HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT nu liiiiiiiiiiiii VRIJDAG 5 AUG. 1927 DERDE BLAD Weer een Geneefsche mislukking. De lijkredevoeringen bij het ter ziele gaan der 3-mogendhedenconferentie. Bridgeman, Gibson en Saito aan het woord. De militaire ontwapenaars niet geschikt voor het werk van den vrede? Het drama SaccoVanzeiti. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Donderdag is de 3-Mogendheden Conferentie ter ziele gegaan. Bridgeman, Saito en Gibson hielden lijkredenen die vooral wat Gibson en Bridgeman betrof niet vrij van hatelijkheden waren, en niet beletten dat de heeren elkaar na afloop, in zoetelijke be woordingen beantwoordden. Vermelding verdient het dat de conferentie op een muur van onverzet telijkheid heeft gestuit, die door de Amcrikaansche delegatie werd ge vormd. De Engelschen wilden den schijn redden, te elfder ure een com promis tot stand doen kompn, waarin het struikelblok: de kruisers, achter wege gelaten zou worden. De Amerika nen wilden er niet aan. Een verdrag met kruisersof niets ïn ons overzicht dat hieronder volgt kunnen de lezers zich meer in het bij zonder inlichten omtrent het gespro kene. Saito heeft terloops gezegd dat hij het falen der conferentie wijt aan onvoldoende voorbereiding en onvol doende bestudeering van de onder schatte moeilijkheden. Dit is ongetwij feld waar. Aan den anderen kant is het onloochenbaar, dat onderling wan trouwen en zeer groote bedaardheid het idealisme waaraan de 3-Mogend heden conferentie haar ontstaan te danken heeft, verstikte. En verder moet men wel in het oog houden dat deze samenkomst voor ontwapening en vredegeleid werd door mannen van den oorlog, wier praktijk de oorlog en niet de vrede is. (Japan kon men bij de vraag: waardoor mislukte deze poging, na tuurlijk buiten beschouwing laten. Het heeft uit noodzaak (geldgebrek) en overtuiging er naar gestreefd Enge land en Amerika van den verkeerden weg af te houden). De diplomaten hebben vergeefs ge tracht hun politieke meening van over wicht te doen zijn op de technisch militairistische principes van de militaire gedelegeerden Men heeft de hoop uitgesproken dat deze conferentie ondanks alles in vele vraagstukken een basis heeft gelegd voor andere besprekingen vóór 1931 (Washington). Maar men mag veilig aannemen dat de optimisten die deze meening verkondigden, de armzalige mislukking der ontwapenaars met den schijn van de zeer povere resultaten die men toch nog bereikt heeft, hebben willen camoufleeren. F. A. 3-mogendhedenconfe rentie. Volkomen mislukt. De vlootconferentie hield Donderdag haar laatste plenaire zitting ten einde te kunnen vaststellen, dat men gefaald had bij de pogingen om tot een over eenkomst te geraken. Nog eenmaal werd door de voornaamste afgevaardigden van de drie landen een verklaring afgelegd over den stand van zaken, zooals die door de verschillende landen wordt ge zien. De Tel. vermeldt het volgende: Eenige twijfel die nog had kunnen be staan omtrent de mogelijkheid, dat de conferentie nog gered kon worden, werd onmiddellijk weggenomen, ^oen de voor zitter Gibson de opening mededeelde van de „plenaire slotzitting, die de ge delegeerden in de gelegenheid zal stellen ene laatste overzicht te geven van de af wijkende meeningen, «welke overeenstem ming onmogelijk hebben gemaakt". Het eerste van deze overzichten werd gegeven door Bridgeman, die in een rede dat Britsche zienswijze volledig uiteen zette. Hij begon zijn instemming te be tuigen met de meening door den voor zitter geuit, dat de besprekingen geens zins onnuttig geweest zijn en van voor deel kunnen zijn voor de voorbereiding van verdere stappen in de richting van bewapeningsbeperking. Alle drie mogend heden hebben stellig hetzelfde doel op het oog gehad. Onder de moeilijkheden was naar voren gekomen de tendenz om d» krui sers der conferentie van Washington om te bouwen tot kruisers van 10.000 ton, bewapend met 8 inch-kanonnen. De uit werking hiervan heeft geleid tot moei lijkheden bil het stellen van zulk een standaard. De eenige manier om de krestie tot oplossing te brengen is, naar Britsche opvatting, de kruisers, duikboo- ten en torpedobooten te splitsen in twee of meer types en die dan of wel in aantal of wel in tonnage te limiteeren. De groote kruiser, evenals de groote duikboot is een wapen van aanval en niet van verdediging. In alle categorieën heeft Gïoot-Brittannic kleinere schepen en kanonnen van geringer draagkracht voorgesteld dan aanvaard zijn en veel kleinere dan de Amerikaansche delegatie heeft voorgesteld. Bovendien heeft alleen Groot-Brittan- nië een verdere vermindering bepleit in den omvang en de bewapening van de slagschepen, waarmede een bezuiniging van vele millioenen pd. st. gemoeid zou zyn geweest. Aangaande dit punt heeft Groot Brittannië van Japan een uiting van sympathie met zijn zienswijze ont vangen en van Amerika de toezegging om het vraagstuk te bestudeeren. Doch wat de kruisers betreft is het verschil van meening zeer scherp tot uiting gekomen. De Amerikanen waren niet bereid een grens te stellen binnen de totaal tonnage voor het aantal krui- vers, met 8 inch kanonnen bewapend. De reden, waarom Groot-Brittannië een aantal kleine kruisers, bewapend met 6 inch-kanonnen. noodig heeft, Is gelegen in de noodzakelijkheid der verdediging \-n zijn handelswegen. Amerika heeft echter niet verklaard, waarom het zoo veel groote aanvalskruisers met 8 inch- kanonnen noodig heeft. Hij voegde eraan toe. dat. ofschoon Groot-Brittannië een zwaren belasting druk torst, er slechts weinig menschen gevonden kunnen worden, die morren wanneer het geldt bedragen te vinden om de wereldwegen open te houden voor de levensmiddelen- en graanschepen. „Wij beschouwen dit", zeide Bridgeman. „als een verzekering tegen een ernstig risico en, zooals alle verzekeringen, is het een voorzorg tegen onvoorziene rampen en niet een voorzorg tegen gevaar van de zijde van eenig bijzonder land of tegen eenige andere bedreiging. Voldoende be- wys, dat wij niet zenuwachtig zijn of eenig gevaar veronderstellen uit Ameri- ka's actie, is gelegen in het feit, dat wij ons niet hebben beklaagd over Ame- rika's overmacht in torpedojagers en duik booten, en evenmin den wensch te ken nen hebben gegeven om by te bouwen tot gelijkheid in deze klasse". Terwijl de Britsche degatie zich reken schap ervan geeft, dat.Amerika de volle dige vryheid bezit om zooveel van deze groote kruisers te bouwen als het goed dunkt. is zy teleurgesteld, nu men ge- zanieniyk er niet in geslaagd is, een la- geren standaard voor den toekomstigen kruiseraanbouw. vast te stellen. „Doch", besloot Bridgman, „a! is het onmogeiyk gebleken om het eens te worden over een voor alle partyen aan vaardbare formule, waarin niet een geest van antagonisme tusschen de drie mogendheden naar voren komt, nog minder beteekent dit, dat wy van plan zyn m een wedyver in nieuwen aan bouw te ontketenen. Wy gaan daarom niet uiteen in een geest van bitterheid of wanhoop. De wereldvrede hangt niet af van een samengevatten vorm van woorden en wetenschappelijke tabellen, doch van den vriendschappelyken en vreedzamen geest van de groote naties." Admiraal Saito, die hierna het woord nam. gaf een overzicht van het En- gelsch-Japansches compromisvoorstel, waarvan de voornaamste punten bekend zyn Gibson spreekt. De Amerikaansche gedelegeerde Gib son. die als laatste spreker het woord voerde, verklaarde., dat een overeen komst bereikt had kunnen worden op de basis van de huidige sterkte van de sterkste vloot in de verschillende cate gorieën. Groot-Brittannië wat de krui sers en de V. S. wat de torpedojagers en duikbooten betreft. Gibson legde uit, dat de Amerikaan sche delegatie zich nooit tegen het rech tv an Groot-Brittannë heeft verzet om kleine schepen te bouwen, die aan zyn behoefte zouden voldoen, op voor waarde. dat men zich ook niet zou ver zetten tegen het recht van Amerika om grootere schepen te bouwen. ..Een van de deugden van het stelsel van beper king der vlootsterkte door totale ton nage in klassen" ging hy voort. „is. dat iéder land vry biyft om zijn tonnaga te gebruiken volgens zijn eigen behoeften. Met een groot aantal vlootbases langs zyn verbindingswegen verspreid, wenscht het Britsche rijk. hetgeen wij zeer goed kunnen begrypen. een zeker aan tal kruisers van een kleiner type. Te zelfder tyd gevoelen wy, dat net er kend zal moeten worden, dat onze eigen geografische positie en ons gebrek aan vlootbases. gedeeltelyk voortsprui tend uit de "bepalingen van het verdrag van Washington een grooter type krui ser met een grooteren radius noodzake lijk maken." Gibson ging voort met zyn verdedi ging der 10.000 tonskruisers, welke dcor het verdrag van Washington waren toe gestaan, met den steun van Groot-Brit tannië. Hy betoogde, dat, terwyi Groot- Brittannië vijf van deze schepen in be stelling en zes in aanbouw heeft, de Vereenigde Staten er slechts 2 in aan bouw hebben en onlangs contracten voor zes hebben gesloten. Hy verwierp de classificatie van Brid geman van kruisers met 6 inch-kanon nen als verdedigers en cruisers met 8 inch-kanonnen als aanvallers, op grond van het feit. dat ieder oorlogsschip es- sentieele offensieve karakteristieken be zit. „wy kunnen de redeneering niet volgen." zeide hij. ..welke aan de krui sers met zes inch-kanonnen een zuiver verdedigende rol toekent. Men zegt ons, dat zy politiedienst uitoefenen op de handelswegen en den Britschen handel ter zee beschermen, doch ten einde een doeltreffende verdediging van den Britschen handel ter zee te kunnen ver- wezenlyken, moeten deze kruisers in oorlogstijd toch ook op afdoende wijze anderen den weg op zee kunnen af- snyden." Met betrekking tot de economische factoren bestreed Gibson de bewering van de Britsche delegatie, dat de En- gelsche voorstellen streefden naar be zuiniging. terwyi de Amerikaansche voorstellen zouden aansturen op groo tere kosten. Hy verkondigde nogmaals de theorie, dat bezuiniging alleen ver kregen kan worden door een verminde ring van de totale tonnage en dat hoe grooter de eenheid is, des te grooter ook de bezuiniging wordt. De laatste voorstellen van de Britsche delegatie hadden, volgens Gibson geen enkele substantieele vermindering in zake de tonnage aangetoond. Na deze redevoeringen las de voor zitter Gibson de volgende gemeenschap- pelyke verklaring voor: „Ingevolge het voorstel van den presi dent der Vereenigde Staten kwamen op 20 Juni J.l. te Genève de gevolmachtig de afgevaardigden van den president der Vereenigde Staten, den koning van Groot-Brittannië en den keizer van Ja pan bijeen, ten einde de beperking der hulpeenheden ter zee te bespreken. Van dien datum af tot den 4dcn Augustus hebben byeenkomsten plaats gehad, in welk tydvak de afgevaardigden en hun adviseurs in details de verschillende maatregelen hebben besproken om tot het doel te geraken. Over verschillende belangrijke kwes ties is men tot volledige overeenstem ming gekomen, waarvan eenige zUn vastgesteld in het rapport van de tech nische commissie der conferentie. Deze overeenstemming betrof vooral de be perking van de torpedojagers en duik booten en eerst toen de conferentie de kwestie der beperking in de kruiser- klasse ter hand nam. deden zich moei- lykheden voor. Deze moeiiykhedcn ble ken van een dergeiyk karakter te zUn. dat men het gewenscht achtte de hui dige onderhandelingen af te breken, tot dat de verschillende regeeringen gele genheid hebben gehad liet vraagstuk verder onder de oogen te zien, terwyi men dan tevens de voorstellen, welke wellicht als oplossing zouden kunnen dienen, kan beoordeelen, ezn. Zullen Sacco en Van- zetti op den llden ter dood gebracht worden? Op het oogenbllk. dat Fuller's beslis sing gepubliceerd mocht worden, was de gouverneur reeds lang op weg naar zyn zomerverblyf in New Hamshlre. De beslissing zegt o.a.: „Ingevolge mijn bestudeering der stukken, myn persoon- ïyke onderzoekingen en besprekingen, en de getuigenissen van tal van personen, geloof ik niet de jury, dat Sacco cn Vcn- zetti schuldig zijn en dat hun zaak fair is behandeld. Ik ben verder van oordeel dat er geen aannemeiyke reden voor een nieuw proces is. De adviseerendc com missie is unaniem tot een conclusie geko men, die geheel met de myne overeen stemt.". Ten tyde. dat de1 beslissing werd ver wacht, verdrongen duizenden zich voor de dagbladbureaus. Sacco en Vanzettl sliepen rustig in de cellen van het „doodenhuls" op het mo ment, dat Fuller's verklaring aan de pers werd afgelegd, zy werden niet gewekt. De directeur der gevangenis, William Hendry, zeide, dat hy hen by het ontbyt wel van de beslissing in kennis zou stel len. Slechts een beroep op het Hoogge rechtshof der V. S. kan Sacco en Van- zet U nog redden. Het comité voor do verdediging van Sacco en Van :.- ti heeft een manifest gepubliceerd, waarin o.m. het volgende wordt gezegd ..Met het oog op de gevallen beslissing, die ongelood Uk onmenschciyk is ln haar partijdigheid cn nog onmenscheiyker door de weglating van feiten, doen wU een beroep op de mllltoenen. om ons by te staan in een laatste, wanhopige po ging. de hand van den beul tegen te houden". Het comité heeft den geheelen nacht gewerkt aan de voorbereiding der plan nen voor het redden der beid# veroor deelden. Deze voorbereidingen sluiten ln een beroep op het Hooggerechtshof van den staat Massachusetts en in laatste in stantie op het Hooggerechtshof der Ver eenigde Staten. KORT EN BONDIG. Caslna Vanzettl. de zuster van den ter dood veroordeelden anarchist Vanzettl, wil naar dc Vereenigde StAten vertrekken in de hoop nog tydig genoeg te arrlvee- ron om haar broeder nog levend aan te treffen. Zy verklaarde by haar vertrek nog altyd te vertrouwen, dat het dood vonnis zal worden gewijzigd. Vermoede- lyk zal zy 10 dezer tc Now York aan komen. In verband met FuTler's besluit om aan Sacco en Vanzettl geen gratie te vcrleer.cn dreigt ln Argentinië een alge meen# staking te zullen uitbreken. De v kverecnigingcn hebben namelijk me degedeeld dat zy onmlddeliyk een bewe ging zullen organlseeren. ten einde een herroeping van het vonnis te verkrijgen. De insehrUving voor een vlucht van Sen Francisco naar Honolocloe om den z.g. Dolo-prUs is gesloten. Er zyn vier offlcieele en vier niet-officieele inschrij vingen binnengekomen. De vlucht zal op 12 dezer worden ondernomen. De 262 leerjngen van de 1927-\lieg- klasse van de Amerikaansche Militairs Academie te Annapolis, hebben in het eerste half Jaar van hun onderricht 39.302 myi gevlogen zonder een enkels noodlanding of onderbroken vluchten; 505 uren waren zy in de lucht cn ieder leerling had, een vlucht van ongeveer 7 uur te volbrengen, waarin hy tevens oefeningen ln schieten, sturen en radio» telegrafie te verwerken kreeg. Luitenant Medaets is uit Parijs te Eve- re (Brussel) aangekomen- met het Bré- guet-toestel, waarmede de vlucht zonder tusschenlanding BrusselKongo binnen enkele weken zal worden ondernomen. iliU ii-rfittfeiiJl-M «1 a.'!»- J m12 'U «'-WHH3Il'IWIIII IIIUMIII'i liMfflMMHNMNi 'n „Gewonde" kerk. De „Matln" roept zyn Fransche land- genooten op voor het herstel van de kathedraal van Amiens, „oorlogsgewon- de", zooals het blad ze noemt, en een die waariyk de genezing verdient. Deze grootste der Fransche basilieken is een meesterwerk van Gotische kunst. Rodln heeft, hy het aanschouwen er van, uit geroepen: „Dat is de absolute heerschap- py der hoogste élégance!" De oorlog heeft dit prachtig stuk taenschenwerk wel niet te zeer met gra naten verminkt, maar men heeft het orgel moeten uitbreken en de gebrand schilderde ramen door planken vervan gen. Het schip der kerk verkeert daar door in eeuwig duister. Het Parysche blad vraagt, wanneer Amiens weer, als Reims, in zyn oude glorie zal worden terug gebracht. Thea Rasche. De dag schijnt thans zeer nabij te zyn. dat de eerste vrouwelijke Oceaan- vlieger den grooten tocht ondernemen gaat. De Duitsche pilote Thea Rasche, die voor het groote doel naar Amerika getogen is. begint details te publi- ceeren over de te volgen route. Het zal geen non-stop-vlucht zyn. New- Foundland en> Ierland zullen rustpun ten moeten bieden. De geheele route is echter nog niet definitief vastge steld. Anne Cornwall heeft te Hollywood den eereprij* gewonnen al* „de vrouw met de schoonste pogen ter wereld" Een monster-schilderij. Dezer dagen is ln Amerika het grootste pakket aangekomen, dat ooit verzonden is en dat de maatschappy, die het vervoer op zich had genomen, heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Het was een schildery van een ge wicht van 5000 K.G., 130 Meter breed en 16 meter hoog, voorstellende een geschiedenis van den oorlog van 1914 1918. Twee Fransche schilders, bij gestaan door 18 assistenten hebben op dit ontzagwekkende doek gedurende den geheelen oorlog dag in dag- uit de gebeurtenissen, met dien oorlog in be trekking staande, geschilderd. Het schildery bevat 6000 portretten en is, hoewel de artistieke waarde niet groot is, als curiosum van onschatbare waarde. Excentrieke Huwelijksreizen. De bruigom, die een werkelijk nieuwe manier om zyn huwelijksreis te maken, wil bedenken. staat voor een zeer zwaar probleem, want op dit gebied is het gekste al vertoond. Er zyn reeds wittebroodsweken doorgebracht boven op den Mont Blanc en in de diepte van de Stille Zuidzee, vlak bij den Noordpool en in de brandende woestijnen om den Evenaar. Een huwe- lyksreis per vliegmachine is al byna afgezaagd. iet zoo lang geleden toerde een Zwitsersch sterrek-mdige zyn bruid op de huwelijksreis mee in een ballon, waarmee zy 13 uur lang hoog in de lucht zeilden, met niets boven zich dan de sterren en niets beneden zich zicht baar dan een ondoordringbaar wolken dek. De bruid was verrukt Een Amerikaansch millionalr. Mr. Fleischmann bedacht wat anders. Hy ging met zyn bruid op reis in de pool streken en bracht eenige maanden door met jagen op zeehonden. ren dieren en ysberen en de andere avon turen van een poolreiziger Een Engelsche majoor. Powell- Cotton en zyn bruid maakten hun huwelijksreis dwars door het donkerste Afrika en brachten eenige weken door temidden van een dwergstam. Niet minder romantisch was de huwelijksreis van den Franschen graaf de Lesdain en zijn gravin, die van Peking door Tibet naar Engelsch-Indië trokken. De eenzaamheid vonden zy hier wel. want zij ontmoetten 50 dagen lang geen menschelijk wezen. De "keer- zyde van deze medaille was, dat zy op een 6000 meter hoogen top van de Himalav bijna het leven verloren, ter wijl zy by het oversteken van een ge zwollen rivier al hun bagage verloren en weken achtereen moesten leven van het gedierte, dat zy wisten te schie ten. De heer en mevrouw Le Mesurier uit Ceylon brachten hun wittebroods weken midden ïn het oerwoud door en vermaakten zich met de Jacht op wilde dieren. Maar de gevaarlijkste en tevens meest origineele huwelijksreis maakten de Amerikaansche kapitein Andrews en zyn vrouw, die op hun huwelijksdag de overtocht van den Atlantlschen Oceaan begonnen in een kano van 4 Meter lengte en 60 cM. breedte. Zy hebben Europa echter nooit bereikt. Passagiers-projectielen. De Amerikaansche professor Goddard, die reeds eerder vermaardheid heeft ver- won-en door zyn plannen om een pro jectiel naar Mars te schieten, zegt nu dat het heel goed mogelyk is om een geregelden dienst met passagiers-projec tielen van Amerika naar Europa vice versa te openen. Deze projectielen zouden voortbewogen worden door opeenvolgen de explosies in het projectiel zelf en niet alleen zouden zy sneller gaan dan Lind bergh c-s. maar ook veiliger zyn. Een ding vinden wy in de uiteenzetting van den professor niet vermeld en wel. hoe de passagiers veilig aan de overzyde kun nen landen. Wat toch wel van be lang is. Een zekere heer Vallier heeft zich ook met dit projectielenvraagstuk bezig ge houden. maar in anderen zin. Hy is tot de conclusie gekomen dat vliegtuigen niet veel hooger meer kunnen sty gen dan de 12 KM. die nu bereikt zijn. Als we nog wat. hooger komen, zyn de mo toren niet meer in staat in de verdunde lucht het toestel hooger te brengen. Dan is. wat de Franschen noemen het „pla- fend" van het menscheiyk kunnen be reikt. TenzyTenzij we een projectiel nemen, welks werking onafhankeiyk is van de samenstelling der omringende atmosfeer. De heer Vallier is doende met de constructie van zulk een luchtprojec- tiel en hoopt er zelf practische proeven mee te zullen nemen. Als de mensch het hooger den 12]/- kan uithouden, is het. volgens hem in orde. zyn projectiel- schip moet een snelheid kunnen bereiken van 12800 Meter per seconde, hetgeen, als u het per uur becyfert, vry snel is. Met dergelyke cyfers verkende, verwon dert het ons niet. dat de uitvinder over tuigd is dat hy er mee naar de maan zal kunnen gaan (in letteriyken zin). Hy ziet reeds een toekomst met de maan als kolonie van de aarde. Er zyn natuurlijk bezwaren. De kans bestaat dat dit fabuleus snelle projectiel schip gedurende de reis eenvoudig zou opbranden als een meteoor en als die moeilijkheid ondervangen is. biyft de mogeiykheid dat het hardste materiaal, waarvan het schip vervaardigd zou zyn. op groote hoogten bros zou worden als beschuit en breken by de geringste aanra king. Verder weten we niet hoe wy een voertuig op die onbekende hoogten zou kunnen besturen en of de mensch het er zou kunnen uithouden. Maar dit is allemaal t^ onderzoeken meent de heer Vallier optimistisch. In elk geval, zeegt hy, wy kunnen met de middelen, die ons thans ten dienste staan geen grooter hoogte bereiken dan 12 a 13000 Meter. Dat is onvoldoende, wy moeten 100. 200 K.M. hoog de lucht in De heer Vallier zegt het, maar waar om eigeniyk? Snuivende vrouwen. Er komen uit Amerika telkens berich ten over nieuwe modes, vooral onder de jonge vrouwen, die met hun zenu wen, hun tyd en hun geld geen raad weten. Het nieuwste is nu de herleving van het snuiven, de slechte gewoonte, die in Europa haar hoogtepunt bereikte in de 17e eeuw en nog niet geheel uit gestorven is. In. 1926 is in Amerika reeds weer 38 1/2 millioen pond snuif ge bruikt tot een waarde van 50 millioen dollar, hoofdzakelyk door jonge men schen. mannen en vrouwen. En het bedenkeiyke is. dat het ook alweer naar Europa schUnt over te waaien. Zal het nieuwe geslacht weer aan het snuiven verslaafd raken? Wy hopen het niet. 104-man-wagen. Het laatste halfdozyn jaren hebben de motorwagens van Engeland, die voor openbaar vervoer zyn bestemd, geleide- lyk voorwereldlyk-groote afmetingen aangenomen. Een goed voorbeeld vor men de Londensche omnibussen, die in den genoemdn tijd een vijftal keeren van type zyn veranderd: en elk volgend type was kolossaler dan het vorige. Er zyn nog een paar van de oudste motor omnibussen in dienst; zy kunnen 36 zittende reizigers meenemen. Het nieuwste type, dat twee paar achterwie len heeft, kan 104 zittende passagiers vervoeren. Dieudonné vrij. De Fransche apache Dieudonné. die uit het bagno van Cayenne naar Brazlilë is ontsnapt, is thans na de afkondi ging van zyn gratieering door de Fran sche regeering door de Braziliaansche autoriteiten op vrije voeten gesteld. Nungesser's moeder. Generaal Rudeano. inspecteur-generaal van de Luchtvaart in Roemenië heeft een bezoek afgelegd by de moeder van Nungesser. De deelneming in'haar ongeluk blijft dus nog steeds levendig. Zelf gelooft zU nog steeds aan den terugkeer van haar zoon. Van een testament. Onlangs overleed in Amerika de heer Lsidor Carfunkel, een man van fortuin. Toen men zUn testament openmaakte, bleek, dat hy aan zijn oenlge dochter honderd gulden had nagelaten en verder zyn belangrUk vermogen had vermaakt aan instellingen van liefdadigheid. De reden van zyn dochters onterving was het feit, dat zy zes jaar geleden, toen hy het haar verzocht, geweigerd had een raam te sluiten. 't Luchtdichte vliegtuig. Naar de Köln. Ztg. uit Bitterfeld ver neemt zullen tegen het eind van deze maand de gepensioneerde majoor Stel ling en de officier van gezondheid Korehel daar proeven nemen met een luchtballon van 9500 kub. M. inhoud op hoogten tot 12.000 M. zy willen er den luchtdruk en de temperatuur meten cn nagaan hoe motoren op deze hoogten werken. Het doel van de proeven Is de uit voerbaarheid van transatlantische vluch ten in luchtdicht gesloten groote vlieg tuigen op meer dan 10.000 M. hoogte te toetsen. „Louis de Bourbon". Een paar dagen geleden zond het Spaansche gezantschap aan dc bladen te Barcelona een mededceling, die veel had van een waarschuwing Zakoiyk kwam zij daarop neer, dat de „persoon", die zich in Praag Louis de Bourbon noemde, cntlanks zyn opvallende geiykenls met den koning van Spanje, diens broeder niet was ook al gaf hU zich daar voor uit. „Louis de Bourbon" bleef hierop het antwoord niet schuldig. Hy publiceert een tegen-verklaring, waarin hy tevens zyn geloofsbrieven presenteert. ZUn va der was koning Alfons XII van Spanje, die in 1883 tc Madrid een morganatisch huweiyk aanging. ZUn moeder werd ge dwongen Spanje te verlaten, en hy. don Alfonso Louis Jerome de Bourbon, werd ln Roemenië geboren als wettig kind van belden, zyn (stiefbroeder zou dus de regeerende koning van Spanje. Alfons XIII zijn. Louis, die hier handelt in schrijfmachinebehoeften, zegt zyn broe der en de Spaansche regeering tc heb ben verzocht, zyn aanspraken niet te bestrUden: aan dit verzoek is echter geen gevolg gegeven. Een campagne in de bladen tegen 'elkaar te voeren acht hij belachelijk. Maar hU heeft aan zyn koninklijken broeder een protestbrie! gericht, waarin hy hem den raad geelt, geen aanleiding tot verder geschrijf to geven. ZUn eergevoel verbiedt hem. brie ven aan het publiek te geven, die o.a. ook zyn moeder zouden kunnen kren ken. Louis' papier is voorzien van een koningskroon, en van een brievenhoofd in goud: Maison Royale de Bourbon. Staatsreclame. Dc Fransche minister van Openbare Werken. Tardieu, heeft besloten. Frank- ryk als toeristenland in den vreemde beter bekend te maken door dc Instelling van „ambassades du tourisme", officieel genaamd „Malsons dc France", waar de buitenlander alle inlichtingen brochures, kaarten en hoteltarieven vindt, die hU tc zUner oriëntatie noodig heeft. De eerste dezer Fransche toeristenburcaux worden niet zonder psychologische bU-ooftmerken te Beriyn en te Wec- ncn opgericht, daarna komen Londen, Kopenhagen. Madrid en New York aan de beurt. t V redes-symptoom. Een krans van cikeblaren met een lint ln de kleuren van de Duitsche re- publick is aan den voet van de Cenotaaf in Whitehall tc Londen gelegd. Het ge schiedde uit naam van het Keulsche sta tion der Duitsche Luchtvcrkcerscombi- natie. dat hiermee de nagedachtenis wilde eeren van den beroemden vlicg- tulgbestuurder kapitein Barnard, welke onlangs by een vliegtuigongeluk het le ven had verloren. De krans Is op een in het oog vallen de plaats gelegd cn trok zeer de aan dacht, wijl heden dc dag van het uit breken van den oorlog tusschen Enge land cn Dultschland verjaart. De zeilkampen te Cowe» trekken be zoeker* en bezoekster* uit alle deelea van 't Britsche rijk. Hier ziet men de hertogin van Sutherland, een fanatiek aciUtcr.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9