HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT DE STAD VAN ACHMED ZOGOE. STADSNIEUWS. MAANDAG 1 AUG. 1927 TWEEDE BLAD Ter 3-mogendhedenconferentie. Uitstel van executie. Vandaag geen plenaire zitting. Amerika vraagt be denktijd. Stormachtige zitting van den Weenschen Gemeenteraad. Na een dag en een nacht vergaderen krijgt Weenen een gemeentelijke veiligheids wacht. De strijd voor ën tegen hef communisme In China wordt van weerszijden met bittere felheid gestreden. Een curieus beeld van den tegenwoordigen toestand geeft deze foto, die laat zien hoe tientallen Chineezen in de haven van Hankau de, door de Britsche marine in het water geworpen, communistische propagandageschriften probeeren op te visschen. (Cl. Illustration). Een uitkomst voor zuinige mannen. Een zonderling Amerikaanscbe nieuwigheid is wel juweelen om den hals te laten schilderen! Hier toonen wy »gf kwistig met „juweelen" getooide vrouwen» I Van Durazzo naar Tirana. (Van onzen correspondent). T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij konden Zaterdag reeds mededee- len dat Colidge de vlootconferentie als mislukt beschouwde. De plenaire con ferentie voor heden aangekondigd zou zoo veel zijn als de begrafenisceremonie van 3-mans idealen. Waarschijnlijk om uitstel van die snelle executie te krijgen heeft men be sloten vandaag nog niet bijeen te ko men. De Amerikaansche delegatie heeft bij monde van Gibson aan Brid- geman en Isjiï verlof gevraagd om zich nog eenige dagen te mogen bedenken. De vlootconferentie heeft er al eer der zoo voorgestaan. Eenige weken ge leden werd de moord op den Ierschen minister Kevin O'Higgins gebruikt als voorwendsel tot uitstel, hetwelk de al- geheele déb&cle zou kunnen vermijden en dat ook inderdaad dééd. Wellicht dat men thans door tijd- winnen óók nog eenige herademing en verruiming kan brengen. Amerika kan zich nu allicht voorbereiden op het ge ven van een antwoord op de Britsche voorstellen, dat een afbreken van alle besprekingen tot de volgende Washing- tonsche conferentie (1931) nog kan verhoeden. De Irans daarop is echter zeer klein, t Blijft „hangen en wur gen". F. A. Weenen krijgt een gemeentelijke veiligheidswacht. Na een uiterst bewogen zitting van den Weenschen gemeenteraad, die ten gevolge van de obstructie der christe- lijk-socialen den geheelen middag en nacht duurde, is Zaterdagmorgen om zeven uur het voorstel tot instelling van een gemeentelijke veiligheidswacht met de stemmen der sociaal-democraten aangenomen. Weenen krijgt dus naast de bondspolitie een eigen gemeente politie. Burgemeester Seitz verdedigde het voorstel. De nieuwe politie zal voorna melijk gemeentegebouwen beschermen. Zoodra de dagen van gevaar werkelijk voorbij zijn, zal zij worden afgeschaft. Voorts verdedigde de burgemeester, aldus de Tel.. zijn optreden tijdens de jongste onlusten. Hij verklaarde, dat hij nimmer zijn toestemming tot schieten zou geven. Dat in de gemeentepolitie ook lieden opgenomen zijn. die met de justitie in aaraking zijn geweest, was naar Seitz betoogde niet te vermijden geweest, daar de reeruteering snel in haar werk moest gaan. Een bijzonder heftige rede hield het Christel.-sociale raadslid Preyer. Hij verklaarde, dat de gemeentepolitie een partijgarde was, die het gevaar slechts zou vergrooten. Men wilde van Weenen een tweede Moskou maken, betoogde spreker. In het geheel hadden vijftien christe- Üjk-socialen het woord gevraagd, doch om zes uur hedenochtend stelden de sociaal-democraten voor, de debatten te sluiten. Er ontstond een oorverdoo- vend lawaai, dat eerst eindigde, toen de christelfjk-sociale raadsleden ten teeken \an protest als één man de zaal verlieten. Daarop verklaarde een der soc.-de mocraten dat de gemeentepolitie geen partij-instrument zou zijn, waarna, zooals gezegd, het voorstel met de stemmen der sociaal-democraten werd aangenomen. De Sovjet-gezant te Weenen heeft ertegen geprotesteerd, dat de Oosten- rijksche bondsregeering indirect te ken nen heeft gegeven, dat de diplomatieke agenten der Sovjet-Unie bij de onlusten de hand in het spel zouden hebben gehad. KORT EN BONDIG. De Fransche gezant in de Vereenig- de Staten heeft een door inschrijving bijeengebracht bedrag van 31,186 dollar ontvangen, hetwelk hij aan president Doumergue heeft toegezonden, ten einde het in gelijke deelen aan de moeders van Nungesser en Coli ter hand te stel len. Bij het binnenkomen in het station te Lyon is een werkliedentrein ont spoord, waardoor de locomotief, de tender en een der wagons omsloegen. Naar de directie der spoorwegen mede deelt zijn 24 personen meer of min der ernstig gewond. Volgens een bericht uit Oelz zal de Duitsche ex-kroonprins het slot Oelz verlaten en zich te Potsdam in het kasteel cacilienhof vestigen. Het Braziliaansche Huis van Afge vaardigden heeft met 118 tegen 18 stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat ten doel heeft het communisme in Brazilië te onderdrukken. Het Russisch Telegraaf-Agentschap deelt mede, dat de berichten over een aanslag op den sovjet van Leningrad .waarbij het regeeringsgebouw zou zijn verwoest en honderd personen het leven zouden hebben verloren, uit de lucht zijn gegrepen. „DE VOORZORG". Ingebruikneming van 84 woningen. De woningbouwvereeniging ,.De Voor zorg" deed Zaterdagmiddag de officieele in gebruikneming plaats vinden van 84 woningen aan en bij de van Oosten de Bruynstraat. (In de nieuwe wijken ten Westen van de Leidschevaart en ten Noorden van de Pijlslaan). In één der perceelen van de 84 woningen werd met eenig ceremonieel de ingebruikneming gevierd. De wethouder, de heer M. A. Reinalda was er bij tegenwoordig even als eenige raadsleden. Berichten van verhindering waren ingekomen van den burgemeester, der. heer C. Maarschalk. Mr. Bakhuizen van den Brink en Ds. C. J. van Paassen en van de heeren D. Kruyf en A. F Onderwater. De heer van Daelen had wel het recht om met zeer veel lof te getuigen van den arbeid van al diegenen die aan de 84 woningen him toewijding en zorg hebben geschon ken. Immers het geheele complex dat eerst den eersten November opgeleverd behoefde te worden kwam begin Juli gereed, en is reeds nu geheel bewoond. Dit is een prachtig resultaat van schit terende arbeidsorganisatie. En iedereen ls tevreden. Men mag kort en goed zeg gen dat het vraagstuk van woningvoor ziening weer voor een aanzienlijk deel is opgelost. De heer van Daelen ging na waarin onze wethouder de heer Reinalda zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt op het. punt van modernen woningbouw; hij bracht hem daarvoor groote lof. De me dewerking die ook nu weer ondervon den is vqp zijn zijde verdient waardee ring in hooge mate. Na de met zeer geestdriftig applaus ontvangen mededeelingen van den lieer van Daelen werden de huizen bezich tigd. Groepsgewijze verdeeld trokken de genoodigden door de nieuwe straten. De woningen zijn uitermate geriefe lijk-ingericht en maken op den bezoe ker een zeer vriendelijken indruk. De huurprijs bedraagt slechts f 5.25. Na den rondgang werd 't kantoor be zichtigd. Een modelinrichting inderdaad waaraan alle zorg is besteed. Nadat de genoodigden de thee had den gebruikt, werden eenige der aan wezigen in de gelegenheid gesteld om de Voorzorg geluk te wenschen. Wet houder Reinalda roemde den recordtijd waarin gebouwd is, en bracht „de Voor zorg" hulde voor haar werk dat van zeer groote beteekenis is voor de arbeiders- huisvesting. Dank zij mede het ijveren van verschillende bouwvereenigingen in het woningtekort opgeheven. Er was zelfs een overschot van 182 huizen op 31 Dec. jJ. Er is echter nog een vrij groot aantal huizen, dat feitelijk voor bewoning ongeschikt is. Dit aantal heeft „De Voorzorg" ook weer doen verminderen. De heer Boeree overhandigde onder applaus namens de commissie uit de nieuwe bewoners, een prachtige klok voor het kantoor waarvoor gecollec teerd is. Verder spraken de raadsleden de heeren J. Mieze rus en Joh. Visser en de inspecteur van Bouw- en Wo ningtoezicht de heer Ktihlemeyer. De heer van Daelen dankte de spre kers hartelijk. Men bleef daarna nog eenigen tijd bijeen. PERSONALIA. Voor het examen nuttige handwerken is te Amsterdam geslaagd mej. B. J. Mos te Haarlem. Voor het examen Engelsch M.O. acte A is geslaagd de heer J. C. Beste man te Haarlem. Voor het examen handelskennis L.O. is geslaagd de heer W. van Lingen te Hillegom. Voor het examen Hoofdacte is te Den Haag geslaagd de heer P. J. Kroes te Hillegom. Voor het examen Mercurius Duit sche Taal en Handelscorrespondentie J. A. Viergever, alhier. DOOR GEWEERSCHOT GEDOOD. Men meldt ons uit Winterswijk, dat de heer A. B. te Corle in zijn woning is gevonden gedood door een geweerschot. Hoogstwaarschijnlijk is B. bezig geweest zijn geweer na te zien. niet wetende dat dit geladen was en is hij door het af gaande schot doodelijk getroffen. Het is de derde maal binnen een tijds verloop van 15 jaren, dat beroep en nei ging mij naar dit kostelijke land en zijn zonderling volkje drijven. De eerste maal was het gedurende den bloedigen Balkan oorlog. toen de Montenegrijnen. In wier gezelschap ik lange vochtige weken voor Skoetari had gekampeerd, eindelijk. zU het dan ook maar voor den korten ter mijn van een maand, heer en meester van Tirana waren geworden. Kort daar na zoch ik Essad Pacha, den tvran van Tirana in het zoo juist van het Turksche juk bevrijde Albanië op en thans ben ik opnieuw de gast van deze kleine groene tuinstad, die in haar languissanten vre de geen nota schijnt te nemen van het feit, dat de hooge Europeesche politiek haar de eer van een onophoudelijke be langstelling bewijst. Tirana is de resi dentie of, nauwkeuriger, het residentie- tje van den jeugdigen president der re publiek. Achmed Zogoe, wien men den bijnaam „de onzichtbare" zou kunnen verleenen, indien de teruggetrokkenheid tusschen de vier muren van zijn beschei den presidentswoning systeem zou wor den. Over dit kluizenaarsleven, over de zorgen, moeilijkheden en intriges, maar ook over de verwachtingen en de hoop van de jonge republiek en haar dictato- rialen president later meer. Wie een reis naar Albanië onderneemt meet tot Bari den weg over land en tot Durazzo den weg over zee kiezen. Zoo is het tot dusver geweest; binnenkort zal het doel Tirana volgens optimisten van Rome uit b.v. in vier uren door de lucht te bereiken zijn. namelijk via Nap°ls— Brindisi—Valona—Durazzo. Een Ita liaansche maatschappij, die zich van Junkervliegtuigen zal bedienen, lost de sedert vier jaar in Albanië functlonnee- rende Duitsche Luft-Hansa af en breidt, de eischen des tijds overwegende, den dienst uit tot de Italiaansche hoofdstad. Dit traject zal vier uren gevlogen wor den: tot dusver duurde ueze reis ten minste 36 uur, waarvan het derde deel op rekening kwam van een gedwongen oponthoud in het hyperverveh nde stadje Eari. De booten van de „Fuglla" zijn klein en bescheiden, het eten aan boord banaal en duur. Doch dat zijn kleinigheden, die een opgewekt humeur niet kunnen ver gallen, wanneer het lot de donkerblauwe Adrlatische zee een met sterren bezaai den nacht schenkt en men den ochtend daarna voor het blijde, door heuvelen be kroonde Durazzo voor anker gaat. De minarets van de stad zouden stellig een welkomstgroet geven, indien zij niet den vorigen winter door een aardbeving ge teisterd waren. Voor den welkomstgroet van Albanië zorgen nu de met uitte fez getooide roeiers, die als het ware om mij vochten, om mij In hun boot te krijgen en die ik niet van de hand wilde wijzen, ofschoon de korte overtocht tot het be scheiden Molo een vermogen in Ita- liaansch geld kostte De Albaneezen fre- quenteeren namelijk den gouden stan daard en één Napoleon is zeventig Lire waard. Een haven ls er nog niet. maar die zal weldra worden aangelegd en dan zullen waarschijnlijk ook de droefgeesti ge. boven het water uitstekende wrakken van twee oorlogsschepen verwijderd wor den. Het moet voorkomen, dat bij storm achtig weer de schepen naar Dnri moe ten terugkeeren, wat de passagiers stel lig niet met vreugdekreten zullen beant woorden. Aan een aannemersfirma te Triest ls de aanleg opgedragen, welke fir ma ook de grootste en sierlijkste brug van den Balkan, de Natibrue tusschen Tirana en Skoetari heeft gebouwd. Jammer, dat een bezoek aan Albanië met Durazzo begint, dat er uitziet als een provinciaal toon eel. Van zee uit ziet het er vriendelijk uit, maar achter de coulissen is het een chaos van vervallen huizen en onbeholpen straten. Ook de bevolking, half Albaneesch. half van Westerschen oorsprong, kan men zich gemakkelijk eenige graden sympathieker voorstellen. Alles moet hier nog groeien, vooral de beschaving. Niettemin vindt men op den hoogs ten heuvel in de nabij heid in een volkomen boomlooze omge ving de protserige zomcrvilla van Ach med Zogoe, die als een meesterwerk van een inheemschcn bouwmeester wordt be schouwd! En dicht daarbij het breed ge bouwde. donkerroodc. Toskaansch aan doende huis van het Italiaansche gezant schap, benevens hier en daar nog een vrij behoorlijk heerenhuis. Durazzo moet het daar maar mede stellen. Voor bet door schoten geteisterde paleis van den gevluchten prins Wied. dat tot hotel wordt verbouwd, nam ik van het meer dan schamele stadje afscheid in een auto, waarvan het merk beleedheidshalve ver zwegen zij en die den op alle gebeurlijk heden voorbereiden reiziger voor de som ma van twee Napoleon naar Tirana brengt. Snel vervluchtigt een slecht humeur in het ochtendlijke contact met een bemin nelijke natuur! Het Albaneeschc land schap is daar zeer rijk aan. De zeer be hoorlijke weg leidt afwisselend over heu vels en door malscho velden door een als het ware vruchtbaarheid uitstralende na tuur. Zorgvuldig zijn dc akkers bewerkt en ln harmonie met de kleine kastanje- en eikenboschjes zijn de bruine boeren huizen hier en daar neergezet» In het Westen zijn bergen, die aan de Jura doen denken; aan den voet van dezen keten ligt Tirana. Wouden wringen zich tus schen de velden, heuvels dringen voor waarts, loopen zacht uit of buigen zU- v. aarts af. Een symphonic in groen ls ln breeder gamma schier niet denkbaar. Bfj een klein koffiehuis is de eerste halte en daar maakte ik kennis met de kostelijke Turksche koffie, waarmede ik later hech te vriendschap heb gesloten. Nu merkte ik ook, hoezeer de lucht vol was van vo gelzang. De Albaneezen zijn dierenvrien den en in het bijzonder de vogels hebben ?-U lief. Doch ook de schapen en bokken, de paarden en ezels verheugen zich ln een schier ontroerende behandeling. Dik wijls hebben wU met onzen auto, dlc hier nog niet lang ls Ingeburgerd, angst en schrik bij deze dieren teweeg gebracht, wanneer wij langs den weg suisden. Geen enkelen keer heb lk gezien dat men de begrijpelijke opwinding van dc dieren door stokslagen trnchtto te overwinnen. Dc herders drijven hun kudde snel naar een veilig veld. de ruiters stijgen af en in plaats van een boozen blik ontwaart men een gemoedelijken glimlach. Toch zijn deze heeren tot de tanden gewapend en zij zjen er soms niet veel bezwaar ln, el kaar wegens een verkeerd begrepen grap overhoop te schieten. De weg naar Tirnna ls zeer druk; wa gens ziet men echter weinig, alleen last en rijdieren. Dc vrouwen schijnen het voorrecht te hebben, op de paarden te rijden en wel schrijlings, de mannen zit ten op de ezels als op een hooge bank en laten de beenen naast elkaar aan één kant bengelen. De armste drommels zit ten in dit land op een of ander dier. Ti rana bereikt men na eenige omwegen en na een uitvoerige passencontrole, want de heer van Tirana wil precies weten, wie zijn residentie ln- en uitgaan. Alba nië heeft den naam „politiestaat" nog altijd hoog gehouden, maar het valt niet te ontkennen, dat de politiemannen zich uiterst beleefd jegens den vreemdeling gedragen. Ik werd door den commissaris van politie te Tirana, dien ik bezocht, zelfs van sigaretten en koffie voorzien en met vriendschappelijke handdrukken bedacht, toen lk hem tenslotte kon dui delijk maken, dat ik een oude vriend van zijn land en zijn volk was. Een deel wm het in deze dagen wondermooie rosarium van het Huis ten Bosch te Den Haag, een der verblijven van Bij de steenkool-boringen te Meddeho by Winterswijk is thansdc zevende kolenlaag gevonden ter dikt cvan 1.29 M. Op de Kowngm. Het is een bijzondere attractie voor honderden touristen van alle nationaliteiten. oue foto de boortoren met zyn omgeving.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5