BUITENLANDSCH OVERZICHT FLITSEN DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 15 AUG. 1927 Heeft de Paus gratie gevraagd voor Sacco en Vanzetti? Hoe kalm de re volutie in Portugal verliep. Leort Daudet naar Nederland? Een fan tastisch plan der Fransche royalisten. Een nieuwe oorlog tusschen Duitsch- land en Frankrijk? De toestand in China. De meest opzienbarende gebeurtenis in China is zoo wordt aan de Tele graaf gemeld de uitzetting van Tsjang Kaisjek uit de nationalistische party. De eerste stap daartoe werd op de militaire conferentie van Vrijdag jl. te Nanking genomen, toen naar aanleiding van Tsjang Kalsjek's nederlagen tegen de noordelijken het Cantonneesche ele ment by de nationalisten de overhand kreeg over de Ningpo-sectie in de party, tot welke laatste Tsjang Kal-sjek be hoort en die hem vroeger steunde. Be sloten werd, Tsjang Kai-sjek af te zet ten als opperbevelhebber en hem het be vel over het oosteiyk front op te dra gen. Tsjang weigerde, nam ontslag en kwam Zaterdag te Sjanghai aan. Nader wordt door Reuter gemeld, dat Tsjang op een Chineesche stoomboot is vertrokken, vermoedeiyk naar Ningpo. in "gezelschap van en lijfgarde van 450 man. De officieele nationalistische ver klaring van Tsjang's bezoeken aan Sjanghai en Ningpo is. dat hy tracht fondsen bijeen te brengen om Hankau's communistisch leger te weerstaan, maar niemand gelooft hier. dat Tsjang Kai sjek, die een groot fortuin heeft ver gaard, weer op China's militair tooneel zal verschynen. Tsjang Kal-sjek heeft intusschen een proclamatie gericht tot het Chineesche volk, waarin hy mededeelt af te treden als opperbevelhebber van de nationa listische legers en zegt voornemens te zUn, zich in het particuliere leven terug te trekken. Algemeen gelooft men, dat hy naar Amerika zal gaan, waarheen naar men meent te weten, zijn vrouw reeds een week geleden is vertrokken. In verband met de aan de nationalis ten toegebrachte nederlagen hadden bultenlandsche waarnemers de moellyk- heden in de nationalistische party reeds voorzien. Het heengaan van Tsjang Kai sjek kan naar hun meening deze partij nieuw leven inblazen, daar de nationa listen uit Nanking zich waarschijniyk zullen verbinden met die uit Hankau en via dezen met den „christen-gene raal" Feng, waardoor een gevechtsfront van Nanking tot Honan g vormd zal worden tegen de noordelijken. Berichten uit Nanking wezen kortgeleden op een dergelijke mogelykheid. in verband met Feng's aanvallen tegen Sjangtoeng, welke Tsjang Tso-lin veel zorg baarden, waardoor laatstgenoemde bevel gaf, de achtervolging der nationalisten te sta ken, ten einde de Sjangtoeng-grens te kunnen verdedigen. Er wordt in China nog steeds verwoed gevochten. De gecombineerde Tsjfli- en Sjan- toenglegers hebben de zuidelijke troepen verder langs den Tientsin-Poekauspoor- weg teruggedreven. Het aantal dooden en gewonden aan de zyde der zuideiy- ken wordt op dertigduizend geschat, In grooten getale worden de gewonden Nanking binnengebracht. Deze laatste stad wordt bedreigd. Indien de noorde- 1 ijken verder optrekken. KORT EN BONDIG. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 973 BABY SLAAPT Vader komt thuis en verheugt zich op de be groeting van en het spelen met baby krijgt de boodschap dat baby een dutje doet vraagt, of hy er niet luistert aan do slaapka- even naar mag kijken en I merdeur, hopend dat wordt verzocht in vre-1 baby wakker is gewor- dcsnaam stil te doen I den kykt schieiyk -om en doet voorzichtig de deur open kijkt naar binnen, zon der te durven ademen hoort voetstappen, sluit haastig de deiu- en verklaart, dat hij baby meende te hooren en wou kijken of hij goed waarop baby begint te huilen, waarvoor vader aansprakelijk wordt ge houden en haastig reti reert. fNadruk verboden.) HET TROELSTRA-OORD. HET TROELSTRA-OORD. Zaterdag werd te Beekbergen het Troel» trjuoord" geopend. Het gebouw werd ontworpen door den architect Mulder. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Over Sacco en Vanzetti is heden niet veel nieuws. Alleen is van belang de mededecllng. dat Z. H. de Paus op men- schel yke gronden gratie voor de anar chisten gevraagd zou hebben. Dit bericht is evenwel nog niet be vestigd. De operette-revolutie ln Portugal be hoort weer (voor hoe lang?) tot het verleden. De regeering ls, (het kostte biykbaar niet eens veel moeite) den toe stand meester gebleven. Een der revolu tiemakers heeft op den president ge schoten, maar alleen diens kleeren ge raakt. Met een nieuwe Jas is de zaak dus weer ln orde. De revolutie-makers zullen naar de koloniën verbannen worden. De regeeringscrisis ln Griekenland is nog niet opgelost. Er wordt gewerkt aan dc samenstelling van een groote coalitie. Leon Daudet doet weer van zich spre ken. Allereerst de mededeeling van de Daily Mali, dat Daudet wellicht naar Nederland zal komen om letterkundige lezingen te houden. Verder verzekert het blad „Metropole" dat het een interview gehad heeft met Daudet. De royalistische leider uit Frankrijk betoogde dat het aantal royalisten ln Frankryk op 300.000 wordt geschat. Dat ls een minimum. Te ParUs telt de be weging 30.000 goed gedisciplineerde aan hangers. terwijl in de Jongste Jaren het effectief ln den Elzas vervyfvoudigd is. Op dc vraag wat er zou zyn gebeurd als d» Fransche justitie er ln was ge slaagd hem na zijn vlucht uit de Santé- gevangenis weer te vatten en opnieuw op te sluiten, antwoordde Daudet: Op den dag van myn wederopsluiting zou den de minister-president en de minis ters van Justitie en binnenlandsche za ken in een hinderlaag zijn gelokt, en tot aan myn bevryding gevangen zyn gehouden. De interviewer dacht dat het een grap was, doch Daudet verzekerde dat het hooge ernst was. Het plan was rij- peiyk overwegen en alle maatregelen waren ge '.'en. Voorts vcrl-.'aarde Daudet nog met zyn gewone heftigheid: „wy zullen weldra weer oorlog hebben, binnen tien jaar; wie weet. misschien het volgend jaar reeds. Ik geloof aan den volgenden oor log. en weet wel, dat ik op het oogen- blik even goed ben Ingelicht als in 1914. Do Dultsche legers zullen wederom door BelgiS trekken. Om dit te verhin deren moet de vijand geterroriseerd wor den door hem te ontmaskeren en zyn medeplichtigen te vervolgen, zy zyn de verraders van 't vaderland die door hun propaganda, hun geschriften en actie den tegenstander in de kaart spelen. Men dient sterk te zyn, zeer sterk om te imponeeren, van binnen zoowel als van bulten". De revolutie in Portugal. Omtrent de oorzaak der opstandige beweging in Portugal kan worden ge meld, dat de president der republiek, te vens premier, generaal Carmona, on langs tot vice-voorzitter van den minis terraad den politicus der linkerzijde Passos Souza heeft benoemd, een voor stander van de grondwet. Deze benoe ming ging rechtstreeks in tegen de po litiek van een deel van Carmona's me dewerkers. onder wie zich een aantal meer of minder openiyk als zoodanig bekende monarchisten bevindt. Als ge- volgt van de benoeming van Passos Sou za vormde zich een samenzwering. Vrydag drong een troep militairen, met de revolver in de vuist, de vertrek ken van den president der republiek bin neen en eischte van dezen, dat hU de benoeming van den vice-president zou intrekken en een rechtsch ministerie zou vormen. Zelfs werd aan den presi dent den eisch gesteld, dat hy zou af treden. De opstandelingen behaalden echter slecehts een kortstondig succes. Er werd onmiddeliyk krachtig opge treden en de rust was spoedig hersteld. Dit dankte Carmona aan het feit, dat het garnizoen te Lissabon hem trouw bleef. Niettemin achtte de regeering het raadzaam, zich terug te trekken naar 't vliegveld Aralora bij Lissabon. Filomeno Camera, de leider der op standige beweging, werd gearresteerd In den loop van een bespreking tus schen opstandige officieren en leden van de regeering in de vertrekken van den president der republiek vuurde lul- tenat Sarmento eenige revolverschoten in de richting van president Carmona en enkele ministers af. De secretaris van het departement van Financiën werd alleen gekwetst. Sarmento werd gearresteerd. Volgens een ander bericht, ging een der kogels door de kleeren van president Carmona. De president hield zich kalm en wierp zich op zijn aanvaller die daarop in arrest gesteld werd. De ministerraad heeft besloten, alle personen. die bU de revolutionnaire beweging betrokken zyn geweest, naar da koloniën te deporteeren. Luitenant Moreas Sarmento ls van de ranglijst van het leger afgevoerd. Hy wordt vermist en men gelooft, dat hy het land heeft verlaten. De republi- keinsche militaire unie elscht de ver banning uit het leger van alle officieren, die monarchistische of anti-republi- keinsche gevoelens koesteren. Het cavalerie-reglement, dat de op standige beweging is begonnen, zal wor den ontbonden. Een nieuwe coalitie- regeering in Grieken land? Nadat Zaimls zyn ontslag als minis ter-president had aangeboden heeft de president Kondoeriotis de politieke per sonen by zich laten komen. Het plan werd geopperd om Kanfanij daris (de vroegere minister van finan ciën) die als leider der Liberale Unie over 108 zetels in de Kamer beschikt (het totaal aantal zetels is 286) uit te noodigen een nieuw ministerie te vor men. Enkele partyleiders beloofden aan Kanfandaris steun. rE wordt nu onder handeld over het vormen van een breede coalitie. De bedoeling is een byeen- komst te houden van alle partyleiders om deze aangelegenheid te bespreken. In politieke kringen echter acht men de geschillen tusschen Tsaldaris en do anderé coalitie-leden te groot om nog een regeling mogelijk te maken en men gelooft, dat indien een coalitie zonder Tsaldaris gevormd zal worden, en van een groote coalitie wel niets zal komen en dat dan Zaimls weer premier zal worden. Sacco en Vanzetti. 't Belangrijkste nieuws over de zaak van Sacco en Vanzetti is wel 't bericht dat Z.H. de Paus gratie voor Sacco en Vanzetti gevraagd zou hebben. De „Echo de Paris" weet namelijk mede te deelen dat volgens Vaticaansche kringen paus PiusXI door toedoen van den kardinaal staatssecretaris aan de regeering der Vereenigde Staten te kennen zou hebben gegeven, dat hy, zich conform de traditie van den H. Stoel op zuiver menschelijk heids-standpunt plaatsend, de meening Ls toegedaan dat de afwachting waarin deveroordeelde Italianen Sacco en Van zetti zeven jaar lang hebben verkeerd, afgezien van de schuldkwestie, hun recht geeft op gratie. Het eigenaardige is evenwél dat terwyl de fascistische bladen uit Italië him be vrediging uitspreken over het uitstel der électrocutie, het officieuze orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" zich onthoudt een oordeel te vellen over de al of niet juistheid van de veroordee ling van beide anarchisten, doch de toe nemende neiging der publieke opinie zich in te laten met door regelmatig samen gestelde gerechtshoven gevelde vonnissen betreurt. „Hunne beslissingen zyn wel licht niet altUd geheel juist en dwalin gen zyn uiteraard niet uitgesloten, docli zy vormen ongetwUfeld de basis van de maatschappelyke orde". Een aardbeving heeft de provincie Ferghana (Russisch-Turkestan) geteis terd. Het« zwaarst werd Namangane ge troffen, waar groote schade werd aange richt. 15 Personen werden gedood en 25 ernstig gewond. Ook te Andijan wer den schokken gevoeld. De „Petit Parisien" verneemt uit Weenen, dat een aantal arbeiders van de gemeentelijke electriciteitswerken is gearresteerd, onder beschuldiging, dat zij de aanstokers zUn geweest van de Juli-onlusten. Te Brisbane heeft een aanslag plaats gehad. Te middernacht zyn de bureaux van den rechter van instructie door een ont ploffing vernield. De zware steenen muur aan de zyde van George Street werd weggeslagen, en het dak vloog in stuk ken uiteen. Het geraas van de ontploffing bracht de heele stad in opschudding. Een detective, die zich in het gebouw be vond, moest met een hevige zenuw aandoening naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Volgens berichten uit La Paz zUn thans 80.000 leden van Inca-stammen ln opstand. Deze opstand wordt toegeschreven aan communistische agitatoren, die den In dianen den raad hebben gegeven, te trachten zooveel mogelijk land te ver overen en een eigen regeering te vor men. Mr. P. J. TROELSTRA DE OPENING. Zaterdagmiddag is te Beekbergen op plechtige wyze het Troelstra-Oord ge opend. Zooals bekend kon de heer Troelstra wegens ongesteldheid deze opening niet bijw.men. Hij sou echter te zynen huize het ge sprokene door middel van de Radio volgen. Aanwezig waren o.m. de heeren F. M. Wibaut, Henri Polak, Van Staal, Brautigam, Schaper, Jan van Zutphen, K. ter Laan en voorts bestuursleden van de by het N. V. V. aangesloten ver- eenigingen. Toen het gezelschap zich in de groo te, smaakvolle benedenzaal van het Troelstra-Oord had verzameld, nam de voorzitter van het N.V.V., de heer R. Stenhuis. liet woord. Van zyn plaats bracht hij mr. Troel stra een groet, waarby hij tevens den wensch uitsprak, dat de zieke spoedig zou mogen herstellen. Dankbaar was de heer Stenhuis al len, die aan de stichting van het gebouw hadden medegewerkt. Wij, als moderne vakbeweging, zeide hy, hadden behoef te den grijzen politieleen leider een huldeblijk aan te bieden en wij meen den zulks niet beter te kunnen doen dan door dit monument. Mr. Troelstra zoo vervolgde spreker die tot het laatste moment voor de emancipatie der arbeidersklasse heeft gestreden, is het na moeite vollen arbeid gelukt, het proletariaat uit zyn vertwy- feling te redden en het te ontrukken aan de gedachtensfeer van een machte loos anarchisme. Van hem kan gezegd worden, dat hij onder alle omstandig heden de gewyzigde economische en politieke verhoudingen heeft begrepen. Spr. bracht vervolgens hulde aan den heer F. vaft der Walle, secretaris van het N.V.V., aan wiens stuwende kracht het te danken is, dat dit gebouw nu geopend kan worden. Door het N. V. V., zoo eindigde de heer Stenhuis, zal niets worden nage laten om te stryden voor een wettelyk geregelde vacantie, die de arbeiders in staat stelt naar dit oord te trekken. De heer Van der Walle droeg daarna namens het N. V.V. het Troelstra-Oord over aan de Troelstra-Stichting. Ook hy bracht hulde aan de groote gaven van den heer Troelstra. Spr. deelde mede, dat het Oord een waarachtig vacantie- oord voor dc arbeidersklasse zal zyn in den zomer en in de overige maanden de verbiyfplaats van hen, die hun geest willen scherpen. Te doen einde zullen er cursussen worden gegeven op sociaal- economisch en politiek gebied. Voorts huldigde spr. den architect, den heer J. H. Mulder te Amsterdam en dankte in het bijzonder mevrouw Van Zutphen voor het afstaan van den grond. De heer L. van der Wal aanvaardde vervolgens dankbaar het gebouw na mens de Troelstra-Stichting. Dr. H. P. Beriage, wien door den heer v. d. Walle dank was gebracht voor zyn optreden als adviseur; dankte voor de hem gebrachte hulde en bood als blijk van sympathie den heer v. d. Wal een door hem gebeeldhouwden voorzitters hamer aan. Eindelijk trad de heer G. W. Sarin es naar voren om namens mr. Troelstra het woord te voeren. Het wasl zoo zeide de heer Sannes, Troelstra's liefste wensch met zyn vrouw de opening te mogen bijwonen om persoonlijk zyn dankbaarheid je gens de aanwezigen te kunnen uiten. Het heeft helaas niet zoo mogen zijn. Troelstra, de man, die zich zoo geducht kon roeren, brengt thans gebrekkig toe uiting de gedachten, die in zyn geluk kig nog helderen geest opwellen. Ik weet, vervolgde de heer Sannes ontroerd, dat Troelstra op dit moment voelt, denkt en verwacht van deze schepping. Spr. dankte het bestuur van het N.V.V. voor het genomen initiatief. Het is de mooiste hulde, die de vakbe weging mr. Troelstra bereiden kon, een schoon- gebaar, dat Troelstra lief is. Spr. deelde tenslotte mede.dat Mr.Troel stra door zyn zoon het portret van den heer Van der Walle had laten schil deren en dat dit portret een eereplaats in het gebouw zou krygen. Het was reeds laat in den middag, toen men de vergaderzaal verliet om het Troelstra-Oord te bezichtigen en zich daarna gereed te maken voor het avond feest op den Vryenberg. Om acht uur begon het avondfeest. Tegenover 't roelstra-Oord was op de hei een groot podium opgesteld, aan weerszyden geflankeerd door groote, breede zuilen. Op die zuilen waren diepe zinken tobben geplaatst, waarop straks de vuren zouden worden ontstoken. Het programma bestond uit muziek, dans en declamatie-nummers, uitge voerd door jongens en meisjes, leden der Arbeiders Jeugd Centrale. Zeer suggestief was de massa-decla matie van het spreekkoor. Na het optreden van de A. J. C. hiel den de heeren De la Bella en F. M. Wi baut redevoeringen. Zondagmiddag werden in tegenwoor digheid van duizenden belangstellenden, die uit alle oorden von ons land naar Beekbergen waren gekomen, de offi cieele openingssamenkomsten gehouden FEUILLETON door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 80) ,J3n?" „Wel, ik vernam, dat miss Howard Dinsdagmiddag dienst had gehad, en dat ze daar er onverwacht een konvooi aankwam zoo vriendelyk was geweest, aan te bieden, nachtdienst te blijven doen, welk aanbod dankbaar aanvaard was. Dat is dus uitge maakt". „O", zei ik. een beetje verlegen. „Wer kelijk". vervolgde ik, „het was door haar buitengewone heftigheid tegen Ingle- thorp, dat ik haar begon te verden ken. Ik heb nu eenmaal het gevoel dat ze alles tegen hem zou doen. En daarby had ik het idee, dat ze iets afwist van de vernietiging van het testament. Ze zou het nieuwe hebben kunnen verbranden, het houdend voor het vorige te zynen gunste. Ze ls zoo vreesclljk verbitterd tegen hem". „Vindot Je haar heftigheid onnotuur- U)k?" „J-Ja. Ze is zoo opgewonden. Ik vraag me heusch af, of ze wel geheel normaal is op dat punt". Polrot schudde het hoofd. „Neen, neen, daar ben je op een ver keerd spoor. Er ls niets zwakzinnigs of gedegenereerds aan Miss Howard. Ze is een uitstekend voorbeeld van even wichtig Engelsch vleesch en bloed. Ze is de gezondheid van geest zelve". „Toch ïykt haar haat tegen Ingle- thorp byna een manie. Myn idee was heel bespottelijk natuurlijk dat ze van plan was geweest, hem vergif toe te dienen, en dat op de één of andere manier mevrouw Inglethorp het by on geluk had gekregen. Maar ik begrUp ln 't geheel niet, hoe dat gebeurd kan zyn. Het Ls alles zoo dwaas en belache- ïyk, als het maar zyn kan". „Toch heo je in één ding geiyk. Het is altijd verstandig, iedereen te verden ken. totdat je logisch en tot je eigen tevredenheid kunt bcwUzcn. dat ze on schuldig zUn. Nu, welke redenen zUn er tegen, dat Miss Howard met voorbe dachten rade mevrouw Inglethorp ver giftigd heeft?" „Wel, ze hield van haar", riep Ik uit. „Tja! Tja!" riep Poirot geprikkeld. „Je redeneert als een kind. Als Miss Howard ln staat was, de oude dame te vergiftigen, dan zou, ze ook wel ln staat zyn, aanhankeiykheld te veinzen. Neen. wc moeten ergens anders zoeken. Je hebt volkomen geiyk met je bewering, dat haar heftigheid tegen Alfred Inglethorp te onstuimig is om natuurlijk te syu; maar je hebt ongeiyk met de gevolg trekking. die je er uit maakt. Ik heb myne eigen gevolgtrekkingen gemaakt, die ik geloof, dat juist zUn, maar ik wil er op het oogenblik nog niet over spre ken". Hy zweeg even en ging toen voort: „Nu is er volgens mijn opvatting één onoverkomeiyk bezwaar tegen het feit, dat Miss Howard de moordenares ls". „En dat is?" „Dat de dood van mevrouw Inglethorp in. geen enkel opzicht Miss Howard voordeel kon brengen. Nu is er geen moord zonder beweegreden". Ik dacht na. „Kon mevrouw Inglethorp geen tes tament te haren gunste gemaakt heb ben?" Polrot schudde het hoofd. .Maar u hebt zelfs die mogelykheid tegen mr. Wells geopperd". Poirot glimlachte. „Dat was met een bedoeling. Ik wil de den naam van den persoon, die wer- keiyk in mün gedachten was, niet noe men. Miss Howard stond in ongeveer dezelfde verhouding, dus noemde ik haar daarvoor in de plaats. „Toch kon mevrouw Inglethorp het gedaan hebben. Wel. dat testament, op den middag van haar dood gemaakt, kan Maar Poirot's hoofdschudden was zoo krachtig, dat ik ophield. „Neen. m'n vriend- Ik heb zelf enkele ideeën over dat testament. Maar ik kan je dit wel zeggen, het was niet ten gunste van miss Howard". Ik nam zijn verzekering aan. hoewel ik werkelijk niet begreep, hoe hy zoo beslist kon zyn over die zaak. „Wel", zei ik met een zucht, „we zul len miss Howard dan maar als afge daan beschouwen. Het is gedeeltelijk uw schuld, dat lk haar ooit ben gaan ver denken. Wat u gezegd heb over haar getuigenverklaring by de zitting, heeft me aan den gang gemaakt". Poirot keek verwonderd. „Wat heb ik dan overvaar getulge- verklaring bij de zitting gezegd?" „Weet u het niet meer? Toen ik haar en John Cavendish noemde, als boven verdenking staande?" „O ah ja". Hy scheen een beetje verlegen, maar herstelde zich. „A propos. Hastings, er is iets, wat ik wilde, dat je voor me deed". „Zeker. Wat is het?" „Den eerstvolgenden keer, dat je toe vallig met Lawrence Cavendish alleen bent, wilde ik. dat je dit tegen hem zei: „Ik heb een boodschap voor je van Poirot. HU zegt: „Probeer het extra kof fiekopje te vinden, en je kunt gerust zyn!" Niets meer. Niets minder". „Probeer het extra koffiekopje te vin den. en je kunt gerust zijn. dat goed?" vroeg ik heel verbaasd. ..Uitstekend". „Maar wat beteekent het?" „Ah, dat laat ik Je zelf uitvinden. Je bent op de hoogte van de feiten. Zeg dat maar tegen hem, en zie, wat hy zegt" „Heel goed, maar het is alles vreese- lijk geheimzinnig". We kwamen nu ln Tadminster. en Poirot reed den auto naar de „Apotheek voor chemisch onderzoek". Poirot sprong er vlug uit en ging naar binnen. In een paar minuten was hy terug. „Daar", zei hy. „Dat is alles, wat ik te doen heb". „Wat hebt u daar gedaan?" vroeg ik met levendige nieuwsgierigheid. „Ik heb iets achtergelaten, om te on derzoeken". „Ja, maar wat?" „Het proefje chocolade, dat ik in de slaapkamer uit het pannetje heb geno men". Maar dat is al onderzocht!" riep ik verbaasd. Dr. Bauerstein heeft het laten onderzoeken en u hebt zelf gelachen om de mogelykheid, dat er strychnine in zou zyn". „Ik weet. dat Dr. Bauerstein het heeft laten onderzoeken", antwoordde Poirot kalm. „Nu dan?" „Wel, ik heb er zin in, het nog eens te laten onderzoeken, dat is alles". En ik kon geen woord meer over dat onderwerp uit hem krygen. Deze handelwijze van Poirot ten op zichte van de chocolade verwonderde me zeer. Ik kon er geen touw aan vast- knoopen. Maar myn vertrouwen in hem een poosje geleden eenigszins getaand, was ten volle hersteld, sinds zyn geloof aan Alfred Inglethorps onschuld zoo triomfantelijk gerechtvaardigd was ge worden. De begrafenis van mevrouw Inglethorp vond den volgenden dag plaats, en Maandags, toen ik beneden kwam voor xeen laat ontbijt, nam John me ter zyde en deelde me mee, dat mr. Inglethorp dien morgen wegging, om zyn kwartier op te slaan in Het Wapen van Styles, totdat hij zUn plannen uitgewerkt zou hebben. „En het is werkeiyk een groote ver lichting, te denken, dat hy weggaat. Hastings", vervolgde myn brave vriend. „Het was erg genoeg tevoren, toen we dachten, dat hy het gedaan had, maar ik laat me hangen, als het nu niet erger is. nu we ons allen schuldig voelen, dat we zoo tegen den kerel zijn geweest. Het is een feit. dat we hem schandelyk behandeld hebben. Natuuriyk was de schyn tegen hem. Ik zie niet in, hoe iemand ons kan veroordeelen, dat we gevolgtrekkingen 'maakten, zooals het geval was. Toch, het feit biyft bestaan, we hadden ongelijk, en nu hebben we het beroerde gevoel, dat we het goed moeten maken; wat moeilyk is. als je den kerel evenmin moogt ïyden als te voren. De heele geschiedenis is pynlyk. En ik ben biy. dat hy den takt heeft, weg te gaan. Ik zou het niet kunnen uit staan. als de kerel hier heer en mees ter was. Haar geld mag hij hebben". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6