HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 AUG. 1927 ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. EEN SPOEDIGE REGELING GEVRAAGD. In de te Leeuwarden gehouden ver gadering van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart sprak mej. mr. C. Frida Katz uit Amsterdam over het iager onderwijs aan schipperskinderen. Spr. wees er op. dat in de allereerste plaats de ouders moeten begrijpen dat goed onderwijs voor hun kinderen nood zakelijk is. ZU deed een beroep op den inspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs, den heer dr. A. van Voort- huizen, om er toch vooral bij de re geering op aan te dringen, dat het lager onderwijs voor schipperskinderen wordt geregeld. Ten slotte noodigde zij alle belangheb benden uit krachtig samen te werken om de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat een regeling getroffen wordt. Nadat eenig debat was gevolgd stelde de heer J. Post, Amsterdam, de vol gende motie voor: „De vergadering van directeuren en leeraren der Binnenvaart- en Vis- scherijscholen, vertegenwoordigers van vakorganisaties van alle richtingen, binnen-scheepvaart- en onderwijsorga nisaties, belegd door het Onderwijsfonds van de Binnenvaart; gehoord de inleiding van mej. mr. C. Frida Katz en de daarop gevolgde debatten; spreekt eenstemmig als haar innige overtuiging uit. dat de regeering van Nederland niet langer mag wachten met het brengen van het lager on derwijs voor schippers- en kramers kinderen onder het buitengewoon on derwijs. Zij draagt het bestuur van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart op deze motie zoo spoedig mogelijk mon deling toe te lichten bij den betrok ken minister". De motie werd met algemeene stem men aangenomen. BORRELEN OP DE POF. GEVOLGEN EEN KAAK STUKGESLAGEN. Donderdagavond, verhaalt de N. R. Ct.. zat een meneer in een café in de Wester Wagenstraat te Rotterdam De omstandigheid, dat de contanten, welke hij bij zich had niet toereikend waren om de vele consumpties te be talen. verontrustte hem niet, omdat een vriend, die altijd goed bij kas was. hem had beloofd, dien avond in het café te komen. Een kleine leening zou alle moeilijkheden uit den weg ruimen. I Het uur waarop de vriend zou bo men, naderde, was er en verstreek, maar de vriend bleef uit. Een half uur verliep, een uur, vijf kwartier ver streken, maar de vriend kwam niet. Het werd den bezoeker nu toch wel wat bang te moede en hij keek van de klok naar de deur, van de deur naar de klok en dan weer in zijn portemonnaie Maar hoe dikwijls hij ook telde, he bedrag bleef beslist te laag. In arren moede bestelde hij toen nog maar eens •wat Hij kwam toch geld te kort en of het nu veel of weinig was, dat kwam op hetzelfde neer. Het werd later en later en de eenzame bezoeker werd steeds somberder. De vriend zou nu zeker niet meer komen en het verteer de bedrag was inmiddels bedenkelijk hoog geworden. t Werd „hoog tijd" en de kellner kwam om af te rekenen. Toen volgde het verhaal van den vriend, die niet was gekomen, van het geld, dat er evenmin was en tenslotte bood de be zoeker aan zijn hoed in pand te ge ven. De kellner hechtte geen geloof aan het verhaal en met volkomen minach ting voor de waarde van het hoofd deksel sprak hij als zijn stellige meening uit, dat de meneer het er op had toe gelegd, een heelen avond gratis te drinken. Met zulke klanten had men liever niet te doen. De kellner wilde zijn woorden van een krachtig gebaar vergezeld doen gaan. Het gebaar vond zijn einde evenwel op het gezicht van den bezoeker en de kracht had den onderkaak gebroken. De bezoeker is in het ziekenhuis aan den Coolscingel ver bonden. Tegen den kellner is proces verbaal opgemaakt. BEZOEK AMERIKAAN- SCHE JOURNALISTEN AANBIEDING GEDENK- PLATEN. Een gezelschap Amerikaansche jour nalisten zal ons land bezoeken. Naar gemeld wordt zal tijdens de luch die de Nederlandsch-Amerikaansche Fun datie en de Nederl. Amerikaansche Ka men van Koophandel op Dinsdag 9 Aug.. a.s. den Amerik. persvertegen woordigers in het Koloniaal Museum te Amsterdam zullen aanibeden, door den heer Dr. Frank Bergen Kolly uit New- York een tweetal gedenkplaten aan de Nederlandsch Amerikaansche Fundatie worden overgedragen. De eerste gedenkplaat, aangeboden door de ..City History Club" der stad New York, zal later bevestigd worden aan het gebouw van het eerste „West Indische Huis" in de Haarlemmerstraat te Amsterdam. De tweede gedenkplaat aangeboden door de „Reformed Pas tor's Association of America" zal beves tigd worden aan het gebouw in het Begijnhof, waar de eerste kolonisten vóór hun vertrek uit- Nederland naar de nieuwe wereld bijeenkomsten hielden. Er is nog een derde gedenkplaat op komst, die bevestigd zal worden aan den Scheierstoren ter herdenking van het vertrek van Hendrik Hudson naar de Nieuwe Wereld. Deze plaat zal worden aangeboden door de „Greenwich Village Historical Society" aan de gemeente Amsterdam- VERKOOPING MET HINDERNISSEN. NOG GEEN „LAMPIE LICHT" VOORDEEL. De Maasbode doet het volgende ver haal van hetgeen te Rotterdam is ge beurd: Eenige dagen geleden kondigde een advertentie aan dat er in de autogarage Renault" aan de Scheveningsche straat te Rotterdam een gedwongen verkoop van drie auto's zou plaats hebben. De eigenaar van deze wagens had n.l. gedu rende anderhalf jaar de stallingskosten n:ec betaald, een bandenfabriek bezat op hem een onbetaalde vordering en zoo wel de garagehouder als de bandenfa briek hadden tenslotte een advocaat in den arm genomen, waarvan het gevolg was deze openbare verkooping van de auto's. De advocaat van den garagehouder, die de grootste vordering had, behield zich bij de veiling het recht van retentie (terughouding) voor, indien de wagens samen niet minstens 750 gulden zouden opbrengen. Toen nu de deurwaarder begon, bevon den zich in de garage zestien kooplustige personen van wie er vijftien „in combi natie" aanwezig waren. Deze combinatie naar gelang van de omstandigheden ver sterkt of verzwakt bestaat uit een stelle tje kleine handelaartjes die door van elk de centen bij elkaar te leggen, koopjes probeeren te halen en dan weer gauw verkoopen om de winst samen te deelen. Zoo hadden de scharrelaars kort geleden met z'n zes en twintigen een auto '-ocht, die tenslotte aan elk een winst van 35 koperen centen had opgeleverd. Maar Donderdag had men toch hoop dat er „een lampie licht en 'n goeie si gaar" op over zouden schieten. Elacie, de 16e kooper, een buitenstaan der, zou leelijk roet in het eten gooien. De eerste auto, een Jeweth in behoor lijken staat kwam aan bod, de eenzame bood tegen. Op 575 bleven de scharre laars er aan hangen, maar zooveel geld hadden ze niet en 't was „Jantje con- tantje", boter bij de visch. Daarom werd de wagen opnieuw ge veild en nu had de eenzame hem te pak ken voor 375 gulden. Oie kwam echter niet voor zich zelf en vroeg den deur waarder „of 't ie niet effe wou wachten, dan kon hfl er met z'n opdrachtgever over praten. De deurwaarder, die graag zou gauw mogelijk klaar wilde zijn had hier echter geen ooren naar en terwijl kooper no. 16 aan 't delibereeren ging met z'n baas, veilde hij door. De verheugde combinatie wist toen voor 50 gulden het stuk, twee der drie automobielen in handen te krij gen en betaalde onmiddellijk. Buiten hadden ze een oude rammelkast staan, die als trekkracht dienst moest doen en full speed werden de nieuwe eigendom men die zelf niet meer. konden rijden een voor een weggesleept en op de Bin nenrotte en in de Kalvers traat neerge zet. Kooper no. 16,die nog niet betaald had, scheen het met zijn opdrachtgever niet eens te kunnen worden, hij kwam althans niet terug en daarom werd ten slotte auto no. één voor de derde maal in veiling gebracht en voor 500 gulden het eigendom der combinatie die inmid dels de duiten bijeen had weten te krij gen. Dit geld zou door eenige leden naar den advocaat van den garagehouder ge bracht worden, doch bij ongeluk kwamen zij bij den raadsman van de bandenfa briek terecht. Die wist van het recht van retentie niet af en accepteerde het geld, zoodat de scharrelaars zich vergenoegd in de handen wreven. Voor zeshonderd guldentjes drie auto's. Tjonge, daar zou een stevig glaasje bier op overschieten. De advocaat van den garagehouder was inmiddels eens poolshoogte komen nemen en kwam juist op tijd om te ver hinderen dat auto no. één, de wagen die driemaal verkocht was, werd weggesleept. Hy maakte gebruik van zijn recht op retentie, haalde de politie erbij en liet de auto's alle drie in beslag nemen op grond van art. 348 van het wetboek van straf recht: „Hy die opzettelijk zijn eigen zaak 'of ten behoeve van een eigenaar een hem niet toebehoorende zaak onttrekt aan een ander die daarop recht van pand. terug houding, vruchtgebruik heeft, wordt ge straft enz.". Het werd een treurig einde: de auto's moesten door de combinatie naar de post Duivevoordestraat gesleept worden. Dat ging niet zonder tegenspoed, de wagens waren caduc, de benzine van de eerste raakte op en er moest „op de pof" nieuw voedingsmateriaal worden gekocht. De combinatie had een kwajen dag, geen cent verdiend, verlies van benzine en den heelen dag gesjouwd in de warm te. Het „lampie licht" was er zelfs niet op overgeschoten. Tot zoover het verhaal van De Maasbode. In den N.R.Ct. lezen wij nog dat het ten slotte gelukt is tot een schikking te komen. De combinatie kreeg haar geld terug, de auto's zijn nogmaals verkocht en nu voor een prijs, welke hooger is dan de limiet van f 750 en de beslagen opgeheven. Het heer de com binatie alleen heel wat benzine ge kost. BRAND TE LEIDEN. DE JUSTITIE DOET ONDERZOEK. Te Leiden is brand uitgebroken in een perceel in de Hansenstraat waarvan het bovengedeelte is bewoond door O. Beneden woont een 61-jarige juffrouw die ziek te bed lag. Toeon zy bemerkte dat boven brand was O. was met zyn familie naar Katwijk verliet zij ijlings 'net bed en waarschuwde zy de buren die zich onmiddeliyk in het huis begaven om de 64-jarige weduwe G. P. die bU O. inwoont en die eenigszins verlamd is te redden. Beide dames werden daarna by de buren onderdak gebracht. De brandweer was den brand spoedig meester. De bovenverdieping is groo- tendeels uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Vrydag is het parket van Den Haag naar Leiden ge gaan om een onderzoek in te stellen. AMSTERDAM'S BEGROO TING VOOR 1928 Meer uit de belastingen en uit de bedrijven. De verkiezingen kostten f 103000 De gemeer.tebegrooting van Amster dam voor 1928 Is ten stadhuize gereed. Volgende week zal zy verschUnen. Wet houder Wibaut deelde inmiddels de Pers reeds eenige cyfers mede. Groot is de waarschijnlijkheid dat er voor 1928 geen belastingverhooging zal komen. De be groeting is geraamd op 106.350.865 te gen 105.627.637 voor 1927. De sluitpost der begrooting is de inkomstenbelasting welke begroot is op 24.950.000. Biyft dus 4 1/2 a 5 millioen te dekken. Aan de mededeellngen die De Tyd verder doet over het ontwerp-begrooting ontleenen wy het volgende: Over den belastingfactor der inkom stenbelasting spreekt de begrooting zich thans niet uit! By een factor van 0.6 zal de opbrengst zUn naar raming f 24.950000 Het reservefonds zal einde van het Jaar bevatten 4.094.000. Als men hieraan, zoo stelde de wethouder, vier millioen ontleend, zal er nog een millioen onge veer te dekken overbiyven. De begroo ting zou dan, 4 millioen geput uit het reservefonds, nog met één millioen zyn sluitend te maken. De mogelijkheid be staat echter, dat tusschen nu en Mei een hoogere belastingopbrengst blykt dan geraamd is, zoodat de mogelykheid. zelfs de waarschynlijkheid bestaat, aldus de wethouder, dat de belastingfactor niet veranderd behoeft te worden. Beziet men de begrooting in onder deden, dan blykt, dat de belastingop brengst 4917.000 hooger is geraamd dan verleden jaar. dat het gezameniyk saldo uit de Bedryven 357.000 meer is dan voor 1927, nl. gas 154.000 aan uit- keering méér, voor waterleiding 37.000 meer. voor electriciteit 61.000 meer, voor telefoon 177.000 meer en voor tram 50.000 meer. Daar staan voor de Bedryven meerdere uitgaven tegenover b.v. 148.000 meer uitgaven bij de vee- ren (nieuwe ponten Valkenweg) 55.000 meer by Handelsinrichtingen enz. „Onderwys" vraagt 773.000 méér, „Openbare Werken" vragen 588.561 méér dan verleden jaar en wel 500.000 voor gewoon onderhoud der bestrating (buiten 't asfalteeringsplan dus) en 250.000 voor bruggenbouw, waartegen over weer enkele mindere posten staan. „Maatschappeiyke Steun" heeft 4V9.000 méér noodie. Onze „openbare veiligheid" eischt 225 000 méér en wel 63.000 méér voor de politie, ondanks de daar doorgedreven bezuinigingen, 16.000 meer voor brandweer en 69.000 meer voor openbare verlichting. Volkshuisvesting vordert 179000 méér op aan „allerlei". Het „Algemeen Beheer", nl. de secre tarie, is 97.000 voordeeliger dan 't af- geloopen jaar. Hoe dit komt? Wel, doordat er in 1928 geen verkiezingen zullen 7,yn. Die ver kiezingen hebben Amsterdam in 't af- geloopen jaar rond 103.000 gekost! DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. LANDBOUWKUNDIGE ONDERZOEKINGEN. Reeds zéér binnenkort, n.l. onmid deliyk nadat het zeewater zal zijn af gemalen. zal in den Andijkschen proef- polder der Zuiderzeewerken een begin worden gemaakt met het nemen van talryke grondmonsters, zulks onder leiding van dr. Hissink, directeur van het Bodemkundig Instituut te Gronin gen. Deze monsters zullen onderzocht worden op mechanische samenstelling en tevens op plantenvoedende stoffen, zooals prof. Van Bemmelen indertUd heeft gedaan voor de gronden der IJpoIders. Bovendien zal een bacteriologisch onderzoek worden verricht, echter niet slechts van de monsters uit den proef- polder. doch in vergelijking met (be groeide) kwelders en schorren, (nlet- begroeide) ingedükte slikken en ten slotte zal een vergelijking worden ge maakt met verschillende in cultuur zijnde gronden. Op grond van de resultaten dezer onderzoekingen zal dan een geologische kaart worden opgemaakt, waarna in deeling van het pl.m. 40 bunder groote terrein in strooken zal volgen. Men hoopt nog dezen herfst met de verkaveling van den polder gereed te komen. In landbouwkundige kringen ls men de verwachting toegedaan, dat de er varing in den proefpolder zal leiden tot de conclusie, dat diepe, open be- greppeling op de Zulderzeegronden als een noodzakelijk kwaad moet worden beschouwd. Natuurlijk zal men om velerlei redenen, o.a. machinale bewer king, trachten het zonder deze te stellen, doch de verwachtingen om trent die mogelijkheid zyn niet hoog Venier heerscht, volgens het Hbld. in sommige kringen de verwachting, dat groenmaken met gras en klaver een waardevol middel zal zyn tot in cultuurbrenging; de grond krygt dan rust, terwyi onkruidvorming cn struc- tuurbederf voorkomen worden. Vóór alles zal rekening gehouden moe ten worden met de conclusie, welke uit vroegere in cultuurbrenging van zoute gronden kan worden getrokken, n.l. onvoldoende omwatering en te vroeg begonnen. Als leider der landbouwkundige on derzoekingen in den proefpolder zal fungeeren ir. W. A. Bosma. WaarschUnlyk zal ook in den proef polder zelfs een laboratorium voor grondonderzoek worden gevestigd, zoo dat niet alle monsters naar Groningen gezonden behoeven te worden. SCHEIDINGEN Naar bemeld wordt zijn de heeren Mr. P. Drooglever Fortuyn. lid van de Tweede Kamer en van den Gemeente raad van 's Gravenhage, oud-wethou der dier gemeente en mr. A. Jonker, directeur van de Verecniging van Ne- derlam^chen Gemeenten, benoemd tot Ridder in de Orde van het Legioen van Een VASTE LUCHTPOST- DIENST NEDERLAND. INDIë. MET ACHT VLIEGTUIGEN7 Zooals wij reeds meldden heeft de K. L. M. zich tot de regeering gewend met voorstellen in zake het Instellen van een vaste lucttverbinding tusschen ons land en Indië v.v. Naar de heer A. Plesman, directeur der K. L. M. in vervolg op deze roede- deelingen in de N. R. Ct. heeft mede gedeeld heeft de K. L. M. den minister van waterstaat voorgesteld een post- dienss in te stellen, die voorloopig met acht vliegtuigen zou worden onderhou den. zoodat er van de beide eindpunten iedere vreek een vliegtuig zou kunnen vertrekken. Het scheme voor dezen dienst is met den heer Damme, den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie besproken. De K. L. M. heeft zich op het standpunt gesteld, dat de posterijen garantie zouden moeten ge ven voor een vaste hoeveelheid post per vliegtuig. Op het oogenblik is men aan het hoofdbestuur bezig na te gaan in hoe ver de post hiertoe in staat zou zyn. De rekening is, dat met een extra luchtrecht van 50 ct. per brief een kilogram post f37.50 zou opbrengen. Volgens de op de luchtiyn Toulouse Casablanca (van de maatschappU La- ticoeve) en de lyn CairoBagdad ver kregen gegevens acht de K. L. M. een de posterijen rendabele exploitatie op het veel belangrijkere traject Neder landIndië v.v. zeer goed mogeiyk. De heer Plesman wees er in dit ver band op, dat de ondervinding op de ge noemde luchtlynen heeft geleerd, dat grooter frequentie en korter duur van het briefvervoer de hoeveelheid brieven, die verzonden wordt, doen toenemen. BIJ HET SLACHTEN VAN EEN KOE SLAGER KREEG DEN KOGEL. Woensdagavond zou by den slager De Boer te Oranjewoud een koe wor den geslacht. De slager hield, aan een touw, de koe vast; juist toen de knecht het schot loste, vertrok de koe den kop, met het gevolg, dat de kogel in een der schouders van De Boer terecht kwam. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen. In het ziekenhuis te Heerenveen is de kogel, naar het „Volk" meldt, nog dezelfden avond verwijderd. Dit ongeval is dus nog goed afgeloopen. GEBREK AAN ARBEIDSKRACHTEN Naar men meldt, heerscht er mo menteel in de groote ontginningsbedry- ven in de Peel, waar de oogstdrukte in vollen gang is gebrek aan arbeidskrach ten, met name aan korenmaaiers. LETTERENEN^KUNST. RUBENSFEESTEN TE ANTWERPEN. De byzondere Antwerpsclie correspon dent van het Hbld. schrijft: Behalve de reeds van andere zyde ver melde tentoonstellingen aan het werk gewyd van den in 1577 te Siegen (Duitschland) geboren grootmeester der Vlaamsche schilderkunst, vinden de vol gende officieele feestelyklieden plaats. Zaterdag 13 Aug. te 4 uur, vertrek van het Stadhuis van gemeente-autoriteiten en genoodigden naar het graf van Ru bens; om half vyf bloemenhulde aan den voet van Rubens' standbeeld; 's avonds 8 uur uitvoering der Rubenscantate van Peter Benoit en Julius de Geyter. Zon dag 14 Aug. ontvangst ten stadhuize van kunstenaars en andere genoodigden; Maandag 15 Aug. plechtige academische samenkomst in de zaal van de KoninkL Vlaamsche Opera. Des avonds reprise van de Rubenscantate en verlichting van officieele gebouwen, pleinen en straten. Als meer voor het groote publiek aan- trebkelykheden valt te vermelden een reeks feestelijkheden op de openbare we gen. In de meeste deelen der stad zyn wijkcomités druk aan het samenstellen van een afwisselend feestprogramma. Reeds worden in tal van straten op plei nen versieringen aangebracht. Op de Keizerlei wordt gewerkt aan schilderen en bekleeden van een reeds verrezen eerepoort, zuilen en hooge masten, ter wijl voor de Vlaamsche Opera eveneens een indrukwekkende versiering wordt ge plaatst. Het ontbreekt in de feestweek natuur- ïyk wel het minst aan wandelconcerten en langs de straten trekken van met muziekkorpsen vergezelde feeststoeten. VAN DEN ARBEID ORGANISATIES VAN TEXTIELARBEIDERS. NIEUWE SAMENWERKING? Donderdag heeft te Enschedé een conferentie plaats gehad tusschen de hoofdbesturen van de textiel-arbeiders- orzanisatses ..De Eendracht", ..St. Lam- bertus", „Unitas" en de Landelyke Fe deratie, ter bespreking van een nieuwe samenwerking. In 1924 is nl. tydens de groote staking en uitsluiting een érnstig conflict ge rezen tusschen „De Eendracht" en de belde Chr. organisaties, welke laatste het werk hervatten. Deze conferentie had plaats op uit- noodiging van de Federatie. Uit de be sprekingen bleek, dat men van een nieuwe samenwerking niet afkeerig was. Ten slotte deed de Federatie een voor stel, waarin de rlchtiynen hiervoor werden aangegeven en waarby een be paling is gemaakt, waardoor het ge beurde van 1924 voorkomen wordt. Dit voorstel zulle nde hoofdbesturen nader onder de oogen zien; over eenige weken zal opnieuw worden geconfereerd. UIT DE METAAL INDUSTRIE. GEEN LOONSVERLAGING. De R.K Werkgeversvereeniging in de metaalnyverheid heeft aan de samen werkende Chr. R.K. en moderne metaal bewerkersbonden medegedeeld dat zy niet treedt in het voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek naar den toestand der emaillefabriek „Vul- caansoord" en dat zy onder deze omstan digheden haar voorstel tot tien procent loonsverlaging intrekt. Hiermede zyn de verwikkelingen geëindigd en is een drei gend conflict voorkomen. RECHTSZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. BEHANDELING VOOR ARNHEMSCHE GERECHTSHOF Naar de Tel. verneemt zal de bekende Culemborgsche moordzaak tegen net ein de van September voor het gerechtshof te Arnhem behandeld worden. Voor deze zaak bestaat, aldus het blad, in juridische kringen thans groote be langstelling. In het vonnis van de recht bank te Tiel, in de strafzaak tegen J. V. cn C. S., die by dat vonnis ieder tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroor deeld. komt een zinsnede voor, waarop thans sterk de aandacht is gevestigd. Na; de verschillende verklaringen der getui gen te hebben gereleveerd, zegt de recht bank: „dat zy voor de constructe van het bewys eenige malen gebruik heeft ge maakt van een z.g, testimonium de audi- tu. doch dat zy daarby de meest mo- gclyke behoedzaamheid heeft betracht'. Hiermede doelt de rechtbank in de eer ste plaats op de verklaringen van vrouw K., de weduwe van een gewezen politie beambte. die den moord mede zou heb ben gepleegd en zich later van het leven heeft beroofd, na zyn vrouw in de ge heimenissen van den moord te hebben Ingewijd. Voorheen waren getuigenissen van ..hooren zeggen" absoluut uitgesloten en meest alles op eigen waarneming be rusten. doch den laatsten tyd is daarin eenige wyziging gekomen door de recht spraak van den Hoogen Raad. die zulke verklaringen voor de bewysconstructle in zekere gevallen toelaatbaar achtte. Deze beslissingen van den Hoogen Raad hebben evenwel betrekking op de be palingen van het nieuwe wetboek van strafvordering en nu heeft destijds het Amhemsch gerechtshof reeds beslist, dat deze zaak, alsnog vallende onder het oude wetboek vau strafvordering, ook volgens de voorschriften van dit laatste zal moeten worden behandeld. Het Hof, en wellicht later de Hooge Raad, zullen hebben te beslissen, of de ze nieuwe rechtspraak omtrent het testi monium de auditu ook voor het oude wetboek geldt. Wordt deze vraag ontkennend beant woord. en vallen dus de hier zoo vee! be- teekenende verklaringen over hetgeen de getuigen van anderen hebben gehoord, weg. dan zal de samenstelling van het bewys weer op grootere moeiiykheden stuiten. LANDBOUWER VERMOORD EISCH LEVENSLANG. Voor de rechtbank te Assen heeft terechtgestaan de landbouwer R. R. die beschuldigd te dat hU den by hem inwonendeo landbouwer D. W. heeft vermoord om zich een bedrag ran f 1540 aan geld te kunnen toeëlgenen. De zaak heeft zich. volgens de acte van beschuldiging, aldus toegedra gen: De landbouwer Dirk Wit woonde al leen op een kleine boerderij te Schot- tershulzen (Zuidwolde). zijn familie woonde ln Noord-Holland. Dam- zijn woning verbrandde kwam hy ln huis bU zijn buurman R. R„ eveneens land bouwer die daar met zUn vrouw en kind woonde. Op 11 Februari was Dirk Wit spoor loos verdwenen: aanvankelijk dacht men dat hi.1 naar zijn familie vertrok ken was, doch bij onderzoek bleek dit niet het geval te zUn en verzocht de familie aan de politie pogingen tot opsporing van zUn nieuwe verblijf plaats te doen. Dirk Wit had ongeveer een bedrag van f 2000 dat hem door de assurantie my. was uitbetaald. In den nazomer van 1926 werden uit een weide in de gemeente Zuidwolde een tweetal pinken vermist en welke pogingen de politie, ook in het werk stelde om den dader yan dezen dief stal ln handen te krijgen, het mocht niet gelukken. Begin April 1927 kreeg de politie aanwyzlngen dat de pinken in den stal van den landbouwer R R zouden zyn en by onderzoek bleek dit juist te zijn. R. werd in verhoor genomen en be kende de twee pinken uit de weide gestolen te hebben. HU werd daarop naar Assen gebracht en in voorarrest gesteld. Na die overbrenging kwam aan het licht dat R. zich aan een veel ernsti ger feit had schuldig gemaakt. Het was verschillende Ingezetenen van Zuid wolde opgevallen, dat R. zich, na da vermissing van W. uitgaven veroor loofde. die hij anders niet in staat was te doen, daar zyn financleele positie niet rooskleurig was. De politie zocht tusschen de buiten gewone uitgaven van R. en de vermis sing van Dirk Wit verband en haar vermoeden bleek Juist te zUn. Nadat R. naar Assen was overgebracht werd zyn echtgenoote een streng verhoor af genomen en heeft deze medegedeeld, dat haar man in den vroegen morgen van 11 Februari, toen zU samen in een naburige plaats de markt zouden be zoeken. in de schuur Dirk Wit met een dubbelloops jachtgeweer had doodge schoten, terwijl haar man la! .- het lUk van Wit terzijde van het huis be graven had. Een bedrag aan geld groot f 1540, toebehoorende aan W. had R. zich toegeëigend. Uit een door dc Justitie Ingesteld onderzoek bleek, dat werkelijk het ïyk van Wit naast de woning begraven was. R.. die te Assen ln verhoor werd ge nomen. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Als verdediger was toegevoegd mr. M. 6. Kallema. Bekl. ontkende dat hy Wit heeft willen doodschieten en dat hy den moord heeft begaan om hem geld af te nemen. Het was hem bekend dat Wit naar zUn familie in Noord-Hol land ging en hy beweerde dat Wit hem ongeveer f 300 schuldig was. Daar deze onkentenls ln strijd was met zyn verklaring voor den reehter-commlssa- ris, werd deze verklaring hem voorge lezen. waarna hy erkende de bedoeling te hebben gehad hem dood te schieten om het geld machtig te worden. De ambtenaar van het O.M. gaf een overzicht van het verschrikkelijke feit. door beklaagde begaan, noemde de oorzaak geldzucht, toekende zeer uit voerig de koelbloedigheid, hei onbewo- gene. het cynisme van den persoon van den schuldige, die de brutaliteit had om de familie van den vermoor de na den moord zelfs nog om geld te vragen en eischtc levenslange ge vangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cent* per regel. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. Dan begint de feestmaaltijd. Jongen, jongen, •vat wordt er gesmuld. Snuffelgraag zit tus- tcher. twee Knagelijntjeszijn tante cn zijn zus, en hij heeft het best naar zijn zin. Maar zus Knagclijntjc vindt het toch jammer dat er écn stoel leeg is Stil staat ze van tafel op cn sluipt naar den eolder. Ze heeft haar schoteitje met de helft van haar eigen stuk taart er op. Daar, dat voor jou, aap van een muis, zegt ze tegen Neuswijs. Je verdient het eigenlijk niet....

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11