KOLONIëN. SPORT EN SPEL, RAADSVERGADERING VANVELSEN. Waarschuwing Haverschmidt Klaje Dr. Merens F. A. van derBregger VAN DEN HOORN Dr. Götfce SKAMM1NGA SELIEN MOK 5 Mevr. SCHIFERLI T>E WEESPER GAS- QUAESTIE. Hoe de directeur optrad. DE COMMISSIE VAN ONDER. ZOEK AAN HET WERK. zooals uit Weesp aan De Tel. gemeld wordt, heeft de commissie in de jongste vergadering van den gemeenteraad van Weesp benoemd om een onderzoek in te stellen naar de handelingen van den directeur der gemeente-gasfabriek, dezer dagen vergaderd onder voorzit terschap van den loco-burgemeester, dr. Knaap. In deze eerste commissie-bijeenkomst deelde een der leden mede, nader ver nomen te hebben, dat de gasdirecteur aan den vertegenwoordiger eener firma welke o.a. in.vuursteenen handelde, den eisch gesteld had, dat hem een mandje port zou worden thuisgezonden. Toen de vertegenwoordiger verklaarde dit on mogelijk te kunnen doen, gingde zaak niet door, daar, naar de directeur verklaarde, de andere leveranciers met de voorwaarde wèl genoegen namen. Dat deze mededeeling op de overige commïsiseleden een zeer eigenaardigen indruk maakte, is licht te begrijpen, zegt de correspondent van het blad. Aan de verdere mededeelingen van den correspondent is het volgende/ont leend: Als de directeur met verlof was De algemeene klacht, welke geuit werd, gold vooral, dat de directeur zoo weinig overleg pleegde met het personeel Een toestel, waarmede de calorische waarde van het gas bepaald moet wor den kon maar alleen door den directeur gebruikt worden; zelfs de fabrieksbaas kende de werking van dit toestel niet, zoodat, wanneer de dirdfcteur des zomers een maand met verlof wasde calo rische waarde van het gas gedurende dien tijd niet kon worden vastgesteld. Een belangrijk punt bij de besprekin gen der commissie met den baas der gasfabriek en de gezamenlijke stokers vormde de bijzonder slechte kwaliteit van sommige zendingen iftlen. Ook met de uiterste krachtsinspanning van de zijde van het personeel was men er niet in geslaagd, uit de door den di recteur gekochte kolen, goed gas te stoken. De klachten, welke hieromtrent bij den directeur werden ingebrecht hadden niet het minste resultaat. Circa een half jaar geleden was er een zen ding kolen gearriveerd, welker afwij kende kwaliteit ten gevolge had, dat het personeel een paar weken noodig had, om de fabriek van koolteer te rei nigen. Ook thans nog is een deel van den voorraad kolen van dien aard, dat men in de maanden, welke nu achter ons liggen, toen door het geringe gasver bruik, slechts met één oven gewerkt be hoefde te worden, ze niet verwerken kon. Thans nu een tweede oven in ge bruik is gesteld, kan men ze, door ver menging met betere kwaliteit, des noods gebruiken. Van welke schade een en ander .vpor de bedrijfs-uitkomsten is, ligt voor de hand. Een in de fabriek ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de onlangs in den raad geuit klachten over den nog geen half jaar geleden gebouwden oven voor de fabricage van waterstofgas, al lerminst opgegrond waren. Deze oven, welke f 5600 gekost heeft, beantwoordt volstrekt niet. aan de eischen, welke er aan gesteld mogen worden; erger-nog, hij is zoo goed als onbruikbaar. Het Rlachtenboek. Op de verhouding, welke er heerschte cusschen den directeur en zijn personeel wordt een zeer eigenaardig licht gewor pen, door hetgeen de commissie te hooren kreeg over hetklachtenboek" hetwelk in het schaftlokaal is neerge legd. In dat boek kon het personeel zijn wenschen ten opzichte van werkplaats verbetering als anderszins kenbaar ma ken. Maar het eigenaardige was, dat de directeur er ook zijn opmerkingen in plaatste, over eventueele tekortkomin gen van het personeel. Zoo schreef hij er eens in, dat een onderdeel van den oven onklaar was geraakt door nalatig heid van een der stokers. Maar de be trokken stoker nam daar geen genoegen mee en plaatste er, behoorlijk ondertee kend, zijn verweer onder. Zoo werd ge leidelijk dit klachtenboek een schriftelijk debat tusschen directeur en personeel, hetgeen o.a. tengevolge had. dat de baas der fabriek op een goeden dag onder een dergelijke schriftelijke kibbelarij schreef: „Wie is hier eigenlijk direc teur?" En ook dit laatste kon ongestraft gebeuren eji de betrokkene werd er in het minst niet over lastig gevallen. TERUGKOMST DER KONINKLIJKE FAMILIE. Dinsdagavond om 10 uur 4 zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik met den Duitschen trein aan het Staatsspoorstation in de residentie aangekomen. Op het perron was de Koningin-Moe der ter begroeting aanwezig, vergezeld van eenige leden van de koninklijke hofhouding. Ds trein stoomde precies op tijd bin nen onder gejuich van degenen, die de koninklijke familie op het perron wilden verwelkomen. Toen de Koningin. de Prinses en de Prins waren uitgestapt, herhaalde zich het hoera-geroep. Na de verwelkoming door de Ko ningin-Moeder begaven de Koninklijke personen zich door de gereserveerde wachtkamer naar de voorzijde van het station, waar een groote menigte een luid gejuich aanhief. In twee auto's, gevolgd door drie met paard bespannen rijtuigen, vertrokken de vorstelijke per sonen daarop naar het koninklijk ver blijf aan den Ruigen I-Ioek, van waar de Koningin-Moeder later in den avond naar het Paleis aan het Noord-einde zou terugkeeren EEN VROOLIJKE GEVANGENIS. Gevangenen vieren den Meidag DE HOLLANDSCHE TAAL GEBOYCOT. Wij lezen in De Telegraaf: De redacteur te Batavia van de „Pr. Bode" schreef einde Juli aan zijn blad: De zeer groote hoeveelheid communis ten, die in de gevangenissen op Glodok en Tjipinang worden opgeborgen, ver- eisoht speciale aandacht. Er werd reeds bekend, dat de heeren een hongerstaking organiseerden, waartegen zoo is opgetre den, dat zij spoedig was afgeloopen, doch uit een uitvoerige correspondentie, voorkomende in de „Keng Po" (een te Batavia verschijnend Chineesch blad) blijken thans andere feiten. Het schijnt, dat aan het contact der gevangenen met de buitenwereld niets ontbreekt. Dat bijvoorbeeld de „Keng Po" een serie „brieven uit de gevangenis Tjipinang" opent, is op zichzelve reeds een opmerkelijk feit. Medegedeeld wordt, dat de gevange nen het thans zooveel gezelliger hebben. De aanstaande „Digoelers" zitten bij een, degenen, die hun vonnis van den landraad al beet hebben, eveneens, en verder zijn ook de leiders, die nog moe ten worden verhoord, bij elkander ge plaatst, zoodat ook zij gezellig met elkan der kunnen spreken. Het is trouwens in Tjipinang veel aangenamer dan in Glo dok (waar een zeer ouderwetsche ge vangenis staat). Men kan er behoorlijk mandiën (ba den). het eten',is er blijkbaar anders en beter, er wordt ook warm water ver strekt en de hygiënische maatregelen zijn In orde. Mag men in deze beschrijving slechts een poging zien om de toestanden in de eene gevangenis tegenover die in de an dere te stellen, wat er verteld wordt over de actie in de gevangenis, is van meer beteekenis. Hieromtrent toch wordt ver haald, dat ten eerste de actie voor beter Voedsel aanvankelijk met succes is be kroond. Gedoeld wordt op de honger staking, die eenigen tijd geleden plaats had. De pensionnaires zijn verder belast met het vlechten van matten, die in 14 dagen gereed behooren te zijn. Wie niet klaar is, krijgt eenzame opsluiting, wie ijverig is krijgt' een premie van 20 ets. of meer. Er heerscht thans gn tevreden heid over de minder juiste toekenning der premies! Men vreest, dat hier het mes der bezuiniging zwaait. Bezwaar wordt gemaakt tegen het feit. dat ook. degenen, die in voor-arrest zijn, aan het werk worden gezet, doch de schrijver voelt blijkbaar, dat men liever aan deze lieden geen roegi (financieel verlies) j|heeft, door hen maandenlang voor niets voedsel en huisvesting te moeten verlee- nen. Deze aangehoudenen moeten mu ren witten, steenen sjouwen én dit ge schiedt in het felle zonlicht, waardoor Hare Majesteits onderdanen worden ge blakerd. Er zijn hierdoor veel conflic ten met de streng optredende bewakers, die volgens den schrijver buiten hun boekje gaan. en blijkbaar de vrije hand hebben. Ontdekt werd, dat zich een spion te midden van de gevangenen be vond, waardoor de gevangenen in hun mededeelingen en afspraken (die dus blijkbaar bestaan) voorzichtiger zijn ge worden. Voorts zal men met eenige verbazing vernemen, dat de gevangenen door zang en lawaai den 1 Meidag hebben gevierd. Er werd ingegrepen en de belhamels kregen eenzame opsluiting. De Hollandsche taal wordt door de heeren geboycot, ook tegenover de be wakers en directie. Onderling wenscht men geen Hollandsch meer te spreken, en al kent men de taal, dan gebruikt men ze toch ook tegenover de autoritei ten niet. Dat door slechts enkelen.Wel heb ben de heeren onderling een cursus in deEngelsche taal en dit gaat zoo goed, dat als straks het uur der vrijheid slaat, ze allemaal wat van die taal kun nen spreken. Voor het aanleeren maakt men ge bruik van Engelsch-Maleische woorden boeken, die van de premie of van eigen geld worden gekocht Ook wordt, voor hen. die nog niets wisten, een A. B. C.- cursus onderling onderhouden. Zoodat er dus aldus roept de schrijver van den brief triomfantelijk uit in de ge vangenis te Tjipinang een Engelsch communistische cursus bestaat! Ten slotte wordt medegedeeld, dat Sa- moedra. Dahlan en De Jeer het goed met elkander kunnen vinden in de Hol landsche afdeeling dezer gevangenis, doch dat voor hen een speciale bewaking is ingesteld. Tot zoover het Chineesche dagblad. Men zal met eenige belangstelling van het bovenstaande kennis nemen op merken, dat het tijd wordt een andere gelegenheid voor het opbergen der com munisten te vinden. LUCHTVAARTNIEUWS. HET VLIEGONGELUK BIJ SEVENOAKS. Naar aanleiding van het ongeluk met het dubbel-motorig Fokker F Vin vlieg tuig der K. L. M. bij Sevenoaks, schrijft het leidende Engelsche vakblad „The Aeroplane" o.m. het volgende: „Het -is nutteloos om te gissen naar de oorzaak van het breken van het kiel- vlak en koersroer, dat de aanleiding tot het ongeluk werd. Zeer zeker is het een ongeluk van een soort, dat niet mag voorkomen, maar het kan een gevolg zijn geweest van elk van een groot aantal oorzaken. Men kan er natuurlijk zeker van zijn, dat de Rijksstudiedienst de technische dienst der K.L.M. en die der Fokker-fabriek ernstig naar de oor zaak van de breuk zullen zoeken en dat de bouwers van het toestel alle moge lijke maatregelen tegen een herhaling van een dergelijk ongeluk zullen nemen. Het vliegtuig, dat de nieuwe met twee Jupiter-motoren uitgeruste Fokker is, was sedert drie maanden in gebruik en had tot aan Maandag in alle opzichten voldaan". Het is buitengewoon onfortuinlijk dat den zeer uniformen en betrouwbaren dienst der K.L.M. eèrï zoo ernstig on geluk treft; men moet echter niet ver geten dat onder de bijzondere om standigheden waaronder het ongeluk plaats had, de gevolgen eigenlijk nog veel ernstiger zouden hebben kunnen zijn. Het gebeurde getuigt krachtig voor de bedrevenheid van den vlieger Van Dijk en de algemeene constructie-eigen schappen van de Fokker-rompen, waar door alle passagiers aan ernstige ver wondingen ontsnapten. Het heele geval doet ons vertrouwen in de betrouwbaar heid van het K.L.M.-personeel en 'mate riaal eerder toenemen dan afnemen". MET EEN SPORT- VLIEGTUIG. SNELHEID VAN 300 K.M. PER UUR. De Engëïsche vlieger Broad heeft den afstand Hendon-Roading en terug, zijn de 100 K.M. met zijn De Havilland „Tiger Moth'' sportvliegtuig afgelegd in den tijd van 20 minuten, hetgeen dus een snelheidgemiddelde geeft van 300 K.M. per uur. Het „Tiger Moth" vliegtuig, een spe ciaal sportpntwerp van den vliegtuig bouwer De Havilland, verscheen voor de eerste maal bij gelegenheid van de race om de King's Cup op 30 Juli. In de vak wereld verwekte de verschijning van dit kleine toestel een zekere sensatie, daar de aërodynamische verfijning en de stroomlijn-vormgeving hier tot 't uiterste is doorgevoerd. Uitgerust met een 80- paards Cirrus-motor, die gepousseerd werd tot 100 P.K., ontwikkelde de „Ti ger Moth" in de King's Cup race over een kort parcours een snelheid van 260 K.M. per uur. De snelheid van 300 K.M. per uur schijnt thans bereikt te zijn, nadat de vluchtwijdte werd gereduceerd van bij na 23 tot 19 voet. Door verschillende Engelsche bladen wordt thans voorge steld een aantal van deze uit den aard der zaak zeer goedkoope toestellen aan te schaffen voor het oefenen der mili taire vliegers, zoodat een belangrijke bezuiniging zou kunnen worden verkre gen op de aanschaffing van snelle jacht vliegtuigen voor oefendoeleinden. DE OCEAANVLUCHT VAN MAC INTOSH. HET TOESTEL GEREED. Dinsdag is na verscheidene malen uitstel de K. L. M.-piloot, de heer Aler, met de „Xenia" de (vroegere HNADK) van vliegveld Waalhaven op gestegen. De „Xenia" is op Waalhaven voorzien van een 450 P.K. Bristol-Jupiter luchtgekoelde motor, terwijl in de cabine reservoirs voor olie en benzine zijn ge bouwd. Met een belasting van 3600 K,G. is proefgevlogen en alles ging naar wensch. Mac Intosh, die met het toestel van Ierland naar Canada wil vliegen, zal waarschijnlijk met een belasting van 4600 K.G. starten. Men hoopte heden met het toestel naar Engeland te vertrekken. HENGELEN. VISCHCOLLEGE DE KARPER Zondag hield het Vischcollege de Kar per een onderlingen wedstrijd op wit- visch in de Amsterdamsche vaart. De le prijs werd gewonnen door R. Dreijer met 35 stuks, de 2e door P. Sparreboom met 10 stuks en tevens de grootste, de 3e door N. Roodlip met 9 stuks, de 4e door N. Jak met 7 stuks, de 5e door J. Schuitenmaker met 5 stuks. WIELRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN DEN NED. WIELERBOND „De Bataaf" Clubkampioen 1927. Maandag 29 Augustus kwamen voor deze belangrijke wedstrijden op het tra ject van 150 K.M. in de Veluwe de vol gende clubs aan den start: „Apollo", Rotterdam; „Ulysses" Am sterdam; „Bataaf", Halfweg; „D. T. S." Zaandam; „Le Champion" Amsterdam; „Het Zuiden", Eindhoven; „Sparta" den Haag; „Pedaalridders" Amersfoort,,,Ger maan" Amsterdam; „Arend" Utrecht, „Hollandia" den Haag; en „Pedaalrid ders" Rotterdam. Dank zij het zéér fraaie weder is het een waardige en sportieve strijd geworden, waarin zeer fel is gestreden om de hoog ste eer. De uitslag was als volgt: lste de Bataaf, kampioen, tijd 4 uur 12 min. 38 sec. 2de Het Zuiden tijd 4 uur 14 min. 46 s. 3de. Germaan tijd 4 uur 16 min. 28 s. ~t£e Apollo tijd 4 uur 17 min'. 37 sec. 5de Hollandia tijd 4 uur 30 min. 28 s. 6de Sparta tijd 4 uur 30 min. 40 sec. 7de Ulysses tijd 4 uur 35 min. 21 sec. 8e D. T. S. tijd 5 uur 7 min. 33 sec. De H. S. C. De Bataaf te Halfweg heeft hiermede op eervolle wijze het kampioenschap behaald, hetgeen voor deze jonge vereeniging die in 1928 haar eerste lustrum hoopt te vieren, een fraai succes mag heeten. Haar leden Bakker. Buis Ooms, Walters, Scheltes en Bfoenen werden bij hun thuiskomst op hartelijke wijze ingehaald. Zij werden voorafgegaan door de muziekvereni ging „Eensgezindheid", naar het club lokaal geleid, dat keurig versierd was. Verschillende afgevaardigden voerden reeds het woord om gelukwenschen aan te bieden. POSTDUIVEN. GEVLEUGELDE VRIENDEN TE HEEMSTEDE. Wedvlucht van Lier (België). Afstand 138 K.M. Om 8 uur losgelaten, bereikte no. 1 haar hok om 9 u. 36 min. 17 sec. en de laatste prijswinner om 9 uur 53 minuten. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 5 W. Eekhof, 2, 4, 6, 9 A. v. Zadel, 3, 7, 8 A. Verdonschot, 10 F. J. v. Deur zen. 11' N. Leuven. De eereprijs werd gewonnen door W. Eekhof De heer M. K, Hofstede met algemeene stemmen tot ge meente-secretaris benoemd. Een surprise voor de politic. Uitspraak van den raad inzake terrein voor een btfz. lagere school te Santpoort. De wijzi ging der verordening op de winkelsluiting aangenomen. Dinsdagavond vergaderde de raad on der voorzitterschap van den burgemees ter. Alle raadsleden waren aanwezig. In verband met sommige punten der agenda, in het bijzonder voor de be noeming van een gemeentesecretaris, was er op de publieke tribune veel be langstelling. Behalve een dame, moes ten alle aanwezigen zich wederom met een staanplaats tevreden stellen. Na een besloten zitting, die ruim een half uur duurde, wordt de openbare ver gadering geopend met de installatie van den heer S. Baarda. Na te zijn binnen geleid door den loco-secretaris, legt de heer Baarda in handen van den burge meester de bij de wet vereischte belofte af. De heer Baarda neemt daarna den zetel in van den heer Landeweert. Aan de orde is daarna de benoeming van een gemeente-secretaris Benoemd wordt de heer M. K. Hof stede met algemeene (21) stemmen. Nadat de becediging van den nieuwen functionaris heeft plaats gevonden, wenscht de voorzitter hem geluk met zijn eervolle benoeming. In het feit, dat de raad den heer Hofstede met al gemeene stemmen heeft benoemd, ziet de voorzitter het bewijs, dat de raad in hem den juisten man ziet, om de func tie van secretaris te vervullen. Onwille keurig gaan sprekers gedachten terug naar zijn diep betreurden voorganger. Spreker hoopt, dat den heer Hofstede kracht en lust gegeven mag worden om de voetsporen van zijn voorganger te volgen. Dé raad betuigt met applaus zijn in stemming met de woorden van den voor zitter. De heer Hofstede dankt den voor zitter voor zijn woorden en zegt, dat hij zijn beste krachten aan de gemeente zal geven. Velsen krijgt een motorbrigade! Goedgekeurd wordt het ter vergade ring ingediende voorstel van B. en W. tot het aanschaffen van een motorrij wiel met zijspanwagen voor de ver keerspolitie. Aangenomen worden de voorstellen tot toekenning van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen en tot inbreng van gronden in het grondbedrijf. Gemeentebestuur tegen school bestuur. In behandeling komt daarna de kwes tie van de keuze van een terrein voor een té bouwen bijzondere lagere school te Santpoort. De heer Sluiters bestrijdt uitvoe rig het standpunt van B. en W. Hij merkt op, dat ook al komt de school niet aan den Brederoodscheweg, de ge meente toch voor straataanleg zal moe ten, zorgen. Er is in de gemeente geen enkele maatschappij, waarvan de ge meente zooveel grond voor straataanleg noodig heeft als van de Mij „Veenduin". Het is dus gewenscht, niet met haar in conflict te komen. Spreker meent ook, dat de kostenberekening foutief is. De heer ten Broeke betreurt het, dat de onderhandelingen zoo lang heb ben geduurd. Hij gelooft echter niet, dat het, college te dien opzichte een verwijt treft. Spreker meent, dat het schoolbestuur geen bezwaar heeft, de school te bouwen op het door B. en W. aangewezen terrein, mits de gemeente voor den weg zorgt. De heer Homburg merkt op, dat het schoolbestuur recht heeft, een ter rein te kiezen, dat het bestuur het beste acht. Er moet voor gezorgd worden, dat 'de school met 1 April a.s. geopend kan worden. De heeren Bosman, Roelse, Njjssen en Schilling verdedigen het standpunt van B. en W. De heer Vermeulen verdedigt echter de aanvraag van het schoolbestuur. Ook deze spreker acht de door B, en W. ge- inaaktee calculatie onjuist. De heer Dunnebier, wethouder van Openbare Werken verdedigt de houding, van het college. Hij zegt, dat men het college geen verwijt kan maken van den langen duur der onderhandelingen. Spr. bestrijdt den heer Sluiters, die gezegd beeft, dat de gemeente voor de bestra ting moet zorgen. Hij wijst in dit ver band op de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij, die te IJmuiden vele we gen beeft aangelegd. Na eenige discussie wordt het stand punt-van B. en W. goedgekeurd. Wijziging der verordening op de winkelsluiting. De heer Visser stelt voor, de door B. en W. in het wijzigingsvoorstel opge nomen uitzonderingsbepaling voor de maanden Juni, Juli en Augustus ten opzichte van winkels, waarin uitslui tend wordp verkocht bij name genoem de levensmiddelen enz. te schrappen. Dit voorstel wordt verworpen met 6 stemmen tegen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. s. aangenomen. Na een korte rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. DE WETHOUDERSBENOEMING. In een Dinsdagavond na afloop der raadsvergadering gehouden bijeenkomst van de leden van den nieuwen raad, wel ke werd bijgewoond door 23 van dc 25 leden (afwezig waren de heeren Groe- neveld en Waterdrinker) ter bespreking van de wethoudersbenoeming is men, naar wij vernamen, nog niet tot een re sultaat gekomen. De rechtsche fracties zullen a.s. Donderdag nogmaals verga deren. Een bijeenkomst der gezamenlijke raadsleden is tegen a.s. Vrijdagavond uitgeschreven. DE FEESTEN TE VELSEN NOORD. De Ringrijderij. Dinsdag ziin de feesten voortgezet met de ringrijderij van „De Prins". 30 paren hadden ingeschreven. Om 2 uur werd met dit Oud-Hol- landsche spel aangevangen, nadat voor af met de muziek van „De Eendracht" aan het hoofd, een rondgang was gé- maakt, waarbij de mooie spannetjes de algemeene bewondering opwekten. De pryzen werden gewonnen door de dames: M. van Maris, lste prijs; salonlamp en theeservies, dit laatste als wisselprijs; 2de pr. Mevr. Schipper, koperen spiegel; 3de pr. Mevr. Kockx koper haardstel; 4de pr. Mevr. Schoo, handtasch; 5de pr. Mej. Schoo, krlsal- len waters tel; 6de pr. Mevr. Hagen, kaasstolp. Heeren: lste prijs Rooktafel met zil veren wisselbeeker, de heer A. Nelis; 2de pr. Schilderij, de heer H. van Ga meren; 3de pr. koperen spiegel de heer H. M. Meyer; 4de pr. barometer, de heer J. Klein, 5de pr. Parapluiebak, de heer J. Nol; 6e pr. wandelstok, de heer E. Hagen. De zilveren wisselbeker werd het vorig jaar gewonnen door den heer E. Hagen. Extra prijzen. Schoonste geheel Tilbury: de heer en mevr. Rutte, gouden medaille, aangeboden door den heer C. Hoffschlag. Extra prijs Dogcar: de heer J. v. d. Sluis en Mej. M. Arendse Raeas, gou den medaille van de Heinekens Bier brouwerij. Eenvoudigste geheel: den heer M. J. Post en mej. v. d. Velde, rooktafel en eiersteL Extra prijzen voor hen die in de series achter elkander het hoogst aantal pun ten wisten te bemachtigen. lste serie: gouden broche (zweepje), mevr. Schipper; rijzweep den heer H. v. Gameren. Deze prijzen waren beschik- baargesteld door den beschermheer der vereeniging, den heer C. W. de Vries van Schoonenberg. 2de serie: Mevr. Schoo, flesch odeur; den heer A. Nelis gouden medaille. In het park van „Concordia" werd een concert gegeven door enkele zang-, vereenigingen, hetwelk zich ook in een druk bezoek mocht verheugen. HEEMSTEDE. SEMINARIE HAGEVELD Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het se minarie Hageveld te Heemstede den weleerw. heer C. P. M. Holtkamp. DS. C. M. BRIëT In een godsdienstoefening, gehouden in de Groote Kerk te Enschedé heeft Zondag Ds. C. M. Briët die een beroep naar Heemstede heeft aangenomen af scheid van zijn gemeente genomen met een predicatie naar aanleiding van Openbaringen 3 11.. Na de predicatie werd Ds. Briët toegesproken door Ds. Roobol voorzitter van den kerkeraad en door den heer Rolink namens het recht zinnig gedeelte der gemeente. Maandag had r.og een- samenkomst met de ge meenteleden plaats. Den scheidenden predikant werd als aandenken een fraai cadeau aangeboden. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: N. Vogel, Kerklaan 1, een mand. Sloof, Drieheerenlaan 11, een grijze pet; R. Jorritsma, Postlaan 4, een melk juk; J. v. Looij, Binnenweg 140, een beige ceintuur, J. F. van Gasteren, Zandvoortschelaan 135, een tasch met inhoud. Verbeek, Heemstedeplein 23, een portemonnaie met inhoud; I. Brandon, Landzichtlaan 10, een steunzool; Vermeèr, Achterweg, een pakje badstof. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een paar gummischoe nen. BEKRONINGEN. De N.V. tuinbouwinrichting „Enschan- tress" voorheen H. Carlée, behaalde op de tuinbouwtentoonstelling te Zwolle een gouden medaille benevens als eereprijs een verg. zilv. medaille voor een groep afgesneden dahlia's. Tevens ontving zij voor 9 variëteiten nieuwe dahlia's en chrysanteen een getuigsenrift van ver dienste. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is bijeengeroepen te gen Dinsdag 6 September om 1 3/4 uur voor de beëediging van raadsleden, de benoeming van wethouders en de benoe ming van leden van raadscommissies. BENNEBROEK. PUBLIEK TELEFOONSTATION Te Vogelenzang bij Haarlem is in het hulppostkantoor een publiek telefoon station gevestigd op den voet van het bepaalde in artikel 3, sub. lo, van het Rijkstelefoonreglement 1919, in locaal verband met Bennebroek. SANTPOORT. DE MARANATHA-BEWEGING. De leider van de Maranatha-beweging in Nederland, de heer Joh. de Heer te Zeist, heeft een weekend georganiseerd te Santpoort op 17 en 18 September. De deelnemers zullen zich verzamelen in de groote „Zoeklicht"-tent, die voor dat doel wordt opgesteld op een terrein achter het Kindertehuis der Vereeniging „De Licht hoeve", gelegen aan de Kweekerslaan. Voor Jiachtlogies zorgen inwoners van Santpoort. Te Santpoort verwacht men een groo te opkomst van vrienden van Joh. de Heer. Ook uit België worden deelnemers verwacht. Na afloop der weekend blijft de Zoek licht-tent nog een week te Santpoort staan; zij is dan ter beschikking voor evangelisatiedoeleinden, waartoe reeds een comité is gevormd. De leiding van het cpmité berust bij den heer K. Vern- hout te Haarlem. ZANDVOORT. GEWETENSGELD Van den Ontvanger der Directe Be lastingen te Haarlem is bericht ontvan gen dat ten bate van de gemeente Zandvoort is ingekomen een bedrag van 1370.60 gewetensgeld, HET AUTO-ONGELUK Naar we vernemen is de toestand van de 3-jarige R. L., die Maandagavond op den Boulevard de Favauge overreden werd, vrij bevredigend. DOOR BENZINE BRAND ONTSTAAN Ongeveer half vijfDinsdagmiddag kreeg de politie bericht, dat ten huize van den heer Bluys, Haltestraat, brand ontstaan was. De brandllet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, kon echter, zon der dat de politiespuit, die uitgerukt was, water behoefde te geven, gebluscht worden. Het bleek, dat een dame een japon wilde uitwasschen in benzine in een ver trek, waar een gasstel brandde. De vlam van 't gas sloeg toen over op de ben-" zine. De dame brandde haar hand vrij erg en schroeide het haar. IJMUIDEN. DE VERDWENEN ROOKERTJES. De handelsreiziger H. C. B., wonende in den Helder, had een koffer, gevuld met monsters sigaren, alsmede zijn ac- tetasch een oogenblik onbeheerd gela ten in de wachtkamer van het station Velsen-IJmuiden (Oost). Toen hij terug kwam waren koffer en actetasch ver dwenen. De politie heeft dezen eigenaardigen diefstal in onderzoek. Zij tast echter voorloopig nog in het duister. EEN SENSATIONEELE REIS. Dinsdagmorgen kwam alhier binnen de haringlogger K.W. 66, die een sensa- tioneele reis achter den rug heeft. Het vaartuig was nog slechts eenige dagen in zee toen de stuurman, een Rotter dammer ziek werd. Deze moest in Ler wick in het hospitaal worden opgeno men. Kort daarna werd een andere op varende, de matroos v.d. V. wonende op Urk ziek. Deze leed aan vervol gingswaanzin. De bemanning heeft met dezen onge lukkige heel wat te stellen gehad. Na binnenkomst is de man door zijn kame raden naar huis gebracht. EEN ONDERSCHEIDING. De heer C. F. Raadman alhier is begif tigd met de bronzen watersnoodpenning. ADVERTENTIEN Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Behuwdbroeder. FRED ERIK LODEWIJK MEIJST in den ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam: Wed. W. MEIJST— KROPF. Haarlem. 30 Aug. 1927. Crayenesterlaan 14. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 2 Sept. a.s. te 2 uur op de Algem. Begraafplaats te Heemstede. Eenige en algemeene kennisgeving. 25 Daar het herhaaldelijk voor komt, dat goederen voor ons be stemd, door andere bestellers in ontvangst worden genomen en daardoor verwarring ontstaat, ver zoeken wij onze cliëntèle dringend op den juisten naam te willen let ten. Onze bestellers dragen steeds een uniformpet met initialen H. K. N.V. Chem. Wasschcrij Ven'er ij Machinale Tapijtreiniging 17 heeft de praktijk hervat. 5 Med. Docts. Arts. PRAKTIJK HERVAT. Tandarts IS WEER TE CONSULTEEREN. Vrouwenarts HERVAT 2 SEPT. DE PRAKTIJK Keel-, Neus- Oorarts. AFWEZIG tot 19 September. Dr. SLUYTERMAN HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT 7 Tandarts hervat Donderdag 1 Sept. de praktijk. geeft kennis van adresverandering naar Brouwerskade 45 rood Spreekd. laatste, le en 2e elke mnd. Half September NET DAGMEISJE gevr., van 8 tot 7 uur. Niet ben. 17 jaar..- 6 loon. Aanmelden Joh. Verhulstweg 33, Santpoort, Station. Winkeljuffrouw gevraagd (R.K.) voor direct, ook genegen eenig huishoudelijk werk te verrichten. Leeftijd niet boven 20 jaar. Brieven met opgaal' van leeftijd, eventueel vorige "-betrek king en verlangd salaris onder no. 2024 bur. van dit blad. Keuiig Duitsch Meisje biedt zich aan. v. g. g. v. Liefst omtr. Heemsteedsche Dreef. Rem- brandtlaan 16, Heemstede. 5

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 3