TWawinbshs OM ONS HEEN ^■UÏTENLANDSCH OVERZICHT Toffee de Luxe Sport en Mackintosh's TOFFEES HAARLEMS DAGBLAD DONDERDAG 1 SEPT. 1927 No. 368S REISHERINNERINGEN. DUITSCHE DOUANE DE ANSCHNAUZER FRANKFURT HET GEBOORTEHUIS VAN GOETHE —OP WEG NAAR KONSTANS. Niet al de kennissen hadden het een goed reisplan gevonden. Naar Meran en naar Venetië moest- je niet gaan in Juli of Augustus Te warm! Daar waren April en September goed voor. Maar wie laat zich, als hij eenmaal een reisplan op maakte, daarvan terugbrengen door wat warmte? We konden er best tegen. In het vaderland had je nooit last van te veel warmte, eer van het tegendeel. En de gedachte aan de romantiek van Vene tië lokte, lokte onweerstaanbaar, als het beeld van een heel andere wereld, van iets afzonderlijks, dat nergens anders op leqjk en met niets te vergelijken was. Dus we gingen. Met den merkwaardi- gen trein, c:? te Zand voort begint, te Haarlem stopt, te Halfweg nog eens, dan natuurlijk te Amsterdam, rier sta tions in een half uur tijds en dan. als het ware uit berouw over zooveel sukke- lary ons met snelheid zou brengen naar Frankfort, in een uur of acht. ne gen. Da? was t programma van den eersten dag en wij maakten het ons ge makkelijk in de coupé, schikten ons tot geduld en goten in vroolijk gesprek de vreugde over de lang begeerde vacantie. Er viel onderweg niets belangrijks voor. Je staat voor den zooveelsten keer te kijken van de onbenulligheid van den Staat, die je te Zevenaar een jongen man op je dak stuurt, die om de pas vraagt en ze ternauwernood inkijkt wat kan het hem schelen, of je Jansen heet of Pietersen en wie ter wereld heeft daar toch eigenlijk belang bij.' Maar dan komt de grens en daarmee altijd een klein gevoel van angstigheid voor de douane. Ze eten je niet op. na tuurlijk niet, maar ze zijn dan toch de macht en 't gezag en je hebt honderd sigaren in je koffer, waar je de hooge invoerrechten liever niet var. betalen wilt. Niet om de marken die dat kost <wat maakt dat uit op een dure reis) maar om den last en 't gezeur. Je moet uit den trein en naar het douanelokaal toe, dat grauwe, ongeverfde, vuile hok, waar jnannen met dreigende uniform petten op. staan te wachten zooals nij dige dikke spinnen uitkijken naar on- nooozele vliegjes. Emmerik. De trein staat met een knar send remgeluid stil" En op eens staat er een Duitscher in de deur van de coupé en doet de gebruikelijke vraag: „Haben die Herren etwas zu verzollen"(Hebben de heeren iets aan te geven?) Mijn oog kijkt de coupé rond en blijft rusten op een klein kistje sigaren, dat onbedekt aco maar in het net staat. Je moet het oen, je kunt niet laten om het te zien- Een van ons, die zelf nauwelijks rook: heeft ze meegenomen om er ons van te laten profiteeren, de brave kereL Maar nu zal hij ons er mee aan de galg bren gen. .Haben die Herren etwas zu ver zeilen?" Het klinkt goedig, heelemaai niet dreigend, een beetje spottend: zou deze ervaren Germaan niet weten, dat iedere Hollander sigaren over de grens meeneemt, omdat hij de zijne de beste vindt en dat Duitse he goed eenmaal niet xooken kan! Nauwelijks laat hij ons tijd om te antwoorden. Welwillend vat hij het een parig zwijgen als een ontkenning op, maakt een afwijzend gebaar tegen iemand die al naar zijn tasch grijpt om haar open te maken en stapt we?. De visitatie is afgeloopen. Nog vóórdat ze begonnen is. En als wij hem in de vol gende coupé de vraag hooren herhalen, op een toon van: «geef nou maar geen antwoord, zeg nou maar liever niets", dan bedwingen we met moeite de ver zoeking om het uit te proesten en door gronden gemakkelijk genoeg de waar heid, dat de Duitsehe Staat graag veel vacantiereïzigers ziet komen, om hun geld in Mof frik a te verteren en daarvoor het onnoozele winstje op gesmokkelde sigaren graag cadeau geeft. Je moet het den reizigers gemakkelijk maken. Maar een klein beetje verlicht zijn we toch wel, als we de fijnste visschen uit het kistje van onzen altruïstisehen vriend. Er wordt nog wat met groote bagage voorbij ons raam getorst (daar kan wat meer beteekenis in zitten) en het duurt geen twintig minuten, of de trein komt weer in beweging. De reis is dan eigen lijk pas goed begonnen. Maar voordat wij Duitschland binnen rollen krijgen wij een kleine teleurstel ling. Er was ons gezegd, dat een be kend type Duitscher. te allen tijde ha telijk in de oogen van alle andere vol keren. sedert den oorlog niet meer be stond. De „Anschnauzer", Schnauze be- teekent snuit, een Anschnauzer is dus iemand, die door een grooten mond op te zetten van een ander probeert iets gedaan te krijgen, dat hem niet toe komt. Welnu, hU leeft nog. Daar stond hij, kort dik en rood en snauwde tegen den chef van den spijswagen, die hem niet daarin wou toelaten, om dat de reglementen dat verbieden zoolang de trein nog niet in beweging was. De man bleef kalm. Niet de Anschnauzer, die praatte met handen en voeten en ook nog met zijn grooten mond en den euvelen moed had om te brullen: „reden Sie nicht so viel" (praat toch niet zooveel) terwijl hij zelf drie maal zooveel ze: maar da: is juist de kunst des Anschnauzensden ander be tichten van waf jezelf doet en hem daar door overduvelen. De chef van den spijswagen hield zich ferm. Gelukkig. Maar dat de Anschnau zer verdwenen zou zijn neen, dat kan ik nu tegenspreken. Warm was het dien middag wel. De groote ramen, aan weerskanten tegen elkaar open, brachten niet veel frissche lucht, wel het kolengruis en het stof van den weg, dat je klamme handen al heel gauw voelden in je haar. Snel schiet de trein langs den Rijn en al zijn bekende en vermaarde monumenten. De avond komt al gauw. Geheimzin nige lichten dansen over den Rijn. De reis valt niet lang. Het avondeten in den „Speisewasen" breekt de uren. Bijna zijn wij verrast, als Frankfort bereikt is en we in de Zondagavonddrukte uitstap pen en achter den torsenden Gepackt- irager (hoe kan zoo'n kleine kerel zoo veel zware koffers met een simpelen riem dragen!) den uitgang van het station opzoeken. Het hotel is op 't Stations plein aelf en met vreugde volgen we den huisknecht, die ons voorgaat naar de vooraf bestelde kamers. Daar wacht het verkwikkende water, dat met een vaart komt schieten uit de wijd opengedraaide kraan en het stof met de kolenviezig- heid wegspoelt van hoofd en hals en handen. Dan brengt een frissche dronk beneden je verder weer in je fatsoen. Hotels vlak bü 't station hebben hun voordeelen. Maar in een warmen nacht, als de ramen op de slaapkamer het eenige middel zijn om nog een verschen luchtstroom binnen te krijgen, toonen ze ook hun schaduwzijde. Tot laat in den nacht bengelen de trams heen en weer en geven auto's en motorfietsen hun grauwende signalen. Na een uurtje geef je de hoop op om te slapen en dan juist, in dien toestand van soezende berusting, voert Morpheus je zachtjes weg op een wolk van vermoeidheid, ofschoon wan neer je te zeven uur wakker wordt, al de geluiden van de groote stad weer zoo heftig en voortdurend aan den gang zijn, alsof ze den heelen nacht door niet zijn opgehouden. Om een uur of tien klimmen we op een gTooten wagen, die aanbiedt ons voor een mark of wat de stad te laten kijken. Hier komen we zoowaar het type Anschnanzer weer tegen. Er was veel liefhebberij voor den rendrit met den grooten wagen, zoodat wij, gewa pend met onze wettige plaatsbewijzen, het oog gevestigd hielden op de achter ste bank. die juist ruimte bood voor vier en dat lustoord dan ook bereikten. Maar op den Anschnauzer hadden we niet ge rekend. Daar stond hij: dik en dreigend, met een mond als een hooischuur, de directeur van de onderneming misschien zelf wel, en eischte dat wij onze plaat sen zouden verlaten, omdat een enzer een dame zou hebben tegengehouden! Onze altruïstische vriend nog wel, de man van de welwillende sigaren, die zooals iedereen weet veel liever een uur lang in een vervoermiddel gestaan zou hebben om een zwakke vrouw of een hulpbehoevende met zijn zetel te ver heugen! Wy verdedigden ons. Niet met veel woorden. Die helpen niet. Daar heeft een Anschnauzer altyd véél méér woor den tegen. Wij wapperden met onze tickets in zün brutale gezicht en zet ten ons nog vierkanter op de bank, om te toonen: je bent knap, als je ons vieren van de achterste bank uit den wagen werkt. Hij pruttelde nog wat na. als een ketel water die van de kook raakt, en retireerde toen, den wagen af. zijn kantoor in, waar hij ons met woe dende blikken trachtte te vermoorden, iets als de doodende straal, die vroeger ook al mislukt is. Wij weerden af met de kalme rust der onschuldige bezitters en begonnen gezond en wel den tocht, dien ik hier niet zal beschrijven, al was de bezichtiging van het geboorte huis van Goethe wel interessant. Namelijk voor ons. Maar den lezer een duidelijke voorstelling te geven van Goethe op zyn twintigste, op zijn vijf en twintigste, op zijn dertigste jaar; van Goethe's schrijftafel, een ongemak kelijk meubel vol inktvlekken, Goethe's vader die 's avonds altijd met twee lantaarns over straat mocht gaan, ter wijl een gewoon burger het met één moest doen, de woon- en slaapkamer van Goethe's ouders neen, daartoe zie ik geen kans. Wie daar alles van weten wil, moet maar zelf naar Frank fort gaan. Net genoeg ttfd hadden we, om met een Nederlandschen vriend uit Frank fort te middagmalen. Toen werd het tijd voor de tweede treinreis. Naar Konstanz. Het meer, dat in den oorlog vaak genoemd is, niet zoozeer omdat het de grens is tusschen Duitschland en Zwitserland, als wel om dat daar de reusachtige bergplaats sjemd voor de luchtschepen van Graaf Zeppelin- Ze hebben in den oorlog geen groote rol gespeeld, al dienden zij om de Londenaars wat bang te maken, ook al een soort van Anschnauzerij, die totaal mislukt is, want de Engelschman houdt taaier vast, naarmate hij meer bedreigd wordt! De geweldige hallen staan nu leeg aan het meer. En over de treinreis kan ik. ook mets bijzonders vertellen, wel over het merkwaardige hotel, waarin wij in Konstanz overnachtten. Maar daarvan in een volgend artikeltje. In- tusschen liggen er in onze, Tijding zaal eenige prentkaarten uit Frankfort, die bewijzen welk een mooie stad dat toch is. Kleiner dan Amsterdam, maar toch een stad van 500.000 zielen, met veel oude bouwkunst, een belangrijk centrum van verkeer. J. C. P. Een onbelangrijke dag. Een en ander over de zuster van Vanzetti. Chineesche vechtjassen. Wie biedt het meest? Bloedige poppenkastver- tooningen in 't Gele Rijk. INGE-OMDEN MEDEDEEl.INGEN n 00 Cent» per regel. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is vandaag een oogenblik van ver ademing. Aan het politieke internatio nale uitspansel geen ingrijpende ver anderingen. De slachtoffers van de ramp bij Chamonix werden begraven. 22 Dooden zijn ter aarde besteld. De aan dacht der wereld kan na den dood van Sacco en Vanzetti en 't Engelsche eve nement met Lord Robert Cecil, weer op de Oceaanvluchten gevestigd wor den. Die zijn en vogue. Zooals een jaartje geleden de Kanaalzwemmerij in de mode was. Er is een tijd geweest dat men om voor heelemaai vol te worden aangezien aan den blindendarm ge opereerd moest zijn. Men leze er Shaw maar op na. Thans begint de tijd aan te breken waarin men minstens van Frankrijk naar Engeland moet zwemmen, of over één of anderen Oceaan moet vliegen om mee te mogen praten. (Toch zou het een goed middel zyn voor de verbroede ring der naties!) Over Sacco en Vanzetti gesproken. Onder Gemengd Nieuws hebben wij een stukje opgenomen onder „Dooden mas kers", waarin verhaald wofdt van rel letjes en opstootjes rond om de gipsen afgietsels van de doode gelaatstrekken der geëxecuteerde anarchisten. Daarbij wordt nog een opmerking gemaakt die wél ran belang is. Luigia Vanzetti schijnt er niets voor te voelen om met de urnen die de resten van haar broeder en Sacco bevatten, 'n wereldreis te gaan maken. Haar dunkt waarschijnlijk, dat er nu genoeg gesold Is met de arme anarchistische duivels, die door hun anarchistische broeders wel zeer voor de algemeene propaganda werden uit gebuit. Dies is Luigia van plan om rechtdoor met de urn waarin het stof felijk overschot van haar broeder rust, naar Italië te reizen. Niet onverstandig. Tenslotte China. Hieronder hebben wij een stukje opgenomen over den alge- meenen toestand Daaruit blijkt weer wat wij hier al zoo dikwijls gezegd heb ben: dat het nog altijd onmogelijk is om zelfs een zeer waarschijnlijke over winning van één der groote partijen (Noord en Zuid) te voorspellen. Al weken lang schreef men nu al dat Zuid spoedig verpletterd zou worden. lederen dag werd de overtocht over de Jangtse van de Noordelijken zeker geacht. Nu zijn eindelijk eenige Noordelijke divisies zoo ver gevorderd. Maar Zuid heeft zich ondanks dat, staande weten te houden. En nu zullen de Noordelijken dezer dagen wel weer teruggeknïkkerd worden over de Jangtse. 't Isl en blijft een ge weldige vicieuze cirkel. 't Einde van de Chineesche Grand Guignol oftewel Groote Po?penkast- vertconingen, (beurtelings vreeselijke tragedies en dolle blijspelen) is nog lang niet in zicht. F. A. Wonderlijke Chi neesche oorlogs methoden. Soen Tsjoeng-fang's pogingen opa van den Zuidelijken Jangtse-oever naar Sjanghai en Nanking op te rukken zijn, naar de „Daily Mail" meldt, op hefti- gen tegenstand der Zuidelijken gestuit. Laatstgenoemden beweren zelfs, dat zij de Noordelijken overal hebben terugge worpen. Desondanks gelooft men, dat zij het in de buurt van Nanking hard te verduren hebben, hoewel zU erin ge slaagd zijn een derde poging van Soen's strijdkrachten, om den Jangtse over 'te steken, te verijdelen. Deze poging vond plaats nabij Tsjinkiang, aan den heer weg naar Sjanghai, waarvan Tsjinkiang 215 K.M. verwijderd ligt. Op dit punt zette Soen 6.000 man in booten naar den Zuidelijken oever over, die erin slaagden vasten voet te krijgen en verder wilden oprukken. Maar Soen beschikte niet over voldoende sterke booten om ook zyn artillerie naar den Zuidelijken oever te kunnen overzetten, waardoor de batterijen der Zuidelijken Soen's opmarsch Zondagochtend tot staan konden brengen. De Zuidelijken verklaren twee regimenten hunner te genstanders gevangen te hebben geno men. Het had echter weinig gescheeld, of de Zuidelijken hadden een ernstige ne derlaag geleden. Bij het binnenkomen der berichten over het oversteken der rivier door Soen's troepen ontstond een paniek. De nationalistische Zuidelijke krijgers maakten .alles gereed voor de vlucht. Maar eerst werd er te Tsjinkiang flink op los geplunderd. Daarbij raakten de lste en de 14de nationalistische divisi^ in een der wijken slaags, daar elk harer juist tlie wijk voor zich als plunderge- bied gereserveerd wenschte te zien. Tij dens het uitvechten van dit dispuut werden tien soldaten gedood en vijftig gewond. Overigens zou het vermoedelijk naar Westersche begrippen een klein kunst stukje zyn geweest voor het eskader ka- nonneerbooten der Zuidelijken, dat te Woesong op 32 K.M. ten Noorden van Sjanghai lag, om even naar Tsjinkiang op te stoomen, waardoor Soen's positie verre van aangenaam #ou zijn geworden. De kanonneerbooten lagen gevechtsklaar. Maar gevechtsklaar zijn en Inderdaad gaan vechten zijn voor den Chinees twee begrippen, die bijna met elkaar in strijd zijn. Kortom, de bemanning der Zuidelijke kanonneerbooten wezen het voorstel, om den Noordelijken overlast aan te doen, verontwaardigd van de hand. Eerst zou men eens kalm met de Zuidelijke mede standers gaan praten. Geen geld, geen Chineezen. Ten slotte vond men eén on bloedige oplossing. Voor 7500 pond ster ling contant stemden de bemanningen erin toe, althans in de richting van den Jangtse koers te zetten. De berechting van Pangalos. Naar de Tel. van de Times Service verneemt heeft de Grieksche Kamer alvorens tot 15 October as. verdaagd te worden, in een nachtelijke zitting een wet aangenomen, waarin de ver antwoordelijkheid der vroegere minis ters werd vastgesteld en de procedure werd bepaald, welke gevolgd zal worden beiden vinden hartstochtelijke LIEFHEBBERS voor de berechting van den gewezen dictator Pangalos, die zich thans in ge vangenschap bevindt. De wet bepaalt, dat Pangalos en zijn medewerkers alleen door de Kamer ge hoord mogen worden. Een commissie van 15 afgevaardigden, benoemd in ver houding tot de sterkte der vérschillende partyen, is belast met het verhoor der aangeklaagden. Zij zal ook rekening houden met de getuigenissen voor den door Kondilis ingestelden oppersten ge rechtelijken raad afgelegd. Na beëindiging der verhooren door deze commissie zal de Kamer een tweede commissie van dertig afgevaardigden kiezen, waarin ook vijf procureurs-géne raal zitting zullen nemen. De beslis singen van deze laatste commissie zullen aan de Kamer worden voorgelegd, die deze beslissingen zal ratificeeren of een nader onderzoek zal gelasten. Het on derzoek zal, naar men verwacht, op 30 October a.s. aanvangen KORT EN BONDIG. Te acht uur is Woensdag de trein Brussel-Arlon in het station van Ottïg- nies op een stilstaanden trein geloopen. Er is groote materieele schade aange richt, terwijl 23 reizigers door glasscher ven niet ernstig zijn gewond. Bert Hinkler, die zooals wij gemald hebben ineens door van Londen naar Ri ga is gevlogen en daar 10j^ uur over heeft gedaan, heeft verteld dat hij maar 40 gallons benzine gebruikt had en de heele tocht hem dus slechts ongeveer 24 gulden had gekost. De reis door de lucht was daarom eenige malen goedkooper geweest dan de spoorreis derde klas. Voor het snel binnenhalen van den gevaar loopenden oogst zijn ift Pomme- ren militairen tot hulp ontboden. Ook in Sleeswijk-Hoislein en Westfalen dringen de boeren op hulp van militairen aan. Ten einde een juister blik op den stand der werkloosheid in de Sovjet- Unie te krijgen, dan mogelijk is aan de hand van de dikwijls onjuiste en tenden tieuze gegevens der arbeidsbeurzen, heeft het centraal uitvoerend comité der Sov jet-Unie besloten tot een algemeene werkloozen-telling. Deze telling zal plaats hebben in de eerste helft van November 1927. Het presidium van het centraal uit voerend comité der Sovjet-Unie heeft besloten tegen 10 October een al-Russisch congres ran arbeiders- en boerenvrou wen, die zitting hebben in vertegenwoor digende lichamen, bijeen te roepen. Reusachtige erfenis. De Parijsche opstootjes. Het dare lawaai Zooals bekend, is onlangs de voorzit ter van den raad van beheer der United States Steel Corporation, Elbert H. Gary overleden. Gary heeft een reusachtig vermogen nagelaten, dat op 40 miiiioen dollar wordt geschat en in hoofdzaak aan zijn weduwe en zijn beide dochters ten goede komt. Zijn weduwe, mevrouw Emma D. Gary krijgt o.m. 109 acres landerijen en „Ivy Hall" met het geheele meubilair en alle bijbehoorende gebouwen. In zijn testament adviseert de staal- magnaat, die het aandeelenkapitaal van de groote staaltrust voor zijn nakomelin gen bewaard wil zien, dit kapitaal met de grootste zorgvuldigheid te beheeren. 10.000.000 cigaretten verbrand. Een gebouw, behoorend aan een groot tabaksmagazijn in Liverpool, draagt den schoenen naam van „De Koningspijp". Blijkbaar is deze naam geïnspireerd op de gedachte, dat een koning wel enorm veel moet kunnen rooken. Doch de „Ko ningspijp" in Liverpool rookt wel veel, maar het is nooit van goede kwaliteit. Integendeel. Alle beschadligde en on bruikbare tabak wordt daar in tegen woordigheid van douane-ambtenaren ver brand. Eenigen tijd geleden heeft de „Ko ningspijp" een buitenkansje gehad! Er waren tien millioen cigaretten, bestemd voor verdeeling onder de matrozen en soldaten aangehouden, omdat zij van al te slechte hoedanigheid waren. Zulke slechte sigaretten wenschien de militai re autoriteiten niet ondér de jongens verdeeld te* zien. De gehfcele voorraad werd in beslag genomen en besloten werd alle tien mil- hoen sigaretten te verbranden. Zoo werd de groote oven van de „Koningspijp" volgestopt met het slechte goedje, de brand werd er in gestoken en de zwaar ste pijp werd gerookt, die er wel ooit gerockt zal zijn. «De Parijsche politie tracht nog steeds de daders te arresteeren van de plunde ringen bij de wanordelijkheden op 22 Augustus. Er werden een vrouw en haar vijftienjarige zoon gearresteerd. In hun huis werden eenige hoeden en petten gevonden, die, naar men meent, gestolen zyn uit winkels aan den Boulevard Sé- bastopol. De vrouw beweerde, de hoeden van demonstranten gekregen te hebben. Verder zijn drie jongemannen gear resteerd in een danshuis bij dc Bastille Zij hadden schoenen bij zich die van diefstal herkomstig Zijn. Een afdeeling politie heeft een inval gedaan in hotels en cafés in eenige voor steden van Parijs. Tweehonderd perso nen werden ondervraagd, terwijl zestig hunner naar het politiebureau werden gebracht voor een nader verhoor. Van 13 buitenlanders zijn de papieren niet in orde bevonden. Zes hunner zijn gearres teerd Moordenaar aan gehouden. Duitsehe douanebeambten te Gangelt, een Duitsch-Limburgsche grensgemeente, bij Sittard, hebben Dinsdag, op het oogenblik dat hy de grens naar Neder land wou overschrijden, den moordenaar Krause uit Kiel aangehouden. Krause, die reeds geruimen tijd onder valsche namen langs de grenslijn zwierf, wordt ervan verdacht in de grensgemeenten ver schillende diefstallen met braak te heb ben gepleegd. Een nobele geste. De universiteit van Leeds heeft be hoefte aan uitbreiding en had een op wekking verspreid om bij te dragen tot het daarvoor benoodigde fonds van 500.GC0 pond sterling. Een anoniem gever lieeft haar thans met 100.000 pd. st. be dacht. Professor Donald A. Laird van de Uni versiteit te Colgate heeft een machine uitgevonden om het geluid op te teeke nen. dat de moderne stad voortbrengt. Eigenaardige resultaten heeft hij daar mee bereikt. De professor heeft kun nen vaststellen, dat Chicago de geluid- rijkste stad van de wereld is. Niet alleen is het lawaai lastig, het is ook duur. Prof. Donald A. Laird heeft ook uitgemaakt, dat het Londensche lawaai die stad elk jaar twaalf en een half millioen gulden kost. Om het ge luid te dempen heeft men alle kei en klinkerbestratingen moeten vervan gen door het dure asphalt, de kanto ren hebben alle mogelijke isolatiemid delen moeten aanbrengen, om het ener- veerende lawaai van de wereldstad te ontgaan. Bovendien worden er ontzet tende sommen uitgegeven voor ver pleging van allen, die door het geraas en getier ziek, zenuwziek en doof zyn geworden. De professor betreurt het ten zeerste dat het hem niet gelukt is vast te stel len hoeveel het lawaai Chicago kost. Het zou zeker een belangwekkende cal culatie geworden zyn, want in Chicago heeft men nog rekening te houden met het gegil van de duizenden varkens die er dagelijks in de „Packing Houses" in den dood gedreven worden. Spionnage-organisatie. Het blad Nova Re forma to Krakau meldt, dat een Oekraiensche spionnage- organisatie ontdekt is te Stanislaf. Te Lemberg, Stanislaf en elders zijn talrijke personen in hechtenis genomen, onder meer een Poolsch officier. RuslandPolen. Volgens de Kurger Warszawska heeft op de Russisch-Poolsche grens bij Wraza een incident plaats gehad. Een Russische bende had een Poolsche grenswacht aan gevallen. De bende werd met achterla ting van drie dooden teruggeworpen. Moderne zeerooverij. De Dooden-maskers. Chineesche roovers, die zich als pas sagiers vermomd aan boord hadden be geven van het stoomschip „Hsinchi", op weg van Sjanghai naar Foetsjau, hebben zich van het schip meester gemaakt en den kapitein gedwongen, koers te zetten naar de Biasöaai, waar goederen van groote waarde gelost werden. Een Chi neesche handelaar werd als gijzelaar ge vangen genomen. Het schip kon daarop naar Foetsjau vertrekken. Duitsch speelgoed. Het Nürnberger speelgoed is van ouds beroemd en er zullen weinig Hollanders zUn, die niet eens op hun verjaardag met een stuk Duitsch speelgoed ver blijd zijn. Die Duitsehe speelgoed industrie staat er ondertusschen niet zoo goed meer voor. Er heeft een ver andering van wereldmarkt voor dit artikel plaats gehad, Amerika is een geduchte concurrent geworden, en meer dan 33% van de export heeft Duitsch land verloren. Misschien is meerdere vraag naar „technisch speelgoed", zooals meccano enz. van invloed op die wijzi ging; Amerika is daar specialiteit in. Bovendien staan de groote versnippe ring in de Duitsehe speelgoedindustrie en het grootendeels nog overheerschen- de handwerk, waarbij dikwijls een goede arbeidsverdeellng ontbreekt een ge zonde concurrentie in den weg. Indien er dus geen ingrijpende veranderingen plaats hebben is er groote kans, dat het beproefde Duitsehe speelgoed het veld zal moeten ruimen voor het Amerlkaan- sche massa-product. 350 bioscopen gesloten. Driehonderdvijftig bioscooptheaters hebben hun deuren gesloten als gevolg van den strijd welke ontbrand is tus schen de exploitanten en de film-onder nemingen. Aan het einde der herdenkingsbijeen komst voor Sacco en Vanzetti op Union Spuare wilden 10.000 demonstranten door de straten marcheeren, naar de plaats, waar de doodenmaskers der beide anarchisten worden tentoongesteld. De vergadering zelf was ordelijk verloopen. De politie had evenwel elke betooging absoluut verboden en toen zich een stoet begon te formeeren, werd de menigte dan ook onmiddellijk uiteengedreven. Toch zagen ongeveer 7000 personen kans, zich een weg te banen door het cordon der politie. De maskers van Sacco en Vanzetti worden tentoongesteld op zwart fluweel en bewaakt door een eerewacht van in roode hemden gehulde anarchis ten. Uit Boston wordt gemeld, dat Luigia Vanzetti niets gevoeit voor het plan om met de asch der beide overledenen een reis door het buitenland te maken. Be weerd wordt, dat zij met de urn van haar broer direct naar Iialië zal terugkeeren. Echtscheidingen en schuldigen. In de jongste uitgave van het statisti sche jaarboek van den Pruisischen Staat wordt speciale aandacht besteed aan de echtscheidingen en de oorzaken daar van. Het recordcijfer voor den oorlog werd in 1913 bereikt, toen 11.162 huwelijken ontbonden werden; het laagste punt werd in 1916 bereikt met slechts 6409 scheidingen, dan stijgt het tot 13.352 in 1919 en in 1S20 met een geweldigen sprong tot 22.543. Na een stijging brengt 1925 weder een daling tot 22.721. Wie draagt nu de schuld van deze vele mislukkingen van huwelijken, die toch zoo goed als alle vol vertrouwen en hoop zijn begonnen? Ook deza, vraag wordt door het jaarboek beantwoord. In 1913 was het cijfer voor de heeren zeer ongunstig: 84!6 mannen bleken de oorzaak der mislukking te zijn, terwijl over slechts 4998 vrouwen h t schuldig werd uitgesproken. De oorlog brengt hierin echter verandering. Dc verhou ding wordt ruim drieduizend vrouwen tegen nog geen vijfduizend mannen en van 1917 tot 1919 wordt de verhouding voor de damis nog ongunstiger, tot in '20 14 042 vroAven schuldig blijken tegen 13.971 mannen. In het jaar 1925 ten slotte is de verhouding 18.593 mannen en 10.399 vrouwen. t Grootste verkeer ter wereld De New Ycrksehe bladen heboen oe- rekend, dat hun stad zich mag verheugen in het bezit van het station, waar het grootste verkeer ter wereld plaats heeft, namelijk dat aan het Times Square. De Grand-Centralrailway beschikt over 621 KM. spoorbaan, waarvan bijna vierhon derd K.M. ondergrondsch zyn. Het tarief is zeer goedkoop, daar men voor 5 dol larcenten (12y2 cent) een afstand van ruim 40 K.M. mag afleggen. Het vervoer is uiteraard op werkdagen het grootst. Eiken dag maken 3.75 mil lioen personen van de verschillende trei nen gebruik. Gedurende de spitsuren rij den de treinen met tusschenpoozen van 48 seconden tot een minuut. Volgens de jongste cijfers, welke gepubliceerd zijn, werden in het tijdsverloop van een jaar 1130 millioen passagiers vervoerd, o Noodlottige parachutesprong. Toen een Engelsch bombardiments- vüegtuig op een hoogte van 300 meter boven Farnborough in het graafschap Hampshire vloog, sprong de waarnemer Lothian met een parachute uit het toe stel. Op dat oogenbiik brak echter een spandraad van de parachute, die daar door in de machine verward raakte. Dien tengevolge bleef de waarnemer zes meter onder het toestel aan een touw tusschen hemel en aarde zweven. De piloot trachtte zoo kalm mogelijk te landen, doch toen de machine zich vlak bij den beganen grond bevond, werd Lothian tegen den grond geslingerd. Hij werd met zware verwondingen opgeno-« men.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6