HAARLEM'S DAGBLAD 3UITENLANDSCH OVERZICHT ^tanJebooia, DE GROOTEN DER HISTORIE. WOENSDAG 27 JULI 1927 DERDE BLAD REMBRANDT HARMENSZ TAN RIJN. De grootste onzer Nederlandsche schil ders, wiens genie boven dat der anderen schitterde in die wonderbaarlijke zeven tiende eeuw, waarin Nederland een blij vende wereldvermaardheid verwierf door den arbeid van een groote groep van God begenadigde kunstenaars Rembrandt Harmensz. van Rijn, werd den 15en Juli 1606 te Leiden geboren. Het is niet mogelijk en ook geenszins de bedoeling om in dit korte dagblad artikel ook naar een beknopt overzicht te geven van zijn werk en van zijn per soonlijke be teekenis in de kunstgeschie denis der wereld. Dit stukje heeft geen andere pretentie dan de voornaamste feiten uit zijn levensloop even in het kort in herinnering te brengen. In een serie als deze mag een figuur als Rem brandt zeker niet ontbreken; hij heeft door zijn kunst meer voor het mensch- dom verricht dan al die koningen en keizers, staatslieden, veldheeren en ad miraals die tot het heterogene gezel schap „Groojen der Historie" mede be- hooren. Ten tijde van Rembrandt's geboorte was Leiden een zeer welvarende stad. Het had zich volkomen hersteld van de beproevingen van het Spaansche beleg, het had daaruit de winst overgehouden van de Universiteit, waarmee Prins Willem I van Oranje het als belooning voor betoonden heldenmoed en volhar ding begiftigd had. Leiden was in om vang de tweede stad van Holland, en als nijverheidscentrum nummer éen. De molenaar Harmen Gerritsz, zich noemende „van Rijn" omdat aan die rivier zijn molen stond, had er goed geld verdiend nadat hU in 1589 in het huwe lijk was getreden met Neeltje Willems dochter van Zuytbrouck, een eerzame bakkersdochter. Rembrandt was hun jongste zoon. De ouderen hadden een ambacht geleerd, maar hij werd voor de studie bestemd. Na op de Latjjnsche school te zijn geweest werd hij op zijn veertiende jaar ingeschreven aan de universiteit, maar het bleek duidelijk ge noeg dat zijn aanleg in de richting van andere studie lag. In hetzelfde jaar (1620) kwam hij in de leer bij den schil der Jacob van Swanenburgh. Deze had als kunstenaar zeer weinig beteekenis: Rembrandt's vader had iemand gekozen wiens naam als schilder (volgens Vos- maer) „ontwijfelbaar verdwenen zou zijn indien die niet van eenige beteeke nis was geworden door den roem van zijn leerling" Toch waren Rembrandt's vorderingen na drie leerjaren van dien aard dat „de kunstminnaars er hooge- lyk over verwonderd wajen, en verklaar den dat hij door den tijd een uitnemend schilder zou worden". Zijn vader zond hem toen naar den beroemden schilder Pieter Lastman te Amsterdam om daar verder te studeeren, en deze leertijd had grooten invloed op hem. ofschoon hij maar zes maanden duurde. Rembrandt keerde terug naar Leiden om zelf als schilder te gaan werken. Hij toonde vol strekt geen neiging om de algepieene strooming onder de jonge kunstenaars van die dagen te volgen en naar Italië te trekken. Toch zou de financiëele po sitie van zijn ouders dat gemakkelijk hebben veroorloofd. Maar hem scheen de natuur het eenige groote en ware studieboek, en waarom zou hij daaruit niet in zijn eigen land leeren? - waar toe zou hij er voor naar den vreemde gaan? Te Leiden kreeg de negentienjarige schilder al spoedig zijn eerste leerling den vijftienjarigen Gerard Dou. Hij maakte in die jaren veel zelfportretten blijkbaar niet uit ijdelheid, maar eenvoudig omdat hij zelf het gemakke lijkst te bereiken model was. Er zijn niet minder dan 27 zelfportretten onder de ongeveer» 275 etsen die-Rembrandt gemaakt heeft, en bij zijn ongeveer 700 schilderijen en 1500 teekeningen komen ze in evenredig aantal voor. Ook zijn moeder heeft hij in zijn jonge jaren ettelijke malen uitgebeeld, en mindere malen ook zijn vader. Tot de merkwaardigste schilderijen uit Rembrandt's eersten tijd behoort het doek" ..Simeon in den tempel". De schil der was nog geen 24 jaar oud toen hij het maakte, en toch is het schier vol komen zoowel wat teekening als wat compositie en kleur betreft. Aan dit stuk is de anecdote verbonden van den wandelaar, die den jongen schilder op een weg aan t werk aantrof en hem opdroeg om een schilderij voor hem te maken. Toen het klaar was bracht Rem brandt het stuk zelf naar Den Haag. naar den besteller, die er 100 voor be taalde. hetgeen zijn stoutste verwachtin gen overtrof. Niet altijd was Rembrandt zoo geluk kig in zijn compositie als uit ..Simeon in den tempel" blijkt. Hij heeft gedu rende zijn gansche loopbaan trouwens ai en toe stukken geschilderd die veel minder waarde hadden dan zijn meeste werk. De mogelijkheid is geopperd dat nte- Rembrandt Harmensz. van Rijn, 1606—1669. mand minder dan Constanten Huygens de kooper was van „Simeon in den tem pel". Vast staat dat hij 'Rembrandt kende en zoowel over zijn werk als over dat van Jan Lievensz. die tezelfder tijd leerling van Pieter Lastman was geweest v een zeer hooge opinie had. Later hielp hij Rembrandt door hem uitstekende relaties te bezorgen, waar toe de hooggeplaatste geheimschrijver van stadhouder Frederik Hendrik na tuurlijk alleszins in staat was. Intusschen vond het buitengewone talent van den jongen schilder in dezen eersten tijd al heel spoedig erkenning, niet alleen te Lelden maar ook te Am sterdam, waar hU verscheidene opdrach ten kreeg om portretten te schilderen. Toen die bleven toenemen gaf hij er tenslotte de brui aan om voortdurend heen en weer te reizen,-en op zijn 25ste jaar verliet hij Leiden en vestigde zich te Amsterdam. Hij huurde er een pak huis aan de Bloemgracht te Amsterdam en richtte dat tot atelier in. De zolder werd door schotten in kamertjes ver deeld waar zijn leerlingen konden wer ken en weldra had hij er veel. Tot hen behoorden o.a. Benjamin Cuyp (16121652), Jan Victors (1620—1672), Philip Koninck (1619—1688), Ferdinand Bol (1616—1580), Gerbrand v. d. Eek hout (1621—1674) en Govert Flinck (1615—1660). Qp den leeftijd van 25 jaar schiep Rembrandt een van zijn vermaards te groote werken, de Anatomische les van Dr. Claes Pieterse, waarop deze werd voorgesteld demonstreerende op een lijk, omringd door do- Amsterd amsche chi rurgen. Het succes van dit stuk was groot en de opdrachten voor portretten stroomden hem nu toe. In de jaren 1632 —1634 moet hij er meer dan veertig ge schilderd hebben. In 1634 huwde Rembrandt Saskia van Uylenburch, een mooi Friezinnetje, doch ter van een burgemeester van Leeuwar den. Hij moet haar ten huize van Am- sterdamsche familieleden het eerst ont moet hebben en heeft ettelijke malen SASKIA VAN UYLENBURCH. haar portret geschilderd. Zij trouwden in welstand. Saskia, die tot een aan zienlijke familie behoorde, bracht een groote bruidschat mee en Rembrandt verdiende zelf veel geld. Het huwelijk werd den 22sten Juni te De Bilt geslo ten. Het duurde maar acht jaar, want Saskia stierf reeds in 1642. maar bet was gelukkig wat de verhouding tus- sdhen het echtpaar betreft. Wel trof hen veel huiselijk leed: hun eerste drie kinderen, meisjes, stierven allen heel jong en alleen het vierde, hun zoon Titus, heel kort voor het overlijden van de moeder geboren, bleef in leven en was later langen tijd een troost voor zijn vader, in diens moeilijken ouder dom. Maar toch overleefde Rembrandt tenslotte ook nog dezen zoon. Tijdens zijn huwelijk ging de schilder al de financieele débacle tegemoet die de laatste periode zijns levens tot een zorgelijk bestaan zou makenmaar ook tot een tijdperk waarin hij groote kunst schiep. Want evenals zooveel an dere kunstenaars heeft Rembrandt het hoogtepunt van zijn productiviteit be reikt toen de zorgen hem het zwaarst drukten. Hij had een waren hartstocht voor schoone zaken, en kocht alles wat hij begeerde. Voor Saskia schafte hy zich de schoonste Juweelen aan en de weel derigste gewaden van zilverbrokaat en andere kostbare stoffen. Hij drapeerde zijn atelier met tapyten uit Smyrna en Samarkand, kleedde zijn modellen in kostbare shawls en pelsen, of in de vreemdste krijgsgewaden met gecise leerde Moorsche sabels en met fyne Valenciennes-kant om polsen en hals. Hy kocht bovendien veel gravures, schil derijen en beeldhouwwerken, en had de gewoonte om zich op veilingen nooit door iemand te laten overtreffen by het bieden. Als hy eenmaal op het een of ander het oog had moest en zou hy dat ook hebben, en de prys liet hem koud. Tenslotte kocht hy voor teveel geld een groot huis op de Jodenbree- straat. Al deze dingen droegen ertoe bU om zyn financieele positie te onder - mynen. Tegen zyn verkwisting waren Rem brandt's inkomsten niet bestand, of schoon hü ten tyde van Saskia's leven f 500 600 voor een portret maakte, en later, toen hy meermalen opdrach ten vanwege stadhouder Frederik Hen drik ontving, het „zelfs" bracht to' f 1200 voo een schilderij. Maar het ergste was dat de vogue die hü genoten had niet duurzaam bleek. Het ls moeiiyk om daarvan precies de oorzaak na te gaan. Hy maak te teveel schulden en leefde te ver kwistend, hy onttrok zich totaal nan het sociale leven en werkte maar liefst af gezonderd in zyn mooie huis of bewoog zich tusschen de bedelaars, straatven ters en allerlei wrakken-des-levens die in de Jodenbuurt rondzwierven. Ook deed de uitgesproken afgunst van zyn kunstbroeders hem geen goed. En hü was te origineel: hy vond zijn kunst slechts in de Natuur en wilde niet naar Italië en Griekenland rei zen om kunst-studies te maken. Dat moest toch; dat waren de erkende prin cipes. Iedereen deed dat. Maar Rem brandt wilde niet doen wat iedereen deed. Met wat meer plooibaarheid en inschikkeiykheid had hij voor zyn eigen welstand veel kunnen doen. In de Jaren 1640'43 werden de be stellingen al heel schaarsch. en Rem brandt hield zich zóó op den achter grond dat hy ook gepasseerd werd by officiëele gelegenheden, als andere ar- tisten belangrUke opdrachten ontvin gen. Dat gebeurde o.a. toen Maria de Médlcis een bezoek aan Amsterdam bracht. Na het verlies van,- haar drie eerste kinderen en de geboorte van Titus werd Saskia ziekeiyk en in 1642 stierf zij. Dat was het jaar waarin Ttembrandt het grootste wonder van zyn kunnen schiep: de Nachtwachthet uittrekken der Amsterdamsche schutters onder kapi tein Frans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruytenbergh. Ik behoef hier wel niet uit te weiden over dit ge niale werk, waarbU vergeleken zelfs de schoonste producten van onze gouden eeuw-der-schilderkunst zwak en bleek en onbeduidend schynen. Het lokte herige oppositie uit. Het bewees dat hü de gevestigde kunstbe grippen met minachting negèerde. en het bleek beleectygend te zyn voor aller lei belangrUke schutters er waren zeer aanzienlijke Amsterdammers by dat hy hen in de schaduwen had gela ten. Ook stond het hen niet aan, dat zy in de Uniformen van heusche krijgslie den waren afgebeeld, want de huursol daten van die tyden hadden geen beste reputatie. Enfin, dat doek had hun zes tienhonderd gulden gekost en nu wilden zy er ook allemaal een mooie plaats op hebben en er op hun deftigst uitzien. Hun ontevredenhend was de kern van het verzet tegen Rembrandt en stimu leerde de vermindering van den „trek" naar zyn werk. Intusschen was voor Saskia al zyn moeder overleden en beide verliezen troffen hem zeer zwaar. Maar hy zocht vergetelheid in den arbeid en wierp zich ,op het landschap, aanvankelijk nog werkend onder den invloed der kunst matige Italienisten, maar later ook daarin prachtig werk verrichtend. Om trent 1650 had hU nog verscheidene leerlingen, w.o. rijf uit Duitschland. een uit Denemarken en dertien Hollan der?. Onder de laatsten waren o.a. Ni- colaas Maes en Carel Fabritius. Maar zyn financieele val kwam steeds dichter- by en in Juli 1656 werd hij failliet ver klaard, waarna in December zü'n heele inventaris, al zyn kunstschatten, pu bliek verkocht wenk. Hy moest het huis aan de Jodenbreestraat verlaten en huurde later een woning aan de Rozen gracht. Nu breken zeer donkere dagen voor hem aan, en nu volbracht hy ware wonderen. Het was in de nu volgende periode (in 1661) dat hy „De Staal meesters"- schiep, een doek dat alge- meene diepe bewondering vond, dat be schouwd werd en nog steeds beschouwd wordt als zijn onovertroffen 'portret groep. Er was hevig verschil van mee ning ontstaan over de Nachtwacht, maar dat kon er niet zyn over de Staal meesters. De geniale schepper had in dit machtige stuk arbeid zyn vol maakte evenwicht gevonden. Hy bleef niet alleen in deze jaren waarin de schuldeischers hem voort durend naby waren, waarin de op brengst van zijn werk steeds weer voor delging van schulden gebruikt moest worden, zyn vroegere dienstbode Hen- drickje Jaghers (of Stoffels), een boerinnetje uit Ransdorp, die zyn mo del werd en later zyn maitresse. ver zorgde hem en zijn zoon met liefde en volkomen toewijding. Haar gedrag bracht schande over haar, zy had veel te lyden maar bleef by den schilder. Tot in 1662 of 1663 ook zy stierf. Na deze nieuwen slag werkte Rem brandt twee jaar lang niet Hy was ontmoedigd en door allen verlaten. Alleen zyn dochtertje Cornelia, het kind van Hendrickje, restte hem nog. Titus was gehuwd. Het schynt dat een oogziekte hem bovendien den arbeid onmogelijk maakte. Maar tenslotte her stelde hy zich en zocht m'et nieuwe energie naar schepping in geheel nieuwe banen... als een krachtige jonge man die meent het ware te hebben ge vonden, ongekende nieuwe schoonheid te kunnen openbaren. In 1665 schiep hy het Joodsche Bruidje, dat prachtige stuk dat een wonder van kleur it is en dat het eenige uit die slotperiode is dat voor ons in Holland gespaard is ge bleven. Het hangt in het Ryksmuseum en het getuigt van den nieuwen, den laatsten Rembrandt in zyn sc hl er-be dwelmende coloristische weelde. In zyn laatste jaren leefded hy een zaam en vergeten* Niemand kocht meer iets van hem. Voor dertig centen kon men een portret door Rembrandt by de kunstkoopers en kunstliefheb bers krijgen, zooais zyn achterneef Wy- brand de Geest getuigd heeft. C. L. van Balen, aan wiens Levensschets van Rembrandt ik in dit korte artikel veel otnleend heb, vergelykt dat met den prys dien in 1888 't portret van Doomer, den lijstenmaker tie Doreur) haalde: vierhonderdduizend francs. En sinds 1888 zyn er nog wel veel hooger prij zen betaald, zün er zelfs vergeefs mil- lioenen geboden voor de Staalmeesters en de Nachtwacht. In 1667 stierf Titus, wiens vrouw toen een kind verwachtte. En deze slag was de laatste die de zwaarbeproefde kunstenaar te verduren had. Den 8sten October 1669 bezweek hy, aan het menschdom een wondere kunstschat nalatend zooals er slechts in heel en kele gevallen voor ofo na hem, door het genie gewrocht ls. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd hy begraven. Als er onder de thans levende Nederlanders een en quête werd gehouden om te weten te komen wien wwy beschouwen als den grootsten zoon van ons volk in den gan- schen loop der moderne geschiedenis, zou hij het zonder twijfel zyn die met overweldigende meerderheid werd aan gewezen. Het nageslacht heeft hem tenvolle erkend. R. P. Seipel spreekt tn den Nationalen Raad. Een votum van wantrouwen tegen de regeering. De 3-mogend- hedenconferentie. Wat er in den rusttijd weer bedorven werd. - Tardiea valt Amerika aan! De aanbidders van het materialisme. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Optimisme in Genève dat eenige weken geleden, na de tot standkomlng van het Engelsch-Japansch compromis de algemeene angst voor een desillusie verving, heeft nu weer plaats gemaakt voor minder biyde stemmingen. In dien tyd dien Amerika vroeg voor t bestudee ren van de overeenkomst der twee ande re leden der conferentie heeft zich door veel geschrijf en veel gestook en veel ge- pro pagandeer weer dermate een gespan nen sfeer boven Genève samengetrokken dat men er het ergste van vreest. „Ge ruchten" de akelige symptomen van alle politiek geknoei bliezen Amerika in de ooren, dat* Engeland van plan was tot een totaal van 600.000 ton aan krui sers te gaan bouwen. Een scherpe antt- Britsche actie in Amerika was het ge volg van het gefluLster daaromtrent. Thans wordt in de Engelsche couranten en door Reuter weer tegengesproken dat Brittannië van plan is geweest de ton- nenmaat voor kruisers op 600.000 te stel len Winston Churchill, minister van Fi nanciën, deelde in het Lagerhuis mede, dat de regeering vandaag of Donderdag verklaringen over den stand van zaken in Genève zal afleggen. „Vandaag of morgen" zal weder in Genève worden geconfereerd. Maar dan weer onder den druk van der- zware- atmospheer die in de pauze van een week achter de schennen werd voorbe reid. Japan heeft reeds eenmaal gedreigd dat het zich terug zou trekken, als deze zoo nobel opgezette 3-mogendheden ont- wapenings-conferentie, zou ontaarden in een conferentie tot bewapening. Hoewel iedereen weet dat Japan deze edele hou ding wel moest aannemen, omdat het nooit by machte zou zyn Engeland en Amerika in den stryd tot bewapening te volgen, hebben de gedelegeerden van dat land toch in ieder geval den spyker op den kop geslagen... F. A. Weensche Nat. Raad. Stormachtige zitting. BONDSKANSELIER SEIPEL. De zitting van den OostenriJkschen Nationalen Raad is begonnen. Het Huis was dicht bezet. Alles wees op een groote gebeurtenis. Voor het parlementsgebouw is een politiemacht verzameld, die een scher pe controle uitoefent op degenen," die het Huis betreden. Kaarten zyn slechts tot een beperkt aantal verstrekt. Van het corps diplomatique zyn eenige ver tegenwoordigers verschenen. De minis ters zyn voltallig aanwezig. Ondanks de voorafgegane besprekin gen tusschen de party leiders werden de te houden debatten met zorg te gemoet gezien daar de uit de lanjfen gekomen leden van den Nationalen Raad zich niet in zulk een verzoenende stemming bevonden als de te Weenen woonachtige afgevaardigden, die de ont zettende gebeurtenissen met eigen oog en hadden aanschouwd. Verder schrijft de TeL: Bondskanselier Seipel moest zich dan ook in zyn rede tot zyn eigen meerder heid wenden om deze af te brengen van het indienen van voor de bondsregee- ring onaannemeiyke eischen. Onder de gewonden, zy het dan ook niet onder de dood en. aldus de bondskanselier, bevindt zich ook de Oostenryksche republiek. Dat de gezwo renenrechtbanken in den laatsten tyd als gevolg van vrijsprekende vonnissen tot ernstige klachten aanleiding hebben gegeven, had niet tot straatdemonstcra- ties en nog veel minder tot zulk een ontzettend bloedbad mogen leiden. Wèl zou spreker het begrepen hebben, als men den elsch had gesteld, de gezwore nenrechtbanken door groote schepenen rechtbanken te vervangen. In plaats daarvan heeft men de gemeenteiyke politie, die uitsluitend voor de dagen der onlusten was ingesteld, tot een per manente organisatie gemaakt, het geen in de landen als een permanente bedreiging wordt opgevat. Spreker verklaarde dat de regeertng geen schuld draagt aan het vergoten bloed der slachtoffers en hy verweet burgemeester Seitz dat deze geweigerd had den politieprefect toestemming te geven, de militairen tusschen beide te doen komen. Hierdoor zou. naar Seipel verklaarde, veel bloed zyn gespaard. Het is betreurenswaardig, dat op zulk een ongehoorde wyze tegen de politie is opgehitst. Gelukkig heeft zy echter haar plicht gedaan, evenals elk lid der weermacht, aldus riep Seipel uit onder stormachtigen byval der regeerings- partyen en protesten van links. De maatregelv die het land in het by zonder schade heeft berokkend, was het proclameeren der verkeersstaking, ver volgde de bondskanselier. Zeer ernstig was, dat ook de ondergrondsche kabel verbindingen, waardoor de autoriteiten onderling met elkaar verbonden zyn. verbroken werden, waardoor het pleger, van overleg tusschen de autoriteiten werd bemoeilijkt, waardoor ongetwijfeld het bloedblad is bevorderd. Voorts wae ook bet feit van groote beteekenis. dat door het verbreken der verbindingen met het buitenland een groot aantal onjuiste berichten zijn verspreid, die Oostenrijk ernstig moeten schaden en de meening moeten doen post vatten, dat de beweging er na aan toe was van onlusten in een revolutie om te slaan. Wat wy. dank zy het ingestelde on derzoek, weten. is. dat de beweging door niemand is uitgelokt. Men heeft veel van een internationale party gesproken, die in dit Huis niet vertegenwoordigd ls. Er zijn telegrammen de wereld in gezonden, waarin werd aangespoord, de revolutie niet in elkaar te doen zakken. Maar éen ding moet ik, nu alles te af- geloopen, hier verklaren: Niemand mag in het buitenland geloo- ven, dat de beweging van buiten uit overwonnen is. Wij hebben haar met eigen kracht overwonnen. Maar er was iets. dat het land in het uiterste gevaar heeft gebracht, nameiyk de onzalige verkeersstaking, die de buitenwereld zich op den duur niet nou hebben laten welgevallen. .By de huidige debatten worden wy enkel en alleen geleid door het vaste voornemen, de Oostenryksche republiek niet opnieuw in zulk een gcvaarlUke si tuatie te laten geraken. Helpt ons, den vrede te herstellen, opdat weder een toestand geschapen wordt, waardoor wy in staat zyn aanvallen van andere zijde af te wenden. Ten slotte moet ik nog zeggen, dat. als de republiek ernstige wonden heeft opgeloopen, de schuld ook by dit Huis ligt. Ik verzoek u, geen eischen te stel len, die de regeering niet kan vervul len of die wy hier niet kunnen bespre ken. maar waarover wij een andermaal zullen spreken, wy willen niet hard zyn maar wij zijn vastbesloten, alles op zyn tyd af te doen. Na dr. Seipel nam de sociaal-demo cratische leider Otto Bauer het woord voor een rede, die meer dan twee uur duurde, en waarin hy het standpunt der sociaal-democratische party uiteenzette. Bauer verklaarde, dat zyn party ver keerd gehandeld heeft door geen geor- denden optocht te organlseeren en dat de republikelnsche „Schutzbund" niet tijdig gealarmeerd kon worden, tenrijl het ook verkeerd was, dat men niet reeds Vrijdag de gemeenteiyke politie had gevormd. Bauer deed vervolgens scherpe aan vallen op de politie. Hy herhaalde de bewering, dat dumdum-munitie ge bruikt is. Toen na het lossen der scho ten het razend geworden volk naar wraak dorstte, bevonden de leiders der sociaal-democraten zich in de moeilijk ste positie, welke men zich kan voor stellen. De verkeersstaking was nood zakelijk om een werkciyken burgeroor log te verhinderen. Iemand moest dat doen, aldus Bauer, wy of de regeering De regeering deed niets. (Instemming en applaus links, interrupties rechts: voortdurend rumoer). Daarna verdedigde spreker het vor men van de gemeentepolitie; hy ver klaarde. dat dit gescHied is overeenkom stig de grondwetteiyke rechten der ge meenten. Onwettig was echter het op treden der autoriteiten in de afzonder lijke landen, die de ..Helmats"-organlsa- tics. welke in strijd zijn met de grond wet, te hulp hebben geroepen. Voorts besprak Bauer de eischen. welke door liet sociaal-democratische congres zyn geformuleerd, nl. het in stellen eener commissie van onderzoek, het verleenen van amnestie en het ne men van hulpmaatregelen voor de na gelaten betrekkingen der slachtoffers. Aan het verlangen van dr. Seipel om ln de partij een scherpe grensiyn te trekken verklaarde spreker niet te kun nen voldoen. Gezien de ellende, waarin het volk verkeert, getuigt de rede van bondskanselier dr. Seipel van blindheid voor hetgeen in de volksziel leeft. Na zeven officleele en lnofflcieelc bewinds jaren van dr. Seipel. aldus Bauer, is de 15e Juli het bloedige resultaat daarvan. Thans neemt de regeering tegenover de feiten een kleinmoedige en pharizelsche houding aan. Wee het land. dat ln zulk een uur zoo klein geregeerd wordt, riep hy uit. (Aanhoudend rumoer van rechts). Toen de rust was hersteld, overhan digde Bauer den voorzitter twee voor stellen zijner fractie; het eerst heeft ten doel, een commissie van onderzoek te doen instellen: het tweede behelsde een votum van wantrouwen tegen de regee ring. Heftige aanval van Tardieu tegen Amerika. Volgens het oordeel van Tardieu, den Franschen minister van openbare werken is de schuldenoverccnkomst Mellon-Bc- renger tusschen de Ver.Sta ten en Frank rijk zoo goed als dood. Uit een interview met het raaande- lijksch tydschrift „Nations Business' biykt dat Tardieu het standpunt in neemt dat Frankryk de schulden be schouwt als een gedeelte van de mede werking der Ver. Staten aan den oorlog. Hy voegde er aan toe. dat geen enkele Fn.nsche regeering ooit de verantwoor- deiykheid op zich zal nemen om Frank ryk gedurende 62 jaar aan de schulden- overeenkomsten te binden. By het ontleden van de oorzaken van het misverstand tusschen de Ver. Staten en Frankrijk laakt Tardieu &rootcnd els Amerika's wonderiyke zekerheid da', het alleen weet wat Juist ls". Deze zekerheid is gebaseerd op de aanbidding van aard- sche goederen. De Amerikanen vergeten bovendien gemakkelijk dat de toestand in Europa verschillend ls en dat Amerl- ka's geloofsbeiydenls om succes te beha len niet aan de overzyde van den Oceaan van toepassing is. De moeilijkheid met de meeste Amerikanen spruit daaruit voort, dat zy eeriyk gclcoven. dat zy be ten zyn dan menschen uit andere lan den. omdat zy beter met aardsche goe deren zijn bedeeld. Europa's armoede te het gevolg van den weergaloozen oorlog van 53 maanden, waarbfj de Ver. Sta ten slechte acht maanden in den werke- ïyken stryd waren gewikkeld. De Ver. Staten, die eens het idool van Frankrijk uaren, tellen thans geen vereerders meer. Him financieele macht is slechte een middel tot Invloed uitoefenen. KORT EN BONDIG. Ramsav Mac DonaM. de letter der Ar beidersparty. te na een langdurige ziekte geheel hersteld verklaard. In zyn vreug de daarover heeft hij ln liet openbaar verzekerd dat hy zyn leven op dcjvself- den voet zal voortzetten. .Jk ml al mijn ondeugden voortzetten", ïieeft h|J be toogd. Jk sal my niet beteren en ik ben niet voornemens méér voor mUn f beid tc zorgen dan vroeger". Er ls zeer belangrijk bericht uil do hoofdstad van der. rtaat I'ara, ln Brazi lië. De studenten aldaar hebben besloten voortaan by wyze van onderscheidend ken merk hooge hoeden te gaan dragen. Don zal. hopen zy. niemand meer een burger voor een student aanzien. De „Matln" verneemt uit Burr, as Aires dat de Argentijnsche anarchist Rossigo, onder beschuldiging den bomaanslag op de ambassade der Vereenigde Staten tc hebben gepleegd, gearresteerd ls. Lloyd George, wiens particuliere wo ning te Londen tot dusver in de Old Queen Street <S. W.) was. heeft Dcrwent Lodge gekocht om als Londcnsch „home" in te richten. Derwont Lodge b een vrij oud hute tn de Addison Rond (Kensington), dut vier groote ontvangzalen, twaalf slaapkamers en vier badkamers bevat. Het heeft eeo zeer ui tgc strek ten tuin. De gezondheidstoestand van den sultan van Marokko gaat vooruit. Hy lieeft reeds een nutor.t gemaakt en is ln staat de ioopende werkzaamheden af tc doen. NIEUWE DANS. DE YALE. Het rijkste nootschap vnn danmi eesten heeft te Londen een nieuwen dans gede monstreerd, die de Yale gedoopt is. Het is volgens de beschrijving van den voor zitter een Amerikaanschc dans zonder llchnamsverwringingen. Een toeschouwer kreeg den indruk dat liet was. alsof de twee dansenden in tegenovergestelde richting trachtten te giyden cn of elk van beiden den ander weer ln den goe den stand probeerde te brengen. De Yale wordt gedanst op de muziek van de Blues cn er komen tango-bewe- .nger. by te pas, cn ook t- nige die gelij ken op de minst bespottelijke pasA-n van de Black Bottom. DE SOVJET-RUSSISCHE VLOOT. DE KUSTEN DER SOVJET-UNIE MOETEN BESCHERMD WORDEN. Ter gelegenheid van de der sovjet-vloot heeft volkscommissaris Worosjilof, die deze manoeuvres persoon lijk bijwoont, een rede over den polldo- ken toestand gehouden. Hy zeklc daarin dat dc toestand op het oogcnbllk bui tengewoon ernstig is. cn dat alle maatre gelen moeten worden genomen om de kusten der sovjet-unie te beschermen te- geen eventueclc aanvallen van Engeland. Bepaaldeiyk moet aandacht geschonken worden aan de versterking en verdedl- gig van Kroonstad, want deze vesting, zeidc hU. is „de groote schildwacht der Russische revolutie". Worosjilof verklaarde venter, dat hem bekend is dat, na de verwijdering der oppositie-elementen uit het officier», corps der marine, dc vloot als geheel vyandig staat tegenover de actie van Trotzky cn Zinowjef. Wat het program ma voor de vlootuitbreidlng aangaat, ver klaarde hy, dat aan dc uitvoering daaJM* van in 1928 krachtig zal worden ge werkt. Begonnen zal worden met den aanbouw van 4 kruisers, 3 mijnleggera en 7 duikbooten. Dit annbouw-programma heeft uitsluitend betrekking op de Bal- tischc vloot DE OOSTENRIJKSCHE POLITIE WEERT ZICH. HEFTIGE VERGADERING. In een door 2800 politiebeambten be zochte vergadering werd een resolutie aangenomen, die het scherpste wan trouwen tegenover de pcreoneclccmmls- sle tot uiting brengt en waarin van de autoriteiten wordt verlangdL dat onmid dellijk tot de benoeming van nieuwe leden dezer commissie zal worden over gegaan. Toen de voorzitter der com missie, bondsraad Schales. ter vergade ring verscheen werd hy genoodzaakt dc zaal te verlaten. De gemeentelijke commissie voor al gemeene bestuursaangelegenheden heeft gisteren met steun der sociaal-democra ten toegestemd ln de organisatie van een gemeentelijken veiligheidsdienst ter sterkte van 2000 man. Volgens mcdcdeeling van de staats politie ls de aanklacht van het O.M. tegen den Pru' chen communtetischen Landdagafgevaardigde, Pleck. ingetrok- kenn. Pieck keert nog vandaag naar Duitschland terug. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent* per regeL DORTMUNDER Zacht van smaak «flcwtnp PCQAMJCTOOM Bgnrrx

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9