TVIackinbslTs Toffee de Luxe berlijnsche brieven uit de omstreken. rechtszaken; HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 26 AUG. 192' Het Iersche parle ment ontbonden. Op aanbeveling van de regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft de gouver neur-generaal een proclamatie getee- kenc, strekkende tot ontbinding der na tionale vergadering. De nieuwe verkie zingen zullen tegen 15 September a.s. plaats hebben. Na de laatste stemming in het Iersche parlement, waarbij een motie van wan trouwen tegen de regeering slechts met één stem meerderheid werd verworpen, was dat te verwachten. Donderdag is te Dublin een zekere Sean McBride gearresteerd, een zoon van een bekend Iersch opstandeling, die in de Paaschweek van 1916 terechtge steld werd. De jongeman wordt verdacht de samenzwering op touw te hebben ge zet, die leidde tot den moord op den Ierschen minister Kevin O'Higgins. Het Duitsch-Fran- sche handelsverdrag. De Duitsche rijksraad heeft zich er mede accoord verklaard, dat het Duitsch -Fransche handelsverdrag voorloopig in werking treedt. Tegen dit voorstel stemde uitsluitend Hessen en wel met het oog op zijn wijn bouw. De revolutie-poging in Griekenland. De te Athene ingestelde speciale com missie heeft voorgesteld een honderdtal personen uit het land te zetten, die er van verdacht worden betrekkingen te onderhouden met de Pangalistische or ganisatie. Daaronder komen voor me vrouw Pangaios en verscheidene oud-mi nisters, die reeds zijn aangehouden. Het ongeluk bij de Ja- pansche vlootoefeningen In ons vorig nummer deelden wij reeds in het kort iets mede over de ern stige ramp die in Japan voorgekomen is. Officieel wordt gemeld, dat bij de Ja- pansche vlootmanoeuvres twee torpedo jagers, toen zij twee kruisers aanvielen, die achter een rookgordijn verborgen waren, met deze schepen in botsing zijn gekomen. Bij de botsing tusschen den torpedo jager ..Warabi" en den kruiser „Jintsoe" zonk de „WaraXin vijftien minuten, terwijl de kruiser zwaar beschadigd werd. Van den torpedojager zijn 90 ma trozen en onder-officieren en 12 officie ren om het leven gekomen. Slechts 22 leden der bemanning konden worden gered. Bij de botsing tusschen den kruiser ^Naka" en den torpedojager ..Asji", welke beide schepen zwaar beschadigd werden, zijn 27 menschen omgekomen. Voor zoover mogelijk keerden de oor logsschepen, die aan de manoeuvres deelnamen, naar Maizoeroe terug. De zegsman van het Japansche de partement van Marine heeft, naar Reu. ter meldt, medegedeeld, dat de vloot de manoeuvres beëindigd had; op den te rugtocht naar de basis werden maatre gelen beoefend voor bescherming tegen nachtelijke aanvallen door torpedojagers De oorlogsschepen hadden de vuren ge doofd en terwijl de maan achter de wolken schuil ging. voeren de schepen in volle snelheid vooruit, toen een flot- talle torpedojagers aanviel. Het schijnt, dat de „Warabi" en de „Asji" trachtten vóór een der kruisers voorbij te varen; deze konden echter den koers niet bij tijds veranderen, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. SA "CO EN VANZETTI. De betoogingen te Parijs. De communistische partij te Parijs deelt mee. dat zij binnenkort een nieuwe betooging zal op touw zetten. In af wachting hiervan hadden reeds Woens dagavond nieuwe wanordelijkheden plaats op de groote boulevkrds, waar een duizendtal betoogers de terrassen der cafés opnieuw begonnen te plunderen en het verkeer stremden tot de politie versterking kreeg. Er werden verschei den schoten gelost en nieuwe aanhou dingen verricht, maar de relletjes duur den niet lang. Montmartre had weer zijn normale aanzien: de etablissementen waren schitterend verlicht, maar de bezoekers waren minder talrijk. In eenige straten zoo vertelt de Handelsblad-corres pondent verzamelden rondtrekkende zangers de menigte om zich heen met nieuwe liederen over het martelaarschap van Sacco en Vanzetti; zy verkochten de woorden' en de muziek op papier met rouwrand gedrukt. Het communistische Kamerlid Vail- lant-Couturier (die thans zijn straf uit zit) heeft verklaard, dat hij zou inter - pelieeren over het optreden van den mi nister van binnenlandsche zaken, maar ook worden andere interpellaties aange kondigd over de noodzakelijkheid van speciale maatregelen om de communis tische agitatie tegen te gaan. Voorge steld zal worden den verkoop te verbie den van bladen die. zooals de „Huma- nité" rechtstreeksche oproepen bevatten om wanordelijkheden te plegen. Het comité, dat waakt over de „eeuwige vlam" op het graf van den on bekenden soldaat, bereidt een plechtig heid voor om den smet uit te wisschen van de zijde van betoogers onder de Are de Triomphe. Beweerd wordt dat een groep Italiaansche en Spaansche anar chisten over de grafzerk is heengeloo- pen en deze bevuild heeft. Heden zal Poincaré zich in gezelschap van enkele andere ministers naar het graf van den onbekenden soldaat bege ven, om het den groet der regeering te brengen en er een krans neer te leggen, om de ontwijding uit te wisschen. Uit deze laatste mededeelingen blijkt dus. dat er. ondanks de vermelde tegen spraak, toch wel een schending van het graf heeft plaats gehad. De Parljsche Justitie past snel recht tegenover de betoogers toe. Een der gearresteerde betoogers Is reeds door de correctioneele rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De schade die te Parys by de Sacco en Vanzetti- onlusten aangericht is. wordt geschat op 10 millioen francs. UIT HET VERRE OOSTEN. Japan en Zuid- M andsjoerije. ONLUSTEN TE MOEKDEN. In de Penkaisjoe kolen- en yzermynen by Moekden, welke het eigendom zyn eener groote Japansche maatschappij, is een staking uitgebroken, welke tot ongeregeldheden heeft geleid. De ar beiders bestormden de electrische cen trale en sneden den stroom af, ten ge volge waarvan de stad in het duister werd gehuld. Een menigte, met stok ken en houweel en gewapend, poogde de kantoren der maatschappij en de woningen der Japansche employés bin nen te dringen.. Hierby werd een man gedood en verscheidene gewond. Ook bij een gevecht tusschen de menigte en de politie vielen tal van gewonden. De onlusten zyn, naar gemeld wordt, aange stookt door communistische agitato ren. Zooals kort. geleden werd gemeld, ls de Japansche minister-president, baron Tanaka. vast besloten, de Ja pansche belangen in Mandsjoerye te be schermen. Overeenkomstig deze politiek heeft het Japansche consulaat te Moek den aangedrongen od het vervullen van een aantal Japansche eischen. In de eerste plaats wordt geprotesteerd tegen het aanleggen van twee spoorwegen, die. naar beweerd wordt, concurreeren met de bestaande Ujnen. welke door China met in Japan geleend geld betaald zijn, terwijl op deze leeningen nog geen aflossing heeft plaats gehad. Deze nieuwe lijnen worden beschouwd als een schending der verdragsbepalingen, vol gens welke China geen spoorwegen mag aanleggen, welke een concurrentie be- teekenen voor den Zuid-Mandsjoery- schen spoorweg. Voorts dringt Japan aan op erken ning van zijn recht, vastgelegd in het verdrag van 1915 maar tot dusver nog niet erkend, om ln Zirid-Mandsjoerye land te mogen huren voor zyn onder nemingen. De JaDansche gezant Yosjizawa heeft zich te dezer zake nogmaals tot Tsjang Tso-iïn gewend en hem er op gewezen dat de Japansche belangen in Mand sjoerye op 1.200.000.000 yen werden ge schat. KORT EN BONDIG. Koning Boris van Bulgarije Is te Pa rys aangekomen. Hy bracht een bezoek aan Rambouillet. waar hij president Doumergue ontmoette. Poincaré is uit Sampigny te Parijs te ruggekeerd. Venizelos heeft de uitnoodiging der Grieksche regeering. deel uit te maken van de Grieksche delegatie naar de ver gadering van den Volkenbond, afgewe zen. Primo de Rivera verklaarde, dat in October de campagne in Marokko zal zijn geëindigd en dat de troepen rallen worden gerepatrieerd. In Marokko zal door Spanje een nieuw regiem worden ingesteld in overleg met Frankrijk. Primo de Rivera sprak de hoop uit, dat de Tangerkwestie spoedig zal wor den geregeld, hetgeen noodzakeiyk is in het belang van den toestand in Marokko De Deensche minister van Justitie verklaarde, dat in het nieuwe Wetboek van Strafrecht zal worden voorgesteld om de doodstraf af te schaffen. Voor de Duitsche legatie te Washing ton vond een incident plaats. Eenige dronken lieden wierpen flesschen en steenen naar het gebouw der legatie. (Van onzen eigen correspondent) De Berlijner met vacantie. „Hochatapler". Al- gemeene opleving in Duischland. Energie en welstand bij de industrie. Groote openbare werken uitgevoerd. Berlin's winkelcentra. Hindenburg's feest. Bij de jongete babytentoonstelling te Los Angelos, verwierven deze vier kleuters een eersten prijs. Ze voldeden, volgens de jury, in bun leeftijdsklasse aan de hoogste eischen. Berlyn, 19 Augustus. De Beriyners. die wat geld te missen hebben, zyn op reis. Ze zitten by voorkeur aan de Noord en Oostzee, in Swinemünde en Herings- dorf, in Juist en Nordemey, in den Harz in Zwitserland en Italië. Dat hangt na- tuuriyk geheel van den toestand van de portemonnaie af. En zelfs die omstan digheid speelt by vele Beriyners uit het Westen, die nu eenmaai een heel byzon- der volkje vormen, geen hoofdrol. We hebben hier een slag menschen, dat van den eenen dag in den anderen leeft, naar buiten den indruk maakt ryk te zyn, dure auto's „bezit", in weelderige huizen woont, en overal te vinden is, waar de uitgaande wereld pleegt samen te komen om dan plotseling uit het openbare leven te verdwynen. Wie dan de rechtbankverslagen met aandacht volgt, kan onze vrienden later daar te rugvinden. Ze hebben byna altyd iets op hun geweten, zitten dan de noodige maanden uit en zyn er even plotseling weer bovenop. Deze eigenaardige menschengroep zal wel onafscheidelyk verbonden zyn aan alle wereldsteden. Men kent ze op den duur en amuseert zich er mee, ja sluit er zelfs weddenschappen op, hoelang ze boven water zullen blijven. Strenge men schen noemen ze „Hochstapler". Maar dat is een hard woord. Men past er slechts op, hun geen geld te leenen. Ten slotte hebben we den rechter om hen als het al te bar wordt, op de vingers te tikken! Toch kan men zelfs ln den druksten reistyd natuuriyk niet merken, dat een zoo groote stad als Berlyn eenige tien duizenden inwoners naar de badplaat sen afgevaardigd heeft. Wat zyn tien duizend afwezigen in een stad met vier millioen inwoners? Vooral als men nog in aanmerking neemt, dat Berlyn de laatste twee jaren weer een aardig druk vreemdelingenverkeer gekregen heeft, waaronder een opmerkelijk groot aantal Amerikanen. Het schynt, dat de ener gieke pogingen der Beriyners om voor hun stad, die sinds den oorlog wel wat heel ver uit de buurt is komen te lig gen nu Rusland hermetisch afgesloten is. reclame te maken, althans in de Ver- eenigde Staten, succes gehad heeft. Dat kan voor Nederland wellicht een voor deel zyn, als we er in slagen, deze rei zigers, voor zoover ze in Frankrijk of Engeland aan wal stappen, tijdig op te vangen. Maar natuurlijk gaat een be langrijk deel over Hamburg en Bremen, en wel in de eerste plaats de zoo overtal- rijke Duitsch-Amerikanen, die vaak tientallen jaren uit Duitschland weg geweest zijn of het geboorteland van hun ouders en grootouders nog nimmer gezien hebben, en die met hun gespaar de geld naar Europa komen en geen mi nuut verliezen kunnen om toch maar zoo gauw mogeiyk het land van belofte te bereiken. Een land van belofte begint Duitsch land op den duur werkelyk weer te worden. De benarde tijden schijnen eïn- delyfc voorgoed voorbij te zyn. Het volk herleeft. Ware de werkloosheid minder groot en de woningnood riet nog steeds zoo nypend. dan zcu men van normale tyden kunnen gaan spreken. Een blik in de kolommen van het financieel nieuws der dagbladen overtuigt er ons van, dat 't velen industrieën meer dan goed gaat. Men heeft vooral ook in Amerika ver trouwen in Duitschland herwonnen, en de groote Duitsche steden kloppen de laatste jaren nimmer vergeefs in het dollarland aan om groote leeningen, waarmee ze onmiddellijk de grootste en duurste werken beginnen. Toevallig heb ik de laatste maanden nog al wat zwerftochten door Duitsch land gemaakt en ik heb verbaasd ge staan over de dingen, die hier weer aan gepakt worden. De rijksspoorwegen zijn aan het bouwen van bruggen, alsof het geld eenvoudig op de straat ligt. Kana len zyn in aanbouw, sluizen van gewel dige afmetingen zullen de eerstvolgende jaren gereed komen. Men electrificeert het verkeer op steeds weer nieuwe tra jecten.. Groepen zooals de I. G. Farben- industrie zetten in alle deelen van Duitschland reusachtige fabrieken, die niet goedkoop kunnen zyn als men bet materiaal in aanmerking neemt, waar mee ze gebouwd worden en denkt aan de honoraria die eerste klas architecten en sierkunstenaars voer hun medewer king moeten ontvangen! De steden pakken aan, waar ze slechts kunnen. Berlijn kon veel meer doen, vooral op het gebied van den woning bouw. Maar eenige tienduizenden wo ningen zullen nu- toch binnenkort uit den grond verrijzen. En men heeft in- tusschen toch blykbaar ook geld voor tal van tentoonstellingspaleizen, sport terreinen, stratendoorbraken. opschilde ren van gevels, ombouw van winkels, enz. Wie Berlijn van vroeger kent en er nu doorwandelt, merkt al dadeiyk op, dat er een streven heerscht, den bui tengewoon leelijken en overdreven ver sierden bouwstijl van de periode om het jaar '80, waarin hier helaas heele stads wijken zijn opgetrokken, door moderne styien te vervangen, wat by bestaande huizen meestal geschiedt door een ver andering van den voorgevel, die eenvou dig glad gemaakt wordt waarin dan la ter de rechte lijnen overheerschen. Bij het bouwen van nieuwe woningen gaat men. (geen klein compliment voor Ne derland!) by de Hollandsche architec ten in de leer. De laatste maanden wordt Nederland door Duitsche archi tecten en door commissle's uit de Duit sche parlementen eenvoudig overstroomd En het moet eerhjk bekend worden, dat men in Duitschland in tal van berichten en dagbladartikelen vastgesteld heeft, dat de Nederlandsche architecten op het oogenblik in heel Europa de leiding hebben. De nieuwe buurten vertonnen dan ook een karakter, dat ons Hollanders merk waardig bekend voorkomt. Weinig uiter- lyke versieringen, veel lucht en licht, platte daken, hypermoderne verdeeling van de vensters over den gevel. Het Westen verliest steeds meer zijn karakter van dure woonstad. De rijke menschen, die byvoorbeeld eenige tien tallen jaren in de paleizen aan den Kurfürstendamm gewoond hebben, trachten met alle geweld van hun huur contracten af te komen. Het Is geen genoegen meer, tegenwoordig aan den Kurfürstendamm te wonen. Vrywel alle benedenverdiepingen zijn aan zaken verhuurd, die er met koortsachtigen haast moderne winkels inbouwen. Want het Westen wordt nu winkelbuurt. Het centrum is zich absoluut aan het ver plaatsen. Het gevolg daarvan ls. dat we nu al een goed jaar niet anders zien dan schuttingen en stof en vuil van dé bouw ondernemingen. En daar komt nog by, dat de tram het streven heeft in alle groote en breede straten naar het mid den te verhuizen, zoodat deze stad al een jaar of twee vrywel onbegaanbaar Is door de asfaltwerken. die natuuriyk, gelijk dat in alle steden overmydelyk schynt te zijn, nooit gereed komen om dat telkens weer een andere afdeeling van openbare werken het noodig vindt een juist voltooid straatgedeelte op nieuw open fce breken. Dit moge een troost zUn voor bewoners van Neder landsche steden, waar wel eens iets der- gelyks pleegt plaats te vinden! Ambte naren en vooral stedehjke biyven zich- zelven internationaal geiyk! Over een jaar of vier zal het Westen niet meer te herkennen zyn Dan heeft Berlyn twee groote winkelcentra, de oude stad, die alle mogelyke moeite doet om zich te moderniseeren en de klan- disie niet te verliezen en het Westen, dat nu eenmaal het groote voordeel heeft, dichter by de ryke woonwUken te liggen. Al Is het in deze weken ook merk waardig stil in de rijkshoofdstad, we weten toch al, dat ons weer een woe lige winter te wachten staat, en wel op allerlei gebied. De concerten en de thea ters bereiden alle mogelijke nieuwighe den voor en tegen het voorjaar zal Ber lyn voör het eerst een „season" volgens Engelsch voorbeeld gaan inrichten. Op politiek gebied zijn we nieuwsgierig of de rechtsche regeering, die tegenwoor dig aan het bewind is, het hoofd nog boven water zal kunnen houden. De grondslagen van het op zich zelf toch al zoo wrakke regeeringsgebouw zijn da nig .ondermijnd, en als dit kabinet noi leeft, dan heeft het dit eigenlijk in hoofd zaak te danken aan de linksche tegen standers. dte natuuriyk met vreugde zien. hoe de regeerende heeren zich vastwerken. En die niet van plan zyn de regeering ten val te brengen voor de verkiezingen van het voorjaar. Immers, een beter verkiezingsprogram dan een rechtsch kabinet dat een vol ledig fiasco geleden heeft is voor de republikeinsche groepen niet denkbaar. En dan wacht ons in October de tach tigste verjaardag van den Rijkspresi dent! Dat zal natuuriyk een volksfeest worden! De generaal-veldmaarschalk zal zich, ofschoon hy tot de niet al te groo te groep der bescheiden Duitschers be hoort. op dien dag natuuriyk niet aan de hulde van zijn landgenooten kunnen onttrekken. Het is eenvoudig verbazingwekkend, wat de heer von Hindenburg op zoo hoogen leeftijd nog voor werkkracht openbaart. Toen hy gekozen was. heeft men van vele zijden gevreesd, dat een monarchistisch generaal op dien leeftijd heusch niet meer de man was om in zoo moeiiyke tijden aan het hoofd van een democratische republiek te staan. Maar Hindenburg is in alle opzichten een verrassing geweest, ook voor de rechtsche partyen, die dezen ouden pa triot uit zijn meer dan verdiende rust hadden .weggehaald in de hoop met zyn naam en zyn hulp de reactie weer spoe. dig in den zadel te kunnen zetten. Hin denburg is volkomen loyaal gebleken, in alle opzichten. Hy had zyn eed op de republikeinsche grondwet afgelegd en heeft daarnaar gehandeld, en op het oogenblik heeft hy misschien evenveel zoo niet meer vrienden onder hen, die indertijd niet op hem stemden, als on der zijn oorspronkelijke aanhangers. Daarom verdient niemand meer dan hy. dat het volk zich in October eens dankbaar toont en den grijzen president extra hulde betoont-. H. de B. Ir. C. Schellenberg Jr., te Amsterdam, die proeven neemt betreffende kleur tele:fotografie, in samenwerking met onzer) stadgenoot, den heer John. D, Aukes HAARLEMMERMEER. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehou den Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (oude) f 14.59 a f 15; Tarwe (nieuwe) f 1150 a f 12.75; Gerst (Chevalier) f 1050 a f 1150: Rogge f 1250 a f 13.50; Haver f 12 a f 13. Witte Duiveboonen f 14 a f 16; Groene erwten f 14 a f 18; Karwy f 30 a f 33; Blauw- maanzaad f 33 a f 35; Kanariezaad f 12 a I 12.50; Koolzaad f 18 a f 22. Alles per 100 K.G. BEKNELD GERAAKT. Woensdagmiddag had het 13-Jarig dochtertje van den heer D. aan den Aalsmeerderdyk, terwyi de brug over den Ringdyk aldaar, die pas was dicht gedraaid, opliep, het ongeluk tusschen den afsluitboom en de brugleuning be- knield te geraken, doordat de boom door een passeerende hondenkar met geweld werd dichtgeduwd. Inwendig gekneusd werd het meisje per auto naar de ouder lijke woning gebracht. HEEMSTEDE. CONCIERGE. Door B. en W. is benoemd tot concier ge aan de Bronsteeschool de heer P. van Hemert alhier. HOOFD O. L. S. VOORWEG. Naar wy vememerf zal de heer D. Kikkert, thans hoofd eener school te Vllssingen, op 1 November a.s. alhier in functie treden als hoofd der Open bare Lagere School aan den Voorweg Het hoofdschap wordt tot dien datum waargenomen door den heer A. C. Boek wijt, onderwijzer aan de school. T U lNLIEDENVEREENIGÏNG AERDENHOUT EN OMSTREKEN Deze vereeniging hield Maandagavond haar maandelyksche vergadering. Besloten werd in het vervolg vóór de keuringen inleidingen te houden of mededeelingen te doen over het inge- zondene, om de keuringscommissie een beteren kyk te geven op wat ingezonden is. Dit besluit werd direct in toepassing gebracht. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren K. Heere, M. Bloemendaal en C. Nobbe, kende de punten als volgt toe. B. Nieuwenhuis voor Calleus Goud- rand in Tobbe, 10 punten met lof der jury voor een collectie Geraniums P. Grampel, 8 punten en voor Tradescan- tea 9 punten. v .d. Ham, voor een collectie Fuchsias Calcinea 10 punten. Een collectie Gera niums P. Grampel 10 punten. Callus Rheinaldianus. 10 punten voor collectie Calleus, zaailingen 7 punten en voor komkommers 61/2 punt. Redstake. Voor perziken 10 punten; voor appelen en peren 9 punten. H. v. Gurp voor Dahlia 10 punten en Zinnia 5 punten. Ter opluistering was door hen inge zonden een aardige collectie nieuwe va riëteiten, die zeer de aandacht trok. C. v. Iperen voor pompoen en Cactus dahlia 8 en 6 punten. J. v. Donselaar voor aardbeien van den tweeden oogst 9 punten. Knappert, voor een fraaie collectie nog weinig bekende rotsplantjes, waar onder zeer mooie, 10 punten. Besloten werd nog op 20 Sept. een Dahliamiddag en -avond te houden, waarvoor onderling eenige pryzen wor den beschikbaar gesteld. Op deze ten toonstelling zullen ook andere bloemen en planten geëxposeerd mogen worden; ook niet-Ieden hebben toegang. De causerie over bloembollenteelt, te houden door den heer C. v. Iperen werd wegens het late uur uitgesteld tot volgende vergadering. EEN NIEUWE VISCHCLUB. Hier is een nieuwe vischclub opgericht met den naam (H)eemsteedsohe (V)isch (V) ereeniging. Donderdagavond werd een deflnief be stuur gekozen, met als secretaris d- heer M. Leuven. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by Rufjsenaars, Binnenweg 42, een pompadour zakje. Turkenburg, Javalaan 59. een pet. Van Looij. Binnenweg 140, een zeemlederen dameshandschoen. Otte, Raadhuisstraat 70, een bruine herdershond. A. Eveleens, Balistraat 16, een statief van een foto toestel. Leger d®s Heils, Spaarne 92, Haarlem, een zwarte dameshandschoen, N. Geels, Berkenlaan 18, een rijwielbelas- tingmerk, wed. Van Schagen, Achterweg een paard. G. Huges, Bosboom Toussaint- straat 39, ccn fruitmand. F. H. van Em merik, Lindenlaan 17, een portemonnaie A. Jansen, Molenwerfslaan 154, een portemonnaie met inhoud. A. Willemse Glipperweg (Groenendaal) een badpak en baddoek. Bureau van politie. Raad- hulsstraat, een ceintuur en een huissleu tel. VELSEN. BENOEMING GEMEENTESECRETARIS. In de a^s. Dinsdag te houden verga dering van den Gemeenteraad zal de benoeming plaats vinden van een ge meentesecretaris, ter voorziening van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Kostelijk. De door burgemeester en wethouders opgemaakte aanbeveling luidt: 1'. M. K. Hofstede, hoofdcommies ter secretarie. 2. W. Visser, commies ter secretarie. DE ACTIE DER FABRIEKSARBEI DERS. Door de samenwerkelnde organisaties van Fabrieksarbeiders is aan de direc tie der Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, de volgende brief gericht:. Ter bespreking van de arbeidsvoor waarden, geldende in uwe fabrieken te Apeldoorn, Renkum, Velsen en Wor- merveer, werden door onze besturen met gedelegeerden uwer fabrieken, na een onderlinge conferentie met het perso neel in een speciaal daarvoor belegde hebben de wereld veroverdw INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. byeenkomst, besprekingen gevoerd over de arbeidsvoorwaarden, zoomede over het collectieve arbeidscontract. Het eenstemmig besluit dezer verga dering leidde tot een opdracht aan de besturen der diverse organisaties, zich tot de directie te wenden, teneinde haar tot besprekingen der onderhavige punten wel te willen ontvangen. Gevolg gevende aan' deze opdracht, verzochten de besturen mededeeling van tyd en plaats, waarop de directie de besturen zou willen ontvangen. By de organisaties is bericht in geko men dat de hoofdbesturen op 2 Septem ber a.s.. door de directie op hare kan toren te Amsterdam in conferentie kun nen worden ontvangen. Naar aanleiding van bovenstaande, ls door de afdeeling Velsen der Ned. Ver eeniging van Fabrieksarbeiders, op Vrijdag 2 September een algemeen® le denvergadering uitgeschreven, waar de Bondsvoorzitter, de heer K. de Jonge, verslag der conferentie zal uitbrengen. BLOEMENDAAL. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: Mol, Schoter- weg 186, Haarlem, een kinderjasje. Mej. Funtel, Jazef Israëlsweg 5, Bloemendaal een vulpenhouder J. v. Wamel, Ramp-, laan 16, Haarlem, een rijwielbelasting- merk 1927; de Vries, Alb. Th ij ml aan 31, Bloemendaal, een zilveren lepel; H. do Vries, Oosterduinweg 25, Overveen, een regenhoed; B. H. Jansen, Merovingen- straat 48, Haarlem, een zilveren brocha met steen; P. Rutte, Bloemendaalsche- weg 61, Bloemendaal, een hondenketting; aan den politiepost Noordzeestrand: een binnenbal van voetbal, een rywlelbelas- tingmerk 1927, een hengelstok, een brui-* ne gleufheod, een autonummerplaat, Am- sterdamsch nummer 3047, een marmeren plaat met opschrift, aan het bureau van politie te Overveen, een rywlelbelasting- merk 1927, een rood damestaschje, een rozenkrans, een lorgnet, een dameshand schoen, een meisjesmuts, twee kleine sleu teltjes aan een veiligheidsspeld. DRONKEN OF NIET DRONKEN? AGENTEN GETUIGEN TEGEN HUN INSPECTEUR. Voor het kantongerecht te kwam een eigenaardige zaak voor. A?n> een slager uit Brunssum was ten laste gelegd, dat hij op zijn erf, in staat van dronkenschap verkeerend. de orde had verstoord, zoodanig dat zich een groote menigte voor zyn woning verzameld had. Het eigenaardige van deae zaak was nu, dat als getuige A charge was gedagvaard de inspecteur van politie en als getuige A décharge waren opge roepen een hoofdagent en een agent van hetzelfde politiecorps. Alle drie hadden het oploopje voor het huis van beklaagde gezien. De inspecteur verklaarde dat de kla ger dronken was; hy had aan de beidé ondergeschikten opdracht gegeven, den man te arresteeren. Dezen hadden dit echter geweigerd, daar huns inziens de man heelemaal niet dronken was. ZU verklaarden voorts dat de oploop voor het huis van den slager een gevolg was van een schuttersfeest, dat in de buurt gehouden werd. De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. zag in de verklaring van de getuigen A décharge een bevestiging van hetgeen door den inspecteu» was gezegd. Hy eisóhte f 10 boete subs. 8 dagen hech tenis. Als verdediger trad op mr. N. Becker uit Slttard, die zeide dat het preces-verbaal van den inspecteur voor een groot deel op fantasie moet berus ten. Spr. vroeg zich af. welk belang de beide getuigen a décharge er by kunnen hebben gehad om niet aan het bevel van hun superieur gevolg te geven, als zy niet ten volle overtuigd zyn geweest van de niet strafbaarheeid van 's mans handeling. Spr. vroeg vrij spraak. Uitspraak Maandag a.s. EEN „HANDIG" MEUBFT MAKER. TOCH TFOF.N DE LAMP GEI.OOPEN. Wij lezen in Hét Volk: Een Utrechtsohe meubelmaker had drie stoffeerders in dienst. De man had een gloeiende hekel aan de Arbeidswet en liet daarom de drie stoffeerders wer ken als „hun eigen baas". Zy werkten dus geheel voor zich zelf alleen streek de meubelmaker het zoete winstje op. De politie bemoeide zich echter met de zaak. omdat de „bazen" na be zetten tyd wer'rten! En Woensdag werd de meubelmaker, die drie stof feerders van hem had laten werken „als hun eigen baas", door deen Utrecht- schen Kantonrechter veroordeeld tot 2 boeten elk van f 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis, wegens het laten werken door 3 bazen" na bezetten tyd en we gens het niet aanwezig zijn van een arbeidsiyst. Dc baas der bazen zal wel wat voor* zichtiger zyn geworden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10