VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK GEMENGD NIEUWS FLITSEN FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES ZATERDAG 23 JULI 1927 VIERDE BLAD De Indische rubberproductie. Koninklijke contra Standard Oil. Turksche Staatsschuld. Emissies. De Amsterdamsche Beurs. Amsterdam 21 Juli. Wat men nu eigenlijk precies ginds in Wallstceet uitspookt, weten we, mo- meteel nóg niet. Misschien had een of andere Yank een geweldige positie in rubbers loopen. In ieder geval, we wer den verrast door een zeer merkwaardig bericht van -de Herald Tribune ovei een opmerkelijke ontdekking betreffen de rubberproducjtie in Nederlandsch- Indië. Waarom nu speciaal Neder- landsch-Indië? Waarom niet de Straits?Wetenschappelijke onderzoekers dan waren er in geslaagd, door een nieuw entprocédé de productie per boom verviervoudigenJDeze weinig min der dan sensationeele uitvinding werd onmiddellijk vergezeld van de in dit ge val tamelijk overbodige mededeeling dat autoriteiten in de rubber industrie gelooven, dat het procédé den rubberprijs aanmerkelijk zou verlagen. Hetgeen nogal voor de hand zou liggen. Bij een verviervoudiging der productie! Hier blijkt natuurlijk waarom men spe ciaal Nederlandsch-Indië bij den kop nam: De Straits hebben immers het restrictieplan, dat hen bindt aan de producties van vorige jaren. Onze Oost is vrij en zou dus naar hartelust kun nen verviervoudigen. Verder kwam dan nog de toevoeging, dat de plantages, waar het experiment plaats vond, een productiestijging vertoonden van 800 tot 5000 lbs. per acre. Zesvoudige pro ductie dus en nog meer. Onze Amster damsche beurs nam het bericht in eer ste instantie zeer koel op, of duidelijker gezegd: trok er zich geen sylabe van aan, omdat men zich rekenschap gaf van het feit, dat dit beweerde nieuwe aculatiesysteem al jaren oud is en er dus niets nieuws onder de zon is. Een.... canard? Zooals wij reeds onlangs te kennen gaven, zou de concurrentiestrijd tus- schen de Koninklijke en de Standard Oil zeer verscherpt worden^ door t contract tusschen de Standard Oil en de Sovjet- regeering. Sir Deterding van de Royal Dutch heeft dit juist dezer dagen in een interview bevestigd. Hij stelde de zaak heel scherp en zei: De Stan dard Oil heeft haar groote verkoops organisatie in Britsch Indië en de Straits ter beschikking gesteld van de sovjet-regeering om de door die regee ring gestolen olie aan den man te bren gen. Door het- geld dat Moskou van de Etandard Oil ontvangt, kan de sovjet regeering revoluties steunen. Zoo steunt de Standard Oil dus indirect de onlus ten in Nederlandsch Indië. En dat, ter wijl zij in Indië zoo groote gastvrijheid geniet. En de heer Deterding liet wel zeer duidelijk doorschemeren, dat er van zijn kant een heftige tegenactie te verwachten was. Het rommelt dus in de olie. Er schijnt thans binnenkort een rege ling van de Turksche staatsschuld te verwachten te zijn. Te Angora moet dezer dagen de onderteekening van de definitieve overeenkomst tegemoet ge zien worden. Vóór Juni 1928 zal geen betaling plaats vinden, doch de op brengst van bepaalde belastingen welke bestemd zijn voor interestbeta ling, zal intusschen regelmatig bij eenige Pransche en Engelsche banken gestort worden. Men neemt aan dat houders van geünificeerde schuld 50 pet in goudwaarde zullen ontvangen en houders van 5 pet. rente 1914 38 pet. Vertegenwoordigers van Duitsche hou ders van Turksche renten zullen onder het nieuwe plan in de schulden-com missie worden opgenomen. Duitsche houders hebben 20 pet van de totale Turksche schuld in handen. Thans is aangekondigd de emissie van 500 aandeelen Sumatra Rubber Cultuör Mij a f 1000 tegen 200 pet, uitsluitend voor aandeelhouders en wel voor Maan dag 25 Juli. De Nederlandsche tranche van 3 millioen dollor 6 pet. goud- obl. Deutsche Rentei\bank-Kreditan- stalt werd zeer aanzienlijk ovlrt. ekend Over het geheel genomen, kan men zeggen, dat de beurs in de achter ons liggende overzichtsperiode een vrij gun stig voorkomen heeft gehad. In de meeste afdeelingen kon het koerspeil zich eenigszins verheffen, ten aanzien van dat van verleden week de tendenz was opgewekter. De handel bleef van geringen -omvang. In de bankafdee- ling konden vooral de cultuurbanken een paar punten monteeren, waarbij speciaal de vaste stemming voor Kolo niale Bank opviel, die dan ook 8 punten tot 256 1/4 steeg. De Hollandsche Bank voor de Middellandsche zee keert 5 pet. (onv.) dividend uit. In de industrieele afdeeling was de voornaamste „feature" de vaste stem ming voor kunstzijdewaarden, op be richten betreffende internationale be sprekingen. De koersen konden zich eenige punten verheffen. Jurgens op 't verlaagde peil nagenoeg onveranderd en tamelijk gunstig van toon. Het jongste aanbod hield verband met de conversie-mogelijkheid. Philips luier en per saldo een tiental punten lager. Hoogenstraten (verduurzaamde levens middelen) keerde 6 pet. (v.j. nihil) di vidend uit. Oliewaarden, aanvankelijk iets beter, waren de laatste dagen weer gedrukt. Koninklijke sloot op 349 5/8, dus iets beter. Rubbers toonden zich vooral in den beginnen prijshoudend en iets opgewek ter, daar de prijs te New-York wat ver beterde en de voorraden te Londen in de vorige week waren gedaald. Later werd de stemming wat minder gunstig. Toch kwam het slot nog op 5 tot 10 punten hooger. Scheepvaarten schoten weer uit de slbf en verblijdden velen met een vaste houding, waarbij over dë geheele linie groote belangstelling ontstond: vooral H.A.L., Nievelt Goudriaan, Holl. Stoom boot, Kon. Holl. Lloyd, enz. konden daarvan profiteererv door een flinke stijging van 5 en meer punten. De oor zaak van deze opleving wordt gezocht in verhoogde vraag op de vrachtenmarkt voor latere termijnen, terwijl men gelooft, dat de vrachtenmarkt in het najaar nog een verdere opleving te zien zal geven. Suikerwaarden per saldo hier en daar enkele punten hoogejt De stemming was vrij goed. De belangstelling was hier niet groot. H.V.A. had aanvankelijk iets te lijden, doch wist zich spoedig te her stellen. Tabakkëh, na de zeer vaste stemming van vorige week, bekoelden iets, na de laatste inschrijving. De thans verkochte tabak behaalde dooreen lagere opbreng sten dan verleden jaar. De laatste da gen was het heel stil in den tabakshoek én de stemming eerder luier. Arends burg ca. 20 punten hooger op 648 1/2, Deli Batavia 5 punten, op 495 1/2, Deli Mij en Senenibah iets lager. BEURSMAN. PARIJS EN DE BOOMEN. Een der vriendelijkste aspecten aan de Parijsche boulevards is de aanblik der boomen, die inderdaad met het bou levardbeeld een harmonieuze eenheid vormen. Zoo stelt het Parijsche publiek ook belang in de gezondheid dezer be- bladerde vrienden. En het gevalt nu. dat de boulevardboomen lijdend, dat zij bleek zijn. Hoe dat komt? De vereeniging van boomenvrienden te Parijs heeft er den directeur der gemeentebeplantingen op aangesproken. Deze heer verklaarde, dat vooral de iepen te lijden hebben van de groöte- stadsverontreiniging. Van 100 gram iepen bladen aan de boulevards, heeft men in twee weken kunnen afhalen 2.735 gram stof, waarvan 65 pCt. van minerale her komst en 35 pCt. van pekachtige sub stantie. Dat is de zegening van het me- tropolisverkeer met zijn vieze brandstof - residuen. „ARIA Dl CAPRI". T EILAND DER EXCEN TRIEKEN. Onder den titel „Aria di Capri" heeft Edwin Cerio een dik boek van 533 blad zijden geschreven, dat bij Ed. Casella te Napels is verschenen. Een burger van Capri, die langen tijd een ambtelijke functie op het eüand bekleedde, schetst hier het doen en latadrin het bestuur van het nauwelijks 5000 inwoners tellen de Capri op humoristischen toon en schenkt in het bijzonder met vrij scherpe satire aandacht aan de exoti sche en inheemsche exentrieken, waar aan het eilandje, gelijk bekend, zoo rijk is. Het politieke deel is zeer boeiend. Er wordt een stuk ouden 4jd geschetst, waarin vijf en zeven nog als even ge tallen werden geschouwd en waarin men de moeilijkste problemen met een handigen „combinazione" vjist op te los sen. Zeis het stellig zeer ernstige pro bleem. of op Capri de clericalen of de antis de lakens moeten uitdeelen werd opgelost door de benoeming van een anti-clericalen burgemeester, die zich echter dagelijks in zijn kamer door een verstandigen kanunnik Latijn liet on derwijzen want zonder Latijn kan een burgemeester van het eiland van Tiberius het niet stellen en tevens, in alle stilte, door den geestelijke de concepten voor alle belangrijke beslis singen liet schrijven. Amusant zijn ook de teekeningen van curieuze bewoners van het eiland en de beschrijving van hun dikwijls wonderlijke werkzaamhe den. Bovendien een menigte min of meer geloofwaardige notities en bewe ringen. Zoo wordt oun. verzekerd dat er geen eigenlijke Capriwijn bestaat, en dat de „goede" uit Ischia afkomstig is: verder dat de lucht van Capri in het voorjaar dermate is bezwangerd met de bloemengeur van een overdadige flora, dat geheel het eiland in een soort be dwelming raakt. Daarentegen wordt alleen het Britsche deel van de samen leving met een zekere decente achting behandeld en in het bijzonder krijgen we inlichtingen over de Caprilitteratuur in de Engelsche taal. In het bijzonder worden de 'mooie romans van Norman Douglas gekarakteriseerd. Voor het overige deel heeft de oorlog en zijn uitvloeisels Capri tot iets geheel anders gemaakt, dan het vroeger is geweest Het eüand wordt hoe langer hoe eenvoudiger en een „normale" bad plaats, gelijk de overige beroemde aan de Middellandsche zee. Wat het aan couleur locale verliest, wint het aan comfort en moderniteit. In den zomer is Capri overstroomd door welgestelde Napolitanen, terwijl vroeger schier al leen vreemdelingen het eiland bezoch ten. DIAMANTEN WORDEN DUURDER. Het Is gelukkig geen levensquaestie, die iedereen aangaat Niettemin inte resseeren de prijsfluctuaties der edel- steenen niet alleen de groothandelaars en de juweliers, want er zjjn er ten slotte duizenden, die in de gelegenheid zijn, groote en kleine ln het bijzon der kleine samnïéii in diamanten, bijnen, smaragden en safieren te beleg gen Of in steenen, die althans tot de genoemde moeten gerekend worden. Waar echter worden de prijzen voor diamanten en andere edelsteenen vast gesteld? Een van de weinige grossiers in diamanten zal, denkt men, de vraag met eenige reserve inzake de beroepsgehei men, kunnen beantwoordeix. „Wij heb ben bij de opvallende prijsschommelin- gen van diamanten niet het geringste belang. Zij kunnen alleen de zaken on gunstig beïnvloeden. Sensationeele prijsverlagingen en dan weer plotselinge verhoogingen hebben de edelsteenhan delaren van de geheele wereld geweldige verliezen bezorgd. Even goed echter leveren de prijsfluctuaties aan den an deren kant enorme winsten op. De prij zen gaan op en neer als van ieder han delsartikel. alleen gaat het direct om groote bedragen. Zoo betaalde men b.v. nog aan het einde van het vorige jaar voor ongelsepen diamantgruis twaalf shilling per karaat thans, ruim een half jaar later moet men 17 1/2 shilling be talen. Diamanten van bepaalde soort, die verleden jaar nog honderd shilling per karaat kostten, zijn tegenwoordig alleen tegen een prijs van 145 shilling verkrijgbaar. En naar het schijnt duurt de prijsstijging nog voort". „Krijgt u dan niet verschillende aan biedingen, waarvan u de voordeeligste zoudt kunnen kiezen?" „Neen. Wanneer dat het geval was, zouden diamanten aanmerkelijk goed- kooper zijn. Want de diamanthandel is gecentraliseerd. Het monopolie is in Londen in Engelsche handen. Het dia mantsyndicaat heeft alle groote diamant velden ter wereld in handen en dicteert de prijzen. Officieel verklaart men na tuurlijk. dat de diamantwinning tegen woordig zeer gering is en dat de reser ves zijn uitgeput. In werkelijkheid ech- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 954 DE SIGAAR Zet zich om te bepeinzen hoe er op zijn kantoorkosten bezuinigd zou kunnen worden sigaar gaat ntt vischt in alle zakken naar een lucifer staat op, haalt een lucifer en zet zich opnieuw merkt dat hij vergeten heeft een asch- bak te halen tracht opnieuw aan zijn kantoorkosten te denken maar kan zijn' gedachten niet af houden van de sigaar, die slecht trekt gooit de aschbak met zijn elleboog van de armleuning af en wrijft de asch weg voor zijn vrouw het kan zien laat een vonk op zfjn vest vallen en houdt zich eenigen tijd met mogelijk brandgevaar bezig geeft de overpeinzingen op, dooft zijn si gaar en gaat naar bed. (Nadruk" veri>oden.) ter kan niemand (ie ondoorzichtige prijs politiek van het syndicaat beoordeelen". „Hoe duur zijn diamanten thans in het algemeen?" „Ruwe diamanten, die door ons via de grossiers te Londen, Amsterdam of Antwerpen gekocht kunnen worden al leen in partijen van 1000 a 2000 karaat, kosten per karaat al naar de grootte en kwaliteit 20 tot 200 shilling. Eerst door het slijpen worden diamanten buiten gewoon duur. Wat edelsteenen en dia manten betreft koopt men niet de che misch waardelooze grondstof, die uit ver schillende verbindingen bestaat, maar voornamelijk den arbeid. Geslepen dia manten kosten 1200 gulden en meer per - karaat. Het is onmogelijk een pemiddel- 'prijs vóOr diamanten aan te geven. Men berekent b.v. een bepaalde soort diamanten in een grootte van vijf karaat (dat is een Gram) met een totalen prijs van 600 gulden, ter grootte van twintig karaat daarentegen reeds met 4800 a 6000 gulden. De prijs neemt bijna in het quadraat toe". „In sommige juwelierswinkels worden echter met nadruk als echt aangeprezen diamanten ringen in prijzen van 15 a 20 gulden aangeboden!" „Deze ringen zijn ook echt. Maar het gaat hierbij alleen om de uit diamant gruis, uit de kleinste stukjes afval ge slepen „roosjes", waarvan er 100 a 200 in een karaat gaan. Aan ruw materiaal is zoo'n steentje maar eenige kwartjes waard. Aan de zaken in echte edelstee nen doet sedert jaren reeds de vraag naar halfedelsteenen, zooals carneolen. amethysten, achaten enz., en in het bij zonder naar de zeer goedkoope synthe tische edelsteenen groote afbreuk. De leek is niet altUd in staat, een synthe tisch vervaardigden robijn, safïer of tur. malijn van echte te onderscheiden. In dien hij goed gezet is ziet een syntheti sche steen er zelfs voor een kenner bij na precies uit als een echte, maar hij kost maar het tiende deel of nog min der. Het grootste deel aller synthetische edelsteenen wordt tot dusver nog in Duitschland vervaardigd. Men kan iedere soort edelsteenen te genwoordig synthetisch vervaardigen, met één uitzondering: smaragden kun nen tot dusver nog niet synthetisch worden gefabriceerd. Men zal er echter, gelijk in wetenschappelijke kringen ver luidt. naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar ln slagen, ook smaragden kunst matig te producecren. Ook diamanten kan men synthetisch vervaardigen, maar zij komen, merkwaardig feit, even duur als echte". EEN ONVERSCHROKKEN ROOVER. Hoe hij een auto stal. MET Z'N WAGEN DE STATIONS-TRAP AF. Onlangs werd aan een der Parijsche stations op zeldzaam gedurfde wijze de auto van een dokter gestolen. Een be rucht individu, zekere Schlechtel, sprong in den wagen en reed daarmee, onder het vuur dat de politie hem achterna zond. de treden van de sta tionstrappen af. In de verwarring kon hiridaarop ontkomen. De politie wist echter, min of meer bij toeval op het spoor te komen van een misdadlgersbende, die door Schlech tel werd geleid, en Vrijdag omringde een groote menigte agenten zijn huis. Toen hij op de sommatie der agenten aar de deur verscheen, had hU een re volver in elke hand. Hij werd weldra overmand, en in de vertrokken, die de bende als „bureau" had ingericht, vond men een miniatuur arsenaal. bevattend geweren, bajonet ten. revolvers en kisten munitie. Met vijf van zijn kameraden wacht Schlechtel thans zijn berechtig af. UIT CHINA. RUSSEN GEARRESTEERD. Volgens bericht uit Sjanghai aan de „Times" hebben nationalistische solda ten daar ter stede zes Russen gearres teerd. Onder de gearresteerde Russen be vindt zich een zekere Rolland, die ge durende twee jaren chef van den staf is geweest van generaal Gallen, Rus sisch militair adviseur bij de nationalis tische regeering te Hankau, en daarna sedert November j.l. militair adviseur van generaal Tsjang Kal Sjek. Alle ge arresteerden zouden op valsche passen hebben gereisd onder aangenomen na men. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. STERFTE DOOR AUTO'S. SCHRIKBARENDE CIJFERS. In Engeland en Wales Is de sterfte aan kanker tusschen 1904 cn 1923 met 50 pCt. toegenomen, schrijft de Tel. De sterfte door auto-ongelukken -steeg in dienzelfden tUd met 1000 pCt. Men zou dus meer moeten doen ter bestrijding van de sterfte door de auto's dan ter bekamping van die door kanker. Men ziet juist het tegenovergestelde. Alleen te Londen zijn de verkeerson gelukken met doodelljken afloop ln drie jaar tijds van 2768 tot 3971 gestegen. De niet-doodelijko van 70,197 tot 115.473. Een vriendelijke verzameling gebroken beenen. kapotte ribben cn gespleten neuzen dus. En dan te bedenken, dat de straat- en wegcnpolitlo ln Engeland zeer streng is! In dc V. S, is t nog erger: !s de sterfte door het verkeer per auto ln Engeland 5.4 per 100.000 inwoners, ln den States is zü 12-5. In 1921 sneuvelden aldus 21000 personen, van wie 4500 kinderen tusschen 5 en 15 Jaar Al deze cijfers zijn van het orgaan van 't Int. Roode Kruis. Zij spreken boekdeelen. Als een epidemie aldus de volken teisterde, zouden commissies van geleerden benoemd, laboratoria gesticht en leerstoelen in epidemiologie geschapen worden. Men zou meenen dat de dood door microben de eenige is die ons ter harte gaat. De andore manieren van overgang uit het leven naar den dood hebben voor ons blijkbaar niet dezelfde beteekenis. Niemand wil aan de midde len om ze te vermijden. Men vindt het nu eenmaal heel gewoon, wanneer een mijnheer, die in een auto stapt voor een kort tochtje, op zijn onverwaohtst via aanraking met-een boom de gróóte reis aanvaardt.... INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. In ,Litcrtdiroeffle*«ci>eti 32 cL OBERIAMNSTEIN voor huishoudelijk jtfcraik door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. il) Toen onderzocht hij de laden van de waschtafer heel zorgvuldig. Terwijl hij de kamer doorliep naar het linksche raam, scheen een roode vlek nauwelijks zichtbaar op het donkerbruine kleed, hem bijzonder te interesseeren. Hij ging op zijn knieën liggen, die nauwkeurig onderzoekend, zelfs niet nalatend, er aan te ruiken. Eindelijk schonk hij een paar drup pels van de chocolade in een onderzoek- buisje. en verzegelde het nauwkeurig. Het. volgende, dat hij deed. was een klein notitieboekje voor den dag te halen. „We hebben in deze kamer", zei hij schrijvend. ..zes punten van belang ge vonden. Zal ik ze opnoemen, of jij?" „O. u", antwoordde ik haastig. „Goed dan. Eén koffiekopje, dat tot gruis gemalen is: twee. een portefeuille met een sleutel in het slot; drie, een ylek op den grond". .Die kan een tijd geleden gemaakt zijn", viel ik hem in de rede. „Neen. want die is nog merkbaar voch tig en riekt naar koffie. Vier, een stukje donkergroene stof enkel een paar dra den. maar toch herkenbaar". „Ah", riep ik. „Dat was, wat u in de enveloppe verzegeld hebt". „Ja. Het kan blijken een stukje van een van mevrouw Inglethorps eigen ja ponnen te zijn, en heel onbelangrijk. We zullen zien. Vijf, dit!" Met een dra matisch gebaar wees hü op een groote spat kaarsvet op den grond bij de schrijf tafel. „Die moet sinds gisteren gemaakt zijn, anders zou een goed werkmeisje die dadelijk met vloeipapier en 'n heet ijzer er uit gemaakt hebben. „Het is waarschijnlijk vannacht ge beurd. We waren heel zenuwachtig. Of misschien heeft mevrouw Inglethorp haar kaars laten vallen." „Je bracht maar één kaars naar de kamer mee?" „Ja. Lawrence Cavendish heeft die gedragen. Maar hij was heel ontdaan. Hij scheen iets hier te zien". ik wees den schoorsteen aan „dat hem totaal ver lamde". ..Dat is interessant", zei Poirot snel. „Ja. het geeft te denken". terwijl zijn oog de geheele lengte van den muur langs ging „maar het was niet zijn kaars, die deze groote vlek maakte, want je weet, dat dit wit kaarsvet is, terwijl de kaars van monsieur Lawren ce, die nog op het toüet staat, rose is. Daarentegen had mevrouw Inglethorp geen kaars in de kamer alleen een lees- lamp". „Wat", zei ik, „maakt u daar dan uit op?" Waarop mijn vriend een tamelijk irri- teerend antwoord gaf. me radend, mijn eigen gezond verstand te gebruiken. „En het zesde punt?" vroeg ik. „Ik denk. dat het de proef chocolade is." „Neen", zei Poirot in gedachtep. „Ik had die in het zesde kunnen bevatten, maar dat- deed ik niet. Neen. het zesde punt zal ik voorloopig voor mezelf hou den". HU keek snel de kamer rond. „Er is hier niets meer te doen, geloof ik. tenzij" hij staarde ernstig en lang naar de uitgebrande asch in den haard. „Het vuur verbrandt en het vernietigt. Maar bij toeval kon er misschien laten we zien!" Handig, op handen en knieën, begon hij de asch vanuit den haard in den bak te doen. dien met de grootste om zichtigheid hanteerend. Plotseling deed hij een gesmoorden uitroep. „Het tangetje, Hastings!" Ik gaf het hem snel, en met handig heid haalde hij een klein stukje papier voor den dag. „Kijk eens. mon ami!" riep hij uit. „Wat zeg je daarvan?" Ik bekeek het stukje nauwkeurig. Dit is een Juiste weergave er van: Ik wist er geen weg mee. Het was on gewoon dik ,heel anders dan gewoon schrijfpapier. Plotseling kreeg ik een idee. „Poirot!" riep ik. „Dit is een stukje van een testament!" „Precies". Ik keek hem scherp aan. „Verwondert het u niet?" „Neen", zei hij ernstig, „ik verwachtte het". Ik liet het stukje papier los, en zag hoe hij het in zijn portefeuille weglegde met dezelfde systematische zorg, die hij aan alles besteedde Mijn hoofd was een rosmolen. Wat beteekende deze compli catie van een testament? Wie had het vernietigd? De persoon, die het kaarsvet op den grond had achtergelaten? Klaar blijkelijk. Maar hce had er iemand toe gang gekregen? Alle deuren waren aan den binnenkant gegrendeld geweest. „Nu. m'n vriend'zei Poirot levendig, „zullen we maar gaan. Ik zou wel een paar vragen willen doen aan het kamer meisje dorcas is haar naam. niet waar?" We gingen door de kamer van Alfred Inglethorp en Poirot hfeld er zich lang genoeg op. om een kort. maar vrU com pleet onderzoek te doen. We ginger. door de deur van die kamer er uit, wel-» ke we. evenals die van mevrouw Ing- lethorp's kamer, als tevoren sloten. Ik bracht hem naar beneden in het bou doir. dat hU wenschte te zien. en ging zelf Dorcas zoeken. Maar toen ik met haar terugkwam, was het boudoir leeg. „Poirot", riep ik, „waar bent u?" „Ik ben hier", m'n vriend". Hij was de openslaande deuren uit gestapt, en stond schijnbaar in bewon dering voor de verschülend gevormde bloembedden. „Prachtig!" mompelde hU. „Prachtig! Wat een symetrie! Kijk die halve maan. en die ruitvormige hun net- he^ is een lust voor het oog. De afstan den tusschen de planten zijn ook vol maakt. Het is pas gedaan, nietwaar?" „Ja. ik geloof, dat ze er gistermiddag mee bezig zijn geweest. Maar kom bin nen hier is Dorcas". „Eh bien. eh blen! Gun me een oogen- blik voldoening voor het oog". „Ja, maar deze zaak is van meer be lang". „En hoe weet Je. dat die mooie be gonia's niet even belangrUk zijn?." Ik haalde de schouders op. Er wa heusch niet met hem te praten, als hU dien weg op wilde. „Je bent het niet met me eens? Maar zulke dingen zijn méér voorgekomen. Nu, we zullen binnenkomen cn de brave Dorcas ondervragen". Dorcas stond in het boudoir hare han den voor zich gevouwen en haar grijze haar verhief zich in styve golven onder haar witte muts. Ze was een model en een beeld van een goede ouderwetschc dienstbode. In haar houding tegenover Poirot was ze geneigd, wantrouwend te zijn. maar hij wist spoedig haar verdedigende hou ding te breken. HU trok een stoel naar voren. „Ga zitten, als 't u blieft, mademoi selle". „Dank u. meneer". ,.U bent verscheidene Jnr^n bij uw meesteres geweest, is het niet zoo?" „Tien jaar. meneer". „Dat is een lange tU<L een heel trou we dienst. U hield veel van haar, niet waar?" „Ze is een heel goede meesteres voor me geweest, meneer". ..Dan zult u er niet tegen hebben, een paar vragen tc beantwoorden. Ik stel zc u rrct d" volle goedkeuring van mr. Cv sV (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13