HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. DE HOLLANDSCHE PAD- VINDERS IN ENGELAND. Brrasw vyn (Van een bUzonderen berichtgever). Londen, 15 Aug. 1927 Zaterdagmorgen vroeg marcheerden de Jongens uit hun kamp bij Wargrave naar de Theems, waar zij zich inscheep ten op een passagiersboot, die gewoon lijk gebruikt wordt voor het verkeer langs de Theems. Met mooi weer begon de tocht, die voir afwisseling was wegens de vele sluizen, die men daar aantreft en de uitstekend onderhouden landgoe deren langs de boorden van de rivier. Tegen twee uur werd Windsor Castle bereikt. Het weer was intusschen slecht geworden, maar dit verhinderde het be zoek aan het kasteel niet. Het mooie oude bouwwerk maakte een diepen in druk. vooral wat betreft zyn uitgestrekt heid en zijn hoogte. De bekende ..Round Tower", die den gehcelen omtrek be- hcerscht, zat spoedig vol padvinders.. Het aflossen van de wacht had veel be langstelling, hoewel het soms wel moei te kostte aan de leiders om te luidruch tige uitingen van den spotlust der Jon gens te beteugelen. Na het bezoek werd per trein naar Fulham, het Zuid-Westelijke deel van Londen, gereden. Bjj aankomst stond een grocyte padvindersband klaar, dis den troep bracht naar een minder druk ke straat, waar de Fulham-trospen stonden opgesteld. Hier werd eerst het groot salut geblazen, waarna de Mayor van Fulham met zijn sheriffs in vol ornaat de troepen inspecteerde en de Hollanders welkom heette. Daarop trok men naar Walhamgreen en vond in de lokalen van St. John's Hall een onder komen op stroozakken. Een uitstekend toeberpid middagmaal, dat door perso neel van Van den Bergh's Margarine fabrieken werd toebereid, vond een gun stig onthaal. De overgang van het rustige kamp naar de drukke wereldstad was wel groot wat vooral 's avonds tot uiting kwam op de Zaterdagavondmarkt. De jongens ke ken met groote belangstelling en pasten zich weldra aan. De Zondag werd doorgebracht in Hampton Court, het paleis van den Ko ning. waar de vele Hollandsche schil derijen bezichtigd werden. ITet deed velen goed, te bemerken dat de meeste goede schilderijen van Hollandsche meesters waren. De tuinen van het pa leis zijn schitterend onderhouden. Ve len maakten nog uitstapjes naar nabij gelegen voorsteden van Londen. De terugreis naar Fulham vond even als de heenrlt plaats per extra trams met twee verdiepingen. De rit duurde vijf kwartier; door het schommelen werden enkele jongens wagenzick. Niettemin was de dag welbesteed. Mar;-dagmorgen kwamen acht groote chars-a-bancs voor en reden het gezel schap door Londen, waar o a. de Tower. St. Paul's Cathedral en Westminster Abbey bezichtigd werden. De deelne mers hadden hiervan zooveel te meer profijt, daar den vorigen avond een Hollandsch Journalist de heer eineke van Stuwe over Londen een lezing met lichtbeelden had gehouden. Het verblijf in Fulham wordt verder nog veraangenaamd door de aanwezig heid van een groote zweminrichting, waar de jongens voor een penny kun nen zwemmen. De tijd, dat de troep niet gezamenlijk uitgaat, wordt doorgebracht met uitstap jes in Londen, waarbij leiders en pad vinders van Fulham als gids f. ren. DE GEBEURTENISSEN TE WEEXEN. Door het Eenheids-Comité te Haar lem werd Dinsdagavond in het gebouw „De Centrale" een vergadering gehou den ter bespreking van het onderwerp „De gebeurtenissen te Weenen". Na een openingswoord van den voorzitter, den heer C. Rose, werd het woord verleend aan den heer H. van Herwerden. Bij de beoordeeling van de moeilijkhe den. waarmede men in Oostenrijk te kampen heeft, aldus spreker, moet re kening gehouden worden met het feit. dat dit land omgeven is door fascis tische landen als Italië, Spanje, Hon garije en Beieren. De eerste socialisti sche regeering heeft een moeilijke taak gehad, daar de toestand in het land al lerellendigst was wegens werkloosheid, treurige woningtoestanden enz. Dit alles kwam vooral in de groote stad Weenen tot uiting, waar thans alleen in den laasten tUd 40.000 woningen zijn ge bouwd en plannen gereed liggen voor den bouw van nog eens 30.000 wonin gen; het is aan de krachtige politiek van deze regeering te danken, dat men momenteel vele ellende van voorheen te boven is gekomen, zei spreker. Na den moord op 30 Januari te Schat- tendorf op een tweetal Oostenrijkers, werden de moordenaars gevangen geno men, doch door de justitie vrijgesproken. Dit was de aanleiding voor de bekende gebeurtenissen, daar de groote massa zich met deze uitspraak niet kon ver eenigen en in opstand kwam, met het treurige gevolg dat er 150 dooden en een duizendtal gewonden te betreuren waren. De nacht van Vrijdag op Zaterdag waswel de belangrijkste, daar het vor men van een arbeidersleger zou betee ken en het ontketenen van een burger oorlog. De leiding heeft toen besloten tot een kort proteststaking, waardoor de ijzeren discipline weder in de arbeiders beweging terug werd gebracht en aan het communistisch gewroet in troebel water een stevig halt kon worden toege roepen, wat voor Weenen het voorko men van een groote ramp heeft betee- kend. Aan het debat werd deelgenomen door verschillende personen. Zij werden door den spreker beantwoord, waarna de vergadering te elf uur gesloten werd. SCHOTEN's CHR. KINDERKOOR. Schoten's Chr. Kinderkoor behaalde Dinsdag onder lcidng van den dirigent Jac. Zwaan den tweeden prijs op het concours te Huizen, WOENSDAG 17 AUG. 1927 De H. O. V. geeft een muziekuitvoe ring in Den Hout op Donderdag 18 Au gustus te 8 uur, onder leiding van Ma- rinus Adam. Programma: 1. „Athalia". Kriegsmarech, Mendels sohn Bartholdy. 2. „Euryante", Ouverture, C. M. von Weber. 3. ,1'Arlésienne", Suite No. 1, G. Bizet. 4. Der Trompeter von Sackingen, Nessler-Nikisch. (De Trompetsolo door den heer De Vries). 5. „Lakraé", Fantaisie de Ballet, L. De- libes. 6. „Slavische Tanz", Dvórak. 7. „Tosca", Fantaisie, Puccini. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokérk te Haar lem, op Donderdag 18 Augustus 1927, des avonds van V/38 1/2 uur, door den heer R. G. Crevccocur. Programma. 1. Fantasie en Fuga (c-moll), J. S. Bach. 2. Adagio uit de le Sonate, Mendelssohn 3. Pastoral-Sonatc (Ou. 83), J. Rhein- berger. a. Pastorale: con moto. Grave, b. Intermezzo: Andante con moto. c. Fuge: Non troppo allegro. 4a. Choral, A. Honegger. b. Orgelsttick (Op. 17 No. 2), Bruno Weigl. 5. Toccata, Hendrik Andriessen. FAILLISSEMENTEN Dinsdag werd door de Haarlemsche Rechtbank in staat van faillissement verklaard: Menrinus Versteegt, handelaar ln zui velproducten, koffie en thee. wonende te Haarlem, Dennenstraat nc 2. Curator: Mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. Rechter-com- missaris: Mr. G. Sluis. Vernietigd werd het faillissement van H. Verwoerd, wonende te Lisse, uitge sproken 9 Augustus 1927. Opgeheven werd het faillissement van J. Dalmcijer, bouwer, wonende te Sant poort, gemeente Velsen, failliet ver klaard 15 Maart 1927. EEN BLOEMENTENTOONSTELLINGS GEBOUW TE SASSENHEIM. Wy lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur: In de laatste winters is meermalen door Sassenheimers verzekerd, dat men van plas was voor de plaatselijke ten toonstellingen van gebroeide en afgesne den bolbloemen? een eigen en voor ten toonstellingen geschikt gebouwtje te bouwen. Het is er nu werkelijk van ge komen. De bekende tentoonstellingscom missie uit de afdeeling Sassenheim deelt ons mede, dat het gebouw zijn vol tooiing nadert. Het wordt geplaatst langs den straatweg op het terrein vari de firma Wed. L. Rotteveel en wordt uit gevoerd naar plannen van den archi tect J. P. Oudshoorn te Sassenheim. De aannemer is de firma Ende en Vertieul te Waddingsveen. Het gebouw is 25 Meter lang en 8 Meter breed en krijgt een glazen kap, dus het voor dergelijke doeleinden on ontbeerlijke bovenlicht. De commissie heeft het plan er een soort „pleisterplaats" van te maken ge durende het geheele broei- en bloeisei- zoen. Van 1 Januari af zal ieder vakge noot daar kunnen brengen en tentoon stellen al hetgeen hU aan de vakgenoo- ten kan laten zien. Bovendien zullen in Februari en Maart er de bekende Sassenheimsche tentoonstelling plaats vinden. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bU: - H. Pen. Paul Krugerstraat 39, drie gummibanden; L. B. Boogaard-y Ooster straat 38. rijwielband: A, Vogelenzang. Groote Houtstraat 30, zonnebril; H. Plant. Adr. Loosjesstraat 38, buiten- en binnenband motor. H. Cramer, Jansweg 16, regenjasceintuur; L. de Vries, Bar- revoetestraat 15 rood; collier Bureau van Politie. Smedestraat, bruine cein tuur; W. Rolfers, Proveniershuis 144 S, postduif; T. Hesse. Berkenrodestraat 18. kinderhandwerkje; T. Duinker. Kweek tuinstraat 48, dameshorloge; W. v. d. Hoek. Minahassastraat 14, zilv. dames armbandhorloge A. Andrea Roosveld- straat 26. kinder-overhemd; P. Hooge- ■<een, Nieuwegracht 74, zwarte hond; Kennel Fauna. Parklr.an; bruine hord (Pincher) gebracht door v.d. Linde, KI. I-ïoutshaat, 8; zwartwitte kat. ge bracht door Windig Brouwersplein 13, grijze kat, gebracht door Booms, Es- echilderstraat 6, W. Treffer, Karmr-n- jansstraat 71, motorketting; W. van Wie.ingen, Frans Halsstraat 63 rood. insigne; Copini, Paul Krugerstraat 14. insigne; C. H. I., P.v. d. Schaar, v. BerensteiJnstraat 6. regenjas: W. Hors Gasthuislaan 132 portemonnaie, P. H. v. d. Ven, Kennemerstraat 34 rood, pet; J. Tenbroek, Gasthuislaan 46, bruine damesportemonnaie; A. M. Holster, Am- sterdamsche vaart 5, portemonnaie; J. v.d. Munnik, Drossestraat 13 zwart, pet, J. v. Kuijk, Brouwersplein 7 rood, pakje inhoudende wol; W. Suurland. Dam straat 2. penning no. 74; Copini. Paul Krugerstraat 14. pakje, inh. een schortje J. Dijke.rs, Rijksstraatweg 145, zwempak en muts; T. Gigengack, Nieuwe Groen markt 7, zilveren ringetje; J. H. Romijn Zijlweg 7, rozenkrans; J. Bruins, Pijls laan 27, rozenkrans; W. Faber, Drosse straat 15 zwart. rUwielbelastlngmerk; C. Blok Zocherstraat 49, idem; S. Buijs. Saenredamstraat 37 rood, idem; J. Pieke Cederstraat 12. idem; A. v. d. Linden, Busken Huetstraat 29, kinderschoen; J. J. ten Bosch. Klein Heiligland 71 zw. schroevendraaier. Bureau van Politie, Smedestraat, huis sleutel; C. Verdonk, Rollandstraat 50, kindcvschoentjes; J. van Dijk. Krltzin- gerstraat 16, boekentasch; A. Bos, Korte Houtstraat 14, actentasch met inhoud; gevonden in E. S. M.. W. II. Manshelm Soendastraat 25, 5 M. touw: Bur. van Politie. Smedestraat. grijze damestasch met inhoud; H. van Schooten. Kleine Houtstraat 144. damestasch inh. Duit- sche pas: J. Brouwer, Popelingstraat 3, zilveren vulpotlood. HET ZINKENDE HUIS. Een onbewoonde woonschuit, die in den Oostsingel lag !s zachtkens naar den bodean van dat water verdwenen. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Dinsdagavond half negen kwam de veertienjarige D. F. met groote snelheid op de fiets de Korte Veerstraat uit en nam de bocht naar het Spaarne in 'de richting Turfmarkt. Door dat hij zoo snel reed kon hij de bocht niet klein nemen en kwam tegen een vrachtauto terecht. Hij kreeg een ontvelling aan het rechterbeen en een wond aan de linkerknie. Een dokter en een lid van den Ongevallendienst hebben hem ver bonden, en de politie-motorbrigade heeft hem naar zijn huis in de Helmbreker- steeg vervoerd. Te Overveen. Op de ElswoutsJaan reed Dinsdagmor gen weder een auto tegen een boom. De chauffeur van H. uit Rijswijk, reed met de auto van zijn patroon,, die naast hem gezeten was, uit de richting Aerdenhout op de Elswoutslaan en volgens beider verklaring met niet grooter snelheid dan 20 K.M. In de bocht slipte de auto en kwam tegen een boom terecht, waardoor de heer G. K. uit Velsen er uit viel en een oogenblik bewusteloos was. Hij was aan het hoofd door glasscherven ver wond. en zijn knie was geschaafd. Dr. Dippel verleende hulp, waarna de heer K. met een particuliere auto naar zijn woning werd vervoerd. De auto was ernstig beschadigd en werd door de firma Kimman naar de garage gesleept. De chauffeur bekwam slechts kleine verwordingen. Te Bloemendaal. Dinsdagavond half zes reed de heer Z. per fiets op den Bloemendaalschen weg bij de Busken Huetlaan. Toen een vrachtwagen, beladen met gras, die laan wilde inrijden, kwam een luxe auto, bestuurd door Van S. uit Katwijk, in de richting Overveen en wilde den vrachtwagen passeeren, wat echter on mogelijk was daar de remmen van de auto, zooals later gebleken is, niet in orde waren. De auto reed het trottoir op en kwam met den wielrijder in bot sing. Deze kwam door den schok achter een boom te vallen. Wonder boven won der kwam hij niet onder de auto, anders was hier een menschenleven te be treuren geweest. Het rijwiel werd totaal vernield. Tegen den bestuurder S. werd proces verbaal opgemaakt. Tevens werd hij verplicht eerst de remmen van de auto te laten repareeren, voor hij verder kon gaan. Tc Beverwijk. Dinsdagmiddag heeft op den Rijks straatweg te Beverwijk een auto-onge val plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer v. Z. uit Beverwijk reed met zijn auto in de richting Heemskerk, voor hem reed de burgemeester van Castricum, den heer Lommen, in zijn auto. Bij den Kuikensweg passeerde v. Z. den voor hem rijdenden auto, langs den verkeerden kant. Hij zag niet dat van de andere zijde een vrachtauto naderde. Een botsing was het gevolg, die daar van Z. tamelijk hard reed, flink aankwam, zoodat de auto van v. Z. (een Ford) totaal in elkaar werd ge reden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DE STAK TNG IN DE SLACHTHUISSTRAAT. DE STAKING DUURT ONVERANDERD VOORT. Nu ook eenige timmerlieden het werk hebben verlaten, heeft opnieuw de Pa troonsorganisatie in haar vergadering de situatie besproken. Algemeen was men van meening, dat in geen geval met de nietgecontract eerde organisatie onderhandeld kan worden. Mocht bin nen enkele dagen het werk niet her vat worden, dan zullen werkwilligen uit Brabant en eenige andere plaatsen worden gerequireerd om de werkzaam heden voort te zetten. Daar evenwel Dinsdag een grooter aantal metselaars en opperlieden aan het werk zijn gegaan werd besloten nog eenige dagen te wachten alvorens tot uitvoering van het genomen be sluit over te gaan. Ook zullen dan maatregelen getroffen worden om het schip met steenen te lossen. Dinsdag was het heel wat kalmer dan de vorige week bij het door de politie naar huis brengen van de werk willigen. Wel was er nog eenige be langstelling. doch meer van nieuws gierigen dan van stakers. Nader vernemen wij nog; Hedenmorgen werd met algemeene stemmen door de stakers besloten de staking onveranderd voort te zetten. Inmiddels zijn de stakers steeds tot onderhandelen zoowel met den patroon individueel als met de patroonsorgani saties bereid. DE HTJITRVERORDF.NTNG. Naar wij vernemen, moet het in het voornemen van de Vakcentrales hier ter stede liggen om bjj de leden der aange sloten organiasties gegevens te verzame len betreffende de huurverordening. De bedoeling is om precies na te gaan bij welke leden de huren der woningen sinds de opheffing der huurcommissïe verhoogd zijn. welke gegevens dan alle verzameld zullen worden om te kun nen gebruiken als dit noodig blijkt. Het moet nu al vast staat, dat ver schillende eigenaren tot verhooging der huren zijn overgegaan. „DE KLEINE STEM". On Vrijdag 19 Augustus zullen hier ter stede 120 kinderen van „De Kleine Stem" uit Arnhem en Nijmegen vier dagen ko men logeéren. De kinderen zullen allen bij pleegouders, die dit gratis hebben aangeboden, worden ondergebracht. Aan de polite is vergunning gevraagd om de kinderen, voorafgegaan door de muziek van „Excelsior" en begeleid door het Haarlemsche kinderkoos na aankomst een wandeling door de stad te doen ma ken. Ze zullen het station aan de zijde van het Kennemcrnlein verlaten en dan wandelen langs Kruisweg, Kenaustraat, Kinderhuissingcl. Ztilsingel. Leldsche- vaart. Prins Hendrikstraat, Keizerstraat, Barrevoetestraat, Verwulft, Groote Houtl straat, Groote Markt naar het Gemeen telijk Concertgebouw. ERNSTIGE BRAND TE LEIDSCHENDAM. SCHADE GESCHAT OP 200.000 Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur, be richt de Tel., is te Leidschendam een zware brand uitgebroken in de Meel- en Veevoederfabrieken annex graanhandel der firma N. Blonk en onen aan den Oost-Vlietweg. De brand ontstond in de maalderij welke juist het middengedeelte van de fabriek vormt. De brand is vermoedelijk ontstaan door een explosie, veroorzaakt door den exhauster, welke de warme lucht van het gemalen graan wegzuigt. Toen een maal het vuur woedde, was de bewuste exhauser oorzaak, dat de vlammen zich spoedig verder over de geheele fabriek verspreidden. Weldra was dan ook het groote vier verdiepingen hooge fa- brlekgebouw één groote vuruzee, welke door den krachtigen wind nog werd aan gewakkerd. De burgemeester van Stompwijk, waaronder Leidschendam ressorteert, de heer W. J. H. J. M. Keyzer, vertoefde in Venlo, waar hij onder de apenen is. Geen der wethouders was bij het uit breken van den brand, in het dorp aanwezig. De gemeentesecretaris, de heer Van Delft, heeft toen de maat- reglen genomen, die noodig waren. Aangezien het brandspuitje van Veur- Leidsehendam niets tegen de vuurzee vermocht, werd assistentie van de brand weer in Den Haag en Voorburg inge roepen. Om half zes arriveerde uit Voorburg een motorspuit. onder leiding van commandant Van der Sluys. Met drie stralen werd het vuur aan getast, Een uur later kwamen twee motorspuiten uit de residentie onder leiding van den heer Du Chatinier, Een gedeelte van den gevel aan den Oost-Vlietweg was toen reeds ingestort. Ofschoon de zware brand met kracht werd bestreden en groote massa's water n het gebouw werden geworpen, was omstreeks zeven uur met zekerheid vast te stellen, dat van de fabriek niet veel meer zou overblijven. Gelukkig ging de wind toen liggen, waardoor de vrees, dat de brand naar een aangrenzend perceel zou overslaan niet werd be waarheid. Omstreeks halfnegen was men het vuur meester en waren slechts de kale muren overgebleven. Alleen de ruimte, waarin zich de stoommachine bevond, welke de elec- triciteit voor het be<*rijf opwekt, is gespaard gebleven, al is daar ook veel waterschade aangericht. De turbo- generator heeft eveneens veel van den brand te lijden gehad. Groote hoeveelheden graan, bloem, meel, pulp. lijnkoeken, maïs, gerst, haver enz. zijn verbrand. Naar een der fir manten ons mededeelde, was alles op Beurspolis verzekerd. De schade wordt op f 200.000 geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek bij den brand. Zes jaar geleden, in Spetember, is deze fabriek eveneens door brand ver woest. PERSONALIA. Te Utrecht slaagden: voor Engèlsch L. O. mej. S. G. P. Eykman te Haarlem en voor Fransch L. O. de heer J. Lucas te Lisse. Voor het examen Boekhouden M.O. te 's-Gravcnhage slaagde de heer L. C. Rooda te Haarlem. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Ondertrouwd: W. H. Meeuwisse en A. Rijpma; R. Everwijn en A. M. Lugt. Getrouwd: G. J. v. Avezaath en M. Teem wen; A. Verhagen en C. M. Dries sen. Bevallen: G. M. v. Paridon—Zandber gen z. H. M. J. HeeremansMilatz d. Ch. J. de Reus—v. Deursen d. A. H. Weifrrs— Schoone d. W. Langeveld— Warmerdam d. HAARLEMMERMEER Bevallen: C. M. J. VisseerHeijboer z. A. L. de BoerNijssen z. C. van Heuke- lomHavelaar d. A C. van LoonTim- mers z. H. M. RobijnLaarman d. M. M. BraakSander z. N. den Breejen de Boer, d. Overleden: Gerardus Theodorus Breu- ring, 86 j., wedr. van A. Rozekrans; Jan Willem Roubos, 36 j., gehuwd met G. P. M. Vermunnicht. GEMENGD NIEUWS De werkloosheid in Groot-Brittannië. Het ministerie van arbeid heeft mee gedeeld, dat het aantal werkloozen in Groot-Brittannië in de afgeloope week 1.024.000 heeft bedragen. Dit is 95.000 minder dan de daara?n vooraf gaande week. De sprong over den Oceaan. Heden hebben besprekingen plaats gehad tusschen Prof. Junker met de leiders van de Junker-fabrieken, en de bemanningen van de „Bremen" en de „Europa". Het resultaat van deze be spreking was. dat binnenkort geen nieuwe Oceaan-vluchten met Junker vliegtuigen zijn te verwachten. Ook wanneer de weersomstandigheden gun stig zullen worden, zal binnenkort geen nieuwe start plaats vinden. Of nog voor het intreden van den winter een nieuwe poging zal worden ondernomen zal van het verdere ver loof) der besprekingen afhangen. De directie van de Junkerfabrieken is van meening, dat de tocht van de „Bremen" bewezen heeft, dat het toestel geschikt is voor een vlucht over den Oceaan. De directie zou zich evenwel niet la ten beïnvloeden door andere pogingen naar Amerika te vliegen. Prof. Junker verklaarde bij de besprekingen, dat het hem in de eerste plaats te doen is de technische, economische en prac- tische ontwikkeling van de luchtvaart te bevorderen. Hevige ontploffing in een machine-fabriek. Dinsdagmiddag heeft in een machine fabriek te Darmstadt een ernstige ketel- ontploffing plaats gehad. Het dak van de fabriek werd weggeslagen, steenen en balken vlogen meer dan 100 meter door de lucht. De machinist werd ernstig gewond en overleed spoedig na aankomst in het ziekenhuis. Er zijn verscheidene gewon den. Een cycloon in België. •■In Condroz, het landschap in Z.O. België tusschen Maas, Ourthe en Lesse heeft een cycloon gewoed. Tal van hui zen werden van him dak beroofd, vele boomen ontwortelden terwijl sohade werd aangericht in boomgaarden en tuinen. Aardbeving in T urkestan. De aardebevingen in het Fargane-ge bied in Turkestan duren voort. Tot dus ver werden meer dan 130 aardschokken geteld. Te Namangan zyn alle gebouwen beschadigd; in het oude gedeelte der stad werden ongeveer vijfhonderd huizen vernield. Ook de spoorwegbouwwerken, de bruggen en andere zware metselwer ken werden beschadigd. Vierendertig per sonen werden gedood en 72 gewond. Uit Samarkand is een regeeringscommissie tot voorbereiding van het reddingswerk, naar Namangan gezonden. Een aanval op de gevan genis te Panama. Te Panama deed een woeste menigte een aanval op de gevangenis, waarin een man was gevlucht, dien men wilde lynchen. De menigte slaagde er niet in wapens te bemachtigen, doch maakte ge bruik van stokken en steenen. Er z*jn acht personen gedood en velen gewond. Zoo noodig zullen politieversterkingen uit de omliggende plaatsen wordcr. gere quireerd. De aardbeving in T urkestan. Bij de aardbeving in Turkestan wer den 34 personen gedood en 32 gewond. Italiaansche motor- schoener vergaan. De Fransche bladen ontvangen een telegram uit Savona (aan de golf van Genua), volgens welke de „Piamar' met veertien opvarenden in de Middelland- sche Zee is gezonken. UIT DE OMSTREKEN. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. EEN GELDLEENING. De gemeenteraad hield hedenmorgen een zitting van ongeveer 5 minuten. Het eenige punt was: aflossing der 5 1/2 pCt. geldleening 1923 en aangaan van een tijdelijke geldleening. In 1923 werd bij de Bank voor Neder- landsche gemeenten een geldleening aan gegaan van 120.000, rentende 5 1'2 pet. 's jaars. Op 1 September a.s.- zal, na verplichte aflossing van 6000, nog 90.000 van die leening resteeren. Blij kens de indertijd gesloten overeenkomst is de gemeentebevoegd het restant der leening op 1 September a.s. geheel af te lossen B. en W. hebben zich gewend tot de bankinstelling met het verzoek of zij bereid was de rente dezer leening met ingang van 1 September te verlagen. De bank deelde mede. dat zij dit wil de doen door den "rentevoet te verlagen tot 4 3/4 pet. 's jaars onder bepaling, dat verdere aflossing gedurende het tijdvak 1 September 1927 tot 31 Augus tus 1932 uitsluitend tot een koers van 101 pCt. kan plaats hebben. B. en W. vroegen advies aan de Fi- nancieele Commissie uit den raad. die in overweging gaf niet on dit aanbod in te gaan. maar om in 1928 het restant dezer leening eventueel te zamen met de alsdan converteerbare 7 pCt.-leening om te zetten in een nieuwe leening en nu voor zes maanden die 90.000 tegen overgifte eener schuldbekentenis op te nemen van de Rente Cassa tegen eene rente van 4 pCt. s jaars, welke bankin stelling daartoe bereid is Daar B. en W. zich met dit advies konden vereeniger.. stelden zij voor, te besluiten; I. de geldleeniig van 1923 ge heel af te lossen op 1 September 1927; II. hen te machtigen om tegen over gifte van een schuldbekentenis op te nemen voor den tijd van zes maanden, ingaande 1 September 1927, een bedrag van f 90.000 tegen een rente van niet hooger dan 4 pCt. 's jaars, waarvan de rente en aflossing voldaan zullen wor den uit de buitengewone middelen der gemeente. De voorzitter deelde nog mede. dat een nieuwe aanbieding was ingekomen om het geld te leveren tegen 3 3'4 pet. B. en W. hebben dit aanbod nog niet onderzocht. De raad keurde hét voorstel van B. en W. goerl. B. en W. zullen nu nog over wegen bij welke instelling de tijdelijke geldleening vaxi 90000 zal worden ge sloten. Discussie werd niet gevoerd. Ook de rondvraag leverde niets op. ZANDVOORT. GERED. Dindagavond 9 uur bemerkten eenige wandelaars op het zeestrand, dat zich een vrouw gekleed in zee begaf. De zee stond wat men hier noemt. hol. en de vrouw was dan ook weldra in de golven onder gegaan. Een tweetal stoe re personen, de heeren L. en H. alhier, begaven zich onmiddellijk gekleed te water en mochten de vrouw op het dro ge brengen. Ze werd naar het Politie bureau overgebracht en aldaar van dro ge kleeding voorzien. Later is zij met een auto naar haar woning te Haarlem overgebracht. KURHAÜS BALMASQUé. Ter gelegenheid van het Bloemencorso zal op Zaterdag 20 Augustus onder lei ding van James Meyer Fils in het Kur- haus een Grande Fête de Nult en Bal Masqué et Cos'.uir.é plaats hebben. IJMUIDEN. GESLAAGD De heer F. v. d. Zee alhier slaagde te Utrecht voor de akte L. O. AANBESTEDING CHR. SCHOOL Dinsdag is voor rekening van de Vef. voor Chr. Volksonderwijs alhier aanbe steed het bouwen van een 7-klassige school met g/ymnastieklokaal, onder architectuur van de heeren ten Broeke en Meyran. Raming f 66245. Ingekomen 24 biljetten. P. Heere en Zoon, IJmuiden, f 58.000. J. Kes, IJmuiden 63.995 Meinema en Postma, IJmuiden 61.750 Lindhout en de Waard, IJmuiden, 58.320 H. Keuris, IJmuiden, 59.505 Cupido en Dalmeijer. IJmuiden 55.555 D. v. d. Plas. IJmuiden, 56.100 N V. Aann. Mij. „Velsen", IJmuiden, 67.990 J. Meesters, IJmuiden, 52.809 B. v. Geldorp, IJmuiden, 62.900 H, Oudshoorn, IJmuiden, 54.975 G. van Heyst, IJmuiden, 59.960 J. v. d. Wal en J. Kloppen burg, Bergen, 59.780 N.V. „Rolland", Haarlem, 64.375 J. Kraay, Haarlem, 69.350 Gebr. v. Rijswijk, Heemstede, 62.205 Venhoven en Evers, Heem stede, 55.130 Gebr. v.. Putten, Heemstede, „*54.900 Tunissen en v. Sambeek, Heemstede 54.230 D. J. v. Buren, Bloemendaal. 55.187 Jansen en Krom, Santpoort, 54.135 J. Wittekind, Bcemster, 64.400 Gebr. de Vries, Pu-merend, 59.209 M. Zwaan, Amsterdam, 69.938 Laagste was dus J. Meesters. IJmui den. voor f 52.809. Gunning aangehouden. VELSEN. AANBESTEDINGEN Door den architect P. Dol te IJmuideA werd voor rekening van den heer P. Nan alhier, aanbesteed de bouw van een woon en winkelhuis aan den Dood weg te Velsen-Noord. Ingeschreven werd door W. v. Asselt f 8.883.88; C. J. van Heyst Pz. f 8.967; D. Kok f 9.954; W. Berghuis f 10.575; C. van Nieuwburg f 11.010. Allen te Vel sen. Het werk ls gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer W. van As- selt. Voor den heer D. Blok, alhier werd aanbesteed.' den bcuw van 2 woonhui zen aan de Smidt van Gelderstraat, onder architectuur van den heer H. de Vries. Ingeschreven werd door: J. Visser, Amsterdam f 7455.60; W. Berghuis, Velsen, f 7.675; Taconis en v. d. Pijl, Velsen. f 7.799 99; Sanders en Witte, IJmuiden f 8.110; J. P. Schelvis. Bever wijk f 8.180; J. Felgines, Velsen f 8300; D. Kok, Velsen f 8.396: P. Verschoor IJmuiden f 8.577; L. Rings. Santpoort f 8 880. De gunning is aangehouden. DE AFSLUITING VAN DEN RIJKS STRAATWEG TE VELSEN. In aansluiting aan hetgeen hierom trent reeds is vermeld kunnen wij nog mededeelen. dat hedenmorgen door Openbare Werken bij de pont twee bor den zijn geplaatst met de kennisgeving, dat de motorrijtuigen voor de richting Santpoort-Haarlem r'en weg door den polder moeten nemen. Niemand stoort zich echter aan deze kennisgeving, ook al omdat de borden zoodanig zijn ge plaatst. dat de meeste bestuurders ze niet opmerken. Een der bussen van den ondernemer Van Diggelen heeft noch tans de voorgeschreven route gevolgd. Het bleek dat op de kle.pbrug te Snaarn- dam, die zeer schuin oploopt slechts eenige centimeters speling was onder den gasluitlaat, zoodat geen der auto busondernemers het meer aandurft, over deze brug te gaan. die bovendien voor de zware wagens te zwak is. De bussen van Beverwijk en Alkmaar rij den nu dan ookover den Driehuizer- kerkweg en van Haarlem terug over den Zeeweg-Dri'huis-IJmuiden. De 'bitumenwagens van Haarlem naar Beverwijk voor de asphalteering van de Breestraat aldaar reden hedenmorgen nog over den Rijksstraatweg. Naar wij vernemen overwegen de auto riteiten te Velsen het nemen van andere maatregelen. HILLEGOM. PRIESTERFEEST. Pastoor Hafkenscheidt van de Zilk heeft zijn 25-jarige priesterfeest gevierd met een grootsch feest in de eenige ja ren geleden opgerichte parochie, waar van hij de eerste pastoor is. De inhaling had plaats tijdens een stortregen, toch was de belangstelling groot. Bij de pas torie werd het woord gevoerd door den heer G. Schilder en burgemeester van Iersel. waarop pastoor Hafkenscheidt dankte. Een muziekkorps verleende zijn medewerking. *'s Avonds werd in de ver sierde kerk het plechtig Lof gecelebreerd Den volgenden dag droeg de jubilaris de Hoogmis op. een feestpredikatie werd gehouden door pastoor Hafkenscheidt van Kwakel, broer van den jubilaris. Namens de parochie bood het feestco mité een salonameublement aan. Gedu rende de rectptie bezichtigden de be langstellenden de vele geschenken, waaronder tafelzilver en kerksieraden waren. HAARLEMMERMEER. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Naar ons werd gemeld, is de heer J. K. te Hoofddorp, die op den Kruisweg met een motorrijwiel zoo'n ernstig on geluk overkwam en o.a. met een gebro ken been werd opgenomen, zoover her steld. dat hij het St.-Elisab. Gasthuis, te Haarlem, waarin hy eenige weken is verpleegd, geweest, weder heeft mogen verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10