QSCÓ DE ELECTRISCHE SCHOK. HAARLEM'S DAGBLAD GEMENGD NIEUWS Hoe behoedt u er zich tegen? VRIJDAG 29 JULI 1927 DERDE BLAD. DE NIEUWE ST. BAVO TE HAARLEM. NAAR DE VOLTOOIïNG. In het jongste nummer van het „Gil- öeboek" (aldus de Maasbode), treffen wil een overzicht aan van de voorge nomen en reeds begonnen werkzaam heden tot voltooiing en verfraaiing van de Kathedraal St. Bavo te Haarlem. Het volgende ontleent het blad daaraan. „Naar uit de berichten in „St. Bavo" valt af te leiden, zal weldra een begin worden gemaakt met den bouw van de twee groote westtorens der kathedraal van Haarlem. By den architect der kathedraal, Ir. Joseph Cuypers, zyn reeds de bestekteekeningen in bewerking en dezen zomer kan de aanbesteding ver wacht worden, terwyl het in de bedoe ling ligt het werk te voltooien vóór het zilveren bisschopsjubileum van Mgr. Gallier, hetgeen 28 October 1928 gevierd zal worden. De Haarlemsche kathedraal die zonder twyfel het belangrijkste mo nument v.an nieuwere Nederlandsche kerkelijke bouwkunst van ons land mag heeten, zal door den opbouw dezer torens geheel voltooid zyn. Dat dit reeds in zoo betrekkelijk korten tijd na den aanvang van den bouw (in 1895 werd de eerste paal geslagen) het geval is, stemt tot groote verheugenis, en is zeker vooral te danken aan de energie en de volharding van den bouwheer, Haar lem's tegenwoordigen kerkvoogd, ter- wyi tot den thans te volbrengen toren bouw de groote stoot werd gegeven door den kunstzinnigen plebaan-deken 'van Haarlem, den Hoog Eerw.heer Wes- terwoudt, van wien te dezen het initia tief uitging. Zoo zal dan de trotsche kathedraal- bouw volvoerd zyn als bekroning van het zilveren pontificaat van den kerkvoogd; de bemeubeling en inwendige versiering echter zyn nog zeer ver van een vol tooiing verwijderd en zullen nog veel zorgen en offers blijven vragen. Toch wordt ook daaraan gestadig doorge werkt, in den laatsten tyd vooral onder de stuwende leiding van plebaan Wes- terwoudt. Zoo werden in de wandnissen van de H. Sacramentskapel kort gele den mozaïken geplaatst naar ontwer pen van den kunstschilder Louryssen. De Pietèkapel kreeg gloedvolle gebrand schilderde vensters van Henri By voet, die thans werkt aan den Kruisweg der kathedraal, waarvan de eerste statie, uitgevoerd in sectielwerk, reeds werd ge plaatst. Een nieuwe groote communie bank van brons, waarin gedachtenryke versieringen met symbolische motieven volgens aanwyzingen van Mgr. Callier verwerkt zyn, zal binnenkort in uitvoe ring genomen worden door de Utrecht- sche edelsmeden Brom, terwyl waar schijnlijk met den torenbouw ook een belangrijke wyziging worden gebracht in de dispositie van het parochie-altaar door n.L dit altaar drie treden hooger te plaatsen. Het gezicht op dit altaar, dat behalve op enkele hoogste 0feestdagen het geheele jaar door het middelpunt van de belangstelling der geloovigen vormt, zal daardoor veel beter worden terwyl ook door de verhooging een eigen priesterkoor vóór dit altaar ge schapen zal worden, dat tot nu toe ge heel ontbrak. Het parochie-altaar zal in verband met deze werkzaamheden ge heel vernieuwd worden en de mogelijk heid bestaat, dat ook de uitvoering van het bronzen koorhdk waarvan het eerste deel in 1912 door wyien Jan Brom werd gemaakt en waarmede vol gens diens ontwerpen in de toekomst het geheele hoogkoor zal worden om sloten, spoedig door diens zoon althans voor een gedeelte weer zal kunnen wor den voortgezet. Nog heeft Joep Nicolas opdracht de H. Sacramentskapel een kunstryke be glazing te geven en maakte Louryssen (wiens medewerking aan de kathe draalversiering overigens tot resulta ten leidde, waarover men van gedachte kan verschillen) plannen voor de mo zaïekversiering der triforiumnissen van het presbyterium. Het is te voorzien, dat, in dit tempo voortgaande, men ook de versiering van de machtige bis schopskerk met rasse schreden zal doen vorderen en zoodoende in vereeniging met de architectuur een steeds volledi ger beeld bieden van wat de kerke lijke kunst in onze dagen vermag tot stand te brengen. De keus van hen, die aan de vorming van dit beeld mee werken, was wel eens niet gelukkig, doch spreken wij de hoop en de ver wachting uit, dat daaraan in de toe komst steeds meer zorg besteed moge worden. Wy vernamen nog, dat de vooltooiïng Van de St. Aloysius-kapel, die naar men weet met mozaïeken van Jan Toorop versierd moet worden, stag natie ondervindt. We hebben inder- tyd medegedeeld, dat van de bekende ontwerp-teekening voor „De dood van St. Aloysius" een vergrooting was ge maakt ten dienste der ateliers, die het mozaïek onder leiding en met mede werking van Toorop zouden uitvoeren. Deze vergrooting is echter voor dit doel niet geschikt bevonden, zoodat met de i vervaardiging van het mozaïek nog geen aanvang kon worden gemaakt". GEREFORMEERDE KERK Aangenomen is het beroep als hulp prediker by de Gereformeerde Kerk van Haarlem, door M. den Boer, candidaat te Zierikzee. SYNAGOGEDIENSTEN Nctl, Israël. Gemeente. Van 28—7 af. SABBATH: Vrijdagavonddienst by den ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 11/2 uur. Avonddienst te 9.48 uur. WERKDAGENOchtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. TALMOED TOR AH: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 71/2 uur. Zondagavond te 7.15 uur. O» Midda' - en Avonddiensten op de werkdagen, alsme.de Talmoed Torah. worden verricht iri het Gemeentege bouw L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge fe. Begijnestraat U, In millioenen huizen circuleert de electrische stroom. Aan millioenen brengt hy gemakken. Maar wie kent eigeniyk het gevaar dat iedereen met de electriciteit in z'n huis haalt? Waar- schynlyk niet velen. Er gebeuren zeer vele ongelukken door het verkeerd en vooral het slordig gebruiken van de won- derlyke „stof". Een ryks- of gemeente lijke electriciteits-centrale waarborgt slechts dan gevaarloosheid by gebruik van het artikel dat zij levert, als alle door haar gegeven voorschriften stipt worden uitgevoerd. Maar de openbare verwekker van electrische energie is niet in staat om alle gebruiksvoorwerpen, zooals stofzuigers schemerlampen, kook- toestellen, strijkbouten en wat dies meer zij, te controleeren. Maar juist het elec trische toestel kan by onverstandig ge bruik den mensch veel schade berokke nen. Hoofdzaak is natuurlijk dat de electri sche stroom altyd goed geïsoleerd biyft, d.w.z. dat alle deelen die den stroom ge leiden, vervoeren, behoorlijk zyn ge ïsoleerd. De stroom mag alleen maar den precies voorgeschreven weg volgen. Doet hy dat niet dan wordt hij absoluut ge vaarlijk. Vooral wanneer die weg ge vormd wordt.... door den onnoozelen mensch. Terloops zy opgemerkt dat de aan zyn boeien ontsnapte stroom den kortsten weg naar de aarde zoekt, om Wanneer kan men een schok krygen? Als de kleine metalen ketting waar mee men het licht „aantrekt" met een stroomgeleidend deel dat niet goed ge- isolee,rd is, In aanraking komt__ Als men op een onhandige manier een stopcontact gebruikt WILDE DIEREN IN HET KIRGIEZEN-GEBIED. EEN VOORRAADSCHUUR VOOR DIERENTUINEN. Het Kirgiezen-gebied is een streek, die rijk bevolkt is door wilde dieren van al lerhande soort. Vandaar dat de bevolking veel werk maakt van de vangst van deze dieren in levenden staat, waarvoor im mers door de buitenlandsche dierenhan delaars hooge pryzen worden betaald. Den laatsten tyd is de vraag naar wilde dieren zoo groot, dat men besloten heeft, de vangst van deze dieren in 't groot te organiseeren. Met dit doel zal men te Karakola een groot dierenpark stichten, waarmen zich tevens met de fokkery van dieren zal bezig houden en van waar uit de bestellingen der dierenhandelaars zullen worden uitgevoerd. GEHEIMZINNIGE STERF- GEVALLEN IN RUSLAND. MOORDEN? Uit Leningrad wordt de dood gemeld van 20 bolsjewistische ambtenaren on der buitengewone omstandigheden. De bladen maken melding van het feit, zon der eenige verklaring er van te geven, doch tet gerucht gaat, dat zy slacht offers zyn van een antibolsjewistische organisatie. De chef van de Oekranische Ogpeoe heeft in een rede te Odessa verklaard, dat in de geheele Oekraine spionnage en bandietery welig tieren; de bandie ten zyn er op uit, zoo zegt hy, de ambtenaren te vermoorden en te terro- riseeren. FORD BIEDT WEER EXCUSES AAN. Ook de tweede zaak waarby Henry Ford de automobielfabrikant, wegens zyn antisemitisme was betrokken, is door onderlinge overeenstemming opgelost. Weliswaar werd dezer dagen verteld, dat Herman Bernstein, een Joodsch publicist, die in Fords tijdschrift, de .Dearborn Independent" een „soort van spion" was genoemd „in dienst yaa een jnysteriease combinatie aldus zoo snel mogelyk naar den bron van energie terug te keeren. Wanneer nu de mensch een deel is van de leiding die den stroom op dwaalwegen bracht, dan zal hy een schok krijgen. De schok is meestal niet zoo heel sterk, omdat een houten vloer, tapyten, schoenzolen enz. isoleerend werken. Maar owee als de schoenen, de vloer, de kousen of het ta pijtnat of vochtig zyn. In dat bij zondere geval zullen deze deelen juist makkelijker gelegenheid geven aan krachtiger stroom, om de aarde te be reiken. Goede geleiders zijn byvoorbeeld gas- en waterpypen. Raakt iemand nu bijvoorbeeld een beschadigde (lekke) electrische draad, en een pyp van water- of gasleiding aan, dan stelt hy zich aan het gevaar bloot.... een hevigen schok te krygen. Zoo kan onder bepaalde omstandighe den de badkamer een groot gevaar ople veren! (Bovendien immers is dan het lichaam van den bader geheel nat). On der deze omstandigheden wordt de stroom levensgevaarlyk en men doet er goed aan ieder electrisch apparaat zóó te plaatsen dat het van het bad uit niet te bereiken is. 't Zelfde is het geval in de keuken. In de nabijheid van de wa terleiding behooren geen electrische toe stellen opgesteld te worden. Men koope echter alleen goede, be trouwbare electrische instrumenten. En men ga vooral niet zelf knutselen. Volgt men deze twee voorschriften op, dan heeft men zich al voor een groot deel voor alle gevaren beschermd. Als men by het inschroeven van een lamp de peer verkeerd aanpakt. Gelukkig zijn den laatsten tijd de gloeilampjes van grootere „veilig heidskragen" voorzien, die het beet pakken als hier boven afgebeeld onmo gelijk maken. Als de draden slecht geworden of gebroken zyn van internationale Joodsche bankiers", had verzekerd het er niet bij te zullen laten. Maar Ford heeft zóó onvoorwaar delyk zijn verontschuldigingen aange boden, dat Bernstein er genoegen mee genomen heeft. Bernstein had een eisch tot een half millioen gulden schadever goeding tegen Ford ingediend. De eisch is echter ingetrokken en Ford heeft een ruim bedrag toegezegd om de her roeping der gewraakte uitlating zoo uit gebreid mogelijk in de bladen te ver spreiden. EEN NIEUW GIFGAS? ERGER DAN ALLE ANDEREN. Unschlicht, de sovjetcommissaris voor militaire zaken, heeft onlangs in een re de over het roode leger gezegd, dat het wellicht eens de wereld zal verbazen door zyn zwermen gevechtsvliegtuigen en gif gassen van dooöeiyker uitwerking dan eenig thans bekend gas. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat de laatste zinspeling betrekking heeft op een gas dat de uitvinders, een chemische fabriek in Noord-Duitschland, „Berzol" hebben genoemd. Drie jaar geleden is in de pro vincie Samara een fabriek voor de ver vaardiging van dit gas gesticht. Zy staat onder leiding van Duitsche technici en er zijn ook Örie Duitsche medici aan ver bonden, vermoedelyk om de uitwerking van het gas op het menschelyk lichaam na te gaan. BARON FREDERICKS. Eenige vriend van Nicolaas II. IN ARMOEDE GESTORVEN. Uit Leningrad komt de tijding, dat daar dezer dagen de laatste hofdigni- taris van den laatsten tsaar, de vaak genoemde en eens zoo gehate baron Frederiks, op hoogen leeftyd gestorven is. De Tel. schryft: Baron Frederics, die byna 90 jaar werd behoorde eertijds tot de schitterendste figuren aan het hof van den tsaar en speelde door een overheerschende rol. Er was aan het hof van Nicolaas II geen weg naar den tsaar, die niet over baron Fredericks leidde en Nicolaas n had ztük een pnvgoow&rdeUjfc yertrou- Als men een slecht geïsoleerd electrisch apparaat aanvat, en tege- HJkertyd met een natten doek een nat ten vloer opdweilt...^.. SCHOOL VOOR VOOR BEREIDEND ONDERWIJS AAN DE CERAMSTRAAT. GEEN ONTWERP VAN PARTICULIER ARCHITECT. In de Raadszitting van 13 Juli is in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een voorstel van den heer Van Liemt om het ontwerp voor de te stich ten school voor voorbereidend lager on derwijs aan de Ceramstraat te doen uit werken door een particulier architect, B. en W. die dit prae-advies reeds thans den Raad uitbrengen zeggen daar in: wy zyn na ampele overweging, één stemmig van oordeel, dat dit plan voor eene eerste proefneming minder ge schikt is. In de eerste plaats moeten aan eene school voor voorbereidend lager onder wijs bijzondere eischen worden gesteld, ten aanzien waarvan nog niet veel on dervinding is opgedaan, zoodat met het inwinnen van inlichtingen en onderzoe kingen wellicht veel tyd verloren gaat, Wy vreezen, dat het daardoor onmo gelijk zal worden den bouw zóó spoedig door te zetten, dat het gebouw op 1 Sept. 1928, overeenkomstig het raads besluit van 13 Juli Jl. in gebruik kan worden genomen. De Dienst van Openbare Werken daar entegen heeft de plannen ontworpen voor de school voor voorbereidend lager onderwys in het z.g. Slachthuiskwartier; is als gevolg daarvan, geheel op de hoogte van de eischen, waaraan een der gelijk schoolgebouw moet voldoen, en is dus in staat om een plan, als waar van hier sprake is, betrekkeiyk spoedig te ontwerpen. Het ligt in ons voornemen, den bouw te doen zyn in den styl van de in de nabijheid liggende school voor gewoon lager onderwijs lett. B. Gelet dus op de byzondere eischen en op het belang eener spoedige totstand koming van het schoolgebouw, verdient het o.i. geene aanbeveling, juist by dit plan eene proef te nemen met het doen uitwerken door een particulier architect. Wy stellen derhalve voor, het voor stel van den heer Van Lierot niet aan te nemen. MEERPALEN NOORDER BUITEN SPAARNE. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen tot het doen aanbrengen van 35 zware meerpalen langs het Noor der Buitenspaame en tot het doen ver plaatsen en in orde brengen van 11 ringsteenen op en het verstraten van de bestrating van de losplaats vóór de voormalige gasfabriek aldaar. Ter be- stryding van de kosten wordt een cre- diet van 1925 gevraagd. wen in zijn „minister der hofhouding" dat hy niets ondernam zonder eerst dien raad in te winnen. Baron Frede ricks was daardoor even gevreesd als gehaat en het ontbrak niet aan intriges en paleiscomplotten om dezen almach- tigen man ten val te brengen. Maar Nicolaas II die ^egen zyn geheele om geving permanent wantrouwend stond, hield des te steviger aan zyn vertrou weling vast, omdat hy van diens on- wrikbaren trouw overtuigd was. Niet ten onrechte noemde men Frederics den „eenigen vriend" van Nicolaas H, en in de verschrikkeiyke dagen der omwente ling, toen de gunstelingen van den tsaar hun heer in den steek lieten, was Fredericks de eenig, die aan de zyde van zyn beizerlyken meester bleef tot de laatste minuut. Deze zeldzaam-trouwe man heeft by na zyn geheele leven aan het tsaren- hof doorgebracht. Als 18-jarig jongeling trad hy toe tot de keizeriyke lyfgarde, waarvan hij commandant werd. om in 1893 in plaats van Woronzof-Dosjkof „minister der ho.noudlng" te worden. Toen Nicolaas II een jaar later den troon besteeg, zag hy zich door een muur van vijanden omringd. De aan hangers van het regime van wyien tsaar Alexander konden hui: terzyde- schuiving door dien jongen, naar her- vormige reikhalzenden monarch niet verdragen en trachtten hem ten val te brengen. Reeds in Mei 1897 sloop een gevaariyke paleis-samenzwering door het keizeriyk paleis, aan wier hoofd de machtige procureur-generaal der heilige synode, Pobjedonosjstjef, voorts Woron- zof en andere toonaangevende figuren van het vroegere bewind stonden. Ni colaas n moest door een Coup tot af treden en tot instelling van een regent schap onder de keizerin-moeder ge dwongen worden. Tot verwezenlyking van dit plan moest de iy fgarde van den Jongen tsaar de noodige militaire hulp verschaffen en men zocht ook Frederics aan om de lyfgarde, waarop hy als voormalig commandant grooten invloed had, voor het complot te winnen. Fre dericks ging wel schynbaar op het plan in, maar alleen met het doel, alle dra den der samenzwering in handen te krygen en ze op het laatste oogenblik aan den tsaar te laten zien. Sinds dien tyd vatte Nicolaas n zulk een vertrouwen op voor Fredericks dat geen intrige het meer vermocht te schokken. De tsaar scheidde pas van zUn eenigen vriend, toen Fredericks in de gevangenis werd geworpen en van zyn groote bezittingen geroofd. Hy ont- DE MIDDENSTANDS. CENTRALE. OPNEMING VAN VEREENIGINGEN. Men schrUft ons: Ten einde in het verband te worden opgenomen der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeen ten besloot de Beurtvaartvereeniglng .Haarlem" als afdeeling tot de Haar lemsche Handelsvereeniging toe te tre den. De voorzitter der Beurtvaartvereeni- ging krygt daardoor automatisch zit ting in het bestuur der H. H. V. en wordt alzoo tot de Middenstandscen trale toegelaten. De Haarlemsche Handelsverceniging heeft nu haar derde Patroonsvakver- eeniging, nl. der Boekverkoopers, der Rietwerkhandelaren en der Beurtvaart- ondernemingen. Met andere wordt on derhandeld, o.a. met .Horecaf" Tot de RJK. Middens tan dsvereeniging „St Chrisplnus", welker voorzitter, de heer P. J. Hetem eveneens tot de Middenstandscentrale is toegelaten. Ook hier is men in onderhandeling met de RJL Vereeniging van Wasch- en Strykindustrieelen en met die der Groenten- en Fruithandelaren. De RJK. Middenstandsvereeniging zag bovendien in de laatste twee maanden haar ledental uitbreiden met niet min der dan driehonderd. wy deelden reeds mede. dat ook de RH. Middenstandsvereeniging te Heem stede tot de Middenstandscentrale is toegetreden. Voor de deze week te Leiden opge richte Middenstandscentrale verschafte Haarlem alle gegevens en voerde be sprekingen. CREMATIE SIJTHOFF. VELSEN, 27 Juli (VX>.) Op Wester- veld heeft heden de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den 73-Jarigen heer sythoff, in leven directeur van de „Haagsche Courant". Onder hen, die den overledene de laat ste eer kwamen bewyzen waren de heeren A. W. sythoff, de zoon van den overledene en directeur der Haagsche Courant, E. de Lang, directeur van het „Vaderland" en secretaris van de Haag sche Dagbladpers. J. H. Henny, direc teur Leidsch Dagblad, J. C. Peereboom, directeur Haarlem's Dagblad en vice voorzitter van de Ver. van Dagblad directeuren, N. Vas Dias, directeur Ned. Correspondentiebureau voor Dagbladen en vele andere personen uit de couran tenwereld. Te 2.10 arriveerde de rouwstoet op het terrein van „Westerveld". De kist die in een auto was geplaatst, was met een sfhat van bloemen bedekt. Te vo ren was reeds een auto met bloem stukken en kransen gearriveerd. Toen de kist met het stoffelijk overschot den heuvel werd opgedragen speelde de muziek het Largo van HiLndel en nadat zy op de catafalk was geplaatst werd het woord gevoerd door de heeren A. W. Sythoff, zoon van den overledene H. T. Kysen, redactiechef van de Haag sche Courant, Hermans, directeur van de Haagsche Courant, Peereboom. als vice-voorzltter van de Ver. van Dagblad directeuren, Kerling, namens commissa rissen, benevens enkele anderen, ook werd namens den Ned. Journalistenkring gesproken. Tenslotte dankte de zoon voor de eer, zyn vader bewezen. Terwyl het orgel de treurmarsch uit de Derde Symphonic van Beethoven speelde, daalde de kist langzaam. On der de toonen van een opus van Rubin stein verlieten de aanwezigen het Crematorium. liep daardoor wel het treurig lot, met de keizeriyke familie geëxecuteerd te worden, maar toch bleef zyn lot triest genoeg. Door de bolsjewiki vrygelaten. had de eens oppermachtige man de bittere dagen te doorleven, zyn bezit tingen bleven geconfisceerd en Frede ricks, die tot de meest welgestelde man nen van het oude Rusland had behoord, raakte in die diepsten nood en armoede. Hy had vaak niet te eten en moest, ondanks zyn negentig jaren, zich aller lei vervolgingen der G.P.U. laten wel gevallen. Desondanks wilde hy Rusland niet verlaten en steeds meende hy: „Ik heb met het leven afgedaan en heb nog maar één wensch, in den ongeluk - kigen vaderlandschen Russischen bo dem te worden begraven". WANTOESTANDEN IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. VERGIF TOEGEDIEND. Nog slechts korten tyd geleden werd de algemeene aandacht getrokken door een gruwelijke gebeurtenis in een krank zinnigengesticht naby Amiens: een pa tiënt Denoyelle stierf na een hevig JU- den, veroorzaakt door het verkeerdeiyk toedienen van een geneesmiddel en thans wordt wederom melding gemaakt van de ontdekking in hetzelfde gesticht van een geheimzinnig sterfgeval. Dit keer betreft het een oorlogsverminkte: bezoekende verwanten vernamen na eeni ge aarzeling van een zuster, dat de pa tient plotseling gestorven was en onmid- dellyk begraven. De familie heeft de zaak in handen van de justitie gesteld, wan trouwend geworden waarschynlyk door 't geval-Denoyelle. dat nog in onderzoek ls. Reeds is echter bekend geworden, dat zoowel de gestichtsapotheker schuld heeft, die een gif heeft afgegeven, zon der het fleschje te voorzien van het in zoo'n geval gcbruikeiyke etlquetjc. als een zuster, die een anderen beambte geen voldoende gebruiksaanwyzing gaf. Met het gevolg, dat den patiënt tegen diens zin. met geweld een hoeveelheid van het geneesmiddel is toegediend, met het be kende noodlottige gevolg. Het slachtoffer, een oorlogsverminkte, die een weduwe met kinderen achterlaat, was een patiënt, die by tyden in het ge sticht verpleegd was, maar ook heldere perioden had. Zulk een periode was thans aangebroken, zoodat de man dezer da gen tydeiyk zou worden ontslagen. Onder zulke omstandigheden ls het te Bègrypen, dat de gebeurtenissen in het gesticht by Amiens de aandacht trekken, INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Cent* per regel. c(frïtnAtmecï DE HAARLEMSCHE TUBER. CULOSE-VEREENIGING IN NOOD. Men schrUft ons:. De opening en in exploitatie-neming van de nieuwe lighallen „Brederode- duin" loopt gevaar. Het gebouw en de hallen zijn gereed maar... de Vereeni ging heeft geen geld nicer om deze in te richten en te meubileeren. Hoe dit komt, zult u vragen? Toen de Vereeniging het prachtige stuk duinterrein ten geschenke kreeg, was er kapitaal beschikbaar om daarop te bouwen een llghal met nachtverblijf. Tevens was er geld disponibel om daar ook nog een dagverbiyf voor kinderen aan te verbinden, op dezelfde wyze als indertyd „Thalatta" was ingericht. In de ziekenhuizen zün echter dikwyis kinderen, die daar langen tyd verblij ven zonder veel vooruit te gaan en voor wien de heerlyke bosch- en duin- lucht op „Bredcrodeduln" in zoo ruime mate te verkrijgen, dringend noodzake lijk ls om volledig herstel te vinden. Deze kinderen mogen echter niet op en neer trekken, doch moeten 's nachts op „Bredordeduin" kunnen biyven. Om deze zieke stumpertjes te kunnen hel pen moest aan „Brcderodeduin" tevens een nachtverblijf voor kinderen worden gesticht. Rekenende op de bekende weldadig heidszin der Inwoners van Haarlem en omstreken heeft het bestuur het ge waagd zoo'n nachtverblijf aan „Brede- rodeduin te verbinden. Door de meer dere bouwkosten Ls nu gevolgd dat aan de inrichting en menblleering van het gebouw en de hallen een vry groot be drag wordt tc kort gekomem. Dringend wordt een beroep gedaan op alle inwoners van Haarlem en om streken te helpen 't werk te voltoolien ten bate van de ïydende menscliheld in Haarlem en Omstreken. Het geld hier niet alleen een benang van Haarlem's inwoners, doch ook van die uit de andere gemeenten van het district Haarlem, nl. Bloemen- daal. Heemstede, Bennebrock. Velscn, Beverwyk, Zandvoort en de Haarlem mermeer, want voor patiënten uit al deze gemeenten zal plaats zijn op „Brederodedutn". Helpt allen naar uw vermogen mede het grootsche werk te voltooien ten ba te van de slachtoffers der tuberculose en de zieke kinderen uit Haarlem en de omstreken en helpt spoedig. Zendt uw bydrage aan den penning meester onzer Vereeniging Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr.. p/a Haarl. Bankverecniging of aan het Consulta tiebureau, Ged. Oude Gracht 41. G. VAN WAARD. Adm. der Ver, t< b. der Tubero. BAL-CHAMPèTRE. Jacob van Lennep. De bals champétre die „Jacob van Lennep" ieder jaar op „Kraantje Lek" pleegt te organiseeren genieten met recht een vermaardheid. Er zyn dan ook zoovele factoren die een dcrgciyk festijn byzonder aantrekkciyk maken. Als het zomer is en mooi weer en dat komt zoo'n heel enkelen keer tóch nog wel eens voor, is de tuin van dat oude oord aan den voet van do duinen een dorado! Men zit ondereen groen dak van oude boomen en men ruikt de boschlucht. Tientallen lampions zetten het na- tuuriyke décor van groen en hout in een vreemd licht. De Jazzband en het draaiorgel doen hun best om aan do uitspanning respcctlevoiyk een mo derne en een landeiyko sfeer te ver- leenen. En zoo kon men het zien gebeuren, dat op hot houten plankier onder de boomen, afwisselend wordt geprome- nadeerd en gewalst (by het orgel), of „gecharlestond" (by de Jazzband). Dit keer genoot van Lennep als immer do overgroote belangstelling van zyn leden, zy werden letteriyk by karrevrachtcn aangevoerd de en thousiasten; afgezien van de tientallen fietsen die dienst deden. Het terrein vóór de uitspanning was dan ook ge heel in beslag genomen door do auto's en rywielen. Langs den weg. en langs de duinhelling die den tuin begrenzen, keken vele „buitenstaanders" neer op het bont gewoel, want de schetterende en Jengelende muziek in dit stillc'deel van Aerdenliout werkte op de wande laars natuuriyk als de tooverfluit van den man van Hameln. op de ratten. Dank zy de uitstekende organisatie liep het feest verder gesmeerd. Het weer was vooral in vóór-avond en nacht prachtig. Den verbazend slechten Inzet van den somberen Woensdagmiddag-met-gletbuien ten spyt. De „bulletins" die velen ver wachtten dat het vermaarde zomer feest niet zou doorgaan, konden dus achterwege biyven. Het bestuur had al die maatregelen genomen die door het geïsoleerd lig gen van Kraantje Lek noodzakelijk zUn. Zoo reed van ongeveer acht uur af tot bij tienen een autobus van het begin van den zyiweg naar het lust oord en terug. En tegen middernacht was op dezelfde wyze voor een pret tig en geriefciyk vervoermiddel naar de stad gezorgd. Zóó kan het niet anders of zoowel bestuur als gasten van „Jacob van Lennep" zullen zich met vreugde dit zomerfestüu herinneren,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9