HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. ONZE BRANDWEER. BEZOEK VAN DE ZAANDAM- SCHE COLLEGA'S. wrondcrdagmiddag ontving de Haar- 3emsche brandweer bezoek -an 20 ver tegenwoordigers der Zaandamsche, on der wie waren de Hoofdcommandeur, de beide commandanten Stam en van "Doesburgh. Ook de Zaandamsche wet houder van Openbare Werken was aan wezig. Om half drie arriveerde het gezel schap met auto's aan de seinzaal op de Gedempte Oudegracht, waar de heeren ■door den staf van onze brandweer ont vangen werden. Hier werd het nieuwe alarmeeringstoestel uitgelegd en ook de verschillende beveiligingen tn verzekerin gen, die aan dat toestel zijn aange bracht. De gasten waren in de wolken over wat hun getoond werd en uitten den wensch ook eens het een en ander in werking te zien. Aan dezen wensch •werd voldaan. Commandant van Doesburgh met twee leden der Zaandamsche brand weer bleven in de seinzaal achter orn het alarm te controleeren; de anderen gingen per auto naar de Garenkokers- kade, hoek Burgemeester Boreelstraat. Hier werd door commandant Stam per telefoon in een der perceelen brand aan gezegd. Onmiddellijk daarna bega ven de drie leden der Zaandamsche brandweer, die in de seinzaal waren achtergebleven zich per auto naar de plaats van den brand, waar de brand weer inmiddels reeds met twee stralen water gaf. Er werd gewerkt met vier stralen op de waterleiding en acht op de motor spuit. Vervolgens werd nog een demon stratie gegeven van de zware stralen die met den motor gegeven kunnen worden. Ook werd de mechanische lad der gedemonstreerd. De leden van de Zaandamstche brandweer waren bui tengewoon ingenomen met wat zij ge zien hadden. GEEN DIVIDEND. In de algemeene vergadering van aan deelhouders in de N.V. Maatschappij tot exploitatie van bebouwde eigen dommen te Bloemendaal is besloten om over het boekjaar 1 Mei 192630 April 1927 geen dividend uit te keeren. ORANJEVEREENIGING SCHOTEN. Ten behoeve der op 31 Augustus a.s. Ts middags op het R. C. H.-terrein te houden kinderspelen voor deelneming waarvan men zich voor het laatst kan aanmelden op Maandag 29 Augustus a.s. in het Restaurant „De Bruine Beuk", Rijksstraatweg zal met toe stemming van B. en W. op Zaterdag a.s. een collecte worden gehouden in Haarlem-Noord. Het bestuur der offl- cieele Oranjevereeniging Schoten doet in verband daarmede een beroep op de ingezetenen van voormalig Schoten om de vele coollectrices in haar liefdadig doel aan te moedigen door bij aanbie ding der bekende busjes te «jfferen en er daardoor aan mede te werken, dat aan de vele jongens en meisjes een prettige middag wordt bezorgd. Uiteraard is het R. C. H.-terrcin. waarop de kinderspelen onder leiding van de heeren Dekker en Hooi) zullen worden gehouden, ook toegankelijk voor het publiek en wel tegen een zoo laag entrée, dat als het ware iedereen kan genieten van de inderdaad vaak vroo- lijke, de lachspieren in beweging bren genden momenten, welke dergelijke spe len nu eenmaal bieden en waarvoor o a het spiegelgevecht met kussens, het mastklimmen, .boegspriet- en hiuder- nisloop, enz. wel weer waarborgen schenken. Een Spaarndamsch muziekkorps zal voor muzikale afwisseling zorgen. MUZIEK IN DEN HOUT H. O. V. Muziekuitvoering in den Hout op Zaterdag 27 Augustus des na middags te half drie onder leiding van Nico Gerharz. I. Aite Kameraden, marsch A. Feike 2. Ouverture „Eanditenstreiche" F. von Suppé 3. ..An der schonen blauen Donau". Walzer J. Strauss. 4. Selection from The Geisha, S. Jones. 5. Ouverture Zampa F. Herold 6. Zwei Ungarische Tanze <No. 5 en 6> J- Brahms. 7. Fantasie aus Die Lustige Witwe F. Lehar. ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN H. J. M. schippersknecht te Zaandam appellant vonnis Kantonrechter Zaan dam, overtreding motor en rijwielwet, vrijgesproken. C. F. gedomicilieerd te Baarn. reizi ger, gedetineerd. Verduistering. 4 maan den gevangenisstraf, met aftrek tot 8 Sept. 1927. H. W. koopman, gedetineerd. 6 maan den gevangenisstraf, met aftrek tot 8 September 1927, ter zake diefstal met verbreking. G. J. C. A. F. winkelbediende te Haar lem, gedetineerd. Oplichting, 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek tot 8 Sept. 1927. J. B. A. F., gedetineerd, diefstal met braak, 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek tot 8 Sept. 1927. W. H., naaimachine reparateur, ged. te Amsterdam, Gedetineerd. Poging tot diefstal, 6 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. PERSONALIA Te Den Haag is geslaagd voor het examen Boekhouden M. O. de heer A. ffiitkamp te Haarlem. VRIJDAG 26 AUG. 1927 VEEL REGEN. DE GRAANOOGST BEDREIGD Men schrijft uit Haarlemmermeer: Het gaat den boeren met den graan oogst niet naar wensch. Begon eenige dagen geleden bij hen de moed op be vredigende resultaten weder eenigszins te herleven, thans worden zij opnieuw in niet geringe mate in hun verwach tingen teleurgesteld. Van al het ge maaide koren, dat 't tengevolge van het aanhoudende weder hard te verantwoor den heeft, ls nog nagenoeg niets bin nengehaald. Het „schot" openbaart zich reeds zoo danig. dat het wel te verwachten is, dat er van de. verschillende gewassen hier en daar veel verloren zal gaan. VERKEERSONGELUKKEN Te Velsen Heden, Vrijdagmorgen, had op den (Stationsweg nabij den Ingang van Vel- serbeek een hevige aanrijding plaats tusschen een autobus van gebrs. R. en een vrachtauto, toebehoorende aan C. P. van H. te Diemerbrug. De aanrijding had plaats in de bocht van den weg, zoodat de beide chauffeurs de noodige voorzichtigheid wel niet in acht zullen hebben genomen. De botsing was zoo hevig, dat de vrachtauto door de zware autobus dwars over den weg werd ge duwd. De vrachtauto werd daarbij aan de voorzijde ernstig beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. HERIJK VAN MATEN EN- GEWICHTEN Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October van dit Jaar alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van ver koop, moeten voorzien zijn van de let ter C. Voor hen, die in de laatste 2 jaren verzuimd hebben hun maten en gewich ten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid des Maandags en des Vrijdags van 9.30 tot 3.30 uur aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwers gracht no. 276. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te ontvangen bij; J Kuik, Brouwersplein 7 rood. dames armbandhorloge, J. Verkerk. Vergierde- weg 14, autoband met velling; Meijboom Bosch en Vaartstraat 16. studieboek scheikunde; C Fluitsma, Gen. Cronjé- straat 52, broche; C. Cobelens, Camp- huysstraat 12, broche met wit steentje; H. Kooi, M. v. Heemskerkstraat 3, zil veren broche; C. Hoogland, Botermarkt 2. bankbiljet; D. Beenakker, Rlouwstr. 36, zilveren collier; Bur. van Politie, Smedestraat, collier; M. v. d. Burg, Al- lanstraat 68, étui met zakdoeken e.d.; T. Heijnsbergen, KI. Houtstraat 98, da meshandschoen; Booij. Westerhoutstr. 11, hondenpenning 2673, Rademaker, Middenlaan 1, zilveren dameshorloge; P. Adelaar, Spaanschevaartstraat 57, gabardine regenjas; P. v. Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82, kralen japongarnee- ring; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door Heydeman, Cronjé- straat 38. zwartwitte kat. gebracht door Van Halem, Schoterweg 3; wit katje, gebracht door Burmeister, Ripperda- park 39, grijswit katje gebracht door Ver seveldt. Lange Margarethastraat 40 A: witte kat. gebracht door Van de Berg, de Wetstraat 18rood, grijze kat, gebracht door Horn, Hooimarkt 15; C v. Heer den, Spaarndam.weg 66, paar beige kou sen; J. Huibers. Gierstraat 71. matrozen muts; S. Bom, Anthoniesteeg 8C, onder- kleeding; Van Kessel, Merovingenstoaat 44, portemonnaie met inhoud; A. Zon- stra. Scheepmakersdijk 41. kinderporte- monnaie; J. H. Koster, Brouwersvaart 14E, pakje met. handdoek en garen; Kieft. Kanariestraat 98, damesportemon- naie met inhoud; S. P. Doek, Karei van Manderstraat 50, damesportemonnaie m. inh., C. v. d. Vliet, Grebberstraat 5, damesparapluie; Stiekel, Billitonstr. 5, rijwielbelastingmerk; Bur. van Politie, Smedestraat, rijwielbelastingmerk in étui. id id. id Bur. van Politie. Sme destraat. huissleutel: P. Vos. Leidsche- straat 44, „Lips'-sleutel; L Tanis. Brou wersstraat 20, haarspeld je; W. Penning, Burgwal 55, schroevendraaier; J. Hop penbrouwer, Gen. de la Reystraat 16. kindertaschje; J. C. v. Andel, Rozen- prieelstraat 57 rood. wollen kindervest. H. J. Lycklama, Stationsweg 94 te Hillegom, nikkelen damesarmbandhor loge; J. Dekker, Raamsingel 50 rood, broche; Bureau van Politie, Smedestraat ceintuur; S. Overtoom, Rollandstraat 25. ceintuur van damesmantel: C. Dieckman, Oranjestraat 79, collier; L. Pape, Zomerkade 115, zwarte cape; Dr. Kok, Raamsingel 28, hond (Cocker Spa niel). C. Toeset, Burgwal 113, hals band met penning: J. Boesaard, Geweer i straat 37, dameshandsohoen; Kennel „Fauna", Parklaan:: bruinzwarte hond, gebracht door Liedmeijer, 2de Zuid polderstraat 19, witte kat gebracht door L. Jordan, Vrouwenhekstraat 31 zwarte kat, gebracht door Sparreboom, Loots- straat 34, Bureau van Politie, Smede straat. kinderkousje; J. de Graaf, Gen. Bothastraat 12. parelketting; J. van Boekei. Oranjebcomstraat 14. horloge- korting met medaillon; J. P. Stolvoort. Middenweg 180. jongensjas; A. Piek, 't Krom 44, kindermantel; C. Dekker. Me- rovingenstraat 45, pakje met lucifers standaard enz H. v. d. Ende, Jacob Geelstraat 6, dames portemonnaie met inhoud; E. Felder, Adr. Loosjesstraat 26, idem. idem. J. Middelbeek. Langk Begij nestraat 30, rijwiel: E. Cornelissen, An- toniestraat 81 roode rozenkrans; G. A. F. Versterre, Colensostraat 34, een stuk touw; A. v. Vliet. Lange Molenstraat 16„ taschje met inhoud; M. v. Andel, Brouwersstraat 1, kindertaschje met in houd; P. v. Leeuwen, Van Loostraat 13, kluw zijde; Bur. van Politie, Smede straat, zwemkaart ten name van Zand- stra; J. de Vogel, Papentorenvest 14 rood, zakje met vischgerei. GEBREKKIG NEDERLANDSCH. „In de laatste weken," aldus de Hoef ijzerredacteur van 't Hbld. „hebben wy weer van lezers, wier belangstelling ln de zuiverheid van onze taal is gewekt door onzen strUd tegen germanismen, staaltjes van gebrekkig Nederlandsch ontvangen. In de eerste plaats van ger manismen. Een van de meest krasse is zeker wel die welke voorkwam in een doodsaankondiging in een Indisch dag blad: daarin werd immers het overlij den gemeld van „onze zwager in N. N."! De naam die onder de advertentie stond, klonk goed Nederlandsch, maar uit welk een dik verduitsche pen moet zóó'n woord zijn gevloeid'. Een andere lezer had. uit een Nederlandsch dagblad (wy zullen liever maar niet zeggen, welk!) de woorden „ondernemens" en „zy-aanzicht" opgediept. „Ondernemens" moest nota bene „ondernemingen" beteekenen! En „aanzicht" is, ln dit ar chitecturale gebruik, natuuriyk even verkeerd als in het min of meer pictu rale waarin men er postprenten mee bedoelt (een veel beter klinkend woord dan het stroeve „prentbriefkaart") In plaats van „aanzicht" in vormen als „zy-aanzicht", „front-aanzicht" enz. kan men b.v. „gezicht" of „blik" of „zicht" gebruiken die alle drie goed Neder landsch zün, maar n o o it „aanzicht". Eveneens terecht maakte een andere lezer aanmerking op de uitdrukkingen „luchtgekoelde" motor en „dubbelmoto- rig" toestel, die hy in een krant had gevonden. Beide woordvormingen zijn on-Nederlandsch, zuiver Duitsch van samenstelling en dus van geest. En een vierde stuurde ons een koste- l«k staaltje uit een vaktijdschrift waar in gewaagd werd van „aardige beeld- j e,s" met daarachter, tusschen haakjes: „kiekjes", zooals men algemeen met een minder mooi woord zegt"! Dit is toch wel het toppunt van grap pige taalverdwazing want deze „censor" wil. in de plaats van een door ons volk zelf gevormd Nederlandsch woord, dat een kwieken klank heeft en plastisch raak ls, een volkomen Duitschen ge- bruiksvorm Invoeren. Men moet zich maar voelen!" Tot zoover deze opmerkingen. De hoefyzerredacteur zegt dan verder dat er ook nog een lezer is die aanmer king maakt op eenige aankondigingen van de Rijkspostspaarbank „In gewone omstandigheden zouden wij er niet op kunnen ingaan", verklaart hij. „omdat ze (op één na) niet binnen ons kader der germanismen va'len maar daar we heden toch nog iets over taalvorming ir 't algemeen wilPm zeggen kunnen wij voer, uitmaal wel een uitzondering ma ken." Er niet op kunnen ingaan! Maar hoe hebben wij het nu, o hoefijzer- redacteur? Is het niet Beets die dit versje maakte: Gü gaat er op in, gö gaat er op In! Sta mij toe dat ik er in trede, Gij hebt, op zyn Duitsch, polemiek in den zin, Maar ik, op zyn Hollandsch, houd vrede. Toch, de hoefyzerredacteur, het biykt uit het vervolg van zyn artikel, is niet onbekend met wat Beets deed. Hy haalt hem een paar keer aan. Inderdaad, wel merkwaardig! Wat verder zeer opmerkeiyk is. Op dezelfde bladzijde van het blad waarop de hoefijzerredacteur den stryd tegen de germanismen voert, vinden wij een re dactioneel artikeltje nog wel onder het opschrift „Schryft Nederlandsch!" En wat leest men daar? Hoor slechts: „Men zal ons niet van chauvinisme beschuldigen, wanneer wy te velde trek ken te^en het meer en meer insluipende misbruik van het benutten van vreemde woorden, óók wanneer daartoe niet de minste aanleiding bestaat. Het gaat dus thans niet tegen Gallicismen of andere ismen, doch tegen de slechte gewoonte om leentjebuur te spelen by een vreem de taal. wanneer dat heelemaal niet noodig is." Benutten. Alsof dat Nederlandsch is! Het ls óók een van die afschuweiyke germanismen. Dit „benutten" is op zijn minst even af keurenswaardig, ja erger dan wanneer eens een vreemd woord gebruikt wordt! Zeker: Schryft Nederlandsch! Maar dan zonder germanismen! ACTIE PETROLEUM-BEZORGERS. Voor eenigen tyd terug is door de maatschappy Petrolifère het depot van de maatschappy Franco Egyptiènne overgenomen, waarbij tevens het ge- heele personeel werd overgenomen. Thans is door de maatschappy Petroli fère aan de bezorgers een nieuwe loon regeling voorgesteld, die afwykt van de geldende. Door den Centralen Bond van Tran sportarbeiders is besloten hedenavond ter bespreking van deze aangelegenheid een spoedvergadering met de petroleum- bezorgers te houden in het gebouw De Centrale. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 14 tot en met 20 Augustus kwamen voor te Haarlem 1 geval van roodvonk, te Haarlemmer meer 1 geval van typhus en 1 geval van roodvonk, en te Zandvoort I geval van typhus en 1 geval van roodvonk. ALGFM. NEDERL. BAKKERSGEZELLENBOND. Huldiging voorzitter A. van Es. Heden ls het 10 jaar geleden, dat de heer A. van Es als voorzitter van de afdeeling Haarlem van bovenvermel den bond werd gekozen. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer van Es in een buitengewone bestuursvergade ring gehuldigd. Door verschillende spre kers werd de waardeering uitgesproken voor de wijze waarop de heer van Es steeds leiding wist te geven aan de af deeling, vooral in de moeilijke oogen- biikken. die ook de afdeeling Haarlem heeft door moeten maken. Herinnerd sverd hierbij aan de actie sscr het ai' schaffen van den nachtarbeid, welke in dien tyd vooral van de bestuurs leden heel wat vergde. Herinnerd werd aan den vooruitgang die in de afdeeling Haarlem is te constateeren waaraan ook de heer van Es een belangrijk deel heeft bijgedra- glj. Als blijk van waardeering werd den jubilaris namens de afdeeling een stof felijk huldeblijk aangeboden en door de bestuursleden een bloemenmand. HET TOONEEL. BUZIAU In Jaren had ik Buziau niet gezien. Den laatsten keer was het te Den Hel der ln den oorlogslyd, toen hy nog met de twee Nieuwenhuyzen vader en zoon samenwerkte. Wat zou de revue van Ter Hall zon der Buziau zijn? Want meer dan de uitbundige en kleurryke finales te za- men, meer dan de rykste aankleeding is voor Ter Hall de medewerking van de zen enkelen komiek waard. Ja eigenlyk is de revue van Ter Hall zoo langzamer hand de revue van Buziau geworden, veel meer, dan in den tyd der Nieuwen huyzen, toen men nog eenigszins van een ensemble kon spreken. Buziau domineert met zyn krachtig kdmisch talent zoo sterk, dat hy alle an deren om hem heen totaal wegspeelt Men let op niemand anders dan op Bu ziau, merkt eigenlyk niet eens. dat er ook nog een Kohier en een mevrouw Kohier op het tooneel staan! Alle aan dacht concentreert zich uitsluitend en alleen op hem. Zoo is het altyd, wan neer grootheden van een aparte orde naast middelmatigheden optreden. En Buziau is een komische grootheid van aparte orde; hy is een begenadigd re vue-komiek. Onder alle revue-komieken, die Nederland in de laatste 40 jaar ge had heeft, is er maar één geweest Michel Solzer, de onvergetéiyke Flip uit de Revue Artistique die met hem< te vergelijken is. Zie, hoe Buziau, geheel alleen op het tooneel, enkel door zyn weergaloos mi misch talent een stampvolle zaal tot lachsalvo's weet te brengen. En dat zon der een woord te spreken, zonder één geste zelfs, alleen door zyn gelaatsex pressie. Hoe zyn gezicht geleideiyk van starre verbazing in een onnoozelen lach overgaat, dat getuigt alleen reeds van een zeer bijzondere komische gave. Uit den aard der revue is Buziau's grappigheid meestal van den clownes- ken kant, maar het is opmerkeiyk, hoe voornaam sober hij toch doorgaans blyft Buziau wordt nooit grof: hy is in al zyn uitingen een komiek van gedistin- geerden smaak. Ondanks de waarlijk feeërieke aan kleeding zou de „revue 1927" hopeloos vervelend worden, wanneer een komiek van minder talent dan Buziau daar in de rol van Karei Prins stond. Want het is moeilijk te ontkennen, dat er her- haaldjüyk te weinig stof is, dat verschil lende tooneelen moeten worden gedra gen geheel alleen door Buziau's rijk ta lent. Maar Buziau verveelt nooit, zelfs al zijn de tooneelen leeg. Zie bijvoor beeld de scène met den gezant van To mato in het eerste bedryf. Het buigen voor den gezant wordt tot in den treure herhaald en deze lange scène zpu by ieder ander komiek een fiasco worden. Doch Buziau vermag dit tooneel tot in het oneindige te rekken en toch te amu seeren door zijn kostelyke mimiek. Hij voert met die hopeloos verveelden en vermoeiden blik telkens tusschen elke buiging door die scène op tot een kostelyke groteske. Het is opmerkelijk, hoe zeker Buziau in heel zijn optreden is. Men lacht reeds enkel om zijn intonatie, ook al verstaat men hem niet, wat in de voor revue- voorstellingen totaal ongeschikte ge meentelijke Concertzaal nog al eens ge beurt. Hy heeft gebaren, die gewoonweg superbe genoemd mogen worden. Ik denk hier byvoorbeeld aan de manier, waarop hij met een enkele handbewe ging het paaltje in de vischvijver aan geeft. Dat is oer-komisch! En hoe ver- rukkelUk zyn al die crescendo-gaande angstbewegingen van den nachtveilig heidsagent! Hier staat de komiek zelfs even op de grens van de tragiek. Hoe ryk in zyn komische verve in het too neel „Terug in de natuur!" „Holland bovenal!" schryft Ter Hall onder zijn mededeeling, dat alle artisten in zyn revue Nederlanders zijn. Hy vergat daarby dat zyn grootste kracht van over de grens komt! Maar Buziau's populariteit is zoo groot, dat wij dezen Belg zoo langzamerhand een Hollander mogen gaan noemen! Een ko miek van Buziau's kracht te zien is een verfrissching! Het verzoent je bijna met de laat ik het hier mogen zeggen totaal verworden revue. J. B. SCHUIL. BINNENLAND MOORDAANSLAG TE VLAARDINGEN. OORZAAK: GESCHIL OVER AANNEMING VAN VOLK. Men meldt ons uit Vlaardingen: De 24-jarige Jan Bos, als portier werkzaam aan het Onderling Havenbe drijf Vlaardingen-Oost aan den Schie- damschedijk te Vlaardingen. was Don derdagavond belast met het aannemen van werkvolk. Hij kreeg ongenoegen met een van de losse arbeiders over de wijze, waarop deze aanneming van per soneel geschiedde en deze twist liep zoo hoog, dat de man plotseling een revol ver van zwaar kaliber trok en k bout portant den portier voor het hoofd schoot. Bos werd aan het voorhoofd getroffen en zeeg bewusteloos ineen. Zonder by kennis te zijn geweest is hy in het ziekenhuis te Vlaardingen overleden. De dader, de 24-jarige ar beider J. W. v. d. L. werd onmiddellijk door de omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd welke hem in arrest stelde. Het parket te Rotterdam is van den moord in kennis gesteld; SACCO EN VANZETTI Weder relletjes te Rotterdam. Verscheidene gewonden. Een reeks van charges. Van Bu- rlnk mag niet meer In 't open baar spreken. Het perbureau Vaz Dias meldt ons uit Rotterdam van Donderdag: De ongeregeldheden, die de laatste avonden in de omgeving van den Goud- schesingel plaats vonden zijn ook he den avond weer voor-gekomen. Reeds vroeg in den avond was een vrij groote menigte op de been op den Goudsche- singel en in de daarop uitkomende stra ten. Al spoedig bleek, dat er zich een groote groep jongens tusschen bevond, wien het er om te doen was den „stryd" met de politie aan te binden. Te acht uur toen het eenigszins ging schemeren rukte een groot aantal rechercheurs van het bureau Lange Torenstraat uit en onmiddellyk na aankomst op den Goud- schesingel werd met de revolver in hand het publiek uiteengejaagd. In de Kortebrandstraat sneuvelde al spoedig een ruit. Een rechercheur werd door de scherven gewond. Dit was het begin van een reeks charges. Tijdens deze jaagpartijen werd een viertal personen gewond, die allen door Eerste Hulpers verbonden werden. In de zijstraten van den Goudschesingel, het brandpunt van de relletjes, werd veel geschoten ter vreesaanjaging. Verschei dene cafés werden door de politie leeg gemaakt en daarna gesloten. Te half- negen werd de Goudschesingel naby de Jonker Fransstraat geheel afgezet. Niemand mocht meer passeeren; alleen trams werden toegelaten. Daardoor werd voorkomen dat het publiek heen en weer bleef loopen en het werk van de politie bemoeilijkte. Te halftien ruk te een groote politiemacht uit: voorop 8 agenten te paard, die gedekt werden door een zeer groot aantal voetagenten en rechercheurs. Onder leiding van een hoofdinspecteur werd een ware razzia door alle straten en stegen in de omge ving van meergenoemden Singel gehou den. Er vielen harde klappen. Zes perso nen werden daarby gewond, waarvan een vry ernstig. Deze bleef bewusteloos liggen en moest naar een nabyzynden politiepost worden gedragen. Te elf uur keerde de rust weer. Een groot deel van de politiemacht werd teruggetrokken, terwyl eenige rechercheurs, onder lei ding van een inspecteur bleven surveil- leeren. Er gebeurde verder niets by- zonders. zoodat te twaalf uur ook dezen konden vertrekken. De politie heeft besloten aan het com munistisch raadslid Van Burink geen toestemming meer te verleenen in het openbaar te spreken. Tot nu toe was het gewoonte, dat de heer Van Burink Za terdagsavonds op het Noordplein een vast „spreekbeurt" vervuldeJDit zal nu afgeloopen zyn, omdat de politie meent, dat de communist door zijn toespraken relletjes ontketent en aanwakkert. DE UTRECHTSCHE GEMEENTEBEGROOTING Tekort bijna één millioen. Utrecht heeft te groot geleefd. Gevolgen zal het moeten dragen Waarschuwing voor andere gemeenten. Naar het Hbld verneemt zal het te kort 'óp de a.s. gemeentebegrooting van Utrecht niet minrder dan byna én mil lioen gulden bedragen. De wethouder van Financiën, mr. M. H de Boer, dien wy naar de oorzaken hiervan hebben gevraagd, aldus het blad, deelde ons mede, dat het tekort op den dienst 1926 circa f 60.000 bedroeg dat op den dienst 1928 f 553.000, ter wijl het verschil met het batig slot van 1924 ongeveer 8 ton, het tekort tot ruim f 1.400.000 deed stijgen. Een bezuini ging van ruim f 400.000 werd reeds ver kregen, zoodat nog een klein millioen ter dekking overblijft. De wethouder achtte het niet onmo gelijk, dat, wanneer men geen verdere bezuinigingen wil en ook de reserves, die al danig zyn aangesproken niet nog meer wenschte uit te putten, verhooging van den belastingfactor van 0.55 op 0.86 te wachten is. Op onze vraag of er voor dit aan zienlijk tekort nog een bijzondere om standigheid viel te vermelden, ant woordde cle wethouder ontkennend. „Utrecht heeft te groot geleefd en zal nu de gevolgen moeten dragen." De begrooting kan in den loop der vol gende week tegemoet worden gezien. WAT DE AMSTER- DAMSCHE RAAD KOST. MERKWAARDIGE CIJFERS. Een correspondent van de N.R.Ct. is aan het snuffelen gegaan in de Am- sterdamsche gemeentefoegrooting en heeft daaruit allerlei merkwaardige dingen te voorschijn gehaald. Hij schryft aan zijn blad: Weet u hoeveel zittingen van den ge meenteraad B. en W. in 1928 verwach ten? 120, tegen 115 in 1926. Dat is dus alweer een vermeerdering met 5 zittin gen; ik constateer het niet zonder af grijzen, omdat ik ze alle zal moeten bij wonen. Aan de gemeente zal de ver gaderwoede van de raadsleden alleen aan presentiegeld f 24.000 kosten. En daar komen natuurlijk nog allerlei an dere uitgaven bij voor den Raad, B. en W. en commissies. Aan thee. sigaren en andere kleine uitgaven zullen we hebben te betalen f 3500; aan zeer geheimzinnige uitga ven in de kamer van B. en W.. in de begrooting aangeduid met het woord „bakje" f 200; aan kosten van de tram abonnementen der raadsleden f 6815; en aan kosten van automobielen van B. en W. f 20.000 en aan kosten van de telefoonaansluiting voor de raadsleden f 9200 Totaal-kosten van al die douceurs aan onze vroede mannen circa f 40.000. Vooral die post van automo bielen lijkt tameiyk hoog. Weet u, tenslotte, hoeveel B. en W. hebben uitgetrokken voor representatie kosten? f 25.000. Dat is maar f 5000 meer dan in 1927, ofschoon het volgend jaar hier ter stede de Olympische Spelen zullen worden gehouden. Als wy daarop nu eens niet al te zuinig waren» COLLEGE VAN B. EN W. VAN DEVENTER. EEN VROUWELIJK WET HOUDER? De afdeeling Deventer van de SD.A.P. heeft besloten, aanspraak te maken op één wethouderszetel en geen candida- ten te stellen tegenover de twee recht- sche wethouders en den vryz. democaat. Daarentegen zal de candldatuur van dnn afgetreden wethouder van den Vryheids bond worden bestreden. Als vertegen woordigster van de S.D.AP. in het col lege van B. en W. zou eventueel optre den mevrouw Saunders—Blaauboer. POLITIE ER IN GELOOPEN. GEWONDE DIE NIET GEWOND WAS. De correspondent van Het Volk te Venlo vertelt een vermakelijke historie. In de Gasthuisstraat stond, schryft hU', een man ondersteund door een ander- druk te gesticuleeren. Zenuwtrekkend en allerlei onsamenhangende geluiden uhstootend verwekte hij al spoedig een oploop. Er werd geïnformeerd. En hak kelend en stootend kwam er tenslotte uit: „onder een auto gékomen, zwaar inwendig gekneusd, been gebroken". De tweede persoon knikte bevestigend. De politie kwam er bij te pas en de arme gewonde werd liefderUk in het gasthuis opgenomen. Totdat de dokter kwam en een onderzoek naar den aard der ver wondingen instelde. Hy zocht en zocht en vond niets. Althans hy ontdekte geen lichamelijke afwijkingen. Wel rcok hij een verdachte sterke drank lucht. Een half uur later had de lawaai- schipper zyn gasthuisbed verwisseld vcor een harden brits in het politie bureau. Niet onmogelijk zal hy zich nog voor de rechtbank te verantwoor den hebben. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Ondertrouwd: F. H. Voort en A. B. KnaaD. H. F. Dirken en H. P. M. Elde- ring, H. B. W. de Ru en E. J. de Graaff, G. Faber en P. de Lang. Getrouwd: T. Clay en N. L. Rot, J. Veeren en P. J. v. Drooge. Bevallen: W. J. C. Spiers—Schmidt- meier, d„ E. HoesRuhland, d„ Th. J. v. d. Aar—v. Bakel. d, J. Schuyt—de Bruyn, d., C. M. Lieffering-Kemmers. d. Overleden: F. J. Smit. P. E. WurpeL VELSEN. Geboorten: W. Sleeuwenh~ek-v. Kui lenburg, z. H. M. v. Kampen-v. d. Gr end, d. J. Malestein -Schermer d. E. van Dorp-van Rij. z. A. M L. Rutte-Kramer. d. J. J- Rolvink-Jas- perse, d. J. de Hond-van Oeveren, z. J. C. W. Wiersma-Groen, d. Overleden: Catharina van den Boo gaard, 35 j. echtgen. van R. Verbeek- HAARLEMMERMEER. Bevallen: L. M. Cappendijk—Polfliet, d.; S. DikkeboomKuiken, z.; H. W. Roubosvan Loevesijn, z.; G. M. Visser Gorter, d.; D. O. Ie FeberBreyer, z.; A. C. van Wynenvan Norren, d.; H. Roodenburg—van Splunter, z.; N. Wes- seliusvan 't Hof, z.; J. A. Borsjede Ruijter, d.; B. van der Anker—SI ijk- oord, d. Overleden: Evert MoolhuUsen, 3 d zoon van E. Moolhuijsen: Geertje Ham, 64 jgehuwd met O. Baas: Arie Come- lis Pruïssen, 64 j„ gehuwd met J. J. Koole. VAN DEN ARBEID. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. PROGRAMEISCHEN. De Centrale Bond van transportar beiders zal dit najaar eenige landelijke vakgroepconferenties beleggen, waarop een concreet program van practische eischen voor iedere groep zal worden opengesteld en zal worden bepaald, welke maatregelen de bond zal treffen ten einde de verwezenlijking van deze eischen te bevorderen. In het algemeen zullen deze programma-eischen betrek king hebben op de regeling van den arbeidsduur, de bevordering van de veiligheid in het transportbedrijf, de jaarlijksche vacantie en de pensio neering van de oude arbeiders. DE STAKING BIJ DE OVERIJSSELSCHE IJZER GIETERIJ, DIRECTIE BEZORGD VOOR DE POSTERS. In verband met de staking aan de Overysselsche IJzergietery te Deven ter wordt er by de fabriek door de stakers gepost, opdat geen onder kruipers den arbeid opvatten. De di rectie heeft thans voor de posters een tegen weer en wind beveiligd onderko men laten aanbrengen, waarvan door hen een dankbaar gebruik wordt ge maakt. Het Amsterdamsch Rijkstelefoonper- soneel heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de ook op het Am sterdamsch Rijkstelefoonkantoor inge voerde ruilbeperking. Een op een vorige vergadering aangewezen delegatie bracht een uitvoerig verslag uit van het onder houd. dat zU met den directeur van het Rijks telegraafkantoor had over op heffing van deze ruilbeperking. die zoo zeer de gemoederen der Amsterdam- sche felefonisten beroert. Uit dit onderhoud bleek, dat de di rectie slechts tot een enkele concessie geneigd was, waarom de vergadering besloot zich nogmaals tot den directeur- generaal te wenden, ten einde ophef fing van deze ruilbeperking te verkrij gen. Tevens werden maatregelen besproken om aan deze actie een landelijk ka jakter te geven.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11