UIT DE NATUUR INGEZONDEN SCHEEPSBERICHTEN. PERS-OVERZICHT RECHTSZAKEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 AUG. 1927 IN EN OM HET ZWITSERSCH „NATIONALPARK" (Vervolg en slot). Zoo kampeerden we den volgenden dag bij Scarl op 1800 M. hoogte, op een giasveldje tusschen verspreide bergden- nep. Scarl bestaat uit eenige tientallen boerenwoningen en twee hotels, Winkels zijn er niet, de post komt en gaat drie keer in de week, Om onze kampplaats groeiden honderden Muggen-orchissen, druk bevlogen door koolwitjes. Dicht bij onze tenten stroomde de Clemgia. een wilde bergstroom met ijskoud water. Ik kan Soarl aan ieder aam-aden, die eens iets rustigers wil zien in Zwitserland, cUm de geijkte tochten naar de RIgi, die jwandelen wil in een streek, waai- zoo weinig toeristen komen, dat je elkaar altijd groet en aan wie toch ook weer •geen behoefte heeft aan min of meer «ensationeele bergbestijgingen. Want naar alle zijden is Scarl verbonden met paden al zijn die op de kaart zeer te recht wel eens met een stippellijn aange geven. Maar een roode pijl op een steen geeft dan de richting aan. Ik zal den Jezer niet uitvoerig vertellen van onzen prachtigen tocht naar de Sesvenna-Gletscher op 2900 M. hoogte of van den prachtigen plantengroei van Edelweisz, Gentianen en meer van die heldenfiguren uit de alpenflora in het 6esvenna-dal. Na een moeilijken kllmtocht over een sneeuwveld en een puin-moraine stonden we voor een sprookjesachtig tafereel, een meertje, waarin de dikke ijstong afbrok kelend eindigde. En niet ver van die ijs- en sneeuwmas sa's, die over eenige weken weer zouden aangroeien, stonden prachtige gele Al- pen-papavertjes. En dit alles beschenen door een mild avondzonnetje, zoodat we onze donkere brillen af konden zetten en alle kleuren van het blauw-grijze ijs, de gesteenten in hun mat-grauw met de gele papavertjes en van de intens blauwe lucht, op zijn best zagen. Op een bergtop in de buurt vond ik een veldje bloeiende Primula's, een lage paarse soort maar door zijn overvloed zoo schitterend, Primula glutinösa. Het Arven-bosch van Tamangur deed ©ns iets zien van den strijd tusschen de Arve-den (Pinus Cembra) en de elemen ten. Honderden boomen lagen tegen den grond, vele' waren half ontworteld, an dere weer vooral lager in het dal, waren prachtig regelmatig gevormd en stonden trotsch tusschen hun gesneuvelde kame raden. Johge kiemplanten zagen we he laas niet, het bosch gaat achteruit door de schuld van de boeren, die er hun vee in drijven, na eerst de Larixen, de bondgenooten van de Arve, gekapt te hebben. De boeren zien liever weiden dan bosch, maar om tientallen van redenen elscht het algemeen belang het behoud van het bosch. We maakten vanuit Scarl een tocht in ■t Nationalpark in het Val Talrü (Val dal). Juist geschikt voor een tocht van een halven dag, met een vrij goed pad, dat tot aan de sneeuwvelden loopt. Daar bloeiden nog de Soldanella, het Alpen- Vetblad (een insectenetende plant), de Dryas en de Alpenrozen, terwijl een pad lager in het dal links en rechts gestof feerd werd door duizenden gele Monniks kappen en honderden Turkenmuts-lelies (Liliura Martagon) meterhooge planten met tientallen paarsroode bestippelde bloemen. Na enkele dagen vertrokken wc naar Ceirfs en den volgenden dag over de Ofenpas (een prachtige auto-weg) met schitterend maar warm weer naar II Fuorn, waar een postagentschap was. We wisselden hier platen en films uit vooruitgezonden paketten en trok ken verder om lager in-het dal een ge schikte kampeerplaats te vinden. In II Fuorn was niets, dan een hotel, brood was er dus niet te koopen. Het voe- dingsvraagstuk werd echter schitterend opgelost door honderden eetbare pad- de stoelen (Boletus-soorten) en nog wat medegenomen rijst en gedroogde groen ten. We hadden tot nu toe alleen maar de buitenkant van het Nationalpark be zien. Den volgenden dag zou het echter er dwars door gaan en daar er in het park niet gekampeerd mag worden zouden we twee nachten verblijven in het Blokhuis in de Val Cluoza waar de opzichter Langen woont. Men stelle zich zoo'n opzichter, (evenmin als de bosch wachters van ons Staatsboschbedrijf). niet voor als iemand, die als onze jacht opzieners weinig anders doet dan letten op het publiek en zoonoodig proces verbalen maken. Dit is iemand die foto grafeert. de planten van het park kent bij hunDuitschen en Latjjnschen naam, een opleiding heeft genoten in den bosch bouw en vroolijk maar beschaafd om kan gaan met d? bezoekers van vrij wel alle nationaliteiten, die er .over nachten. Er waren Japanners, Duitschers en veel Hollanders toen wij er waren. Dit laatste is geen wonder, gezien de serie's lezingen over het park van Prof. Schroeter, in ons land gehouden. Men stelle zich dit blokhuis voor als een uiterst eenvoudig logement waar wel enkele bedden zijn, maar de meeste gasten op stroozakken op een verhooging komen te liggen in enkele paarde- dekens. Wat ons betreft, we voelden ons in een vrij luxueus millieu, na bijna twee weken gekampeerd te hebben, vooral omdat het er 's nachts koud en regenachtig was. De Val Cluoza met enkele zijdalen en de Murter-grat vormen zeker het mooi ste gedeelte van het National park. Dicht begroeid met gemengd bosch van Larixen en ander naaldhout, dat zich gretig voorbzaalt nu er geen vee meer komt. Op de Murter-grat waren prach tige weiden met blauwe Monnikskappen, veel Edelweisz en gele Alpen-papavers en bovendien nog enkele zeldzame plan ten als Ranunculus Thira, Ononis rotun- di folia en meer moois. De dierenwereld is daar ook op zijn best. Overal klonk het gefluit van de marmotten en het lukte mij, tegen den wind in, een dier van twaalf meter afstand te bespieden. Jammer genoeg had ik om het diertje beter te kunnen besluipen mijn foto-toestel verderop laten liggen. Ze zitten heel komisch rechtop, zooals een konijn dit ook doen kan,, met de voorpootjes hangend op hun buik en maken dan met korte tusschenpoozen een fluitend geluld, dat wel iets lijkt op het angst gepiep van een konijn die in een strik zit. Ze zijn zeer slecht van gezicht, maar ruiken des te beter, zoodat ze pas in de holen ver dwijnen als ze ons ruiken doordat de wind naar hen toe is. Dicht bij de Murter-grad zitten een 18-tal steenbokken. Toen het National park gesticht werd waren de laatste reeds weggeschoten, maar men heeft er een aantal levend gevajigen, even over de Italiaansche grens en deze ver meerderen zich langzaam. Gemzen moe ten er ook voorkomen, doch deze kregen we niet te zien. Den volgenden dag brachten we door in den bovenloop van de Val Cluoza, werden een deel van den dag begeleid door een Zwitsersch bosch- bouwkundige, die den parkwachter assis teerde in den drukken tijd en van dezen kregen we zeer waardevolle inlichtingen op het gebied van de flora, het herstel van het bosch een over de Zwitsersche opvattingen over natuurbescherming. We vonden ook nog zeldzame soorten, de roode Mannertreu (Nigritella rubra) een orchideetje en enkele berken, die in hun bladvorm deden denken aan de zeer zeldzame dwergberk uit den ijstijd, die nu nog in het hooge noorden groeit. Ook over den invloed van de chemi sche samenstelling van het gesteente op den aard van den plantengroei had de heer Habberger een op waarnemin gen gebaseerd oordeel en menige ver onderstelling, door ons gemaakt op een van de vorige tochten, bleek juist te zijn. Bij ons vertrek werden we begeleid door den parkwachter, die toch naar Zernez moest met zijn paard om daar de post te brengen en te halen en le vensmiddelen in te slaan. In de Val Cluoza bestaat alleen „vrijwillige" post, al is er een brievenbus bij het blokhuis. Dit is nu eenmaal zoo in het hoogge bergte. Knapjes vermoeid van de vele in drukken kwamen we aan in Zemez, waar onze komst aan het douane-kan toor al door den parkwachter bekend gemaakt was. Er werd ons een uitste kende kampplaats gewezen aan het water in weiden, waar de droogbloeiers al te voorschijn kwamen. We hadden er nog mooi weer, warm en zonnig. De laatste dag werd besteed aan het ver zamelen van planten. Wat uitrusten en notities aanvullen en daarna ging het naar het Station Zernez en over de prachtige Albulalaan over Chur naar huis toe. Donkere onweerswolken hin gen 's avonds voor de bergen, het weer was omgeslagen en in sommige deelen van Zwitserland werd het volgens latere krantenberichten, zelfs noodweer. De oogst was goed geweest. Tiental len soorten planten waren levend ver zameld om gekweekt te worden, onge veer 400 foto's zijn genomen. Ruim 250 soorten planten waren genoteerd als nieuw voor ons of ten minste merk waardig. Veel reeds bekende, doch bij ons zeldzame planten vonden we in groote massa's zoodat de biologie van zoo'n plant nu eens goed bestudeerd kon worden. En zeventien dagen waren we buiten in de heerlijke zon, die we in Holland nog vrijwel niet gevoeld hadden in dezen zomer. Daarvoor alleen zou je al naar de bergen trekken! C. SIPKES. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN NOORWEGEN De correspondent van de N. R. Ct. te Oslo schrijft:: Over het verblijf van Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana in Bygden deelt een correspondent van T id ens Tegn nog een en ander mee. Op het pleintje voor het hooggebergte hotel woei de Nederlandsche vlag. De geheele nieuwe zuidelijke vleugel van het hotel was voor het gewone publiek gesleten eti voor het hooge bezoek in gereedheid gebracht. In de garage ston den drie glanzende auto's met initialen en koningskroon. De Koningin schijnt onder den in gespannen tocht, die voor een deel on der minder gunstig weer plaats had, neuralgische aangezichtspyn te hebben gekregen waardoor zij zich genocd- zaaki zag, niet alleen buiten maar ook binnen, aan tafel, een doek om het hoofd te dragen. Prinses Juliana zag er gezond en bruinverbrand uit; zij heeft, aldus de correspondent van Tidens Tegn., de volle charme der jeugd wanneer zij een beetje onzeker op de Noorsche beksöm- laarzen aan komt loopen, met een bij zonder innemenden, half scheünschen, half verontschuldigenden glimlach op het gelaat. De Koningin en haar gevolg gebruiken de maaltijden afzonderlijk. De Koningin pleegt aan het hoofdeinde der tafel te zitten en leidt meestal met haar heldere en rustige stem het gesprek. Aan haar linkerzijde zit Prinses Juliana, aan haar rechterzijde haar adjudant. Ook hier wordt een tamelijk strenge hofétiquette in acht gnomen. De tafel is versierd met typische bloemen van het hoogge bergte. Midden op tafel staat een groote vaas met de fjeld-koningin (een prachtige witte schermbloem, die op rotswanden groeit). Verder kleine vaas jes met de bruin en rood gekleurde fjeldpyrola. De Koningin staat vroeg op. De Nederlandsohe regeering heeft, waarschijnlijk zonder dat de Koningin het weet, hier twee detectiven heen ge zonden. Alle nieuw aangekomen gasten worden door de twee gemoedelijk uit ziende heeren in stilte scherp opgeno men. Een Hongaar, die toevallig tegelijk met de Koningin in Bygdin aankwam, had door het een of ander hun achter docht opgewekt. Hij werd, zonder dat hij het wist, den geheel en nacht be waakt; eerst den volgenden morgen, toen hij verder zou reizen, werd hij er opmerkzaam op gemaakt, dal zijn bewe gingen door Nederlandsche detectiven gevolgd waren. SACCO EN VANZETT! De meeting te Haarlem. EEN RUSTIGE AFLOOP. In het Brongebouw had Vrijdagavond plaats de aangekondigde vergadering uitgeschreven door het plaatselijk Co mité „Redt Sacco en Vanzetti". Samen werkende organisaties waren de volgen de: Plaatselijk Arbeidssecretariaat, Syn dicalistisch Plaatselijk Arbeidssecreta riaat. Eenheidscomité Haarlem, Vereenl- ging Gemeenschappelijk Grondbezit, In ternationale antimilitairistische vereeni- ging, Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad", Communistische Partij Holland afdeeling Haarlem, Internationale Roo de Hulp, Internationale Arbeidershulp, Verbond Opstandige Jeugd, Vrije Jeugd. Verbond, Mokergroep Haarlem, Zang- vereeniging „Zang veredelt" en de mu- ziekvereeniging „Voorwaarts". Tegen acht uur, het uur van begin der vergadering, was de toeloop van belangstellenden nog niet groot. Gaan deweg kwamen er echter meer. Toen de voorzitter van het Comité de heer M. Rengia tegen half negen de verga dering opende was de benedenzaal ge vuld. Sacco en Vanzetti, aldus spr., zijn dood, maar de geest leeft nog. Het is goed de aanleiding van de zaak nog eens na te gaan. Verschillende sprekers zijn gevraagd. Maar de meesten waren ver hinderd. Het comité kon niet anders dan Dr. Koch uit Amsterdam en den heer Van der Eijnde uit Haarlem als sprekers krijgen. Het woord was daarna het eerst aan Dr. M. Koch uit Amsterdam. .Kamera den de slag is dan gevallen", aldus be gon spr. In veler harten heeft het ge bonsd. Velen onder de ouderen van de arbeiders konden toen zij het hoorden hun tranen niet weerhouden. Ik weet uit mijn practijk als geneesheer dat vele vrouwen er zoo kapot van waren, dat zij hun werk niet konden doen. Toch de slag die is gevallen was te voorzien. Het is nu onze taak na te gaan hoe alles in zijn werk is toegegaan. Allen voelen diep het leed dat is geleden en zijn ver vuld met afschuw over de beulen van Sacco en Vanzetti. Echter er dient meer te geschieden. Wraak dat is nu het woord dat op zijn plaats is. Door wraak neming eeren wij het beste de nage dachtenis van Sacco en Vanzetti. <Ap- p'aus). Maar dan niet een onbezonnen wraak. Bij die wraakneming dienen wij even sluw te handelen als de beulen hebben gehandeld. Wij dienen te peinzen dag en nacht hoe wij die menschen schaak mat kunnen zetten. Dat is de manier waarop wij Sacco en Vanzetti moeten herdenken. Hoe kwam het dat die af schuwelijke daad toch is gepleegd ging spr. voort. Nimmer toch is zulk een groot protest gehoord als nu. Overal in heel de wereld heeft men zich voor de zaak van Sacco en Vanzetti geïnteres seerd. Nimmer is zulk een uiting van protest gezien. En toch is het gebeurd, dat het vonnis aan die twee onschuldi- gen is voltrokken. Geen redelijk mensch kan meer aan hun onschuld twijfelen. Bijna niemand doet dan dat dan ook. Niemand durft te zeggen dat Sacco en Vanzptti schuldig zijn. Maar de massa zegt. dat ze onschuldig zijn. Het voltrekken van het vonnis is een uiting van het Amerikaansch kapitalis me, van de groote geldkapitalisten in Amerika. Deze mededoogenlooze regeer ders drukten hun stempel op deze rechtspleging. Hun wil wilden zij wet doen zijn, ook al was die wet dan on recht De geldmagnaten in Amerika zet ten de zaak door. Echter de zaak is mede te bezien in een grooter verband. Ei- is een regiem over de wereld dat de Sacco's en de Vanzetti's gaat scheppen. In de leheele wereld staan de klassen fel tegenover elkander. Over de geheele wereld worden de tegenstellingen ver scherpt. Het gaat hard tegen hard. Van een mededoogen is geen sprake meer. Dat is de les van deze geschiedenis. In Nederland gaat men, zoo spr., ook meer en meer in de richting van klasse rechtspraak. Het is goed dat wij op dit alles voorbereid zijn. Wij moeten opge ven ons vertrouwen in de democratische instellingen in Nederland en ons gaan voorbereiden op een machtig verzet. Wij moeten ons meer gaan schrap zet ten. Anders, zeide spr., zijn wij weerloos overgeleverd aan die beulen, die ook in Nederland zitten. In de Sacco en Van- zetti-zaak had men een machtige uiting van protest. Toch de nederlaag volgde. Dit moet ons tot nadenken brengen over de eigen kracht. Hoe kwam het dat de nederlaag volgde? Door dat de massa nog niet groot genoeg was om dergelijke beulen schrik aan te jagen. De massa was ook niet genoeg georganiseerd was er dan een éénheid van wil. Indien er een algemeene staking was gekomen dan waren die beulen wel tot zwijgen gekomen. Maar de vakbeweging over de geheele wereld is te veel verdeeld. Door die verdeeldheid komt een gedeelte van het bloed van Sacco en Vanzetti ook over onze hoofden. Eenheid is noodig. Maar door onze domheid en lamlendigheid is die er niet. Dat legt de plicht op te peinzen hoe tot éénheid te komen, een eenheid in de arbeidersklasse en een eenheid in de organisatie om tegen een dergelijke wil- debeestenbende een macht te vormen die hen dan zal doen terugdeinzen. Zoo min als elders is hier te lande die een heid. Het Volk trok nu de conclusie dat de zaak Sacco en Vanzetti leert dat de sociaal-democraten nimmer met commu nisten of anarchisten kunnen samenwer ken. Is dat niet treurig? Dit doet con- cludeeren dat de soc.-dem. samengaan met de beulen van Sacco en Vanzetti Dat is de consequentie. (Applaus), De eenheid is noodig, betoogde spr. voorts, zullen wij nog niet meer neder lagen leiden. Het gaat in de richting van een nieuwen oorlog. Als wij door gaan, zooals wij tot heden deden, en er geen eenheid komt. dan zal het nog veel minder gelukken 't komende bloed bad tegen te houden als dat liet ons is gelukt nu niet de nederlaag te lijden. Steeds moeten wij peinzen en nadenken hoe wij het oorlogsgevaar kunnen af wenden. Onze kracht dienen wü ster ker te maken. Uit het proces Sacco en Vanzefcli dienen wij de noodige lessen te trekken. Aan het einde zijner toespraak kwam spr. op de toestanden in Indië. In In donesië is een onderdrukking, die die in Amerika nog verre overtreft, zeide spr. Velen worden daar gevangen geno men die geheel onschuldig zijn. Bewe zen kan niet worden dat de menschen aan een opstandige beweging hebben deelgenomen. En toch worden ze naar Nieuw Guinea verbannen. Hier treedt men zoo op met dezelfde wreedheid en harteloosheid als de beulen van Sacco en Vanzetti. De herdenking van de nederlaag die wU nu leden is: te bedenken dat wat het lot van Sacco en Vanzetti is ge worden ook het onze kan worden, be sloot spr. Vormen wij daarom een macht zoodat wij ons kunnen verzetten. Dan eeren wij de nagedachtenis van Sacco en •Vanzetti. De heer Joh. van der Eijnde, de twee de spreker, herinnerde aan de wreedheid der middeleeuwen en wijdde uit over de rechtspraak zeggende, dat, zonder geld, thans geen rechtspraak is te wachten. Voorts deed hij opmerken dat de recht spraak ln handen van gewetenlooze lie den kan komen. Daarna kwam hij op de zaak van Sacco en Vanzetti. Hij schilderde daarbij al het leed en de pij niging die beiden hebben doorgemaakt door de onzekerheid over hun lot, en hoe zij telkenmale moesten hooren dat hun gevangenhouding was verlengd. De tra gedie van de zaak is, aldus spr., dat bei den doodgemarteld zijn op een manier als zelden is gebeurd. Het is een won der dat die mannen niet krankzinnig zijn geworden. Zóó werden ze behan deld. Allen wekte spr. op na te gaan of hier sprake is van een gerechtelijken moord of van een dwaling, nadat hij nog voor af enkele bijzonderheden van de zaak had medegedeeld. Spr. deelde mede dat in New-York een congres zal worden gehouden waarop de vraag aan de orde zal komen of Sacco en Vanzetti al dan niet schuldig waren. Bedoeling van dat congres is aan te toonen dat ze onschuldig waren. De conclusie die spr. uit de zaak trok is dat men door moordenaars kan worden geregeerd. In het verdere gedeelte zijner rede, trok spr. van leer tegen de groote pers die. volgens hem allerlei gruwelen die in Bulgarije, zijn gebeurd en die de anar chisten mededeelden verzwijgt, zoo ver klaarde hij. Aan het slot van zijn toe spraak zeide spr. dat er slechts één plicht is en wel deze om anti-kapitalis ten te worden en te vechten tegen alle onrecht in de kapitalistische maatschap pij en voor het socialisme. Geen ver trouwen moeten wij in de democratie hebben, eindigde spr. Maar alleen in ons zei ven. De vergadering ging daarna uiteen. Rustig keerden de meetinggangers naar huis. Een optocht werd er niet gehou den. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. HET BROKKENHUIS. Dringend hulp gevraagd. Het bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging dat gelijk bekend is reeds eeni ge jaren met succes pogingen in het werk stelt om noodlijdende en hulpbe hoevende gezinnen van kleeding, schoei sel, beddegoed, meubilair enz te voorzien en behoudens de maanden Juni, Juli en Augustus iedere week aan vele arme ge zinnen steun verstrekt, hoopt eerstdaags hiermede weder een aanvang te kunnen maken, daar gebleken is, dat de nood in vele gezinnen nog zeer nijpend is. Tengevolge van de nog steeds heer- schende werkloosheid en het vooruit zicht dat hierin niet spoedig verbete ring zal komen, zien vele gezinnen met angst en zorg den komenden winter te gemoet. Veelal ontbreekt zelfs het aller- noodigste en is het met kleeding, onder goed en beddegoed allertreurigst gesteld. Hierin eenige verbetering te brengen is het doel dat het bestuur zich voor oogen heeft gesteld. Het meent even als de vorige jaren weder op de sympa- tie en steun van de ingezetenen van Haarlem en omstreken te mogen reke nen, want zonder dez: hulp is dit lief dadigheidswerk niet uit te voeren, daar de Vereeniging, die neutraal is, geen steun uit de openbare kas geniet. Reeds thans ontving het bestuur vele aanvragen om hulp waarbij gezinnen zijn, die meer dan een jaar met werk loosheid hebben te kampen en gedu rende dien tijd van een kleine ondersteu ning hebben moeten leven. Dat hier de nood hoog is gestegen, laat zich begrijpen. Aangezien het ma gazijn thans zoo goed als uitgeput is, hoopt en verwacht het bestuur dat ve len spoedig de vereeniging zullen ge denken met een of ander pakje klee ding, schoeisel of iets dergelijks. Alle goederen en voorwerpen zijn welkom en worden dankbaar aanvaard.Stelt ons nu eens niet teleur, doch zendt ons spoedig uwe gave, opdat ons magazijn nu eens heerlijk gevuld worde. Natuur lijk zijn giften in geld ook hartelijk wel kom, daar het in de bedoeling ligt, zoo de geldmiddelen zulks gedoogen, even als het vorige jaar weer een partij nieu we goederen en dekens aan te koopen, om de gezinnen toch maar zoo goed mo gelijk te kunnen helpen. Voorts kan men de Vereeniging steunen door zich op te geven voor het lidmaatschap dat minimum slechts f 1.per jaar bedraagt. Gaarne worden hiervoor opga ven ingewacht bij den penningmeester, den heer P. J. Mulder, Jansweg 39. Haarlem. Wiel helpt óns aan een ledikant met toebehooren voor een zeer arm gezin, waarvan de vader wegens ziekte niet meer voor zioh en de zijnen kan zor gen? Wie aan een heerencostuum voor 'n net persoon, die eerstdaags in een be trekking gaat, doch bijna geen kleeren heeft? De adressen voor het afhalen der goe deren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Donkere Spaarne 34 en Tel.: voor Haarlem onder nrs. 12700 en 12998 en voor Bloemendaal on der no. 22115. Voorts is zuster Schouten, St.-Elisabethsgasthuis gaarne bereid giften en goederen voor het goede doel HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS. Arendskerk passeerde 25 Aug. Suez, Rotterdam naar Brisbane. Amazone 24 Aug. 'te New-York van West-Indlë. Baralt 23 Aug. te Cristobal. Breda 24 Aug. van Curasao naar Europa. Bovenkerk 25 Aug. te Colombo, Rot terdam naar Calcutta. Burgerdijk 26 Aug. v.m. te Rotterdam van New-York. Binnendijk passeerde 25 Aug. Scilly, Boston naar Rotterdam. Djambi 25 Aug. te New-York van Ba tavia. Delfland 25 Aug. van Amsterdam n. W.-Afrika. Flandria 25 Aug. van Las Palmas, Am sterdam naar Buenos Ayres. Gelrïa 25 Aug. n.m. 9 u. van Bergen. Ganymedes 27 Aug. te Greenock ver wacht, Macoris n. Amsterdam. Hoogkerk 26 Aug. te Antwerpen van Hamburg. Indrapoera 26 Aug. v.m. 9 u. te Mar seille, Batavia naar Rotterdam. Jason 24 Aug te Antofagasta van Am sterdam. Kennemerland passeerde 26 Aug. Vlis- singen, Amsterdam naar Antwerpen. Koudekerk passeerde 26 Aug. Perim, Rotterdam naar Bombay. Kambangan 26 Aug. te Amsterdam v. Java. Kangean 25 Aug. van New-York naar Java. Leerdam 25 Aug. 's middags 2 u. te Antwerpen, Rotterdam naar New Or leans. Madoera 25 Aug. van Suez, Rotterdam naar Japan. Patria 25 Aug. van Belawan, Rotter dam naar Java. Prinses Juliana passeerde 24 Aug. Sa- gres, Batavia naar Amsterdam. Rotti 26 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. Sommelsdijk passeerde 24 Aug. Gi braltar, Bombay naar Rotterdam. Sumatra passeerde 25 Aug. Perim, Beira naar Rotterdam. Springfontein 26 Aug. te Antwerpen, Beira naar Rotterdam. Tosari 24 Aug. van Singapore, Bata via naar Rotterdam. Tjimanoek 24 Aug. van Shanghai naar Dairen. Texel, 25 Aug. te Freetown, W.-Afrika naar Amsterdam. Venezuela 25 Aug. van Curasao naar P. Cabello. Vlieland. 1 Sept. te Havre verwacht. W.-Afrika naar Amsterdam. Vechtdfjk 24 Aug. te Port. Said, New York naar Java. ger een paar malen vcoordeeld werd» drie maanden gevangenisstraf opgelegd- De veroordeelde kwam van dit vonnis bij het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep. Hij betuigde zijn spijt over het voorgevallene; hij had destijds een glaasje bier op, was driftig gewor den, had den winkelier bij den schouder, niet bij de keel gegrepen en heen en. weer geschud. Zijn drift was opgewekt, omdat de winkelier zou gezegd hebben: „aan dronken, menschen verkoop ik niet". Dat deze uitlating gebezigd is, werd evenwel niet bevestigd door jonge lieden die zich tijdens het gebeurde in den winkel hadden bevonden. Ook deelde de verdachte mede, dat hij na het gebeurde geen cafés meer be zocht en zich vier weken geleden ais geheel-onthouder heeft aangesloten. Met het oog op zijn gezin hij is ge huwd en heeft drie kinderen ver zocht hij een voorwaardelijke veroordee ling. De advocaat-generaal mr. baron Van. Harinxma thoe Slooten zeide in zijn re quisitoir, dat het rapport, dat het Le ger des Heils omtrent dezen verdachte uitbracht, hem aanleiding geeft, het nog eens met hem te probeeren, ook omdat de mishandelde en diens echtgenoote niet wenschen, dat hij in de gevangenis komt. Spreker vroeg vernietiging van. het vonnis en opnieuw rechtdoende, ver- cordeeling tot drie maanden gevange nisstraf, doch voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde, dat hij geduren de den proeftijd van drie jaren lid zal blijven van een geheelonthoudersver- eeniging te Weesp en zich onder toezicht stellen van het Leger des Heils. DE MOORD TE OVERSCHIE. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. De Hooge Raad heeft heden verwor pen het cassatie-beroep van den negen tien-jarigen man, die door het gerechts hof te 's Grarenhage wegens diefstal, poging tot diefstal en doodslag op een der gebr. Hoogerbrugge te Overschii gepleegd in den nacht van 16 op 17 Mei 1926, is veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam waarbij verdachte twaalf jaren gevan genisstraf waren opgelegd. EEN SCHEERMES EEN VERBODEN WAPEN? Voor den pl.verv. kantonrechter te Bergen op Zoom, Mr. v. Hasselt, is deze vraag aan de orde gekomen. Eenige marechaussees te Steenbergen hadden zekeren S. uit Heijningen be keurd en hem deswege een bon uitge reikt. Tot voor de marechaussee-kazerne hadden vrienden van S. het gewaagd de politiemannen te volgen, die nu plotse ling S. verzochten mee naar binnen te gaan, waar by fouilleering bleek, dat S. een scheermes bij zich had, waar op een nieuw verbaal volgde, nu wegens het dragen van een verboden wapen. Het O.M. waargenomen door mr. Nooren, verklaarde lang in beraad te zijn geweest of hij deze zaak wel ter behandeling zou "hebben voor te dra gen en besloot hiertoe tenslotte, opdat beslissend zou kunnen worden uitge maakt of een scheermes wel tot de verboden wapens wordt gerekend in den zin der wet. De Memorie van Toelichting tot de betreffende wet zegt, dat het in de be doeling der wet is, dat er niet onder vallen, voorwerpen voor dagelijksch ge bruik. En volgens spr.'s oordeel behoort het scheermes hiertoe. Het O.M. eischte dan ook op grond van een en ander ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter verklaarde nader uitspraak in deze te zullen doen. LAFFE MISHANDELING. EEN MILD REQUISITOIR. In den namiddag van 11 Juli van het vorige jaar kwam een man een snoep winkeltje te Weesp binnen. Hil was on der den invloed van drank en vroeg aan den 76-jarigen winkelier, die achter de toonbank zat, een suikerpopje voor het jongetje dat hij bij zich had, maar, dus voegde hij er bij, „geld heb ik niet, want ik heb mijn portemonnaie niet bij mij". De winkelier echter weigerde de waar af te leveren zonder betaling, waarop de klant onder de woorden: „wat ver trouw je me niet!" om de toonbank heen liep, op den bejaarden nian afstoof, hem met beide handen bij het hoofd en de' keel vatte, heen en weer schudde en achterover drukte, zoodat hij met het hoofd tegen de uitstalkast stootte. Voor deze laffe mishandeling heeft de politierechter te Amsterdam op Decem ber 1,1, den 35-jarigen dader, die vroe- CORRUPTTE IN DE GASINDUSTRIE? De Volkskrant schrijft: „Daar zijn de laatste week ontstellen de publlieke aanklachten gericht tegen bestaande en naar het sohijnt zeer ver doorgewoekerde corruptieve (omkoope- rij) practyken in de wereld der direc teuren van gasfabrieken. Bij de levering van gasmeters, ovens en ander materiaal zou het namelijk vrijwel gebruikelijk zijn 10 a 20 procent van den kostprijs den directeur als een soort douceurtje toe te stoppen met het gevolg dat het daartoe noodige be drag op den prijs wordt gglegd en dus den gemeenten in rekening wordt ge- braöht. Dit gebruik zou reeds jaren bestaan, en zelfs de meest-bekende gasmeterfa- brikanten als Wilson in Den Haag en de Dordtsche gasmeterfabriek zouden dit systeem toepassen, de één daartoe waarschijnlijk door den ander min of meer gedwongen. Het gebruik is bekend geworden door de klachten van den heer Van der Stel, den wegens fraude ontslagen vroegeren directeur van de thans opgeheven gas fabriek der eveneens opgeheven gemeen te Schoten. Rondom het ontslag van dien mijn heer Van der Stel is eenige jaren gele den heel wat stof opgejaagd, maar nu men hem op grond van zijn verleden bij directie-benoemingen aan gasfabrie ken blijft passeeren, gaat hij wraak ne men en zoo schreef hij een brief aan het gemeentebestuur van Beverwijk, met de mededeeling dat zijn benoemde mede sollicitant óók giften van fabrikanten had aangenomen. Daar is heel veel, op gevolgd, zelfs de vereeniging van gasdirecteuren zou geblameerd zijn door haar pogingen al thans van een van haar bestuursleden om den heer Van der Stel met geld den mond te stoppen en al dat moois meer. Intusschen is deze kwestie in han den der justitie gekomen, zoodat de schermen nu wel opgetrokken zullen worden en publiek blijken zal, wat er nu eigenlijk precies aan de hand is ge weest. Het verdient aanbeveling dit verder af te wachten en óók dat 't mes er zonder aanzien des persoons wordt ingezet, want gebruiken als deze moeten spe ciaal in het overheidsbedrijf met wor tel en tak worden uitgeroeid. Anderzijds vreezen wij echter, dat er nogal wat uit te roeien zal zijn, ofschoon zulke dingen niet alleen in overheidsbe- drijven voorkomen men denke b.v. akn het z.g. „opzetjes"-systeem, dat in de wereld der bouwondernemers werd toegepast maar daar in elk geval minder dan elders geduld mag worden. In dit verband is voorts ook veel zeggend een opmerking in de „Neder landsche Werkgever" van deze week, die zegt dat ook de Nederlandsche nij verheid met dit geknoei schade lijdt, dat niet alleen enkele firma's ervan pro- fiteeren ten vkoste van hun concurren ten, móar, wordt er bij gezegd, dat voor al buitenlandsche firma's op dit punt minder scrupuleus (nauwgezet) plegen te zijn, en met dit corruptief middel op groote schaal werken bij levering aan openbare lichamen. Dit is van genoemd werkgevers-or gaan zoo maar geen losse bewering, maar het zegt uitdrukkelijk ervan over tuigd te zijn. En als dit werkelijk zoo is. komt de medeplichtigheid der Nederlandsche fa brikanten van gasmeters etc allicht meer of minder in het licht eener ge dwongen wandaad uit zelfverdediging te staan en vale de volle zwaarte van het euvel terug op de gasdirecteuren en eventueele andere hoofdambtenaren. Deze mededeeling van het werkgevers orgaan verhoogt nog de beteekenis 'der: kwestie wijl ze zoo in het algemeen as gesteld en niet alleen het gasbedrijf bedoelt. Zij heeft het karakter van een alge meene beschuldiging aan de buitenland sche firma's en dan dringt zich nog iets anders op den voorgrond. Dan vragen wij óns namelijk af, of er misschien ook causaal (oorzakelijk) verband bestaat tusschen dit scort cor ruptieve practijken van buitenlandsche firma's, en de 'hardnekkigheid waar mede tal van gemeentelijke en andere overh.idscolleges aan producten van buitenlandsche industrie de voorkeur blijven geven boven die van onze eigen nijverheid? Wy stellen de vraag' zonder meer, maar ze kan bijdragen tot de overtui ging, dat het hoogst-noodzakelijk is een grondig onderzoek in te stellen, en alles te doen om soortgelijke misbruiken uit te roeien. 't Schynt hoog tijd wordenl"-

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11