PARÏJSCHE MODE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 JULI 1927 $emïwa ALS DE KINDEREN AAN HET STRAND ZIJN. IS ONZE MODE NIEUW? VOOR SCHOOLGAANDE MEISJES. De slanke lijn geldt zoowel voor het water, als voor het land dit jaar. Het hier boven afgebeelde badpakje heeft een rechte tuniek boven een nauw sluitende beenbekleeding, dat met een elastiek om de taille sluit. De stof, welke men het beste voor dit badpakje kan gebruiken, is katoenen tricot en de nieuwe katoenen stoffen, welke met het woord „alpaca" gedoopt zijn. Voor haar die er enkel zonnebaden in willen nemen kunnen de duurdere taf- zijde of zijden tricot ook gebruikt wor den. MET DE HAND GESCHIL DERDE LAMPEKAPPEN. Wanneer men de zitkamer pas heeft schoongemaakt en opnieuw behangen, doet zich meestal ook de behoefte aan mooiere lampekappen gevoelen. Van doorschijnend stencilpapier, waarop met waterverf een bloemenmotief geschilderd is. kah men voor weinig geld een stel zeer aardige kappen maken. Zij gelijken merkwaardig veel op de echte, met de hand geschilderde perkamenten kappen. Stencilpapier koopt men in een winkel van teekenbehoeften. Het kost ongeveer 35 cents per vel. groot genoeg om er een royale lampekap van te maken. Het pa pier wordt verkocht in verscheidene tin ton en in verschillende dikten. Een ta melijk zware soort van lichte roomkleur is het meest geschikt om lampekappen van te maken. Knip van sterk bruin papier een cir- kelsegment, als voorgesteld in figuur I. De buitenste kant van dit segment moet in lengte gelijk zijn aan den ondersten omtrek van de verlangde lampekap en de binnenste gelijk aan den bovensten omtrek van de kap. Plaats dit bruine model eerst op het ijzerdraad-frame om te zien of het goed past. Indien veran deringen noodig zijn. moet er gesneden of bijgeplakt worden langs de lijnen A-b en C-D (fig. I) en rond de binnenste en buitenste omtrekken. Als het bruine model volkomen in or de is. legt men het op het vel stencil papier en snijdt het na, echter goed toe ziende. dat bij AB en CD anderhalve centimeter meer geknipt wordt voor het vastplakken. Nu wordt het stencil-model vlak op tafel gelegd voor de beschildering welke plaats moet hebben vóórdat de kao «wordt opgemaakt. Een gemakkelijke manier om de mo tieven over te brengen op het papier, is deze gewoon over te trekken met potlood. Het stencilpapier is doorschijnend ge noeg. Het motief van onze teekening kan het best gebruikt worden op een formaat van 10 c.M. hoog; men moet vooral toe zien, dat de ornamenten niet te klein worden, aangezien dit zeer peuterig staat als de lamp brandt. De rand wordt on geveer 3 c.M. breed. Het motief is zeer eenvoudig, maar aantrekkelijk. De figu ren zijn alle cirkels of gedeelten van cir kels. De te gebruiken kleuren zijn: rood, blauw, oranje, groen en violet. Gewone wateryerf is uitstekend geschikt, maar het stencilpapier moet eerst voorbereid worden door het te bestrijken met een laagje ossengal; dit voorkomt het uit- loopen en samentrekken van de verf. Os sengal wordt in kleine fleschjes verkocht in winkels van teekenbehoeften. Als de laag ossengal droog is. begint men te schilderen. Maak de kleuren zoo sterk mogelijk en schilder met een fijn penseel teneinde mooie zuivere randen en hoe ken te krijgen. Men moet verschillende malen overhalen, maar nooit mag men over een laag heenverven, als deze nog nice volkomen droog is. Als de teekening zeer helder moet zijn, moeten ook nog een paar lagen verf aan den binnenkant van de kap aangebracht worden. Tenslotte, als de verf goed droog is. wordt langs elke vrucht een flinke lijn getrokken met Oost-Indischen inkt. Als de kap geheel beschilderd is wordt zij langs de lijnen AB en CD vastgeplakt en aan boven- en onderkant versierd met een aangenaaid randje, Kersen op water. Doe de steeltjes van de kersen af, wasch ze en vul er de utgekookte inmaakflesschen mee. Doe er wat suiker op en zooveel water, dat de kersen bedekt zijn. De flesschen goed sluiten met ring, deksel en knippen en verwarmen tot 80 graden Celsius gedu rende 20 minuten. Daarna de flesschen, met de knippen er op laten afkoelen. Eerst daarna de knippen er af nemen. DE NIEUWE VROUWEN BEWEGING IN PERZIë. De strijd voor de vrijheid welke door de Perzische vrouwen ontketend is, zal waarschijnlijk in schrille meenigsver- schillen tusschen het landsbestuur en de voorstanders dezer beweging, ont aarden. Naar aanleiding van de herhaalde schreden, welke de mohamedaansche priesters hebben gedaan en ook, zooals men fluistert, door naijverige echtge- nooten, heeft de politie eenigen tijd ge leden een inval gedaan in een Teheran- sche Club, waar de vrouwen onge sluierd en in de nieuwste Parijsche snufjes gekleed, verschenen. De eige naar van het clublokaal, die een voor stander van de moderne-vrouwen-be- wfeging is, werd gearresteerd en zit thans in de gevangenis. Thans worden er massa-meetings ge houden door de vrouwen om tegen de „geweldige domheid" van het bestuur te protesteeren. De „nieuwe vrouwen" verklaren, dat een der'gewichtigste fac toren welke de vrouwenbeweging in Perzië ondersteunen, de tegenzin is van jonge mannen, die geen meisjes meer wenschen te huwen, die zij niet ge zien hebben. Daarvandaan ook de tegen woordige jacht der Perzische jeugd op Europeesche n^jsjès. Het valt tegen woordig haast niet meer op, dat er Perzen in de straten van Teheran met Europeesche vrouwen gaan wandelen die in Europeesche kleeren gestoken zijn. Verdr bericht men, dat de politie een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij verboden wordt, dat gesluierde vrouwen op straat met mannen spreken. Vele ge sluierde vrouwen, die dit verbod over treden, zijn in de gevangenis ingeslo ten. Verder gaat de verordening nog: de politie is verplicht iedere vrouw met zweepslagen te straffen, die ongesluierd in het openbaar met een man aange troffen wordt. Dit geldt natuurlijk alleen voor Perzische vrouwen. Daar deze verordening voornamelijk betrekking heeft op vrouwen, die regelmatig door haar echtgenooten begeleid worden, zijn de grootste moeilijkheden te voor zien. De meesten dezer mannen zijn jonge Perzische officieren met zeer moderne opvattingen. BOVENWIJDTE 102 C.M. Lengte van uit halskuil gemeten 115 c.M. Op verzoek. Zooals men aan het Voorbeeld kan zien, is dit wat men noemt een echte regenjas, want is de kraag gesloten, dan is men er ook geheel in verborgen. Het typische van dezen mantel is dat de onderkraag in eens aan den mantel ge knipt wordt. Aan stof heeft men noodig 3 M. a 1.40 M. breed. Bewerking: a. Men stikt eerst de zijnaden dicht, daarna de twee mouwnaden. b. De mouwen in den mantel stikken, met platte naden plm. 1 c.M. breed. c. Nu past men of de zakken op de goede hoogte zitten. Indien men inge zette zakken te moeilijk vindt, kan men ook opgestikte zakken maken. d. In het rechter voorpand maakt men 6 knoopsgaten, voor stevigheid legt men eerst langs de voorkanten een reep voering. e. Bovenkraag een belegstuk worden uit één stuk geknipt. Het dekstuk legt men nu met goeden kant, op goeden- kant van den mantel en stikt den bui tenkant door. Nu wordt het dekstuk omgeslagen naar binnenkant, op den kant omgere- gen en op het kantje doorgestikt, de andere kant van de belegstukken wordt op de voering omgestikt voor afwer king. Verleden week. tusschen een hagel- en een sneeuwbui in, droomde ik dat het heusch zomer was. Ik zag een vreemd he mellichaam aan het uitspansel. Toen ik er lang naar getuurd had, kwam vaag de herinnering bij mij terug: Dat hemel lichaam had ik meer gezien! O Ja, nu was ik erhet was de zon! En ik zag een zonnig strand met allemaal schatten van kinderen, die in het lauwwarme wa ter plasten en stoeiden naar hartelust. En die brave, bruinverbrande kinders droe gen strandpakjes, die de Engelschen „bloomers" noemen, versierd met echte zeedieren, krabbendoor nijvere moe dertjes in allerlei kleuren, met kruis- of kettingsteekjes, op de strandpakjes ge borduurd. Het vtoolijkste van allemaal waren drie kleine kleuters, die hand in hand in een groote plas aan het strand stonden te dansen. Dat was één blonde krullebol, één zwartje en een vlasblonde joris-stijlhaar. Onder de Jurkjes kwamen de nauwgesloten broekspijpjes nog juist even uitkijken. Nummer één had zoowaar een pakje van shantung-naturel (dat hebben we immers in allerlei prijs en het is heel goed te wasschen en te strijken). Het jurkje en het broekje (met een elas tiek om het middel) zijn afgezet met helrood. En natuurlijk versierd met een prachtige roode krab. Voor een kleuter van 2 of drie jaar is 85 c.M. stof van 1 M. breed genoeg. Het zwartkopje had een „bloomer" van voile met stippen. KSt lijfje van het jurkje is met plooitjes en de pijpjes van het broekje zijn door een elastiekje gesloten. Ook hier is 85 c.M. stof toereikend. Nummer drie droeg een pakje van helblauwe yersey, afgezet met witte yersey en versierd, met een mooie krab. Toen ik dat alles goed opgenomen had, keek ik naar de zon. Ik moest nie zen enschokte wakker. Buiten ha gelde het. MADELEINE. Groote hoeden: zouden deze wel ooit geheel uit det mode verdwijnen? De ouderwetsche dame van honderd jaar geleden heeft een pompeus gevaarte op haar hoofd, gegarneerd met veeren en met bladeren. Heel wat eenvoudiger is de groote hoed van het moderne meiske, maar in wezen zijn de hoeden dezelfde en zij flatteeren juist door hun grootte. Want al doet het ouderwet sche dametje ons wat vreemd aan met haar gevlochten haren en al die bijna onzegbare kleinigheden welke haar kleeding als ouderwetsch bestempelen, toch past die hoed bij haar en flatteert haar. VOOR DE VROUW VAN VEERTIG. beeld een keurig complet van zacht charmelin in bois-de-rose uitgevoerd. Een breede ceintuur, die slechts aan de voorzijde loopt, accentueert eenigszins de tamelijk lage taille lijn en geeft aan de voorzijde een jumper-effect, dat op leuke, coquette wijze contrasteert met de rechte baan op de heup. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 22.703. Kosten 55 cents. RECEPT. De ernaast afgebeelde badmantel is gemaakt van een stof in zeer levendige kleuren, welke bij de kleuren van het badpakje goed passen. Men behoeft er echter geen effen stoffen voor te kiezen, daar men tegenwoordig aardige gestreept» en geruite stof ervoor kan krijgen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgaven van no. 23.727 en 23.728. Kosten per stuk 70 cents. REGENMANTEL. f. De zoom wo?dt eerst apart omge- i maakt men op dezelfde manier als de stikt, daarna op den mantel gezoomd I zoom en daarop maakt men den tevens aan den voorkant, zoom en belegstuk 1 de manchet. tegen elkaar inslaan. I Patronen verkrijgbaar a f 0.75 in g. Den onderkant van de mouw alle maten. Een aardig Jurkje, dat tevens als wandelpakje voor koelere dagen ge bruikt kan worden, is hierboven voor schoolgaande meisjes afgebeeld. Het kan gedragen worden met of zonder het capeje, naar gelang het weder. Het best kan men het maken in de nieuwe modekleur: kopergroen en dan van een Zwart satijn Is één zeër gewilde stof; bijzonder goed echter staat zij de vrouw van rijperen leeftijd. Een mantel van zwart satijn, slank van snit en met een sluiting van satijnen lint aan de bin nenzijde, is het aangewezen kleeding- stuk voor de dame van veertig. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 20.502, kosten 55 cents. Op de andere teekening is afge- Knippatronen zijn verkrijgbaar onder vermelding van den leeftijd en opgave van no. 22.613. Kosten 55 cents. dun wollen stofje. Het vest ls van crème voile, ingereden met een koper groen lintje. •If

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10