APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD MOTORWIELRIJDEN. WIELRIJD1EN. SCHERMEN HONKBAL. VOETBALNIEUWS. Wedstrijden op „Het Oude Slot". Wegens de dreigende Kolken en de zware regens in de morgenuren was de belangstelling voor de motorwedstrijden op ..Het Oude Slot" te Heemstede niet zoo bijzonder groot. Er waren hoogstens 1000 toeschouwers. Al misten wl,j de popuaire renners Van Kooten cn John Maas, het pro gramma vermeldde toch zeer bekende en goede rijders. In den aanvang was de baan in zeer goede conditie. Er waren verschillende mooie en spannende races. Jammer dat te half vijf hevige regenbuien de baan onbruikbaar maakten, waardoor de achtervolgingsrace over zes ronden en de lange afstandrace over tien baan ronden, waaraan acht rijders zouden deelnemen, moesten afgelast worden. Voor eventueele ongevallen waren op de baan aanwezig Dr. C. H. Kuenen met de Roode KruLs-Transportcolonne voor Haarlem en Omstreken, bestaande uit tien heeren en twee dames. Zij behoefden gelukkig geen hulp te verleenen, daar alles zonder ongelukken afliep; eri paar rijders vielen welis waar, maar zü konden weer rijdpn. De wedstrijdcommissie bestond uit de heeren W. Breeman. D. H. Haarsma en de heer Borsten. De heer J. C. Ben- nlnk was starter-kamprechter. De afstand der baan bedroeg 680 M. Voor de Juniores hadden 8 rijders in geschreven en voor de Senioren 15. Hieronder volgen de verschillende uit slagen: Klasse A Juniores. Motoren tot 350 c.M3., 6 baanronden, 4080 M., 3 deelnemers. 1. B. v. Vllsteren op F. N„ tüd 3.58 3/5. 2. A. Capclle op A. J. S. tijd 4.30 3/5. Klasse B. Senioren. Motoren tot 350 c.M3. 6 baanronden. 4080 M. 10 deelnemers. Te rijden in 3 series. Ie serie: 1. M. v. d. Berg op H. D., tijd 3.43 3/5. 2. L. P. Breeman op F. N., tijd 4.01. 2e serie: 1. H. W. Bcverdam op Lady, tijd 3.51. 2. N. Bovee, op H. D., tijd 3.55 2/5. 3e serie: 1. J. van Rlesen op F. N., tijd 3.55 1/5; 2. J. Achttien op A. J. S. tijd 4.0G 3 5. Klasse C Juniores. Motoren tot 500 c.M3. 6 baanronden. 4080 M. 8 deelne mers, te rijden ln 2 series. lo sorie: 1. C. 'J. A. Juffermans op Norton, tijd 4.05 4/5. 2. H. van Driel op Norton, tijd 4.02. Van Dricl moest hier het laatste oogen blik de le plaats afstaan aan Juffer mans. 2e serie: 1. R. Oosterbaan op Ariël. tijd 3.52 1/5. 2. B. van Vilsteren. op F. N., tijd 3.52 4/5. Klasse© D. Senioren, motoren tot 500 cM.3. 12 deelnemers, te rijden in 4 se ries. ie serie: 1. G. van Pelt op H. D.. tijd 3.50. 2. A. J. v. d. Weel op Royal En- field. tUd 3.59 3/5. 2e serie: 1. J. Achttien op A. J. S., tijd 3.45. 2. K. J. Baar opArlël, tijd 3.53 1/5. In den laatsten bocht komt Rijk, die aan den kop is, te vallen, en verliest daardoor zijn kans. 3e serie: 1. M. v. d. Berg, op H.D., tijd 3.39 2/6; 2. S. Maasland op Ariël, tijd 3.46 3/5. 4e serie: 1. J. van Riesen op F. N„ tijd 3.42 1/5. 2. H. W. Beverdam op Lady tüd 3.45 2/5. Flale klasse B Senioren. Motoren tot 350 cM3. Hierin komen uit dee wnnaars van klasse B en de snelste tweede van elke serie. 1. M. v. d. Berg. tijd 3.37 4/5. 2. H. W. Beverdam. tijd 3.43 3/5. Finale klasse C Juniores, Motoren tot 350 c.M3. Hierin zijn geplaatst de beide serle- winnaars van klasse C Juniores en twee snelste tweede. 1. A. Oosterbaan tijd 3.51 3/5; 2. B. v. Vilsteren. tüd 3.54. Demi-finale klasse D Seniores: Mo toren tot 500 c.M3. 6 baanronden. Hierin zijn geplaatst de 4 serie-win naars en de twee snelste tweeden. Te rüden in 2 series.. le serie: 1. S. Maasland, tijd 3.39 3/5. 2. J. Achttien, tijd 3.42 2/5. 2e serie: 1. M. v. d. Berg, tüd 3.34. 2. H. W. Beverdam. tüd 3.41. De F.IF.A. kan tevreden zün. Ze heeft ln Parüs een schitterende over winning behaald op het Internationaal Olympisch Comité. een overwinning, welk wel Is waar te verwachten was, doch die desondanks zeker in voetbal kringen groot© voldoening zal wekken. Het uitvoerend Comité van het I.O.C. hoeft na langdurige besprekingen het besluit van het F.I.F.A.-congres ln Rome inzake vergoeding voor loonderving aanvaard en daarmede ook het door gaan van de Olympische voetbalwcd- stvüden in 1928 mogelijk gemaakt. Het Noderlandsch Olympisch Comité kan dus thans de spelen organiseeren on der dezelfde voorwaarden, waarop dat comité de organisatie op zich heeft genomen, waarmede derhalve een groot onrecht het ongunstiger maken van de voorwaarden nadat de organisatie is aanvaard is weggenomen. Persoon- lÜk heb ik er geen oogenblik aan ge twijfeld. dat men een oplossing zou vinden doch het ligt voor de hand dat het den heeren van het I.O.C. niet ge makkelijk gevallen zal hebben tot dezen stap over te gaan. Enkele buitenlandsche bladen doen het voorkomen dat dit een soort harlkari van het I.O.C. Is. Dat lükt me echter minder juLst. Met honig vangt men meer vliegen dan met azün en door deze tegemoetkomende houding tegen- ovcd de F.IF.A. zal het I. O. C. zeker 5n de toekomst op meer steun van de F I F.A mogen rekenen, dan wanneer het I.O.C. hardnekkig aan het Praag- sche besluit zou hebben vastgehou den. De bewering, dat het besluit van het I.O.C. thans dc deur ruim open zet Finale klasse D Seniores. Hierin komen uit de beide serie-win naars der demi-finale en de 2 snelste tweede. 1. M. v. d. Berg tijd 3.33 2/5; 2. S. Maasland, tyd 3.40 4/5. 3. H. W. Be verdam, tüd 3.42. Achttien kreeg in de 2e ronde een de fecten motor en moest den strüd op geven. Van den Berg, aan wien bloemen wer den aangeboden, moest een eereronde rüden; hü werd lulde toegejuicht voor zijn wcrkelük keurig werk. Hierna werd een begin gemaakt met den achtervolgingswedstrüd, maar na één baan begon het te stortregenen, zoodat de wedstrüden verder werden af gelast. Cricket. Zooals men weet. bestaat in Austra lië onder de toeschouwers de onaange name gewoonte, om de spelers in het veld, hetzü ln ruwe. hetzü in sarcasti sche bewoordingen, te becrltlseeren, wan neer er maar eenige reden toe is. En soms ook met het eenige doel om der» speler zenuwachtig te maken en van zün stuk te brengen. Deze gewoonte staat natuurlük ver verwijderd van elk sportief begrip, maar er is even natuur lük niet veel tegen te beginnen. De En- gclsche ploegen, die in Australië toer den, hebben over dit ..barracking", zoo als men het noemt, meermalen bitter geklaagd. Nu vernemen wü echter, dat deze slechte gewoonte ook in Engeland zelf meer en meer wordt waargenomen. Toen onlangs een bal van Nichols, den Essex fastbowler Tarbox van Worcester zoodanig aan het hoofd trof, dat de batsman viel, daarbü zün wicket raakte en uit was, werd de arme Nichols hef tig door het publiek uitgefloten. En dan niet even, maar lederen keer. dat hü een bal zou bowlen gedurende het geheele verder verloop van den wedstrüd. En bü dit eene geval blijft het niet. Zelfs op „Lords", het traditioneele en trotsche centrum van de Engelsche cricketsport, spreiden de barackers te genwoordig hun gemis aan sportiviteit ten toon. Men zal ernstig moeten trachten het publiek van dezen slechten weg te doen terugkeeren. Voetbal. Er is geen eind aan de nieuwe denk beelden van Engelsche voetbalenthou siasten. De vorige week schreven wü over het voorstel tot invoering van een wit geverfden bal. Hiermede worden thans ernstige proeven genomen, voor- loopig alleen nog in amateurs-oefen wedstrijden. En nu ls er weer wat nieuws, namelük een voorstel om alle spelers te voor zien van groote nummers op den rug, zooals met wielrenners en ook met rug- byspelers gebeurt. Als voordeel hiervan wordt aangevoerd, dat de speler die den bal heeft, gemakkelüker door het pu bliek herkend kan worden door een blik in het programma. Het spreekt vanzelf, dat dit denk beeld geen practische beteekenis heeft voor ons land, maar slechts voor be roepsvoetbal. Wü maken er echter mel ding van, omdat het een typisch licht werpt op het feit, dat de voorstellers en hun medestanders blükbaar te eenenmale vergeten hebben, dat voet bal voor alles een team-sport is en dat het spel door de toeschouwers dient te worden genoten als een sportieve stryd tusschen twee ploegen en niet tusschen 22 spelers. Elke goal wordt gescoord door een speler, behoorende tot een der partüen en niet door een speler, ge naamd Jansen, of Pietersen. Het zou waarlük niet slecht zün. als wü eens tot deze oude opvatting konden terugkee ren. Het zou de heldenvereering, die de sport al zooveel kwaad heeft gedaan en de helden zelf ook. wat temperen en ook den spelers, die dit noodig hebben, eraan herinneren, dat zij spelen voor hun club en niet voor persoonlijken roem. voor het verkapte beroepsspel. is blük baar op onvoldoende kennis van de feiten gebaseerd. In het door de Neder- landsche vertegenwoordigers op het F.I.F.A.-congres te Rome uitgebrachte offlcleele verslag van dat congres, vind ik de mededeeling. dat in beginsel ver goeding wegens loonderving verboden is, doch dat de nationale bonden in de gelegenheid gesteld zün, voor uit zonderingsgevallen als b.v. nationale vertegenwoordiging bü lntcrlandwed- strüden en Olympische Spelen, speciale regels te maken, welke regels echter aan de goedkeuring van het F.T.F.A.- bestuur onderworpen zün. Het F.I.F.A,- bestuur is bü de beoordeeling dier re geling verplicht er voor zorg te dragen, dat de regelingen niet zoodanig zün. dat een amateur in de verleiding komt, ontspanning vóór zün werk te laten gaan. Voor zoover mü bekend is. heeft de Nederlandsohe Voetbal Bond geen uitzonderingsbepaling gemaakt, zoodat aan Nederlandsche spelers geen vergoe ding wegens loonderving gegeven mag worden. Of men er alsnog toe zal over gaan, om een desbetreffend verzoek tot de F.IF.A. te rlohten. is mü niet bekend dooh waarsdhünlük lükt het niet. De door de verschillende landen ge maakte en door de F.I.F.A. goedge keurde regelingen komen In hoofdzaak daarop neer. dat alleen bü interland- wedstrUden. wedstrüden voor de Olym pische Spelen en kamploenswedstrüden vergoeding mag worden gegeven en dan nog alleen aan gehuwde spelers of kostwinners en voorts niet langer dan 14 dagen per Jaar en niet meer dan 75 Tc van het gederfde loon. De H. S. V. „De Kampioen". Bovengenoemde vereen Iging liet Zon dag een recordrit voor den Klkkert- beker verrijden tusschen Haarlem en Den Haag en terug. De navolgende renners verschenen hiervoor aan den start; v.d. Vossen. Ezio, Houweling, Klas/aorst, Schijve- naar, Baardman, Bonte en SchelL De gemaakte tijden waren als volgt- vA. Vossen uur 8 min. lil sec. Ezio 2 uur 18 min. 24 sec. Houweling 2 uur 25 min. 2 sec. Klas horst 2 uur 9 min. 35 sec. Schijvenaar 2 uur 10 min. 29 sec.. Baardman 2 uur 50 min. 2 sec. Bonte 2 uur til min. 2 sec. en Schell 2 uur 19 min. 10 sec. Kanaalzwammen. Kanaalzwemmen is auL'-c een „bedrijf' geworden, dat er Inderdaad wel iedere week wat over te schreven valt. De Engelschman Tamme, die de vorige week de tocht volbracht-, maakt blijk baar aardige zaken met (net leveren van zijn portret voor advertenties van cacao- en meelfabrikanten en vischleveranciers met de vermelding dat je nergens zoo goed op kunt trainen als de cacao, de visch en het meel van die firma's en verder heeft niemand de tocht nog ge waagd. maar ditmaal heeft Burgess, de tweede man die het 'm 'leverde, in 1911, wüze woorden gesproken over de training van Kanaalzwemmers. Burgess, heeft al tientallen candidaien op de groote tocht voorbereid. Hü zegt: Je moet er vier kwalificaties voor hebben. Geld. een goede boot. mooi weer en volharding. Ik train de zwem mers niet In het zwemmen, maar treedt veeleer op als grappenmaker of gedach- tenafleider. Zwemmen kunnen ze wel. Ik denk daar zelfs niet over en tracht het hen ook niet te laten doen. Ik wan del met ze, eet met ze en wandel weer met ze. Ik lig met ze op het strand en houdt ze bezig met verhalen over al lerhande onderwerpen, behalve zwem men en het weer. Zelf let ik echter voortdurend op het weer en als het naar mün zin is. ga ik naar den candi- daat toe en zeg: over een paar uur vertrekken wü. Burgess, die thans 54 jaar oud is en reeds 31 Kanaalpogingen achter den rug had, voor hü eindelijk slaagde, be weert tenslotte, dat hü. na 20 jaar bestudeeren van deze strook woelig water nu eindelük tot de conclusie is gekomen dat hij er niets van begrijpt en niets van weet. Overigens heeft h/J een hekel aan zwemmen en gaat niet in het water, als hü het eenigszins vermijden kan. Dit ls een merkwaardig? beteekenis voor een man. die letterlijk voor en van de Kanaalzwemmerü lieeft. Athletiek. Er is in de buitenlandsche pers een ware storm opgewaaid door het com promis tussohen het I. «O. O. en de F.I.F.A.. betreffende de vergoeding voor loonderving tüdens de Olympische Spe len. Sommige bladen begrijpen er niets van en schrijven zulke dingen als: „De Olympische Spelen zijn nu open voor de beroepssport en dergelijke fraaiig heden meer, die we maar niet zullen aanhalen. Inderdaad heeft de retraite van het I.O.C. hier en daar wel (haar zwakke kansen, büv. in verband met de Olympische amateur-sformule, die door eiken deelnemer moet worden on derteekend niet alleen, maar die voor den aanvang plechtig namens allen door een hunner pleegt te worden uitgespro ken, maar men heeft zich tüdelijk ge red uit een impasse, die bü een oplos sing in tegenovergestelden zin de Am- sterdamsche Olympiade te zeer zou heb ben benadeeld. Elders in dit nummer wordt echter over dit punt nader geschreven, wü willen nog een enkele opmerking ma ken over een vraag, ons door een lezer dezer dagen gesteld: Beteekent dit be sluit nu dat ook de athletiekers ver goeding voor loonderving zullen ont vangen. Deze vraag is redelijk. Athletiek is en speler, die voor vergoeding in aanmer king komt, moet voorts hot bewüs over leggen, dat hü inderdaad tüdens zijn afwezigheid voor voetbal, geen loon ontvangt. Men ziet dat de mazen vnj klein zün, zoodat het practisch gespro ken vrüwel onmogeiljk is. dat een speler door deze vergoeding geldelijk bevoor deeld wordt. Het I.O.C. heeft overigons de mazen nog wat kleiner gemaakt, door te bepalen dat de vergoeding niet mag worden uitbetaald aan de spelers zelf, doch gegeven moet worden aan den patroon van den speler. Wanneer thans de nationale voet balbonden kraohtig de hand aan de voorschriften houden en voor een nauw gezette controle zorgen, zullen de Am- sterdamsche wedstrüden zeker meer in het teeken van het amateurisme staan dan die in Parüs. Op het oogenblik ls het natuurlijk nog niet met zekerheid te zeggen, welke landen in Amsterdam vertegenwoordigd zullen worden. Alleen kan men thans wel als vaststaand aannemen, dat Engeland er niet zal zün. Ik ben er van overtuigd, dat de voormannen van de Engelsche voetbal-organisatie, die geregeld de F.I.F.A.-congressen hebben gevolgd, gaarne aannemen dat een ver goeding wegens loonderving onder som mige omstandigheden, althans op het vasteland, noodzakelijk geacht moet worden. De algemeen© opinie is in Engeland echter zoo hevig tegen een degelijke vergoeding waaraan trou wens daar ook niet de minste behoefte bestaat gekant, dat een storm van pretesten zou opsteken, indien onder de huidige bepalingen de Engelsche Football Association het zou wagen een Engelsch amateurs-elftal tegen de con tinentale profs volgens Engelsche op vattingen in het veld te zenden. Het ls voorts de vraag, wat Oosten- rük. Hongarüe, Tsjecho Slowaküe, be nevens Spanje en Italië, die waar- schünlük in 1928 eveneens het beroeps- spel zullen hebben erkend zullen Ook werd een rit over éen KM. op tijd gereden. Hiervan was de uitslag: Klashorst 1 min. 58 1/5 sec., v. d. Vos sen en M. v. Gelder 2 min., v. Bree 2 min. 3 4 5 sec., N Coster 2 min. 5 4 '5 sec. Ezio 2 min. 63 5 sec. Schijvenaar en Houweling 2 min. 7 2?5 sec. Bonte 2 min. 11 3,5 sec. Schell 2 min. 15 sec.. Baardman 2 min. 18 1/5 sec., Lange- veld 2 min. 33 2.5 sec. Leddy wint in Breslau. Uit Breslau wordt aan 9e Crt. ge meld: De wedstrijd met motorgangmaking over 100 K.M. op de wielerbaan alhiei werd gewonnen door den Hollander Led dy ln 1 uur 27 min. 23.3 sec. (nieuw baanrecord)2. Möller (1100 M.)3. Sal do w (1450 M.) blijft de hoofdschotel van het Olym pisch programma. Het is zeer zeker niet onwaar schijnlijk dat dit punt op de eerstvol gende vergadering van de Internationale Athletiek Federatie ter sprake wordt gebracht. Maar wij gelooven niet, dat gelijkstelling in dit opzicht met de voetballers zal worden gevraagd. Het is een bekend feit, dat de heer Edstrom, voorzitter van FJJl., tegenstander is van deze vergoeding en zün medebestuurde ren zullen zich waarschijnlijk bü zün standpunt aansluiten. Hondenrennen. Engeland leeft tegenwoordig wel in de hondsdagen. Niet lang geleden heb ben wy reeds gemeld, dat de populari teit voor rennen van z.g. „whippets", kleine honden van de hazewindensoort, in het Vereenigd Koninkryk plotseling zeer was toegenomen. Het was toen nog de vraag of dit plotseling enthou siasme een blüvertje was. Je zoudt het nu wel gaan denken, want de rennen in White City te Londen worden door tienduizenden menschen bezocht en zelfs zün er al cyfers van 80.000 en 90.000 genoteerd. Het is zeer goed mogelijk dat deze menigten geen blyvende be langstelling voor het jagen van het „electrische haasje" toonen en dat het dus weer wat kalmeert. Maar er zullen er toch zeker genoeg blijven om deze plotseling opgekomen sport op een hoog peil te handhaven. Menigeen zal zich af vragen, wat de bijzondere attractie van deze rennende honden is. Het ant woord moet luiden: het gokken. De bookmakers hebben dadelijk de moge- lijicheden van nieuwe zaken gezien en zü zyn zoo tevreden over de resultaten dat ook zij wel het uiterste zullen doen, om deze vertooningen te bestendigen. Dan zyn er nog de telers van de dieren, die prachtige prijzen maken en de ingeboren belangstelling van het Engelsche volk voor het hondenras. Neen. dat zaakje zal wel weer marcheeren. Maar erg veel ware sport is er niet aan. Motorsport. Stanley Woods, de Iersche motorren ner is de man van het seizoen in de motorsport. Niet alleen voor ons, door zyn zege in de Trace in Drente, maar voor geheel Europa. Want Woods heeft in precies een maand tijds een record gevestigd, dat in de toekomst moeilyk zal kunnen worden benaderd. Hier ls het: 17 Juni: Gedwongen tot opgeven ln Tourist Trophy Laces (Isle of Man) door machinedefect na verbetering record ronde. 25 Juni: Overwinning in de Tourist Trophy Race in Drenthe. 3 Juli: Tweede aankomende in den Europeeschen Grand Prix, na val. die hem 10 minuten en de overwinning kostte. 10 Juli: Overwinning Zwitsersche Grand Prix cn verbetering record ronde 17 Juli: Overwinning Belgische Grand Prix en verbetering record ronde. Alles in 1 maand in de meest onbe rekenbare sport ter wereld. doen. Het I.O.C. heeft het aan de Donau- landen niet gemakkelijk gemaakt door de bepaling, dat gerehabiliteerde be roepsspelers niet aan de Olmpische Spelen zullen mogen deelnemen. Heel wat tegenwoordige amateurs in die lan den hebben toch een proef met het beroepsspel genomen. De Oostenrijksche bond had bij de invoering van het be roepsspel zelfs de bepaling gemaakt, dat ieder, die zulks wenschte, na ver loop van een jaar weder tot amateur verklaard zou kunnen worden. Daar van is door vele spelers gebruik ge maakt, ze hebben echter hun recht om aan de Olympische Spelen deel te nemen, verloren. Ik geloof dan ook niet dat men elf lallen uit die landen in Amsterdam zal zien. Men mag echter wel aannemen, dat Frankryk, België, Duitschland, Zwitserland. Nederland, Italië, Spanje, Luxemburg, Amerika en Egypte van de partü zullen zün. Zeer waarschynHJk komen daarby dan nog Uruguay en Brazilië en mis schien nog wel eenige Midden-Euro- peesche Staten zooals Polen. Joego Slavïë, Letland. Finland enz. Van een goed bezet toumooi kan men dus vrü wel verzekerd zyn. Volgens welk systeem er ln Amster dam zal worden gespeeld, hangt ge heel van het aantal inschrijvingen af. Wanneer ,er echter meer dan 12 lnsohrüvingen komen, zal men wel weer tot het bekersysteem z'n toevlucht moe ten nemen, welke onbillijkheden er ook aan dat systeem mogen kleven. Vast staat ook. dat niet alle wedstrü den in Amsterdam zullen worden ge speeld. Wil men den duur van het tournool niet te lang maken, dan zul len de wedstrüden voor de eerste ronde op een dag, hoogstens op twee dagen gespeeld moeten worden, waartoe men meer terreinen noodig zal hebben dan er in Amsterdam beschikbaar zyn. Bo vendien speelt het financieel gedeelte hier een roL De spelen worden wel ls Moeskops wint in Berlijn Moeskops heeft Zondag te Berhjn (al dus wordt aan De Crt. gemeld) een sprintwedstrijd gewonnen. No. 2 was Kaufmann. In den wedstrijd over der tig ronden was het resultaat juist an dersom. De Nederlandsche deel nemers gekozen. Naar De Crt. verneemt, zullen de vol gende Nederlandsche schermers deelne men aan de Europeesche schermkam- pioenschappen te Vichy. nJ.: A. E. W. de Jong, W. Brouwer. W. Driebergen, L. Kuypers en A. Mayer. Rijwielroeien. Wij kunnen hiervoor geen andere titel bedenken, want het plan van den Engelschman Oldham komt zoowel in de categorie wielriJden als roeien. Deze waaghals, die tevens een dwaas is (by'na een pleonasme) vertrekt dezer dagen met een passagier, Tierney geheeten, uit Engeland ln een klein bootje op weg naar New York. Dit bootje zal worden voortbewogen door fietspedalen en het is dus een soort waterfiets. De beide pas sagiers Oldham en Tierney hebben be sloten dat zü om beurten acht uur zul len trappen, dag en nacht, tot zy in New York of in een waterig graf zün. Dit is wel zeer dwaas. Maar bedenkelijk is, dat Oldham op zijn advertentie, waarin hü een passa gier vroeg, niet minder dan tachtig aanbiedingen kreeg, waaronder een van een 17-jarig meisje. Oldham waagt zich niet aan een voor spelling, hoe lang zü erover zullen doen. Dit is het eenige verstandige in den opzet. Aatomobielsport. Engeland bezit twee vrouwelijke automobilisten van ongemeen uithou dingsvermogen en sterk ontwikkelden sportzin. De eene. Miss Cordery, is dezer dagen teruggekeerd van een auto tocht „rond de wereld", die door Europa. Azië en Amerika ging en te New York eindigde. De andere is de Honorable Mrs. Victor Bruce, die eeni- gen tüd geleden in zes weken een tocht van 10000 mülen door Europa en Afrika heeft gemaakt en die deze week is teruggekeerd van een reis per kleine auto van Engeland naar het meest noordelijke punt, dat zy in Zweden kon bereiken. Deze tocht duurde precies een maand en ln dien tyd legde de flinke jonge vrouw, in gezelschap van haar echtgenoot en een wegverkenner van den Engelschen Automobielbond. 6000 mijlen (9600 K.M.) af. Zij drong 270 mülen diep in den Noordpoolcirkel door maar slaagde er niet in de Noordkaap te bereiken omdat het warme weer den grond binnen 40 mülen van die kaap moerassig had gemaakt. De reis ging door Nederland, Duitsohland, Dene marken, Zweden, Finland en Lapland en terug, Zy moet een gemiddelde van 320 K.M. per dag. gedurende 28 dagen, hebben afgelegd, hetgeen een ontzag- lyke prestatie is, zooals een ieder, die aan autotoeren over langen afstand doet, terstond beseft. De reizigers had den zich op koude voorbereid, maar ontdekten, dat de gemiddelde tempe ratuur in het IJszeegebied om dezen tijd van het jaar 90 graden in de schaduw washetgeen niet zoo on- begrijpelyk is, indien men overweegt dat de zon op die hoogten nu niet on dergaat. Hoewel de wegen over het al gemeen buitengewoon slecht en hooger op geheel ongebaand waren, hadden de toeristen slechts twee maal gedurende den ganschen tocht last van een lekken band. Buiten het bewoonde noorde lijke gebied, konden de reizigers nergens onderdak krijgen en sliepen zü in en om hun voertuig. waar niet georganiseerd om er geld aan te verdienen, doch men zal wel moeten trachten de rekening eeriigs- zlns sluitend te maken, waarby men in de eerste plaats op voetbal rekent. Na een korte zomerpauze is het voet balseizoen weer begonnen. Op den vo- rigen Zondag is zelfs reeds een in terlandwedstrijd gespeeld en wel die tussohen Joegoe Slavië en Tsjecho Slowaküe. Die wedstrijd heeft reeds da delijk een verrassing opgeleverd en tevens het bewijs gegeven, dat de nive- leering van kracht steeds verder gaat Tsjecho Slowakije was bü dezen wed strijd vertegenwoordigd door een zeer sterk elftal, waarin de kopstukken uit de elftallen van Sparta en Slavia een plaats hadden gevonden. Desondanks konden de Tsjechen het niet verder brengen dan tot een gelijk spel, waar mede ze nog tevreden moohten zün want over het algemeen waren de Joega Slaven iets sterker, zoodat ze een kleine overwinning wel hadden verdiend. In 1920 heb ik een wedstrijd tusschen beide landen gezien, toen was het een kat en muisspel. Janda, de bekende voor waarts der Tsjechen, deed met de ver dediging van Joego Slavia wat hü wilde. Het werd een 70 overwinning voor de Tsjechen, die zich alleen in het begin wat hadden ingespannen. In 7 jaar tüd hebben de Joego Slaven het zoover weten te brengen, dat ze voor het Tsjechische beroepselftal een waardige tegenpartü zün. Overal op den Balkan gaat trouwens het voetbal sterk vooruit. Het spel der Bulgaren moet b.v. al zeer weinig voor dat der Joego Slaven onderdoen, het geen de Oostenrüksche en Tsjechische clubs, welke dezen zomer wedstrüden op den Balkan hebben gespeeld, kunnen bevestigen. Hierboven noemde ik Amerika als een van de vermoedelijke deelnemers aan de Amsterdamsche Olympische voetbal wedstrijden, Ik schreef dat naar aan- HAARLEM II WINT WEER. AJAX—HAARLEM I GESTAAKT EN UITGESTELD. Haarlem H trok Zaterdagmiddag naar Amsterdam om tegen V.V.GA 2 te spelen. Haarlem was vrü sterk en V. V. G. A. zeer zwak. Maar die wak zat voornamelijk in den lust der G:- meente-ambtenaren. De inningscijf- zeggen voldoende van den wedstrij.' Haarlem twee maal een inning van de.- tien punten en V. V. G. A nooit meer dan een punt. Inningcyfers: Haarlem: 2. 13. 13, 1. 5. 2, 2. 38 V.V.G-A.: 1, L 1. O, 1, O, L 5 Zondagmorgen ging Haarlem I met vijf invallers naar Ajax. By den aan vang van den wedstrijd waren zes Ajaxieden aanwezig. Reeds in de eerste inning werd wegens regen gestaakt Na een kwartier wachten werd beslo ten met meer te spelen, zoodat Haarlem in September nogmaals naar Ajax zal moeten. In Amsterdam won Quick van Blauw Wit met 12—8, Concordia van Z. R. C. met 10—9 en voor de 2de klasse B Blauw Wit 2 van Concordia met 22—3. Willy Angenent terug! Nog zeer goed zullen onze lezers het vertrek van den populairen Haarlem doelwachter Angenent naar Indië herin neren. Het was aan het einde van het seizoen toen Haarlem met de overgangs klasse bedreigd werd. Mede door zyn werk is het toen zoover niet gekomen. Met leede oogen hebben we hem zien vertrekken, wetende dat hü een plaats openliet, die zoo moeilük te bezetten was. Thans kunnen we medcdeelen, dat Angenent spoedig weer in Holland zal arriveeren. In September zal hy hier weer terug komen, voorloopig voor zes maanden, doel; de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij zich voor goed in Holland vestigt. Natuurlijk kunnen we niet zeggen of hü weer in de roode broek zal uitkomen, dcch v-y roepen hem en zün vrouw een lv~ welkom in Haarlem toe. H. F. C.—Ajax. H. F. C. speelt Woensdagavond zeven uur op haar terrein can de Spanjaards laan een vriendschapken .v cktryd tegen Ajax. Stormvogels AIcni. Victrix. Woensdagavond as. ontvangt Storm vogels op haar eigen terrein den 2den klasser Alcm. Victrix. Woensdag j.1. ont moetten beide clubs elkaar in Alkmaar. Stormvogels won dien wedstrijd met 4—2. Het Stormvogels-elftal. De wedstrüd op het Stormvogelster rein vangt te 7 uur aan. Naar we vernemen zal de Stormvo gels-aanval het volgende seizoen ver sterkt worden door de opneming van Boekelaar, die wederom den wensch te kennen hoeft gegeven voor Stormvo gels te willen uitkomen. Voor Zandvoort beteekent dit vertrek ongetwijfeld een verlies. leiding van een schryven van een land genoot, die jarenlang in Amerika woont en met het Am e rik aansche voetbal goed op de hoogte is. Hy verklaarde echter dat aan het voetbal voor amateurs in Amerika lang niet zooveel waarde wordt gehecht, als aan dat van beroeps spelers. m.a.w. men vindt voetbal als kijkspel veel belangrüker dan als ont spanning voor de beoefenaars. Binnen een paar Jaar zal voetbal een ernstige concurrent voor baseball geworden zyn. Handige managers hebben zich op be roepsvoetbal geworpen, ze zullen al het mogelijke doen om de Amerikanen er van te overtuigen, dat voetbal de wereld- sport is. Ze hebben daartoe knappe journalisten in dienst genomen, die in hun bladen de Amerikanen van de juistheid van die bewering zullen moe ten overtuigen. Volgens den sohrüver zal het niet zoo heel lang meer duren, of de beste Engelsche profs zullen be- zwüken voor de verlokkingen van de Amerikaansche dollars. Bü een der cursussen. door den Duitschen Voetbal Bond georganiseerd ter opleiding van spelers voor Amster dam, verscheen ook een speler van een club uit Midden-Duitschland. Bü zün komst moesten de noodige gegevens omtrent leeftüd enz. worden genoteegrd. De vragen werden tot bevrediging der vertegenwoordigers van den Duitschen Voetbal Bond beantwoord tot men kwam aan de laatste vraag: „Beroep?" Zonder aarzelen antwoordde het jongmensch: „Werkeloos". „Ik ben reeds jarenlang werkeloos maar des ondanks gaat hetmü best". Toch beweert men officieel, dat er in Duitschland geen verkapt beroepsspel bestaat Bilthoven. 13 Augustus 1927. O. J. GROOTHOFF. Een overwinning van de F. I. F. A. op het I. O. C. Vergoeding wegens loon. derving voor de Olympische voetbalwedstrijden toegestaan. Het desbetreffende F. I. F. A. besluit. Engeland voetbalt niet in Amsterdam. Overigens een goed bezet tournooi te verwachten. Het voetbalseizoen weer begonnen. De eerste interlandwedstrijd. Amerikaansche voetballicfhebberij. Duitsch amateurisme.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10