ANSWERS ANSWERS BIEREN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 15 AUG. 1927 KIJKJES IN SOVJET-RUSLAND (Dienst van de United Telegraph) In het gebied van de Krim- Tataren De marine. De Krim als buitenverblijf van vagebonden. De Krim. sedert 1920 pas in handen van de sovjets, een van de laatste too- neelen van den burgeroorlog, ls ge drenkt door het bloed der revolutionai ren en hun tegenstanders en nog tegen woordig doen zeer ongelooflijke legenden de ronde, die melding weten te maken van tienduizenden gesneuvelden en van de groote wraak der zegevierende revo lutie zoowel als van de terugtrekkende tegenrevolutie. Maar dat was toch alles maar een voorspel van de verschrikke lijke catastrophe van de hongerjaren 1921 en 1922, die op den Krim zoowel als in het Wolga-gebied nieuwe legioe nen slachtoffers eischte. De Krim heeft gedurende de revolutie een hel van kwel lingen en ontberingen beleefd en het ïs dus geen wonder, dat het land zich slechts langzaam kan herstellen. In ad ministratief opzicht vormt het een veel- talllge autonome republiek, die op weg is een republiek vanKrim-Tataren te worden. De sovjet-Krim bestaat op het oogenblik uit vier bevolkingsgroepen: matrozen, vagebondeerende kinderen uit geheel Rusland, hier „toezichtloozen" geheeten, verder de badgasten van de Krim-Rivler en tenslotte de plaatselijke bevolking. Deze vier groepen geven aan den Krim zijn tegenwoordig karakter. De matroos en de officier van de oor logsmarine vormen in alle landen een élite, die hooghartig op infanteristen, artilleristen en zelfs op cavalleristen neer ziet. De sovjetmatroos en de sovjet-offi cier besehouwen zichzelf eerst goed als élite, in het bijzonder sedert het oogen blik, waarop Trostki de matrozen van Kroonstad ten tijde van den Juli-op- stand van 1917 heeft toegesproken als „sieraad en trots van de Russische re volutie". Dat drong door tot in het bloed en daar bleef het tot den dag van heden, nu sovjet-Rusland feitelijk geen oorlogsmarine meer heeft, doch alleen een „kustbescherming". De Russische matroos is altijd een pootige knaap ge weest, lang, met breede schouders en roode wangen. Wanneer hij in groot te nue op de promenade van Sebastopol of Jalta rondloopt, is het een lust hem te zien. Blauwe broek, witte blouse, matrozenkraag, van de witte pet flad deren zwarte linten achterwaarts welk melsjeshart zou dat kunnen weer staan? Hij is gedisciplineerd, wat onbe holpen, maar monter, van jeugdige on bedorvenheid en hij heeft bewegingen, die geadeld schijnen door zee en ruimte. Op zijn schip is hi) pijnlijk zindelijk, om dat de revolutionaire officieren en de re volutionaire ,.orde" het eischen. Van ..marinecommandanten" de naam officieren is hier onbekend wemelt het overa'. in de kustplaatsen van der Krim. Het zijn frissche kerels, zij hebben de mooiste uniformen van alle troepen en zijn lichamelijk het best ge oefend. Allen zijn opvallend jong; grijze haren ziet men nergens. Zij zijn elegant, beleefd, waardig en vroolijk, maar hun conversatie is geen tournool der geesten, zü gelijkt meer op den lichten golfslag van de zee. Zij hebben zeer snel de te ruggave van de vroegere mooie parade- uniform met nieuwe, fonkelende onder- scheidingstcekenen doorgedreven. De witte pet is getooid met het goudroode sovjetemblcem, de witte blouse heeft op de mouwen de roode ster en pen, twee, drie of vier gouden strepen, al naar den rang. Daarbij donkere of witte broek, in den arm een actentasch of een schoenheid van den Krim zoo moet men z'ch den marine-commandant .n al zijn pracht en praal voorstellen De gemfene ma.rozen salueeren hun Com mandant nlec op straat, maar het con tact tusschen hen ls hartelijk en waar lijk kameraadschappelijk.Het ls een plezier; een sovjet-matroos met zijn lief te zien, in haar licht, doorschijnend zo merjurkje. Merkwaardig zoo snel mo dern Europa tot hier is doorgedrongen. De „toezichtloozen"! Welk een con trast met de kloeke matrozen! De Krim is voor de vagabondeerende kinderen het doel van hun zomer- en herfstzwerf- tochten, evenals voor de echte badgas ten. Zij komen, alle hindernissen ten spijt, met alle mogelijke treinen, en onophoudelijk. Men vindt ze talrijk langs de spoorwegrails in geheel den Krim, in Simferopol en Feodosia, in het bijzonder echter in Sebastopol en in het geheel niet in Jalta, want daar kan men alleen per schip of per autobus ko men en zich daar binnen te smokkelen is buitengewoon moeilijk. Zij zijn wel iets frisscher dan te Moskou, want zü scharrelen den geheelen dag in zee, maar zoo mogelijk nog schameler. Zij leven hier minder van stelen dan van openbare weldadigheid. Overdag slapen zij of baden in zee, des nachts gaan zij echter op Jacht. In troepen van ge woonlijk zes „man" doorkruisten zij de tuin-restaurants en de handigste wordt door den ataman" naar de verschil lende tafeltjes gezonden om er te be delen. Zij voeden zich met den spijsaf- val die zü krijgen, drinken de resten bier en wijn en wanneer zij zelf genoeg hebben brengen zij de rest van den buit naar hun kameraden. Tienmaal wor den zij er uitgesmeten, maar den elf den keer komen zij weer terug, dikwijls door de bezoekers zelf daartoe aange spoord. die uit geestdrift over den mooien avond hun spijzen soms slechts voor de helft nuttigen. De Jongens doen hierbij velerlei kleine zaken, verzamelen de dagbladen, die zijn blijven liggen veranderen in krantenventers. die het „laatste nieuws" luidkeels schreeuwend te koop bieden. Voor de werkelijke kran- tenverkoopers zijn zij niet bang, ondanks de oneerlijke concurrentie, die zij hun aandoen, want zü zijn goed georganiseerd en met Flnsche messen toegerust. De leeftijd van deze „toezichtloozen" (Bes- prisorny) varieert tusschen 10 en 15 jaar. In iedere stad van den Krim la ten zü zich van een anderen kant ken nen. In Sebastopol zijn zij vroolijk, grappig en de bevolking mag ze graag lijden. Vindingrijke moeders uit de stad zenden zelfs haar eigen nakomeling schap uit bedelen in de uniform van de toezichtloozen. In Simferopol zijn zij brutaal en gemeen en hebben misdadi- gersallures. Te Feodosia zijn zij agres sief, maar niet hrutaaL te Jalta zijn de weinige exemplaren als niet-geconces- sioneerde schoenpoetsers gevestigd. Zij zijn in het algemeen buitengewoon han dig, begaafd en geslepen, door de wol geverfde waaghalzen. Zij houden van de bioscoop en hun bijnamen zijn meestal die van filmhelden. Deze divisies toezlchtlooze jeugd en de kustbevolking zelf worden gevoed door de badgasten, die uit het Noorden komen. De Zuidelijke oever van den Krim is van begin April tot in Decem ber toe een paradijs en duizesden uit het Noorden gaan er heen voor ont spanning en pm nieuwe krachten op te doen, duizenden om zich te vermaken of uit conventie. Zelfs thans, nu het den Russischeti middenstand uiterst slecht gaat, vindt hij nog de middelen om den Krim te bezoeken. Men ver koopt Iets, neemt een voorschot, ver zoekt reductie op het spoorwegtarief en snelt anderhalfduizend werst ver naar het Zuiden. De eischen zijn bescheidgn, Men stelt zich tevreden met een pri mitief ingericht kamertje, warm water voor de thee en neemt zijn beddegoed zelf mee. Dat zijn de sympathieke gas ten, vroolijk, mededeelzaam en steeds goed in humeur. Echter hebben de in- heemsche bevolking en de hotels weinig aan deze groep menschen, want hun middelen zijn zeer beperkt. Toch zijn zü gewaardeerde bezoekers. De groep rüke badgasten wordt voort durend kleiner, het aantal Neplieden neemt meer en meer af en de hoogt ambtenaren van de trusts bewonen meest de staatssanatoria of villa's. De hotels in den Krim zijn thans nooit ten volle bezet. Talrüke vrouwen komen jaarlüks hierheen, met de bedoeling om „door vrüwillige zomerscheiding te trachten haar huwelük nieuwe bekoring te geven." Dit doel wordt echter niet al- tüd bereikt, want omdat het in Rusland zoo gemakkelijk is, permanent te schei den, ls dikwijls het tegenovergestelde 't resultaat, en zoo ontstaan aan de Krim-Riviera dus ook veel nieuwe hu welijken. Immers, het Is voldoende om op den burgerlijken stand aan te geven, dat het huwelijk als ontbonden moet worden beschouwd. Dan brengt de over heid eenvoudig de andere helft van het echtpaar op de hoogte. Zoo komt het dat vrouwen, die met haar huwelijk on tevreden zün, andere mannen uitzoeken, die haar door hun uiterlük of wegens hun maatschappelüke positie aanstaan, zonder er rekening mede te houden of zü getrouwd zün of niet. Dergelijke toe standen kenmerken het sovjet-regime. De eigenlüke bevolking van den Krim is een mengsel van ongeveer 20 natio naliteiten, meest Russen, vervolgens Ta taren, in de derde plaats komen de Dultschers, daarna de Joden, die in de hoofdstad Simferopol 25 pet. van de bevolking uitmaken. In het Noorden zün vele Joodsche landbouwkolonies, verder Duitsche, Tsjechische, Bulgaar- sche, Grieksche, Tataarsche en Russi sche dorpen. Het gaat de bewoners in het algemeen vrü goed en zij komen al lengs tot een zekeren welstand, velen echter ook leven nog altüd in even.el lendige omstandigheden als onmiddellijk na den hongersnood. Talrüke Tataren- dorpen zün vrywel ten onder gegaan, daar de Tataren den landbouw niet kennen. Het gaat hun alleen goed, waar zü ooft-, wün en tabakscultuur kunnen beoefenen. In dit allegaartje van volken is het uiterst moeilük een rechtvaardige na tionaliteitenpolitiek te voeren. De boe- rensovjets spreken in hun byeenkom- sten de taal van de meerderheid der dorpsbevolking; één taal dus. Met de centrale autoriteiten gaan zij in hun taal om of in het Russisch. De centrale overheden gebruiken meestal Russisch, ten deele Tataarsch. De opschriften zijn Russisch en Tataarsch. Desondanks komt het in de gemeenten met verschil lende talen herhaaldelük tot wrüving, waarbü in het büzonder de Joden kla gen over anti-semitisme. Als merkwaar dig voorbeeld van het volkenmengsel diene, dat de vicepresldent van het centraal uitvoerend comllé van den Krim Varoslaw Hasek heet, ondanks, zijn Tsjechische naam een Duitscher, die Russisch spreekt en een hooge func tionaris is van de Tataarsche republiek De Krim heeft gedurende de revo lutie zeer geleden. Allengs verdwijnen de puinhoopen, maar op vele plaatsen zullen zü nooit verdwünen. Zoo heeft de historische stad Bachtschisaraj, vroe ger residentie van de Khans en Sultans van den Krim met een historisch Paleis en de wereldvermaarde „tranenfontein", die voor den oorlog meer dan 20.000 inwoners telde, er thans nog slechts 6000. Verlaten huizen, ruines, waarin een Tataarsche bevolking huist zie daar het tegenwoordige Bachtschisaraj. Wat zou er wel moeten gebeuren om de stad haar 20.000 inwoners te doen her krijgen? De Krim is geheel geproletariseerd, hü heeft zün vroegeren glans verloren. Dit is te opvallender, daar de Krim eens een uitsluitend aristocratisch land is ge weest. Maar desondanks is hü nog altüd zeer mooi, een parel aan een verval len sieraad! AUTOMOBILISME Met de toeneming van het snelver keer langs de wegen tengevolge van de zich steeds uitbreidende autotractie, houdt de vermeerdering van het aan tal ongelukken, niet het minst met de niveau-spoorwegovergangen gelijken tred. Naar aanleiding van dit feit en in verband met ee ndezer dagen plaats gehad hebbende botsing tusschen een electrjschen trein en een auto op een overweg, waarbü drie dooden en twee zwaargewonden vielen, wordt in de „N. Ziir. Z." een krachtig pleidooi ge voerd voor maatregelen om aan dien toestand een einde te maken. En wel door opheffing van alle niveau-over wegen en vervanging door boven- of on- dergrondsche, dus doorgaande verbindin gen, waar spoor- of trambanen door wegen worden gekruist. In het geheel zün In de laatste 25 jaar door de spoorwegen ongeveer 600 van zulk niveau-overgangen door bo ven- of ondergrondsche vervangen. Maar er zün in Zwitserland nog een 2000 van zulke voor het verkeer gevaarlijke punten, waarvan de verbouwing voor de spoorwegen te duur zou worden. De schrüver in de N. ZUr. Z. stelt daar om voor, dat de automobilisten (die clan toch mede ten zeerste belang heb ben bü eeen veilig verkeer) er staan ongeveer een 50.000 wagens in de Helvetlsche republiek geregistreerd bij hun jaarlijksche rüvergunning een soort vrüwillige büdrage van minstens 10 frs. in een op te richten fonds stor ten. aangevuld met bü'dragen van ge meenten en spoorwegen, waarna de aldus verkregen gelden uitsluitend ge bruikt zullen worden voor de geleide lijke verbouwing van de nog bestaande niveau-overwegen. DE AANSLAG TE PARUS Zooals gemeld, is In het consulaat- generaal der Russische Sovjet-repu blikeinen te Parüs een aanslag op den concierge gepleegd. De daderes was een zekere Anna Wasilevna Stjepikln. die sedert drie ja ren in Frankrük gevestigd is, doch gaarne naar Rusland wil terugkeeren, daar zü door haar man verlaten is. Zy' vroeg daartoe vergunning aan het consulaat, hetwelk de beslissing van Moskou liet afhangen. Zü - vervoegde zich wederom aan het consulaat met verzoek den secretaris te spreken. Toen de concierge zich omdraaide om haar een nummer te geven in de wachtende file loste zü plotseling eenige schoten op hem, waardoor deze ernstig werd ge wond. Aanvankelijk dacht men dat het de daad gold van een zwakzinnige, doch thans is gebleken, dat de vrouw zich op den concierge Fomine. die uit Koe- ban afkomstig is. waar ook zy vandaan komt, wilde wreken. De vrouw heeft schrikkelijk gevolgen van den rooden terreur te verduren ge had: haar eerste man en haar broer werden door de bolj?ewieken vermoord, haar twee kinderen stierven tydens den hoogersnood in Rusland, haar tweede man kon zich slechts door de vlucht aan den arm van den Tsjeka onttrek ken. Daar Fomine destüds kapitein der kozakken zou zün geweest, wilde de vrouw zich op hem wreken. EEN ZONDERLINGE DIEF Sinds een zes weken waart in Berlün een oolijk heerschap rond, dat het beu is geworden zün waardelooze vooroor- logsche bankbiljetten aan den man te brengen en die zorg nu overdraagt aan anderen, in de welgemeende hoop, dat zij daarbjij meer succes zullen hebben. Als ambachtsman gekleed, in hemds mouwen en het werkschort voor, meldt hü zich aan by de bewoners van hui zen in de meer gegoede buurten, met de boodschap van den huiseigenaar, dat hij naar de verwarmingsinrichting en kachels moet kyken teneinde na te gaan of er herziening noodig is. Daar de man een zeer betrouwbaren en goedigen indruk maakt, wordt hü veelal toegéla- ten, waarna hij dadelük met een notitie boekje in de hand, aan den arbeid gaat. Hij vraagt dan een glas water of een potlood of zoo iets, teneinde den aanwe zigen bewoner of de dienstbode te ver wijderen. Lukt hem dit, dan neemt hü snel weg wat hü in handen, krijgt en verdwünt. Enkele dagen later krügt de bestolene dan geregeld een brief met een aantal vooroorlogsche marktbiljetten, die ver gezeld gaan van een beleefd getikt epis tel, waarin wordt verzekerd, dat de be zoeker volstrekt geen dief was. Hü was echter tot de ervaring gekomen, dat niemand zyn oude bankbiljetten wilde aannemen. Daarom is hü op het denk beeld gekomen om ze op deze manier in waarden om te zetten hij heeft dan de meegenomen zaken, en de vroe gere eigenaar daarvan kan dan nu eens zyn geluk beproeven met de ingesloten biljetten, waarmede hü hem van harte succes wenscht! Niettegenstaande alle nasporingen is de recherche er nog niet in geslaagd de zen zonderlingen dief. die z.iJ niet steelt, 1 maar zün buit betaalt, te snappen. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld door de Nation. Bankvereen. te Haarlem) Koersen tot hedenmiddag 12 uur MAANDAG 15 AUG. 1927 Biljetten Berlijn59,25 —59 40 Parijs9.74 9 85 Bel ga34 60 —35 00 New-York2.47 —2.5! Londen12.10 —12.15 Chèques Berlijn5C 27 —59.37 Parijs9.74 9.52 Brussel34 67 —34.77 Zurich48 C2 —48 17 Londen12 18 12.13H Rome13 50 —13 65 Madrid42 15 —42 30 Weenen35 05 —35 25 New-York (Cable) 2 49 2.50# Kopenhagen66.72 66 92 Oslo64 80 —65 10 Stockholm 66 82#—67.02^ Praag7.35 —7.45 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. The popular Home Journal of Great Britain The Journal thatells how Britishers Live think workand play Splendid Stories A Bright Articles SPORT EN SPEL. WIELRIJDEN. De "ïour door Nederland. OM DEN GOUDEN MISS BLANCHE BEKER Woensdag a.s. zal, zooals men weet, de eerste internationale „Toer door Ne derland" een aanvang nemen. Dat een dergelüke wedstrijd, da grootste en wel licht tevens de belangrükste, welke ooit in ons land werd gehouden, een enorme voorbereiding heeft geëischt, behoeft nauwelijks betoog, maar de commissie is er, ondanks haar zeer beperkte geldmid delen in geslaagd, haar taak zoodanig te volbrengen, dat de toer stellig een groot sportief succes belooft te worden. Zü heeft zich daarbü, terwille van het be oogde sportieve doel (men denke slechts aan de Olympische Spelen 1928) door een bepaald dreigend financieel deficit niet laten afschrikken. Het aantal beschikbaar gestelde prij zen is legio. Zoo schonk de Vittoria Eg. Cig. Comp. als eersten prüs een zeer kostbaren Gouden Miss Blanche Beker, terwijl als tweede prüs de N.V. Overman Banden Mü- een krans met een groot gouden schild aanbood, waarop het tra ject van den toer is gegraveerd. De deelnemers. Wat de deelnemers betreft, is Neder land uit den aard der zaak kwantitatief het sterktst vertegenwoordigd. De vol gende renners schreven in: J. Maas, A. Braspenning, H. Bockom, L. Paymans, M. v. d. List, E, Cuypers A. J. Hofstede, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Naar ieders keuze Naar ieders smaak BSOOWEQU DOBANJEBOOW PQTrEOnAM De gronclwetsfeesten te Eerlijn: president Hindenburg insp cctecrt de eerewacht voor bet Rijksdaggebouw. D. Evers „Felix" (Nümegen)H. de Nooy A. Stolwyk, W. Buitendijk, B. Duyker, J. Oudenaarde, J. Visschers, J. Verkerk. J. Laman, E. J. Lammers, A. Regeling, H. J. Bruyning, C. Wünberg. M. A. de Jon ge, H. W. C. Klopper, A. de Graaf. C. van der Heiden, M. Valentein, C. Hee- ren, R. Strating, L. H. v- d. Putten. F. H. v. Akelijen, A. Schilperoort, Ph. Innemee ,A. de Weerd. Uit 't buitenland laat vooral Duitsc'n- land zich niet onbetuigd. Door een misverstand bleef een offi- cieele inschrüving van Fransche zijde tot dusverre achterwege, maar blykens zoo juist uit Parüs ontvangen telegra fisch bericht is het niet uitgesloten, dat het bekende team-Olympique onder leiding van den heer Paul Ruinard toch nog tot de deelnemers zal behooren, in dien althans de beperkte geldmiddelen der commissie Van organisatie daarvoor ten slotte geen bezwaar zullen blijken te zün. Uit Zwitserland komen minstens drie deelnemers, nl. Tschudin. Litschi en Amstein, terwül Luxemburg door Jos, Rasqui is vertegenwoordigd. Woensdag as. komen alle deelnemers op het Thorbeckeplein te Amsterdam bü'een en vertrekken te 7 uur v.m. ge- zamenlük vandaar langs Rembrandt- plein, Utrechtsche Straat. Westeinde, Stadhouderskade, Amsteldijk, Nieuwe Brug, Weesperzüde naar de officieele startplaats, zünde het ruime weggedeel te van het Betondorp-plantsoen voor de Duivendrechtsche Brug. Aldaar wordt te 7.30 uur het vertreksein gege ven voor de eerste étappe Amsterdam- Maastricht Het parcours. Hieronder laten wü in hoofdtrekken de route volgen der vier étappes van den tour, met vermelding van de tüd- stippen, waarop de renners in de ge noemde plaatsen ongeveer verwacht kunnen worden: Woensdag 17 Augustus le etappe, Am sterdamMaastricht, 240 K.M.: Dui- vèndrechtsche brug Amsterdam, start 7.30 v.m„ Utrecht (8.30), Zeist, Ede, Schipbrug Arnhem (10.15) Veerboot Lent (controle, tüdverificatie, ravitail leering), Nijmegen (11 uur), controle Venlo (1.15) Roermond (2 uur) Sittard (2.45), Maastricht aankomst 3.30. Donderdag 18 Augustus, 2e etappe, MaastrichtDeventer, 190 K.M.: Maas tricht vertrek 8 uur v.m., Sittard (8.30) Roermond (9) Venlo (9.50), controle etc. Nijmegen (11.30), Lent, Eist, Schipbrug Arnhem (12.30), Zutphen (2 uur), Voorst, Wilp, Deventer, (2.30) met eind sprint 600 M. in de „Lange Laan" van „de Worp" te Deventer. Vrydag 19 Augustus 3e etappe, De venter—Groningen 120 K.M. (Het ge deelte Deventer—Zwolle wordt in ver band met het marktverkeer te Zwolle geneutraliseerd en kalm achter de volg auto's gereden). Deventer vertrek 9 uur, start voorbij Zwolle 9.50, Meppel (10.45) Smilde (11.30), Assen (12 uur) Groningen aan komst ongeveer 1 uur. Zaterdag 20 Augustus, 4e etappe Gro ningen—Amsterdam 220 K.M.: Start Groningen 7.30 v.nl., Assen (8.10) Smil de (8.40) Meppel (10.15) Zwolle (10.30), tüdopneming, controle etc. op pontveer, Harderwük (12 uur) Nykerk (12.30), Amersfoort (1 uur) Laren (1.40) Laar- derhoogte (2 uur) Gooische Boer (eind sprint). Twee uur na aankomst van iedere étappe sluit de controle. De wedstrijd wordt uitsluitend op hoofdwegen (rijks wegen) gereden. Wellicht komen de deelnemers Zon dags na den toer uit in de baanwed- strijden te Amsterdam. De belangstelling voor den toer is, ook in het buitenland, zeer groot. Ten ein de aan de vele aanvragen van persver tegenwoordigers, die den toer per auto wenschen te volgen, te kunnen voldoen, heeft de organisatie-commissie nog be hoefte aan eenige auto's en zou der halve auto-bezitters, die zich daartoe met hun wagen beschikbaar willen stel len, zeer erkentelük zün. Men gelieve zich daartoe te wenden tot den heer P. J. Leytens. Frans Halsstraat 37, Am sterdam, tel. 25035. ROEIEN, De Europeesche kampioenschappen. Uit Como: De Laga-ploeg, welke aan de Euro peesche roeikampioenschappen deel zal nemen, arriveerde alhier in de beste con ditie. De ploeg is echter eenigszins ge handicapt. daar een harer roeiers. James een ontsteking aan de hand heeft opge- loopen. De inschrijving voor de Europeesche kampioenschappen luiden als volgt: Vier met stuurman: België, Italië. Zwitserland. Holland, Span jee, Cecho- slovaküe en Polen. Twee zonder stuurman: België, Italië, Zwitserland, Holland. Skiff: België, Italië, Zwitserland. Holland, Cechoslovaky'e, Hongarüe en Polen. Vier zonder stuurman: Italië en Zwit serland. Twee met stuurman: België, Italië, Zwitserland. Holland en Spanje. Double Scull: :België, Italië en Zwit serland. AchtriemsgiekenBelgië. Italië. Zwit serland. Cechoslovaküe, Polen en Joego slavië. De Rotterdamsche roeiers van Wan- kum—v. Suylekom hebben zich bü de Nederlandsche ploeg gevoegd, zoodat thans alle roeiers present zün. tDe Crt.) WATERPOLO. Overzicht. Zooals wij bij de programmabespreking reeds onderstelden, heeft Zian het tegen de oudere zustervereeniging in Den Haag voor de promotie naar de tweede klasse niet kunnen redden, zy het .ook dat de nederlaag zeer klein was. n.L 32. A. Z. II wist het te Utrecht r.iet tot een overwinning te brengen. OOficieus is de uitslag 2—2; A. Z. heeft geprotesteerd tegen een doelpuntbeslissing van den scheidsrechter. De belangrükste en laatste ontmoeting van de week ging te Amsterdam tusschen A. Z. I en Neptunus uit Zaandam voor de promotie eerste klasse. Het zag er in het begin bedroevend uit voor de Zaan- kanters. doch zü wisten na de rust een 30 achterstand geheel in te halen. Ten slotte bracht een aan Hoogensteyn toe gekende strafworp de overwinning aan Z. I. Voor Neptunus is dit slot van den srrijd allesbehalve prettig, want nu mag niets meer verloren worden, wil het eer- steklasseschap behouden blüven. H. P. C.—DE JONGE KAMPIOEN Aangezien deze wedstrüd voor de promotie eerste klasse is vastgesteld, op a.s. Dinsdagavond 8 uur in de zwemin richting te Heemstede, is de op heden vastgestelde oefenwedstrijd tegen Dol fijn I afgelast. De H. P. C.'ers verschünen als volgt D. de Jong, H. Ley'enaar, p. W. Moolenaar, A. J. Braam, J. Koopman. J. Kodde, J. J. Moolenaa?. Voor de promotie naar de reserve- eerste klasse zullen Wocnsri -gavond in Heemstede L. Z. C. n en Nereus H el kander ontmoeten. CRICKET. R. C. H.—V. R. A. II en Albion—R. C. H. Eerstgenoemde wedstrüd wordt op 4 September overgespeeld, terwül R. C. H. van den wedstrüd in Zaandam 3 pun ten krügt, volgens beslissingen van den N. C. B. VOETBAL. 'iyriendschappelijk) B. F. C.Bloemendaal (13) Met eenige invallers speelde Bloe mendaal Zondag een oefenwedstrijd te gen het pas gepromoveerde B. F. C. te Bussum, welke vereeniging ook in de competitie zal worden ontmoet. Het stekende zonnetje maakte de tem peratuur voor voetbal nog totaal onge schikt. Toch is het, deze omstandigheid in aanmerking genomen, een aardige wedstrijd geworden. Vooral tydens de eerste helft combi neerde de witte voorhoede zeer göed en was Bloemendaal dan ook het mêest in den aanval. De jongste Cassee opende na een goed kwartier spelen de score met een welgeplaatst schot. (O-IX. Toen gooiden de gastheeren er een schepje op, doch de BIoemendaalsche achterhoede toonde zich weer van heehte kwaliteit Na de rust blijft de thuisclub goed aanpakken. Blykbaar speelt de vermoeid heid den Bloemendalers het eerst parten, want B. F. C. wordt nu sterker. Toch duurt het door uitstekend verdedigen van het witte achtertrio geruimen tyd voor de linksbinnen den gelykmaker in het Bloemendaal-net weet te plaatsen, (1—1). Dan is de beurt weer aan de witten. Het spel wordt goed opengehouden en met snelle aanvallen slagen resp. Warlé en wederom de jongste Cassee er in den stand op 3—1 te brengen, waarmede het einde komt, B. F. C. zal in de 2e klasse wel goed moeten aapnakken om den struggle for life met succes te kunnen strijden. LAWNTENNIS. De Hollandsche ploeg gekozen De keuze-commissie van den N. L. T. B. heeft na rijp beraad de volgende ploeg vastgesteld voor den tenniswedstrijd Holland—Frankrijk op Zaterdag 20 en Zondag 21 dezer, te houden te Noord- wijk. Heeren-enkelspelen: C. Bryan en mr. M. van der Feen. Dames-enkelspelen: mej. Rollin Cou- querque en mej. Canters. Heeren-dubbelspel: C. Bryan en G. Castendyk. Gemengd dubbelspel: mevr. Stroink en C. Bryan. Dames-dubbelspel: mevr. Stroink en mej. Cantors. (De Crt.) ZWEMMEN. Twee Nederlandsche records verbeterd. By de Zondag te Barcelona gehouden internationale wedstrijden waaraan ook de zwemmers en zwemsters van Het Y deelnamen, slaagden Van Silfhout en Van Essen erin ieder een Ned record te verbeterën.Eerstgenoemde legde de 404 M. vrije slag af in 5 min. 36 15 sec., ter wijl H. van Essen de 100 M. rugslag in in min. 20 5/10 sec. volbracht. Het Y won een estafette-wedstrijd en tevens een waterpoloinatch met 2—1. (De Crt). HENGELEN. De Dageraad. •Zondag hield het vischcollege „De Dageraad" te Haarlem een onderling. wedstryd op witvisch te Aalsmeer. E werden niet minder dan 326 stuks voor: gevangen. De prü'zen werden als volgt behaald: T. KocdÜker, le prüs, tevens held van den dag van 80 stuks visch, waarvoor hom een verguld zilveren medaille werd toegekend: 2e pr. P. r. 3e pr. B. Lar son; 4e prijs C. A. Larson; 5e prüs P. Bloemers; 6e prüs P. Breeuwen 7de pr. P. Janssen; 8e pr. P. Louwkamp.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8