NATUURRAMPEN 45e Jaargang No. 13527 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 28 Juli 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H. «net geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland 3-87V*. Afzonderlijke nummers f0-15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haartem en Omstreken f0.57M' franco per postf 0-65 AOVERTENTIENVan 1 tot 5 regels fl-75; iedere regel meer 35 cents Reclames 00 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstnivers-advertentign van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 00 Centa per. plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 03, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B, Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velson-Noord, IJmulden, IJmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. HEDEN DONDERDAG 28 JULI. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt. Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Groote of St. Bavokerk, orgelbespeling van 71/2 tot 8 1/2 uur. H. O. V. Concert in Den Hout, 8 uur. Zandvoort: Groot Badhuis, Opera concert der N.V. Italiaansche Opera, 8.30 uur. Heemstede: Gemeenteraad des avonds 8 uur. VRIJDAG 29 JULI. Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Overveen: Firma J. A. Boskamp: Tentoonstelling van sierwerk van Mevr. W. F. Brongersma Klinkhamer en kunstdrijfwerk van F. D. Duijs, van 104 uur JACOBUS NIENHUYS. T DE PIONIER VAN DELI OVERLEDEN. Woensdagmorgen is op Huize Vrede- oord aan den Bloemendaalschen weg de heer Jacobus Nienhuys ontslapen na een korte ongesteldheid. Hij bereikte den zeer hoegen leeftijd van 91 jaar. Hij was de oudste der beide groote Deli- marrnen die hun ouderdom in de om geving onzer stad doorbrachten. De an der was de heer J. T. Cremer. Deze, de algemeen-bekende oud-min. van Kolo niën in het ministerie Pierson (1897 1901) en oud-president van de Han delmaatschappij, had na den Europee- schen oorlog nog de merkwaardige energie om den gezantschaps-post in Washington te aanvaarden en een paar jaren te bekleeden. HU stierf den 14den Augustus 1923, 76 jaar oud. Een derde Haarlemmer die een belangrijken post bij de Deli-Maatschappij had bekleed was de heer Krol, die er vijf jaar hoofd administrateur was geweest Jacobus Nienhuys was in den vollen zin des woords de pionier van Deli. Hij slaagde in Indië door zijn moed en door zettingsvermogen. Hij was de eerste Europeaan die op Deli kwam, dat toen nog zelfs geen ambtenaar van het bin- nenlandsch bestuur bezat. Hii begon de Jabakscultuur in een gebied dat nog volkomen van de beschaving was afge sloten. dat zeen enkel behoorlijk ver keersmiddel bezat, begreep er de gewel dige mogelijkheden van en legde de grondslagen voor de Deli-Maatschappij. Hij was een van die. weinige menschen wier namen in Indië en in Nederland altijd met eere genoemd zijn als die van de leiders van onzen welvaart op kolo niaal handelsgebied. Vier weken geleden woonde de heer Nienhuys de vergadering van commis sarissen der Deli-Maatschappij nog bij. een das of tien geleden was hij nog te genwoordig bij de opening der Indische tentoonstelling in het Kennemer Ly ceum. Maar bij die laatste gelegenheid voelde de zoo krasse oude heer zich al niet wel meer. en sindsdien ging hij achteruit. Sinds een paar dagen wisten zijn vrienden dat het eüvde zeer spoe dig verwacht moest worden. Den 15den Juli 1836 werd Jacobus Nienhuys te Amsterdam geboren. Hij was de zoon van een tabaksmakelaar en leerde als jongen de cultuur on een plantage te Rhenen en in Duitschland, Daar was hij zelf planter, verdiende er wat geld over en ging aan boord van vioin zeilscheepje, *De Stad Dok- kum", in 1860 naar Indië. Hij was'dus toen vierentwintig jaar, kreeg er aanvan kelijk werk op een plantage in Rem bang en nam er later zijn ontslag om zelf een goed tabaksland op Java te zoeken. Bij de firma Van Leeuwen te Soerabaja, die zich in de exploitatie interesseer de. ontmoette hij een Arabier, Said Abdullah, die hem de mogelijkheden van Deli aanbeval. Hij ging er heen met vertegenwoordigers van twee Hol- landsche firma's en den Arabier, en arriveerde er in het voorjaar van 1863. Deze expeditie leidde niet tot resulta ten. De Arabier bleek een oplichter en tenslotte bleef Nienhuys alleen op Deli achter, in een ongezonde streek waar geen medische hulp te krijgen was en re- regeerings-bescherming geheel ontbrak. Hij wist er stand te houden, kreeg van den sultan van Deli een landcontract wij ontlcenen deze en andere bijzon derheden aan een artikel van den heer G. J. Kroese in Eigen Haard, ter gele genheid van Nienhuys' 90sten verjaar dag en ontdekte de groote werkkracht van de Chineesche arbeiders. In 1865 vestigde hij zich te Mertoebong, waar hij een huis had gekocht van een Ma- leier, en werkte er met 150 Chineezen voor rekening van de heeren P. van den Arand, A. J. Boogaard. J. J. Kleintjes en J. M. Laurillard. De moeilijkheden van de tabakscultuur in een onbekend land met slechte communicatiemiddelen ble ken zeer groot, maar langzamerhand won de heer Nienhuys zijn pleit. In 1864 kwam er een controleur van de regee ring op Labocan, twee jaar later vestig den er zich een Duitscher (waarmee hij een compagnon-schap sloot) en een paar Zwitsers, zoodat er toen ook een einde aan zijn eenzaamheid kwam. In 1867 ging Nienhuys uit den dienst der heeren v. d. Arend cs. en vertrok naar Holland, waar hij een overeenkomst sloot met de heeren G. Clemen en P. W. Janssen. Daarbij werd bepaald dat hij naar Deli zou terugkeeren en er voor hun gezamenlijke rekening tabak gaan planten. Het bedrijfskapitaal was slechts 25 mille, maar Nienhuys verstond de kunst van zuinig beheer. Met den Duitscher von Mach exploiteerde hij notemuskaat- en klappertuinen. De tabaksoogst van 1868 was zeer gun stig voor het driemanschap Janssen ClemenNienhuys. De Neaerlandsche Handel Maatschappij interesseerde zich nu voor de zaak en dientengevolge werd op 1 November 1869 de Deli Maatschap pij opgericht. De heer Clemen zou haar met den heer Nienhuys samen hebben beheerd, maar overleed vóór de defini tieve oprichting. In April 1870 kreeg de heer Nienhuys na een zeer moeilijken tijd eindelijk hulp. toen de heer E. A. F. Straatman als zijn mede-administrateur optrad, maar in October 1871 werd de pionier van Deli ziek en ging op dokters advies in November naar Holland terug. Veertien dagen later arrivieerde de heer J. T. Cremer in Dell en volgde hem als mede-administrateur op. Van 1880 tot zijn overlijden is de heer Nienhuys commissaris der Deli Maat schappij geweest. In 1880 maakte hij er een reis voor door Amerika, om daar een afzetgebied voor de Deli tabak te trach ten te vinden. In de jaren 1881 (met J. T. Cremer), 1883 (als gedelegeerd com missaris) en 1911 (met zijn zoon en den gedelegeerd commissaris J. van Vollen hoven) bracht hij bezoeken aan Deli. Op 1 November 1894 werd hij ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der maatschappij tot ridder in de orde van den Ncderlandschen Leeuw benoemd. Met hem is een dier mannen heenge gaan wier namen onafscheidelijk aan on zen Oost zijn verbonden. WERKLOOSHEID. IETS MEER DAN VERLEDEN JAAR. In het bericht over het conflict bij de firma Cobelens in ons blad werd mede gedeeld, dat er groote werkloosheid in de bouwvakken heerscht. Aangezien in dit gedeelte van het jaar toch onder normale omstandigheden geen groote werkloosheid in die vakken te constateeren valt, hebben wij eens nader geïnformeerd. De directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding deelde ons mede, dat inderdaad de werkloosheid, ook in de bouwvakken, iets grooter is dan verleden jaar op denzelfden tijd, behalve onder de metselaars. Een be paalde oorzaak kon de directeur hiervan niet aangeven. Aan het bureau van de Samenwer kende Patroonsvereeniging in de Bouw vakken was men van oordeel, dat de toe stand vrijwel hetzelfde is als in de laat ste jaren. Het gaat slapjes in de bouw vakken: in de rapporten, die het bureau om de drie maanden opmaakt, kan nu eens van 'n tikje vooruitgang dan weer van eenigen achteruitgang gesproken worden. Er is een geweldig scherpe con currentie, soms wordt door aannemers zelfs beneden den kostenden prijs in geschreven. Als gevolg hiervan wordt alles zoo zuinig mogelijk aangepakt en worden zoo weinig mogelijk werklieden aangesteld. Dit is ongetwijfeld mede een oorzaak van werkloosheid. En dan is het aantal opdrachten niet groot Er wordt wel hier en daar gebouwd, maar veel al is dit werk van eigenbouwers, die de door hen gebouwde huizen dan trachten te verkoopen, wat lang niet altijd ge lukt. Rooskleurig is de toestand in de bouw vakken dus nog steeds n'eti Het bestuur der Coöperatieve Haarlcrnsche Groenten: en Bloembollenveiling gekiekt bij de opening van het nieuwe gebouw. Zittend van link* naar rechts: M. Angevaare, directeur; J. Langeveld, penningmeester; J. J. Kuijper, voorzitter, J. Roozen, secretaris, H. Hartgerink en staand van links naar rechts: Jac. Koomcn, Th. v. d. Vlugt, J. van Donsciaar, A. Schreurs en P. Tijssen. Voor het verslag zie men elders in dit nummer). DE MOORD IN DE RIEMERSTRAAT. Hoe de verdachte er in liep. 'N SENSATIONEEL VERHAAL In aansluiting op het bericht van het Haagsche Corr. Bureau opgenomen in ons vorig nummer, laten wij hier nog volgen eenige mededeelingen van Het Vaderland Toen Dinsdagmiddag, aldus het blad. het stoomschip Volendam uit Amerika aan de Wilheiminakade te Rotterdam meerde, stond onder de menigte men schen, die vrienden en kennissen op wachtten, ook de inspecteur der Haag sche politie M. J. v. d. Keuvel, met eenige rechercheurs. Nauwelijks lag de loopplank vast, of zij begaven zich aan boord en arresteerden daar L. H. S., die verdacht wordt de dader te zijp van den moord op den ouden heer v. d. Stijl, op 24 Juli 1924 in diens woning aan de De Riemerstraat gepleegd. S. was eenige dagen na den moord reeds door de recherche aangehouden. Door een geval van overlijden was de familie S. een erfenis ten deel geve,' - len, waarin stak een post van een hy potheek, welke de overledene op het huis van den heer v. d. Stijl gegeven had. Toen de erfeniszaak uitgezocht werd, bleek evenwel dat de heer y. d. Stijl de hypotheek reeds geheel afgelost had. De post was door een verzuim open blijven staan. De notaris bevestig de deze verklaring. Het thans gearresteerde lid der fami lie S. bleef ecter aan de juistheid van deze opgave twijfelen.. Hij had daar geen enkele réden voor, maar het feit dat hij bij de Marine in Indië afgekeurd was wegens geestelijke afwijkingen, ver klaart niet alleen dit onbegrijpelijke feit. Bij het onderzoek in 1924 werd bekend dat S. den heer v. d. Stijl over deze kwestie nogal eens lastig vieL Er was toen dus voldoende aanleiding om hem te verhooren. Temeer daar een in de kamer van den verslagene gevonden tramkaartje een kleine aanwijzing tegen hem was. Het kaartje was nl. den avond van den vorigen dag afgegeven op een wagen van lijn 8 naar Scheve- ningen. S. werkte destijds als borden- wasscher in een groot hotel op Sche- veningen. Het lag voor de hand dat men den chef van S ging vragen of de verdachte den dag van den moord op zijn werk geweest was. De chef verklaarde perti- nen dat S. op tijd te werk gekomen was en den geheelen morgen het hotel niet verlaten had. Hij had hem meermalen aan het werk gezien. Op deze verklaring liep het spoor dood. Maand na maand is voorbijgegaan zonder dat men eenig houvast aan de zaak vond. Daar kwam in Januari van dit jaar een rechercheur uit Scheve- ningen terug met de boodschap, dat de chef, die destijds verhoord was, ontsla gen werd, omdathij zijn personeel nooit controleerde. Onmiddellijk werd de man aangehouden. En nu hij toch ontslagen was bekende hij maar, dat hij destijds gelogen had. Hij had geen idee of S. op zijn werk geweest was. Hij had hem dien morgen niet gezien. De argwaan steeg. „Waar zit S. nu', was de volgende waag. „In Amerika", rapporteerde al spoe dig een rechercheur. De argwaan steeg nog meer. Men zocht en zochten vond hoe langer hoe meer aanwijzin gen. De verslagene was gevonden met een koord om den hals. Vischkoord. werd aanvankelijk gezegd. Deskundiger» had den evenwel vastgesteld dat het behan- gei;skoord was van een soort, die zeer zeldzaam geworden was. Het bleek dat S., nadat hij. afgekeurd, ui; Indië terug kwam, een beetje behanger gespeeld heeft. In het touw lag een zeemansknoop. S. had gevaren! Men vond in Februari twee koffers, die S. adergelaten had toen hij naar Amerika ging. En In die koffers vond men: een kluwen touw van precies de zelfde soort ais aan het lijk gevonden was. Verder den sleutelring van v. d. Stijl en eenige sleutels. Toen 'in 1924 kwam vast te staan dat de sleutelbos van v. d. Stijl verdwenen was, heeft commissaris Kramer, rustig weg, het eene slot na het andere uit v. d. Styi's huis op verscheiden manie ren mee naar het politiebureau geno men. In de koffers vond men sleutels. ke op deze sloten passen. Al informeerend vernam men verder dat S. voor zijn vertrek naar Amerika een gouden horloge te koop had aan geboden. dat volgens de beschrijving het horloge van v. d Stijl moe* zijn geweest. S. was na zijn eerste reis al in Ame rika gedeserteerd. Ho» moest meri in Amerika S. vinden? Het geluk diende. Hij werd ontdekt als hotelportier in New-York De eers'.e gedachte was: uit leveren. Maar deze omslachtige manier bleek gelukkig niet noodlg. want S monsterde al spoedig op de Volendam. Hij zal niet weinig verrast zijn ge weest toen hem in Rotterdam de boelen werden aangelegd. Hij Is vandaag nog in politiehanden. maar zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. Omtrent zijn houding hebben wij niets kunnen vernemen. De politie verstrekte op verzoek der justi tie alleen een sobere vermelding dat S. gearresteerd was. CONSTERNATIE AAN 'T BLOEMENDAALSCHE STRAND. Gistermiddag werd het strand bij de kampeertenten in opschudding ge bracht, door dat een der baadsters spoorloos verdwenen was. Ze waren met hun drieën in zee gegaan en onder het stoeien en spelen hadden twee der baad sters er niet op gelet, dat no. 3 zich verwijderd had. Toen zij na eenigen tijd tot deze ontdekking kwamen, werd er gedacht, dat de vermiste zich al aan het kleeden was. Bij de kleedtent terug gekomen bleek echter het tegendeel. Natuurlijk groote ongerustheid. Een paar leden der Haarl. Redd. Brigade, die aan het strand kampeeren. werden gewaarschuwd. Oogenblikkelljk begaven dezen zich in zee. Ook de politie aan den Zeeweg en de badman Paap werden gealarmeerd. De laatste kwam spoedig met zijn reddingssloep. ïntusschen verzamelde zich een groote menigte aan het strand, 't Tragische geval werd na tuurlijk druk besproken Daar verschijnt plotseling de vermiste zwemster en in formeert wat er aan de hand is. Tableau! zegt men in zoo'n geval. De onverstandige juffrouw had een wandelingetje door zee gemaakt van 't .stille strand" naar den Zeeweg. Daar had zij de groote menigte op het strand gezien en nieuwsgierig naar de oorzaak hiervan was zij teruggegaan. Natuur lijk groote blijdschap bij de familie. Maar ook werde*; eenige hartige opmer kingen gehoord over zulk onbedacht zaam handelen. 1 DE DRUKTE BIJ DE VELSERPONTEN. ONHOUDBARE TOESTAND. Onze correspondent te Velsen schrijft: Ondanks alle vertoogen over den on- houdbaren toestand bij de stoomponten, vooral des namiddags van half vier tot 6 uur, komt er geen verandering en dus ook geen verbetering. Nog altijd blijft één der groote en de kleine pont in de vaart en is het op de hier aangegeven uren niet mogelijk om alles een geregeld verloop te doen hebben. Van den ver keersagent en het pontpersoneel wordt dan ook heel wat geëischt om alles te regelen en zonder ongelukken ieder naar den overkant te transporteeren. Hierbij komt nog dat er autobestuur ders zijn. die meenen meer rechten te hebben dan anderen en al staat er een lange rij van wachtenden, zich hierachter niet aansluiten, doch trachten vooruit te komen en zoodoende eerder over te zijn. iets wat natuurlijk niet wordt toegelaten, maar toch voor hen die met de regeling zijn belast, nog meer moeilijkheden ge ven. Vooral Woensdagmiddag was het weer enorm druk; tot ver voorbij de Burge meester Wecrtstraat stonden de auto's en andere voertuigen te wachten en toen eindelijk de beide ponten, geheel afgela den vertrokken, bleven er nog een groot aantal wagens staan, terwijl de stroom van nieuwe aankomenden steeds maar aanhield. Hoe lang zal dit nu nog duren? WINDHOOS TE WEESPERKARSPEL. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Weesp van Woensdagmiddag: Om vyf uur hedenmiddag is een windhoos overWeesperkarspel gestreken, die zeer veel materieele schade veroor zaakte, doch waarbij geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen: De windhoos streek eerst over het Gein en nam het dak van een melkhuis van een boerderij meer, bij een Booten huis werden de booten op den wal ge smeten. Ook ging de windhoos over het, Merwedekanaal. Bij een huis van den Rijkswaterstaat werden dc pannen van het dak gezogen. Daarna kwam dc ammoniakfabriek van de firma van der Eist en Matthes aan dc beurt. Van de oude fabriek werd het dak afgerukt, de stukken liggen over het fabriekslerrcin verspreid. Het dak van het In aanbouw zijnde magazijn werd Ingedrukt en stortte ln. Eenige personen, die daar werkten hadden juist die afdecling ver laten. Er zijn door de directie maatre gelen getroffen om de verwoestingen welke door den windhoos zijn aangericht, zoo spoedig mogelijk op tc ruimen. De schade wordt geschat op f 25.000. Men hoopt a.s. Maandag het werk weer tc kunnen hervatten. Dc hoos die slechts enkele minuten duurde, greep ook nog een boerderij aan van T. H Roozenboom, waarvan het dak op vele plaatsen beschadigd werd. De hooiberg werd uit elkaar gewaald en een hooiwagen een eind weggereden. De boerin die zich juist op een plaats tus- schcn"dcn stal er. hei woonhuis bevond wist tijdig in de stal te vluchten, waar zich ook nog twee kinderen be vonden. Dc windhoos loste zich ten slotte op in de richting Muiden. Ook te Westerbroek. Men meldt uit Hoogezand van Woensdag: Tijdens een hevig onweer trok dezen middag een windhoos over het naburige Westerbroek. Verscheidene boomen wer den ontworteld. Een geweldige hagel bui vernielde land- en tuinbouwgewas- sen. Eenig vee werd ln de weide door den bliksem gedood. In dc Telegraaf vinden wij nog nade re bijzonderheden omtrent den windhoos die boven Wecspercarspel heeft gewoed. Wij ontleenen daaraan het volgende omtrent de Havening der ammoniakfabriek. Dc directeur dc heer Doyer, zclde het volgende: Het was over vijven en alle werklieden hadden gelukkig de fabriek verlaten. Nog twee waren achtergeble ven. Ik wilde mij juist gaan verklee- den, toen ik uit het raam kijkende de hoos. in den vorm van een donkeren zak zag aankomen. Het luchtverschijn sel rolde zich geheel op. zoodat Ik dacht, dat wij zouden vrljloopen. Doch op hetzelfde oogenblik hoorde ik een donderend lawaai. Ik kreey één minuut den indruk, dat alles in elkaar stortte. Ik begaf mij Ijlings naar bene den om de twee man. die waren achter gebleven te waarschuwen. De hoos kwam over de brugwachterswoning en over de villla van mijn mede-directeur, den heer M. Boissevain, die op het oogenblik buitenslands vertoeft. Later bleek mij, dat de villa er buitengewoon goed was afgekomen. De schade is hier beperkt tot eenige dakpannen. Het donderend geweld moet afkom stig geweest zijn van het loeien der hoos en van de instorting van eenige onder deden van dit gebouwencomplex. Zoo werd een groot gedeelte van de houten bekapping van het oude fabrieksge bouw medegenomen, terwijl ook een ge deelte van het nieuwe magazijn deerlijk gehavend werd" Van een ooggetuige. De correspondent van de Tel. te Weespercarspel meldt nog: De werkmeester J. Gemmeke van dc ammoniakfabriek deelde ons nog mede. dat hij met den timmerman Zwankhui- zen Juist de fabriek verlaten had en op den Stammerdijk liep, toen hU een auto meende te hooren aankomen. De 'mannen vernamen een luid gesnor, doch toen zU achter zich keken ont waarden zij de krinkelende wolkzuil in de lucht, waarop Zwankhuizen uitriep: „Gauw. berg je, daar komt een wind hoos!" Hijzelf kon zich nog onder een boom ln veiligheid brengen. Gemmeke echter wilde nog even doorloopen, doch werd op hetzelfde oogenblik tegen den grond geslagen waarbij hl) nlol anders dan een pijnlijken arm opliep. Doch ln datzelfde oogenblik zag hU ook hoe de hoos de houten daken van de fabrieks gebouwen meenam, maar zich daar mede niet tevreden stelde, doch in den hooiberg der nabij gelegen boerderij van Th Roozeboom danig huishield. De hoos kringelde om de kap van den berg; bossen hooi werden er uitgezogen en een eind verder in den boomgaard ge slingerd. Trouwens, een poos later werd over de geheele omgeving een fijne hooi regen waargenomen. Op hetzelfde oogenblik dat de hoos over de ammoniakfabriek trok, werd het water in de slooten in de omgeving opgezogen cn sommige punten sloeg het tegen den spoordijk op. Verder trok de hoos over weilanden en scheen geen verdere schade te zullen aanrichten, doch de b!t>eiramen van de kwcekerU der heeren Gebr. Gerritsen, achter villa „Casparus" van den heer D. J. van Houten Sr.. werden als veer- tjes opgenomen en in de lucht geslin gerd. Tal van ruiten kwamen ln dc boo men terecht. In Weesp is niets van de hoos be merkt Wel zag men de krinkelende wolkzuil aan de lucht en velen mankten zich bezorgd, vooral toen een deel van het uitspansel roetzwart werd. dat het stadje een ..Bcrculo-ramp" te wachten stond, doch gelukkig werd daar ln het geheel geen schade aangericht. ONWEDER IN VERSCHIL. LENDE PLAATSEN. JONGEN DOODGESLAGEN, In verscheidene plaatsen van het land heeft het Woensdag zwaar geonweerd. Vooral in Friesland zijn vele boerderijen door het hemelvuur getroffen en afge brand. Te Bom bij Slttard is Woensdagmid dag ongeveer een uur tijdens een hevig onweer de 14-jarige A. Mekels. die op het land met een paard werkte, door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Dc oom van den knaap die ln de nabijheid werkte, werd bewusteloos geslagen door den bliksem. Te Klazlnavcen werd dc 16-jarige bak kersknecht B. Kamping in dc ouderlijke woning door den bliksem getroffen cn gedood Zijn moeder cn zuster werden beiden bewusteloos geslagen. Hei persbureau Vaz Dias meldt dat te Oldedoorn tijdens een hevig onweer, dat boven deze streek woedde, dc blik sem ingeslagen is in de boerderij van Sikkcmn onder Oudeschoot. De bewo ners konden zich redden, doch dc in boedel ging totaal verloren. De boer derij brandde tot den grond,toe af. Alles is verzekerd. OOK NOODWEER BOVEN BRUSSEL. Tegen één uur hedenmiddag is boven dc buitenwijken van Brussel ecu hevig onweer losgebroken. Een 47-jarig Parij- zenaar en een Jongen van vijftien Jaar uit Elsene. die onder een boom schuil den zijn beiden door den bliksem ge troffen en op slag gedood. STORTREGENS. Vreeselijhe berichten uit Bombay DUIZEND DOODEN? Volgens nog onbevestigde berichten uit Ahmedabad zijn circa duizend personen verdronken ten gevolge van het doorbre ken der dijken van het waterreservoir ter grootte van ruim 30 vlerk. K.M. nabU Baroda. De watermassa's overstroomden de. in den omtrek liggende dorpen. De verbindingen met Bombay zijn verbro ken. Reuter meldt nog. dat in het district Gujerat (een onderdeel der provincie Bombay) door geweldige stortregens groote schade is aangericht; men vreest dat de kntoenoogst in het district Broach (een onderdeel van Gujerat) eveneens geleden heeft. De uit den Punjab komende trein, die Maandag J.l. te Bombay had moeten ar- riveeren. is op omstreeks 375 K.M. van Bombay gedurende zes en dertig uur op gehouden. Men heeft pogingen gedaan om den reizigers hulp te vorlcenen, doch dit bleek zeer moeilijk, daar dc verbin dingen verbroken waren. Het regent nog steeds. DE WETHOUDERS ZETELS TE VELSEN. NOG GEEN OVEREEN STEMMING. Onze correspondent te Velsen schrijft: Naar wij vernemen is in de Woens dagavond ten gemeentehuize gehouden vergadering van raadsleden ten op zichte van de verdeeling der wethouders zetels nog geen overeenstemming be reikt. Vermoedelijk zal op 23 Augustus as. opnieuw een bijeenkomst worden gehouden. TEGEN ONTSIERENDE RECLAME. In de zitting der Provinciale Staten van Friesland is aangenomen een voor stel van Ged Staten tot vaststelling eener verordening tot wering van ontsle rende reclame.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1