HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT DE IERSCHE CRISIS. In hj|L parlement van den Ierschen Vrijstaat, in den .X)all Eireann", is de door De Valera's party voorgestelde motie van wantrouwen in de regeering- Cosgrave met 7271 stemmen verwor pen. Dit was niet verwacht. Sinds be kend was geworden dat de Labour er oep, onder leiding van Tom Johnson, met de Fianna Fail (de Valera's party) tegen de regeering zou stammen werd algemeen verwacht dat zy er het loodje by zou leggen. Nu heeft zy gewonnen met één stem, en het is zeer de vraag, of president Cosgrave en zyn ministers het niet liever andersom gewild had den. Want zy hebben geen meerderheid waarmee zij in de practyk regeeren kun nen. zy kunnen niet eens rekenen op die 72 stemmen, want hun eigen party brengt er slechts vijftig van uit. De rest is afkomstig van de kleine fracties die thans nog Cosgrave hebben gesteand. De vraag is wat deze fracties by vol gende gelegenheden zouden doen. Der halve is een zeer ingewi'-'Telde situatie ontstaan, en als de president waarlijk een staatsman in den vollen zin des woords mag heeten heeft hy nu de ge- legeheid om dat te bewyzen. Ierland is sinds zeven eeuwen een dooi twisten en partyschappen verdeeld land.. Het Iersche volk is machteloos en on mondig gehouden onder Britsche over- heersching. Tot vyf jaar geleden, toen het eindelyk een vorm van practische onafhankelijkheid verwierf door Lloyd George's toedoen. Hy en Lord Birken head. onderhandelend met de Iersche leiders Arthur Griffiths en Michael Collins, schonken Zuid-Ierland den Dominion status, waarmee het dus den zelfden vorm van autonomie kreeg als Canada, Australië en de andere over- zeesche gebieden die Engeland destyds zoo buitengewoon tactvol en bekwaam wist te koloniseeren. Dat deze bekwaamheid zoo totaal ont broken had tqn opzichte van Ierland, vond, zooals bekend is, zyn oorzaak in de overheersching van het Engelsche groot-grondbezit op het eiland.... in den onwil van een aristocratie die al leen op eigen voordeelen bedacht was en zich van de Ieren eenvoudig niets aantrok. Men hield hen eronder, zy leef den eeuwenlang in armoede en onder drukking en bij hen groeide steeds meer de haat tegen dat kille Angelsaksische ras dat hen niet begreep en ook niet wilde begrypen. Dit rassenverschil verklaart heel veel. In zyn Koloniën en Dominions heeft Groot-Brittannië steeds te doen gehad met een toonaangevende bevol king van Britsche kolonisten. In Ier land had het te maken met een volk van ander ras, van zeer afwykende karaktereigenschappen en van anderen godsdienst. Zuid-Ierland is geheel R.-K. Lloyd George, de Welshman, die na de verschrikkelijke Black-and-Tans- campagne vlak na den oorlog inzag dat er nu groote concessies gedaan moes ten worden als men ooit tot een biy- vende oplossing wilde komen, deed Ierland een groot aanbod, dat aanvaard werd. Griffiths en Collins zagen hun kans, aanvaardden die, teekenden het vermaarde verdrag van Londen en voer den het met volkomen loyaliteit uit. Dit kostte beiden weldra het leven Griffiths stierf plotseling aan een mysterieuse ziekte, die zeer snel ver liep, en Collins werd vermoord maar Cosgrave werkte voort op hun voetspoor en slaagde erin om langzamer hand orde in den chaos te brengen. In- tusschen bleef De Valera, die door zyn eigen tactische blunders zyn macht was kwytgeraakt, als een onheilspellende schim op den achtergrond, beidend zijn tyd. Onlangs werd Cosgrave's bekwaam ste medewerker, de minister van Fi nanciën Kevin O' Higgins, vermoord. Daarna voerde de regeering wetten in die het einde van de Valera's party be- teekenen zouden als zy niet eindelijk een poging deed om haar rol als staats party te gaan spelen. Tot dusver had zy steeds geweigerd om haar zetels in den Dail in te nemen en de vereischte eeden van trouw af te leggen, zy prefe reerde te stoken en onrust te zaaien in het verborgene, en den opbouw van Ierland te belemmeren. Nu was in de .Electoral Law Amendment Bill" be paald dat de candidaatstelling voor den Dail nietig zou worden verklaard (en geduren vyf jaar nietig blijven) van hen die geweigerd hadden om den eed van trouw af te leggen. De Valera was daardoor eindelijk ge noodzaakt om uit zyn schuilhoek te komen. Volgens het bekende proces, dat op den duur iedere regeeringsparty in stemmen-aantal doet verliezen en de oppositie derhalve winnen, was hy er by de jongste verkiezingen in geslaagd om evenveel zetels te bemachtigen als de regeeringsparty. Nu verloochende hy plotseling al zyn felle protesten tegen den eed-van-trouw, en legde dezen eed met al zyn volgelingen af onder ver klaring dat zy er zich niet door ge bonden achtten, het althans slechts als een formaliteit beschouwden! Dergelijk optreden maakt wel een allerdroevig- sten indruk en het heeft ongetwyfeld de positie der De Valera-party in Ierland alweer belangryk geschokt. Wie een eed aflegt en hem niet nakomt is een meineedige. Wie een eed aflegt en zegt hem niet au sérieux te nemen begaat huichelary, profaneert den naam van het Opperwezen en zal evenzeer een meineedige zyn als hy zyn belofte niet nakomt. Dat is de eenige opvatting, die ieder weldenkend mensch huldigt. De Valera zal dat ondervinden. Hij koesterde nu volstrekt niet het plan om zelf te gaan regeeren. Op bouwen kan hij niet en heeft nimmer In zyn ly'n gelegen en hy wil door zyn voortdurende stokende actie tenslotte nog steeds de onafhankelijke republiek be reiken, waarvoor Ierland thans de mon digheid bezit en waarop het by de Engelschen nog geen kans op succes maakt. De Valera's toeleg was om den Labour-leider Johnson de kastanjes uit het vuur te laten halen en een kabinet- Johnson te bevorderen. De uitslag van de stemming over de motie van wantrouwen heeft dit voor 't oogenblik verhinderd. Als Cosgrave nu als staatsman sterk staat, als hy den toestand beheerschen kan, zal hy den Dail ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven, waarby zoowel de regee ringsparty als de Labour Party (die door Johnson zeer bekwaam geleld wordt) nu ten koste van Fianna Fail zou moeten winnen. Het is voor Ierland te hopen dat dit geschieden zal. Op den duur moet het zijn heil verwachten van menschen als T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Met zeer veel belangstelling werd Dinsdag de zitting van de Dail de Iersche volksvertegenwoordiging te gemoet gezien, omdat die bijeenkomst van beteekenis zou zyn voor de verdere ontwikkeling van den politieken toe stand van Ierland, die onzeker gewor den was door het toetreden van de party van de Valera. De publieke tribunes waren overvol, reeds lang voordat de zitting werd ge opend. BU de reeds aangekondlge motie van wantrouwen tegen den president van den Executieven Raad. Cosgrave, werd een toelichting gegeven door den leider der Labour-party Thomas Johnson. Hy viel de regeering in de eerste plaats aan op de door haar gevoerde economische po litiek. Er werd in het land veel armoede geleden, zoo zeide hy, die verholpen zou kunnen worden door betere toepas sing der bestaande wetten in den Ier schen Vrijstaat. Ook de invoering van drie nieuwe wetten na den moord op den minister van Buitenlandsche Zaken Kevin O'Higgins (namelijk de wet op de openbare veiligheid en de amende menten op de kieswet en op de grond- wer werden door Johnson aangevallen. Cosgrave antwoordde namens de re geering. Hy wees erop, dat de economi sche politiek der regeering twee maan den geleden dezelfde was als thans. Toen had Johnson evenwel zyn dien sten aan het ministerie aangeboden. Maar het ging thans niet om de econo mische politiek aldus Cosgrave doch men moest zich afvragen, wat ge beuren zou. als de motie van wantrou wen werd aangenomen. In den breede wees hy in dit verband op de gevaren van een nieuw bewind. De huidige re geering, zoo betoogde hy, heeft een de finitieve politiek die uitgevoerd zal wor den. Kapitein Redmond deelde mede, dat hy en zyn zes collega's de motie van wantrouwen zouden steunen. Door die mededeeling werd de neder laag der regeering (Redmond's party zat op de wip!) reeds als vaststaand aangenomen. Maar een van de leden van den Nationalen Bond was niet by de stemming tegenwoordig en dit had tengevolge, dat de motie van wantrou wen niet werd aangenomen. De stem men staakten namelijk: 71 voor en ook 71 tegen. De voorzitter had nu een beslissende stem, hy gaf zyn stem aan de regeering zoodat de motie werd verworpen. Het Huis werd daarna verdaagd tot 11 October. De debatten waren niet interessant, dat kwam ook doordat de Valera en zyn partygenooten zich in een raadsel achtig zwygen hulden. Voorloopig is het zittende ministerie dus gered maarzyn positie is wel buitengewoon onzeker! Cosgrave en Johnson, die kunner. bouwen en met oprechten wil tot daden bezield zyn. en afkeerig blijven van den onruststoker. De Valera, wiens rol feitelijk behoorde uitgespeeld te zUn sinds, nu vyf jaar geleden. Engeland zyn groote concessie deed en Ierland Domorion status gaf. R. P. De vlootpolitiek van F „eland en Frankrijk. De „Temps" publiceert een artikel over de Britsche vlootpolitiek. uit Fransch oogpunt bezien. Opgemerkt wordt, dat thans, tien jaar na den slag by Jutland, de Noordzee niet langer de zelfde beteekenis heeft voor de Britsche admiraliteit en men is eerder geneigd, zyn blik te richten naar de Stille Zuid zee. Het strategische doel van de vloot is thans de verdediging van het ryk en zyn voornaamste wegen en ondanks eenige credietvermindering wordt het tempo van het werk aan de vlootbasis by Singapore eerder opgevoerd dan ver traagd. De voornaamste vloot ligt thans by Malta, op den weg naar het Verre Oos ten, en het spreekt vanzelf, dat een tiental groote schepen voortdurend de wacht moet houden aan de poorten van de Roode Zee en in het Verre Oosten. De Middellandsche Zee-mogendheden zien daarin geen bedreiging en even min een ongezond streven naar Engel sche hegemonie. De Britsche admiraliteit is, volgens den schrijver, er niet voor teruggedeinsd de meest kostbare veranderingen aan te brengen, wanneer het een kwestie van gevechtswaarde betrof. De Fransche vloot, zoo wordt opgemerkt, is daartoe niet bereid en heeft weinig of niets aan haar kruisers veranderd. Daartegenover wordt in het artikel beweerd, dat de Britsche vloot niet denzelfden onderne mingsgeest heeft getoond by den aan bouw van duikbooten; evenmin heeft men de torpedojagers gemoderniseerd. Over ontwapening. De Interparlementaire Conferentie, die de volgende week te Parys onder voorzitterschap van Paul Doumer, presi dent van den Franschen Senaat, bUeen- komt, zal de quaestie der aigemeene ontwapening bespreken. Dit feit heeft in officieele Fransche kringen bezorgd heid gewekt, daar het onaangename in ternationale incidenten zou kunnen uit lokken. Reeds hebben Belgische parle mentsleden by Lafontaine, den vice- president van den Belgischen Senaat, tegen "n dergeiyke discussie geprotes teerd, daar deDuitsche delagtie er van zou profiteeren om het Verdrag van Versailles aan te vallen. Ook wordt de Duitsche delegatie het voornemen toe geschreven de quaestie der ontwapening met het lot der minderheden te willen verbinden, en over Sleeswyk te willen spreken,waaraan Denemarken autono mie weigert Indien andere delegaties ook quaesties van dien aard, zouden opwerpen, zou de interparlementaire conferentie een ongunstige atmosfeer scheppen voor de volgende vergadering van den Volkenbond te Genève. IDe schaduwzijde van deze debatten ls hierin gelegen dat de Interparlementai re Unie. ofschoon zU geen officieel er kende instelling is. nochtans een zeker internationaal gezag bezit. Men zal dus by de verschillende delegaties in zeke ren zin diplomatieke stappen doen om te bewerkstelligen, dat zy met groot voorbehoud de kiese he quaesties zullen behandelen, welke nieuwe internationa le twisten zouden kunnen veroorzaken. De onrust in China. De vooraanstaande leden van de Nan king-regeering rijn byna allen te Sjanghai aangekomen en men gelooft, dat de meesten zullen aftreden, terwijl ook de meerderheid der afdeelingschefs ontslag zal nemen. Te Nanking heerscht groote angst, dat een conclict zal uit breken tusschen de nationalisten en de opmarcheerende noordeiyken, die thans Soetsjau. op 75 K.M. ten noorden van Poekau. bereikt hebben. Soen Tsjoen-fang heeft aan zUn re geering getelegrafeerd, dat hy verwacht binnenkort te Nanking en Sjanghai te zijn. zyn optimisme wordt te Peking echter met volkomen'gedeeld. Men acht het daar niet uitgesloten, dat het succes der noordeiyken dc hereeniging der na tionalisten voor defensieve doeleinden tot resultaat zal hebben. De noordelijken hebben geen vertrou wen in Woehan's afkeer van het bols jewisme en men Juicht te Peking niet over het verdwijnen van Tsjang Kaï- sjek. die ten minste voorgaf anti-natio nalistische regeering, waarin het Woe- han-element overheerschend en de bols jewistische invloed aanwezig zal rijn. Generaal Gallen, de militaire adviseur der Hankau-troepen en andere Russen bevinden zich thans te Hankau. Men heeft het vermoeden, dat Borodin, of in elk geval eenige van zyn trawanten, by Feng Joe-sjiang zijn. De kracht van elke nieuwe regeering schynt afhanke lijk te zyn van den militairen steun, die verleend wordt en zoolang niet be kend is. wat de gedragslijn der verschil lende commandanten zal zijn. is het on mogelijk te zeggen hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Niemand schynt te we ten wat Feng wil en men vraagt zich af of hij inderdaad eo belangryke factor is. dan wel of hU zichzelf slechts op den voorgrond plaatst. Men acht zijn positie hier zwak in verband met zyn tekort aan geld, wapenen en munitie. Reuter seint ons uit Sjanghai: Van zeer betrouwbare zyde wordt ge meld, dat de Zuidelijke troepen druk bezig zyn met het ontruimen van den Noordeiyken Jangtse-oever. De troe pen van den opperbevc Ihebber der Noor delijken, generaal Soen Tsjoean-fang, rukken snel op. Duizenden vluchtelin gen uit Tsjingkiang en Nanking hebben de wijk genomen naar Sjanghai. Een nieuw ministerie in Griekenland. De kabinetscrisis ln Griekenland ls weer opgelost. Zaimis zal en coalitie kabinet samenstellen waarin zitting heb ben de leiders van alle partijen, met uit zondering van de Volksparty. De nieuwe ministers zullen heden reeds den eed afleggen. Sacco en Vanzetti. t Proces. Vier rechters van het hooggerechtshof van den staat Massachusetts hoorden Dinsdag de pleidooien aan van de ver dedigers van Sacco en Vanzetti en de argumenten voor en tegen, welke aan gaande de protesten der verdediging werden ingebracht. De verdediging ver zette rich tegen de besllsingen van rech ter Sanderson van het hooggerechtshof van Massachusetts en var. rechter Thayer, die de rechtzaak voortdurend heeft behandeld, om de zaak wegfns een fouc in den vorm opnieuw te behande len. ZU baseerde haar beroep op het argument, dat Thayer bevooroordeeld te geweest. De procureur-generaal verklaarde, dat ieen voldoende bewijzen geleverd rijn om Sanderson het recht te geven een ..writ of error" te verstrekken. Men verwacht, dat het nog wel en kele dagen zal duren, eer de rechtbank een beslissing zal nemen. Een aigemeene staking te New-York? Het communistisch Sacco- en Van- zetti-comité te New-York heeft besloten op Maandag a? een aigemeene «staking proclameer*n. Tevens zijn plannen gemaakt voor nieuwe massa-betoogin- gen. waarvoor de politie echter dc nood- zakeiyke toestemming blijft weigeren. Een aansfog. Volgens een door de politie van Bos ton uit East Milton ontvangen bericht is daar de woning van Lewis Mee Hardy een der Juryleden uit het proces, zeven Jaar geleden tegen Sacco cn Vanzetti gevoerd, door een ontploffing vernield. Niemand werd ernstig gewond. De politie te New-York maakt bekend, dat te Reading in Massachusetts een groote hoeveelheid munitie gestolen is. Anonieme brieven, waarin met ontplof fingen wordt gedreigd, zyn door een groot aantal notabelen cn vennoot schappen ontvangen. Fen tegenspraak. De ..Maasbode" meldt, dat volgens be richt uit Rome de mededeeling der Pau selijke tusschenkomst ten gunste van Sacco en Vanzetti onjuist is. Wel Juist Is. dat de Amertkaansche kardinalen 't initiatief namen om op de zaak der beide veroordeelden de aandacht der Amcrikaanschc autoriteiten te vesti gen. De communistische spionnage te Parys. Men herinnert zich dat enkele maan den geleden, by een onderzode naar de commulstlsche spionnage ln eenige arsenalen en militaire rent ra. de mede plichtigheid werd vastgesteld van Cre- met, communistisch gemeenteraadslid in het 14e arrondissement van Parys en zUn secretaresse Louise Clarac. Bei den namen de vlucht en wisten zich tot dusver schuil te houden. ZU werden in- tusschenu bU verstek tot vyf Jaar gevan genlsstraf veroordeeld. Thans is bekend geworden dat Cre- met en zyn secretaresse de wijk naar Rusland hebben genomen. KORT EN BONDIG. De Italiaansche vloot wordt uitge breid. De regeering heeft aan Italiaan sche werven order gegeven tot het bouwen van een zestal nieuwe duik booten van 850 ton. Elk der Nobélpryzen van dit Jaar zal een bedrag vertegenwoordigen van 121.187 kronen zoo wordt uit Stock holm gemeld. De „Trlbuna" verneemt utt Udlne, dat de vUf geestelijken, wier arrestatie onlangs werd gemeld, door de provin ciale commissie tot verbanning voor den tyd van 1 a 4 jaar uit Italië zUn ver oordeeld. WOENSDAG 17 AUG. 1927 DERDE BLAD Cosgrave wint met 7271 stemmen. EEN INGEWIKKELDE SITUATIE. De motie van wantrouwen tegen de Iersche regeering met 72 tegen 71 stemmen verworpen. Over de vloot politiek van Engeland en Frankrijk. De chaos in China. IPlIin]l!ll!ll1lllllllllUIII!milllll!III|!l>l]ll!l!ll!llHI!StllllllllllIligilt!ll!l!Iinn!llll!l!!lll|J] Thea Rasche in de Hudson. De jonge aviatrice Thea Rasche, die voordat zy de groote Oceaanvlucht gaat maken in Amerika vertoeft, schynt daar avontuurlyke tochtjes per vliegtuig te maken. By een poging om ondei* een spoorbrug, die van Poughkeepsie, door te vliegen is zy in de rivier de Hudson ge raakt. zy is er door een schipper uit gehaald. Haar toestel moest echter in de golven achter biyven. Men gelooft dat de aviatrice met een vleugel tegen de brug gestooten is. zy zal nu wellicht gauw de ruimte opzoeken en haar oceaan vlucht wagen. Maar als zy dan valt is er geen schipper die haar op zal vis- schen Kolonieloos Duitschland. Uit New-York verneemt het Petit Journal", dat Dr. Peter Reinhold, de vroegere minister van financiën in Duitschland een rede heeft gehouden voor 't „Staatkundig Instituut" te Wil- liamstown. Hy verklaarde o.a., dat de Duitsche regeering dezelfde rechten wenschte te verkrijgen op de vroegere Duitsche koloniën als de andere mogend heden hebben. Dr. Reinhold voegde er by dat hy goede reden had om te geloo- ven, dat de Volkerenbond binnen afzien- baren tyd de onrechtvaardigheid jegens Duitschland op dit punt zou opheffen en dat het RUk zich dan wel tevreden zou stellen met enkele rechten op de ko loniën. Zola's sterfdag. 29 September 1902 stierf Emile Zola. In Frankrijk maakt men zich gereed om den 25sten verjaardag van Zola's sterfdag te herdenken. Den zesden October zal in de Parysche Sorbonne een herdenkings plechtigheid plaats hebben, onder voor zitterschap van den Minister van Onder- wys. Kunsten en Wetenschappen. Er zal een muzikaal gedeelte by zijn. onder leiding van den heer Gustave Carpentier. Zondag 16 October zal een „pelgrims tocht" gehouden worden naar Medan. Aldaar zal een lofrede op Zola gehouden worden. Te Parys zullen nieuwe opvoe ringen gegeven worden van l'Assommoir pn Therese Raquir Een loterij schandaal. Dezer dagen is een fraude ontdekt ge pleegd door de ambtenaren van de Pruisische Staatslotery Boehm en Schleinstein. 't Berliner Tageblatt ver zekert, dat de publieke opinie over tuigd is, dat dit niet de eenige gevallen van dien aard zyn. Men neemt veeleer aan, dat reeds sinds jaren ongeregeld heden plaats hebben. Deze meening steunt o.a. op een ver klaring van den man. die indertijd den bekenden soc.-leider Hugo Haase heeft doodgeschoten, nl. den arbeider Voss, die by zyn verhoor heeft verzekerd dat de afgevaardigde Haase van onregelma tigheid by den staatsloterij heeft gewe ten, maar ze niettemin niet belet heeft. Volgens genoemd blad heeft die ver klaring toen aanleiding gegeven tot een ernstig onderzode, waarbij de onwaar heid van 's mans woorden bleek, terwyl sindsdien Voss" geestelijke vermogens gekrenkt bleken. Naar de directie van de Pr. Staatslo terij meedeelt, strekt het thans inge stelde onderzoek zich uit over alle in cidenten en alle waarnemingen enz., die sinds jaren ter kennis van de autori teiten zyn gekomen. Tot dusver moet uit niets gebleken rijn. dat vroeger dergeiyke bedriegeryen als thans zijn voorgekomen. Man van zijn woord. Een eigenaardig geval heeft zich in Frankrijk voorgedaan. De metselaar Charcosset uit het dorpje Cluny was eigenaar van een huisje, doch bleek met schulden beladen te zyn. In een vlaag van dronkenschap deelde hy zyn vrienden mede. dat hij zyn huisje ging verkoopen, zyn schulden ging beta len en wat er overbleef ging verdrinken. Daarna zou hy een eind aan zyn leven maken. Inderdaad bracht Charcosset zyn voornemens ten uitvoer. Hy huurde een kamertje boven een kroeg, betaalde prompt alles wat men van hem te vor deren had en leefde er van het overge blevene lustig op los. Tot alles op was. Toen moest hij zyn laatste belofte na komen, en het bleek dat hy zich stipt aan zyn woord hield. In een kamertje van het café hing hij zich op. Vier jaar Stresemann. Dezer dagen was het vier Jaar geleden dat Dr. Gustav Stresemann de leiding van de buitenlandsche politiek van Duitschland op zich nam. Naar aanlei ding hiervan heeft de Rijkskanselier Dr. Marx hem in naam van de Ryksregee- ring een hartelyk telegram van geluk- wensch gestuurd. Ook de Staatssecreta rissen Dr. Puender en Von Schubert, de laatste tevens uit naam van de beambten van het departement van Buitenlandsche Zaken, hebben hun gelukwenschen aan geboden. De Duitsche premier heeft de gelegen heid te baat genomen om voor eenigen tijd met vacantie te gaan. Een Noord- zeebadplaats zal hem een poosje onder haar inwoners tellen. Gevaar voor een berg- storting. Sinds jaren is door de deskundigen geconstateerd, dat de top van de Arbino een berg by Bellizona in het kanton Ticino. langzaam begint over te hellen, zoodat het gevaar toeneemt, dat het plateau, by verder doorscheuren in het aangrenzende dal terecht komt. Als uitvloeisel van het jong3te onder zoek heeft de regeering thans besloten tot ontruiming van een aantal omlig gende dorpen. De beweging in de rotsen begint zoozeer te versnellen, dat maan delijks de bergspleten, die telkens ont staan en wyder worden, door deskundi gen op last der regeering worden onder zocht Het laatste rapport adviseert tot een aigemeene waarschuwing, terwyi het bestuur van het kanton Ticino wordt aangespoord, de aandacht van de spoorwegdirectie te vestigen op den ge vaarlijken toestand. Als een film. In de nabijheid van Brussel werd een motorrijder aangereden door een auto. De motorrijder beschreel een boog door de h&ht en kwam op deze wijze tien meter verder in een boom terecht, HU bleef in de takken hangen. Toen hy wat van de schrik bekomen was wist hij zich uit de benarde positie te bevrijden, en kon constateeren. dat hij enkele schram metjes opgeloojjen hadl Het einde der Kanaal tunnel. De Noorderspoorwegmaatschappy laat thans de fabrieksgebouwen verwyderen die reeds voor den oorlog by Sangatte ln Frankrijk aan het kanaal opgericht werden. Toen koesterde men plannen voor den grootenKanaaltunner die Frank rijk met Engeland zou verbinden, en een Fransche maatschappij trof reeds alle voorbereidingen. Door den oorlog bleef de zaak natuuriyk slepen, en toen na den oorlog dc gedachte weer opge vat werd weigerde de bevoegde macht in Engeland, speciaal de admiraliteit de vergunning. De gedachte, die reeds zoo vele jaren door Engelsche en Fransche breinen had gespookt moest opgegeven worden. En thans verdwijnt met de ver wijdering van de fabrieksgebouwen ook het laatste uiterhjke teeker. dat herin nerde aan het groote plan. welks verwe zenlijking al zoo nabij was. De film „Verdun". Men werkt thans hard aan een nieuwe Fransche super-film. die een tweede „Groote Parade" belooft te worden. „Verdun" zal weer laten opleven de heldhaftige prestaties van het Fransche leger gedurende den grooten strijd van 1916 af. Het zal een film worden vol beweging en leven. gewUd aan de 400.000 Franschen, die in die worsteling geble ven zyn. Door haar getrouwheid aan de werkelijkheid en grootschheid zal het tevens een propagiuida-fiim voor den vrede worden, zooals „de Groote Parade" dat by uitstek was. De ceremonie te Ver dun verleden week Woensdag by de ont hulling van het monument te Bayonet Trench is gekozen als het begin van de film, die op Wapenstilstandsdag 1923 tegelijk over de geheele wereld vertexind zal worden. Een droef verhaal wordt in de film verteld. Bij .Bayonet Trench" wachten ongeveer vyftig Fransche soldaten met gevelde bajonet een aanval af. Een gra naat sloeg in de loopgraaf cn allen wer den onder het zand bedolven. Als graf kruisen staken nog slechts de bajonetten boven den grond uit. Die bajonetten blij ven er als stille getuigen staan, en het monument is er over en om heen ge bouwd. De leiding is in deskundige handen Leon Poirier en zfln broer, die de film samenstellen, hebben by Verdun gevoch ten. De Fransche regeering staat alle mogelijke faciliteiten toe. Zooals zy die de slagvelden bezocht hebben weten, is het slagveld van Ver dun nog steeds een woestenij. Dat zal het terrein zijn. waar de film gemaakt wordt. Opnieuw zullen dan granaten het land omploegen en legers tegen elkaar in 't harnas gejaagd worden. De Sovjets en de oorlog, Kalinin heeft in een rede voor het congres van arbeiders ln de transport bedrijven gesproken over den „oorlog tegen de Sovjet-Unie". Hij verklaarde zoo wordt uit Riga aan de Telegraaf geseind de neiging van sommige kringen, om de mogelijkheid van een oorlog te verkleinen, te betreuren. Met alle middelen, die ons ten dienste staan, aldus Kalinin, door de pers en de com munistische party moeten wy de ar beiders van de geheele wereld op de hoogte brengen van het feit. dat de oorlog komende is en dat de kapita listen van plan zijn ons plotseling aan te vallen. De komende oorlog zal een buitengewoon karakter dragen. Geo grafische grenzen zullen niet dezelfde rol spelen a's tot dusver. De arbeiders van sommige landen zullen vechten als bondgenooten van de Sovjet-Unie ten einde te trachten hun eiqen land te verslaan, terwijl de sympathieën der welgestelde boeren en van andere ele menten ln de Sovjet-Unie zullen uit gaan naar dc vyanden van Rusland. Een burgeroorlog zal daarvan het gevolg zyn. Gevaarlijke krank zinnige. Een inwoner van een Fransch boeren- plaatsje heeft een aanval van waanzin gekregen die voor zyn dorpsgenocten ge vaarlijk werd. ZUn toeleg was het ge heele dorp in brand te steken, maar zoover is het niet gekomen. Men moest hem binden om zyn pogingen verder te verijdelen. Toch vielen twee hulzen en eenige schuren met den pas binnengehaal den oogst en yee aan het vuur ten prooi Sabotage op een spoorlijn. De politie tc Versailles 1s druk bezig te zoeken naar eenige Individuen, die zich een dezer nachten aan sabotage op de spooriyn Parijs (Invalides)-Ver sailles hebben schuldig gemaakt. Om één uur 's nachts werd de stationchef te Versailles nl. gewaarschuwd dat de telefonische verbindingen waren vertoro ken en dat de toestellen voor het mel den van treinen niet meer werkten. HU" begaf zich op dc lUn en stelde vast dat in de nabUheid van Porchefontatne vijf kabels van zes draden elk waren doorgesneden en vernield. Het euvel kon onmlddellUk worden hersteld. Shakespeare-dweepers. Het groote nantrekkingspunt voor Ame rikanen. die Engeland bezoeken is Strat ford on Avon. de geboorteplaats van Shakespeare. ZU droomen reeds van hun bezoek aan de beroemde plaats terwUl zü den oceaan oversteken, en rusten niet voor zU eenige uren in het plaatje door gebracht en do geboorteplaats en de school van den dichter gezien hebben. Dan strekken hun bezoeken en onder zoekingen zich nog verder uit tot alles wat ook maar ecnigszins met Shake speare ln aanraking kan geweest rijn. Verleden jaar hebben 16.864 Amerikanen de registers op de gcboorteplan's getce- kend. en bovendien wa;en cr nog heel wat. die niet teekenden. Dit Jaar zullen de cijfers grooter zUn. Geregeld broeken gezelschappen studenten dc plaats, waar üe bezoekers al dertien jaar rondgeleid worden door den heer E. H. Birbeck. Dit Jaar heeft deze heer nog slechts 30.000 Amerikaanse he studenten de merkwaar digheden van het Shakcspearc-oord laten zien. Een van de damesstudenten ver klaarde hem, dat zU allemaal ..dol" op Shakespeare waren, cn dat de Amert kaansche studenten dc Engelsche litera tuur als hun eigen beschouwen. ZU wa ren al lang voor zU Engeland bezochten vertrouwd met het Engelsche landschap, en niemand was verbaasd te zien wat zU uit Shakespeares werken al kenden. De Engelsche wegjes met hagen aan do kanten hadden hen echtei* getroffen. Behalve Amerikanen komen er ve Japaneezen naar Stratford on Avon ZU hebben een bUzondcre voorliefde vooe Shakespeare.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9