Pijnen HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 AUG. 1927 DERDE BLAD DE GROOTEN DER HISTORIE. Napoleon III, 1808—1873. President der Fransche Republiek, 1848—1852. Keizer der Franscheri, 18521870. rüs gebracht, waar hem werd medege deeld dat de koning hem gratie verleen de, ondervoorwaarde dat hij zich on middellijk naar Brazilië zou inschepen. Hy deed dit en schreef aan boord een zeer berouwvollen brief, waarin hij den koning dankte voor zijn edelmoedigheid. Maar dat was natuurlijk huichelarij. Amerika zou hem vasthouden. Het liet hem evenwel na een paar jaar ontsnappen. Hij keer de naar Europa terug toen hem het bericht bereikte dat zijn moeder stervende was, en kwam nog juist bij tijds op het kasteel Arenenberg aan om afscheid van haar te nemen. Daarna liet hij zich naturaliseeren als Zwitser, nam zelfs als kapitein dienst in het Zwitsersche leger alles om de Fran sche regeering op een dwaalspoor te leiden en begon een tweede expeditie voor te bereiden. Toen bleek dat de Zwitsers hem niet voldoende konden steunen trok hij naar Londen en vestig de zich daar in Soho Square. Hij schijnt er een vry losbandig leven geleid en geweldig met geld gesmeten te hebben. In 1840 werd het stoffelijk overschot van Napoleon den Groote van St. He lena naar Parijs gebracht, en in den Döme des Invalides bijgezet. Dat oogen- blik, dat natuurlijk een oplaaiing van Bonapartistischen geestdrift in Frank rijk bracht, koos de neef des grooten keizers voor een tweede poging, die hy voorbereidde door eenige Fransche ge neraals voor grof geld om te koopen. Daarna verzamelde hy een troep huur lingen, kleedde die in de uniformen van het 42ste regiment en stak met een gehuurde pakketboot, de City of Edin burgh, het Kanaal over naar Boulogne. De poging te Boulogne mislukte even volkomen als die te Straatsburg. Het garnizoen liet zich niet meesleepen en de prins werd met zyn heelen staf gevan gen genomen en door het Hof der Pairs veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, Hy werd opgesloten in het kasteel Ham, bracht er zes lange jaren door, en schreef er een aantal werken over his torische en staatkundige onderwerpen. Als gevolg van lang en ernstig peinzen sloeg hy nu een anderen weg in, en werd democraat. Hij was nu „in de eer ste plaats burger van Frankrijk, in de tweede pas Bonaparte" en meer van dat schoons. In April 1846 brachten de kranten hem het bericht dat zyn vader, de ex- koning van Holland, te Florence op sterven lag. Nu moest de Fransche re geering hem veroorloven om zyn vader te zien. Maar koning Louis Philippe weigerde, en Napoleon besloot tot ont vluchting. Er werden herstellingen ver richt in het kasteel. Zyn kamerdienaar bezorgde hem een grof werkmanspak. Hy scheerde zyn snorren af. schminkte zich en zette een pruik op, nam een zware plank op zyn schouders, wandel de zijn kamer uit en ontmoette dadeiyk een, soldaat van de wacht, die even scheen te twyfelen. De prins nam even wel volstrekt geen notitie van hem, en de soldaat liet hem gaan. Hy kuierde eerst een officier voorby, die gelukkig een brief stond te lezen, passeerde toen de geheele wacht zonder herkend te worden, liet zich door den portier uit laten en was vrij. zyn lijfarts, dr. Con- neau, beweerde dat hU wegens onge steldheid het bed moest houden en pas 's avonds laat ontdekte men de truc. Toen was Bonaparte al aan boord van een schip op weg naar Londen NAPOLEON m De geschiedenis heeft niet zeer vrien delijk geoordt^id. over dezen vorst zy heeft hem betiteld als den kleinen neef van een grooten oom. Zij heeft van het Tweede Keizerrijk gezegd, dat de Voorzie nigheid het blykbaar noodig achtte om een parodie op het Eerste te geven. Zij heeft keizer Napoleon III meineed, ge voelloosheid, een moordparty op groote schaal (den staatsgreep van 2 December 1851) en gebrek aan strategisch en tac tisch militair inzicht verweten. De man had ongetwyfeld groote gebreken en te kortkomingen. zy nemen niet weg dat hij iemand was van zekere buitengewone gaven. Ar.ders zou hy cr ook niet in ge slaagd zyn om en dan nog wel na zware tegenslagen de dynastie der Bonapartes in Frankrijk te herstellen, een leidende rol te spelen in de Euro- peesche staatkunde en zich gedurende achttien jaren als keizer staande te ho£S den. Hy was oen avonturier, en de groot heid, die de concepties van Napoleon I kenmerkte, miste hy totaal. Maar een zekere fantastische genialiteit kan dezen zonderlingen man niet ontzegd worden, evenmin als vele bekwaamheden. Napoleon III was de derde en jongste zoon van Louis Napoleon, broeder van keizer Napoleon I en koning van Hol land, en van Hortense de Beauharnais, dochter van keizer Napoleon's eerste ge malin. Hy werd op 20 Aprü 1808 in het Palais Royal te Parijs geboren, zyn va der was toen in Holland; zyn moeder vertoefde daar zeldefi. Er is wel eens twyfel over uitgesproken of de groote Keizer nfet zyn vader zou zyn geweest, maar het merkwaardige is dat Napo leon III geen uiterlijke gelykenis ver toonde met de andere Bonapartes. Hy verschilde van alle anderen. Een van zyn broeders, de tweede zoon van Louis Napoleon en Hortense, stierf al heel jong in Den Haag. De beide andere jonge prinsen groei den voorspoedig op en kregen een goe de opvoeding van Hortense, aan wie men veel heeft kunnen verwyten, maar niet dat zij geen goede moeder geweest zou zyn. Na Waterloo en den val van het Eerste Kelzerryk werd zy met haar zoons door Lodewyk XVIII verbannen en woonde eerst te Augsburg, waar de prinsen het gymnasium bezochten, en later op het kasteel Arenenberg in het Zwitsersche kanton Thurgau. Van den jongsten broeder (die eigenlyk evenals zyn vader Louis Napoleon heette, maar die namen omwisselde-toen hy preten dent werd) wordt getuigd dat hy zich zeer interesseerde voor militaire weten schap eri voor talenstudie, en ook een groot enthousiasme voor paardryden, schermen en andere practische militaire bezigheden aan den dag legde, maar to taal verstoken was van eenlg gevoel voor kunst. Misschien is dat wel wat overdreven. Hy heeft zeer vele vyanden gehad. In het jaar 1831 hadden de béide prin sen gelegenheid om hun militaire nei gingen eenigszins bot te vieren by een opstand in de Romagna, waarin zy zich buiten medeweten van hun moeder (die zich in ballingschap de hertogin de Salnt-Leu noemde) hadden gemengd. Het resultaat was noodlottig voor den oud ste. die ziek werd en in Italië stierf. Hortense yide haar zoons te hulp en slaagde er nog juist in om den jongste, die ook ernstig ziek was en dien men vogelvry had verklaard, in veiligheid te brengen, zy reisde met hem naar Parys en meldde onmiddeliyk aan koning Louis Philippe haar tegenwoordigheid. Dit verwekte hevige ontsteltenis, en men be val haar en haar zoon om onmiddeliyk Frankryk te verlaten. Het Bonapartisme had juist weer terrein gewonnen door de algemeen-verbreide verhalen over de moedige daden der prinsen. Hortense en haar zoon moesten vertrekken, en deden het. Het volgende jaar stierf de zoon van Napoleon de Groote, de hertog van Reichstadt, te Schönbrunn. Dit opende plotseling wyde verschieten voor den eer- zuchtigen jongen prins. Plotseling was hy de erkende Bonapartistische preten dent naar den Franschen troon. Hy wil de keizer worden, en de oude krygers uit de dagen van het Eerste Kelzerryk, die zyn militaire leeraren waren geweest, Styfden hem in zyn ambities. Democratisch was hy geenszins, of schoon hy later die rol zou trachten te spelen. HU publiceerde een Handboek voor de Artillerie en maakte eenigen naam als sshryver over militaire zaken. In 1835 werd hem de kroon van Por tugal aangeboden, maar hij wees die met minachting af. In 1836 zakte hy den Ryn af met ten troep aanhangers, landde in Straatsburg en trachtte het garnizoen op zyn hand te krygen Deze poging mislukte totaal. Monsieur Bo naparte werd gearresteerd, eerst in den pitadel opgesloten en daarna naar Pa- Twee Jaar later had de revolutie van 1848 plaats en de democraat Bonaparte verscheen te Parys om de voorlooplge regeering zyn respect te betuigen. Men verzocht hem om ten snelste weer naar Londen te vertrekken, want de toestand was al verward genoeg. Hy deed dat, na eerst de noodige besprekingen met zyn vrienden te hebben gehouden. Daar op werd hy tot lid van de Nationale Vergadering gekozen, weigerde eerst, en liet zich pas na een vijfvoudige verkie zing „overhalen". Hy nam in September zitting en hield zich zorgvuldig op den achtergrond tot de presidentsverkiezing. Den lOden December werd hy gekozen tot eersten president van de Tweede Fransche Republiek (de eerste was die van de groote revolutie, de derde be leven wy thans) en behaalde met steun van de boeren, de geesteiykheid en een deel van de socialistische party 5 1/2 millioen stemmen, tegen 11/2 millioen op Cavaignac. Daarop zwoer hy voor de vergaderde Kamer dat hy trouw zou blijven aan de eene en ondeelbare de mocratische republiek, en alle plichten vervullen die de constitutie hem voor schreef. Hem is later altyd verweten dat hij het nimmer ernstig had gemeend met dezen eed. en het presidentschap eenvoudig beschouwde als een belang rijken stap op den weg naar het keizer schap. Het korte, vierjarige bestaan van de Tweede Republiek kenmerkte zich door hevige partytwisten in de Kamer van Afgevaardigden en voortdurende conflicten met den President, die ln- tusschen systematisch zyn eigen aan hangers in alle belangryke ffuncties in het leger en de administratie bracht. Ook zag hy kans om de geestelijkheid voor zich te winnen door den Paus (in 1849) te steunen tegenover de Ro- meinsche Republiek, en de burgerij hield hy zoet met vredesbeloften en met een ongetwyfeld sterk bewind. Dit werd evenwel wat te sterk toen hy in 1851 herziening van de grond wet en voor de derde maal een tracte- mentsverhooging vroeg. Hy eischte dat de president herkiesbaar^ zou worden gesteld, hetgeen grondwettelijk verbo den was. De Nationale Vergadering wees zyn eischen af, waarop hy in den nacht van op 2 December 1851 een tot in de kleinste détails voorbe reiden staatsgreep uitvoerde, die ge paard ging met een verschrikkelijke schietparty op de boulevards. Ette- ïyke onschuldige burgers ook vrouwen en kinderen verloren er het leven by. Daarop deed hy natuuriyk, volgens het beproefde Bonapartistische recept, een beroep op de natie en werd met 71/2 millioen stemmen voor tien Jaar- tyds tot president verkozen, waarna de nieuwe grondwet werd afgekondigd. Toen had Napoleon de situatie vol komen in handen, maar hy was te veel diplomaat om overyid te hande len en wachtte nog tot 7 November 1852 eer hy zich door den Senaat tot keizer liet voordragen, waarna dit (door een nieuw beroep op het volk) met 8 millioen stemmen werd beves tigd. Den 2en December 1852, op den dag af een Jaar na zyn staatsgreep werd hy tot Keizer der Franschen uit geroepen. De avonturier had zyn doel eindeiyk bereikt, na de halve wereld te hebben doorgezworven en tallooze vreemde episodes te hebben doorge maakt Op zyn 44ste jaar was hy Keizer. KEIZERIN ElïGéMB Nog geen twee maanden later trad hy la het huwelijk met een Spaansche van adeliyken maar geenszins vorste- lijken bloede: Eugénle de Montyo, gravin de Théba. Op 16 Maart 1856 werd hun eenig kind geboren. De kroonprins, vaak geheeten „l'Enfant de France" en ook wel „Loulou" kreeg de namen Napoleon Eugéne Louis Jean Joseph. Het bewind van keizer Napoleon in rustte op een slechte basis en had de zwakheden van elke dictatuur. De ergste was, dat het zich kunstmatig in een sfeer van glorie moest trachten te houden en derhalve ztyn heil zocht in buitenlandsche avonturen. Aanvan kelijk liepen deze buitengewoon geluk kig af. Napoleon nam deel aan den Krim-oorlog. in een bondgenootschap met Engeland tegen Rusland, en het Fransche leger overlaadde zich met roem. Daarna werd de keizer de „be vrijder der onderdrukte kleine naties", stelde zich in relatie met Cavour en streed in 1859 tegen Oostenryk. Hy behaalde overwinningen by Magenta en Solférino. sloot plotseling een zeer han- dlgen vrede te Villafranca, waarby Frankryk Savoye en Nizza verkreeg, en bereikte het hoogtepunt van zijn glorie. Dat was in 1860. Een wereldtentoon stelling had Parys opnieuw tot Ville Lumière verheven; Frankryk gaf den toon aan in alles en de Fransche poli tiek beheerschte Europa. Tot eer van Napoleon moet men erkennen dat Frankrijk welvarend was onder zyn beheer, en dat hy geweldig veel deed voor Parijs, o.a. door het aanleggen van de prachtige nieuwe ringboulevards en andere groote verkeersaderen. Hauss- mann. de prefect van het Seine-depar- tement. was de uitvoerder van deze grootsche laak, die op voortreffelijke wyze volbracht werd. Het Hof van Napoleon m was een eenigszins wonderlijke verzameling, want er bestond eigenlyk geen echte adel meer, maar het was niet won derlijker dan dat des grooten Na poleons en veel luisterrijker. Het baadde zich in weelde, het gaf groote feesten en bals: de dames droe gen schitterende toiletten en beheerech- ten de Europeesche mode. Wel ver oorzaakte deze Hof-weelde een vrij erge mate van bandeloosheid en zedeloos heid. zooals in de dagen van Lodewyk XV ook gebeurd was. De keizer zelf was geen feestvierder. Hy was zeer bedaard in zyn optreden en sprak zeer weinig, maar als hy het deed op zachten en innemenden toon. Hy leefde op een vulkaan en moet dat voortdurend beseft hebben. Juist omdat hy het zoo goed besefte slaagde hy er nog ln om zoo lang stand te houden achttien Jaren lang. En zeker zou het langer geworden zyn als hy ln de zestiger Jaren niet ziekelijk was ge worden. ïydende aan niersteenen. waar door zyn energie verslapte en hy KEIZER MAXLMILIAAN VAN MEXICO. steeds minder vast de teugels van het bewind voerde. Door financieele avonturiers liet hy zich meesleepen in het Melcaansche avontuur, dat een der zwartste blad zijden ln zyn levensboek is geworden. Ik behoef er maar in t kort aan te berinneren, want weinige maanden ge leden. toen de ongelukkige ex-keizerin Charlotte van Mexico stierf, hebben wy die gansche droeve historie nog opge haald. Napoleon had den Amerikaanschen burgeroorlog benut door een expeditie- leger naar Mexico te zenden, dat onder generaal Forey dit land veroverde. Daarna liet hy er den aartshertog Maximlliaan van Oostenrijk en diens gemalin Charlotte van België (een zus ter van koning Leopold II) tot keizer en keizerin uitroepen. Toen de Ver- eenigde Staten later evenwel weiger den om het nieuwe kelzerryk te erken nen, en Napoleon in politieke verwik kelingen geraakte, liet hy het expedi- tleleger terugkomen en ontnam Maxl- miliaan daarmee een onmisbaren steun. Charlotte reisde naar Parys en smeek te den keizer op haar knieën om haar gemaal te helpen, maar hy weigerde. Maximillaan werd door de Mexicaan se he rebellen te Queretaro gevangen genomen en met twee van zijn gene raals gefusilleerd. Charlotte werd krankzinnig en bleef dat tot haar dood, nu pas zoo kort geleden. Intusschen was het Wetgevend Lichaam steeds lastiger geworden en begon de strijd tusschen arbeid en ka pitaal zich te doen gelden. De keizer was wel gedwongen tot het voeren van een liberale politiek, en zyn absolute macht brokkelde steeds meer af. Na dat hy in 1869 het begrootingsrecht aan het Wetgevend Lichaam had ver leend trad op 2 Januari 1870 het minis- terle-Olivier op om Frankrijk voor de derde maal tot een volledigen consti tutioneel en staat te maken. Maar 1870 werd het jaar van den ondergang van het Tweede Keizerrijk en van Napoleon TTT. Hij liet zich in een oorlog met Pruisen sleepen, daartoe blykbaar gebracht door keizerin Eugé nle, zijn minister de Grammont er. eenige generaals en leden van de hof- party. zyn wil domineerde niet meer; hy was een oud man geworden, uitge put door ziekte en ïyden. De oorlog duurde heel kort, en het opperbevel van Napoleon m nog veel korter. Zola heeft dien wanhopigen. heldhaftigen strijd van het sleeht- toegeruste, slecht-aangevoerde Fran sche leger aangrijpend beschreven in zyn roman „Le Déb&cle". Na een aan- vankeiyk schynsucces by Saarbrücken werd het eerste Fransche leger onder maarschalk Mac Mahon in de slagen by Wörth. Spicheren, Gravelotte, Ré- zonville, Mars la Tour en tenslotte Sé dan verslagen. Sédan was de beslissing. De keizer capituleerde, gaf zyn degen over aan den koning van Pruisen en werd na dezen slag op Wilhelmshöhe gevangen gezet. De nederlaag was niet te wyten aan Mac Mahon, ongeveer de eenige bekwame generaal die het Fransche leger toen bezat, en die zyn land spoedig nog groote diensten zou bewyzen als president der Republiek. De Maarschalk MAC MAHON Het tweede Fransche leger onder maarschalk Bazaine, opgesloten in de vesting Meta, werd verraden door zyn bevelvoerder, die de vesting overgaf zonder eenige noodzaak. Inmiddels was te Parys de republiek uitgeroepen, daarna werd de hoofd stad belegerd en verdedigde zich nog vele maanden lang met waren helden moed eer zij bezweek. By den vrede werd te Versailles het Duitsche Keizer rijk uitgeroepen met Wilhelm I als keizer. Het zou in 1918, in hoofdzaak door toedoen der Franschen, be zwijken. In 1871 verloren de Franschen den Elzas en Lotharingen. In 1919 kregen zy die provincies terug. Napoleon m overleefde zyn val als keizer niet lang Nadat de Nationale Vergadering op 1 Maart 1871 tot zyn afzetting had besloten werd hem toe gestaan om van Wilhelmshöhe te ver trekken naar Chlslehurst ln Engeland, waar zyn gemalin', en zoon verbiyf hielden. Hy stierf er op 9 Januari 1873 na een ondergane operatie, zyn iyk werd bygezet in een mausoleum te Farn borough. De Jonge ex-kroonprins, „l'Enfant de France", kreeg in Engeland een mi litaire opleiding, aan de academie te Woolwich. Op 18-jarigen leeftyd werd hy door de Bonapartlsten plechtig als hun troonpretendent erkend. In Fe bruari 1879 vertrok hy met een Brit- sche expeditie naar de Kaap om te vechten tegen de Zoeloe's en in dezen kolonialen oorlog werd hy op 1 Juni 1880, op verkenningspatrouille zynde, overvallen en gedood. Hy was toen pas 24 Jaar. Eerst ln 1887 werd het stoffe lijk overschot naast dat van den vader te Famborough bygezet. Ex-Keizerin Eugénie. die diepen smart leed door het verlies van haar zoon, bleef alleen achter en beleefde Ja revanche" van 1918, Ook na den oorlog logeerde zy nog vaak te Parys. in het hótel Continental waar zy het uitzicht had over de Tuilerieën, en in het verleden kon leven. Peze eenzame oude vrouw stierf pas DE KROONPRINS in 1925 toch nog eerder dan die an dere ex-keizerin, de rampzalige Char lotte van Mexico. Er is nog altyd een Bonapartische party in Frankryk, maar zy is zwak en heeft zeer weinig invloed nog minder zelfs dan de royalistische par ty onder Léon Daudet en Muurras. Maar de Bonapartistische pretendent, zoon van Prins Victor Napoleon idie enkele jaren geleden stierf) en diens gemalin, prinses Clémentine van Bel gië, leeft nog steeds in verbanning. Hy mag de Fransche grens niet over schrijden. Avonturen ln het genreStraats burg en -Boulogne behoeven wy nu evenwel niet meer te verwachten. R.,P. STADSNIEUWS. WEDERRECHTELIJK EEN WONING BEZET. RELLETJE IN HAARLEM- NOORD. Eenige werkloozen, die binnenkort wegens achterstallige huurschuld op straat gezet zullen worden, hebben ge tracht een woning ln de Cheribonstraat en een op den Middenweg in Haarlem- Noord te bezetten. Dit verbiyf was ech ter van korten duur, want de eigenaren lieten met behulp der politie de deuren en ramen uit die perceelen verwyderen, om zoodoende de ongenoode gasten te dwingen, heen te gaan. Tenslotte wer den onder hevig protest der betrokken werkloozen en van eenige omstanders de inboedels weer op straat gezet. FAILLISSEMENTEN Dinsdag werden in staat van falllts- semeent verklaard: 1. Joost Holster, wonende te IJmui- den, gemeente Velsen, Koningsplein, van beroep reeder; Rechter-commissaris Mr. H. Haga. Curator: Mr. P. Tideman. 2. Joh. Slieker, koopman, wonende te Haarlem, Hoogewoerdstraat 37; Rechter-Commissaris Mr. H. Haga; Curator: Mr. K, A. F. J. Pliester. Opgeheven werd het faillissement van: J. H. Habieoht, schilder, wonende to Haarlem, Minahassastraat 21, uitge sproken 12 Juli 1927. PERSONALIA. Voor het examen Engelsch L. O. zyn geslaagd mej. W. Rasmussens te Velsen en de heeren B. Borst te Zandvoort en C. van Klaveren te Hillegom. By het examen nyverheldsonderwys is geslaagd voor acte N mej. M. Caspaiie te Haarlem. DE STAKING VAN BOUWTAK- ARBEIDERS Een der stakers van het bouwwerk der firma Cobelens aan de Slachthuisstraat deelde ons naar aanleiding van ons be richt van Maandag over deze staking mede, dat de voegers by dc staking niet betrokken zyn. Onze berichtgever, wien wy om na dere inlichtingen vroegen, gaf toe dat de voegers niet gestaakt hebben; zy kunnen echter niet werken omdat zij door de staking der metselaars niet verder kunnen. ORGELBESPELING ln de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 4 Augustus 1927 des avonds van half acht tot half negen uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Toccata R. dr Montalent. 2. Tweede Sonate F. Borowskl. Allegro Andante Allegro con spirlto 3. Deuil s. Dupuis. 4. Prière César Franck. 5. Fé'e-Dieu H. Andriessen. EXAMEN HOOFDAKTE. 2 Aug. Haarlem. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Geslaagd de dame A. G. Hogfingius te Amsterdam. Afgewezen 6. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN M. O. Haarlem 2 Aug. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de dames: T. van Dijk. Groningen. A. M. F. Elshove. Idem. R M. van Eunen. id.. H. G Toeken* Heemstede. L. 8. C. Oroeneveld. 's-Gravenhage. R. F. B. Reurlnk, IJmulden. TIENEKE Ook de Rederijkerskamer „Kennemer- land" te Beverwyk heeft ..T.eneke" van Jhr. A. W. O. van Rlemsdyk in studie genomen. BOTSING MOTORFIETS EN IJSKAR. .3RIE GEWONDEN. Dinsdagavond heeft ln een der boch ten van den Amsteldijk te Amsterdam tegenover de Zuidergasfabriek een ern stig ongeval plaats gehad. Een motor rijwiel met duo reed op dat tydstip ln de richting van het Kalfje: uit de te genover liggende richting naderde een man. die een yskarretje voort duwde VermocdelUk door achteloos rijden werd het yskarretje omver gereden en kwa men de drie personen, die by dit onge luk betrokken waren, te vallen. .Alle drie werden per auto van den O. O D. naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. De IJsco-man klaagde over pUn in de borst omdat hy de kruk van het wagentje tegen het lichaam had ge kregen. de duorUder werd docr den val of door den schrik bewusteloos opge nomen. terwijl de motorrijder vrij ern stig gewond werd. De politie stelde tevens een onder zoek in naar derf toestand van het rij wiel. met het resultaat, dat het in be slag werd genomen op grond van het feit. dat de handrem niet in goeden staat verteerde. KINDJE DOODGEVALLEN Te Vierlingsbeek ls een kindje va® 14 maanden uit een kinderstoel geval len. Het kindje Is onmiddellijk over leden. INGEZONDEN MEDEDEELIWGEN a 60 Cent* per regel worden gesfild door Prijs 75 ets. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN. DE NED. KAMPIOENSCHAPPEN De inschrijving voor deelneming aan do Nederlandsehc kampioenschappen, die Vrijdagavond 7 uur aanvangen en Zaterdagmiddag en Zondag ln het badhuis Obelt worden voortgezet, zyn gesloten. Achttien vereeniglngen nemen hier aan deel. nl. A.D.Z.. HJD.Z., A.Z., Dol fijn en D.JK.. Amsterdam; H.V.G.B. en Waterratten, Haarlem; Heemst. P. C., Zian en H.Z.&P.C.. Den Haag; O.D.Z.. R.D.Z.. R.Z.C. on Maas. Rotterdam: UaZ.C.. A.Z. en P.C.. Purmerender Z. P.C., benevens het IJ. Alle Neder- landsche kampioenen 1926. uitgezon derd een tweetal, zullen dit jaar hun titel verdedigen. (N.R.Ct.) DAMMEN. XUBILEUMWEDSTRÏJDEN IIAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond werden nog enkele part Uen gespeeld ln de Jublloumwed- stryden der Haarlemsche Damclub. De uitslagen waren: Groep I. J. van Looy 1—1 J. Poppen: Groep IV. W. J. A. Mntla 1—1 P. H. Meurc; Groep V. W. J. Bosman 2—0 J. Otter. EEN DAMESTOURNOOI Op Zondag 28 Augustus a.s. organi seert de Haarlemsche Damclub ter ge legenheid 'van haar 20-Jarlg bestaan een Damestournool. waarvoor verschei dene fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. ATHLETIEK. PAULEN EN VAN DEN BERGE TE BERLIJN. Uit Berlijn wordt aan de Tel. ge meld: By de Dinsdag te Berlijn ge houden Internationale athletlekwed- stryden. waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers uit Duitsch- land. Nederland, Frankrijk, Zwitser land en de Vereenlgde Staten, bezette Van den Berge in het nummer 100 M. in 10.8 sec. de tweede plaats achter Houben (10.6 s.). Het nummer 400 M. werd gewonnen door Paulen in 48.9 s. Tweede was En gelhard L (Darmstadt) ln 49.2 s. De Olympische estafette werd ge wonnen door D. 8. C. (Beriyn) in 3 m. 34.2 s. (nieuw Duitsch record). CRICKET. FLAMINGO'S—FREE FORESTERS Dinsdagmiddag drie uur werd boven genoemde wedstrijd te Den Haag voortgezet. Met inbegrip van 26 extra's werd het totaal der Flamingo's 228. Tweede innings der Flamingo's: H. v. Manen c. Glorer b. Keighwln 76 A. SchlU c. Tanner b. Allon 0 G. Bouwmeester b. Allon 8 Jhr. P. Felth b. Allon 2 P. W. Rees c. and b. Allon 19 Jhr. W. v. d. Bosch b. Tanner 38 A. de Beus l.b.w. Allon 24 Ch. de Beus b. Allon 4 8. Po6thuma Jr. not out 13 Ir. A. Fokker c. Tanner b. Mac. Donnell 14 A. Terwlel b Alkm 4 Extra's 26 Totaal 228 De Free Foresters wonnen de ont moeting met 6 wickets. De cyfers der 2e Engelsche inntngs lulden A. P. Glorer c. A. de Beus b. A. Fokker 32 A. C. Johnston b. A. Terwlel 22 R. C. Ketghwin not out 35 Taylor c. A. de Beus b. A. Terwlel 0 Mac. Donnall b. A. Terwiol 10 Patten not out 14 Extra's 3 Totaal 117 (voor <T,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9