HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT VRIJDAG 2 SEPT. 1927 T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De belangrijkste berichten handelen ook vandaag weer over de Oceaan-vlie gers Minchin, Hamilton en de prinses in purpergeeft men nog maar een kleine kansdan is er nog een over stromingsramp in Galicië, die veel ern stiger is, dan zich oorspronkelijk deed aanzien. Politiek nieuws is er slechts zeer weinig. Er wordt weer wat gebazeld omtrent de Noordelijke en Zuidelijke Chineezen. Vermoedens en voorspellingen, die niets om 't lijf hebben. Geen enkel toe ken wekt het vermoeden dat er van deze of gene zijde een doorbraak zal plaats vinden, 't Eenige positieve is, een besluit van 't Engelsche ministerie van Oorlog om te beginnen met de vermin dering van troepenmaoht in China. Maar dit betreft zoo'n geleidelijke, en zoo'n langzame verschuiving en afvoer van troepen dat er feitelijk geen enkele in grijpende verandering door zal plaats vinden. Aardige en kenschetsende mededee- lingen zijn gedaan in Madrid over den gang van zaken aldaar. De dictatoriale tactiek heeft zich weer voorbereid op een zeer individueele regeeringspolitiek. De wetgeving blijft tot de bevoegdheid der regeering behooren. De Nationale Vergadering blijft uitsluitend een slechts adviseerend lichaam. Toch heeft de Nationale Vergadering de omvangrijke taak opgedragen gekre gen om de nieuwe grondwet voor te be reiden en om de begrooting voor 1929 te behandelen. Men dient hier echter bij in aanmerking te nemen dat het pesi- dium van de vergadering benevens 5/6 van de 360 leden die het Huis telt door de regeering worden benoemd. Slechts een 50 leden zijn door gemeen tebesturen gekozen. Een en ander behoeft echter allerminst een reden te zijn van minder vruchtba ren arbeid. Integendeel. Tegengestelde partijbelangen zullen hier niet zóó spoe dig tot belachelijke parlementaire ex cessen aanleiding geven. Hooge ambtenaren, eminente vertegen woordigers van landbouw, industrie en VIERDE BLAD lieden van vrije beroepen zullen als ver tegenwoordigers optreden. Het oude, zoo dikwijls veroordeelde en óók dikwijls be proefde aristocratische stelsel vinden wij dus hierin weer eenigszins terug. F. A. Primo's program Primo de Rivera heeft, zooals be kend is, de bijeenroeping van het par lement aangekondigd, en uit Madrid wordt thans gemeld, dat de Nationale Vergadering uitsluitend adviseerende stem zal bezitten, terwijl de eigenlijke wetgeving uitsluitend tot de bevoegd heid van de regeering zal behooren, al dus de N.R.C. De voornaamste taak van de Nationale Vergadering zal bestaan in het voorbe reiden van een nieuwe Grondwet en het behandelen van de begrooting voor 1929, terwijl voor 1928 de thans gelden de begrooting zou worden verlengd. De Nationale Vergadering zou worden on derverdeeld in 20 commissies, die elke week drie vergaderingen zullen houden. Het plenum zal elke maand slechts eenmaal vergaderen. De eerste com missie zal grondwettelijke kwesties be handelen; de tweede de politieke en sociale wetsontwerpen; de derde de be grooting. De leden van het parlement krijgen vor elke commissie-vergadering eeen vergoeding van 25 peseta's. Vragen aan de regeering moeten schriftelijk zijn geformuleerd en alleen als de re geering dit verkiest, zal de vraag mon deling worden beantwoord. Het houden van debatten zal hierbij niet worden ge duld. Het presidium van de vergadering wordt door de regeering benoemd en bestaat uit een voorzitter, twee onder voorzitters en vier secretarissen. Van de overige 360 leden, die het Huis zal tellen, zal 5/6 door de regeering wor den benoemd, slechts ongeveer 50 leden zullen door de gemeentebesturen wor den gekozen. Als leden van de Nationale Vergadering zullen vermoedelijk hooge ambtenaren alsook personen uit vrije beroepen, industrie en landbouw worden benoemd. Poincaré en de socialisten. De socialistische Senator Fourment, herkozen tot voorzitter van den alge- meenen raad in het Vard-departement, heeft bij gelegenheid zijner herkiezing een redevoering uitgesproken, waarin hij zeide, dat de socialisten volstrekt niet alle door de regeering en door den mi nister van financiën (Poncairé) getrof fen maatregelen afkeuren. Sommige van die maatregelen, zeide Fourment. zijn trouwens door de socialisten zelf aanbevolen. Het is een deel van het so cialistische program, dat Poncairé ge tracht heeft te verwezenlijken. Heeft hij niet, volgens zijn eigen erkentenis, aan Bedouce het denkbeeld van en amorti satie-kas ontleend, met als onderpand de winst van het tabaks-monopolie? Heeft niet Auriol het eerst het tref fen van bepaalde krachtige, door Poin caré aangenomen maatregelen bepleit om de schommeling van de wisselkoer sen tegen te gaan? Heeft Léon Blum niet het eerst op het gevaar gewezen van onze afhankelijkheid van buiten- landsche geldmacht en kan men van de kapitaalheffing niet een verzacht beeld terug vinden in de belasting van 7 pCt. op de eerste mutatie? Men schept vaak behagen er in, zoo wel bij onze vrienden als bij onze vijan den, om in het licht te stellen wat ons scheidt van den voorzitter van den ministerraad. Zonder een paradox te' willen verdedigen ben ik van oordeel dat zijn opvattingen geenszins vijandig tegenover de onze staan en dat, zoo de toestand van het land sedert een jaar is verbeterd, wij (d.w.z. de socialisten) aan die verbetering niet vreemd zijn. KORT EN BONDIG. Het departement van Marine der Vereenigde Staten heeft een contract gesloten voor nog 40 bombardements vliegtuigen voor het loopende belasting jaar. Gemeld wordt, dat generaal Montes de vroegere gouverneur van Puebla en leider van de radicale boeren, doodge schoten is. Het schijnt een politieke moord te zijn. In een bijeenkomst van den Austra- lischen wijnbouwkundigen raad is medegedeeld, dat de Australische wijn oogst van dit jaar op 18,968.000 gallons werd geschat, of 2 millioen gallons meer dan in 1926, dat een record-jaar was. Elke staat heeft een grooter opbrengst vooral Zuid-Australië. Uit Nice verneemt V. D., dat fas cistische soldaten twee Franschen, die op excursie waren en toevallig de grens waren overgegaan, aanhielden. Zij werden naar San Dalmazzo geleid, waar zij gevangen werden gehouden. Na twaalf uren werden zij weer vrijgela ten. Volgens de Kurher Warszawski, een groot blad der Poolsche rechterzijde, zou Bratin, de vertegenwoordiger van de Istwestia te Warschau, uit Polen wor den gewezen naar aanleiding van be richten, die hU in verband met het verdwijnen van generaal Zagorski aan zijn blad heeft gezonden. KONIGINNEFEEST. By de militairen. Donderdagavond hebben de in Haar lem verblijvende militairen het Ko- nlnginnefeest gevierd in het Tehuis voor Militairen aan den Jansweg. In hun eigen tehuis dat zij sinds Juli weer be zitten en dat zij meteen inwijdden. Eigenlijk was het dus een dubbel feest. Het tehuis staat thans onder leiding van den huisvader en -moeder G. D. Brands, die zich ontzaglijke moeite ge troosten om het er gezellig en aange naam te maken. Gelukkig zijn ze daarin Donderdag bovenmate goed geslaagd, mede door den steun van anderen, le- gerautoriteiten zoowel als particulieren. Zy hebben de jongens van den motor- dienst, de mannen van de luchtdoel artillerie uit Utrecht, die hier hun op leiding tot artillerie-chauffeurs ontvan gen, en de andere in Haarlem verblij vende soldaten een onvergetelijken avond bezorgd. Van het bestuur waren o.a. aanwezig de vooizitter Ds. P. W. Foeken, de gar nizoenscommandant, majoor G. A. de Roede, kapitein Galjart en kapitein El- dermans, kapitein Reuvekamp, luite nant Kok, en prof. dr. A. A. van Schelven. Eenige bestuursleden waren verhinderd. Voorts waren er verschei dene oud-onderofficieren. Ds. Foeken sprak een openingswoord tot de militairen, waarin hij deed uit- uitkomen, hoe heerlijk het bezit is van een Koningin. Hij herinnerde aan het vijftienjarig voorzitterschap van Ds. G. W. C. Vunderink. Daarna werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Buitengewoon gezellig was het in de groote bovenkamer, waar muziek en zang de soldaten bezig hield. Het en semble Hogenbirk zorgde welwillend voor de muziek: Vaderlandsche liede ren. Mejuffrouw C. de Vries zong het Largo van Handel, wat zeer op prys ge steld werd. Lof komt vooral ook toe aan de dames N. Brands, C. Dekker en MT. Smit, die alleraardigste voordrachten hielden. Groote hilariteit ontstond om hun leuke creatie. „De drie oude besjes", en „De tantes uit den Haarlemmermeer". De groote dankbaarheid voor wat deze dames hebben gedaan voor de mili tairen bleek wel uit het daverend en allerhartelijkst applaus. Bovendien hielpen de dames den geheelen avond Moeder Brands, die het verbazend druk had met het aandragen der ververschin- gen. Want die waren er! Het hield niet op. Aldoor maar opnieuw werd gebak en koek opgediend, sigaren en sigaret ten deelde de ijverige vader Brands links en rechts uit. De soldaten hadden het goed, dank zij den voorbeeldigen steun van verschillende firma's, die een enormen voorraad heerlijkheden had den cadeau gegeven. Hulde, dat er burgers zijn die de landsverdedigers niet vergeten. In den loop van den avond kreeg Ds. Foeken het woord en huldigde kapitein Reuvekamp, die benoemd is tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Voor hem werden drie hoera's aangehe ven. Intusschen werden de volksliederen, die het strijkje zoo mooi ten gehoore bracht dapper meegezongen en geflo ten. Ook de heer Brands Jr. beijverde zich zeer om het feest te doen slagen. Met den heer Sietsema droeg hij voor „De sergeant en de recruut" waar har telijk om gelachen werd. Heel aardig was ook „Het muzikale Klaverblad", dat de heer Brands Jr. met de dames speelde. Bravo's en applaus wilden niet op houden. Onder groote aandacht hield prof. van Schelven een toespraak, waarin hij het nut aantoonde van een goede re geering zooals de onze is. Een bijzondere verrassing had de di rectie van een bekende Haarlemsche firma den jongens bereid. Deze had een onnoemelijk aantal bekertjes van het fijnste echter roomijs ten geschen ke gegeven. Op haar werden vele hoera's uitgebracht. Een der soldaten stond op en droeg voor de vuist weg een aardig berijmd- drama voor, dat een groot lachsucces oogstte. Majoor G. A. de Reede sprak de man nen hartelijk toe en herinnerde er aan, dat de Koninginnedag spontaan ge vierd wordt en niet volgens voorschrift. Het recht om dit feest te vieren ontlee- nen wij aan onze genegenheid voor de Koningin, zeide hij. Onder luide toe juichingen bracht hij hulde aan het be stuur, den vader en de moeder, die zich zoo buitengewoon inspannen om het zoo prettig mogelijk te maken, het strijkje, mej. De Vries, die nog ver scheidene aardige liedjes zong, en de andere medewerkenden. Zoo bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen om te eten te drinken en te zingen, e Aan het einde van den avond sprak de heer Haak oud-onderofficier nog een enkel woord, tot waarschuwing voor verschillende kwade elementen in het leger, en zeide hij den soldaten zich hiermede niet in te laten. Huisvader Brands dankte allen voor hun medewerking en belangstelling en «loot den avond met gezang 80 vers 1. Voor hem en de huismoeder is het wel een groote voldoening geweest. SANTPOORT. ORANJEFEEST. We mogen dezen zomer vaak reden tot mopoeren vanwege het slechte weer gehad hebben, feit is, dat het Oranje zonnetje de feesten van de vereeniging „Koninginnedag" op niet genoeg te waardeeren wijze begunstigd heeft. 's Morgens om 8 uur was het voor de kinderen reeds ..verzamelen". Met de muziek van „Wilhelmina—Soli Deo Glo ria" voorop ging het in optocht door het dorp en vervolgens naar het feest terrein, waar om half 10 de kinderspe len een aanvang namen. Er waren vele en ook mooie prijzen zoodat er -vinnig gekampt werd bij het blokjesrapen, hoepelen, tonduwen, pijl- wpon ena» Biermede was tiet ochtend-programma ttn einde. Na eaa korte pauze waren des fflWdags de volksspelen aan de beurt. Ook hiervoor bestond zeer groote be langstelling. Ook van de zijde der „kij kers" was de belangstelling zeer groot. Een bijzonder vermakelijk nummer was het tonruiteren: Het zich op een ton aan een touw over een ijzeren paal voort trekken. Wat werden er rare buitelin gen gemaakt. Ook het watersteken wek te herhaaldelijk de lachlust op. Bij de verschillende spelen werd met het vol gend resultaat gekampt: Rozenknippen (dames)1 C. Slebos, 2 M. Uitendaal, 3 T. Maarschalk, H. Nieuwenhuis. Wedloop met hindernissen (Jongens): 1 G. v. Dillewijn, 2 K. de Jonge. Ringsteeken 'heeren)1 A. Uitendaal, 2 C. Böhm, 3 H. Koster. 4 L. Gerrits. Ringsteken (dames): 1 M. Wigchert, 2 H. Kazenbrood, 3 P. Wigchert, 4 A. Wigchert. Kartrekken (heeren)1 A. Blansjaar, 2 F. Heeremans, 3 J. Jak. Tonruiteren (heeren)1 C. Wigchert, 2 A. Blansjaar, 3 J. Boon. Watersteken 'heeren)1 C. v. Beek, 2 F. Martens, 3 C. v. Sambeek, 4 J. Cornegge, 5 C. Tol. Kinderwagen-race (dames)1 P. Wig chert, 2 A. Landeweert, 3 L. Kazen- brood. Des avonds gaven het harmoniegezel schap „Soli Deo Gloria" en het mannen- kwartet „Kinheim" een concert, dat zeer in den smaak viel. Daar het terrein ge heel electrisch verlicht was, konden voorts nog eenige spelen worden ge houden. Ruim half elf werd een vuurwerk af gestoken, dat een waardig slot van een goed geslaagd Koninginnefeest mocht» heeten. Geleidelijke vermindering van de En gelsche troepenmacht in China. De taak van de Nationale Vergadering en Primo. Hoe het Huis van Af gevaar- digden is samengesteld. Wereld hoogterecord. Het wereldhoogte record voor vliegtui gen is thans meer dan 12 K.M., maar wanneer zijn prestatie in haar volle waarde erkend wordt is de Amerikaan- sche ballonvaarder Gray de man, die zich het hoogst boven het aardoppervlak verheven heeft. Gray steeg op in een onbestuurbare ballon en nam, om de verveling van het langzame stijgen te verdrijven een draad loos ontvangtoestel mee. Daarbij kwam hij tot de op zichzelf waardevolle ont dekking, dat tusschen 9500 en 10.000 M. boven de aarde het geluid van de mu ziek gaandeweg verzwakte, tot er niets meer te hooren was. Op 12800 Meter hield de ballon geheel op met stijgen en bleef korten tijd volkomen beweging loos. Daarop begon plotseling en snel de daling. Steeds sneller viel de ballon en hoewel de luchtvaarder al wat hij missen kon wegwierp, slaagde hij er niet in, den val voldoende te breken. Op een hoogte van een paar duizend meter moest hij, om zijn leven te redden, met een parachute uit de ballonmand sprin gen, waarna hij behouden neerkwam. De beulin in arren moede! Mevrouw Malinowska te Warschau, is de echtgenoote van den Poolschen beul en zij is in hooge mate ontevreden over den slechten gang van zaken. Tegen woordig wordt Jan en alleman door den president begenadigd jammert zij, en in heel Polen wordt nog maar zelden iemand onthoofd. In vroeger tijden was het heel wat beter; toen oefende de beul nog een vak uit, dat wat opleverde Maar tegenwoordig? Moet niet zelfs de schoorsteen van een scherprechter rooken? aldus vroeg me vrouw Malinowska, die uiteraard dan ook een felle tegenstandster van de af schaffing der doodstraf is. En tegen haar man heeft zij een eisch tot echt scheiding ingediend, omdat hij haar niet zoodanig onderhoudt, als hij dit vol gens zyn stand verplicht is te doen. Churchill en de troepenmechanisatie. Toen minister Churchill, kanselier van de Schatkist, gisteren de manoeu vres in de vlakte van Salisbury bij woonde, is ook een bijzonder gasdetache- ment in actie geweest met een nieuw toestel dat een uitgestrektheid van een acre met mosterdgas kan besproeien. Hij inspecteerde voorts de nieuwe „geme chaniseerde" troepen, waarbij groote en kleine vechtwagens ingedeeld zijn. Zij hebben een belangrijke rol gespeeld bij de manoeuvres van de laatste veertien dagen. Men hoopt in militaire kringen dat Churchill voldoende onder den in druk van de verrichtingen is gekomen, om geen financieele bezwaren tegen ver dere mechanisatie van de troepen te maken. De vreeselijke schijn dood. Niemand vindt het prettig, levend begraven te worden en wanneer men voldoenden tijd heeft om over die dingen na te denken, is het begrijpelijk, dat men maatregelen treft om dat onaan gename procédé te zijnen opzichte te voorkomen, aldus de Tel. Niettemin is sir James Moth, welgesteld koopman te Birmingham, in dit opzicht wel wat heel ver gegaan. Zijn testament blijkt zich namelijk niet zoozeer bezig te houden met de be schikking over zijn aardsche goederen, als wel met allerlei maatregelen, die ten doel hebben, het boven eiken twij fel verheven te doen zijn, dat sir James Moth niet in schijndooden toestand aan den schoot der aarde is toever trouwd. Het testament bepaald: lo. dat twee doktoren bij het sterfbed moeten wor den geroepen; 2o. dat zij zich met alle hun ten dienste staande middelen er van overtuigen dat de dood wel dege lijk is ingetreden; 3o. dat zij, ter meer dere zekerheid, het lijk een stevige do sis cyaankali toedienen: 4o. dat. wan neer dit alles verricht is, een der dok toren in tegenwoordigheid van zijn col lega het lijk onthoofdt; 5o. dat vervol gens het stoffelijk overschot niet zal worden begraven, maar in een zak in zee zal worden geworpen, waarbij er voor moet worden gezorgd, dat de zak onmiddellijk zinkt. Dit alles is goed en wel. Maar nu is sir James Moth dezer dagen overleden hetgeen tevens inzage in zijn testament heeft mogelijk gemaakt. Wie zal ech ter als executeur willen optreden? De erfgenamen zullen misschien geen be zwaar maken; zij weten dan tevens, dat hun de erfenis niet zal ontgaan.Maar het is thans de vraag en zéér de vraag, of zij te Birmingham, dan wel elders, de twee doktoren zullen vinden, die de testamentair voorgeschreven hande lingen zullen willen verrichten. Schatten uit de modder Een strandvonder te Liverpool vond onlangs in de modder onder een aan legsteiger een roestig ijzeren kistje dat 1800 gulden aan bankpapier en voor een waarde van bijna 100000 gulden aan ef fecten bevatte. Bij onderzoek bleek deze schat afkomstig te zijn van diefstal. Het is ook nog niet zoo lang geleden dat in een andere Engelsche kustplaats een wandelaar een doosje ontdekte, dat een waarde van 10.000 gulden aan dia manten inhield. Vrees voor Carol. De Roemeensche pers verontrust zich erover, dat de algemeene secretaris van de Nationale Boerenpartij, Madyaroe, die in Parijs vertoeft ter gelegenheid van de Interparlementaire conferentie, herhaal delijk bij den ex-kroonprins Carol ge weest is en zich in het openbaar met hem vertoond heeft. De bedelaar met j 12.000. Te Portsmouth is een doofstomme met 10 sh. beboet en bovendien moest hij beloven de stad te verlaten. Na zijn inhechtenisneming had men ongeveer 1000 gulden in contanten bij hem gevondeh, voorts een gids voor automobielrijders, een lijst met een groot aantal steden waar hij geopereerd had en de bedragen, die hij daar ontvangen had bij elkaar een goede 12.000 gulden. Zijn verhoor door den rechter geschied de met behulp van iemand, die de vingerspraak machtig was. Het geheim van de „Marie Celeste". Op 5 December van het jaar 1872. ontdekte de bemanning van het Portu- gpesche schip „Dei Gratia" in de buurt van de Azoren een groote bark, die op geen enkel signaal antwoordde, maar met volle zeilen voor den wind voer. Men stelde een onderzoek in. waaTbij bleek, dat er zich geen sterveling aan boord van dit schip, dat de „Marie Celeste" heette bevond. Wat de zaak te zonderlinger maakte, was dat er duidelijke teekenen werden gevonden, dat het schip over haast in den steek was gelaten. In de kajuit lag het eten van de bemanning nog gedeeltelijk op de borden, in een hut vond men een half geschreven, plotse ling gestaakten brief van een der offi cieren. Daarentegen was er niets, dat wees op een eventueel gevecht door mui terij. Het geheim van de Marie Celeste bleef een geheim, hoewel talrijke theo rieën werden geopperd die het moesten verklaren. Van de bemanning is echter nooit meer iemand komen opdagen om het geheim te ontsluieren. Een En- gelschman, Lockhart geheeten, heeft thans een boek het licht doen zien, waar in hij al deze theorieën aan een criti- sche beschouwing onderwerpt en er te vens een eigen, geheel nieuwe theorie aan toevoegt. Hij begint, met er op te wijzen dat de eenige boot aan boord, een jol, vermist werd. Het is dus wel zeker, dat de be manning het schip vrijwillig verlaten heeft. De lading bestond uit 1700 vaten al cohol. Nu is het bekend, dat onder ze kere omstandigheden zich gassen in deze lading kunnen vormen, die zelfs tot ontploffingen kunnen leiden en zoo doende levensgevaar voor de bemanning opleveren. De theorie van den schrijver is, dat het schip zich op 25 November 1872 op eenige mijlen afstand van het eiland Santa Maria van de Azorengroep bevond, toen een gaslucht werd opgemerkt. De kapitein beval, een der luiken te ope nen, doch toen men hiermee bezig was, vond een ontploffing plaats, waardoor wellicht een der mannen werd gewond, getuige de op bloed gelijkende vlekken, die men bij het half geopende luik vond. Hierna moet een paniek zijn ontstaan, waarbij de bemanning van tien koppen zich in de jol begaf en nog slechts met de gedachte bezield was, zooveel moge lijk water tusschen het gevaarlijke schip en zichzelf te brengen. Men kan zich voorstellen, dat allen bij de vlucht in de jol, door het omslaan van dit bootje verdronken zijn, maar het is ook moge lijk dat de opvarenden van veiligen af stand langen tijd de verwachte ontplof fing hebben verbeid, dat deze niet ge komen is, maar dat de mannen, toen zij het gevaar geweken achtten, hun schip niet meer konden bereiken en in een storm zy'n omgekomen. Het valt niet te zeggen, of dit nu ten slotte de juiste oplossing is voor deze beroemde mysterie, maar zy klinkt in elk geval waarschijnlijker dan de meeste harer voorgangers. De kans, dat er ooit nog een bewijs voor verkregen zal wor den, kan echter gevoegelijk uitgesloten worden geacht. Geen slapelooze nachten meer. Een bekend Engelsch werktuigkundi ge, Sir Alfred Yarrow, heeft een ledikant ontworpen, dat, volgens zijn meening, het slapen zal bevorderen en den slape loosheidslijders onschatbare diensten zal bewijzen. Het principe der constructie is gebaseerd op de ondervinding dat de bewegingen van een trein slaapverwek kend werken. Een electrische motor brengt een me chanisme in beweging, waardoor het le dikant zachtjes wordt heen en weer be wogen. Deze beweging variëert voortdu rend, om misselijkheid (treinziekte) te voorkomen. Om dit te bereiken is ge bruik gemaakt van excentrieken. Door haar hond gered. Een boerenvrouw, in het Fransche dorp Anterrieux, werd dezer dagen, toen zij zich tusschen een aantal koeien be gaf. aangevallen door een stier. Het wil de dier nam haar op de horens, smeet haar tegen den grond en zij zou, reeds zwaar gewond en buiten staat om te vluchten, zonder twijfel gedood zijn, als haar hond den stier niet naar den keel was gevlogen en het beest op de vlucht had gejaagd. Failliet. In den Engelschen graafschapsraad te Abercarn is gisteren medegedeeld, dat Monmouthsire aan den rand van een bankroet is gekomen. Het heeft van verschillende parochiën reeds 142,573 pond sterling te vorderen en morgen vervalt een verschuldigd be drag van 107.000 pond sterling. Indien de regeering of iemand anders niet tusschenbeide kwam, zoo waarschuwde het graafschapslid Sadler, zouden de scholen gesloten en de openbare ge zondheidsdienst stilgezet worden. Met de nijverheid in Monmouthshire is het slecht gesteld op dit oogenblik, de voornaamste fabrieken werken op dit oogenblik maar met halve kracht e de arbeiders worden het slechtst be taald van heel Engeland. Barbaarsche gewoonten. De gewoonte van weduwen, om zich voor korten of langen tijd na het ver lies van hun echtgenoot het gelaat met een sluier te bedekken is zeer verspreid in de wereld. Maar de weduwen van de Salomonseilanden doen het op een zeer speciale wijze door het gebruik van een buitengewoon massieve slui=r, di meer van een vischnet heeft en hun trekken volkomen verbergt. Vroeger dwong men de vrouwen, hun man in het graf te volgen, maar dit is lang geleden. Zij kregen dan op hun trouwdag een hennepstrop. losjes om de hals gelegd en deze mochten zy nooit meer afdoi-n. Wanneer het lot wilde dat hun man hun ontnomen werd, dan worg de een lid der familie de weduwe tijdens de begrafenisplechtigheden van den man. Europeesche zendelingen hébben een einde weten te maken aan deze bar baarsche gebruiken, maar de vrouw wordt, op de Salomonseilanden nog steeds beschouwd als een zeer minder waardis wezen, voor welks overlijden men geen rouw draagt. Ford in een moeilijk parket. Het aantal anecdotes over den heer Henry Ford en zyn wereldbekend rol lend product is legio. De meesten zijn zoo extravagant, dat de onmogelijkheid er afdruipt. Of het hier volgende waar is. weten we niet, maar het heeft al thans de verdienste, nieuw te zyn. Ford dan kreeg op een dag bezoek van een klein mannetje dat er vermoeid en verhit uitzag. Bent u meneer Ford? vroeg de bezoeker. Ford antwoordde bevestigend. De meneer Ford, bedoel ik per sisteerde de ander. De meneer Ford verzekerde de groote Henry. De man, die ze uitgevonden heeft? Ik heb ze uitgevonden. De man, die er voor verantwoorde lijk is? Ik aanvaard de volle verantwoor delijkheid. Als dat zoo Is barstte de bezoe ker uit kom dan even mee r bui ten en help me duwen. Over 150,000 geweren. De correspondent te Washington der „New York Times" deelt mede, dat de onderhandelingen met vertegenwoordi gers der Sovjet-unie over den aankoop van 150.000 geweren in de Vereenigde Staten, tot staan zijn gebracht, ten ge volge van de weigering van het Ameri- kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, om den uitvoer der wapens toe te staan. Den Sovjet-agent, die naar Washington kwam met een nieuw con tract voor den verkoop der te New York opgeslagen geweren, werd medegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken de transactie afkeurt, Chicago's eeuwfeest. Chicago is in het jaar 1833 gesticht en reeds thans maakt men voorbereidingen om het honderdjarig bestaan in 1933 met de noodige plechtigheden te vieren. Gemeentebestuur en bevolking hebben na een soort plebisciet besloten voor deze gelegenheid een „Tempel der Gezond heid te bouwen, die uit verscheidene machtige gebouwen zal bestaan en 25 millioen dollar moet kosten. Het centrale gebouw zal een zieken huis voor 4000 patiënten zijn en natuur lijk het grootste ziekenhuis ter wereld worden. Verder komen er tal van labo ratoria voor geneeskundige onderzoekin gen. Chicago heeft de benijdenswaardige reputatie de meeste misdadigers van eenige stad ter were'd te herbergen. Het aantal inbraken niet alleen, maar het aantal moorden schijnt daar grooter te zijn. dan in eenige andere stad ter we reld. Het komt ons voor. dat men ook veel voor de gezondheid van de inwo ners van Chicago zou kunnen doen. door aan deze moordepidemie eens paal en perk te stellen. Amusante statistiek. Een statisticus, die ongetwijfeld te vens een groot toerist moet zijn, heeft een vermakelijke klassificatie van groote Europeesche steden samengesteld. Hy heeft uitgerekend dat Parijs de meeste kleermakers, banketbakkers, modistes, kappers, advocaten, litteratoren en op lichters bevat. Londen heeft de meeste rijtuig- en taxiverhuurders, ingenieurs, drukkers en bakkers, Brussel het groot ste aantal rookende straatjongens, Mün- chen de meeste bierdrinkers, Florence de meeste bloemenverkoapsters en Am sterdam het grootste aantal verzame laars en woekeraars. Belichtingswonderen. Iedere vrouw weet hoe moeilijk het is uit te maken of een bepaalde kleur haar goed zal staan. Vele vrouwen worden geregeld teleurgesteld wanneer de stof. die zoo geslaagd leek. als afgewerkte japon thuis komt. Nu heeft men een nieuwe uitvinding gedaan, die deze moeilijkheid moet ondervangen. Door een systeem van verschillend gekleurde lichten kan men, eenvoudig door op eenige electrische knoppen te drukken de japon, waarin de koopster den win kel bezoekt de kleur laten aannemen, die men wenscht. En dat niet alleen. Het apparaat, dat binnenkort aan de practyk zal worden getoet kan, volgens den uitvinder, ge makkelijk in ieder huis worden ge bracht en bij de keuze van behangsel behulpzaam zyn, door aan de muren elke gewenschte kleur te geven. Ten slotte zijn de mogelijkheden voor het tooneel met deze nieuwe vinding onbe grensd. Waarschijnlijk zal er in de a.s. herfst in een groote Londensche ope rette een proef mee worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13