DATUMSTUKJES DE BRANDWEER EN DE VERKEERSREGELING. TELEGRAMMEN WEERBERICHT THERMOMETERSTAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 SEPT. 1927 streken in Oost-Galicië. Het aantal dooden zal zeker eenige honderden be dragen, doch kan nog niet met eenige nauwkeurigheid geschat worden, daar uit een groot aantal plaatsen elk be richt ontbreekt. Alle verbindingen, zelfs met tamelijk groote steden zyn verbroken. Tijdens de catastrophe speelden zich ontzettende tooneelen af. Te Stry zijn twee kinderen van een spoorwegbe ambte weggespoeld voor de oogen van him vader en moeder. Het centrum der stad vormt een eiland. waarop alle overlevenden gevlucht zijn, terwijl zich rondom hen een groote watervlakte uit strekt. Te Sekelow wachten de bewoners op de daken hunner huizen reeds an- derhalven dag op hulp, die echter nog niet is komen opdagen. Te Lemberg staan de vrij hoog gelegen kazernes on der water. Het vliegveld is geheel on- binikbaar. Het Poolsche ministerie van Oorlog heeft sterke troepen afdee- lingen naar het overstroomde gebied in Oost-Galicië gezonden. Men vreest, dat in de komende dagen de Weichsel buiten zijn oever zal treden. In den bovenloop van de rivier stijgt het wa ter sneL Men is thans bezig met het versterken der dijken. DE TELEFOONLIJST DER GEMEENTERAADSLEDEN ONSYSTEMATISCH. Zooals bekend hebben de Haarlem- sche raadsleden een gratis-telefoon. Voor hun gemak zijn zy nu ook door het gemeentebestuur voorzien van een lijst der 39 raadsleden met hun tele foonnummers. Willen zij dus met een collega overleg plegen, dan hebben zij slechts een blik op deze lijst te wer pen om diens telefoonnummer te vin den. Zoo is tenminste de theorie. In de practijk gaat het echter anders en wordt het nog een heel gezoek. Een raadslid beklaagde zich tenmin ste bij ons dat in deze lijst alle systeem ontbreekt. De rangschikking is niet alphabetisch niet volgens anciënniteit, niet volgens de politieke groepen, zoodat hier eigen lijk in het geheel van geen rangschik king sprake is. De namen zijn maar lukraak onder elkaar geplaatst. Verschillende raadsleden moeten hierover ontstemd zijn. CENTRALE VERWAR MING PRINSENHOF. UITBREIDING. Het komt B. en W. gewenscht voor de centrale verwarming in de vergaderzaal me: antichambre in het Prinsenhof zoo uit te breiden dat ook de krantenzaal en de studiezaal met portaal op de boven verdieping van het Prinsenhof daardoor kunnen worden verwarmd. Ze vragen den Raad daarvoor een crediet van 2250. DE HULPKERK DER GEREFORMEERDE KERK. B. en W. stellen den Raad voor hen te machigen aan den Raad der Gerefor meerde Kerk van Haarlem voor den tijd van drie jaar in huur af te staan het on bebouwde gedeelte terrein gelegen aan de Jacob Geelstraat. hoek Busken Huet- straat tegen een huurprijs van 500 per jaar voor de plaatsing van een hulpkerk. GEMEENTELIJK LYCEUM. B. en W. stellen den Raad voor aan het gemeentelijk Lyceum opnieuw te be noemen tot tydelyk leeraar de heeren Tj. de Jonge, Dr. W. L. Valk, Dr. A. Haentjense Mr. F. van der Goot, G. Co- mello en J. L. Vlaming. Voorts om als nieuwe tijdelijke leeraar te benoemen den heer J. Oosterga ie Amsterdam. BENOEMINGEN AAN H. B. S. B B. en W. stellen den Raad voor te be noemen aan de Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus tot definitief leer aar in de wis- en werktuigkunde Drs. J. Vos, tot defintief leeraar in de licha melijke oefening den R. Verwers. tot tijdelijk leeraar in de aarcryskunde en geschiedenis Drs. B. Andringa en tot tijdelijk leeraar in de wiskunde den heer W. Lub be rink. SCHOOLGELDEN H. EN M. ONDER WIJS. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het 2e suppletoire kohier der schoolgelden voor het Hooger en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1926-1927 opgemaakt tot een bedrag van 5.703.73. VERKEERSONGELUKKEN Te Bloemendaal. Donderdagmiddag omstreeks drie uur stond de vrachtrijder H. met een wa gen bouwmaterialen op den Koningin- nenduinweg te Bloemendaal. Tijdens het lossen was het paard uitgespannen. Van deze gelegenheid maakte het dier gebruik om er van door te gaan. De spoorstok sloeg aanhoudend tegen zijn achterpooten, waardoor het dier in hol lende vaart langs den Koninginneduin- weg naar den Midden Duin en Daalsche weg rende, tot dat het tenslotte tegen 't hek van de Bloemcndaalsche School- vereeniging terecht kwam. Daar werd het paard tot stilstand gebracht. Aan beide achterpooten was het paard ern stig verwond. Gelukkig dat op deze drukke wandel wegen geen persoonlijke ongelukken ver oorzaakt zijn. VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. PILOOT GEDOOD. Een militair vliegtuig dat van het vliegkamp te Le Bourget uit is opge stegen, is omlaag gestort en geheel ver nield. De piloot is gedood. Haarlem, 2 September Onze Duiten Evenals vele andere belastingbetalers heb ik dezer dagen weer eens op de tanden geknarst over de onthullingen van de Algemeene Rekenkamer betref fende te kostbaar beheer door regee- rlngsdepartementen. Het ergste van alles leek my een tekort van f 37.500 op het Rykspaspoortenkantoor. dat volgens onderzoek van de Rekenkamer „door oneerlijkheid ontstaan was". My verwondert het dat het by deze mededeelingen blijft. Is door de politie een onderzoek ingesteld? En zoo ja, wat heeft dat dan opgeleverd? Het zou toch wel gewenscht zijn als daarover eens een paar vragen aan de regeering werden gesteld. Er komt nog bij dat de Rekenkamer heel gemoedelijk rapporteert, dat op het Rijkspaspoortenkantoor toezicht moest worden uitgeoefend door den secretaris generaal can Buitenlandsche Zaken. Dat was zoo vastgesteld by Koninklijk Be sluit, maar het is heelemaal niet ge beurd. Er zijn zelfs geen kasopnemingen gedaan. Ook op dit punt zouden er wel eens eenige vragen aan de regeering gesteld mogen worden. Secretaris-gene raal van Buitenlandsche Zaken is sinds jaren Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje. Deze hooge ambtenaar staat als zeer bekwaam bekend, maar als er een K.B. is dat hem het toezicht opdraagt over een Rijkskantoor met aanzienlijken fi- nanciëelen omzet, moet hij dat toe zicht uitoefenen. Anders schiet hy te kort, en kost het ons belastingbetalers, zooals nu blijkt, een slordige auit om dat iemand er misbruik van maakt. Hoe zou een dergelijke nalatigheid in het particuliere bedrijf opgevat worden? Er is geen twijfel aan. Natuurlijk zijn verder de lampen h f 229.50 voor de hal van ons Haar- lemsche postkantoor, de acht bordjes met „Posterijen" erop k f 175 per stuk en meer van die dingen als duurte staaltjes ter sprake gekomen. Maar die zyn al oud nieuws. Wel heeft het my ontsteld dot het Ryk f 7260 huur betaalt voor het Heemsteedsche post kantooren weet de Rekenkamer dat dat dure bovenhuis nog maar al tijd leeg staat? Men is er ook over gevallen dat er f 500 is betaald voor het ontwerp van een zegel voor den consul arren dienst, en f 200 voor het ontwerp van een ameublement. Er. ik zie dat eenige kran ten de Rekenkamer ook in haar verzet tegen deze uitgaven zijn bijgevallen. Ik doet het niet. Dat zegel behoort tot onze vertegenwoordiging in den vreemde. Het om et goed zijn, en ar tistiek. Dat ontwerp voor een ameuble ment kap niet voor één postkantoor, maar voor ettelijke dienen. M.L is het ritst""teveel dat er aan werkelijke kunste naars voor zulken arbeid resp. f 500 en f 200 betaald wordt. Laat het Ryk tenminste den kunstenaar behoorlijk voor zyn werk honoreeren. Hij heeft het toch al moeilijk ge noeg. R. P. (Ongecorrigeerd.) L'OISEAU BLUE TERUGGEKEERD. LE BOURGET. 2 Sept. (Havas). De beide vliegers Thibon en Corbu, die he denmorgen waren opgestegen met l'Or- seau Bleu voor het ondernemen van een transatlantischen vliegtocht zijn hier teruggekeerd. Alvorens te dalen hebben zij het benzinereservoir laten leegloopen. AANBESTEDING. Vrijdagmorgen werd namens het be stuur van de Bloemendaalsehe School- bereenigeing door de architecten Mul der en Van Asdonk te Bloemendaal aanbesteed: Het bouwen van een gymnastieklo kaal Laagste inschrijver was J. Kes te Velsen voor f 12,975. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Uit het water van de Leidschevaart onder Heemstede is het lykje opgehaald van een pasgeboren kind van het man nelijk geslacht, dat reeds in verregaan- den staat van ontbinding verkeerde. AL HEEL MERKWAARDIG. De N. R. Ct. zegt: Op een van de politiebureaus te Rotterdam werd ons het volgende ter publicatie aangeboden: „Op de gehouden keuring voor politie hond, op Dinsdag 30 Augustus 1927, te 's Gravenhage uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsche politiehon- denvereeniging, behaalden de heeren De Jong, Wierks en Goppel het certificaat voor politiehond. Terwijl de heeren Boersma en De Velt het voorloopig certificaat behaalden". Inderdaad een groote bijzonderheid. VRIEND DIE GEMIST KAN WORDEN. Te Zaandam op de kermis is Woens dag een 25-jarige Amsterdammer door dat een vriend hem aan het been trok, uit een zweefmolen gevallen. Met een gebroken been wérd de Jonge man naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. HET REVOLVERDRAMA TE LEIDEN. De rechercheur van politie te Leiden G. D. die eenige dagen geleden in be schonken toestand met een dienstrevol ver op zijn vrouw heeft geschoten, is door den burgemeester uit den politie dienst ontslagen. Voortaan niet meer tegen het verkeer in, NADERE BIJZONDERHEDEN OVER HET ONGELUK OP DE GROOTE MARKT. (Zie ook le pas-) In aansluiting op onze reeds uitvoerige mededeelingen over de botsing tusschen de motorspuit der brandweer en een tramwagen op den hoek van de Groote Houtstraat en Groote Markt, kunnen wy nog medeaeelen, dat uit het onder zoek der politie gebleken is, dat beide bestuurders signalen gegeven hebben. De tram werd bestuurd door den wa genvoerder H. B. v. d. K.. die verklaar de luid gebeld te hebben. Hy, en ook andere wagenbestuudders doen dit steeds omdat het een gevaariyke hoek is. Door de trambel had hij het bellen van de motorspuit niet gehoord. Bovendien ver wachten trambestuurders van den kant van de Vleeschhal geen voertuigen, om dat dit in stryd is met de verkeers regelen. Ook Mr. Andringa, substituut-officier van Justitie. heeft Donderdagmiddag den toestand op de Groote Markt opge nomen. Het bleek, dat de motorspuit toen de tram aangereden werd, op den linker-, dus den verkeerden kant van den weg was. De chauffeur. A. C. v. H„ gaf dit toe. maar verklaarde, dat hy dit gedaan had, omdat hy anders met den zwaren en langen wagen den hoek niet had kunnen maken. Die meening wordt etenwel door de officieele personen niet gedeeld. Als hij even doorgereden was, had hij meer ruimte gehad om de bocht goed te nemen aan den rechterkant van den weg. De chauffeur is in dienst van de ga rage Brinkmann, die een overeenkomst met de gemeente heeffrvoor het bedie nen van de auto's der brandweer. Het is een geluk, dat de botsing niet een seconde later heeft plaats gehad. Nu is de voorkant van de tram geraakt, waar de wagen het sterkst is en den meesten weerstand kan bieden. Als de tram op zij geraakt was. zouden zeker meer slachtoffers te betreuren zijn ge weest. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij den 60-jarigen gewonden brandweer man A. van Waver en geen geneesheer gehaald is. Wy vernemen evenwel, dat de leider van den Ongevallen dienst dit niet noodig vond, omdat gebleken was. dat aan den gewonde ter plaatse niets ar.ders gedaan kon worden, dan hem klaar te maken voor het transport naar het ziekenhuis. Zoo'n beslissing wordt altijd aan den Ongevallendlenst over gelaten. In ons eerste stuk schreven wy reeds, dat di* ongeluk blykbaar gewe ten moet worden aan de afwyking van de verkeersregeling. De gemeenteraad heeft bepaald, dat voertuigen in dienst van de overheid in het belang van de openbare orde, veilig heid en gezondheid van de verkeersre geling mogen afwyken. Aan de chauffeurs van de brandweer auto's is dan ook de instructie gegeven, dat zy zich niet aan de verkeersregeling behoeven te houden. Daarvan maken zy een zeer ruim gebruik. Dit heeft, tengevolge van dit ongeval, de aandacht getrokken van B. en W. Zooals men weet waren drie wethouders Donder dagmiddag op de Groote Markt aanwe zig. Zijn wij wel ingelicht, dan is een beslissing van B. en W. te verwachten, dat de brandweer uitgezonderd na- tuuriyk een zeer speciaal geval zich aan de verkeersrégeling zal moeten houden. Dit lijkt ons een goede maatre gel, omdat het in de practijk wel ge bleken is, dat er door tegen het ver keer in te gaan geen tijd gewonnen wordt. Bovendien levert het groot ge vaar op; dat zware auto's met flinke vaart tegen den verkeersstroom in gaan. Donderdagmiddag is de andere auto van de brandweer, nadat zyn voorgan ger in botsing gekomen was. de Ko ningstraat ingereden. Maar op het Ver wuift werd weer van de verkeersrege- linug afgeweken, doordat den verkeer den kant van het Verwult genomen werd. Ook daar waren ongelukken gebeurd, als de verkeersagent niet on middellijk al het andere verkeer stop gezet had. Hedenmorgen vernamen wy aan het St. Elisabeths Gasthuis, dat de bij de aanrijding gewonde Van W. een onrus- tlgen nacht heeft doorgebracht. Hij klaagt over pijn in den rug. Direct le vensgevaar is er niet. HET TOONEEL. DE HERDENKING VAN DEN HONDERDSTEN GEBOORTE DAG VAN J. J. CREMER. TIENEKE. Wanneer de veteraan van Cremer, de altijd nog aan zijn vereeniging den kende voorzitter Van Gasteren er niet aan had herinnerd, dan zou de hon derdste geboortedag van den eens zoo vereerden novellist misschien onge merkt voorby zyn gegaan. Nu is'deze dag ook al weder op initiatief van de heer Van Gasteren gisteren op een van piëteit getuigende wijze her dacht, 's middags door een kransleg- ging op het graf en 's avonds bij de openingsvoorstelling van onze Konink lijke Letterlievende Vereeniging door een voordracht van een zijner Betuw- sche novellen door dien andêren ve teraan, den heer Lieuwe Jansen. Oorspronkelijk was men van plan op dezen herdenkingsavond een stuk van J. J. Cremer te brengen maar het lykt mij heel verstandig, dat men dat heeft nagelaten. Men zou daarmede nagedachtenis van Cremer, die veel meer novellist dan tooneelschrijver geen goed hebben gedaan. Met de lezing van een zyner novelles heeft men Cremer op de meest juiste wijze gehuldigd. En men zou daarvoor moeilijk in Haarlem iemand beter ge schikt hebben kunnen vinden dan den heer Lieuwen Jansen, die als oud nuts- voordrager rnet Cremer als het ware is opgevoed. De lezing van „De reis van Gerrit Mceuwsen en zien zeun Gijs naor de Amsterdamse Karmis" had voor mij voornamelijk historische waar de. Het 7 as n*et zoozeer het onderwerp dan wel de goedige humor van Cre mer. die -erouderd bleek te zyn. Toch, op dezen herdenkingsavond was de le zing van deze novelle eer. treffende en fijn-gevoelde huldiging, die zoowel den novellist als onze Koninklijke Letter lievende Veieeniging volkomen waar dig was. Het luid applaus aan het slot gold zeker evenzeer de geste van het bestuui ais de voordracht van den heer Jansen. Na de Cremer-huldlglng velgde er een opvoering van het tooneelspel Tie neke. Over Tieneke hebben kritiek en publiek geoordeeld, zoodat ik thans niet meer ever dit door Jhr. van Riemsdijk achter de fabriek Schakels gevonden en uitgebroede Duiven-ei behoef te schrij ven. Daïrom ditmaal alleen over de voorstelling. Cremer is wel zeer gelukkig geweest, dat zij voor de opvoering van Tieneke over een kracht als mej. Behrendes heeft kunnen beschikken. Een dilettante van meer dan gewone gaven die voor de rol van Tieneke alles tot zelfs de fluwee;er. oogen toe mede heeft. Mis schien zou men kunnen zeggen, dat zy voor dit milieu der Walravens zelfs wat te veel natuurlijke distinctie mede bracht, .naar in ieder geval deden deze beschaving en zeer correcte uitspraak heel prettig aan. Men zag aan heel haar spel, dat mej. Behrendes in deze zoe te romantiek geheel en al opging en zij gaf zich dan ook volkomen. Haar spel was van een lieve innigheid, natuur- lyk, zonder pretentie en zonder tooneel- maniertjes. Enkele hoogtepunten van haar rol zooals het moment, wan neer Ernst haar vraagt zijn vrouw te worden en het tooneel van het verhoor door de familie in n kregen van haar nog niet voldoende relief, maar ik wijt dat meer aan de regie dan aan de speelster, die byvoorbeeld in de kranige maniér, waar zij zich door de lange monologen heensloeg tel kens door bewijzen leverde van een res pectabel kunnen. Een enkele maal stond medespelers zij toonde een neiging om te veel in haar sentimenteele buien naar hét balcon te staren maar dat lag voor een deel misschien aan de rol. Ik hoop mej. Behrendes meer op de planken te zien en dan in een rol van een vroolijke zus met een kern gezond hart, zonder sentimenteele bevliegingen. Voor Cremer be teekent haar medewerking een winst, waarmee wij d,e vereeniging van harte geluk- wenschen. Crombouw was Ernst van Walraven, de door zijn familie zoo zeer geplaagde Pancras in het stuk van Van Riemsdijk. Crombouw beschikt op de planken "«ver een benydensWaardige routine en aplomb. Voor de rol van v Walraven mis schien zelfs over te veel aplomb. Het was nu moeiiyk aan te nemen, dat deze krachtkerel zich zoo lang door zijn schoonmoeder zou hebben laten regeeren en zoo onder zijn familie gebukt zou gaan. Het was alles wat zwaar en hevig. Maar zeer weinig dilettanten zouden zeker een dergelijke rol met zoo'n groot gemak spelen en vooral in het laatste bedryf, waar de auteur hem zoo weinig steun geeft en zijn dialoog zich voornamelijk beperkt tot een Tieneke in verschillende toonaarden heb ik hem oprecht bewonderd. Dank zy Crombouw en mej. Behrendse werd de opvoering voor Cremer dan ook een succes 1 En vergeten wy ook niet Henk Bak ker! Wat hy gisteren gaf als Dr. John van Walraven was werkelijk iets heel byzonders. Als speler stond hij gister dan ook ver boven zijn omgeving, ook zelfs boven Tieneke en Ernst. Want zijn rol was verreweg de moeiiykste en eischte van den speler het meeste fan tasie. Wanneer ik dezen verloopen dok ter van Bakker vergelijk piet die van Schwab, dan wint Bakker het in alle opzichten. Wat 'n prachtigen kop had hy zich reeds dadelijk gemaakt! En hoe voortreffelijk, met tal van fijne nuances, speelde hy het langzaam aan dronken worden van dezen waardigen medicus. Het was spel vol fantasie, tot in de kleinste details blijkbaar be studeerd! Waarlijk, zulk spel ziet men zelden of nooit op het dilettanten toneel. Mijn hartelijk compliment! .In de verdere bezetting was Cremer minder gelukkig. De familie van Ernst van Walraven moge gedépraveerd zyn, een zekere uiterlijke al is het dan schynbare distinctie verwacht men toch in het gezin van dezen bank directeur, waar een douairière van Nichtevegt den staf zwaait. Die op pervlakkige, schijnbare distinctie ont brak te veel, ja eigenlijk geheel. Wat zag die kamer met al die huur- meubelen In n bijvoorbeeld er sjofeltjes uit! Het leek wel, of de bankdirecteur alles op 'n koopje bij elkaar had ge kocht. Het milieu miste alle sfeer! En dan die flesch sherry reeds dadelijk op het buffet, als in een kroegje!!! Truus en Miesje speelden snibbig ge noeg, maar aan het spel ontbrak styi. Mej. Witteveen deed als de schoon moeder aan de booze koningin uit Sneeuwwitje denken. Haar "spel was hyper melodramatisch en toen zy Frieda met breed armgebaar de deur wees, waren wy midden in De twee Weezen. Ik was blij, dat mej. Witteveen in in een heel andere douairière was en de koningin van Sneeuwwitje achter de deur had gelaten. De grootste vergissing ls wel geweest aan den heer Van Haaren de rol van John op te dragen. Van Haaren heeft nog onlangs in De Kleine Apostel als de „Rooie" bewezen, dat hy in sommige type-rollen heel wat kan be- reiken, maar de ondervinding, vroe- schuwing voor regie en bestuur moeten zyn om dezen speler, geen jonge rollen te laten spelen. En zeker niet die van dezen ploertigen student! Aan het ge heel onvoldoende spel van Johan was het dan ook in de eerste plaats te wy'ten, dat het tooneel der brieven in H totaal mislukte. De heer Van Rossem Duchatel, die het rolletje van Anton de Bie bescheiden en sympathiek speelde, was volgens my veel meer aangewezen voor dezen student terwyi de heer Van Haaren in den braven kantoorbediende zyn rol zou hebben gevonden. De heer Hirs speelde Geleynse on- noodig geaffecteerd. Ook zyn grime vond ik minder gelukkig. Het publiek was bij de opvoering van Tieneke verdeeld. Er waren zeer velen onder de Cremer-leden die de roman tiek van Van Riemsdyk prachtig von den. Maar het was aan de houding van een ander deel duidelijk te merken dat dit tegenover het werk zeer sceptisch stond. Aan het slot, bloemen en ap plaus. J. B. SCHUIL. DE OCEAANVLUCHT. NOG STEEDS GEEN BERICHT LONDEN. 2 September, Reuter. Het vliegsciiip „St. Raphaël" met Minchin en Hamilton aan boord, wordt nog altyd vermist. DE VERMISTE VLIEGERS IN QUEBEC GELAND? EEN ONBEVESTIGD BERICHT. OTTAWA. 2 September. Reuter. Uit n iet-officieelen bron wordt vernomen bij de Luchtvaart-commissie alhier, dat de Britsche vliegers (dus kolonel Minchin in zijn St. Raphael) aan de kust van St. Lawrence. 700 mijl ten Oosten van Quebec City wegens gebrek aan benzine zou gelancl zyn. De Luchtvaart-commis sie is de waarheid van dit bericht aan het onderzoeken. OTTAWA, 2 September, Reuter. Om 11 uur des avonds bericht de Luchtvaart commissie dat zij niet kan bevestigen dat Minchin aan de kust van St. Law rence geland zou zijn. MISLUKTE OCEAANVLUCHT. NEW YORK, 2 Sept., Reuter. De eendekker Sir John Carling, bestuurd door Metcalve en Tully, die van Londen in Ontario naar de hoofdstad van En geland zou vliegen, is te middernacht wegens de mist geland in Caribou in den staat Malnz, GEëLECTROCUTEERD. TIMBLIN. (Pennsylvanië) 1 Septem ber. Reuter. Zes Iynwerkers by de te lefoon zyn geëlectrocuteerd, doordat zij een draad aanraakten waarop een hoog spanning stond van 33.000 volt. Zij wa ren onmiddellijk dood. TREINONGELUK. PARIJS—BORDEAUX. TOURS, 2 September, B.T.A. De ex press-trein ParijsBordeaux is in den afgeloopen nacht ontspoord naby Joue les Tours. De machinist is gedood. De materieele schade is belangrijk. Men weet niet of zich onder de puinhoop nog meer slachtoffers bevinden. ZEEROOVERS. HONGKONG. 2 September. Reuter. De Chineesche stoomer Koochow is gis terenavond geplunderd. Twaalf zeeroo- vers kwamen aan boord van het schip, hielden den kapitein met een revolver in bedwang en wierpen den chef machi nist overboord. De Koochow werd vervol gens naar Taipinghu gebracht, waar de roovers versterking kregen en het schip volkomen leegplunderden, terwUl de equipage bestaan uit 100 Chineezen werd gevangen genomen. DE MOORD OP GOLDSTEIN. LONDEN, 2 Sept. (V.D.) Uit New York wordt gemeld, dat de 18- jarige Harry Greenberg en de 20-jarige Trvings Rubinzahl hebben bekend, den moord op Benjamin Goldstein te heb ben gepleegd. Zy verklaarden, dat zy met Goldstein naar de Gravensend- baai waren geroeid en hem daar, over boord hadden gegooid. Zij zeiden den moord te hebben gepleegd, door toe doen van Goldstein's vriend, Joseph Lefkowitz, die Goldstein's leven had verzekerd voor 28000 pond sterling. Greenberg verklaarde slechts nieuwe kleeren van Lefkowitz te hebben ge kregen. Aan Rubinzahl betaalde Lefkowitz slechts 64, hoewel hem 100 en een nieuwe auto beloofd waren. haar spel nog wat los van dat harer ger reeds opgedaan, had een waar- BEVERWIJK. DE WETHOUDERSVERKIEZING Onze correspondent schryft: Door de z.g. Wild R. K. Party, groep Eyking, is aan het bestuur der R.-K. Kiesvereeniglng „Recht en Plicht", een brief gericht, waarop op een goede sa menwerking in de a.s. vierjarige raads periode wordt aangedrongen. Dit in verband met de aanstaande wethoudersverkiezing. Samen beschik-, ken de R.-K namelijk over 8 vaft de 13 raadszetels, zoodat, daar zy in de meer derheid zyn, ook beide wethoudersze tels zouden kunnen bezetten. Het be stuur van „Recht en Plicht" heeft op dezen brief niet geantwoord, wat op gevat wordt als een aanwyzing dat op samenwerking in de toekomst geen prys wordt gesteld. Hierdoor is de kans op een herkiezing van den heer Eyking als wethouder, gering geworden. Algemeen is de verwachting, dat in den nieuwen raad, de wethouderszetels zullen worden ingenomen door de hee ren Pattes (aftredend) en Zwager. Met zekerheid is hiervan evenwel nog niets te zeggen. Verzekerd wordt, dat tusschen de raadsfractie der R.-K. Staatspartij .Hecht en Plicht" en den heer Pattes, Chr. Hist., onderhandelingen zyn ge- Ivoerd en uit de laatste vergaderingen van den gemeenteraad, waar enkele be noemingen aan de orde kwamen, is dit ook wel op te maken. naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste, barometerstand 774.1 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 751.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 3 September: Zwakke veranderlijke wind, licht tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, waarschynlyk iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand van heden 772 m.M. Achteruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, OPTICIEN 2 September Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennacht F. 61 Hoogste heden 12. uur F. 66 LAWNTENNIS. DUITSOHLAND—NEDERLAND. Vandaag, Zaterdag en Zondag speelt een Nederlandsche tennisploeg tegen Duitschland. Officieel heet de wed strijd NederlandDuitschland maar men kan moeiiyk anders^ spreken dan van een Nederlaqdsche ploeg, nu Kea Bouman, Timmer, Diemer Kool en van Lennep allen ontbreken. Nog nooit is Nederland zoo onvolledig in een inter- landwedstryd uitgekomen en wy kun nen dan ook bitter weinig van deze ontmoeting verwachten. Het zal onge- twyfeld een stevige nederlaag wojden. ZWEMMEN. DE CANADEESCHE MARATHON. De bekende Duitsche Kanaalzwem mer Vierkötter heeft den Marathon- zwemwedstryd In het Canadeesche On- tario-meer, een afstand van 34 K.M. gewonnen in 11 uur 44 min. De Franschman Michel, ook een Kanaal bedwinger was tweede met 3.5 K.M. achterstand. EUROP. KAMPIOENSCHAPPEN. Op de Europeesche kampioenschap pen te Bologna zijn-, de series van de 1500 Meter verzwommen en in mid» delmatige tyden gezwommen door Arne Borg. Peter (Eng.) en Bacigalupo (Italië) ZEILEN HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING Deze vereeniging heeft voor den 4en September haar tweeden wedstrijd uit geschreven, te houden op 't Noorder- Buiten Spaarne. Het is nog niet bekend of er Zaansche zeilers aan den wed strijd zullen deelnemen. VOETBAL. VOETBAL IN ENGELAND. West Ham U.Sunderland 2—4. MOTORWIELRIJDEN. Zondagmiddag 4 September a.s. zullen op de baan van Het Oude Slot te Heem stede wederom snelheidswedstryden op den motor plaats vinden. Vele bekende motorraces hebben in geschreven. zoodat een groot aantal spannende races verwacht kunnen wor den. KORFBAL. HAARLEM—DEN HAAG Het Haarlemsch 12-tal dat Zondag 4 September om 2 uur op het Gem. Speel terrein speelt tegen het Haagsche dito is als volgt samengesteld: Aanval: heeren F. A. Slikker, N. de Vries, dames: A. Meuldijk T. Wulfhorst. Midden: Heeren: H. Degenaar, R. Wulf horst, dames: T. Gerner, T. v. Leeuwen. Verdediging: heeren: J. Baay, R. Smink, dames: N. de Kort, F. Hesse- ling. Reserve: Dames J. de Groot en A. Aufderheide; heeren: H. Kettmann en C. de Cock. Naar men ons mededeelt kon in ver band met het feit, dat enkele Haarlem- spelers(sters) met een clubtocht van die vereeniging naar Zwitserland zyn, niet het sterkste 12-tal in het veld worden gebracht. H. K. B.N! HOLL. KORFBALBOND Het H. K. B.-12-tal dat Zondag 11 September a.s. te Westzaan zal «pelen om den Honig's Maizena beker tegen het N. H. K. B.-12-tal is als volgt samenge steld: Aanval: Dames: Mej. Kremer(S.V.) mej. Snellen (Ulysses); Heeren: F. A. Slikker (Haarlem) K. Kuné (D. V. V.). Midden: Dames: Lent (G. S. D.), Mayer (Ulysses); heeren: C. de Cock (S. V.), N. J. Kruger (D. V. V.) Verdediging: Dames: A. Zuid- weg (D. V. V.) Meuldijk (S. V.)heeren N. Deen (Ulysses) W. v. Lohuizen (Haarlem). Reserve: Dames: Gerner (S.V.), de Bruin (Ulysses), heeren: D. Zwart (Ulys ses) H. Bosch (D. V. V.) De onderlinge H. K. B.-wedstryden in combinatie met de H. K. C. Advendo vinden plaats op 2 October a.s. en niet zooals oorspronkelijk gemeld op 18 Sep tember.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2