BINNENLAND SCHEEPSBERICHTEN. RADIO-PROGRAMMA. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 AUG. X927. OUD-MINISTER K. ELAND OVERLEDEN m den ouderdom van bijna 89 Jaar to te Utrecht overleden de heer K_ Eland gepensionneerd luitenant-gene raal van de genie, oud-minister van Oorlog en oud-lid der Tweede Kamer. De overledene was minister van Oor log in het ministerie Pierson—Bor- gesius. Onder zijn ministerschap kwam de wet van 2 Juli 1898 tot stand, waarin het beginsel van den persoon- soonlijken dienstplicht werd neerge legd. Hiermede meende hij echter niet te mogen volstaan. De jnilitiewet van 1861 had op vele andere punten her ziening noodig. Nog in het jaar 1900 diende minister Eland zijn wijzigings- ontwerp bij de Staten-Generaal in en in Februari 1901 was de mondelinge1 behandeling in de Tweede Kamer reeds büna ten einde, toen tegen den uit- drukkelijken wensch van den minister een amendement werd aangenomen om de 8 1/2-maandelijksche eerste-oefenlng in de wet vast te leggen. Hierdoor werd de heer Eland genoopt van de verdere verdediging van het ontwerp af te zien. Hij werd vervangen door generaal Kool, die de wet met zeer geringe wijziging wist te doen aanne men. Van 1905—1918 was de heer Eland lid van de Tweede Kamer, waar hU zich aansloot bij de fractie der Unie- Liberalen. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op Donder dag aanstaande des morgens half twaalf op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag. DE RAMP TE LAREN Aan het Hbld. heeft de directeur van de Gooische Stoomtram verklaard dat het ongeluk niet zou gebeurd zijn. ..als destijds niet zooveel verzet was gekomen tegen het plan der electrificatie Naar aanleiding daarvan schrijft de heer Henri Polak aan de redactie van het Hbld.: Men zal het den heer Augustijn ge- reedclijk vergeven, dat hij zich, onder den indruk der ontzettende gebeurtenis, aldus uit. Doch dit mag mij niet weer houden er op te wijzen, dat de aange haalde uitlating misleidend is. Niemand heeft zich eenige Jaren ge laden verzet tegen electrificatie der be staande stoomtramlijn Amsterdam—La ren. Het verzet ging tegen het aanleg gen van een geheel nieuwen spoor- (niet tram-) weg. die een geheel ander tracé zou gekregen hebben dan do bestaande tramlijn. Ware de bestreden spoorweg aange legd. dan zou deze niet de tramlijn ver vangen hebben, zooals men uit de woor den van den heer Augustijn zou opma ken. De tramlijn zou gebleven zijn, zij het met een op enkele plaatsen gewij zigd trace. Indien deze wijzigingen ver beteringen waren geweest, dan hadden zij ook zonder electrificatie aangebracht kunnen worden en behooren te worden. Het zal wel voor iedereen duidelijk zijn. dat aanleg van dubbel spoor, vervallen van wisselplaatsen, deugclijk materieel, beveiliging van de lijn en behoorlijke regeling van het verkeer geen verband houden met den aard der tractie. Zeer terecht merkte u dan ook op: „Ook zonder dat men natuurschoon vermoordt, kan de verbinding Amster dam—Gooi in behoorlijken toestand worden gebracht". Of de toestand thans onbehoorlijk ls, weet ik niet en ik laat het dus onbesproken. De mogelijkheid van een ongeluk, van een abuis, ver keerd begrepen of verkeerd gegeven op dracht. van een noodlottLge vergissing, zal ook bU de beste toestanden wel blij ven bestaan. Niets is volmaakt en geen mensch is onfeilbaar. Waarschijnlijk is dan ook de oorzaak van het ongeval in zulk eene vergissing gelegen. Doch waar zy ook in moge wortelen, zeer zeker niet In den strijd, eenige ja ren geleden gevoerd niet tegen electrifi catie der bestaande tramlijn, doch te gen den aanleg van een nieuwpn spoor weg. die eenige kilometers oostelijk van de plaats van het ongeval zou gelegen zijn geweest. ELECTRIOÏTEÏTSTARIEVEN TE GRONINGEN De gemeenteraad van Groningen heeft besloten met wijziging in zoover re van do te dezen bestaande beslui ten met ingang van den dag na de meteropncmlng in September 1927 den prijs van den eléctrlschen stroom te bepalen: 1. voor verlichtings- en an dere huishoudelijke doeleinden op 211/2 cent per K. W. U. 2. voor krachtdoeleinden en voor verlichting van winkels buiten den spertijd, zooals cïezr door B. en W. wordt aangegeven, op 10 1 2 cent per K. W. U. 3. voor krachtdoeleinden binnen den spertijd op 21 cent per K. W. U. 4. voor vast recht-contractanten en voor verlich ting van kerken, scholen, winkels e.d op 61/2 cent per K. W. U. WEG AMSTERDAM— NIJKERK ROSTEN GERAAMD OP WEL LICHT 40 MILLIOEN Het comité dat zich In hoofdzaak ten doel stelt het tot stand brengen van een verkeersweg van Amsterdam naar Nijkerk met twee zijtakken naar het Gooi, volgens het plan-C van Blaade- ren, heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek om concessie voor den aanleg van dien weg en het uitvoeren van bijkomende werken. In de toelichting tot het verzoek wordt opgemerkt dat het vraagstuk van de betere verbinding van Amsterdam met het Oosten des lands onderschei dene speciale en bijkomende aspecten heeft, zooals het contact met de Zuider- zeeplannen, de behoefte aan terrein voor een arbeiderstuinstad voor Am sterdam, de verbinding te land. zoo voor gewoon als voor spoorverkeer van de toekomstige Zuiderzeepolders met ove rig Nederland in de richting van Am sterdam, Utrecht. Amersfoort, Arnhem, Apeldoorn en Zwolle, de scheepvaartver binding van Amersfoort met Amster dam, het verkeersvraagstuk van het Gooi. zonder schending van het natuur schoon, de financiering van de nieuwe verbinding van de hoofdstad met het Gooi en het Oosten des lands. De groote verscheidenheid van aspec ten en belangen geven het comité de overtuiging, dat de oplossing liet best langs den weg van het particulier ini tiatief kan worden ingeleid opdat niet het eene overheidsorgaan wachte op het andere om den eersten stap in de rich ting van samenwerking te zetten, uit vrees van alsdan voor zichzelf de fi- nancieele gevolgen breeder te zien uit gemeten. Mede met het oog op een en ander meent het comité de vragen van staats- rechtelyken aard die zich zouden kun nen voordoen, voorshands te kunnen op lossen door zich tot den minister van Waterstaat te wenden met verzoek om concessie, door den minister vanwege de Kroon te verleenen voor den aanleg van een verkeersweg, voor het droogma ken van een gedeelte over het ontwor- peh Eemmeer, alsmede voor het exploi- teeren van een electrischen sleepdienst voor verkeer te land en te water tus- schen Amsterdam en Nijkerk—Amers foort. Daar concessies voor wegenaanleg, evenmin als voor exploitatie van sleep diensten. wettelijk geregeld zijn, meent het comité zich niet allereerst om con cessie tot de Staten van de betrokken provincies te moeten wenden, ofschoon het daartoe zoo noodig gaarne bereid is. Hoe de weg zal loopen. Uitgaande van de behoefte aan een betere autoverbinding van Amsterdam met het Oosten des lands en van den gedachtengang van den heer Van Blaa- deren om de wegverbinding te ontwer pen door een gedeelte van het Zuiderzee heen, ligt het verband met de plannen voor de Zuiderzee en met die voor de oostwaartsche opschuiving van de slui zen te Schellingwoude en de vorming van een IJmeer voor de hand. De nieuwe verkeersweg loopt dan van Amsterdam naar de afsluiting van het IJmeer en laat hier een opening, door een vaste overspanning, in den geest van de groote spoorwegbruggen over het Merwedekanaal bü Utrecht, over brugd, voor de Rijnvaart en de binnen vaart van Amsterdam naar het Oosten vrij. De weg volgt verder de kruin "an de zuidelijke bedijking van den Zuid-oos- teUjkcn toekomstigen Zuiderzeepolder, eenerzijds derhalve loopende langs de Noordzijde van het ontworpen Eem meer tot tegenover Nijkerk en ander zijds loopende naar het Noorden in ver binding met het wegennet in dien Zui derzeepolder. Bij Nijkerk krijgt de ver keersweg door een vaste brug verbin ding met den vasten wal en verder met den Zuiderzeestraatweg en de aanslui tende wegen naar het Zuid-Oosten, Oosten en Noord-Oosten des lands. Tus- schen Muiderberg en Hulzen takken twee zijspranten van den verkeersweg af ter verbinding met het Gooi en met de steden Utrecht en Amersfoort. De bedoeling is den weg op te vatten als een verharden weg van zeer groo te breedte en modeme constructie, ge schikt voor ieder verkeer te land. Bij de aftakking van de zijspranten naar liet Gooi wordt rekening gehouden met dè plaats voor de eventueel ln het Eem meer te vormen terreinen voor de tuin stad. Het voor bebouwing gereed maken van die terreinen zou tevens in het voor nemen van het comité liggen. Zoodra ln beginsel overeenstemming is verkregen omtrent den algemeenen vorm der concessie is het comité voor nemens zich notarieel tot een vennoot schap te vereenigen in den geest van de Maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken. Daarbij zit dan de verwach ting voor. dat de minister vervolgens met de concessionarissen een of meer contracten van aanneming van de wer ken voor den aanleg van den verkeers weg c.a. zal willen sluiten. Kosten van den weg. Het geheel der werken zal wellicht 40 millioen gulden vorderen, waarvan 20 millioen toch te zijner tijd voor de Zuiderzeewerken zouden moeten worden uitgegeven en overigens tenminste 10 millioen anders aan bestaande wegen beoosten Amsterdam zouden moeten worden verwerkt en tenminste 10 mil lioen door Amsterdam zouden worden besteed aan terreinen voor stadsuitbrei ding en verkeerswegen daarheen.Voorts zal er dadelijk bijv. f 100.000 noodig zijn om de noodige opmetingen te verrich ten enz. en zoodra de uitvoering begint zal een bedrag van bijv. f 1.000.000 noo dig zijn om de noodige outillage ter plaatse beschikbaar te hebben, alsmede voor vlottend uitvoeringskapitaal. Het zal de taak zijn van de vennoot schap om te zorgen voor de twee laatst genoemde bedragen van reap. 1.0C3.09C Ien f 100.000. zich daarbij bereid verkla rende voor de opmeting en uitwerking I der plannen te zorgen binnen den kortst mogelijken tijd. De andere drie ge noemde bedragen van resp. f 10 000.000. f 10.000.000 en f 20.000.000 zullen naar de meening der onder Leekenaars' ten laste moeten komen van resp. Amster dam het Wegenfonds en het Zuiderzee fonds. Door vervroegde uitvoering zou het Zuiderzeefonds evenwel renteverlies lijden. Het Hgt voor de hand, dat een compromis moet worden gevonden, vol gens hetwelk het Wegenfonds, de ge meenten van het Gooi en de Geldersche Vallei, die belang hebben bij een ver vroegde uitvoering, het renteverlies aan het Zuiderzeefonds vergoeden. Bovendien kan er een bron van in komsten worden geschapen, die mede tan werken om bedoeld renteverlies te vergoeden. Het is nl. de bedoeling om een der banen op den verkeersweg, nl. die voor zwaar verkeer, zoomede het kanaal AmersfoortAmsterdam in te richten voor electrische tractie met loop- katten, waardoor elk zwaar voertuig op den weg en elk schip tegen een klei ne vergoeding electrisch kan worden gesleept, zonder dat rails, electrische locomotieven of sleepbooten noodig zijn. Als de weg gereed is.. De onderteekenaars stellen zich voor, nadat de werken voltooid zijn, de ven nootschap te vervormen tot een Maat schappij tot exploitatie van een electri schen sleepdienst te land en te water iusschen Amsterdam, Amersfoort en 't Gooi en zij verklaren zich bereid een percentage van de overwinst af te staan tot een nader te bepalen maxi mum totaal bedrag in liet door dit fonds te lijden renteverlies. Voor het uitvoeren van dien sleep dienst vragen de onderteekenaars thans tevens concessie. Het comité bestaat uit: De maatschappij Wegenbouw te Utrecht; NV. Bitumenweg te Utrecht, N.V. Stoomwalsbedryf van H. Boese winkel te Utrecht, Basaltmaatschappij te Rotterdam, N.V. Dordrechtsche As phalt!abriek te Dordrecht. N.V. Key's Asphaltfabriek te Rotterdam, N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek te Utrecht C. E. Croiset van Uchelen te Naarden, C. van Blaaderen te Naarden, ir. P. H. V. Bongaerts te 's-Gravenhage. HONDERDJARIGS TE MAASTRICHT HAAR 77-JARIGE ZOON „DEKOEJONG" Te Maastricht is de weduwe Magnie gevierd ter gelegenheid van haar lOOen geboortedag. Fraaie geschenken werden haar aan geboden en haar werd een muzikale en een zang-hulde gebracht. Terwijl, aldus wordt aan Het Volk gemeld, het kwartet Crescendo, „Moe derzegen" zong, glunderden de oude oogjes van louter genoegen, al rolde ook nu en dan een traan langs de gerimpelde wangen. En achter haar stoel stond de 77-jarige ongehuwde zoon Lambert, die nog altijd in dienst van den Apotheker Gusgens is. en nog steedsbij moeder inwoont. Voor zijn moeder is en blijft hij altijd „de koejong". Als het 's avonds 10 uur is en Lambert is nog niet thuis, dan zegt moedertje in haar sappig Maastrichtsch dialect: „lek begriep neet, boe dee koejong weer blijft, 't is al euver 10 oore. is dat noe maneer van doon veur zoe'ne vlegel, um zoe laat thoes te komme?" HET NOODWEER GROOTE VERWOESTINGEN Het Hbld. meldt nader nog dat de windhoos, die Maandag over Friesland trok. hier en daar .groote verwoestingen heeft aangericht. Op een feestterrein te Wommels wer-. den een groote consumptietent. andere tenten en een draaimolen in elkander gedrukt. Een paar honderd mannen, vrouwen en kinderen hadden voor. den regen hun heil gezocht in de tent. On der deze menschen ontstond een paniek. Schreiend en jammerend kropen zij uit de ruïnes te voorschijn. Gelukkig was niemand gewond. In het dorp werden groote boomen ontworteld, waardoor het verkeer werd gestremd. Een woonwa gen. waarin een gezin met zeven kinde ren, sloeg over den kop. Niemand werd gewond, doch de wagen werd onbewoon baar. Loods Ingedrukt. Maandagmiddag heeft in het gehucht Remmerden bij Eist een windhoos ge woed, die groote schade heeft aange richt. Slechts enkele seconden heeft de hoos geduurd. Een ijzeren geraamte met bekapping. van een in aanbouw zijnde loods ter grootte van 40 bij 18 M. en ter hoogte van 10 M. werd finaal tegen den grond gedrukt. Van een der ijzeren bal ken van pl.m. 10 c.M. dikte werd het bovenste gedeelte een slag omgedraaid. Zware ijzeren kettingen knapten af. Een 6-tal werklieden hadden toen zij de bui zagen aankomen, juist tevoren het gebouw verlaten. Een groote party hoolhoppers werden door den hoos op genomen en eenige meters verder neer- gesmakt. Persooniyk werd niemand ge troffen. In Oostelijk Drenthe. Maandagavond omstreeks 5 uur heeft boven oosteiyk Drenthe opnieuw een he vig onweer gewoed, gepaard gaande met hevige stortbuien en hevigen wind. die bil oogenblikken deed denken aan een cycloon. De dorpen Gasteren en Eek- haar werden geteisterd. Op verschillen de plaatsen is de bliksem ingeslagen en werden door den wind vele zware boo men afgeknapt en ontworteld. Vele te lefoonpalen werden omvergeworpen. De geweldige regen veroorzaakte groote schade aan het op het veld staande ge was. DOOR TRACTOR VERMORZELD. Te Cuyk is Maandagmiddag een kindje van twee jaar door een tractor overreden en vermorzeld. - N- IN r>E ELECTRI SCHE CENTRALE TE AMSTERDAM GEEN GEHEIMZINNIGHEID? Het lid van den gemeenteraad van Amsterdam, de heer D. wynkoop, had aan B. en W. de vraag gesteld of zy den Raad kunnen inlichten over de re denen, die de directie der gemeente electriciteitswerken noopten oorspron kelijk zoo gereserveerd, en later zoo so ber, in het algemeen zoo geheimzinnig tc zijn tegenover de pers omtrent den brand in de electrische centrale noord op Donderdag 14 Juli. B. en W. hebben daarop als volgt geantwoord: Toen den directeur door de pers tele fonisch inlichtingen werden gevraagd over de storing in den avond van 14 Juli, had hem nog de tijd ontbroken om een volledig Inzicht in de oorzaken en gevolgen daarvan te verkrygen. Daar bij het opheffen van de scoring bovendien aan de Centrale Noord geen mociiykheden werden ondervonden, was er voor den directeur geen aanleiding, zoolang de stroomlevering nog niet vol ledig was hersteld, buitengewone aan dacht te wyden aan den brand aldaar, die een feit van ondergeschikte beteeke- nis vormde. Vandaar dat hU zich bij zyn antwoord aan de pers moest bepalen tot de mede- deeling, dat hij der. toestand nog niet geheel kon overzien, maar dat de sto ring van geen grooten omvang was. Van geheimzinnigheid is geen sprake geweest en aan de pers heeft de direc teur dienzelfden avond toegezegd, den volgenden morgen terstond een pers communiqué te zullen verstrekken, aan welke belofte is voldaan. Naar aanleiding daarvan merkt het Ilbld. op dat het gaarne aanneemt, dat de directeur, toen een zyner verslag gevers hem vroeg naar de vermoedeiyke oorzaak van de storing, den toestand nog niet geheel kon overzien en ook, dat hy den brand een feit van onder geschikte beteekenis achtte. Van dien brand heeft hy echter met geen woord gerept. „Dat er brand was vernamen wy", voegt het blad daaraan toe, „een paar minuten later van andere zijde. Waar om geen verslaggevers op het terrein van den brand zijn toegelaten, lezen wy in het antwoord niet. Dat de direc teur heeft toegezegd den volgenden och tend een perscommuniqué te zullen ver strekken is juist. Dit communiqué is ook gekomen, maar het was zeer sober en het kwam te laat. „Het publiek heeft er recht op in een geval als dit in het ochtendblad te lezen wat er is geschied. „Het heeft dat ook gelezen, doch dat is niet te danken aan den directeur van de G. E. W. Op het terrein van den brand hebben de ingenieurs aan de pers geen enkele mededeeling gedaan". Het Hbld. geeft hiermede weder eens een staaltje hoe van ambteiyke zyde wordt opgetreden. BEZOEK AMERIKAAN- SCHE JOURNALISTEN RELLETJES TE AMSTERDAM Zooals reeds gemeld, bezoekt een ge zelschap Amerikaansche journalisten ons land. Dinsdag kwam het gezel schap in de hoofdstad aan. Velen der journalisten waren met hun dames. Eerst werd een bezoek gebracht aan het Ryksmuseum en daarna aan het Koloniaal Instituut. Toen het gezelschap by het Kolo niaal Instituut aankwam, stonden daar verschillende syndicalisten en anar chisten met borden met opschriften in het Engelsch, dat het vonnis over Sacco en Vanzetti niet mocht worden voltrokken. Luidkeels schreeuwden zy en hieven de borden omhoog. Enkelen wierpen met steenen. Dit was voor de politie het teeken, om eenige charges uit te voeren. Er volgden ware kloppartijen, waarbU met den blanken sabel harde slagen werden uit gedeeld. Enkele borden werden in be slag genomen en enkele personen ge arresteerd. Toen het gezelschap het museum be treden had, keerde de rust weder. Tot zoover de mededeeling over de betoogers. Na het bezoek aan het Koloniaal In stituut maakte de Amerikaansche gas ten een rondrit door de stad. Ze werden daarna door de Kamer van Koophandel ontvangen en vervolgens werd hun een gastmaal aangeboden door het gemeen tebestuur van Amsterdam. De Burge meester, de heer De Vlugt. die namens Amsterdam een heilwensch uitbracht, eindigde met te drinken op het welzijn van Amerika en van de Amerikaansche Pers. Amstelland. 6 Augustus te Buenos Ayres v. Rotterdam. Andyk 9 Augustus te Rotterdam van Bahia Blanca. Arendskerk 9 Aug. te Antwerpen v. Rotterdam. Alhena 8 Aug. v. Rio Janeiro n. Rot terdam. Algorab p. 8 Aug. 's middags 12 u. Fi- nisterre, Buenos-Ayres naar Rotter dam. Alcinous 8 Aug. van Liverpool n. Am sterdam en p. Lizard. Breda 8 Aug. v. Arlca n. Ilo. Burgerdyk 8 Aug. te New-Vork v. Rotterdam. Djambi 9 Aug. Gibraltar, Batavia n. New-York. Drechterland vertrekt vermoedeiyk 10 Aug v. Buenos Ayres. Insulinde 9 Aug. te Sabang, Rotter dam n. Batavia. Jacatra 9 Aug. v.m. te Duinkerken, Rotterdam n. Batavia. Karimata p. 8 Aug. Gibraltar, Bata via n. Amsterdam. Koudekerk p. 8 Aug. Ouessant, Rot terdam n. Bombay. Kilstroom 8 Aug. v. Teneriffe n. Las Palm as. Lochkatrine 6 Aug. v. Cristobal, Rot terdam n. Paclfickust. Meliskerk 8 Aug. v. Port Sudan n. Mombassa. Nebraska 6 Aug. v. San Francisco n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 9 Aug. vun. te Rotterdam v. New-York Orania 8 Aug. v. Rio Janeiro, Am sterdam n. Buenos Ayres. Soekaboemi 9 Aug van Sabang n. New-York Soemba 8 Aug. te Sabang v. Amster dam. Tambora 9 Aug. v.m. 3 u. v. Port Said Batavia n. Rotterdam. Texel 6 Aug. v. Port Gentil n. Li breville. Tjipanas 9 Aug. te Batavia van Ma nilla. IJselkerk 8 Aug. v. Madras n. Rotter dam. Baam 8 Aug.è 700 myi van Land's End, Chili n. Amsterdam. Ganumedes 6 Aug. San Pedro de Ma- coris n. La tomana. Jagersfontein 9 Aug. v. Kaapstad n. Mossel Bay. Luna 6 Aug. te New-York v. W. Indië. Nias 8 Aug. v. Tanga n. Zanzibar. Nykerk 7 Aug v. Lorenzo Marques jl Durban. Poseindon 7 Aug. S. J. de Porto Rico n. Havre. Rijperkerk 6 Aug v. Mombassa n. Port Sudan. Tjibesar 9 Aug. v. Macassar n. Yoko hama. Alcinous, 9 Augustus te Amsterdam van Liverpool. Amersfoort 9 Augustus van Rotterdam naar Hamburg. Bali, 9 Augustus van Suez, Amster dam naar Batavia. Edam, 9 Aug. v.m. te Vera Cruz van Rotterdam. Maasdam 9 Aug. n.m. van Bilbao, Rotterdam naar New Orleans. Mapia, 7 Aug. van Singapore, Amster dam naar Batavia. Modjokerto, 9 Aug. n.m. 7 uur van Londen, Batavia naar Rotterdam. Phrontis 9 Aug. te Batavia van Am sterdam. Rietfontein 9 Aug. te Rotterdam van Kaapstad. Streefkerk 9 Aug. van Algiers, Br.- Indië naar Rotterdam. Veendam 9 Aug. nan. 11 u. 15 m. van Rotterdam naar New-York. DONDERDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM, 1050 RL 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek. Het trio bestaande uit de heeren: Dick Groene- veld, viool. Arie van Leeuwen, cello. Piet Jochemse, piano. 2.305.00 Feesteiyke onthulling van het monument van Dr. Schaepman in zyn geboorteplaats Tubbergen. R.K. Uitzending. Een koor van 250 Tubberg- sche jongens,, begeleid door het Tub- bergsche Harmoniecorps „Dr. Schaep man". De Tubbersche Burgerwacht ön der commando van Res. Ie luidt. G. Brugman. 1. Het Schaepmanslied, wyze Twentsch Volkslied (koor-har monie). 2. Officieele ontvangst van de genoodigden op het plateau van het monument door den voorzitter van het Schaepman-comité, den Edelacht- baren heer Th. C: Luyckx, burgemees ter van Tubbergen. 3. Plechtige ont hulling door Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 4. Tubbergsche bur gerwacht geeft 5 eere-salvo's 5. M. Leeraar, Heil (koor). 6. Onthullings rede door Z. Ex. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorz. v. d. Tweede Kamer der Staten Generaal. 7. Wilhelmus van Nassaue (Koor, Harmonie). 8. Toespraak door pastoor A. Waanders. 9. Roomsche Blijdschap (Koro( Harmonie). 10. Aanbieding van het monument namens de familie door den Hoogeerw. heer J. H. Scholten, deken en pastoor te Oldenzaal, aan de Gemeente Tubbergen. 11. Aan U, o Komng der Eeuwen, Joh. Verhuist Koor, (Harmonie). 5.00—6.00 Uurtje voor wees- en zie kenhuizen door mevr. Ant. v. Dyk. 6.008.00 Concert door het A. N. R. O.-orkest. Hans Thyssens, bariton. Egb. Veen a. .d Vleugel. 7.45 Politiebericht. 10.30 Persber. 8.10 Christel. Radio-avond. Mevr. W. Cantévan Amerongen, sopraan. De heeren T. Bas. tenor. H. v. Praag, cello. D. v. Amerongen. bas. la. Reci tatief en aria uit de „Schepping", Haydn. ,Mit Wiird' und Hoheit an- getan" (tenor), b. Aria uit „Elias", Mendelssohn „So ihr mich von Her zen suchet" (tenor). 2. Ie ged. Rede van Prof. Dr. A. A. v. Schelven, over: Ouders en volwassen kinderen. 6. En kele liederen uit de cyclus „Winter- reise", Schubert (bassolo). 7. Toe spraak van den heer F. de Boer, hoofd der Chr. School AndUk-Oost. 8. Duet voor sopraan en tenor uit „Die Jahres- zeiten", Haydn. DAVENTRY, 1600 RL 12.20 Daventry-kwartet en J. Mark ham, tenor. I.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Daventry-kwartet en solisten (contra alt, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tyds., weerber., nieuwj. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: On croquet. 7.53 De sonates van Beethoven. 7.50 Concert. De militaire hand. G. Pizzey, barriton. 9.20 Weerb., .nieuws. 9.4ó Lezing: Surf riding in the Ha- waiïn Islands. 9.55 Balladenconcert. L. Seymoui, contra alt. J. Rosafond, Johnson en Taylor Gordon, neger spirituals. B. Eveline, cello. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIJS", 1750 RL 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Kinderuurtje. 8.500.50 Operette-avond. Orkest, vocale en instrumet. solisten. LANGENBERG, 469. M., MUNSTER, 422 M., en DORTMUND, 283 M 12.201.20 Feest in de Ryksdag. I.30—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 9.00 Vrooiyke gedichten, door W. Buschroff, Iseglio-kapel. II.0512.20 Dansmuziek. IsegUo- kapel. 11.05—12.20 Dansmuziekè Iseghllo- kapel. z KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M.en BERLIJN 484 en 556 M 12.207.40 Lezingen en lessen. 7.50 Feest in het „Haus der Funkin- dustrie" Philharmonisch- en sympho- nie-orkest. Zangkoren. Rede van Dr. Marx. 10.5012.50 Dansmuziek HAMBURG, 395 M. II.50 Feest in den Duitschen ..jks- dag. 4.35 Voorlezing. 5.20 Orkestconcert. 7.50 Feest in het „Haus Funk indus trie. (Zie Königswusterhausen). Daarna tot 1.110 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8 20 Orkestconcert. Mr. Newman— Engelsche humorist. 8.53 Literatuur. Molière. Daarna tot 10.20 weer orkestmuziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. VOOR DE KINDEREN. Als de muizenkinderen allemaal op cén oor liggen, zitten Vader en Moeder gezellig bijeen. Vader leest zijn krant cn Moeder geniet van een bakje kofiie. Wat hebben die lieve schat* ten van kinderen texh hun best gedaan, peinst Moeder hardop. lk had het niet gedacht.... 't Is een leuk stel, Moeder, glimlacht Vader. Ik wou, dat ik eiken dag vijf cn twin, tig maanden getrouwd was. Enfin, dan kregen Snuf cn Knaag liet tc druk. Want d i c hébben alles in elkaar gezet. Geef dat stel de ruimte Als die bij mekaar zijn wordt cr zoo .wat uitge broed. Nou, wel te rusten I

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6