klas om de „club van vier" te be danken voor haar werkzaam aandeel, dat zy heeft gehad in de ontdekking van den diefstal van „Zwarte Teun". En wat antwoordt nu Klaas, een der vier helden uit het boek? .Mynheer, wy waren eerst ook biy, dat we Theunis hadden ontdekt en dat zun we nu nog wel wat! Maar we heb ben nog meer van hem gehoord dan alleen zyn diefstallen. We hoorden ook. dat hy nooit zoo'n prettig leven had gehad als wy nu en ook niet een paar goede ouders, zyn slechte vrienden hebben van hem een dief gemaakt en daarom zyn we niet meer trotsch op onze ontdekking, maar 't spijt ons. dat Theunis zoo ongelukkig is!" Waar Klaas al niet toe komt, als hy door „meester" tot den held van een jongensboek wordt gepromoveerd! Ik voor my zou als jongen Klaas 'n vreeselijk mispunt hebben gevonden met zyn toespraak tot de brave Neder - landsche jeugd! Het derde, mü toegezonden boek „Twee Zwervelingen in Amerika" is al staat het er niet in vermeld uit- het Engelsch vertaald en van een veel beter gehalte. Dit bock is uit een ge heel andere sfeer geschreven. Ook een jongen zal dit dadelijk voelen. Het ver haal de wederwaardigheden van twee arme zwervertjes. Mat. Perkins en George geeft, een aardigen kyk op het leven in Amerika. Na de twee slappe Hollandsche jongensboeken was het voor my een verademing met dit frissche, boeiende goed geschreven Amerikaan- 23 JULI 1927 sche jongensboek kennis te maken. Ik behoefde my nu niet af te vragen, hoe ik als Jongen dit verhaal gevonden zou hebben. Ik zou het met roode wangen en schitterende oogen hebben gelezen. Dat de twaalfjarige George Washington nu en dan „geestigheden" van de schrijfster debiteert, zou ik als kind waarlijk niet hebben opgemerkt. Zoo critisch was ik als jongen nu eenmaal niet! En dat het spannende verhaal van Klondke door Clemens Bauer inplaats van door Jack, den arbeider, verteld werd, zou my waarschynlyk ook niet zyn opgevallen. Maar prachtig zou ik het zeker gevonden hebben! Ik zou het boek niet uit handen hebben gelegd, voordat ik wist, dat de kleine George aan het hoofd .van een groot Warenhuis zou eindigen en Mat. Perkins met de kleindochter van de hartelijke Martha getrouwd was. En ik zou het boek waar schynlyk nog eens hebben overgelezen, zooals lk met alle boeken deed, die ik „fyn" vond. J. B. SCHUIL. ONTVANGEN BOEKEN. „De Zondaar" door Alie Smeding. Indien „lef hebben" by het produ- cceren van kunstwerken ee- ver dienste zou kunnen beduiden, dan be hoort voorzeker de schryfster van „De Zondaar", welk boek wy van de uit gevers Nygh en Van Ditmar mochten ontvangen, tot de verdienste! ykste Ne- derlandsche auteurs van dezen dag. De „lef" dezer dame overweldigt een voudig den lezer, ook hem, die als wy, te zelfder stond de herinnering aan vroeger werk bevestigd ziet, dat zy tot de bekwaamste en sterkste letter kundige kunstenaars van ons land behoort. Het is uiterst moeilijk over een kunst werk als dit in een dagblad te spre ken. En het lykt zelfs pynlyk er met anderen over te spreken, omdat dan weerzyds het boek verondersteld wordt gelezen te zyn en eenige buitengewoon onsmakeiyke gedeelten er uit, nood gedwongen voor den geest gehaald worden. Hoe jammerlyk het ook voor het talentvol stuk arbeid dat daar ge leverd is, moge zyn, men zou wenschen dat hét na zyn publicatie mocht wor den doodgezwegen, zoo men daar niet tevens een groote zV het dan opzet- telyk uitgelokte onbiliykheid in voelen moest. Want de schryfster van het door ons zeer bewonderde „Achter het Anker" verdient die kleineerende behandeling niet, al schijnt zy het er thans wel op aangelegd te hebben ve ler sympathie te verspelen. Wy voor ons gevoelen ons vry van preutsch- heid en meenen er best tegen te kun nen, wanneer, zooals men in Frankrijk zegt, een kat eèen kat genoemd wordt. Maar in dit geval wordt, te eenen- male noodeloos, eene gedetailleerdheid betracht, die juist door haar overbo digheid stuitend is niet alleen, maar bovendien hoogst on-artistiek. Voor een kunstwerk is dat de scherpste ver oordeeling. Waar nu de schrijfster in quaestie vroeger,.en ook in dit 2-deelig boekwerk, bewezen heeft eene artiste te zyn, worden ons die overbodige en onartistieke uitspattingen tot een inge wikkelde puzzle. Heeft deze vrouw hier en daar toegegeven aan de neiging tot lef-vertoon wij gebruikten dit woord reeds in den aanvang de miserabele, geesteiyke krachtpatsery van den half-begaafde, den protserigen half- artist? wy meenen nog steeds dat zy eene artiste is. Wat dan? Eeriyk ge zegd. het is ons niet klaar tot nu toe. omdat wy van de persoon der schryf ster te weinig afweten om de artistieke misgrepen in dit werk te kunnen ver klaren, en als wy ze betreuren is het alleen omdat wy zooveel in haar werk rechtuit bewonderen konden, zonder van haar zelf iets af te weten. „Komen en gaan" door Maurice Roelants. Het is vel niet meer dan een toeval dat dezelfde uitgevers ons geiyktydig een kleiner werkje toezenden waarin eenzelfde delicaat probleem, maar op hoe ander wyze! behandeld wordt. In „Komen en gaan" door Maurice Roelants is het eveneens de door den sleyr veroorzaakte weerzin die een echtpaar uit elkaar dryft, al zyn de aanleiding en oorzaak ook verschillend Is Hartsen, de zondaar, bovendien een lichteiyk onwaarschijnlyk geworden figuur ook al doordat de schryfster haar schepping te veel van inventaris voorziet en te weinig suggereert Karei., de „man" in „Komen en gaan" is meer verdedigbaar, al analyseert hij zyn gevoelens en uitingen ook tot in den treure en converseert men in zyn omgevingo in een taaltje waarvan de keurigheid en de weloverwogenheid by na even onwaarschijnlyk aandoet Karei komt ook niet tot de daad. de zondaar wel. Nah, und wie! Aktie is er in den „Zondaar" ge noeg. Maar „Komen en gaan" staat voor myn gevoel op geestelijk veel hooger peil en ge behoeft u niet te ge neer en het gelezen te hebben. Integen deel Er zit in de aournure d'esprit, in den geestcskronkel van dezen Mau rice Roelants iets dat ons byzonder aantrekt. Het conflict in een huwelyk. dat uit geestelijk noodzakelijke aflei ding ontstaat, is belangwekkender dan dat hetwelk uit enkel phvsieke onbe vredigdheid geboren wordt. Al menge len de motieven zich in deze materie ook nog zoo dooreen, wie zich als kunstenaar aan die stof zet. zal zyn kunstenaarschap bewyzen door ieder teveel te vermijden, en door niet te vermoeien met bijwerk dat voor den bouw van het geheel gemist kan worden. In het bock van Roelants is Karei de hoofdpersoon en de man die het verhaal doet. HU is getrouwd met Claudia, en reeds lang genoeg om ont dekt te hebben dat beidér wezen in den grond anders is dan zy het in verlovingsmaanden en wittebroods weken gemeend hebben te zien Een doodgewoon gegeven, maar op fyne en gevoelige manier geexposeerd Dan komt een verwante logeeren. Neigingen en genegenheden ontstaan, groeien en lossen zich weer op. Er gebeurt niets dat betreurenswaardige consequenties heeft. Men praat en ontleedt eigen en elkanders gevoelens met een zeker wel behagen: Karei, Emma de logée en de vriend van allen, do onderpastor Ber- rewats. Een typeerend zinnetje vindt ge op pag. 73. „Ons intiem wisselen van geesteiyke overwegingen zou culminee- ren in een gesprek, een avond dat de kinderen vroeg naar bed waren ge daan." Ge voelt den zinsbouw van den Vla ming. Roelants is niet van boven den Moerdyk. En wanneer hy met al zyn uitpluizen van momenteele stemming in wisselend gevoel toch allerminst ver velend is en ons tot den einde in een zekere genegenheid voor het viertal personen weet gevangen te houden dan is met „Komen en gaan" het bewijs geleverd dat men over de subtielste dingen, die door de wisselwerking der sexen kunnen ontstaan, als kunstenaar praten kan, zonder zich te behoeven zat schryven aan detailleering, wan neer het tot de daad komt, die. in een kunstwerk, voor volwassenen geen analyse behoeft en voor onmondigen meestal misleidend en vaak funest kan wezen. Het zyn wel twee heel verschillende boeken die ons het bovenstaande in de pen gegeven hebben. Het lot brengt op onze leestafel zoo van allerhande. Een volgend maal weer wat lichter kost Sinds de laatste opgaaf ontvingen wy nog: Van de Uitg. Venn. Groot Nederland,. A'dam: Henri Bordeaux, Het ouderlijk huis en James Oliver Curwood. De oude heirbaan, (vertalers van beide boeken niet genoemd). Dan van den uitgever E. van der Vecht, te Amster dam, een oorspr. werk, Hartsgeheimen door Maurits J. Vies. Van de firma Bruna: Paul Bourget- Levensdans, (vertaling door Dicky Wa felbakker) Philips Oppenheim. Het gouden Kalf, (bewerkt door C. Der- moutVisser) en een nieuwen Ivans „De dissonant". Van dezelfde uitge vers nog een boek van Ernest Péro- chon. Buiten eigen grenzen, in een vertaling van Ellen Forest. En tenslotte van J. Ph. Kruseman. uitgever te Den Haag: een boek van Arnold Bennet. Een groot man, (ver taling door P. Bolkestein van Zanten), twee van Jackson Gregory, n.L „Ge wroken" (vert, van L. van Son) en „De Woestynvallei" (vert, van C. Der- moutVisser). J. H. DE BOIS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,60, T ube 80 ct. Purol BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL. Bevallen: A, van Duin-Vader, d. E. M. Römelingh-van der Loo, z. Ondertrouwd: J. A. Sanders en E. H van der Veldt. H. L. Kniese en B. K. W. Menet. Getrouwd: S. Smit en E. Matzken. C. Vriend en E. M. A. van Kampen. C. L. Hagenaar en D. Kleibrink. Overleden: J. L. Been, 32 J. VELSEN. Geboorten M. Weiogen—Burger d. B. Bakker-Pahl d. P. Verswyveren—Boen der d. A.' Bruyns—Freek z. T. van Urk— Bakker z. E. van OostWiersma z. D. M. van der LemVos d. L. M. Heek de Jong z. M. HeeremansDuyn z. K. KeurKramer z. J. LammersSmit z. H. M. Brongersma—Swaerts z. M. Hem- straSalomons z. F. DekkerBalm d. A. van Beusekom—Slotemaker d. Overleden: Simon Koster, 62 j., echtgen. van E. Veltman. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: Van der Aarvan Hulsen z. Overleden: Antje Hoeksema, oud 3 d. BENNEBROEK Ondertrouwd: H. J. Liefhebber en H. Affourtit. Bevallen: A. Brouwer—Heystek d. VELSEN Geboren: D. E. de Groot—Vliters. z.; N. Stuut—Vos. z.; A. Schutter—«Croese. z.; A. D. Bouwmeesterv. d. Berge. z.\ C. J. BosmanMeijboom, z.; H- Th. van Dyk—van Fib, d. Overleden: Helena Maria L. Meyer, 69 j„ weduwe van M. G. Groeneweg: Willem Marinus van Croonenborg. 3.'.- maand z. v. P. A. van Croonenborg. Ondertrouwd: P. Onderwater en A. den Duik; J. de Groot en S. ten Wol- de; K. Suyk en M. M. Rijke; G. v Dongen en C. v. d. Duin. Gehuwd: P. Visser en A. W. v. d. Wal: W. J. Nyhof en A. Mellema; R H. Boers en J. A. Molenaar; N. M. Westerman en A. M Molenkamp; L. de Jong en N. Engeler. HAARLEMMERMEER Bevallen: M. MesmanScheppers, d.; J. van der Tooien—de Geus. z.; C. M van NieuwenhuizenHouweling. d M. Koornstra—Paarlberg, d.; V. Hoog land— Magchielse, d. Ondertrouwd: T. van Twisk en J. Dantuma; N. J. Dol en J. van Beuse kom; P. J. Avis en A. de Graauw; W. C. Kamer en J. Roos; J. Walkier en H. van Roosmalen. Gehuwd: D. Hol er. J. G. van der Meer; j. Vrugt en A. M. de Vries: K. W. Lammers en M. Spek; J. Boot cn A. M. Brinkman. Overleden: Carel Fredrik Julianus Zorg. 71 j., gehuwd met J. Minne- brceker GEEN VOORDEELIGE VACANT1ETIJD. (Van onzen Londenschen correspon dent). Londen, 21 JulL De menschen. die voor hun bestaan afhankeiyk zyn van vacantiegangers, ma ken op het oogenblik een slechten tyd door. De hoteliers, kosthuishouders, win keliers. boot- en badkoetsverhuurders en strandartiesten in de zeebadplaatsen aan de Zuidkust zün er het ergst aan toe. De anders om dezen tyd van het jaar zoo liefiyke en vrooljjke lucht boven dat snoer van vacantieoorden tusschen den Theemsmond en Cornwall, weergalmt nu van de klaagliederen. Onder norma le zomersche omstandigheden zijn die plaatsen dezen tl'd vol bezoekers. Maar nu zyn de hotels zoo goed als leeg. de boulevards en pieren liggen verlaten. Geen booten varen vrooiyk. beladen met stadsmenschen aan zee. langs de grauwe kusten. Geen zwemmers vermeien zich in het zilte nat. Het is een troostelooze toestand. Men hoopt dat het verschyn- sel slechts een zaak is van uitstel en dat de komende maanden door schoon weer zullen verhoeden dat uitstel afstel wordt De cyfers spreken duidelijk. Ho tels die normaal om dezen tyd honderd logeergasten hebben, hebber, er nu tien. De leveranciers van voedingsmiddelen voor de kosthuizen verklaren dat hun rekeningen honderden ponden verlies aanwijzen vergeiyken bij vorige jaren. Hoe nederiger de handel, hoe heviger de nood. De menschen die kleine negotie doen op het strar.d van Brighton heb ben teneinde raad aan de autoriteiten gevraagd om vergunning him thee- en snoepstalletjes op Zondag te openen, opdat zy door de dagjesmenschen nog kunnen redden wat er te redden is. Maar handel op Zondag druischt zoo zeer tegen het gebruik en de opvattingen in. dat zy wel nul op het request zullen krygen. Verscheidene badplaatsen ver bieden zelfs spelevaren en openluchtspel op Zondag. EEN HOOG BANK- GEBOUW. (Van onzen Londenschen correspon dent). Londen. 21 Juli. Het gebouw van de Bank of England staat op een vierzydig en byna vier kant grondperceel in het hartje van de City. Het is omgeven door een hoogen muur met blinde ramen. Die muur ont trekt sedert verscheidene maanden een hoogst belangryk karwei aan het oog. De Bank krygt nl, een nieuw gebouw dat eens hoog boven de buitenmuren zal oprijzen. Tot nu toe schynt de arbeid, die er wordt verricht, uitsluitend onder- grondsch te zyn geweest, want de voor- byganger kan nog geen spoor van een nieuw gebouw ontdekken, wy hebben juist vernomen dat de gewelven waar het goud moet worden bewaard hun voltooiing naderen. Het werk wordt niet groote geheimzin nigheid uitgevoerd. De toegangen wor den door een legertje speurders bewaakt. Een ingewikkeld stelsel van alarmbellen bedekt eiken vierkanten meter van den grond, 's Nachts patrouilleert er eei. ge wapende wacht. De gewelven vormen tc zanten een onneembaar fort, dat de schatten In zyn binnenste beveiligt te gen alle aanvallen uit de lucht en van den grond, die de menscheiyke verbeel ding zich kan denken. De dief, die in misplaatst optimis me zou willen beproeven om hier in te breken, zou de „safe deposit" waar het goud aan baren cn de gouden specie ligt, slechts aan den buitenkant kunnen bereiken door een tunnel te graven naar een diepte van 50 meter Wanneer dat werk achter den rug zou zyn, zou hy stuiten op een muur van gewapend beton van 2 M. dik. die van den be- ganen grond tot een diepte van vyftig meter rond het ondergrondsche deel van het gebouw is opgetrokken. Mocht hij er in slagen, door dien muur heen te breken, dan zou hy een hel ver lichte breede corridor ontmoeten en patrouilleerendc wakers Aangenomen dat hij met deze be wakers zou kunnen afrekenen, dan zou hy stuiten op dik tra'iewerk van het beste staal, bewaakt door een gewapen de macht. Het Is niet waarschynlyk, dat hy al deze hinderpalen zou over winnen. Maar aangenomen al weer dat hy het kon doen. dan zou hij ten slotte aan de kluisdeuren belanden. Die deuren wegen elk 12000 K.G. en zyn zóó dik dat zelfs een dynamlet- ontploffing er weinig indruk op zou maken. Afgescheiden van dit alles heeft dit kluisstelsel allerlei mechanische listig heden in den vorm van alarmbellen, geheime deuren, die zich onwrikbaar achter indringers sluiten en zoo voort. Indien de dief al zyn handen zou kunnen leggen op het begeerde goud. dan zou hij er toch onmogelijk mee weg kunnen De muren van de kluizen zyn vervaardigd van zware in elkaar gevlochten stalen staven, versterkt met gewapend beton van anderhalven meter dik. Overal in de gewelven zijn inspec tietralies aangebracht, waar wakers el kaar nacht cn dag afwisselen. Het goud van Engeland is dus we! goed wegge stopt en het behoeft niet te verbazen dat het publiek, ondanks langdurgen bouw. nog geen uiterlijke kenteekenen van verbouwing van de Bank heeft waar genomen. Me', de vervaardiging van zulk een „safe deposit" moet heel wat tyd heengaan. EEN INTERESSANTE UITVINDING. ZIEN DOOR MIST. Dat mist zün verschrikking zal ver liezen voor zee- en luchtvaarders en dat militaire rookgordynen nutteloos zullen worden, zyn een paar van de vooruitzichten van de jongste ontdek king, „noctovisie" (zien in 'het donker) van den Engelschman J. L. Baird, die zich reeds naam heeft gemaakt met uitvindingen op het gebied van tele visie. In zyn laboratorium in Londen heeft Baird gewerkt met een onzicht- baren infrarood en straal, die in staaf Is door mist of duisternis verhulde voorwerpen photographisch zichtbaar te maken. De uitvinding zal worden toegepast in den vorm van een on zichtbaar zoeklicht, waarvan het „donkere licht" door mist of rook kan dringen met een vermogen dat zestien maal zoo groot ls al dat van gewoon licht. He: voornemen bestaat zulk een lichttoestel te install eeren op een stoomschip er dan in volle zee gedu rende mist proeven mee te nemen. SCHEEPSBERICHTEN Agamemnon 22 Juli van Amsterdam n. West-Indië. Almkerk 22 Juli nam. 2 u. te Bre men van Australië. Bandoeng p. 22 Juli v_m. 7 u. 15 m.. Ouessant, Rotterdam n. Java. Calypso p. 22 Juli v.m. 9 u.. Dunge- ness. West-Indië n. Amsterdam. Flandria 22 Juli v. Bahia, Buenos Ayres n. Amsterdam. Goekrek 22 Juli te Algoabaai v. Rot terdam. Hoogkerk p. 22 Juli Sa gres. Bombay n. Rotterdam. Insulinde 22 Juli 12 u. vm. v. Mar seille, Rotterdam el Batavia. IJsseldUk. 22 Juli v. Amsterdam n. Rotterdam. Juno 22 Juli te Havre, West-Indië n. Amsterdam. Klipfontein 22 Juli v. Rotterdam n. Kaapstad. Moerdyk, p. 22 Juli Vllssingen. Rot terdam n. Antwerpen. Maasdam p. 22 Juli Ouessant. New- York n. Rotterdam. Oostkerk 21 Juli v. Manilla. Rotter dam n. Japan. Spaarndam 21 Juli v. Vera Cruz, Rot terdam n. New-Orleans. Slantar p. 22 Kaap del Arrni. Rotter dam n. Bataria. Tabanan 22 Juli n.m. 7 u. v. Cow es, Batavia n. Rotterdam. Tjikarang 21 Juli v. Sjanghai n. Bata via. Venezuela 22 Juli v. Amsterdam n. West-Indië. Van Rensselaer 21 Juli te Bremen v. Amsterdam. PREDIKBEURTEN ZONDAG 24 JULI EGLISE WALLONNE Dimanche 24 Juillet a 10 h. 30: Mr. Ch. Ed. Reymond de Lausanne, pasteur-suf fragant Collecte spéciale pour l'Eglise. DEUTSCHE EVANG. BRÜDER- GEMEINDE (Hcrnhiitter) Vorm. 10 uhr: Missionar J. Voss, aus Amsterdam. Deutsche Predigt GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK (•K1 opp ersing el V.m. 10 uur: Ds. H. Kuiper, van Gr. Rapids (Mich. V. S.) Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. WIL HELMIN AKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: Ds. H. Kuiper. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Byleveld. Nam. 5.30 uur: Ds. Byleveld. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. D. A. van den Bosch. Pred. te 's-Gravenhage. Collecte Spreekbeurtenfonds. GEREFORMEERDE KERK Zuiderkcrk. Zniderstraat 15. V.m. 10 uur: de heer P. G. v. d. Hooff Theol. Student. Nam. 5 uur: Dr. C. Koppenaal. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A. H. Haentjens. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. de Meyere. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobijnestr&at 20 Zaterdagavond 23 Juli 8 uur: Open luchtsamenkomst op het Nieuwe Kerks- plein. Vm. 10 en nam. 5.30 uur: de heer v. d. Adel. 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bybelbespreking. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. L. Bonga, Doops gezind predikant te Leiden. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Donderdagavond 8 uur. Openbare Sa menkomst VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinhcimpark. V.m. 10 uur: H. Mis. Woensdag 27 Juli, nam. 8.15 uur Vesper en Lof. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenesscrgracht 65 Vm. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Die als de laatste over het stof zal opstaan" Job 19:25. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: ..By Paulus in de bidkamer" Col. 1:7—9. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d. Schors. Bidstond. KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN- DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Kin- derhuisstagel in Gebouw „Olympla", zaal 17. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geen collecte. Toegang vry. LEGER DES HETL8 Schagrhelstnutf 26. Vm. 7 uur: Bidstond. Vm. 10 uur: Heiligingsdlenst Nam. 4 uur: Opcnluchtsamenkorast In den Hout. Nam. 8 uur: Verlossingssamenkomst Dinsdag 26 Juli nam. 8 uur: Leden vergadering. Woensdag 27 Juli nam. 7.30 uur: Openluchtsamenkomst Botermarkt Donderdag 28 Juli nam. 8 uur: Mu ziek- en zanguitvoering in de zaaL VER. „WIE DENKT OVERWINT" Gcb. „de N'Uverhefd". Jansstraai 85. V.m. 10.30 uur: Onderwerp: „Oidl- poes". SAMENKOMST TOT BIJBELONDER ZOEK EN GEESTELIJKE OP BOUWING Eiken Woensdagavond 8 uur. In de Chr. Besturenbond. Bakenessergrach: 63. Toegang vry. SCHOTEN NED. HERV. GEMEENTE Julianakerk (telefoon voor hard- hoorenden). Vm. 10 uur Ds. V. Roos. Em. Pred. te Bloemendaal. Collecte voor de In- en Uitw. Zending CHR. GEREF. KERK Vm. 10 en nam. 5.30 uur: Doe. Leng- keek. Apeldoorn. VEREEN. VAN VRIJZ. PROTES TANTEN (In het gebouw: „Geko" Spaarndammer- weg. hoek Floresstraat) Geen dienst VrUz. Zondagsschool vacantie. BLOEMENDAAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 23 Juli Nam. 9 uur:.Bidstond in de Consisto riekamer. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dök. Heilig Avondmaal. JEUGDDIENST IN MARANATHA Geen Jeugddienst. NEDERL. PROTESTANTENBOND V.m. 10.30 uur: Dr J. C. A. Fetter, van Rotterdam. OVERVEEN «Kerk Kamplaan) V.m. 10 uur: Ds. L. A. Poot Haarlem. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING V.m. 10 uur: Ds. J. D. v. Calcar. Ooopsgez. Pred. te Beverwijk. SANTPOORT NED. HERV. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. R. E. Wierenga. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer J. H. W. Warner» cand. t. d. H. D. Hnari-UÓ. GEREFORMEERDE KERK Lokaal Bethel. Vm. 9.45 en nam. 5.30 uur: Ds. Pe tersen, legerpredikant HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: de heer A. van Dyk. oud- Zendeling te Heemstede. KAPEL NIEUW VREDENHOP Joh. v. Oldeiibarnevcldslaan V.m. 10.30 uur: Ds. Korff. Beide diensten collecte voor Inw. Zen ding. GEREFORMEERDE KERK Vm. 10 en nam. 5 uur: Ds. J. L. Schouten van Amsterdam. NEDERL. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBenncbroek V.m. 10.30 uur: Mejuffr. Ds. A. CL Günther uit Doesburg. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Lekkerkcrkev. HTLLEGOM NED. HERV. KERK Vm. 10,uur: Ds. Joh. Rauws. Zend. Dir. Oegstgecst. Nam. 5 uur: Eerw. T van Os, Zend. onder Israël. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds. van Herksen. Voorb. H. Avondmaal. Nam. 5 uur: Ds. van Herksen. Collecte Afloss. fonds. CHR GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Leesdlenst. HALFWEG NED. HERV. KERK V.m 10 uur: Ds. van Meer, van Wa peningen. SPAARNDAM NED. HERV. KERK Vm. 10 uur: Ds A Snethlage. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer B. van der er van Amsterdam. ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. K. Straatsma. GEREFORMEERDE KERK Brederodestraat V.m. 10 en nam. 7 uur: Dr. C. Kop- penaal. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. 8 en 12 uur: Kinderdiensten gewoon. Geen Jeugddienst. GEREFORMEERDE KERK Vm. 10 en nam. 5 uur: Ds. B. van Schelven, van Overvecn. De samenkomsten vinden plaats ln een tent ZandvoorLschlaan hoek Kost- verlorenstraat IJMUTDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND Vm. 10.30 uur: Ds W. Lulkinga. BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. C. B. Hylkema, Doopsgez. predikant te Haarlem. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Hoofddorp: De heer J. van Haalum. LUnden: Vm. 10 uur: de heer T. v. d. Hoek. Aalsmeerderwcg Nam. 2.30 uur: dc heer J. Kroon. Vyf huizen: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: Vm. 9.30 uur: Ds. D. Bax Abbenes: Vm. 10 uur: de heer G. Beukers,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11