BUITENLANDSCH OVERZICHT 'liiiiiiiiiigiiii Volkenbond, dan moet zfl In de praktijk overgaan. Het is niet de moeite waard er de weldaad ieder jaar gedurende een maand van te verkondigen oh*, gedu rende de elf andere maanden van het jaar terug te keeren tot de opvattingen, die failliet hebben gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. KORT EN BONDIG. De prins van Wales, prins George en de Britsche premier Baldwin, zyn thans op reis naar Calgary, van waar de beide prinsen zullen vertrekken naar de hoe ve. welke het eigendom is van den prins van Wales. Baldwin zal te Banff (Al berta) blijven en op zijn terugreis naar Montreal, verscheidene redevoeringen houden. In een gevecht met dranksmokkelaars zijn een kustwachter en een beambte der federale politie gedood, terwijl twee kustwachters ernstig zyn gewond. De groothertogelijke familie van Luxemburg is verblijd met de geboorte van een zoon. Uit Kopenhagen komt bericht dat de gezondheidstoestand van keizerin-we duwe Maria van Rusland, de moeder van wijlen tsaar Nicolaas II, haar om* geving ernstige bezorgdheid inboezemt. Draadloos wordt via Berlijn' gemeld, dat binnenkort het aftreden van ver scheidene Portugeesche ministers is te verwachten wegens geschillen tusschen de regeering en den opperbevelhebber van het leger. Volgens bericht uit Konstantinopel aan Duitsche bladen heeft de Turkscbe regeering uit praktische overwegingen den Zondag tot openbaren rustdag inge steld inplaats van den Vrijdag, die tot nu toe volgens het Mohammedaansch geloof de wekeiyksche rustdag was. 'n Half millioen stakers Aan de protesttaking ten gunste van Sacco en Vanzetti wordt door duizenden arbeiders deelgenomen. De leiders van de vakvereeniging Industrial Workers of the World, welke uit socialisten en communisten bestaat verklaren, dat zich tot dusverre reeds meer dan een half millioen mannen en vrouwen by de pro teststaking hebben aangesloten. In een katholieke kerk. staande in een wijk, welke door ongeveer 150.000 Italianen wordt bewoond, is een bom ontploft, waardoor de kerkramen spron gen en vele zuilen scheurden. Deze aan slag houdt ongetwyfeld eveneens ver band met de zaak-Sacco en Vanzetti. daar kort na de ontploffing biljetten werden rondgedeeld, waarin een protest vergadering tegen de aanstaande terechtstelling werd aangekondigd. Een bedreiging uit Kopenhagen In de middag-editie van ,3erlingske Tidende" wordt de volgende brief ge publiceerd, „Indien de twee Italianen worden gedood, zullen ook de leden van de Amerikaansche legatie hier ter stede gedood worden. Beschermende maatre gelen zullen van geen nut zyn." Deze brief was onderteekend met „Vrijheid". De politie heeft reeds eenige politie beambten in burger in de directe omge ving van het lagatiegebouw gestatdon- neerd. Genoemd blad verneemt, dat de geheele beschikbare politiemacht voor as. Donderdag geconsigneerd is. Buiten gewone maatregelen zullen op den dag, volgende op de executie worden geno men, om de Amerikaansche legatie aan de Amaliegade te beschermen. Het ver keer langs het gebouw zal dien dag vol komen gestremd zyn. De verontrustende berichten uit New York over bomaanslagen op onder- grondsche stations hebben er natuur lijk toe bygedragen, dat de ontplof fing in het kleine ondergrondstation van Aldwych door het publiek is opge blazen tot een bomaanslag van den eersten rang. Zoo erg was het echter lang niet, gelijk uit de reeds vermelde feiten blijkt. Om ongeveer tien uur, nadat de lift met passagiers naar boven was ge gaan en vele anderen op het perron wachtten, hoorde men plotseling een harden knal door het station echoën. De stationsbeambten snelden naar de op een paar pas van de liftschacht ge legen toiletten, vanwaar het geluid van den knal was gekomen. Uit een der kabinetten kwam een dun rookwolkje te voorschijn. De muren waren iets be schadigd en op den grond vond men enkele stukjes blik. die waarschijnlyk de bus hebben gevormd, waarin de ont- ploifingsmiddelen zich bevonden. Dat was de eenige schade. Doch door de stad ging al spoedig het gerucht van een „bomaanslag op het station Aldwych" en de namen van Sacco en Vanzetti waren op ieders lippen. Van officieele zijde wordt niet het minste belang gehecht aan het ge beurde en men gelooft, dat de aan slag het werk is van een smisteren grappenmaker. De Kamer van Afgevaardigden van Uruguay heeft president Coolidge een telegram gezonden, waarin geprotes teerd wordt tegen de executie van Sacco en Vanzetti. De Parijsche 24-uurs- staking Er' is een ministerraad gehouden waarin, naar verluidt, besloten is sanc ties te treffen tegen de ambtenaren die aan de 24-uurs staking van giste ren ten behoeve van Sacco en Vanzetti hebben deelgenomen. Volkenbond Waarom De Jouvenel vertrekt Een bericht van Belga heeft in ons Ochtendblad gemeld, dat senator Henri de Jouvenel aan Briand heeft medege deeld, dit jaar geen deel meer te zullen uicmsken van de Fransche delegatie ter Volkenbondsvergadering Naar te Parys wordt gemeld, zet De Jouvenel ook in de Matin uiteen waar om hy dit jaar geen deel van de dele gatie voor den Volkenbond wil uitma ken. Hij keurt nl. de methode af. die. evenals vóór den oorlog, bepaalde groote mogendheden in plaats van de meerder heid aller landen over het lot der we reld wil laten beslissen. De wil tot vrede alleen is niet genoeg, zegt De Jouvenel nog in zijn uiteenzet ting in de Matin. De meerderheid der volken heeft alty'd den vrede gewild; maar tot dusver heeft de methode niet gedeugd. Gelooft men aan die van den HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 AUG. 1927. Do algcmeene opinie Is echter dat de Italianen niet aan de handen van den beul zullen ontsnappen, wy schre ven al eerder over de Amerikaansche mentaliteit die by de berechting van Sacco en Vanzetti heeft voorgezeten. De verklaring die Prof. W. Kirchwey, oud-directeur van de Sing-Sing-gevan- genis, die verbonden is aan de Columbia universiteit in New-York, heeft afgelegd is zeer typecrend. Kirchwey vertoeft thans tijdens zyn vacantie in Berlijn. Hy is een erkend autoriteit op het ge bied van strafvoltrekking en heeft ge zegd, dat, voor zoover hij de stukken kent. het vonnis tegen de Italianen be rust op aanwyzing van een hoogst be- denkeiyk karakter. De opvatting van het Amerikaansche publiek, dat iemand met radicale politieke denkbeelden een gemeene misdadiger is, is den Italianen noodlottig geworden. In werkeiykheid spreekt alles tegen de veronderstelling, dat Sacco en Janzetti den hun ten laste Belegden roofmoord inderdaad gepleegd zouden hebben. Kirchwey gelooft echter, dat de vol trekking van het doodvonnis op Woens dag a.s. niet meer tegen te houden zal Tc Ommen wordt de jaarlijksche bijeenkomst der Theosofische vereeniging „De Ster in het Oosten" gehouden. Mevr. Dr. Annie Besant (x) verlaat met eenige vol. gelingen haar tent. De Franschman Bicarre wil de ouderwetsche fietstrapoer» vervangen door bovenstaand mechaniek Nog eens iets over de diepere beteekenis van 't geval Sacco-Vanzetti. Thayer heeft geweigerd de executie uit te stellen. Wel ke wegen staan nu nog open?De opstan digheid in de groote wereldcentra. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vandaag .Woensdag, zal de beslissing vallen. Twee phases heeft de commis sie die zich ten doel stelt Sacco en Van zetti van den dood te redden reeds door gemaakt. Het verzoek aan het Hoogge rechtshof van Massachusetts tot revi sie van het vonnis en uitstel der exe cutie werd afgewezen. Toen werd een beroep gedaan op rechter Thayer die óók nog zyn vonnis herroepen kan. Hy heeft nagedacht, hy heeft geconfereerd roet de verdedigers-.. Hy heeft gewei gerd. Dit was de tweede phase, die dichter haar den dood toebracht. Thans rest nóg een poging. De verdeginig heeft het recht volgens Thayer's uitspraak in be roep te gaan op het Supreme Court van Massachusetts van de beslissing van het SupremeCourt. dat gisteren de ge vraagde „writ of error" afwees. Dit is een stap in de pogingen der verdediging om van alle mogelijkheden, die de staatsrechtbanken bieden, gebruik te maken alvorens zich tot de „federal courts" te wenden. Volgens het Reuter-telegram dat ons deze modedeeling bracht, staan dus nog eenige formeele wegen open. zyn. Tegen de openbare meening in Amerika hebben de „buitenlanders" en „bolsjewlki" van den beginne af geen kanS gehad, inzonderheid niet in het kleine provinciestadje Dedham, waar de rechter zich als verdediger van de Ame rikaansche samenleving beschouwt en de kleinburgeriyke gezworenen zich ver tegenwoordigers van die maatschappe lijke orde achten. De lezer die op de hoogte is door lit teratuur of door eigen ondervinding van Amerikaansche rechtstoestanden. zal weten dat Inderdaad de politieke con servatieve en godsdienstige Amerikaan sche overtuigingen, vooral ook in den staat Massachusetts een bolwerk zyn, waarop menig redelijk argument dood loopt en dat alles wat eenigszins extre mistisch is getint, en bovendien nog ge ïmmigreerd is uit Zuid- of Oost-Europa, met taaie onverzettelykheid weert. Wee dengene, die niet binnen dat bolwerk thuis hoort, en die er als „vcdachte" moet terecht staan F. A. Over twintig jaar Naar aanleiding van het feit. dat voor de eerste maal eqn vrouw Madame Pi- chot, benoemd is tot onder-chef de bu reau by de prefectuur van deSeine hangt een Fransch blad een schoon toekomst beeld op. Over twintig jaar. zegt het. zullen wij een ander sensationeel bericht lezen, wy zullen vernemen, dat er een man benoemd is tot die betrekking. Alle Jour nalisten zullen dit bureaucratische na tuurwonder, dezen zonderlingen manne- ïyken onderchef interviewen. Want over twintig jaar zal regel zyn. Wat nu uitzondering is. Over twintig Jaar zal er geen jonge man meer te vin den zlln. die dom genoeg is om zich aan allerlei examens te onderwerpen, taaie lessen uit het hoofd te gaan leeren, of voor vergeiykende examens te gaan zit ten blokken. Geen enkele man zal meer het doodsche, gelijkmatige en geregle menteerde bureauwerk willen doen. De jongelieden, die den drang naar bewe ging in zich voelen, zullen gaan vliegen, in bioscopen en in theaters een werk kring zoeken; zy zullen in zaken gaan, en de technische branches zullen hen met graagte ontvangen. Voorts zullen zii lawaai maken. Administratie zal dan een bezigheid voor de dames zyn. zooals vroeger het huishouden, handwerken en koken. Maar als alle chefs de bureau blond jes of brunettes geworden zyn zal mis schien de natuur zelf het evenwicht her stellen. De typistes zullen plaats moe ten maken voor mannelyke collega's, die zich ongetwijfeld tot het beroep aangetrokken zullen voelen, omdat de schrüfmachine in zekeren zin tot de technische branche hoort. De schryver heeft dus niet wel ge loof in een nog sterkere vrouwen emancipatie, Thea Rasche ten spyt Drievoudige moord Te Ratibor in Opper-Silezië heeft de directeur van het Ryksbankfiliaal Wil helm Sauerbier in een vlaag van ver= rtandsverbystering zyn vrouw en twee kinderen gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Na den drievoudi- gen moord was Sauerbier, die heelemaal van streek was over het ontslag, dat hij had gekregen omdat hy de RUks- bank door het verleenen van niet te verantwoorden kredieten voor ruim 80.000 mark had benadeeld, met zyn auto uitgereden. Terwyi de auto in volle vaart was moet hy zich toen een kogel door het hoofd hebben gejaagd. Men vond 't ïyk later in den tegen een boom verbryzelden en verbranden auto terug Hindenburgfonds De RUksspoorwegmaatschappy heeft voor het Hindenburgfonds, dat den ryks president op zyn 80en jaardag zal wor den aangeboden. 100.000 M. geschonken. „Lindberghia" Parijs is op het oogenblik natuuriyk vol vreemdelingen, Engelschen. Ameri kanen. De Petit Parlsicn heeft een prent waarop men een volle autocar ziet en de menschen wenden allen star het hoofd in één richting: schuin naar bo ven. Vóór hen staat de gids met zijn scheepsroeper, die van alles tekst en uit leg geeft aan de vreemdelingen. „En daar, ladies en gentlemen", schalt zyn stem, „ziet u de twee wolken, waartus- schen Lindbergh den 20sten Mei 1927 aan den hemel boven Parys verscheen". Honderden zwijnen Dezer dagen is door verscheidene Waalsche kamerleden een wetsontwerp ingediend waarbij nieuwe maatregelen worden voorbereid tegen de everzwynen die, in de Ardennen vooral, af en toe den landbouwers groote schade berokke nen. In dit verband is, naar men ons uit Brussel meldt, door den officieelen dienst der bosschen, een, uit den aard der zaak natuuriyk slechts benaderende statistiek van het aantal opgemaakt. Volgens deze statistiek zou hun aantal niet meer dan 1500 a 1600 bedragen, maar sommige houtvesters uit Namen en Luxemburg meenen dat er wel 4000 zyn. Duitsche echt scheidingen Het Centraal bureau voor de Statis tiek heeft de cijfers over de echtschei dingen in 1925 bekend gemaakt. Tegen over 1921 met 330 echtscheidingen op lOü.OOö inwoners, het hoogste absolute én relatieve getal, is het cüfer voor 1925 tot op de helft verminderd. Beriyn met 193,4 heeft nog de hoogste cyfers. In Westfalen en Oost Pruisen en daarna Beieren en Oldenburg waren de gemid delden het laagst. Geen liefhebbers De burgemeester van het Fransche dorpje? Neauphlette heeft die gemeente verlaten en is afgetreden. Het plaatsje zit nu zonder burgervader en het merk waardige is, dat niemand zich geroepen voelt als machthebber over de bewoners van de kleine gemeenschap op te tre den. Reeds zyn drie verkiezingen gehou den zonder resultaat. Lindberg en Sacco en Vanzetti De „Ere Nouvelle" publiceert een open brief aan den Oceaanvlieger Charles Lindbergh, waarin verklaard wordt, „dat Frankryk in naam der menschelijke gerechtigheid protesteert tegen de roekelooze gewelddaad". De groote schoonmaak Te Marseille heeft de politie een raz zia op groote schaal gehouden. Niet minder dan duizend verdachte indivi duen zyn aangehouden en ondervraagd. En met reden, want het bleek noodig vyfhonderd achttien naar het politie bureau te brengen, ten einde een nader onderzoek naar hun gedragingen in te stellen. Ten politi<mureele is de groote schifting begonnen. Dertig verdachten zyn vastgehouden en ter beschikking der justitie gesteld, drie zyn beschul digd van diefstal. Voorts waren er on der: tien bannelingen, twee dakloozen, zes landloopers. acht lieden, die vuur wapenen bij zich droegen, terwyl dat niet geoorloofd was. en zeventig vreem delingen. die binnen Frankryk gesmok keld waren. Een illuster gezelschap voorwaar Wij hopen, dat de 6tad, die wel eens een groote schoonmaak noodig scheen te hebben, nu gezuiverd is. Aan 354000 lieden schadeloosstelling Naar de draadlooze dienst te Beriyn verneemt bereidt de ryksregeering een wetsontwerp voor tot vergoeding van de schade die Duitschers in de Entente- landen hebben geleden door de in be slagneming en liquideering van hun goe- dereq tijdens den wereldoorlog. Daar het rijk niet over voldoende middelen beschikt, zal het ontwerp den verkoop van rUkseigendommen. met name van preferente aandeelen in de rijksspoorwegen, voorstellen. Van de 391.000 belanghebbenden zul len 354.000 een schadeloosstelling in contanten ontvangen. Ontploffing De B. Z. meldt uit Maagdenburg dat daar op een der voormalige forten, het welk aan een vuurwerkfabriek verhuurd is. een zware ontploffing heeft plaats gehad waarby 9 personen zwaar gewond zyn. Non-stop vluchten Met de nationale inschryvlng voor den vliegtocht zonder tusschenlandlng België—Kongo blijkt het, naar men ons uit Brussel meldt, niet te willen vlotten. Waar de inrichters ongeveer 800.000 frank noodig hebben, waarvan 500.000 frank voor den aankoop van het toestel zelf, is tot dusver echter nog maar 180.000 frank bUeengebracht Een particulier blijkt nochtans een half millioen te hebben voorgeschoten op voorwaarde dat, by voldoende op brengst van de inschrijving, dit bedrag hem zou worden teruggeven. Constance Talmadge De heel mooie mevr. Constance Tal madge, de bekoorlijke filmdiva, is uit Hollywood te Parys aangekomen. Zy is geïnterviewd omdat de vele vrien den en vriendinnen, die zy bezit, meen den dat het wel met haar plannen tot echtscheiding in verband zou staan. Maar neen, mevr. Constance komt in Frankrijk een paar maanden vacantie nemen en te Parys wat nieuwe japon nen koopen. De echtscheiding komt dan wel aan de orde na terugkeer in de Vereen. Staten. De tegenwoordige (tweede) echtgenoot van Constance Tal madge is een mynheer Allaster Mac Intosh. Lugubere lijst New York is de hoofdstad van de orthodoxe kerk geworden en de kerk van den H. Verlosser is het geesteiyk toevluchtsoord van tienduizenden uit geweken Russen. Een kapel aldaar is gewyd „aan Ruslands rouw" en aan de muren staat de sombere ïyst van de slachtoffers van het bolsjewisme. Dat zyn: de keizerlijke familie; 37 bisschoppen; 1500 priesters; 34.585 onderwijzers; 16.367 studenten en professoren; 79.000 ambtenaren: 65.890 edellieden; 56.340 officieren; 196 000 arbeiders: 268.000 soldaten en matrozen: 890.000 boeren. Deze laatste, al byster hooge getal len zijn te verklaren uit het verzet der boeren, wier oogst werd gerequireerd, tegen de roode soldaten. Te veel toer-auto's Het Engelsche departement van ver voerwezen zal deze week beschikkingen uitvaardigen tot beperking van den om vang van toerauto's en andere zware motorrytuigen. In den laatsten tyd zyn de toerauto's voor vacantie-ultstapjes in zoo grooten getale op den weg verschenen, dat be perkende maatregelen noodig worden voor het behoud van de wegen en het verkeer met andere voertuigen. Als Poincaré vacantie heeft Poincaré, de minister-president, is van zijn vacantie te ParUs teruggekeerd. Zes dagen heeft hy zich gegund en hy heeft ze doorgebracht op zyn buiten te Sam- pigny in Lotharingen. De vacantie van den minister-president heeft bestaan in iederen dag acht uur werken en dit maal heeft hy, naar de Petit Parisien weet mede te deelen. gearbeid aan het vierde deel van zijn Gedenksshriftgg, Een held Te Veurne had de onthulling plaats van het borstbeeld van Cogge, den ouden opzichter der wateringen van het Oud-Veurne-Sas, die by de onder waterzetting van de Yserstreek in 1914 zoo'n belangryke rol speelde. Het borst beeld, dat hier onthuld werd in aanwe zigheid van „moederke Cogge", de echt- genoote van den eenvoudigen, grootmoe digen man, en zyn verdere familie leden. is van de hand van den be kenden beeldhouwer Jules Lagae, die ook de beelden van A. Rodenbosch en Guido Gezelle heeft vervaardigd. Zooals minister Baels, die by de ont hulling de regeering vertegenwoordigde het zegde, is Cogge niet alleen de naam van een nederig man. maar ook een hoofdstuk uit den wereldoorlog. Hy beteekent mede het stremmen van den Duitschen opmarsch en het om slaan der krygskansen. Het was met dezen eenvoudigen op zichter der wateringen dat op het stad huis van Veurne in October 1914 door commandant Nuytens de middelen wer den besproken om het strijdgebied der Duitschers onder water te zetten en dat der Belgen te vrywaren. Op de aanduidingen van Cogge en na een zorgvuldige voorbereiding, waar by hij een der leidende rollen vervulde, werden de duikers van den spoordam Nieuwpoort—Diksmuide dichtgemaakt en op 28 October begon Cogge met omzichtigheid, om geen argwaan bij de Duitschers te wekken, de grachten van het gekozen gebied allengerhand vol water te zetten. BU hooge ty van de zee werden de sluizen van Nieuwpoort opengezet en weldra stond de ge heele streek onder water. De gevolgen van deze manoeuvre waren onbereken baar. Cogge redde wellicht Calais, de kust van het Kanaal en de zaak der ge allieerden. Croesus.... en oproer kraaier Maandag is te Boston zekere Edward Holton James tot negentig dagen ge vangenisstraf veroordeeld het alter natief voor een boete van 75 dollar, die hy niet wenschte te betalen wegens opruiing en mishandeling van politie agenten tydens een demonstratie ten gunste van Sacco en Vanzetti. James, die de neef is van den bekenden psy choloog William James, en eveneens van den romancier Henry James, is een schatryk man van extreem-linksche po litieke opvattingen. Hy heeft al eens te zamen met Liebknecht in Duitschland aan relletjes deelgenomen en diende daar een straftyd uit in een gevangenis kamp. 'n Huis voor f 20 Mr. Walter, de burgemeester van New York, die den stryd tegen de krotwoningen met energie voert, heeft zoo juist tal van merkwaardige ont werpen voor moderne arbeiderswonin gen ontvangen. Daaronder is het in teressantste het ontwerp van een groep bankiers met den multimillionnair Heckscher aan het hoofd. Deze groep biedt het gemeentebestuur aan, ultra moderne huizen te bouwen met lift, badkamers enz., waarvan de huur per vertrek en per jaar niet hooger zou zyn dan 8 dollar (20 gulden). Een woning van drie kamers komt dus op 60 gulden per jaar. een van vier op 80 gulden, enz. In afwachting van wat er van de andere plannen terecht komt, is dit schema alvast door het gemeente bestuur aanvaard. Wat wonder! En als .mr. Heckscher soms eens naar de hollandsche steden wilde komen? Sportief „Militarisme"?, Briand heeft Painlevé, den minister van oorlog, en maarschalk Pétain ont vangen, en in dit onderhoud de nood zakelijkheid uiteengezet maatregelen te nemen tegen de ontwikkeling in het be zette Rynland van de sportbeweging, welke een zuiver militairistisch karakter heeft. De onthullingen, welke zyn ge daan door de publicatie van het geheime rapport van den commandant der Fran sche bezettingstroepen hebben een deel der pers verontrust. De sportgroepen in het Rynland zouden zelfs militaire oefeningen verrichten met medewerking der Duitsche plaatselyke autoriteiten. Eenzame vlieger Dennis Rooke. die naar wij indertyd gemeld hebben in Mei te Croydon is op gestegen om in een Baby-Moth naar Australië te vliegen en van wien we het laatst gehoord hadden in de woestyn van Soedan, biykt vandaar weer naar Azië overgestoken te zyn. Te Gaya in Engelsch-Indië heeft hy een ongeluk ge had by het opstygen naar Calcutta. Zijn vliegtuigje kwam in aanraking met een hoogen boom en stortte neer. Roo ke is bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht, maar hy is al buiten gevaar. Het vliegtuigje is vernield. De Zambesi „droog" Naar Reuter uit Londen meldt, is de waterstand in de Zambezi zoo laag. dat de zeehavens niet voor het riviertrans port bereikbaar zijn. Het transport van den dit Jaar groo ten suiker oogst gaat per Trans-Zambe- J sië-Spoonteg.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10