STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES HAAJtLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 AUG. 192? NOG STEEDS: CORRUPTIE IN HET GASBEDRIJF. De sollicitatie te Beverwijk. Ui Het Volk van Zaterdagavond vin den vrij beschouwingen van den heer W. F. Veerman, te Apeldoorn, rechts kundig adviseur van den heer Van der Stel. wy ontleenen daaraan het volgende: Door de heeren van Goor en van Hoeven is medegedeeld, dat zy hun sollicitatie te Beverwijk introkken ge heel onafhankelijk van het optreden van den heer Van der Stel. Ik wee; uit den aard der zaak niet welke in nerlijke roerselen deze heeren tot hun handelingen hebben bewogen. Ik kan slechts mededeelen wat ik weet en dit is het navolgende. De» heer Payens was in Beverwijk af gekeurd, zoodat er weer een vacature was en er was een zekere strooming te Beverwijk, althans naar de meening van den heer Van der Stel. dat men hem in deze vacature hetzij tijdelijk, hetzij voor vast, wenschte te benoemen. Wanneer dit geschiedde, werd herstel hl zijn lidmaatschap van de Vereeni- ging gemakkelijk gemaakt en werd geen verdere schade door hem geleden. Het belang van de Ver. van Gas directeuren was dus hem by zijn sol licitatie zóóveel mogelijk te ondersteu nen. Om dit te bewerken had een conferentie plaats op de gasfabriek te Utrecht, tusschen den heer Bruinwold Riedel, aen heer Van der Stel en mij, waarbij ik den heer Bruinwold Riedel er op wees, dat het in het belang van de Ver. van Gasdirecteuren was dat de heer Van der Stel weer benoemd zou worden tot directeur van een gasfa briek, omdat daardoor weer rust kon worden verkregen, daar dan het belang van den heer Van der Stel bij verdere actie verviel. Ik verzocht daarom den heer Bruin wold Riedel zijn invloed te willen aan wenden dat de andere sollicitanten hun •oliicitatie introkken. Hoewel de heer Bruinwold Riedel aanvankelijk meende daarop geen in vloed te kunnen oefenen, erkende hy in den loop van het onderhoud dat de benoeming van den heer Van der Stel de zaak tot een voor alle partyen gunstige oplossing zou brengen. Hij tele foneerde toen in ons bijzijn intercom munaal met den heer Vader, directeur van de gasfabriek te Zaandam, die op trad als adviseur van het gasbedrijf te Beverwijk en deelde aan den heer Vader mede, dat ook hy het gewenscht vond dat de heeren Van Goor en Van Hoe ven hun sollicitatie introkken. De heer Vader scheen daar ook de wenschelyk- heid van in te zien, hoewel ik natuur lijk niet hoorde wat de heer Vader antwoordde. Een paar dagen daarna las ik in de krant dat de heeren Van Goor en Van Hoeven hun sollicitaties hadden inge trokken. Dit zijn feiten, en commentaar daar op. acht ik ook overbodig. Voorcs nog dit uit deze beschouwin gen: „De Ned. Werkgever" meent uit al het voorgevallene te moeten conclu- deeren dat het Overheidsbedrijf niet hooger staat dan het particuliere. Ik kan deze gevolgtrekking niet maken en wanneer de Ver. van Gasdirecteuren u de beschikking zou willen geven over haar materiaal, zou het tegendeel ge makkelijk zijn aan te toonen. Ik wil één geval met name noemen. De gemeente Haarlem had indertijd of heeft nog aan haar gasbedrijf een eigen reparatie-inrichting. Indertijd is door de Afd. Noord en West van de Ver. van Gasdirecteuren in Nederland een enquête ingesteld hoe de verhouding was van de uitkomsten van dit en het particuliere bedrijf en men kwam tot het verrassende resul taat dat de werkplaats te Haarlem de reparaties 40 pCt. goedkooper deed dan het particuliere bedrijf. De heeren van het toenmalige bestuur van de Afd. Noord en West keken elkaar eens be- teekenisvol aan en lieten de zaak zoo als ze was, waarschijnlijk niet geheel en al onbekend met de oorzaken van dit enorme verschik Wanneer op kleine re paraties een zoodanig'verschil mogelijk is, ligt het voor de hand dat dit nog meer geldt voor het meer omvattende deel van bedrijf, maar bij het over heidsbedrijf komen cabaretavonden in Trianon, die f 1200 kosten met den aan kleve van dien, niet voor. Toch wijst het gebeurde in de gas- industrie op een belangrijke fout in de bedrijfspolitiek van onze overheidsbe drijven, doch niet in den zin als door „de Ned. Werkgever" bedoeld. Uit het gebeurde is wel komen vast te staan dat het verkeerd is alle macht in handen te leggen van een bedrijfs directie. De vakvereenigingen hebben tot in den treure betoogd, de noorzakelijk heid van medezeggingschap der arbei ders en wel in dien zin. dat de Dienst commissies zich niet uitsluitend bepalen moesten tot het behandelen van de ar beidsvoorwaarden en wat daar onmid dellijk mee verband houdt, doch dat zij ook mee moeten praten over het bedrijf zelf en over de te voeren bedrijfspoli tiek. Zoo ooit, dan hebben de corruptie gevallen thans dit vraagstuk actueel gemaakt en aan de vakvereenigingen zij bescheiden in overweging gegeven hieraan hun aandacht te wijden. VEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. HET AANTAL VERASSCHINGEN. Aan het verslag over 1926 van de Ver- eeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding is het volgende ontleend: Het aantal crematie-aanvragen be droeg over het afgèloopen jaar 320. Er werden twee aanvragen ingetrokken zonder opgave van redenen, zoodat 318 verasschingen plaats vonden, d.z. 56 meer dan in 1925. Het niet geheel in orde zijn der ver- eischte documenten was oorzaak, dat 8' maal voor den invoer in den oven van het stoffelijk overschot, proces-verbaal moest worden opgemaakt. Slechts in één geval kon daardoor de verassching eerst den volgenden dag plaats vinden. Alle overige crematies hadden op den dag van de uitvaartplechtigheid plaats. De goedkeuring van de crematiedocu menten moest 2 maal aan den Officier- van Justitie te Haarlem worden ge vraagd. Beide keeren werd het fiat tót crematie verleend. KONINGINNEDAG. WIJZIGING IN DEN POSTDIENST. De Directeur van het postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin ou 31 Augustus .as de volgen de wijziginug in de uitvoering van den dienst zullen worden gebracht. Ie. De 3de briefpostbestelling vooi het hoofdkantoor en voor de bijkantoren Heemstede en Santpoort-station, als mede de 2de briefpostbestelling in de buitenwijken en de avcndbestelling voor het huippostkantoor te Spaarndam ver vallen. 2e. Het ttijdstip van uitgaan van de 2e briefpostbestelling wordt op 15.15 be paald. 3e. De 2de pakketpostbestelling ver valt. De ochtendpakketpostbestelling zal ten 9.30 aanvangen. •ie. De '3de en 4e buslichting ver vallen. Het kantoor zal voorts voor den post cheque- en girodienst gesloten zyn. be halve voor het aannemen van stortin gen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en het uit betalen van chèques, waavan de advie zen zyn voozien van «Spoedbehande ling". Tevens zal het kantoor gesloten zijn voor de behandeling van quitantiën, als mede voor de distributie van pasmunt. Overigens wordt het kantoor ten 14 ure gesloten, behoudens dat voor de busrechthouders gelegenheid tot afhalen blyft bestaan. OR AN JE - VEREENIGING TE SCHOTEN. Het bestuur dor Oranje-vereenlging te Schoten deelt mede, dat de Zaterdag gehouden collecte heeft opgebracht 134 gulden. REPETITIE VOOR DE AUBADE. Maandagmiddag op het Doelenveld. Onder geleide hunner onderwijzers zijn ongeveer 1800 kinderen er heen ge trokken, om te repeteeren voor de aubade van as. Woensdag: Koningin nedag. Het zal nu eens geprobeerd worden zonder muzikale begeleiding en op de repetities wordt dus nu ook alleen de toon aangegeven door één cornet a piston. Vanmiddag komen alle kinde ren die 1800 vormen maar de helft van de jeugdige zangeressen en zan gers en dan zullen er vier zulke in strumenten in werking worden gesteld voor de toon-aangeving. Maar overigens: géén muziek. Alles moet geschieden volgens de aan wijzing van die korte stevige figuur, dien meneer met den dirigeerstaf. den .scheepsroeper" en de groote snorren, die daar hoog boven de kinderen troont op de vóór de stoep van de Doelenzaal geplaatste stellage. En de stellage is stevig want die me meneer Jjn de Nobel, de leider van de aubade, heeft veel temperament en hij stampt soms ongemakkelijk hard op den vloer van zijn „katheder P' Hij is kort en bevelend in zijn op tredenProbeer het eens anders met 1800, vanmiddag 3600 misschien 3700 van die jeugdige gasten! Als het niet goed gaat slaat hij met z"n stokje een roffel op den rand van zijn dirigeer-gestoelte en dan geeft hij door den scheepsroeper zijn standjes en zijn aanwijzingen. Wie nu hieruit zou afleiden dat die meneer De Nobel een bullebak is, heeft het mis, want hij gooit er ook wel een grapje doorheen en de jongens hebben pret als hij, nadat het Wilhelmus ge zongen is, zegt: „Ik doe er mijn jasje by uit!" en later niet minder als zyn boord en zijn das ook al naar lager sphéren moeten verhuizen, waar ze zooling in bewaring blijven. Maar hij weet als ras-onderwijzer, dat hij met zoetsappigheid en met weifelend op treden bij 'n kleine vierduizend woelige kinderen niets bereiken kan en als mu- zikaal-voelend man kan hij geen grove fouten door de vingers zien. Er wordt aardig gezongen. Natuurlijk zijn de liederen van te voren op de scholen ingestudeerd en even natuurlijk gaat alles nog niet ge smeerd: er zijn kinderen die de „woor den" nog niet kennen en die kijken dan te veel op hun oranjebiljetten waar de te zingen liederen op gedrukt staan, er zijn anderen die achterblijven, maar dan stampt de heer De Nobel en hij neemt zijn scheepsroeper en zegt het den schuldigen, kort en ferm, dat dat andere moet gaan, op de laatste repetitie en op Woensdagmorgen! Jammer, dat vele kinderen het waren er Maandagmiddag tusschen de 30 en 40 het van de warmte wat te pakken krijgen. (Het Augustuszonnetje schijnt onbarmhartig op het Doelen veld!) Want dit loopen van de „patiëntjes" naar de Doelenzaal, waar ze dadelijk door leden van den Onge- vallenglienst in behandeling worden ge nomen. leidt de andere kinderen na tuurlijk zeer af. Toch is dit repeteeren buiten beter dan in de zaal. waar het eerst geschiedde. De atmospheer ,moet daar toen niet te harden zijn geweest. Van geen der kinderen was Maan dagmiddag de ongesteldheid van ern- stigen aard; zij klaagden allen over duizeligheid en onpasselijkheid, maar gevallen van „flauw-vallen" kwamen niet voor. En juist daarover hoorden wij de laatste jaren nog al klachten. Het was trouwens Maandag op het Doelenveld wèl warm, maar toch waarlijk niet be nauwd. Alle ongesteld geworden kinderen konden dan ook na afloop van de repe titie, die maar een goed half uur duur de, weer zonder bezwaar huiswaarts' keeren. PERSONALIA- Onder de candidaten voor de ver kiezing van leden van het bestuur van het Nationaal Arbeiderssecretariaat ko men voor de heeren D. Lousberg er. J. C. G. A. Roest, beiden van Haar lem. FOKKERIJ VAN ZILVERVOSSEN. Te Den Haag is opgericht de Eerste Nederlandsche Fokkerij yan zilvervos sen met een kapitaal van 150 000 waarvan reeds een goed deel bijeen is. Men heeft reeds een terrein achter Oud- Rosenburg. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 986 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Wanneer je ontdekt dat een van de kinderen met een tijdschrift heeft gespeeld, juist op de plaats waar je geliefde vervolgverhaal begint. fNadrulc verboden.) VOETBALVEREENIGING „VOOR ONS GENOEGEN", De Voetbalvereeniging „Voor Ons Ge noegen" vierde Zaterdagavond haar vier jarig bestaan met een feestavond in het gebouw „Olympia". Er heerschte een genoegelijke stem ming en het aantal feestvierders was buitengewoon groot. Allen werden bij het betreden van de feestzaal door een vriendelijke hand met bloemen getooid. Te ongeveer 9 uur opende de voorzit ter der vereeniging, de heer C. Koning, den avond met een kort woord, waarin hij de aandacht vestigde op eenige mooie prestaties van de club; o.a. werd door het eerste elftal het kampioenschap in de 2e afdeeling behaald. Hierna was het woord aan den humo rist, den heer Leo Peelen, die echter nog niet dadelijk zijn rol van humorist ging vervuilen, maar eerst de gelukwenschen van een sportbroeder, die zich vooral met krachtsport bezighoudt <wy verna men dat de heer G. Schoffer bedoeld werd), overbracht, welke gelukwenschen gepaard gingen met een bloemenhulde, waarvoor de voorzitter hartelijk dank zegde. Twee dames voerden verdei' nog het woord namens de donateurs en dona trices. Ook zij gewaagden van de behaal de successen, spraken haar beste wen- schen uit voor de toekomst der vereeni ging. boden het bestuur een zilveren be ker aan en vereerden de vereeniging ver der eenige artistiek gewerkte miniatuur- voetballen met toepasselijke Inscriptie, om te dragen als insigne. Namens het bestuur werd hartelijken dank betuigd voor deze verrassende at tenties. Verder was de avond aan de vroolijk- heid gewijd; de goede stemming steeg met de minuut. Natuurlijk werd er veel gedanst in de zijzaal; „The Palace Jazz" zorgde onder leiding van den heer J. Monnikendam voor goede dansmuziek. En verder kreeg de humorist de heer Peelen, met ver schillende liedjes en voordrachten al heel spoedig de lachers op zijn hand. Mej. Schreuders en de heer Okkerman zongen een apachenlied en het refrein van het clublied, dat in het programma afgedrukt stond, werd door allen on der leiding van mej. Koning uit volle borst meegezongen. Voorts werd nog een tombola gehouden waarvoor wij tal van fraaie prijzen ge reed zagen staan. Er mag dus van een welgeslaagden feestavond gesproken worden. Tot laat zal de vreugde wel geduurd hebben. VOORDRACHT-AVONDEN LEO STRAUSS. Men schrijft ons: Het is bekend, dat wy in onzen stad genoot den heer Leo Strauss, leeraar aan het Kennemer Lyceum, een voor- treffelilk declamator bezitten, die in verschillende plaatsen van ons vader land reeds veel heeft gedaan om het pu bliek nader te brengen tot de Neder landsche en buitenlandsche letteren. Met erkentelijkheid vernemen wij. dat de heer Strauss, die in besloten kring ook hier reeds een enkele maal een proeve van zijn begaafdheid mocht ge ven. '.thans het publie^ uit Haarlem en omstreken in dc gelegenheid zal snellen, van zijn voordrachtkunst te genieten. Gedurende drie avonden in de maanden October. November en December zal hij voordragen uit de werken van Sha kespeare. Lessing. Goethe, Schiller. Hei ne. Multatuli, Von Wildenbruch. Vod Hofmannsthal, Rich. Beer—Hofmaan, Jacob Israel de Haan, Wildgans, Gone- mami en Leacock. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Pot, Tugelastraat 14, bontje van kinderjas; K. Bakker, Frans Halsstr. 39 rood, bankbiljet; Kroonsberg, Joh. van Vlietstraat 77, bankbiljet; J. C. J. Schol te, Schotersingel hoek Jan Steen straat, jongenscape; L. M. v. Mee ren, Wouwermanstraat 11 rood, zilveren col lier. N.v.d. Aa, Donker Spaarne 56 post duif no. 6083634 België; F. H. v. Kips hagen, Kloosterstraat 28, contra ge wicht: A. Mulder, Klarenbeekstraat 35 rood. zwart hondje; C. Springveld, Lelie straat 42, grijze heerenhoed; Kennel Fauna, Parklaan: herdershond, ge bracht door Ba!, Zijlweg 31 Overveen, zwartwitte kat, gebracht door Linde man. Leidschestraat 20b; zwartwitte kat. gebracht door v. Leeuwen, Cheribon- straat 14; P. J. Koppen, Julianalaan 292. gabardine jas; A. J. Witte. Harmen- jansweg lllrd., Jongens regenjas; J. Willemse. Dicderikstraat 21 gabardine mantel; P. A. Groen,, Julianapark 6, rijbewijs t.n. van J. v. d. Aar; Bureau van Politie. Smedestraat, rijwielbelas- tingmerk; A. Hofstee, Cronjestraat 75 rood, sok met kaartje sajet; J. de Goede Magdalenastraat 9a. Lipssleutel; P. J. Uventhoven, Zwaardstraat 11, taschje met portemonnale. H. Figee, Rozenprieelstraat 1. bad pak en handdoek; E. Jansen, Spiegel straat 31, twee bankbiljetten; Bur. van politie, Smedestraat, mantelceintuur; Mej. Bosma, Paus Leostraat 2, ceintuur van gummi-mantel; P. de Gier, Oran jeboomstraat 122, dop- van auto-benzine tank; J. v. d. .Gevel, Wagenstraat 13, Lisse, gouden heerenhorlogeketting: Bu- rea uvan politie, Smedestraat, paar bruine handschoenen; G. Deutekom. Zo mer vaart 87, fox-terrier; Kennel Fauna Parklaan: herdershond, gebracht door Borstlap, J. v. Vlietweg 92, herdershond gebracht door Heerschop, Brouwersplein 42; herdershond gebracht door grijze kat, gebracht door Blom, Korte Heerenvest 51; zwartwitte kat, gebracht door Karreman, Joubertstraat 51; J. v. Molen. Pres. Steynstraat 36. lorgnet étui; Verhoog. Schoterweg 45, paraplue; J. J. Erdsieck, Schermerstraat 15 zw„ portemonnaie; A. Wagenmaker, H. Mulierstraat 96. rijwielbelastingmerk in étui; P. Bierne, Hofmeijeretraat 11, rij wielbelastingmerk in étui; A. Metz, Ba- kenessergracht 32, rijwielbelastingmerk en twee portretten; Tj. Keizer, van O. de Bruynstraat 178, rijwielbelastingmerk in étui; G. Schoonderbeek, Korte Hec- renstraat 3 zw„ groen kinderechoentje; G. Paardehaar, Soutmanstraat 36. zak mes en kniptang. Terug te bekomen bij: C. Seme. Wij de Geldeloozepad 29rd. armband: J. Koedam. Ceciliasteeg 4 rd, zilveren arm band; J. Makkes v. d. Deijl, Baljuws laan 19, badpak met handdoek; J. Boe kei, Hoogerwoerddw.straat 1, bril met zwarte randen; K. Kranendonk, Ver- spronckweg 74 beurs Jee met inhoud; Th. Kuijer, Rozensrtaat 51, étui met medailles; B. Wienk, Nagtzaamstraat 79, geldstuk; H. de Haan, Laan v. Rozen burg 19, Heemstede haarkam in étui; L. Drogendyk, Vrouwehekstraat 84. han ger van collier: G. H. Comet,, Rijks straatweg 13, heerenhorloge; P. Schreu- der, Schoterweg 114 zwart, weekkaart N. Z. H. T. M.: N. Stuifbergen, Assendel- verstraat 63, knipmes; Kennel .Fau na", Parklaan: zwarte kat,,, gebracht door Stolwijk, Korte Wijngaardstraat 4; zwartwitte kat, gebracht door .Prinsen Prinsen Bolwerk 54; J. Kluit, Gasthuis laan 111, lorgnet in étui; Bur. v. Politie, Smedestraat, knipmes; J. Olman, Tey- lerstraalt 74. pet; J. Bouckart, Slacht huisstraat lBrd, .parapluie-; J. v. d. Maurik, leidschestraat 92, heerenporte- mönnaie m. inn.; G. Visser Rijnstra ut 73, damespartemonnaie m. inh.; M. Kamp, Korte Annastraat 9, damespor- temonnaie; L. Weisz, Allans traat 61, portemonnaie; N. Bon, Cederstraat 4, rozenkrans in étui; C. v. d. Boogaard, 2de Zd. Polderstraat 3, rijwielbel. merk in étui; D. Nijssen, Schotervoetpad 7, rijwlelbel.merk in étui; Bur. v. Politie. Smedestraat, rekening t.n. van C. Heems kerk; J. v. Honschoten, Luitensteeg 15; regenjas; F. Geuskens, v. O. de BruiJn- straat 20, rywielbel.merk in étui G. Schaapman. Jacob Geelstraat 26, ry wielbel.merk in étui; D. Couwenhoven, Gen. Cronjéstraat 145 rood., rijwielbel.- merk in étui; Verputtè. Ie Vooruit gangstraat 125; sigarenkoker; 'A. Boe laart, Barbarossastraat 13, 2 Lipssleu- tels; T. v. Loon, A. L. Dyserinckstraat 70, kindervest. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. SIGAREN CIGARETTES SIfPFDIClIn TOT MAT,as PRIJZEN.-<^5? door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 43) Dorcas, trouw aan ..jonge meneer" ontkende beslist, dat het Johns stem kon zijn geweest, die ze gehoord had, en verklaarde vastbesloten, tegen alles in, dat het mr. Inglethorp geweest was, die zich met haar meesteres in het boudoir bevond. Een tamelijk droevige glimlach gleed over het gezicht van den gevange ne in de bank der beschuldigden. Hij wist maar al te goed, hoe nutteloos haar dappere verdediging zou zijn, daar het niet het doel van de verdediging was, dit punt te ontkennen. Mevrouw Cavendish kon natuurlijk niet opgeroe pen worden, om tegen haar echtgenoot te getuigen. Na verschillende vragen over andere zaken vroeg mr. Philips: „Herinnert u zich, dat er in de maand Juni van dit jaar een pakje van Park- son gekomen is voor mr. Lawrence Ca vendish?" Dorcas schudde het hoofd. „Ik herinner het me niet. meneer. Het kan zijn. maar menèer Lawrence was een gedeelte van Juni weg.' „In geval, dat er een pakje voor hem kwam, terwijl hij weg was, wat zou daar dan mee gebeuren?" „Het zou in zijn kamer gelegd wor den of hem nagezonden worden." „Door u?" „Neen, meneer, ik zou het op het ta feltje in de hall laten liggen. Miss Ho ward zou voor zoo iets zorgen." Evelyn Howard werd opgeroepen en, na over andere punten gehoord te zijn, over het pakje ondervraagd. „Herinner me niet. Er komen hoopen pakjes. Kan me geen bepaald herinne ren". „U weet niet, of het mr. Lawrence Cavendish naar Wales werd nagezonden of dat hem in zijn kamer gelegd is?" „Denk niet, dat het nagezonden is. Zou het me herinneren, als het zoo was". „Veronderstel, dat er een pakje kwam, aan mr. Lawrence geadresseerd, en het verdween later, zoudt u dan merken, dat het weg was?" „Neen. dat denk ik niet. Ik zou den ken. dat iemand het in bewaring had genomen". „Ik geloof, miss Howard, dat u het bent geweest, die dit stuk bruin papier gevonden heeft?" Hij hield hetzelfde stoffige papier omhoog, dat Poirot en ik in de huiska mer te Styles hadden bekeken. „Ja". „Hoe bent u er toe gekomen, daar naar te zoeken?" „De Belgische detective, die in de zaak gemoeid was, vroeg me er naar te zoe ken". „Waar hebt u het gevonden?" „Bovenop een een kast". .Bovenop de kast van den gevange ne?" „Ik ik geloof het wel". „Hebt u het niet zelf gevonden?" „Jawel". „Dan moet u weten, waar u het ge vonden hebt". „Ja, het lag op de kast van den ge vangene". „Dat is beter". Een bediende van Parkson, tooneel- costumiers, bevestigde, dat ze den 20en Juni aan mr. Lawrence Cavendish op zfjn verzoek een zwarten baard hadden gezonden. Die was per brief besteld, en er was een postbewijs ingesloten. Neen, ze hadden den brief niet bewaard. Alle bestellingen werden in hun boeken ge schreven. Ze hadden den baard, volgens opdracht, gezonden aan den heer La wrence Cavendish, Huize Styles." Sir Ernst Heavywether stond zenuw achtig op. „Wat was het adres van den afzen der?" „Huize Styles". „Hetzelfde adres, waarheen u het pak je zondt?" „Ja". „En de brief kwam vandaar?" „Ja". Als een roofdier viel Heavywether hem aan .Hoe weet u dat?" „Ik ik begrijp het niet". ..Hoe weet u. dat de brief van Styles kwam? Hebt u op het postmerk gelet?" „Neen maar „Ah. u hebt het postmerk niet gezien. En toch bevestigt u zoo vol vertrouwen, dat die van Styles kwam. Het kon dus evengoed een ander poststempel zijn geweest?" „J ja". „Dus de brief, hoewel geschreven op. postpapier met een hoofd, kan overal vandaan gepost zijn? Van Wales bij voorbeeld?" De getuige gaf toe. dat^zulks het ge val kon zijn en Sir Ernest gaf te ken nen dat hij tevreden was. Elisabeth Wells, tweede kamermeisje te Styles, verklaarde, dat ze zich' her innerde, nadat ze naar bed was gegaan, dat ze de voordeur gegrendeld had, in plaats van die op het nachtslot te doen, zooals mr. Inglethorp verzocht had. Ze was daarom naar beneden gegaan, om haar fout te herstellen. Daar ze een licht geluid gehoord had In den weste lijken vleugel, had zc bet heele portaal afgekeken en gezien dat mr. John Ca vendish aan de deur van mevrouw In glethorp geklopt had. Sir Ernest Heavywether maakte korte metten met haar en onder zijn onbarm hartig snauwen sprak ze zich hopeloos tegen en Sir Ernest ging weer zitten met een tevreden glimlach op zijn ge zicht. Na het getuigenis van Annie, wat betrof het kaarsvet op den vloer, en het zien van den gevangene, die de koffie naar het boudoir bracht, werd de zit ting verdaagd tot den volgenden dag. Toen we naar het huis gingen, sprak Mary Cavendish bitter over het open baar ministerie. „Die afschuwelijke man! Wat een net heeft hy om m'n armen John ge trokken! Hoe verdraaide hij ieder klein feit, totdat hij het liet schijnen, was het niet was". „Wel', zei ik troostend, „het zal mor gen juist andersom zyn". „Ja", zei ze peinzend; toen liet ze plotseling haar stem dalen. „Mr. Has tings. u denkt toch niet het kan toch Lawrence niet geweest zijn o, neen, dat kan niet!" Maar ik wist zelf ook niet, wat ik denken moest en zoodra ik alleen met Poirot was, vroeg ik hem, waar hij dacht dat Sir Ernest naar toe wilde. „Ah!" zei Poirot goedkeurend. „Dat is een knappe man, die Sir Ernest". „Denkt u, dat hij aan de schuld van Lawrence gelooft?" „Ik denk niet, dat hij iets gelooft, of dat het hem iets scheien kan! Neen. wat hij probeert, is, zoo'n verwarring in de hoofdey van de jury te veroorzaken, dat ze verdeeld zijn in hun opinie, wel ke broeder het gedaan heeft. Hij pro beert duidelijk te maken, dat er even veel bewijs tegen Lawrence als tegen John is en ik ben er nog zoo zeker niet van, dat hij niet slagen zal". De inspecteur van de recherche Japp was de eerste getuige, die opgeroepen werd, toen de zitting heropend werd en hij gaf zijn getuigenis kort en bondig. Na de voorafgaande gebeurtenissen te hebben vermeld, ging hij voort: „Handelend naar ontvangen inlichtin gen doorzochten commissaris Summer- haye en ik de kamer van den gevangene gedurende zijn tijdelijke afwezigheid van huis. In zijn latafel, verborgen onder een stapeltje ondergoed vonden we: ten eerste een lorgnet met gouden montuur- gelijk aan datgene. %door mr. Inglethorp gedragen" het werd vertoond „ten tweede, dit fleschje". Het fleschje was hetzelfde, dat al door den apothekersbediende herkend was, een klein fleschje van blauw glas, een paar grein wit, kristalachtig poeder be vattend, en voorzien van het etiket: „Zoutzure strychnine. Vergif". (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6