HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT WEENSCHE BRIEF. DINSDAG 30 AUG. 1927 DERDE BLAD Lord Robert Cecil treedt definitief af. Om het echec der vlootconferen- tie en de principiëele overtuiging. En om de openbare meening wakker te schudden. De interparlementaire Unie over ontwapening. 't Belgische en het Amerikaansche standpunt. Gunstig perspectief inzake de Rijn landbezetting. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. „Maar ook bolt™ het kabinet moet er veel worden gedaan. De hoop voor de toekomst ligt in de wakker geschudde en voorgelichte openbare mcening. Dat is het doel waarvoor alle energie, waarover ik te beschikken heb, en meer dan die, vereischt zal zijn." Dit is dus het verheugende: Lord Ro bert Cecil zal zich vrijgemaakt meer dan ooit in dienst stellen van het werk voor den vrede. Men wacht inmiddels met nieuwsgie righeid af hoe en óf 't Engelsche conservatieve kabinet den stoot zal weer staan. P. A. Beperking der bewape ning. 't Plan der interp. unie. De Interparlementaire Unie heeft het technische plan tot beperking der bewapening besproken. Munch (Dene marken) verklaarde, dat in verband met met het échec der besprekingen tus- schen de groote mogendheden de inter parlementaire Unie het noodig achtte een technisch plan uit te werken, om de mogelijkheid van beperking der bewa pening te bewijzen. Hij verzocht de, conferentie dit plan bij de verschillende regeeringen aan te bevelen. Deberzeviczy (Hongarije) verklaarde, dat de ontwapening niet meer een tech nische kwestie is, maar een probleem dat in nauw verband staat met de po litieke problemen. Volgens zijn meening zijn het slechts de staten, welke ont wapend zijn, die het recht hebben van veiligheid te spreken. De overwinnaars moeten de verdragen eerbiedigen. De heer Decker (Nederland) legde den nadruk op de moeilijkheid om vast te stellen wat men moet verstaan onder het strict noodige voor de verdediging van eiken staat in het bijzonder en om algemeene regelen vast te stellen. Hij zeide verder, dat Nederland, dat een klein land is, maar een groote koloniale mogendheid, voor dit land geen verbod zou kunnen aanvaarden van het bezit van duikbooten, welke niet uitsluitend gebruikt worden voor de verdediging van het nationale gebied. Sollmann (Duitschland) eischte de nakoming der belofte van algemeene ontwapening. Het is de eenstemmige wensch der Duitsch groep van de Inter parlementaire Unie om met alle midde len te zorgen voor de moreele ontwa pening. De toenadering tusschen de volken moet niet verkregen worden door de vrijheid van bewapening voor de volken, welke thans ontwapend zyn, LORD ROBERT CECIL. Lord Robert Cecil Is afgetreden. De En gelsche draadlooze dienst heeft de brie ven gepubliceerd die Baldwin dienaan gaande na zijn terugkeer uit Canada heeft ontvangen. De motiveering van het ontslag is de vrucht van een ideëele overtuiging. Cecil achtte vermindering en beperking van bewapening noodza kelijk voor den wereldvrede en voor het voortbestaan van het Britsche Empire. Treffend in ieder opzicht is deze zelf opofferende geste, 't Is moeilijk en mis schien onmogelijk om te zeggen wat be ter is voor de propaganda van den ar beid in Genève: blijven tegen eigen overtuiging in hopende op een betere toekomst, of weggaanImmers in de verre toekomst nog ligt de balans van het werk van den Bond van Volkeren. In zekeren zin heeft Lora Robert Cecil, die zijn ministerschap er aan gaf om Genève, het voorbeeld van Henri de Jouvenel gevolgd, die niet langer afge vaardigde wilde zijn naar Zwitserland, omdat zijns inziens in Genève de waar achtige belangen der naties nooit wer den behartigd...- Of de onbaatzuchtige daad van deze beide staatslieden die het ideaal van den wereldvrede stelden boven hun po litiek succes, anderen de oogen zal ope nen? i Inmiddels staat het vast dat Lord Robert Cecil niet wanhoopt en daarom zijn werk in den steek heeft gelaten. Men leze slechts den slotzin van het memorandum aan den premier, waarin hij zijn heengaan motiveert: maar daardoor dat de andere naties deze ontwapening aanvaarden niet slechts als model, maar ook dat zij spontaan alle krachten zullen inspannen om tot deze ontwapening te komen. De subcommissie heeft blijk gegeven van dezen wensch. Alle desiderata, speciaal betreffende de vermindering der legereffectieven en oorlogsmateriaal beperking der bewapening ter zee, ver bod van het gebruik van duikbooten en pantserauto's, wenschen betreffende den luchtoorlog en het gebruik van gassen zijn door de Duitsche delegatie zonder reserve aanvaard, mits alle naties op voet van gelijkheid worden behandeld. Spreker, zeide nog, dat België een speciale behandeling verdient en recht heeft in het bijzonder ontzien te wor den wegens de ontberingen, waaraan het heeft bloot gestaan en waardoor een speciale bescherming van zijn vrede lievende bevolking tegen eventueele toe komstige oorlogen noodzakelijk is. De middagzitting begon met de ver taling der door Barton (V. S). gehouden rede. Deze zeide, dat de Amerikaansche delegatie niet het voorgestelde plan goedkeurt.- .Het plan heeft toetrekking op den che- mischen en bacteriologischen oorlog, de beperking der politiemacht, de instel ling van een permanente controle-com missie. Hoewel de V. S. een afschrik hebben van den chemischen oorlog, zijn zij van meening, dat de volken een we tenschappelijk verdedigingsmiddel moe ten kunnen zoeken tegen deze wijze van oorlogvoeren. Ten tweede bestaat er in de V. S. geen enkel verband tusschen de politie en het leger, ten slotte zijn de "V. S. tegenstanders van de instelling van den Volkenbond als superstaat. In de verklaring wordt verder dat de V. S. bereid zijn bij de ontwape ning zoo ver mogelijk te gaan op voor waarde; dat de andere staten hetzelfde doel nastreven. Aan het verdrag van Locarno dient boven alle andere ont werpen en conventies tot ontwapening de voorkeur te worden gegeven. Rijnlandbezetting. De Locarno-politiek wordt uitgevoerd. Het rijkskatoinet zal, zooals gemeld, morgen vóór het vertrek der Duitsche delegatie naar Genève nog een zitting houden ter bespreking van de vraagstuk ken op het gebied der buitenlandsche politiek, inzonderheid wat betreft het besluit der geallieerden tot verminde ring der sterkte van de bezettingstroe pen. Naar thans vast staat, zijn de be- zettingsmogendheden het eens geworden over een vermindering met 10.000 a 11.000 man. Een officieele bevestiging hiervan wordt morgen voor de kabinets zitting te Berlijn verwacht. Zij zal door het kabinet slechts voor kennisgeving worden aangenomen, aangezien de be slissende beraadslagingen der rijksregee- ring over de met Genève samenhangen de ,kw es ties reeds op 10 Augustus jl. heb- plaats gevonden en er geen aanleiding meer bestaat nieuwe principieele beslis singen te nemen. Hierom heeft de rijkskanselier er dan ook van afgezien zijn verlof te onder breken om aan de kabinetszitting van morgen deel te nemen welke slechts zal worden bijgewoond door de te Berlijn aanwezige leden van de rijksregeering. Gessier, Stresemann, Schiele, Koch en Curtius. In toonaangevende kringen te Berlijn ziet men in het besluit tot vermindering der sterkte van het bezettingsleger met -0.000 man in plaats van met 5000 man boven welk aantal Frankrijk aanvanke lijk niet wilde gaan, een nieuw bewijs, dat Frankrijk bereid is de Locarno-poli tiek ten uitvoer te leggen. De Locarno- politiek zal dan ook te Genève niet wor den besproken, doch men acht het waar schijnlijk, dat de Rijnland-bezetting op het tapijt zal komen, hoewel men het uitgesloten acht, dat de politieke be sprekingen te Genève groote verrassin gen zullen opleveren. Men neemt aan, dat minister Strese mann in het plenum der Volkenbonds- vergadering in een rede het Duitsch standpunt ten aanzien van de ontwa pening uitvoerig uiteen zal zetten. De kabinetszitting van morgen zal zich ook bezig houden met de Poolsche ver ordening in zake de heffing van maxi male invoerrechten, waarvan wij dezer dagen reeds melding maakten en waar door Polen een druk op de rijksregee ring denkt uit te oefenen in verband met de Duitsch-Poolsche onderhandel in- gen over een handelsverdrag. De onsmakelijke vlaggenkwestie. In antwoord op den brief van den Prui- sischen premier Braun, waarin deze wijst op de noodzaak om de rijksvlag te eeren, heeft de minister van de ryksweer dr. Gessier als waarnemend kanselier, verklaart, dat de rijksregeering nog geen standpunt terzake kan innemen, daal de meeste ministers nog met vacantie zijn. Wat hem persoonlijk aangaat, zoo voegde hij er aan toe, „hij zou natuur lijk geen hotel bezoeken waar men wei gerde de officieele rijksvlag te hijschen' De „Voss. Z." constateert dat de D. nationale Volkspartij, uitgedaagd om een volksstemming uit te lokken over het herstel van het zwart-wit-rood, op die uitdaging niet' antwoordt, blijkbaar om dat zij de onmogelijkheid inziet de ver- eischte 20 millioen stemmen bijeen te krijgen. Overigens meent men in de linberpers reeds een verslapping waar te nemen van de houding in het anti-republikein- sche kamp. Verschillende hotels hebben reeds verklaard dat zij met het feest van Hindenburg de republikeinsche vlag zul len hijschen. Het schijnt dat de geheele onverkwik kelijke zaak ook nog voor den rechter zal komen: sommige hoteleigenaars zou den n.l. van plan zijn schadevergoeding te eischen voor den officieelen boycot van him inrichtingen. Op een buitengewone vergadering van de Leipziger hotelvereeniging is besloten dat men, als zuiver economische organi satie, zich niet zal mengen in het vlag- genconflict, KORT EN BONDIG. Naar geruchte is de Duitsche kroonprins te Weenen aangekomen en onder den naam van graaf Geldern in het Bristol-hotel afge stapt. Hij zou zich met geestdrift over de stad Weenen uitgelaten hebben en eenige dagen willen blijven om dan naar zijn familie in Beieren te gaan. Een toer-auto is op weg van Londen naar Margate by Swenley (Kent) omge- _en. Een man werd gedood, vier man nen en vijf vrouwen kregen wonden en liggen in het ziekenhuis. Twee motor- fietsers die bij het ongeluk betrokken wa ren zijn minder ernstig gewond. (Van onzen correspondent) 240 Arrestanten m verband met het oproer. Een hongerstaking. De lage loonen. - Het groote aantaj_ zelfmoorden. tuurlijk nog greater is geworden. De toe standen in Oostenrijk zijn lang niet zoo rooskleurig als men wellicht in het bui tenland meent en de loonen en salaris sen, die hier worden betaald, zijn gering in verhouding met die, welke men. bij voorbeeld in Nederland betaalt. Zoo juist hoor ik van een buitenlandsche firma, die een ingenieur in haar Weensehe fi liaal 160 shilling per maand betaalt, d.i. ongeveer 57 Nederlandsche guldens! De betreffende ingenieur moet tevreden zijn, daar andere ingenieurs bij andere firma's ook vaak niet meer ontvangen. Men moet echter weten, dat de prij zen te Weenen niet veel lager zijn dan die in Holland. Wanneer men dit weet, kan men bedenken, in welken verschrik- kelijken noodtoestand de meeste Wee- ners, en wel voornamelijk de intellec- tueele arbeiders verkeeren! Daaruit ver klaart men dan ook, dat het aantal lie den, die zelfmoord plegen zeer groot is. Ongeveer honderdduizend personen zijn werkloos, dat is 5 pet. van alle inwo ners der stad.Met vrouwen en kinde ren maken zij beslist 10 a 15 pet. uit! De politie publiceert zoo juist de offi cieele cijfers van het aantal zelfmoor den en pogingen tot zelfmoord geduren de het eerste halfjaar 1927. In deze in teressante (doch zéér droevige) statis tiek zien we, dat gedurende de eerste zes maanden van dit jaar niet minder dan 1302 personen vrijwillig den. dood. boven het leven verkozen Dat zijn dus ongeveer zeven zelfmoorden en po gingen daartoe per dag. Van deze 1302 personen waren 694 mannen en 608 vrouwen. W. M. BEKAAR, De door geestverwanten van Sacco en Vanzetti in een groeve bij Guadaljara op gesloten achttien Amerikanen en elf En- gelschen zijn nog steeds niet bevrijd daar de Mexicaansche regeeringstroepen on derweg zijn opgehouden. Volgens bericht uit Moskou aan Duit sche bladen is de stationschef van een voorstad van Moskou door roovers ver moord. De misdadigers zijn met een buit van slechts 10 roebel verdwenen. Weenen, Aug. In verband met het oproer te Weenen arresteert de Weensehe staatspolitie tel kens personen. Een gedeelte moest na verhoor weer in vrijheid worden gesteld, een ander deel bleef echter in hechtenis. Tweehonderdveertig personen werden gevangen gehouden en alle pogingen, die hun familieleden en hun verdedigers in het werk stelden om hen weer in vrijheid te stellen, hebben niets geholpen. De groote vraag is nu: voor welke recht bank zullen zij zich te verantwoorden hebben. Ernstiger delicten worden steeds voor een jury-rechtbank gebracht en over het al of niet bestraffen dezer be klaagden hebben dus leeken te beslissen. Nu weet men niet: of een Weensehe jury onpartijdig genoeg kan zijn. De leden van de jury, die de moordenaars van het Schatterndorfer proces hebben vrijgespro ken, hebben het zwaar genoeg te verant woorden gehad en de voorzitter van deze jury moest door de politie in bescher ming worden genomen, daar de woeden de volksmenigte hem dreigde te lynchen. werd besloten om de zestig personen, die wegens ernstige delicten tijdens het Weensehe oproer voor een jury moeten komen, niet voor een Weensehe leeken- rechtbank te brengen, doch het proces ergens in een stad in de provincie te laten plaats vinden. Wellicht dat ver schillende jury-processen te Krems, een stad aan de Donau in Neder-Oostenrijk zullen worden behandeld. Een gedeelte van de gearresteerden is een hongerstaking begonnen. Ongeveer twintig gevangenen weigeren ook maar éénig voedsel tot zich te nemen. De kost, dien de gevangenen krijgen, is niet al te best. Voor het levensonderhoud der ge arresteerden mag niet meer dan zestig Oostenrijksche groschen worden uitge geven, dat is ongeveer gelijk met 21 Ne derlandsche centen! Voor dit bedrag kan men, noch in Nederland, noch in Oostenrijk, groote bokkesprongen maken. Een kop koffie in een behoorlijk Weensch koffiehuis kost reeds zeventig groschen, dus meer nog dan de levens- kosten voor een gevangene gedurende den ganschen dag! De gevangenen krij gen niet meer dan een paar borden soep met af en toe wat groente erbij. De arme Oostenrijksche staat kan niet meer voor hen uitgeven! Wie nu echter gelooft, dat de gevan genen onderling met elkaar afgesproken hebben een hongerstaking te beginnen, vergist zich. Zij hebben in het geheel geen verbinding met elkaar. Allen zijn dus uit eigen initiatief de hongerstaking begonnen. De Oostenrijksche arbeiders zijn ten zeerste opgewonden over dit feit en zij verlangen categorisch, dat alle politieke gevangenen worden vrijgelaten. Er is echter weinig kans op, dat aan dit verlangen gevolg wordt gegeven. Het sociaal-democratische gemeente bestuur heeft uit de roode „Gemeinde- schutzwache' een „Stadtwache" gemaakt, die niet heel veel verschilt van het thans officieel opgeheven roode corps. De so cialistische burgemeester der stad houdt er bovendien nog een soort eigen lijf wacht op na, die zich op de treden der trap opstelt, wanneer de burgemeester het stadhuis verlaat. De bondskanselier, dr. Seipel, vertoeft thans in de buurt van Weenen in een klooster te Huetteldorf, waar hy voort durend in contact is met de regeering. Het parlement is met vacantie gegaan en dr. Seipel, die aan suikerziekte lijdt, zal zich weldra naar Karlsbad in Tsje- cho Slowakije begeven, om daar een kuur te ondergaan. De prijzen van verschillende levensmid delen, o.a. van vleesch zijn in den laat- sten tijd sterk gestegen, waardoor de ontevredenheid onder de bevolking na- LUCHTVAARTDIENST ONGERUSTHEID OVER EEN VLIEGER. DE VLIEGER REDFERN ZOEK Uit Brunswick, in den staat Georgië, wordt gemeld, dat men daar in ernstige ongerustheid verkeert over den vlieger Redfern, die, een tocht van 4600 hiijl heeft ondernomen van Brunswick naar Brazilië, Men vreest, dat hem hetzelfde lot heeft getroffen als de bemanningen der drie vliegtuigen in den Stillen Oceaan hebben ondergaan. Redfern was Donderdag om 12 u. 46 pl. tijd opgestegen. Wel was een nog niet nader bevestigd draadloos be richt van een schip ingekomen dat het vliegtuig zou zijn gezien, op 300 mijl ten oosten van de Bahama's. Dat zou dan geweest zijn in den namiddag van Donderdag. De vrouw van den vlieger is wanho pig; Redfern had gehoopt Zaterdag om streeks middernacht (tijd van Londen) in Rio te zullen aankomen. DE VERMISTE HONOLOELOEVLIEGERS. Uit Londen wordtt gemeld: Volgens een bericht uit San Fran cisco worden de nasporingen naar de vermiste Honoloeloe-vliegers thans ge staakt. Het vlooteskader zal echter op den terugweg denzelfden weg volgen, dien de vliegers vermoedelijk hebben genomen om te zien, of er nog iets kan worden ontdekt. Russische executies. Ook in Rusland zijn twee kameraden ter dood gebracht, de generaals Annen en Denissef. Ook in Rusland is aan twee politieke tegenstanders van de aan het bewind zijnde regeering geweigerd gratie te verleenen. In dat opzicht ver schilt de Russische Bond van Sovjet-re publieken dus niet veel van den Noord- Amerikaanschen Statenbond. Behalve deze twee vertegenwoordigers van het vroegere regiem zijn nog eenige anderen ter dood gebracht. Wegens smokkelarij werden én de douanen Zikov, Peterleiter en Borisowski én de smokkelende koopman Kiwman veroor deeld tot de doodstraf, en geëxecuteerd. Tragedie van de zee. Een verhaal van een schipbreuk, dat ons aan de boeken van kapitein Mar- ryat doet denken: Het Zweedsche stoom schip Tryggve was op weg van Stock holm naar Leningrad met een equipage van elf man en twee passagiers, toen het door storm overvallen, begon te zinken. Zes matrozen gingen mee naar de diepte, de rest var. de bemanning, dus vijf man en de twee passagiers kon den zich in een sloep redden. Zeven dagen lang hebben zij daar in rond ge zworven, maar toen na verloop van dien tijd een Finsch schip eindelijk het vaar tuigje opmerkte was er niemand meer in dan de stoker van de Tryggve. Eenigen had hij van ellende zien omkomen, anderen waren gek geworden en hadden door een sprong naar de diepten een eind aan hun leven gemaakt. Hallo! Napoleon. Te Parijs hebben sluwe oplichters een Amerikaansche milliardalr beet gehad op een wijze, die niet van humor ont bloot is. Dat het zoo goed gelukte was uitsluitend te wijten aan de verregaan de lichtgeloovigheid van het slachtoffer. De milliardair was wellicht door het ^spleen" daartoe gedreven, begonnen het spiritisme te beoefenen en onder zocht met het enthousiasme van den be ginneling alle mogelijke gevallen, die zich bij dezen tak van wetenschap kun nen voordoen. Eens had hij al geprobeerd met den geest van Napoleon in contact te ko men, maar het experiment was jam merlijk mislukt. Toch gaf de spiritist het niet op, en geen middel liet hij on beproefd om een gesprek met wijlen den grooten keizer-veldheer aan te knoo- pen. Eindelijk scheen dan zijn verlan gen bevredigd te worden, hij vond iemand die wel een middel wist om by den geest van Nappie op audiëntie te gaan. De ijzeren wil van den keizer der Franschen bleek echter zich ook nog zoo lang na zijn dood te doen gelden, want Napoleon wilde blijkens verklarin gen van den bemiddelaar geen babbel tje beginnen als de vragen niet op schrift gesteld werden, en door de wederpartij onderteekend. Hij moet reeds veel ge voeld hebben voor het schriftelijk inter- pellatierechfc. Om den Amerikaanschen milliardair de moeite van het opstellen zyner vra gen te besparen had de hulpvaardige bemiddelaar ze maar vast op papier ge zet. De Amerikaan had dan alleen maar even te teekenen, maar moest er wel op letten, dat dit gebeuren zorgelijk met den aanvang van het interview, dus in volslagen duisternis. Alles verliep prach tig naar wensch, de verbinding met Na poleon was uitstekend. ,.Dat er nog on- geloovigen zijn!" riep de verrukte spi ritist uit De politie zoekt iemand die bij -een bank een cheque van 350.000 dollars heeft aangeboden, geteekend door den spïritistischen milliardair Amerikania- De N. R. Ct. schrijft: Voorop natuurlijk 'n Amerikaan met een verzakte, versleten mond van het kauwen op z'n woorden. Hij draagt óók een Schillerkraag en een zilver, of mo gelijk platina, kettinkje om z'n hals, waarvan de uiteinden elkaar ontmoeten by een broche met 'n rooden steen, vlak onder z'n en-coeur-tje. Dunne, kromme beenen, 't is waaghalzerij er op uit te gaan zijn zichtbaar, 10 cM. uit den grond gemeten, ter plaatse waar zij uit den doedelzak van z'n plus fours komen. Platvoeten en een vergenoegd hoofd met een pijp er in. De dame van zwaar geposeerden leef tijd, die van achteren 17 jaar lijkt. On waarschijnlijk zwart van haar; onwaar schijnlijk blank van tint. Groene bungei- bellen in haar ooren. Zij heeft den door knikkenden zwikgang, afgekeken van een mannequin, en een cigarettenpijp als een erwtenblazer met ook nog een lange cigaret erin. Koolvegen rond de oogen. die nog maar hoopvol ikijken. De glimlach zit vastgeroest om de pasge- verniste lippen, keurig gepenseeld. Zij is altijd alleen. Geen wonder. En dan de shawljuf, voor 't Café de Paris te Monte Carlo. Een shawl als het laken van een driepersoonstwijfelaartje. Een shawl, die alleen na zonsonder gang zonder blauwen bril bekeken kan worden. Oranje zonnen, groene guirlan des, mauve vogels, azuren bloemen. En lange, witte franje. 't Ouwe heertje, dat al twintig jaar lang 55 is, heeft een „col rabattu", die 't gootje tusschen z'n nekspieren toont, tot waar het in den schemer van z'n hemd verdwijnt. Op een witte broek een konings-blauw blazertje met gouden knoopen. Witte sokken, witte schoenen. Zet zich bij Ruhl aan de Promenade des Anglais en bestelt z'n „Cinzano Fernet Branca a l'eau de Seltz glacée", wat "n heele mondvol is voor Vermouth met een beetje bitter. Het zijn de leegë rimpelpijpen van z'n broek, die 'm oud maken. Engelsche meisjes, in badpakken, (De gerust van onder en van boven 3 cM. langer genomen konden worden, laten zich caramel-bruin branden op liet strand van Nice. Maar het zijn beeldige badpakken met bijpasende parasolletjes. Zoo'n stilleven komt maar hoogst zel den met één voet in de violetkleurige zee, waar Homeros van sprak. 'n Duivelsch nette plaats om te sterven. Te Londen is een merkwaardig man overleden, Montague Pigott genaamd, advocaat, repetitor, auteur, tooneel- schrijver, journalist, componist, liede rendichterdaarbij een schitterend humorist, bekwaam spreker-voor-de- vuist, een hoogst veelzijdig man, in het Londensche clubleven buitengewoon ge zien. Zijn stokpaardjes waren, volgens zijn eigen gezegde, „alles wat zich voor deed". Hij had beroemd kunnen worden op welk terrein hij ook maar gewild had, doch daar hij over voldoende middelen beschikte, behoefde hy met zijn groote gaven niet te woekeren. Als student te Oxford toonde hij groot literair talent. Hij richtte een tijdschrift op, „Isis" genaamd, en schreef daar korte artikelen in. Een boek is er van zijn hand echter nimmer verschenen. Nadat zijn eerste tooneelstuk te Lon den was opgevoerd, werd hij overstelpt met verzoeken van schouwburgdirecteu ren om meer te schrijven. Maar Pigott lachteen schreef niet. Ook als advocaat had hij veel succes, maar hij nam nimmer meer op zich dan hy kon volbrengen. Pigott, die ongehuwd was gebleven, was in de Londensche clubs een popu laire Figuur, ideaal tafelpresident en vlot spreker. Omstreeks 14 dagen geleden stapte hij een zijner clubs binnen. „Ik ga naar Ramsgate om te sterven", zeide hy tot een vriend, „ik vind dat een duivels- nette plaats om dood te gaan". En hij hield woord. Pigott werd 62 jaar oud. Bom in de balzaal. Er was een bom geworpen in een open lucht-bal te Juan-les-Pius en daarbij werden tal van menschen ernstig ge kwetst. Het blijkt nu, dat een Zuid- Amerikaan, een jongen van 19 jaar, het leven er bij heeft verloren. Toen de bom ontplofte danst,e hij met zyn zuster en werd aan het hoofd en buik getroffen. Het meisje werd niet geraakt. Van den pleger van dezen laffen aanslag schijnt nog geen spoor te zijn ontdekt. Men wil dien in verband brengen met de terechtstelling van Sacco en Van zetti maar spoort tevens een knecht op uit de inrichting waar het bal werd ge geven. Deze man was dezer dagen ont slagen en is niet meer te vinden. New-Yorksche moorden Zaterdag was een zwarte dag voor New-York (stad). Er zijn dien dag drie moorden gepleegd. Twee kwamen voor in het stadsdeel Queens, en een in Bronx. Van de diverse daders geen spoor. Deze moorden spreken tot de verbeelding door de bijomstandigheden. Een lijk was gevonden, geheel naakt en zonder hoofd. Het tweede lijk was van een jongmensch, met twee schoten door het hart. De derde moord, die in Bronx, was gepleegd met diefstal als motief. Het slachtoffer is een jonge ingenieur, die geld voor zijn werklieden bij zich had en daarvan is beroofd. Men vond hem met doorschoten hoofd in zijn auto zit ten voor het stuur. Drie moorden per dag is erg zelfs voor New-York, dat met 300 moorden en dood slagen 's jaars er feitelijk maar één per dag mag noteeren. Buonaparte's villa op Elba. Uit Porto Ferraio op het eiland Elba wordt gemeld, dat de villa, die Napoleon I tijdens zijn ballingschap te San Mar- tino heeft bewoond, in puin dreigt te vallen. Naast de villa had prins Demi dof in 1851 een museum laten bouwen, waarin allerlei schilderijen, beeldhouw werken en andere dingen oj Napoleon betrekking hebbend, ten toon waren ge steld. Demidof had deze voorwerpen bij familie-leden van den Keizer opgekocht. Er was werk bij van Canova en Chau- vet; van Gérard, Vernet e.a., er waren kostbare Sèvres-vazen.v enz. Jaren lang werd het museum door .vele toeristen, vooral Engelschen, bezocht, maar toen de stichter in 1872 stierf, heeft zijn zoon het heele museum opgedoekt en het ge bouw kwam leeg te staan. Dit en de villa, door den keizer bewoond, dreigen nu in puin te vallen. Het Giornale d'Italia dringt op herstel van de twee gebouwen aan. Berooving in een tram. Een al heel brutale roofoverval heeft de afgeloopen week te Marseille plaats gehad. Midden op den dag zijn vijf jonge kerels op een tram gesprongen en hebben gedreigd ieder die zich verroerde met hun revolvers neer te schieten. Een der bandieten begaf zich regelrecht naar een zich in den wagen bevinden den banklooper en ontrukte hem zyn geldtasch. De kerels verdwenen onmid dellijk daarop in een gereedstaande auto en maakten zich uit de voeten. De banklooper had dien ochtend een bedrag van 250.000 francs geïncasseerd, doch had daarvan een groot aantal wis sels betaald, zoodat hij nog slechts 5000 francs over had. Niemand anders werd lastig gevallen. Brand bij een vlieghaven In de nabijheid van Nice is door eèn brand voor 400.000 francs aan onderdee- len voor vliegtuigen verloren gegaan, De brand was uitgebroken in de schu ren en hangars van de vlieghaven An tibes voor watervliegtuigen. De parachute die weigert Bij het begin van den vliegwedstrijd Belgrado—Praag—Warschau had een doodelijk ongeluk plaats De Zuid-Slavi sche vlieger onderofficier Dominik wilde van een vrij groote hoogte met zijn pa- rachuut naar beneden gaan, maar deze ging echter niet open en Dominik werd tegen de aarde gesmakt. In zwaar ge wonden toestand werd hij naar een ziew kerihuis gebracht, waar hij spoedig over leed.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9