TvlacKinBsIis HAARLEM'S DAGBLAD iTóffee de Luxe DE SPRONG OVER DEN OCEAAN. STADSNIEUWS. MAANDAG 15 AUG. 1927 TWEEDE BLAD De Duitsche vliegers vertrokken. Vlotte start van de „Bremen" en „Europa". Duizenden bij het vertrek aanwezig. De Noordelijke route. De „Europa" en G. 31 te Bremen geland. De „Bremen" boven Enge land gezien. Start uit Dessau. BERLIJN. ïi Augustus (VD.) De Duitsche Oceaanvliegers, die den tocht over den Atlantischen Oceaan willen volbrengen, zijn heden vertrokken. Het eerste vliegtuig, de .Bremen", is van het vliegveld Dessau vertrokken te 18 uur 22; aan boord bevinden zich de pilo ten Kohl en Loose en de passagier Von Künefeld van de Norddeutsche Lloyd. Het tweede vliegtuig startte te 18 uur 26 met de piloten Risticz en Edzard en den passagier Knickerbocker van de Hears-pers Het gewicht van ieder vliegtuig bedraagt 3800 K.G., iedere machine neemt 2100 K.G. benzine en 85 K.G. olie mee. De tocht gaat over Wol- fenbüttel, Hannover dan vla Engeland en Schotland, vervolgens wordt zee ge kozen. Het vliegtuig de G 31 vervoert tot Engeland het proviand, hoofdzake lijk bestaande uit biscuits, chocolade, thee en water. Er heerschte een hoop volle stemming bij het vertrek en de weerberichten, luidden gunstig. Aan de schepen, welke zich op zee bevinden is een verzoek gericht om op de vlieg tuigen te letten; de draadlooze installa ties der vliegers zijn alleen maar in staat berichten op te vangen, welke uit gezonden worden op een golflengte van 2300 en 900 meter. Bij den start waren verschillende of- Ccieele personen aanwezig. Toen de beide vliegtuigen, de „Euro pa" en de „Bremen" het vliegveld ver lieten, verhieven zy zich slechts moei zaam van den grond, zóó zwaar waren zy beladen. Er- heerschte groote op winding onder de 15.000 toeschouwers, toen de beide macihnes slechts met moeite nog boven de boomen konden komen, doch zy haalden het, en het ver trek liep zonder ongelukken af. De Bre men vertrok te 18 uur 22; het vliegtuig bleef 400 meter voorttaxiën langs den grond; precies vier minuten later ver trok de „Europa", De G 31, de beide Oceaanvliegers escorteert, is voorzien van buitengewoon scherpe zoeklichten, om het voor de beide andere vliegtuigen by den aanvang van hun grooten tocht eenigszins te vergemakkelijken. Zij vertrokken in noordwesteiyke rich ting, temidden van de toejuichingen der enthousiaste menigte. De route. LONDEN, 14 Augustus (VD.) Op het laatste oogenblik is de route der vliegers, in verband met de ontvangen meteorologische berichten, gewyzigd. Van Hamburg gaan de vliegers over Bremen en Nederland rechtstreeks naar Schotland over de Orkaden, waarna de tocht over den Oceaan begint. Naar gelang het weer boven den Oceaan biykt te zyn, zullen de machi- JJe bemanning van de „Bremen": Loose, Baron von Hünenfeld (van de Nord Deutscher Lloyd) en Köhi. Het vliegtuigtype Junker, waarmede voor de Duitsche Oceaanvluchten werd gestart. nes dan vliegen langs een der vier nauwkeurig uitgewerkte routes naar New-York. In de eerste plaats zullen zij him oogmerk er op richten, een der groote scheepvaartroutes te volgen, waar zy elke drie of vier uur een groot stoomschip zullen aantreffen. De weersomstandigheden Volgens hedennacht ontvangen be richten waren de weersomstandigheden in het geheele noorden buitengemeen slecht - zoodat de vliegers, indien de route daar langs leidt, veel moeilijkhe den zullen ondervinden. Het is daarom wel mogelijk, dat de vliegers van de scheepvaartroute afwy- ken en direct op New Foundland aan vliegen. om vandaar grootendeels over land naar New-York te gaan. De vliegers hebben instructies ont vangen, dat zy hun vlucht moeten in richten overeenkomstig de weersberich- ten die vier maal daags door Norddeich per radio worden verzonden. Verhaal van een ooggetuige... Een speciale verslaggever van de „Courant" heeft den tocht meegemaakt in het begeleidende vliegtuig G. 31. HU schrijft: Razende vaart van de „Bremen". De vlucht van de G. 31 van Dessau naar Bremen had plaats met een snel heid van 180 tot 200 KM. per uur. Men kan daaruit opmaken, met welk een snelheid de „Bremen" gevlogen moet hebben. Noch de G 31, noch de Duro- pa" is het gelukt, de eerste opgestegen machine in te halen. In de G 31 bevonden zich de directeur van' de Junkersfabrieken, alsmede mej. Hertha Junkers, mevr. Knickebocker, de echtgenoote van den Amerikaanschen journalist, die in de „Europa" den tocht als passagier meemaakt, en tevens vier journalisten. Verwarring. By den start moét de verwarring zeer groot geweest zyn, daar men tot op het laatste oogenblik verwacht had. dat de koers een heel andere zou zijn. We gens de ongunstige weerberichten, uit Frankrijk die meldden, dat boven het Kanaal en de Atlantische Oceaan zeer zwaar weer heerschte, is vele honderden Kilometers naar het Noor den verlegd. De pasagiers van de G 31 hebben de „Bremen" na den start, die met ont zaglijke snelheid gevlogen moet hebben, niet meer gezien. De „Europa" is echter ingehaald. Het weer werd voor de vlie gers gaandeweg slechter. Verdere loop.. Omtrent den vérderen loop tocht seint Vaz Dias nog: i den Hannover gepasseerd. AMSTERDAM, 14 Augustus. De Duit sche Ocegaanvliegers hebben te 5 mi nuten voor 8 Hannover gepasseerd. Zy koersten in Noordelijke achting. AMSTERDAM, 14 Augustus. Naar wy vernemef! is het escortevlSegtuig, de G. 31, hedenavond tengevolge van den zwaren mist te Bremen gedaald, waar door het de beide andere Junker-vlieg- tuigen niet verder kon begeleidenDes- niettemin zal de G 31 Maandag een bezoekbrengen agm Amsterdam. De „Europa" geland. BERLIJN, 15 Augustus (VD.) Ver nomen wordt, dat de „Europa" een der beide Junker-vliegtuigen, welke een po ging zouden ondernemen om den Oceaan over te vliegen, door zwaren mist is gedwongen om by Bremen te landen. By de landing werd de propeller en het landingsgestel vernield. De inzit tenden bleven evenwel ongedeerd. De „Bremen" boven Engeland gezien TT AMSTERDAM, 14 Augustus. Van het vliegveld- Croydon by Londen is bericht ontvangen, dat de ..Bremen" heden nacht te 7 uur 40 Er.gelsche tijd is ge signaleerd boven Wakefield in York shire Het vliegtuig had toen dus onge veer 935 KM. afgelegd in ruim 7 uur. Er is nog niet vernomen of het vlieg tuig boven Nederland gezien is. Uit Londen wordt geseind: Gemeld wordt, dat de .Bremen" de omgeving van Liverpool gepasseerd is. Eerbetoon aan madame Nungesser. BERLIJN, 14 Augustus (VD.) Al vorens de Junkervliegtuigen opstegen om den gevaarlijken tocht over den Oceaan te volbrengen hebben piloten en passagiers een telegram gezonden aan Madame Nungesser, waarin zy zeggen de beide Fransche helden van den „Witte (n) Vogel" te zullen gedenken nu zy hun spoor volgen; tevens wordt hulde gebracht aan madame Nungesser. OPENBAAR SLACHTHUIS Het aantal geslachte dieren bedroeg in de maanden April, Mei en Juni, on derscheidenlijk 28.358.020 en 2795, In die maanden van 1926 waren deze cyfers 2058. 2212 en 2441. Er Ls derhalve een toeneming van het aantal geslachte dieren. INBRAAK OP DEN KOUDENHORN Vrydagnacht heeft men zich toegang verschaft tot het perceel Koudenhorn 32, waarin de heer S. Rei- nalda zyn grossierszaak in koloniale wa ren gevestigd heeft. Er zyn twee brand kasten geopend, waaruit een bedrag van 150 gestolen is. Het is nog niet bekend op welke wijze de inbreker binnengeko men Ls. De politie onderzoekt de zaak. Van de Duitsche Oceaanvluchten. De bemanning van de reeds weer terugge keerde „Europa", v. L a. r.i Risticz, de Amerïk. journalist Knickerbocker en Edzard. INGEZONDEN MEDEDEELINGEÏf a 60 Cents per regel. Zeker! Zij kosten iets meer, Maar zijn veel beter! SNELVERBAND Men schryft ons: Finanlieel daartoe in staat gesteld door eenlge kindervrienden ligt het naar wy vernemen in de bedoeling van de vereeniging Snelverband weer «ooals het vorige jaar een boottocht te organi- seeren. waarvan alleen die kinderen kunnen profiteeren, die door lichaams gebreken, gemis van ledematen, ver lamming enz. verstoken zijn van deelne ming aan kinderspelen en schoolfeest jes. Hiermee worden niet bedoeld zwak ken van geest of achterlUken. Met het oog op het mooie resultaat het vorige Jaar bereikt, en waaraan door zoovelen nog dankbaar wordt gedacht, zal nu weer even als toen de zware zorg der ouders voor een dagje worden over genomen door een groep gediplomeerde damesleden, aan wie deze zorgen alles zins zyn toevertrouwd, en heeft naar wij hoopen alles weer een prettigen loop. dan staat 't vast. dat in bet trieste le ven van vele kleinen voor een keer een zonnetje doorbreekt. WU wenschen „Snelverband" succes met haar streven. Kinderen tot 14 jarigen leeftijd, die voor deelneming in aanmerking komen kunnen door de ouders of familieleden tot in beperkt getal worden opgegeven by mej. Van Santen, Stoofsteeg 6 ei ken werkdag na 4 uur. Deboottocht zal vermoedelijk Dins dag 23 Augustus plaats hebben. BANK VAN LEENING. In de gemeentelijke Bank van Leening werden in de maanden April.. Mei en Juni in beleening genomen of in be leening vernieuwd. 2543. 1907 en 2191 panden. Er weiden in die maanden ge tost 2831. 1643 en 2985 panden. Er wer den dus meer panden gelost dan be leend. Teekc-n van toenemende wel vaart? JUBILEUM W. J. VAN DER MEER Zaterdag herdacht de heer W. J. van der Meer den dag waarop hy vóór 40 jaar bU de firma Joh. Enschedé en Zo nen in dienst trad op de afdeellng let- tergietcry. De jubilaris werd des morgens ten kantore der firma ontvangen en har- teiyk toegesproken door Mr. H. J D. D. Enschedé, die hem het gebruikelük ge schenk overhandigde. De heer van der Meer gewaagde in zyn dankwoord van den aangenomen tijd by de firma Enschedé doorgebracht waar hy bovendien zulk ecu uitsteken de leerschool had doorloopen. De Jubilaris bracht den dag verder In den hulsclüken kring doox. BOUWMAATSCHAPPIJ „KLEVER PARK". De N.V. Bouwmaatschappij „Klever- park" te Amsterdam heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin zy verzoekt het recht van erfpacht van een perceel grond aan de Santpoorterstraat ter grootte van 6.11 A. te laten eindigen en den grond aan erfpachtster of haar na der te noemen lastgevers tegen den prUs van 15 per M2. in koop af te staan. De moordenaar van een minister-president?, Naar de „Times"-correspondent te Madrid meldt, ls in Argamasilla een Beier gearresteerd, die beweert Carlos von Arco te heeten en in Febr. '19 den toenmaligen linksradicalen minister president van Beieren, Kurt Eisner, te hebben vermoord. De thans gearresteerde man woonde sinds verleden jaar by ef.n dokter. Hy gaf zich uit voor baron en beweerde, dat hy in den grooten oorlog als vlie ger 58 geallieerde vliegtuigen had ver nield. Deze praatjes wekte wantrouwen by den dokter, die de politie ried een onderzoek in te stellen. Deze ontdekte, dat de man uit het Spaansche Vreemde lingenlegioen was gedeserteerd en tweemaal was gearresteerd wegens op lichting. Toen hem werd medegedeeld, dat hy naar Beieren zou worden te ruggezonden, zou „Arco" verklaard heb ben liever zelfmoord te plegen dan naar zijn land terug te keeren, daar hy in dertijd Eisner had vermoord. Zooals men zich zal herinneren, dood de de Münchensche student graaf Arco- Vallay op 12 Febr. '19 den premier Kurt Eisner, die by het uitbreken van de re volutie aan het hoofd van de Beiersche revolutionaire regeering was gekomen. Wy meenen ons te herinneren, dat de jeugdige moordenaar later in een krank zinnigengesticht terecht is gekomen. De in Spanje gearresteerde man zou dan volgens zijn bewering die graaS Arco moeten zyn. Filmdieren. Hollywood, het centrum en het klater gouden dorado van de internationale filmwereld, huisvest naast behoorlijke filmactrices en akelige mooie filmhelden ook nog een geduchte hoeveelheid film dieren, dw z. dieren die na zorgvuldige africhting geregeld in films optreden. Wat men met deze dieren heeft bereikt grenst soms aan het wonderbaarlijkste zooals getrouwe bioscoopbezoekers trouwens zullen kunnen beamen. Be kwame dresseurs worden royaal voor hun moeite en vaardigheid beloond. Er is byv. te Hollywood een man, die een witte muis heeft geleerd, tegen het been van een man op te loopen. Ette- lyke komisohe films zyn met dit kunstje aangevuld en de eigenaar heeft een klein fortuin aan dit beenklimmertje ver diend. Een buitengewoon intelligente gans verdient voor zijn baas een der grootste inkomens van Hollywood. Vyfhonderd menschen houden zioh uitsluitend bezig met het africhten van dieren voor de films en er zyn te Holly wood ongeveer vierhonderd gedresseerde honden en paarden ieder oogenblik voor filmdoeleinden beschikbaar. Een van die paarden wordt altijd gebruikt om in een filmrace te vallen. Het heeft ge leerd dit te doen, zonder zioh te be- zeeren. Elke val kost den filmregisseur 130 gulden en de eigenaar-dresseur hoeft het dier maar even een teeken te ge ven en het valt. Verder bevat de kolonie der filmdie ren te Hollywood apen, leeuwen, beren, visschen, rendieren, koeien, papegaaien, kanaries enz. Een „kist met juweelen" Het „Berl. Tag." maakt melding van de volgende geheimzinnige geschiedenis. Begin Februari kwam een Pommer- sche landeigenares in een Berlijnsch pension wonen. Daar zy veel uit moest, gaf zy haar kistje met juweelen ter waarde van M. 12.000 in bewaring aan de dame, die het pension hield. Deze plaatste het in haar linnenkast. Na twee dagen echter was het kistje verdwenen; alle nasporingen, ook bij juweliers en opkoopers, bleven vruch teloos, zoodat de eigenares haar schat als verloren beschouwde. Thans zijn de juweelen echter weer plotseling te voorschijn gekomen: de zer dagen vond de pensionhoudster een zeepdoos in haar linnenkast staan en daaruit kwamen de juweelen te voor- schyn! Geen steen ervan ontbrak. Vermoed wordt nu, dat de dief zelf ze heeft teruggebracht, omdat hy het tenslotte toch te gevaarlyk vond ze te gelde te maken. Van een verkiezing. Zooals bekend mag worden geacht, bestaat in tal van Fransche steden, klei ne zoowel als groote, Parys inbegrepen, de gewoonte, telken jare een „koningin" te benoemen, die dan een dag lang bui tengewoon gehuldigd wordt en daarna aan de vergetelheid teruggegeven. Voor deze distinctie, waarvoor behalve schoon heid van uiterlyk nog tal van andere eigenschappen en deugden geëischt wor den, bestaat natuuriyk nogal nayver on der de jonge meisjes, die naar den titel dingen. In een kleine stad kozen ook dit jaar weder, volgens het gebruik, de meisjes op de fabrieken, de naaistertjes van de ateliers, de winkeljuffrouwen enz. allen hun eigen candidate naar den hoogsten titel. Nu is het de even origineele als vreemde gewoonte, dat deze candidaten onder elkaar uitmaken vie koningin zal zyn. Bij plechtige stemming natuuriyk. Deze ceremonie nu heeft in dat onge noemde stadje eenige moeiiykheid opge leverd, doordat elk der aanvallige leden van het kiescollege in drie achtereenvol gende stemmingen elk een stem verwier ven hun eigen. De overheid kwam er tenslotte aan te pas om den dames te beduiden, dat dit niet aanging. Zij moch ten hun stem uitbrengen, zooals zij vil den. maar niet op zichzelf. Veel succes had dit niet. nog driemaal bleef het re sultaat hetzelfde, tot tenslotte een der meisjes voor het aandringen capituleer de. Toen kreeg een der meisjes twee stemmen en was dus koningin, de overi gen hadden veer elk een stem. behalve het eene. dat zich opgeofferd had. Die kreeg niets. Hetgeen te denken gaf. Maar zij kan nu tenminste zeggen: Ik heb de koningin gekozen, hetgeen bUna nog eer voller is dan het zelf te zyn. Goede vangst. Volgens berichten uit Montreal (Cana da) treft men tegenwoordig in de Ca- nadeesche wateren buitengewoon veel walvisschen aan. In minder dan twee maanden tyd hebben de visschers van Ross Harbour 79 van deze zoogdieren ter-zee gevangen, terwijl hun collegas in Baden er 32 buitmaaktcn. Honderdtwaalf walvisschen in twee kxnaanden, dat is een wereldrecord. Zegeltaai. De taal der bloemen en de taal der postzegels zijn in hun tyd het Esperanto van de geliefden geweest. Tegenwoordig wordt er aan scheef- of omgekeerd ge plakte postzegels niet meer gedaan. Te Parys tracht men nu de taal van de zegellak populair te maken. Hier is de kleur het onderscheidingsmedium. Iemand die een met grijs lak verzegel den brief uit Parys ontvangt, weet, dat deze van een vriend afkomstig is, wit duldt op een huwelyksaankondiging, rood op een zakenbrief, groen is natuur iyk ook hier de kleur der hoop, maar lichtgroen kondigt een vcrwyt aan. Be tuigingen van rouwbeklag moeten violet gezegeld worden en voor invitaties is bruin de aangewezen kleur, rose is ge reserveerd voor geliefden en geel vcor onsuccesvolle aanbidders. Blauw tenslotte is een verzekering van standvastigheid. wy weten niet, wie dit nieuwe on schuldige spelletje bedacht heeft, maar we vermoeden zoo, dat een fabrikant van zegellak er wel wat mee te maken zal hebben. Een strijd tegen wolven. Het is reeds eeuwen geleden' dat de laatste wolven uit het Westen van Europa verdreven werden, maar in de minder bevolkte streken van Oost- Europa. in Rusland byv. en de Balkan- landen, weten deze roofdieren zich tot den huidigen dag nog staande te houden. De bewoners van het kleine Joego slavische dorpje Suhi-Pol, aan den voet van de Dinarlsche Alpen, waar men zich met de veeteelt bezighoudt, ken nen het gevaar dat de wolven opleve ren voor hun beesten, maar het gobeurt bUna nooit, dat menschen worden aan gevallen. Daarom is het drama, dat wy hieronder zullen verhalen, een uitzon deringsgeval. Een jonge, sterke boer. Markovina. was "lak buiten het dorp bezig met houthakken, toen plotseling negen wol ven het veld. waarin hy werkte bin nendrongen. Voor de man een ver dedigende houding kon aannemen, wa ren twee der hongerige wolven hem reeds naar de keel gesprongen. Mar kovina weerstond de schok, sloeg met zyn byi op zijn aanvallers los en wist belden te dooden. Doch on middellijk werd hy door twee ande ren besprongen. Ook deze wist hy zoo danig te verwonden dat zU stuiptrek kend bleven liggen. Intusschen liep het bloed hem uit armen en beenen op de plaatsen waar de wolven zich met hun klauwen hadden vastgeklemd. Het ge zicht van dit bloed cn dat van hun gewonde makkers, zette de overgebleven wolven tot nog grooter razernij aan en nog een uur lang streed Markovina met den moed der wanhoop. Toen lagen drie wolven dood en drie anderen zwaar gewond ter aarde en met inspanning van al zyn laatste krachten slaagde de boer erin zich in een boom te hijschen. De drie overgebleven wolven bleven hier onder rondloopen onder het uitstooten van een vreeselijk gehuil. Teen einde- lyk andere dorpsbewoners op de plaats van het gevecht kwamen cn de laatste wolven onschadelijk hadden gemaakt, had de onverschrokken boer zooveel bloed verloren en was zoo volkomen uitgeput dat men hém in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest vervoeren. Bandiet-gevangenis directeur. Het duurt soms heel lang. voor in cidenten in het veege leven der Sovjet- maatschappü tot de buitenwereld door dringen, vooral wanneer de machtheb bers in den Heilstaat weinig reden heb ben er trotsch op te zyn. Zoo komt het. dat het Petit Journal thans melding maakt van een geschiedenis, die een jaar geleden in een kleine Russische stad is voorgevallen. Daar was een in dividu, Sjodsjeien genaamd, benoemd tot directeur der stedelijke gevangenis, een buitengewoon gewichtig beroep in Rusland tegenwoordig. wy moeten aannemen, dat men te Moskou niet geheel op de hoogte was van de carrière van dezen directeur, want hy hoorde weliswaar in een gevangenis thuis, maar dan in de sterkste ceL Nauwelijks benoemd, ver zamelde hy zyn handlangers en begon een ware terreur in dc dorpen van zyn machtssfeer. HU liet tal van volkomen onschuldige lieden arrcstceren ontnam hun al hun bezittingen en dwong hen vervolgens door mishandeling tot het teekenen van een bekentenis van denk beeldige misdrijven. Op deze manier werden honderden dorpelingen opge pakt, opgelicht en opgestoten. De ban dieten traden zoo wreed op, dat niemand zich durfde beklagen. Vierentwintig hunner stierven door de mishandelingen en twee werden krankzinnig. Toen men te Moskou eindelijk deze vergissing in benoeming bemerkte cn den directeur met dertig zyner volge lingen ln hun eigen gevangenis opsloot zuchtten nog honderd ongelukkigen in de cellen. Waf zeggen uw tanden? Er is in een leemte voorzien. Zoo langzamerhand kan Je 's men schen karakter opmaken uit dc eigen aardigheden van al zUn lichaamsdeelen. Vreemd genoeg was er nog nooit Iets ge zegd van zUn tanden. Deze kloof is nu ook overbrugd gelukkig. Lange tanden duiden op zeer sterke karakteristieken, gunstig en ongunstig, een van dc gunstigste is breedheid van blik. Kleine tanden daarentegen zyn dik- wyis een teeken van kleinheid van op vatting en verder van gebrek aan energie. BUna alle groote geleerden, maar ook vrywel alle groote misdadigers schijnen groote tanden te hebben. Tanden die zeer dicht op elkaar staan verraden een scherp vernuft, als zo te vens lang zyn voor zaken van groot be lang. als ze kort zijn, voor details. Tan den die vooruitstaan duiden op onnoo- zeilhoid, zegt dezelfde geleerde. Maar achteruithollende tanden zUn ook weer niet goed, want deze zijn een teeken van onstandvastigheid. Spitse tanden stempe len den eigenaar als wreed en onbe trouwbaar. Tenslotte hebben literaire cn andere kunstzinnige menschen een regel matig gebit van lange tanden. Het ls zeer interessant, maar onvol ledig. Waarop duldt een valrch gebit? Op valschheid natuurlijk, althans van het gebit

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5