BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 JULI 1927 De misères van Weenen. - En Carol's moeilijkheden. De jubileerende Poincaré. Waf hij bereikte en waar in hij aangevallen wordt. De 3-mo- gendheden-conf erentie. Amerikaan- sche militaristische opvattingen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Weensche autoriteiten hebben den Dultschen communist Pieck, die „hoop over stook" per vliegmachine naar Weenen kwam om nog meer olie in het vuur van den burgeroorlog te gieten beboet, omdat hij zonder identiteits papieren over de grens kwam. Boven dien is een bevel tot uitwijzing tegen hem uitgevaardigd. Weenen is één dag de bakermat ge weest van een revolutie.. Wat de com munisten hoopten en waarvoor zij alle moeite hebben gedaan is niet gevolgd. De algemeene staking wer» afgelast. De communist Kopledig die tijdens de begrafenis der slachtoffers op het kerk hof een ophitsende rede uitsprak werd gearresteerd. Mén kan niet aannemen dat de bloe dige Vrijdag een groote reclame voor het communisme is geweest. De massa die door een psychologisch goed toege paste kunstgreep, ontketend werd, keer de zich ten spoedigste tegen de rad draaiers. 't Is verheugehd dat de soc- democratische party de orde herstel de. Daaruit bleek dat de volkswil niet den Russlschen weg op gaat Met groote gestrengheid trad de Weensche procureur-generaal tegen de communistische en nationaal socialis tische bladen op. Twaalf opslagen wer den in beslag genomen. Men kan veilig aannemen dat het oogenblikkelijk gevaar geheel geweken is, maar evenzeer mag men er van ver zekerd zijn, dat Weenen een broeinest blijft, waar politieke uitersten (commu nisme, fascisme) elkaar op gevaarlijke punten zullen raken. F. A. Wil ex-kroonprins Carol naar Boekarest? De Parijsche correspondent van de „Daily Express" meldt aan zijn blad, dat hij van betrouwbare zijde heeft verno men, dat alle Fransche luchtvaart maatschappijen de aanzegging hebben gekregen, om ex-kroonprins Carol on der geen beding een vliegtuig te zijner beschikking te stellen. De Tel. zegt ver der: Een hooge Roemeensche persoon lijkheid zou hem hebben meegedeeld, dat Carol zijne abdicatie betreurt en gaarne thans zoo snel mogelijk naar Boekarest zou gaan in de hoop, dat het volk zich aan zijn zijd 3 zal scharen. De Roemeensche regeering zal dit echter onder alle omstandigheden trachten te verhinderen en daarom zou zij de Fran sche regeering hebben verzocht, het Carol onmogelijk te maken, Parijs te verlaten. Naar de correspondent meldde, acht te de Fransche regeering zich verplicht dezen wensch te eerbiedigen en Roeme nië zou het als een bewijs van onvrien delijke gezindheid beschouwen, indien het desniettemin aan Carol zou geluk ken, Frankrijk te verlaten. Met betrekking tot koning Ferdinands testament wordt nog gemeld, dat ko ningin Maria het paleis te Cotroceni erft, benevens het kasteel Palesj nabij Sinaja. Elk der dochters erft een huis te Boekarest en een landgoed; alleen ko ningin Maria van Joegoslavië krijgt haar erfdeel ln effecten en contanten uitbe taald. Gemled wordt, dat te Fagaras In Roe menië verscheidene personen werden gedood by een charge der cavalerie in gevolge een demonstratie ten gunste van prins CaroL Balans voor Frank rijk. De zegevierende Poincaré. De Tet.-oorrespondent schijft uit Pa- rys: Nu het minlsterie-PoIncaré van een verder bestaan van minstens vier maan den verzekerd is, rijst van alle zijden de vraag, wat zijn plannen zyn en natuur lijk vooral, wat die plannen zyn op fi nancieel gebied. Degenen, die zonder verder uitstel een wetteiyke stabilisatie voorstaan, wUzen op het gevaar van het gunstige moment voorby te laten gaan. Wat Poincaré zelf betreft, is het 't meest waarschijnlijk, dat hij zich aan de feitelijke stabilisatie op den huldigen koers wil houden. Want het is niet waarschijnlyk, dat hy het oogenblik van de wetteiyke stabilisatie aangebroken acht en, om nader te ontwikkelen re denen, nog minder dat hy aan de mo gelijkheid geheel afgescheiden van de al of niet wenscheiykheid van een verdere revalorlsatie gelooft. Het debat, dat op den laatsten dag van het reces in de Kamer heeft plaats gehad naar aanleiding van de verhoo ging der ambtenarensalarissen,- heeft met de redevoering van Léon Blum een oogenblik de algemeene politiek van het ministerie geraakt en een zeer in teressante zijde daarvan belicht. De leider der socialisten is begonnen met den president van den ministerraad onder bloemen te begraven. De balans van de „proef-Poincaré" trekkend, er kende hij, dat deze zoowel in politiek als in moreel opzicht geslaagd is. Het meest belangrUke resultaat er van is, dat de financieele positie van den Staat weer vryer en onafhankeiyker geworden is. „Wat zal er nu volgen?" vroeg Poin caré wantrouwend, die zooveel lof uit soclalistischen mond niet gewend is. Maar Blum ging voort den president van den ministerraad geluk te wenschen, dat hy den monetairen toestand „ge moraliseerd", de speculatie moeilijker gemaakt en den franc weer op stevige, bezwaariyk omver te werpen bases her steld had. Daarna kwam echter de keerzijde van de medaille. Blum verweet Poincaré deze resultaten verkregen te hebben .'.ten koste van een algemeene verzwakking van de economische activiteit van het land", zich uitende in een algemeene vermindering van de zaken en van de productie, van de arbeidsuren, van de salarissen en van de consumptie-capa citeit. „Gy hebt zoo zeide de socialis tische leider de economie aan het geld opgeofferd". Men geeft toe, dat een economische crisis niet te vermyden was. doch men verwyt Poincaré deze zeer verscherpt te hebben door het .- '.rak aanzetten van de belastingschroef, hetgeen tot gevolg ge had heeft, dat met de revalorisatie de kosten van het levensonderhoud niet verminderd zyn, zooals Poincaré beloofd had, maar in tegendeel verder zün gaan stijgen en nu op hun hoogste niveau blUven staan. De belastingbetalers hebben evenwel kenbaar weten te maken, dat de limiet van hun draagkracht thans bereikt is. In de ontwerp-bègrooting van 1928 wordt dan ook geen enkele belasting- verhooging in het oog gevat. Maar is het zeker, dat die begrooting aldus in evenwicht zal zUn? Op papier sluit zy, zelfs met een overschot van 200 millioen, op een niveau van 42 5nilllard. Een ver mindering der inkomsten laat zich ech ter reeds voorzien, terwyi de Kamer aan don vooravond der verkiezingen steeds groote geneigdheid vertoont tot een vermeerdering van uitgaven te be sluiten. Ondanks het hooge niveau van de begrooting, zUn de credieten, bestemd voor hetgeen men de algemeene uitga ven van den Franschen staat zou kun nen noemen, niet hooger dan in de be grooting van 1913. Van een begrooting van vüf milliard vereischte de dienst van de Staatsschuld toen één milliard, zoodat vier milliard voor de verdere uit gaven beschikbaar waren. Van de huidige begrooting van 42 milliard, worden 22 milliard aan staatsverplichtingen van wege schulden en oorl^gspensioenen be steed. zoodat twintig milliard voor de andere uitgaven beschikbaar blijven, die. aangezien de franc nu een vyfde van zün vroegere waarde heeft, precies ge lijk zijn aan de vier milliard voor-oor- logsche francs. Gelet op de waardevermindering van het goud. kan dit zeker niet buitenspo rig geacht worden, zoodat van een ver mindering van deze uitgaven geen sprake kan zijn. terwyi Poincaré alle moeite zal hebben, een verhooging er van te voorkomen. EngelandAmerika. Inzake de vlootconferentie te Ge- nève werd op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken verklaard, dat in dien het onmogelyk mocht zyn een verdrag te sluiten, verwacht wordt. dat zelfs zonder dit verdrag de overtui ging der volken van Engeland en de Vereenigde Staten, dat een oorlog tus- schen hen beiden ondenkbaar is, het gevaar van een wedstryd in de krui serbewapening zal kunnen voorkomen. Erkend wordt, dat het uiterst moei lik is de lijnen aan te geven voor een verdrag, dat aan het Britsch empire de noodzakelijke veiligheid geeft en dat tevens kans heeft op ratificatie door den Amerikaanschen Senaat. Wat er ok moge gebeuren in de eerstvolgende zitting, in de komende bijeenkomst van het parlement zal heel wat gezegd worden over de Ame- rikaansche vloot, te meer daar er in de Vereenigde Staten in het alge meen steun bestaat voor een behoor- lUke uitbreiding van de vloot. Men kan onder de koeldenkende Amerika nen niemand vinden, die gelooft, dat het Amerikaansche volk in het alge meen voorstander is van een „big navy". Er is niettemin een besliste strooming ten gunste van een grootere vloot. Wel vredesonderhande lingen in China? Chineezen zoowel als vreemdelingen hier zijn zeer verwonderd over de ver klaring van het persbureau te Nanking waarin ontkend wordt, dat er onderhan delingen gaande zijn tusschen Noord en Zuid. De correspondent van Reuter te Peking seint, dat een gedelegeerde der zuidelijken zich ongetwyfeld te Peking bevindt en vredesonderhandelingen ge voerd worden, hoewel deze nog geen be vredigend verloop nemen. De tweedracht in de Russische communisti sche partij. Na herhaaldelijk te zijn uitgesteld, is thans eindelijk bepaald, dat op 26 dezer de zitting van het comité der Al-Russi sche communistische party zal plaats vinden, waaraan zich een plenaire zit ting der centrale commissie zal aan sluiten. De zittingen der hoogste partij- autoriteiten zullen natuurlyk strikt ge heim zijn. Zy zullen het partijcongres voorbereiden, waarop de groote slag te gen de oppositie wordt verwacht. Waar- schynlijk zal reeds het centrale comité het besluit nemen Trotski en Zinowjef uit te sluiten. KORT EN BONDIG. Het Fransche personeel ten getale van 80 personen, dat in dienst is van de Ne- derlandsche maatschappy, welke belast is met het uitbaggeren der haven van Havre, is in staking gegaan. Het eischt een verhooging der loonen en uitkeerin- gen. Naar uit Casablanca wordt gemeld, heeft thans de laatste opstandelingen leider in de Spaansche zone, de shëik El-Lil zich met 35 aanhangers overge geven. De „Petit Parisien" meldt uit New- York, dat -aan de kust van Nieuw-Enge- land dichte mist heeYscht. Twee stoom schepen zyn met elkaar in aanvaring gekomen, drie schepen zijn gestrand. De bladen melden dat Levine in Frankrijk een nieuw vliegtuig laat bou wen voor een vlucht over den Atlanti- schen Oceaan. Het vliegtuig zal min stens tweeduizend kilometer meer kun nen afleggen dan de „Columbia", waar mede hij en Chamberlin van New-York naar Kcttbus in Saksen vlogen. In September zal te Zagreb (Kroatië) het proces beginnen tegen den bandiet Loeka Prpitsj, bygenaamd „de kleine" en 24 leden van zyn bende, allen gede tineerd sinds eenige maanden in de ge vangenis der genoemde stad. Sinds drie eeuwen is Slovenië het tooneel geweest van de verrichtingen eener rooverbende, waarvan Prpitsj en de zynen de laatste „erfgenamen" zijn. De akte van beschuldiging omvat meer dan 1000 pagina's, want de roovers heb ben 98 moorden, 40 gewapende inbra ken en een groot aantal andere mis daden op him geweten: in sommige ge vallen hebben zy om een paar stuivers mannen en vrouwen vermoord. VROUWEN BIJ DE LUCHTVAART. MAAR DE MAN NOG DE BAAS. (Van onzerf Londenschen corres pondent) Er zyn twee brevetten voor vliegtuig bestuurders in de burgerlyke luchtvaart. De man of de vrouw, die een vliegcur- sus doorloopt by de gewone vliegscho- len of by .de vliegclubs voor lichte toe stellen, krijgt een brevet A. Maar in dien zy met lucht-„taxies" willen vlie gen of passagiers willen vervoeren moe ten zy in het bezit zijn van brevet B.. waarvoor 'veel meer vereischt is dan voor brevet A. Tot voor kort kon een vrouw brevet B. niet deelachtig worden; het werd der vrouwelijke sekse hij in ternationale overeenkomst onthouden. Daarin schynt nu verandering te zyn gekomen. Om het te bezitten en te be houden moeten de vrouwen, afgeschei den van de verhoogde vliegvaardigheid aan brevet B. verbonden, zich elke drie maanden (mannen elke zes maanden) geneeskundig laten onderzoeken. Het Is niet waarschynlijk dat de Impe rial Airways de Engelsche burger lyke luchtvaartmaatschappy vrou- welyke piloten in haar dienst zal ne men. In de eerste plaats is er een groot aantal ervaren mannelyke bestuurders, waaruit de onderneming in de behoefte kan voorzien. Maar er zijn ook andere overwegingen. Een man wordt niet een goed piloot geacht tot dat hij een dui zend uur in de lucht is geweest. Een man kan die ervaring deelachtig worden by de Militaire Luchtmacht, maar in het geval van een vrouw is de toestand anders. Voor haar is het minder gemak- keiyk, zoo niet onmogelyk, zulke erva ring deelachtig te wordén. CLAYGATE ZONDER BIOSCOOP. EN ZONDER DIENST MAAGDEN. (Van onzen Londenschen correspondent). Een merkwaardig trio; maar ik zal u de gemeenschappelijkheid verklaren. Myn medegevoel gaat uit naar het goede volk van Claygate. Claygate is een nieuw woonoord van de Londenaars, nieuw als zulk een woonoord, niet nieuw als plaatsje. Het ligt nogal uit de buurt is aardig gebouwd, zoo goed als onge rept in zyn landelijkheid. De bewoners gaan daar trotsch op. Het is bon ton te hechten aan landelijkheid. Hoe meer menschen er in de stad gaan wonen (nu meer dan viervyfde deel van alle bewoners van Engeland) hoe hooger in tel landelijkheid wordt. Claygate, zeg gen de advertenties die fatsoenlijke menschen naar dit rustig woonoord wil len lokken, bezit alle voordeelen en geen der nadeelen der Londensche suburbs. Maar een der voordeelen van de stad bézit het niet en dat eene gemis heeft groot nadeel meegebracht. Het heeft geen bioscoop. Er moeten er zyn die dit een voordeel achten en die van meening zyn dat menschen, die de nachtegaal kunnen hooren zingen in den stillen avond, (want de nachtega len zingen in de bosschen rond Clay gate) het best zonder bioscoop kunnen stellen. Maar die zoo redeneeren weten niet wat er al zoo aan een bioscoop vast zit. Het is in elk geval niet de rede neering van de huismoeders van Clay gate of die van hen, die Claygate geschikt willen maken als woonplaats voor hulsmoeders. Want van het hoog ste belang voor zulke huismoeders een belang dat van de nachtegalen verre overtreft is de dienstmaagd en de gelegenheid zich zulk een schat voer de huishouding te verwerven. De dienst- vrouw in het huis is een ideaal, dat op het oogenblik geheel buiten het bereik van de Claygate-sche huisvrouwen ligt. Het is geen zaak van vrye dagen. Hef is er zelfs niet een van geld. Het is er een van filmsheiken. De moderne dienstmaagd is nu wel niet zóó dat zij nachtegalen niet kan „zetten"; maar zy weigert pertinent deze zoetste geveder de zangers in de plaats te nemen van Harold Lloyd of Douglas Fairbanks, van Dieven van Bagdad, IJzeren Piraten of Benhurs met hun rossen. Moeten wy er haar om laken? Al deden wy het al, het heeft niet den min sten zin. De helden van de cinema zyn even zeer deel geworden van der dienstmaagden-leven als de bakpan en de theedoeken, zy verwacht van de ge meenschap dat deze haar gelegenheid zal verschaffen zich over te geven aan haar bescheiden vermaak. Indien de eene gemeenschap, de eene stad, het eene dorp in dat opzicht in gebreke biyft dan gaat zy naar de andere ge meenschap. de andere stad, het andere dorp. En het bioscooplooze Claygate staat op den index der dienstmaagden. Onder deze omstandigheden moet men vergoehjken dat de bewoners van Clay gate hun eigen bioscoop gaan bouwen. ZU beseften waarschijniyk dat ongerep te landelijkheid geen aantrekkingskracht uitoefent cp de machtigen die filmpa- lizen bouwen. „Claygate Palace" zou een bespottelijke naam zijn. Een paleis met een pcort van klei! Neen, dat was niets voor de filramagnaten. De bewo ners van Claygate voelden dat zU indien zij nachtegalen wilden combi neeren met sheiken zelf de sheiken zouden moeten leverenopdat van den wederomstuit de huismoeders van de gemeente haar hulp in de huishou ding zouden krijgen. De gevel van de bioscoop van Claygate zal wel niet zoo indrukwekkend worden als sommige Londensche cinema-gevels en zeker niet zoo afschuwelijk van aanblik als de meeste. Maar het doel zal worden ge diend. Het filmhuis zal de jongelingen van dit vriendelijk oord, zoo vele mijlen van het drukke gonzende Londen, in staat stellen geschikt vermaak te geven aan de meiden, wanneer het regent of wanneer de nachtegaal ergens anders is heengegaan. In Claygate dus en het verdient aanteekening is de bioscoop niet om de bioscoop begonnen maar om de dienstmaagd. PROFESSORALE VOORSPELLINGEN. DE TÓEKOMST EN DE ENORME MOGELIJKHEDEN. (Van onzen Londenschen corres pondent) Van verscheidene Engelsche geleer den kan men niet zeggen dat zy ons geen waarde voor ons geld geven. Professor Richardson van de Universi teit van Londen heeft ons in een lezing dezer dagen een opwekkend toekomst beeld verschaft van een Londen over een honderd jaar. JHy schilderde het als opnieuw opgebouwd met ruime ver keerswegen in plaats van de fameuze nauwe; en bochtige Citysteegjes; en zonder pakhuizen of spoorwegstations in een centrum van een tien K.M. mid- deniyn. In plaats van de stations en de donderende treinen zou men bewegende perrons hebben, overdekt met vita-glas; en er boven zouden luchtvaartstations zyn, waar reizigers onhoorbaar en ge- riefeiyk zouden landen. Ter zelfder tijd schilderde professor Low den automo bilist van de toekomst, die voort zou ja gen met een snelheid van bijna 500 K.M. per uür, in een kleinen smallen wagen, die veel minder benzine zou ge bruiken dan de „trage" en zware wa gens van onzen tyd. Die toekomstige automobilist zou tevens al rydend kun nen keuvelen met vrienden en verwan ten en die kunnen zien, door middel vjm radio en televisie. FOKKER'S SUCCES. óp den langen afstand. VELE AANVRAGEN UIT HET BUITENLAND. De groote vluchten, die in den laat sten tyd met zooveel succes door Fokker F VII-vliegtuigen zyn volbracht (Byrd's vlucht de Noordpool, Maitland en He genberger over den Stillen Oceaan^ Byrd Amerika— Frankrijk, de F VII van de K.L.M. Amsterdam—Batavia) zyn aanleiding geweest dat by de Fok kerfabrieken tal van aanvragen uit het buitenland zyn binnengekomen voor vliegtuigen geschikt voor lange af- standsvluchten, o.a. werd zelfs uit En geland een bestelling ontvangen op een Fokker F VII. die uitgerust zal worden met een Engelschen Bristol Jupiter- motor van 450 P.K. Het toestel zal bestuurd worden door colonel Minchin en Captain Hamilton, Hun bedoeling is directe vlucht van Groot Brittannië naar de Canadeesche dominions en wel naar de parlements- hoofdstad Ottawa. Wanneer deze vlucht goed verloopt zal de reis voortgezet worden naar New-York. Daarna hebben de vliegers nog groo tere plannen, die echter nog niet be kend zyn gemaakt. EEN TOONEEL OP TONNEN. Naar gemeld wordt, zal op 31 Augus tus en 1 September a.s., des middags te 2 uur, ter gelegenheid van den verjaar dag der Koningin, in Overschie een openluchtvertooning worden gegeven van Breero's kluchten „Symen sonder Soetigheid" en „De klucht van de Koe", door het Haagsche Openluchttooneel, onder regie van Dick van Veen. De vertooning zal zeer merkwaardig worden, omdat zy precies zal worden gegeven zooals dat in Breero's tyd op een op tonnen opgeslagen tooneel midden ln de weide. HET PLAVEISEL TE LONDEN. (Van onzen Londenschen correspon dent). LONDEN. 21 Juli. Als ik over straatstormers spreekt zult gij denken" aan motormenschen. Maar ik heb een ander genus op het oog. de mannen met de pneumo-electrische pikhouwee- len. Zy verstoren reeds vele jaren de re gelmaat van het Londensche leven en trommelvliezen van 's Londenaars ooren. Maar hun grootste gewelddaad komt eerst nu. Piccadilly, de beroemd ste en drukste straat van Londen, wordt gedurende een kwartaal of' langer een „afgesloten rijweg". Voor het verkeer zal het zoo erg niet zyn. De Koning heeft genadiglijk goedgekeurd, dat de deftige Mall, die een soort officieuse avenue is voor Buckingham Palace, ge durende den breek en hersteltyd door motorbussen zal worden gebruikt. Maar de ondernemers van allerlei vermake lijkheden in de straat, de hotels en de winkels hebben een storm van protest laten hooren. Hetgeen'de gemeente niet zal weerhouden haar voornemen door te zetten. Piccadilly heeft ernstige be hoefte aan herstel, het plaveisel is er al lang slecht. Dus moet de man met de electrische betonbrekers komen om met 't helsch werktuig het betonnen straatdek te doen doorboren, zooals een vleesch- priem door een rollade boort. Die breek werktuigen zijn de grooste lawaaima kers van Londen. Waneer zy hun werk doen razen zij als machinegeweren, waarvan het geluid vele malen is ver sterkt. De dikste muren en de zwaarste draperieën kunnen'het niet tegenhou den. Dat moet er terecht komen van de namiddag-danspartyen in het Popular Café, waar zelfs de toch vrij krasse klanken van de jazz-bende zullen wor den verdelgd door het geraas der me chanische houweelen. De aantrekkelyke ydelheidsparade, die er van vroeg in den morgen tot laat in den avond duurt, zal men drie maanden lang moeten mis sen. De behagelykheid van de restau rants en andere vertrekken in het Ritz- Hotel, om van een viertal andere niet te gewagen, zal ernstig worden ver stoord. De gezamenlyke winkels in Piccadilly schatten dat zij tien millioen pond sterling aan omzet zullen verlie zen. Een zeer aanzienlyk deel van het mondaine leven van de stad zal tydelyk" met lamheid worden geslagen en aan gezien Londen toch niet al te ryk is aan verzetjes zal men het verlies zwaar missen. Als om de gemeenschap tot het uiterste te plagen hebben de autoritei ten juist den druksten tijd van het jaar voor het werk uitgekozen. Augus tus is weliswaar een slappe maand voor Londen, maar September en October zyn juist byzonder druk. Voor de dans- lustigen zal er slechts één oase zyn in deze woestyn van vernieling; dat is de danszaal van het Piccadilly Hotel, die diep in den buik der aarde ligt, een vyftig meter onder dan beganen grond van het hotel. Er is een zwakke kans, dat het kabaal van de breekwerktuigen daar niet zal binnendringen. ONTEVREDEN TOONEEL- DIRECTIE, (Van onzen Londenschen corres- pondent.) LONDEN, 21 Juli. Het hoofd van de tooneelafdeeling van de Britsche Ra diocorporatie is ontevreden. Hy heeft waargenomen dat de acteurs en actri ces, die tooneelspelen voor de micro- phoon, hun beste beentje niet voor zet ten; hun spel mist de overgave en de intensiteit, die een goede dramatische vertolking eischt. De spelers geven niet wat hy noemt een 100 procent-vertoo ning. Maar hy kan het hun niet kwaiyk nemen. Een draadloos tooneelstuk wordt niet werkelyk gegeven zooals het be hoort. De ensceneering en erger het publiek ontbreken. Daarom kunnen de spelers met den besten wil van de wereld zich niet geheel geven. De ge noemde chef wil in dien toestand verbe tering brengen door een soort radio schouwburg op te richten, waar de ra- dio-tooneelstukken kunnen worden op gevoerd voor een gewoon, zichtbaar auditorium, de de spelers de wezenlyke, waarneembare sympathie zal geven, die zy bewust of onbewust altyd noodig hebben. Hy stelt zich daarby eenvoudi ge „impressionistische" ensceneering voor, waarbij de voornaamste effecten zouden worden verkregen door verande ring in belichting. „Luidsprekers" zou den in het theater worden opgesteld, omdat de acteur niet in de microphoon mag schreeuwen. Op die wyze hoopt hij vroeg of laat te bewerken dat de too- neelstukken, die per radio by het pu bliek komen, meer indruk maken dan tot nu toe het geval is geweest HET ZWART-WIT MOTIEF VAN HET AFRIKAANSC HE LANDSCHAP. Een kudde zebra's in een vruchtbare DRIE FILMPHENOMENEN BIJEEN IN HOLLYWOOD. Een snapshot uit het rolprent paradijs Hollywcoc": cmi! vallei vaii donker Afrika gesnapt door Martin Johnson, don Amerikaanschen natuur-onderzoeker. Jannings (x), de Duitsche acteur, tusschen Douglas Fairbank» en diens vrouw Mary Picltford

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14