Cricketbeschouwingen DE OORZAAK VAN HET ZWAKKE BOWLEN IN ONS LAND. Evenals de wedstrijden tegen de Rhine-Army hebben aangetoond, dat dc Hollandsche aanval momenteel niet de beschikking heeft over een groot aantal kwaliteltsbowlers. beginnen ook thans de goede batsmen van onze eersie-klaasers in te zien. dat het maken van runs niet zoo moeilijk is ais oorspronkelijk werd aangenomen. Hit resultaat Is dan ook verrassend; de cijfers, waarmede onze batsmen de vorige week uit den strijd kwamen, spreken voor zichzelf. Dat op onzen ontegenzeggelijk besten Hollandschen aanvaller J. J. Grooimeyer J.l, Zondag nog wel door een vrij matig basman als Mr. Hamburger een century werd gescoord. Is voor ons het bewijs, dat de qualitelt van het Hollandsche bowlen met. rassche schreden achter uit gaat Voegen wij daarbijdat al leen fastbowlers als Rlncker en Groot- mcyer tegen builenlandsche ploegen met eervolle cUfers uit den strijd komen, dan vragen wU ons af, wat de oorzaak wel mag zijn van dezen achteruitgang bij vrijwel alle Holland sche bowlers van klasse. Max Jansen. Terwiel, Engerlng. Van der Chijs, Van Booven, Maas e.a, mo gen ln onze verwaterde competitie heel goedkoope slachtoffers maken, op wer kelijk prima batsmen is het succes vrijwel nihil. Reeds enkele malen hebben wij in onze beschouwingen het huidige com- pctit!":.ystccm veroordeeld, als zijnde een beletsel om te komen tot het ver beterde spelpeil. doch ondanks deze waarschuwing bleven de bestuursderen van onzen bond doorgaan met de bij keuze promotie, met het noodlottige gevolg, dat de huidige bowler vrijwel geen moeite behoeft te doen om wickets te nemen. de batsmen van onze matige eerste klasse clubs heb ben het spel zóó weinig in hun macht, dat zij zich als het ware zelf uit- krUgenl Uit is werkelijk vaak droevig om tc zien hoe dc Hollandsche ver dediger op de meest eenvoudige bal len sneuvelt en het is dan ook onze vaste overtuiging, dat niet eerder ver betering in ons spelpeil zal worden ge bracht. dan wanneer de autoriteiten eens zullen inzien dat alleen het spelen tegen gelijkwaardige tegenstanders de noodlge energie bij den huidigen bowler kan opwekken. Noch de uitreiking van cricket-diplo ma's of het vormen van cricketcoaches, overigens zeer Roede propagandamid delen. kunnen het spelpeil van onze hedendaagsche spelers bevorderen; wij blijven bij onze meening. dat alleen een totale ommekeer in de samenstel ling van onze competities de hoog noodige verandering ten gunste zal brengen. Noodgedwongen heeft de Ned. Elftalcommissie als elfde man voor het Nederlandsch elftal een bowler gekozen De Nijmeegsche lefthander Terwiel zal dus het quintet bowlers, dat bestaat uit Grootmcycr. Rlncker, Jansen en Maas. volmaken; wij kunnen dan ook de keuze van deze commissie niet an ders clan toejuichen, daar de steun van Terwiel tegen de zoo sterk spe lende Frce-foresters maar al te zeer noodig zal zijd. al wordt dan de kracht van de battlngside hiermede aanmer kelijk verzwakt. Intusschen zien wij met belangstel ling de komende Internationale ont moetingen tegemoet, al kunnen wij om de hierboven vermelde reden over een eventueel gematigd resultaat niet opti- mitisch gestemd zijn. Wachten wij dus af; laat ons vertrouwen, dat de Hol landsche cricketer zijn huid zoo duur mogelijk zal verkoopen. NED CRICKETBOND EERSTE KLASSE Rood en WitH. C. C. I. Deze derde ontmoeting tusschen bei de bovengenoemde tegenstanders, welke tevens de laatste thuismatch van Rood en Wit was. eindigde wederom met een overwinning, thans met 60 runs voor de Hagenaars. Aanvoerder Fclth wint voor de Haag- sche den toss; wij zien om half twaalf hem zelf in gezelschap van H. van Ma nen naar de wickets trekken. C. J. Posthuma en A. J. Faber nemen hier den bal ter hand. De batsmen blijken echter de bowlers volkomen den baas. zoodat gechanged wordt en eerst Hoo- mans voor Faber gaat bowlen; nader hand lost S. Posthuma zijn vader af. De beide Hagenaars spelen uitmun tend; vooral H. van Manen slaat er ge ducht op los. waarbij hij toont tot éen der allerbeste batsmen, zoo niet de beste van ons land te behooren; ook de veteraan Feith speelt nog altijd even goed. wat 1x0 ook de vorige weck liet zien. zijn square-cuts" zijn vrijwel eenig op onze velden. Inmiddels rijst de score snel en de 100 komt op het scoringbord zonder wicket-verlies. Als er 113 zijn, stumpt v. Eeghen eindelijk Feith op het slow- bowlcn van S. Posthuma voor een pri ma 35. Met Scliill samen houdt van Manen tot lunch stand, waarbij hij zijn score tot 94 heeft opgevoerd; er zijn dan 141 runs. Direct na lunch echter, in het ge zicht van zijn century die ieder hem graag had zien bereiken als belooning voor zijn fraaie spel. bowlt Faber hem met een prachtbal. Dit is het begin van een nu volgende collapse bij de Hage naars. want van 1—113 wordt 't 9183! dus 8 wickets werden veroverd voor slechts 70 runs (waarvan de 7 laatste voor slechts 42!) A. Schill maakte nog een goede 24. maar toen was het ook gedaan: Koe- leman met 12 kwam net in de dubbele cijfers. De Groot maakte er 7 en de 5 overigen samen 7. Toen vond aanvoerder Fokker het welletjes. Zonder cenlg respect werden Faber. die vrijwel onbespeelbaar bleek en in die periode 6 wickets nam voor enkele runs waarbij 5 met pracht bal len cloan-bowled gingen en C. Posthuma naar alle kanten geranseld en de col lage werd zoodoende gestopt. C. J. Posthuma ging o.a. tweemaal achtereen voor 6 ja tien Hout ca de noodige boun daries kwamen hier natuurlijk bU. zoo dat het publiek waar voor zijn geld kreeg; .eerst het mooie spel van het openingspaar en nu dit onbarmhartige ranselen voor het laatste wicket van Fokker, hoewel dit bovendien het minst werd verwacht; Kalff verleende hem hierbij den noodigen steun door zijn wicket keurig tc verdedigen. Toen Fok ker de score met een krachtige en uiterst nuttige 44 verhoogd had. werd hij eindelijk door Börneman gevangen, als hij een ..slow" van S. Posthuma half raakt. Het totaal werd 229 waarbij 6 extra's. A. J. Faber had met 6 voor 55 uitste kend gebowled, na hem had S. Posthu ma met 2—21 de beste cijfers, terwijl C. J. Posthuma 2 wickets veroverde ten koste van 93 runs echter. Rood en Wit staat nu voor de zware taak om 230 runs te maken, welke taak haar tenslotte te zwaar bleek, zij bleef er. zooals reeds vermeld 60 runs be neden. Reeds bij het begin is het al mis: het openingspaar De Jonge en Faber ver trekt samen voor 2 runs resp. als slacht offer van Koeleman en de Groot, die den Haagschen aanval vormden. Van Bueren en S. Posthuma doen de hoop weer eenlgszlns herleven door uitste kend cricket te laten zien. als gevolg waarvan de score snel stijgt, diverse boundaries dragen hier veel toe bij, voor al Van Bueren heeft er ditmaal weer goed het oog in en geeft eenlge fraaie ..cuts" door de slips en diverse harde off-drlves. Speciaal de Groot met zijn „slows" moet het ontgelden. S. Posthu ma als left-hand jaagt hem naar de off-boundary, terwijl Van Bueren hem naar de leg-s'dc wegwerkt. Als er 64 runs op het scoringbord zijn verschenen, behandelt Van Bueren een bal van Fokker verkeerd en Koeleman doet in de slips zijn plicht. Van Bueren had precies de helft van het totaal ge maakt. Op hetzelfde totaal hebben belde bowlers wederom succes: Koele man neemt het wicket van S. Posthu ma voor een keurige 24. terwijl Fokker zijn collega terug zendt alvorens Van Eeghen tót scoren is gekomen. Van den Bogaardt valt voor 1 als slachtoffer van Koeleman. die direct hierna C. J. Posthuma bowlt (P. Feith ving v. d. Bo gaardt). Het is dus een oogenblik van 364; 7 voor 70 geworden! Kruseman en Börneman voorkomen dan voorloopig samen verder wicketver- lies. hierbij is Kruseman degene die door goed en tevens forsch spel de score weer flink doet stijgen: ook hij slaat diverse boundaries. Börneman laat zich echter ook niet onbetuigd en zorgt mede voor de runs. Als hU er echter 19 heeft, en het totaal 118 is, blijkt een bal van Fokker, die in zijn palen verdwijnt, te machtig. Met v. d. Togt samen, die het goede voorbeeld van Kruseman volgt, zet deze zijn innings voort tot op 141 ook hij verdwijnt. De Groot die hem tevoren van een harden bal in de slips gemist heeft, doet het nu beter en vangt hij op het bowlen van Van Manen, die in middels is aangezet voor een uitstekende 39. Van der Togt en Hoomans als laat ste wicket, denken er niet aan om zich zoo spoedig terug te laten zenden: Hoomans verdedigt uitstekend, terwijl v. d. Togt er lustig op los slaat en ook evenals zijn vorige partner enkele harde vieren slaat; hij laat hierbij ook af en toe heel goed cricket zien. Eindelijk kruipt Hoomans bil een bal van v. Ma nen voor zijn wicket en wordt terecht l.b.w. gegeven na 7 runs gescoord tc hebben. A. v. d. Togt bleef met een uit stekende en kanslooze 34 niet Uit. Het totaal werd met inbegrip van 11 extra's nog 169. Van de Haagsche bowlers had de Groot het minste succes hij ver overde slechts 1 wicket ten koste van 57 runs; Koeleman nam de meeste wickets: 4 voor 74 runs. De beste cijfers hadden Fokker met 3—19 en van Manen met 2 voor 8. H. C. C. 1ste innings: Jhr. C. Feith st. v. Eeghen b. S. Posthuma 35 H v. Manen bowled A. Faber 94 E. J. A. Schill bowled A. Faber 24 Jhr. P. Feith bowled C. J. Posthuma 4 J. Koeleman bowled A. Faber 12 Jhr. J. v. d. Bosch bowled A. Faber 0 P. de Groot c. Kruseman b. A. Faber 7 P. ten Bosch bowled C. J. Posthuma 1 Ir. A. Fokker c. Börneman b. S Posthuma 44 Hooyberg bowled A. Faber 0 W. Kalff not out Extra's Bowlingcijfers C. J. Posthuma Ir. A. Faber P. Hoomans A. v. d. Togt S. Posthuma 14 4 55 6 4 1/6 21. Rood en Wit 1ste innings: A. Faber bowled Mr. J. Koeleman 1 J. de Jonge l.b.w. P. de Groot 1 P. A. L. v. Bueren c. Koeleman b. Ir. A. Fokker 32 I. Posthuma bowled J. Koeleman 24 J. v. Eeghen bowled A. Fokker 0 v. d. Boogaardt c. P. Feith b. J. Koeleman 1 H. Kruseman c P. de Groot b. H. van Manen 39 C. J. Posthuma bowled J. Koeleman 0 J. G. Bo'-neman bowled A, Fokker 19 A. v. d. Togt not out 34 P. Hoomans l.b.w. H. van Manen 7 Extra's 11 Totaal 169 O. M. R. W Mr. J. Koeleman 20 4 74 4 P. de Groot 15 0 57 1 Ir. A. Fokker 8 1 19 3 Mr. H. v. Manen 7 2 8 2 TWEEDE KLASSE R. C. H.Vleermuizen. R.C.H. heeft den toss verloren, waar na P. Dik en J. de Graaf openen op het bowlen van W. Burgers en H. Schutte. Reeds in de allereerste over van eerstgenoemde speelt de Graaf heel ongelukkig een bal in zijn wicket terwyl even later Spoor, die ingekomen was. door Schutte gebowled werd zon der gescoord tc hebben. Regelmatig vallen de wickets. Slechts J. Blanken- stein weet door voorzichtig spel een aantal runs te scoren, doch als ook hü verdwenen is yoor een goedge- speelde 17, Is het spoedig afgeloopen. Het totaal bedroeg slechts 34. Bowling- cijfers natuurlijk prima: H. Schutte 311: W. Burgers 620. Vertrouwende op de kracht van haar aanval trok R.C.H., ondanks dit lage totaal vol goeden moed het veld in. Het eerste wicket viel reeds op 6, doch met den stand 320 was de zaak vrij hopeloos. Doch hoop verloren, alles verloren. En zoo dachten blijkbaar W. Klein en J. de Graaf er ook over. Met eenige extra harde ballen. was de stand spoedig geheel anders geworden en met 825 was het maar een open vraag, of Vleermuizen het R.C.H.- totaai zou overschrijden. Schutte sloeg een vier, doch werd toen door P. Dik miraculeus in de slips gevangen. On der groote spanning sloeg Nederveen een twee, waardoor de •tand gelijk was, doch dan doet de Graaf een schit terende vang op eigen bowlen, zoodat nog geen beslissing verkregen is. Bowlingcijfers: J. de Graaf 4—16; H. de Jong 1—8, W. Kleyn 5—5. Voor den tweeden keer trekken daar na Dik en De Graaf naar de wickets, doch reeds op 13 is dit openingspaar weer op de mat. W. Spoor en Blan- kenstein zijn dan samen en thans gaat het veel beter. Door scherp runnen stijgt de score vrij snel en het totaal is reeds 50, alvorens eerstgenoemde voor een goede 20 gevangen wordt. Blankenstein speelt rustig verder doch op 60 slaat hij een bal in de handen van Schutte terug en kan verdwijnen voor een uitstekende 20. De laatste batsmen leggen er nog even het hout op. Vooral Krom, die in 5 klappen 18 runs scoort. Op 1Q0 voor 6 wickets sluit captain Kuyt de innings om te trachten Vleer muizen in de 1.40 beschikbare speel tijd uit te gooien. Dit laatste is evenwel niet gelukt. Toen de stand 725 was, was de tijd verstreken, zoodat beide partijen één punt medenemen. Dubbele cijfers 2e innings R.C.H., Spoor en Blankenstein ieder 2Q, Krom 18 not out. Bowlingcijfers R.CJL: de Graaf. 1—2. Kleyn 28: Spoor 0—2; de Jong 34. Blankenstein 10. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Volgens de „Corinthian" is het Ne derlandsch elftal, dat op 6 en 7 Augus tus te Haarlem op het Rood-en-Wit- terrein tegen de Free-Foresters zal spe len als volgt samengesteld: A. M. J. de Beus (aanvoerder), F. J. W. Rincker, J. J. Grootmeyer, mr. H. van Manen, Max Jansen, E. J. A. Schill, jhr. P. R. Feith, A, Terwiel, A. Maas, R. Vis en ir. G. Bouwmeester. HAARL. CRICKETBOND A. V. O. S.—R. C. H. Z Gewonnen door R.C.H. 2 met 49 runs. Deze wedstrijd die eindelijk eens onder ideale weersomstandigheden plaats vond is in een vrij onver wachte overwinning der bezoekers ge ëindigd. De aanvoerder van R.C.H. wint den toss en verkiest te fielden, zoodat det openingspaar Chr. en H. C. Klerk voor, A.V.O.S. naar de wickets gaan. Dc. eerste is na een milden slag spoedig clean bowled, terwijl de overige wickets regelmatig vallen. Het totaal wordt 71, waarvan H. C. Klerk met 19, C. J. Kroon met 20 en J. C. Kroon met 13 in de dubbele cijfers kwamen. De bowling-cijfers luidden: J. Blanken stein, 2—18, W. Spoor 3—31, J. Pape 3—10 en Th. van Galen 15. 1 Het totaal van 71 wordt door R. C. H. voor het verlies van 4 wickets gepasseerd; het eerste wicket viel eerst op 46. Bijna iedere batsman scoorde een of meer runs, waardoor de innings sluit op 120. W. Spoor 54, J. Pape 16 en J. Hessels 13. J. C. Kroon bowlde 2—31, H. C. Klerk 3—49. J. Erdtsleck 3—21 en Jac. Klerk 1—6. De resteerende tijd werd door den R. C. H.-aanvoerder te kort geacht om hog een extra-winstpunt te trachten te behalen. Er werd dus met 49 runs gewonnen. BloemëndaalC. V. V. Gewonnen door Bloemendaal met 49 runs. Bloemendaal bat eerst en brengt het tot een totaal van 68 runs. Hierna kwam J. Beyk met 14. Lod Mey met 13 en v. d. Meer met 11 in de dubbele cijfers. Kroon bowlde 126, Keyzer 1—6. A. J. Roodt 3—16. 3—11. Door het falen der beste C. V. H. bats wordt het totaal der bezoekers slechts 19, waardoor zij nog juist de follow on ontloopen. Niemand kwam in de dubbele cijfers. J. Beyk nam 4 wickets voor 4 runs en v. Dam 3 voor 9. HAARL. CRICKETBOND Rood en Wit 3 aHaarlem 3 a Ook deze wedstrijd is in een over winning voor de jongere Rood en Wit ters geëindigd. Haarlem 3a batte eerst. Het begin laat als van ouds niet veel moois zien. Echter zorgt Dik voor eenige vieren, zoodat het totaal nog 30 werd. In de dubbele cijfers waren. Dik 21: Hetem 12; Teschmacher 11 en extra's 20. Bowlingcijfers: Baasbank 618: Fa ber 033; v. Aken 12 en de Vries 2—17. Dank zij het openingspaar komen bij Rood en Wit direct de runs. Het to taal wordt dan ook ruimschoots over schreden en sluit op 137. H v. d. Berg scoorde een uitsteken de 47. verder v. Aken 12; v. Baasbank 31; Faber 13 en Marchant 17. Bowlingcijfers; Dik 4—37; Blok 121; Luiting 434; Teschmacher 020 en Hetem 119. Rood en Wit wilde het nog eens pro beer en. doch dank zij Hetem 18. Blok 10 not out en 16 extra's worden de be- noodige runs gemaakt, waarna ge sloten werd. Bowlingcijfers: Baasbank 2—11 en v. Aken 3—21. Rood en Wit 3a wint dus met 47 IV op ie W j^ningsi CRICKET IN ENGELAND Nott op de eerste plaats. De test-trial match ver regend. Hallows aan het hoofd van de batting ave rages. Door de volle overwinning op Essex en den voorsprong op de eerste innings tegen Yorkshire heeft de ploeg der Guns een vrij belangrijken voorsprong op de concurrenten Lancashire veroverd. Notts heeft nu ln 18 wedstrijden reeds 108 punten veroverd, terwijl Lancashire in 21 ontmoetingen 120 winstpunten boek te, waardoor genoemde counties resp. met 74,90 en 71.44 gemiddeld de eerste en tweede plaats bezetten. Leicestershire, dat nog steeds de der de plaats op de ranglijst inneemt, slaag, de er na zeer spannenden stryd in, den wedstrijd tegen Sussex uit het vuur te sleepen. Hoewel Tate in de tweede Lei- cesterinnings al zijn best deed om een gunstig resultaat voor zijn elftal te ver krijgen (hij nam, toen de Leicester- ploeg nog 57 runs noodig had, snel goede wickets voor een 30 runs) wisten de laatste batsmen Shipman en Dawson de benoodlgde runs voor de overwinning te maken. Op Lords kwam Hammand tegen Middlesex weer eens los. door.uit een totaal van 275 een fraaie 83 te scoren; overigens was de wedstrijd weinig span nend. daar in "verband met het slechte weer een draw onvermijdelijk was. Middlesex wist het totaal van Gloucester voor 9 wickets te passeeren, waardoor de 5 punten in Londen bleven. Worcester zit wel in hgt hoekje waar de slagen vallen; ook in de afgeloopen week bleef succes uit, zoodat de club van Root met het slechte gemiddelde 15.78 vrij vast onderaan bengelt. Surrey heeft op de Oval in een fraai gespeelden wedstrijd de volle overwin ning op Kent behaald, waarbij de in- vallerbatsman Barling zich bijzonder onderscheidde door een kanslooze 123 te scoren. De totalen van deze ontmoe ting luiden: Surrey 298 en 333—7 wint met 114 runs van Kent 253 en 259. Door overwinning blijven Fender c.s. hun kleine kans op den eeretitel behouden; wel neemt dc county nog een vrij be scheiden plaats op de competitieladder in, doch het feit. dat de ploeg, nu de vacantie daar is. de beschikking krijgt over eenige prima amateur-bowlers, o.a. de Cambridge-speler Allom, die a.s. week ook in ons land als bowler van de Free- Forrestcrs uitkomt, zal de positie van Surrey met de week sterker worden. De Test-trial match te Bristol heeft veel teleurstelling gebracht, omdat de regen voor de zooveelste maal als spel breker optrad Wel is er nog gespeeld en maakte de rest o.a. in de eerste innings 248 (Freeman 447). doch nadat het Engelsche elftal op 461 voor 6 gesloten had. maakte de regen verder spelen on. mogelijk en was een draw dus het resul taat. De „H" schijnt in Engelsch cricket wel van beteekenis te zijn, althans op de batting averages prijken op de vijf eer ste plaatsen niet minder dan 4 spelers, wier naam met de „H" aanvangt. Hal lows als nr. 1 maakte reeds 1738 runs in 30 innings, bleef 9 maal not out en speelde tot nog toe met het schitterende gemiddelde van 82.76. Alfred Mead, de Hampshire-veteraan, volgt, met 77.30 gemiddeld uit 28 innings, waarna Hendren. Hammond en Holmes het vijftal completeeren met de resp. averages van 73,33; 70.39 en 65.40. De fastbowler Larwood heeft tot op heden eveneens een prachtig seizoen ge had. Aan het hoofd van de bowling averages prijkt hij met de volgende cij fers: Overs 582, maidens 139. runs 1573, wickets'96 en gemiddeld 16.38. R. Tyldesley, Root en de Yorkshire stockbowler Robibson. volgen in deze volgorde, terwijl Rhodes, die het vorige seizoen als nr. 1 eindigde, thans twaalfde plaats bezet met 54 wickets en 20.05 gemiddeld. Alleen Root en FYeeman slaagden er in, de 100 wickets te halen. UMPIRE. BILJARTEN. Om den Hillen-beker. JDE B. V. „VRIENDENKRING" WINT. In café ,.De Doelen" is de finale om bovengenoemden beker tusschen de bei de Haariemsche biljartvereenigingen ..Vriendenkring" en ..D. E S." gespeeld. Er was voor dezen laatsten kamp een groote belangstelling van de Haariem sche biljarters. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. De spelers* van de B. V. „Vrienden kring" waren allen in goeden vorm. De „D. E, S."-mannen daarentegen, op een enkele uitzondering na, geheel er uit. zoodat de vele toeschouwers, die er zich op gespitst hadden, dien avond een fei len strijd te zien. werden teleurgesteld. De twee voornaamste spelers van ..Vriendenkring", Boerwinkel en Ver- heyde, speelden een sterke partij en wonnen van de heeren De Foeljager en Lubbers (D. E. S.) met een flinken voorsprong. Van de acht gespeelde partijen op dien avond won het team van „Vrien denkring'' er zeven. Alleen Zitman moest het tegen Tabbers (D. E. S.), die in dit tournooi al zijn partijen won, af leggen. De uitslag was, dat de biljartvereeni- ging „Vriendenkring" 988 caramboles behaalde tegen 747 voor „D. E, S.", waar door de eerstgenoemde club, die deze wedstrijden uitschreef, zelf winnaar werd en beslag op den beker legde. Voorwaar een goed begin in haar nieuwe clublokaal Na afloop reikte de heer Boon. voor zitter x'an de B. V. „Vriendenkring", met een korte toespraak dc prijzen uit. De twee hoofdprijzen voor de twee ver- eenigingen. die dc finale hadden be reikt. nl. ..Vriendenkring" en „D. E. S." ontvingen respectievelijk een beker. (Hillenbekcr). en een plaquette, zy hadden een hartelijk applaus van de aanwezigen in ontvangst te nemen. De persoonlijke prijzen werden gewonnen door Verheyde. Swart. Boerwinkel (al len van de B. V. Vriendenkring). De Nijs en Huyboom (beiden van de B. V. D. E. S.) Daarmede behoorden deze wedstrij den. die een flinke propaganda zijn ge weest voor de bUJartspert in Haarlem, tot het verleden. De club „Vrienden kring" kan er met genoegen op terug zien. ZWEMMEN De K.M.-zwemwedstrijd te Heemstede. Weinig concurrentie. H. P. C. wint den Haarlem's Dagblad-beker. De K.M.-zwemwedstrl)d te Heemstede, die het vorig jaar zulk een groot sportief genot schonk, is ditmaal een groote te leurstelling gewerden, omdat er zoo goed als geen strijd geleverd werd. De bekende ..keien' van H.V.G.B. en De Waterratten konden namelijk wegens deelneming aan wedstrijden elders Za terdagmiddag niet aan de Van Merlen- vaart aanwezig zijn. zoodat het eigen lijk van zelf sprekend was. dat H. P. C. voor den eersten keer beslag legde op den fraalen zilveren wisselbeker, die door de Directie van Haarlem's Dagblad be schikbaar was gesteld voor de vereeni- ging die het meeste aantal punten be haalde. En dat kon in dit geval niemand anders zijn dan H. P. C. Ook bij dc dames was niet van veel strijd sprake. Zoo ontbraken o.a. Me vrouw Venema en mejuffrouw Tijm, twee krachten, waarmee altijd rekening dient te worden gehouden. Een verblijdend lichtpunt was het feit, dat de tijden in dc verschillende afdee- lingen beduidend verbeterd zijn. Het vorig jaar was Braam No. 1 in 16 min- 31 sec.; thans won hij het hoofdnum mer in slechts 15 min. 11 sec., dus bijna 1 Yi minuut korter. Mevrouw Venema won verleden jaar den eersten damesprijs in 20 min. 10 sec.; thans deed mejuffrouw G. van Galen er maar 19 min. 20 sec. over. Vooral het tijdsverschil bij de vetera nen was groot. Het vorig jaar deed No. 1 er 23 min. 39 sec. over; nu won A. J. Gerritsen, die. nog nooit aan een wed strijd meegedaan had, in 19 min 50 sec.! Zes leden van de Politie Sportvereenl- ging Haarlem deden aan het veteranen- nummer bulten mededinging mee. De be kende politie-zwemmer P. A. van Zon neveld kwam No. 2 aan in 22 min 5 3/5 sec. Het eerst kwamen de dames aan de beurt. Twaalf dames hadden zich aan gemeld. namelijk vijf van de Waterrat ten, drie van Zignca, twee van EP.C. en twee van De Delft. Voor mejuffrouw S. de Vries van De Waterratten bleek de afstand te groot te wezen; zij liet zich onderweg in een der begeleidende bootjes opnemen. De strijd werd door mej. G. van Ga len (D.W.R.) gewonnen met slechts twee meter voorsprong op het Zignea-lld Paula Roozen, die dus een heel goede tweede werd. No. 1 van de veteranen. A. J. Gerrit sen. won onbedreigd. Tot aan het eind toe zwom hy met een rustigen slag. Hy tikte reeds aan, toen Van Zonneveld pas by de laatste bocht te voorschyn kwam. Dicht by het eindpunt kregen we zoowaar nog een feilen stryd te zien. tusschen No. 3 en No. 4, resp. J. M. Thuis (D.W.R.) en den politieman W. de Koning; het leek of De Koning het eerst zou aantikken, maar Thuis wist hem nog Juist vóór te komen. Het aardigste nummer was ongetwy- feld dat van de adspranten. Het is heel goed gezien van het H.P.C.-bestuur, om ook dit nummer in het programma op te nemen, vooral ook uit propagandistisch oogpunt voor dc zoo nuttige zwemsport. Thans verschenen er slechts zes aan den start, maar wy durven aan het bestuur de verzekering te geven, dat er het vol gend Jaar minstens een dozyn meedoet. Voor de ingewyden stond het reeds by voorbaat vast, dat de 14-jarige J. van Hemsbergen, die reeds zeven pryzen ge wonnen heeft, thans ook den achtsten zou winnen. Dit kwam dan ook uit. Met een pittigen crawlslag naderde hy de finish en totaal onbedreigd. No. 2 lag zeker wel zeventig meter achter hem. Van Hemsbergen maakte den mooien tyd van 18 min., dus nog één minuut en twintig seconden minder dan de snelste dame. Hij ls inderdaad een veelbelovend zwemmer. Het hoofdnummer was natuuriyk voor Braam. Niemand twyfelde daaraan. Toen de deelnemers amper tien minuten weg waren, vroeg één van zijn bewon deraars al ongeduldig: „Komt Guus nog niet an?" Braam is wel een kranig zwem mer. maar zóó snel kan hy het toch niet! Hy kwam onbedreigd met zyn krachtigen slag aanzwemmen en werd aan beide kanten van de Van Merlenvaart met enthousiasme aangemoedigd. Alsof dit noodig was! Braam wist wel, dat hy wederom winnen zou. maar hy wilde zijn tyd verbeteren en dat is hem. zooals men hierboven heeft kunnen lezen, heel goed gelukt. Op veertig meter afstand kwam No. 2. Kooiman, die ook een mooien tyd maakte, namelijk 15 min. 52 sec. De derde plaats was voor een Water rat, die er 17 min. en 2 sec. voor noo dig had. Hoe gaarne hadden we hier Van Om meren, De Bruyn, Van der Meer, C. Vrugt en Jan Schouw aan het werk gezien. Dadeiyk na afloop reikte de voorzit ter der jury. de heer G. R. Hemsing Jr., de pryzen uit. Hy drukte er zyn blijd schap over uit, dat in alle afdeelingen de tyden verbeterd waren en dankte hen, die voor deze vrèdstryden een prys beschikbaar hadden gesteld, speciaal de Directie van Haarlem's Dagblad voor het beschikbaar stellen van den wissel beker, die volgens puntentelling aan H. P. C. werd toegewezen. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: DAMES: 1. Mej. G. van Galen (D.W.R.) in 19 min.. 20 sec. Mej. P. Roozen (Zignea) in 19 min. 35 2,5 sec. Mej. A. de Bruyn (D.W.R.) in 19 min. 20 sec. VETERANEN: I. A. J. Gerritsen (D.W.R.) in 19 min. 50 sec. 2. P. A. van Zonneveld (P.S.V/) in 22 min 5 3/5 sec. 3 J. M. Thuis (D.W.R.) in 22 min. 7 sec. 4. W. de Koning (P.S.V.) in 22 min. 1/5 sec. 5. J. van Huis (P.S.V.) in 25 min. 41 sec. i AD SPIRANTEN 1 J. van Hemsbergen (D.W.R.) in 18 2 N. de Vries (D.W.R) ln 19 min. 36 sec. 3. A. C. de Bruyn (D.WR) in 19 min. 37 2/6 sec. 4. B. Bal (H.P.C.) in 20 min. 37 sec. HEEREN (Hoofdnummer) 1. A. J. Braam H.P.C.) in 15 min. 11 sec. 2. J. Kooiman (H.P.C.) in 15 min, 52 sec. 3 H. Caarls (D.W.R.) in 17 min. 2 sec. 4 F. W. Moolenaar (H.P.C.) in 17 min. 10 sec. 5 J. J. Moolenaar (H.P.C.) in 18 min. 27 sec. H. V. G. B. op toer. Op het zwemfeest van de Leldsche Zwemvereeniging „De Zijl' nam H. V. G. B. deel aan de nummers 50 M. en 100 M. snelzwemmen en boekte daar een groot succes. Een teleurstelling was het dat Jan Schouw wegens militairen dienst zyn aansluiting miste, waardoor de esta fette-ploeg niet kon uitkomen. In het nummer 50 M. snelzwem men was de H.V.G.B. 'er S. v. d. Meer eerstaankomend in den mooien tyd van 29 4/5 sec.:4. P. v. Ommeren (H. V.G.B.) in 30 4/5 seC. Op de 100 M. vrye slag moest S. v. d. Meer de meerderheid erkennen van P. L. Bannenberg (A.Z.) (die een tyd maakte van 1 min. 82/5 sec.) doch v. d. Meer bezette de tweede plaats met 1 min. 111/5 sec., terwijl Piet v. Ommeren als No. 3. eindigde in 1 m. 12 2/5 sec. In Dordrecht op de nationale zwemwedstryden uitgeschreven door de D.Z.C., waren de resultaten al niet minder. Het begin was niet bemoedi gend want in de Estafette 5 x 40 M. kwam de H. V. G. B.-ploeg (bestaande uit S. v. d. Meer, P. v. Ommeren, J. Bouwer en Jan Schouw) als no. 4 aan in 2 min. 21/5 sec. In de 80 M. vrye slag voor heeren was het S. v. d. Meer die het eerst aankwam in 53 4/5 sec. waarmede hij in het bezit kwam van de wissel plaquette. die 2 jaar achtereen of drie keer in het geheel moet worden ge wonnen. De H.VG.B.'er Jan Schouw was derde in 54 3/5 sec. De 80 M. schoolslag leverde voor H. V. G. B. niets op, evenmin als de 400 M. vrye slag. in welk nummer de H. P. C.'er Braam in 5 min. 58 sec. twee de werd. Het schoonspringen bracht weder aan H.VG.B. de overwinning. S. v. d. Meer behaalde in dit nummer den eersten prys; Jan Schouw legde be slag op den tweeden. De polowedstryd van H.V.GB. I Dordtsch Zevental leverde voor de Haarlemmers geen moeilykheden op. In deze ontmoeting bleek reeds spoe dig het overwicht der bezoekers. Bouwer opende de score met een kei hard schot, waarna P. van Omme ren reeds spoedig den stand op 20 bracht. Van den Boogaardt wist vóór rust den keeper opnieuw te laten vis- schen. Met 3—0 werd gedraaid. In de tweede helft stelde Bouwer Jan Schouw in staat om te doelpun ten, helaas bevond deze zich binnen de 2 M.-lyn als gevolg waarom hy het water uit moest. H.V.G.B., nu numeriek ln de min derheid. houdt lang stand, tot Boerée ten slotte moest zwichten voor een on houdbaar schot van den Dordtschen mid-voor. Nu de partijen weer gelijk zyn is H.V.G.B. voortdurend aan het woord. Tegen het einde brengt S. v. d. Meer met een hard schot den stand op 41. Hiermee komt het einde. Een fraaie overwinning dus voor H. V. G. B. In Beverwijk was H. V. O. B. vertegenwoordigd door een jongere generatie, die op alleszins bevredigen de wijze de eer der vereenlging heeft hoog gehouden. Buiskool legde beslag op den eer sten prijs in het nummer 100 M. vrü'e slag heeren. in 1 min. 19 4/5 sec. (W. Moolenaar van H.P.C. eerstaankomend werd wegens te vroeg starten ge- disqualificeerd)terwijl Glatz in 1 min. 27 3/5 sec. als nummer twee aankwam voor Kooiman van H.P.C. In de estafette 4 x 33 M. kwam de H.V.G.B.-ploeg (bestaande uit Hoogen- bijl, Glatz, A. v. d. Meer en Buis kool) als derde aan in 1 min. 51 1/5 sec. H. P. C. was in dit nummer eerst aankomend in 1 min. 39 4/5 en De Delft tweede in 1 min. 42 4/5 sec. Vermelding verdient de op dit zwem feest geleverde prestatie van mej. A. Tym van Zignea, die beslag wist te leggen op het kampioenschap van den H. Z. Bzoowel op hetnummer 100 M. schoolslag als op de 100 M. vrye slag voor dames. De zwemwedstrijden te Leiden. De uitslagen van de Zaterdag te Leiden gehouden nationale zwemwedstryden zijn: 50 M., voor dames: 1. mej. T. Bau- meister (O.D.Z.), in 33 2/5 sec.; 2 mej. M. Baron (O.D.Z.) in 34 sec.; 3 mej. S. Sigmon (R.D.Z.) in 36 1/5 sec. Idem, voor heeren: 1 S. van der Meer (H.V.G.B.) in 29 1/5 sec.; 2 J. van Meer- ten (U.Z.C.), in 30 sec.; 3 H. Lamster (H. Z. en P. C.) in 30 2/5 sec.; 4 P. van Ommeren (H.V.G.B,) ln 30 4/5 sec. Zwemmen 400 M., voor dames: 1 mej. M. Braun (O.D.Z,in 6 min, 9 sec. (NecL record van mej. Klapwyk 6 min. 37 1/5 sec.); 2 mej. T. Klapwyk (R.D.Z.) in 6 min. 41 1/5 sec. Idem voor heeren: 1 Th. J. de Man (U. Z. C.) in G min. 1 1/5 sec.; 2 J. H. van der Woud (R.Z.C.) in 6 min. 18 4/5 sec. 3 A. H. de Bruyn (Waterratten); 4 W. van Leeuwen (L. Z. C.) Schoolslag 100 M., voor dames: 1. mej. M. Baron (O.D.Z.) in 1 min. 32 3/5 sec.; 2. mej. C. van Gelder (R.D.Z.), in 1 min. 36 4/5 sec. Idem voor heeren: 1 C. H. Vrugt (Wa terratten), in 1 min. 24 1/5 sec.; 2. L. Lieftinck (U.Z.C.) in 1 min. 25 2, 5 sec 3 L. Korpershoek (R.Z.C.) in 1 min. 26 1/5 sec. Rugzwemmen. 100 M. voor dames: 1 mej. W. den Turk (RD.Z) in 1 min. 25 sec.; 2 mej. F. Baumeister (O.D.Z.), 6. H. Honsbeek (De Delft) in 24 min. in 1 min. 29 1/5 sec., 3. mej. A. de Man 27 sec. fiT-D-Z.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10