BÜITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 AUG. 2927 Het Amerikaansche vlootprogram met 100% uitgebreidZaghloel als een vorst begraven. Hoe ernstig de Sacco- en Vanzetti-relietjes te Parijs waren. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Van beperking van bewapening komt in de praktijk nog niet veel terecht, ook al wordt er in conferenties nog zoo druk over gesproken. Nu heeft Amerika weer groote plan nen. De Amerikaansche minister van Ma rine. Wilburg, heeft in een rede die hij in Californië hield, medegedeeld, dht hü voornemens is. aan het Congres tijdens de volgende zittingsperiode voor te stellen, het vlootbouwprogram met 100 pet. uit te breiden. Dit program voor ziet thans in den aanbouw van acht kruisers van 10.000 ton en een groot aan tal kleinere schepen. Het mislukken der conferentie te Ge- nève, tot beperking van de bewapening moet tot resultaat hebben (aldus mi nister Wilburg) dat de Amerikaansche marine versterkt wordt. De diplomatieke medewerker van de «Daily Telegraph" had onlangs ge meld. dat er besprekingen werden ge houden tussohen Rome en Berlijn met het doel een formule te vind,en nopens overeenstemming en samenwerking ten aanzien van eventueels koloniale man daten. In verband hiermede vestigt de medewerker van dit blad de aandacht op een rede. dezer dagen gehouden door den Italiaanschen maarschalk Ca- viglia, den held van dei slag van Yit- toria Veneto. ter gelegenheid der her denking van den slag bij Bainslzza. De maarschalk zeïde daarbij, een borst beeld van zichzelf, hem door zijn oude wapenbroeders aangeboden, aanvaar dend: ..Wat is de taak van een „proletari sche" natie zooals Italië? Het heeft een betrekkelijk armen bodem en een veel te groote bevolking. Zijn koloniën stellen het niet in staat voor dat te veel een voldoenden uitweg te vinden. Ons lot is verbonden met dat van die naties, welke in de zelfde omstandigheden verk-eeren. Met die naties zullen wij onvermijdelijk, tot overeenstemming moeten komen met het doel samen te werken bij den har den en niet te vermijden strijd, diende toekomst ons voorbehoudt als aan onze toekomstige geslachten brood wil wor den verzekerd. Men behoeft niet te schreeuwen of te dreigen. Laat ons oefenen met koele en intelligente constantheid, opdat wij op gebeurlijkheden voorbereid zijn." Begrafenis van Zaghloel pasja. De Egyptische oud-premier is met veel statie grafwaarts gedragen. Nadat het overlijden van Zaghloel be kend werd. begaven uit alle deelen van Egypte duizenden zich naar Cairo om den staatsman de laatste eer te bewijzen. Rond het sterfhuis had de politie een cordon gevormd, welke voorzorgsmaat regel niet overbodig was, daar de be langstelling overweldigend groot was. Alle regeeringsgebouwen waren Woensdag gesloten, terwijl 's middags ook de banken en handelsfirma's haar deuren sloten. Overal in de stad was de vlag halfstok gehesehen. Ofschoon de stoet eerst tegen halfvijf het sterfhuis zou verlaten, moest het verkeer reeds tegen drie uur bijna ge- 1 heel stopgezet worden. Zoo velen be wezen den overledene de laatste eer. dat het 85 minuten duurde, voordat de stoet een bepaald punt was voorbijgetrokken: naar schatting hepen totaal 25.000 per sonen mee. Toen de baar met het stof felijk overschot van Zaghloel uit het huis werd gedragen, werden uit 21 ka nonnen saluutschoten gelost. De bijzet ting had plaats nadat in de moskee Kaisoun een korte dienst was gehouden. Tijdens de begrafenis stortte in de Mohammed Ali-straat een balkon om laag. Twaalf personen vielen op straat: drie hunner werden op slag gedood. Een vlaggen-qaaestie Naar aanleiding van de weigering van het Bsrlijnsche gemeentebestuur om aan den feestmaaltijd der Amerikaansche club in Kaiserhof ter eere van burge meester Walker deel te nemen, heeft het bestuur van die club zich tot de hotel directie gewend met het verzoek op den dag van den feestmaaltijd naast de Amerikaansche ook de Duitsche rijksvlag te hijschen. Voorts heeft het bestuur den burge meester verzekerd, dat in de eetzaal de beide vlaggen aanwezig zullen zijn en hem verzocht op zijn besluit terug te komen. De antwoorden van de hoteldirectie en den burgemeester zijn nog niet bekend. Ook de andere betrokken hotels zijn door dit incident pijnlijk getroffen. Ze willen nu een deputatie naar den burge meester zenden om te voorkomen, dat de burgemeester van New York van zijn Berlijnschen collega schriftelijk ver neemt, waarom deze van het feestmaal meent te moeten wegblijven. Het nieuwe Grieksche ministerie. Het nieuwe kabinet heeft zich aan de Hamer voorgesteld. De premier Zaimis verklaarde, dat de regeering zich voor stelt het werk van het vroegere coalitie- ministerie te voltooien. De eerste zitting van de Kamer met het nieuwe kabinet duurde tien uur. Het grootste gedeelte der zitting werd in be slag genomen door persoonlijke aanval len van den royalistischen leider, den oud-minister Tsaldaris. op den minister van financiën Kafandarïs. Het debat tusschen beiden eindigde met het verla ten van die Kamer door Tsaldaris en zijn i aanhangers. De Kamer heeft tenslotte met 159 te gen 16 stemmen en twee onthoudingen een motie van vertrouwen in het kabi- net-Zaimis aangenomen. Opstand in Perzië. Uit Teheran wordt geseind: In de provincie Aserbeidschan is een nationalistische beweging, ten doel hebbende losscheuring van Perzië en het stichten van een zelfstandige republiek, onderdrukt. Een viertal nationalistische aan-, voerders werd doodgeschoten. Het fascisms in T sjecho-Slowakije. Het politie-correspondentiebureau te Praag deelt mede, dat op 23 Aug. des morgens 5 uur zes gewapende mannen zijn binnengedrongen in de woning van dr. Vorel, een hooggeplaatst ambtenaar by het ministerie van nationale defen sie te Sazawa. Zij wilden hem met de 1 revolver dwingen hun zekere officieele documenten te overhandigen. In verband met dezen overval zijn te Praag eenige personen verhoord, van wie twee werden aangehouden. Woensdagmorgen werd huiszoeking gedaan in het secretariaat der fascis tische partij en in het redactiebureau van het orgaan dezer partij. In het secretariaat waren tijdens de huiszoeking eenige fascistenleiders met generaal Gajda aan het hoofd aanwe zig. Alle notulen, de instructies van het bestuur der fascistische partij en die van Gajda werden in beslag genomen. De hoofdredacteur van het fascistische blad en de secretaris der fascistische partij werden voor den hoofdcommissa ris van politie gebracht. SACCO EN VANZETTI Waarom geen gratie verleend werd. De „Osservatore Romano" het offi cieel orgaan van het Vaticaan publi ceert naar aanleiding van de terechtstel ling van Sacco en Vanzetti een artikel, waarin de schrijver tot de conclusie komt, dat aan Sacco en Vanzetti gratie bad moeten worden verleend, doch waar in tevens wordt verklaard, dat de rede nen, waarom gouverneur Fuller en zijn adviseurs geen gratie verleenden, worden begrepen. „Gratie was de eenige weg van alle middelen om te ontkomen aan de mogelijkheid van een gerechtelijke dwa ling, althans in verband met de verkeer de meening van hen, die gelooven dat beide veroordeelden onschuldig waren". Het blad zegt verder, dat de openbare meening thans een andere is dan toen zeven jaar geleden Sacco en Vanzetti voor den eersten keer werden veroor deeld. Gouverneur Fuller verkeerde ech ter in een buitengewoon moeilijke posi tie dcor de geweldige agitatie over de geheele wereld ten gunste van de twee veroordeelde mannen. Hij stond voor de vraag van het handhaven van het pres tige en van het politieke decorum. „Of de jury, die den eersten keer Sacco en Vanzetti veroordeelde besluit het blad uit politieke overwegingen han delde, is onzeker. Wat wel zeker is, is dat het laatste gedeelte van deze pijnlijke tragedie een politiek karakter heeft aan genomen, hetgeen altijd noodlottig is wanneer het erom gaat een probleem kalm en objectief naar waarheid en op grond van de feiten te beslechten. Bijna alle andere Italiaansche bladen keuren in heftige bewoordingen de te rechtstelling van Sacco en Vanzetti af. Buitengewoon heftig is het fascistisch vakvereenigingsorgaan „Lavoro d'Italia": .Tegenover alle ir.enschelijkheid triom- pheerde de wil van de mannen, die de wereld hun onafhankelijke macht en hun ontoegankelijkheid voor intimidatie wilden bewijzen. Een poovere trots waar van twee arme kereLs, die de verschrik kelijkste marteling in de geschiedenis ondergingen, het slachtoffer werden". De Amerikaansche correspondent van 't Algemeen Handelsblad schrijft o.a.: ..Het is den Amerikanen niet gemak kelijk gemaakt om de zaak van het Recht to verdedigen. Want van het oogenblik dat in en buiten Amerika de meest onordelijke en onverantwoordelijke elementen zich opportunistisch met het Recht vereenzelvigden en hun argumen ten zochten in intimideering, dreigde el ke Amerikaansche poging om het Recht te dienen te worden uitgelegd als een uiting van vrees. Het is zeer waarschijnlijk dat de on wil om den schijn te wekken te zwichten voor inmenging van intim'.deerende ele menten (en dan nog wel van buiten- landsche inmenging van dien aard op het Amerikaansche gebied, dat in den geest van „splendid isolation" is opge bouwd) remmend heeft gewerkt op de oppositie der Amerikaansche publieke opinie tegen het vonnis van Massachu setts He: is waarschijnlijk dat gouver neur Fuller door de grove pressie van muitende buitenstaanders is verhard in zijn weigering om gratie te verleenen. Amerika is een jong en patriottisch land dat jaloersch is op zijn eigen hoogheids rechten en geen inmenging duldt van anderen iziet hoe het den volkenbond en het int. hof afwijst!). In het domein van het Recht mogen dan geen grenzen bestaan, wie in Amerika iets wil beplei ten. dient er bij de opstelling van zijn taktiek rekening mee te houden". Hoe ernstig de onlusten te Pariis waren. Over de onlusten die Dinsdagavond te Parijs plaats hadden, deelt de cor respondent van de Telegraaf nog mede: Met messen bewapende mannen vie len de politie-beambten aan en staken ln het wilde weg. Dit verbeterde de bezadigde stemming onder de politie natuurlijk niet en zij richtte zich tegen de menigte en joeg met stokken alle samenscholingen uiteen. De onschuldi- gen werden daarvan natuurlijk even zeer het slachtoffer als de schuldigen. Meer dan tweehonderd agenten werden gewond en drie hunner liggen in het ziekenhuis. Voor de gewonden heeft de beurs een inschrijving geopend. Op vijf plaatsen werden revolver schoten gelost ni. op de Champs Elysées, den Boulevard Sébastopol, den Boulevard Poissonière, de Place Clichy en de Place Blanche. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen werden getroffen tegen verdere wanordelijkheden. De prefect van politie Ghiappe en de minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, hebben Woensdag een bespre king gehouden. Na afloop daarvan deelde dhiappe mede, dat htf credieten zal vragen voor de versterking van de politie en voor het aanschaffen van personen- en vrachtauto's ten einde de beweeglijkheid der politie te ver- grooten. Men hoopt algemeen, dat de gebeur tenissen van- Dinsdagavond het einde der wanordelijkheden te Parijs zullen beteekenen.. De meer bezadigd en zijn van meening, dat, nu Sacco en Van zetti dood zijn, er absoluut niets te winnen valt bij een optreden, dat alleen tegen onschuldigen gericht kan zijn. De wanordelijkheden zijn grootend eels het werk van een groep, die alles in het werk stelt om de rust en den vrede ln Frankrijk te verstoren. Men is te Parijs zoo vervolgt de Telegraaf-correspondent algemeen van meening, dat er veinzerij ligt in de houding der communisten. Gedurende de afgeloopen tien jaar zijn honderd duizenden menschen in Rusland te rechtgesteld na een minder ernstig ge rechtelijk proces dan dat der beide Italianen. Maar, zoo vraagt men, is het ooit bij de communisten opgekomen, om te demonstreer en tegen de Sovjet ambassade of Sovjet-goederen te boy cotten? Woensdagavond hadden ook wanorde lijk heden te Rouaan plaats. De politie voerde verscheidene charges uit. Vijf agenten moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Er hadden zes arres taties plaats. Te Rijssel werd gedurende een be tooging de algemeene secretaris der communistische federatie van Noord- Frankrijk gearresteerd. Protest-staking te Hamburg. In talrijke bedrijven te Hamburg heb ben de arbeiders als protest tegen de executie van Sacco en Vanzetti een kwartier tot een half uur het werk gestaakt. De arbeiders van een Ame rikaansche fabriek te Altona verlieten het bedrijf. Zelfs de georganiseerde en ongeorga niseerde straatventers staakten gedu rende een kwartier den verkoop. Woensdagavond vond een door duï- Dc geheele politiemaccht was op de been en inzonderheid het Amerikaansche consulaat-generaal, dat in het gebouw der HomburgAmerikalijn is gevestigd, werd sterk bewaakt. Toen eenige hon derden betoogers trachtten het con sulaat te bestormen, maakten de politie beambten van den gummistok gebruik: twaalf personen werden gearresteerd. Ten slotte slaagde de politie er in de betoogers uiteen te drijven. Boycot van Ameri kaansche goederen. Hoewel in verband met de terecht stelling van Sacco en Vanzetti geen openbare betooging gehouden is, heb ben de vakvereenigingen te Melbourne bzesloten, alle Amerikaansche goederen te boycotten. Een voorloopig comité is gevormd, dat de middelen zal onder zoeken, welke tot de uitvoering van dit besluit kunnen leiden. Doodvonnissen in Rusland. Uit Riga wordt geseind: Dinsdag hebben de Sovjet-autoriteiten drie douane-ambtenaren, nJ. Zykof. Peter- leiter en Borisofski en den koopman Klfman, geëxecuteerd, die de vorige week door het gerechtshof wegens fraude ter dood waren veroordeeld. Zij hadden een verzoek ingediend om hun zaak in hooger beroep te behandelen, doch dit verzoek werd niet ingewilligd, daar de regeering geen uitstel der executie wenschte. Uit Moskou: Het centrale executieve comité heeft de voltrekking van het vonnis der beide ter dood veroordeelde generaals Annekof en Deniskof vooi - loopig uitgesteld. Bedden worden ver volgd, omdat zij gedurende den burger oorlog een aantal personen zouden heb ben gedood en geheele dorpen vernie tigd zouden hebben. INTERNATIONALE VER- KEERSCONFERENTIE. REDE VAN DEN HEER HELDRING OVER HET SCHEEPVAARTVERKEER. Bij de algemeene beschouwingen over de derde internationale verkeersconfe- rentie over den arbeid der verkeersor- ganisatles van den Volkenbond te Ge- nève hield de heer Heldring, voorzitter der Kamer van Koophandel te Amster dam, als vertegenwoordiger der interna tionale reedersconferentie een uitvoe rige rede. De reeders, aldus zeide spr. o.m., jui chen ten zeerste de aanbevelingen der economische Volkenbondsconferentie toe. want het belang der scheepvaart vereischt het uit den weg ruimen van alle onnoodige handelsbelemmeringen. De noodzakelijke grondslag voor den vrede is herstel van het economisch le ven en van de welvaart in de geheele wereld. Van zeer groot belang ls de handels vrijheid. Voor het scheepvaartverkeer zal die vrijheid verzekerd zijn naar ge lang de regeeringen zich zullen onthou den van bemoeiingen met de scheeps- bouwindustrie. Spr. gaf een overzicht van alle vormen j der internationale samenwerking tus schen reeders en vestigde er vervolgens de aandacht op dat de ervaring der des kundigen onmachtig blijft een oplossing te geven zonder het gezag van den wetgever. De vereeniging dezer twee factoren, practische kennis en wetge vend gezag, maakt alleen het bereiken van goede resultaten mogelijk. De conventies betreffende het spoor wegverkeer en de zeehavens verzekeren in ruime mate de naleving van de Vol- kenbondstaak, maar de internationale vaststellen dat de staten, die de con venties onderteekend hebben, deze ge deeltelijk en slechts langzaam ratificeer ren. Het is dan ook noodig dat, om het bewonderenswaardig werk van den Vol kenbond inzake het sluiten van conven ties doeltreffend te maken, de regee ringen voorwaarts gedreven worden. Spr. deed een beroep op deze derd» verkeersconferentie om op spoed aan te dringen. Bij de voortgezette behandeling hield de Nederlandsche regeeringsgedelegeer- de, Prof. Jhr. Mr. Van Eysinga een al gemeene beschouwing van den arbeid der verkccrsorganisatie. Tenslotte werd aan de algemeene be schouwingen ook nog dcor den heer Van den Bergh van Heemstede deelgenomen, als vertegenwoordiger van de interna tionale luchtvaartvereeniging. Deze spreker vestigde er in hoofdzaak de aan dacht op dat ook de luchtvaart groot belang heeft bij een internationale rege ling der verkeersquaesties, KORT EN BONDIG. Te Athene is naar Italiaansch voor beeld een fascistische organisatie ge sticht, die zich de „gele hemden" noemt. De Bund der Ausland-deutschen heeft uit Amerika bericht ontvangen, dat bij de schadevergoeding aan Duitsche fir ma's, die door den oorlog hun bezittin gen in de Vereenigde Staten hebben ver loren, niet alleen zooals tot nu toe is ge schied per firma 10.000 dollar zal wor den terugbetaald, maar dat ook iedere firmant thans deze som zal ontvangen. Tijdens zijn zomervacantle ls graaf Bethlen vrij ernstig ziek geworden. Zijn toestand zou zorgwekkend zijn. De ge- neesheeren hebben hem aanbevelen rest te blijven nemen. De Engelsche Minister voor 'rdië, Lord Birkenhead, is naar Duitschland vertrokken voor het ondergaan van een kuur te Homburg. Te Genève ls een internationale pers conferentie geopend. Het doel is de be handeling van technische problemen, bescherming van de pers en het ver leenen van faciliteiten aan de journa listen, Nederland ls vertegenwoordigd door den heer H. Nijgh. KOLONïëW. WAT LAAT ER BIJ, Het gebeurde kort geleden te Sema* r2ng, zegt de „Loc.". Warm kwam de kleine boy van school gauw wat eten en toen weer buiten spelen, buiten, waar 't zoo heerlijk waaide. Doch 's avonds was het klagen over hoofdnijn. vroeger dan gewoonlijk naar bed. Later kwam men hem nog even zorgvol toestoppen, de kleine jongen gloeide in ongerustheid werd snel de thermometer aangelegd koorts en niet gering ook. De koorts bleef den geheelen nacht en toen deze den volgenden ochtend nog niet was geminderd, werd de dokter ge haald. Hij kwam. hij kwam 's avonds weer en constateerde gevaarlijke, besmettelijke koortsen. Het kind was meer dagen hard ziek, het kwam de crisis door en langzaam aan begon kleine boy te herstellen. En toen de kleine jongen al weer biina geheel de oude wastoen kwam een man met een groote portefeuille onder den arm. Haalde daaruit een vel papier en plakte het onheilspellende plakkaat: „B e s m e 11 e 1 ij k e ziek t c" t aan den muur, juist op den rand van de zenden bezochte protestmeeting plaats, reedersconferentie moet met leedwezen voorgalerij. flPfflilllIlllllllllllllli li li illllinilicp Een kunstmatige slokdarm. Af en toe komt het voor, dat de slok darm van den mensch geen voedsel meer doorlaat, omdat er door een verwonding of door een vergiftiging een vernauwing in de buis is gekomen door litteeken- weefsel. Niet altijd is zulk een vernau wing operatief te behandelen; dan moet bij den patient een maagfistel worden aangelegd en moet hij al zijn voedsel door deze fitsel naar binnen krijgen; het behoeft niet te worden vermeld, hoe on aangenaam zulks voor den patient is, die daardoor eigenlijk van het gewone leven is afgesloten. Vóór 20 jaar al is de bekende chirurg César Roux uit Lau sanne erin geslaagd om zulk een patient te helpen, door bij hem ook een keel- fitsel aan te leggen en nu beide fistels door een kunstmatige buis te verbinden. Zulk een operatief ingrijpen is altijd een kunststukje en daarom mag men dr. Fo- nio uit Langnau bij Bern wel geluk- wenschen die in de „Schweiz Med. Woch" het verhaal doet van een pa tient, die nu al acht jaar zulk een ver- vangslokdarm. gebruikt en gewoon aan tafel kan eten. ïn 1903 nam de patiente na een huise- lijken twist een hoeveelheid kristallijn fcaliurr.permanganaat in; zij ging niet dood, maar zij kreeg een vernauwing van der. slokdarm, die zoo nauw werd, dat in 1918 er niets meer doorging en er een maagfistel moest aangelegd wor den. In 1919 begon dr. Fonio met de operaties. Eerst maakte hij van de borst- huid een lange buis, die ook van binnen met huid was overdekt. Daarna isoleerde hij in de buik een stuk dunnen darm en verbond hiermee het ondereind van de buis van huid met de maag. En einde lijk werd het boveneind van de kunst matige buis met den slokdarm verbon den. De operatie is zoo goed gelukt, dat de patiente gewoon kan eten en slik ken en dat het eten op de volkomen nor male wijze in de maag terecht komt. Het verhaal geeft een aardig voorbeeld waartoe de tegenwoordige chirurgen in staa1 jn. dank zij de vervolmaking yan chirurgische techniek, Een wild zwijn. Duizend jaar geleden vervolgde een Fransehe jager in de Pyreneeën een wild zwijn. Het beest vluchtte dwars door een moeras en viel neer in een naburig bosch, waar het gedurende eenigen tijd bleef liggen. Later vonden jagers dit lijk, geheel bedekt met zout. Zij begonnen zich af te vragen, waaraan dit toe te schrijven was. Dit bracht hen tot de ont dekking dat de bodem in het gedeelte van Frankrijk waar de gebeurtenis zich afspeelde, zout moest bevatten. Toen dit bekend werd duurde het niet lang meer, of bij het moeras waar eens het zwijn door waadde, verrees een dorpje dat naar het zout den naam kreeg van Sa- lies. De zoutgroeven bestaan nog. Het dorp Salies de Béarn herdenkt thans deze simpele gebeurtenis. Er zul len groote feesten gehouden worden, en er wordt een fontein onthuld. De afge vaardigde in den Senaat voor de Pyre neeën en oud-minister van Onderwijs Lécn Bérard, zal een rede houden. Dit alles naar aanleiding van een wild zwijn. Van burgeres tot koningin. Koningin Nazli, de Egyptische koningin, gemalin van koning Foead, is te Mar seille aangekomen en heeft zich naar Parijs begeven. Zij is met veel eerbetoon ontvangen en het blijkt, dat de ko ningin van Fransehe afkomst is. Honderd dertien jaar geleden verliet de jonge Fransehe officier kapitein Sêves zijn land en trok naar Egypte. Zijn achterkleindochter komt thans als ko ningin in zijn vaderland. Dat had zij zelf allerminst gedacht. Zü genoot een goede opvoeding in een pensionnaat in Alexandrië. Daar leerde zij de Fransehe taal, waarvan zij zich gaarne bedient. De toekomstige koningin leefde er teruggetrokken te midden der andere dochters der Noord-Afrikaansche aristocratie. Tot nu toe had zij ncoit per schip gereisd, en zij Ls blij Europa te be zoeken en zich eens te kunnen onttrek ken aan de strenge vormelijkheid van haar hof. Haar vader was Abdel Rahim Sabry Pacha, een vroegere Egyptische minister. Haar moeder stamt in rechte 1U» a. vs..; i kapitein Sêves, de latere Soliman Pacha. Sultan Foead, tot wien de roep van haar charme en haar goede opvoeding doorgedrongen vroeg haar ten huwelijk en zoo werd het stille en teruggetrokken meisje uit het pensionnaat koningin van een der mooiste landen der wereld. Haar vrijheid heeft zij daarmee voor een groot deel verloren. Zelfs in een land, waar nog zeer gehecht wordt aan oude tradities en gebruiken, beginnen de meisjes uit den voornamen burgerstand zekere bewegingsvrijheid te krijgen. De koningin echter dient zich angstvallig te houden aan de voorschriften, zij i; steeds omgeven door een gevolg van hof dames, meer nog dan dat aan Europee- sche hoven het geval is. Haar eenige wa re vreugde zijn haar kinderen, de kroon prins Faroek, die zeven jaar Is, en de prinsesjes Fenzie en Faizals, van zeven en vyf jaar. Een dansvloer ingestort. Maandag jj. heeft te Stockton-on- Tees ln het Engelsche graafschapu Dur ham een ongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Tijdens een veiling, die in een winkel in de High Street werd gehouden, bezweek de vloer van het veilinglokaal, waar meer dan honderd menschen bijeen waren. Geen enkel waarschuwend gekraak was ge hoord; plotseling begon de vloer in het midden door te buigen, hetgeen tenge- vologe had dat de menschen op een hoop werden bijeen gedreven. Onder dit gewicht onstond er een gapende opening in het plankier, waardoor allen in den kelder vielen. Twee jonge kinderen ont snapten ternauwernood; het eene, dat in een kinderwagen lag, kreeg geen let sel, het andere kon nog op het nipper tje naar buiten worden geworpen, waar het door een man werd opgevan gen. Het bleek lang geen gemakkelijke taak de menschen uit den kelder te redden. De versplinterde planken belemmerden elke beweging. Hst duurde dan ook ge- ruimen tijd, voordat allen weer boven waren gebracht. Toen bleek, dat twin tig personen, voor het meerendeel vrou wen, gekwetst waren, waarvan drie ernstig, Gag-i men. Wie meent, dat de grappenmakers van de filmwereld hun eigen grapjasse rijen bedenken vergist zich leelijk. Na tuurlijk komt het voor, dat zij den een of anderen geslaagden inval hebben, die tot grappigheid van hun films kan bij dragen, maar de talrijke dwaasheden waarmede hun films doorspekt plegen te zijn, zijn slechts zelden geboren in het brein van Charlie Chaplin, Harold Lloyd, Buster Keaton en anderen. Men heeft in de filmstudios speciale men schen voor dit doel, de z.g. gag-men, een onvertaalbaar woord, dat misschien het best kan omschreven worden als mop- penbedenkers. Elke komische film moet tenminste een origineele humoristische vondst bevatten en de gag-men zijn verantwoordelijk voor de creatie hier van. Zij zijn berucht als de somberste figuren in de filmproductie, want zij moeten voortdurend hun hersens afpij nigen om grappig te zijn, en dat is een van de droevigste bezigheden, die er zijn. Om nog maar te zwijgen van hec feit, dat het hoe langer hoe moeilijker wordt, om op dit gebied iets nieuws te bedenken. De functie van gag-men hangt in den meest letterlijken zin van het woord aan een dwaasheid. Als hij er niet op gezette tijden weet te beden ken kan hij wel inpakken. En vandaar dat de gag-men droevig is van natuur. De humor drukt hem als een looden last. f De meeste bekendheid hebben de gag-men van Harold Lloyd. Zij waren het, die de dwaasheden van Pas op - Val niet en andere succesfilms bedachten. Harold zelf voerde him ideeën slechts uit. De oudste man? In een Kaukasisch dorpje is een grijsaard van Poolsche afkomst, Chap- kowski, ontdekt, die op dit oogenblik 147 jaar oud moet zijn. Deze, vermoede lijk oudste man ter wereld, is viermaal getrouwd geweest. Hij is voor het laatst getrouwd in 1870 met een meisje van 20 jaar. Hij was toen zelf 90 jaar oud en zal wellicht nog met weemoed terug denken aan deze dagen, toen hü nog jong was De kip met de gouden eieren. De „cloü" van de algemeene pluimvee tentoonstelling, die dit jaar te Ottawa in Canada gehouden is, was een kip, op gefokt door de vereeniging voor pluim veeteelt in Engeland. Dit beest verheug de zich in de algemeene bewondering omdat het 351 eieren in een jaar gelegd heeft. Een kippenrecord dat tot nu toe nog nimmer geslagen is. De vereeniging heeft dit interessante beestje verzekerd voor de niet geringe som van 10.000 dollar. Zij verdient een aardig sommetje met de exploitatie van het wonder, dat slechts te zien is als men er een flink entreegeld voor over heeft. Veel bezoek zou misschien van in vloed zijn op de eierproductie. Dit is toch werkelijk een kip die gouden eieren legt! Wie in Rusland inkom stenbelasting betalen. Blijkens een thans ln de „Iswestija" gepubliceerde statistiek over de tweede helft van het belastingjaar 1925/1926 be taalden in de Sovjet-Unie in totaal 2,796 209 persconen de „gewone" inkom stenbelasting. Van dit aantal waren 1.248.366 (of wel 44.7 pCt.) arbeiders en employé's; 814.231 (29.1 pCt.) personen die zelfstandig, dus niet in loondienst, zoogenaamd handen- of hoofdarbeid ver richtten terwijl 733.612 (26,2 pCt.) belas tingbetalers waren, werkzaam op het ge bied van handel, industrie, onroerende goederen enz. De opbrengst van deze „gewone" inkomstenbelasting was bere kend op 20.903.000 roebel. Een deel van genoemde belastingplich tigen is bovendien aangeslagen in de progressieve inkomstenbelasting dit als tegenstelling van de gewone inkomsten belasting. Het aantal dezer personen be droeg 644.804 of 23.1 pCt. van het totale aantal belastingbetalers. Onder hen be vonden zich 25.144 arbeiders en employés of wel 2 pCt. van alle belastingplichtige arbeiders en employé's; 257 923 zelfstan dige hoofd- en handarbeiders, o.w. 155.000 personen, die zich op de huis industrie toeleggen en 37.C00 van de vrije beroepen; 351.658 handelslui, industriee- len enz. Berekend werd. dat de Inkomsten van de in do progressieve inkomstenbelasting aangeslagen personen totaal op rond 650 millioen roebel konden worden vastge steld, van welk bedrag ruim 441 millioen roebel op het conto kwam van de han delaren en industrieelen, 171 millioen van de overige zelfstandig werkenden en 27 millioen van de arbeiders en bedien den. die meer dan 1400 roebel in een halfjaar verdienen. De onbrengst van de ze belasting bedroeg 48.616.000 roebel per half jaar. Het aantal rechtspersonen, dat de progressieve belasting per jaar betaalt was 532. Het totale bedrag aan jaar- lijksche inkomsten van deze groep be droeg 16.702.000 roebel en van deze som moest 4 163,000 roebel aan den fiscuj worden betaald. Bevolking-import. De Fransehe schoener Bretagne heeft de haven van San Francisco verlaten met een eigenaardige lading aan boord. Er bevinden zich vijf en twintig fa mi', i es op, afkomstig uit Haïti en bestemd vcor het onbewoonde eiland Ellao van de groep der Marquisen. Deze families, die met zorg uitgezocht zijn en gevormd uit de beste exemplaren van de Haïtische bevolking, hebben tot taak dit eiland te bevolken. Zij mosten het den bloei terug geven van een eeuw geleden, toen er tienduizend menschen woonden. Die ge heele bevolking schijnt in eens verdwe nen te zijn door een grooten zondvloed, waarvan in de beschaafde wereld niets gemerkt werd. Een prettige gedachte voor de nieuwe bewoners. Over zwemmen gesproken Een soldaat van het Oostenrijksche leger, Eduard Bernas geheeten, heeft van Linz naar Weenen, een afstand van 201 K.M. gezwommen in den tyd van 21 uur. Nu wrijft de lezer zich toch even de oogen uit. Bijna 10 K.M. per uur, 21 uur achtereen. Nee, dat zal wel een zetfout zijn. Het is geen zetfout. Het bericht is volkomen juist en kan slechts aantoo- nen hoe sterk de stroom in de Donau is. Maar stroom of geen stroom, het is toch een grestatie yan belang,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6