VICTORIA-WATER BEURSKRONIEK STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON OE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 SEPT. 1927 Over olie, rubber en thee. De rollen zijn omge keerd. Een kalme beurs. aan. Zoo liepen in de bankafdeenng de meesten aen kleinigheidje terug. De indusfcrieele afdeeling toonde zich meestal prijshoudend. Philips haalde het verlies weer in en kwam opnieuw op on geveer 475. Juigens prijshoudend. Kunst zijde-waarden flauw en eenige punten lager. Zweedsche Lucifers vast. Int. Gew. Beton en Kon. Edelmetaalbedrij- ven vaster. De laatsten loopen op, op geruchten, dat misschien dividend op de pref. aandeelen zal worden uitge keerd. Dit laatste werd echter tegenge sproken. Oliewaarden flauw en per saldo onge veer op dezelfde koersen als vorige week sluitend. Rubbers vrij algemeen lager, van 5 tot 10 punten. Aanvankelijk was de stemming nog vrij goed, en monteerden de koersen iets, op vermindering der rubbervoorrad en te Londen met 500 ton. De winst ging later evenwel weer ver loren. Anders was net met scheepvaarten, die vast lagen over de heele linie en koers winsten boekten van 3 tot 6 punten, voor sommigen, als Nievelt, nog meer. In suikers ging wel niet veel om. doch de laatste dagen was de grondtoon hier nogal monter. Terwijl de andere fond sen echter op ongeveer het vorige ni veau terecht kwamen, bereikte H.VA. een nieuw hoogterecord, op 778. Van de Theewaarden, die aanvankelijk zeer vast lagen, viel vooral Tjilor.gkap op. die een sprong maakte van 148 op 190. welk laatste peil echter niet ge handhaafd kon blijven. Tabakken gaven nogal wat „ups and downs" te zien, al bleven de verschil len hier klein. De stemming was hier afwisselend vast en dan weer terugloo pend. Zuiver gevolg van beursoperaties, waarschijnlijk. De koersen kwamen per saldo vrij algemeen enkele punten la ger af, behalve o.a. Deli Batavia. BEURSMAN. Amsterdam, 1 September. Er heeft een ommekeer op de beurs plaats gehad, of beter gezegd, de be langstelling heeft zich verplaatst van bepaalde hoeken naar andere. De laat ste weken zien we de anders zoo ver waarloosde theewaarden, scheepvaart- aandeelen en verschillende industrieele fondsen de aandacht vragen en het leeuwendeel van de affaire opeischen. terwijl de favorieten van weleer, rub bers, oliewaarden, enz. er kaaltjes af komen. Hetgeen te verklaren valt door de verschillende beschouwingen, die men ten opzichte der diverse soorten fondsen debiteert. Zoo bijvoorbeeld olie waarden. Het is waar, de productiebe perking op het Seminola-terrein had succes, maar voor de toekomst heeft men niet zooveel hoop, omdat nieuwe gevaren voor overproductie dreigen in Californië, in het bijzonder in West- Texas, waar geweldige voorraden opge hoopt liggen. Men verwacht dan ook in ingewijde kringen, dat de crisis in komenden herfst, als het gebruik gaat verminderen, het hevigst zal worden. En dan zullen prijsverlagingen niet kunnen uitblijven. Deze weinig opwek kende conclusies deden de iet of wat gunstiger berichten omtrent de Russi sche olie-kwestie te niet. Sir Deterding had nl. een telegram uit New-York ent- vangen, meldende, dat Jozef Stalin, hoofd der Sovjetregeering in de New- York American een artikel publiceerde, dat eindigde met de bewering, dat de sovjet-regeering geen barrel olie van eenig persoon heeft gestolen. Dat zij de olierijkdommen van Rusland nationali seerde en enkelen dag bereid is. ceel uit ie maken van een onpartijdige commis sie of Hof. ten einde een rechtvaardig vonnis te vellen nopens dergelijke claims. De heer Deterding vermoedde nu. dat het inhoudt dat de Sovjetregeering zich aan zulk een uitspraak wil onderwer pen en er toe wil medewerken, om deze uitspraak van kracht te doen zijn en verklaarde dat hü zijn ver tegenwoordiger te New-York opdroeg, die vraag te stellen Zou er licht komen? Voor rubbers ziet het er ook niet zoo bijster opwekkend uit momenteel, al is men hier niet zoo heel erg pessimist. Uit de cijfers betreffende voorraden aan het einde van de verschillende maan den in dit jaar blijkt evenwel, dat deze nog geenszins neiging vertoonen, om regelmatig en voortdurend te dalen, terwijl de verschepingen in den komen den tijd waarschijnlijk gelijk zullen zijn aan het verbruik. De cijfers, die de En- gelsche ..Statist" echter voor de uitvoe ren uit de Maleische restrictiegebieden van Ceylon geeft, geven weer wat meer moed en toonen, dat de restrictie wel effect sorteert. Deze cijfers zijn name lijk (in tons): 192527 1925—26 November-Januari 88.303 104.930 Februari-April 73.521 103.242 Mei-Juli 62.683 103.253 Veel opwekkender daarentegen is het beeld, dat de theestatistieken ons too nen. In de eerste plaats zien we de we- Teldconsumptie toenemen. Verder daalt het aanbod. De oogst in Noordelijk In- dië blijft 12 mfllioen Eng. ponden ten achter. Daardoor stegen de theeprijzen te Londen vorige week 2 pence per pond. In 1925 vond ook zoo'n ..boom" in thee- aandeelen plaats, maar thans is de sta tistische positie veel sterker, want einde Juli bedroeg de voorraad 137 millioen pond of het laagste cijfer sedert Juni- Aug. 1924. Sedert is de consumptie bo vendien nog met 50 millioen pond toege nomen en er is geen enkele reden, waar om die niet verder zou stijgen. Aangekondigd werd de uitgifte van een conversieleening Rotterdam van 9.800.000 4 1/2 pet. obl. tegen 98 1/4 pet., ter conversie van de 6 pet. leening 1921. De emissie 4 1/2 pet. leening Zwolle werd sterk overteekend. N.V. Ge meenschappelijk Eigendom te Den Haag, stelt voor het kapitaal te verhoog en van 5 millioen tot 25 millioen. Het ligt echter niet in de bedoeling, tot uitgifte van nieuwe aandeelen over te gaan. De beurs was. behalve voor de favo rieten van het oogenblik, deze week nog al kalm, soms zelfs wat vermoeid, naar het scheen. De beursvacantiedag mid dag in de week deed er ook al geen goed HET AFSCHEIDSCONCERT VAN NICO GERHARZ. DE HULDIGING. Nsar wij vernemen zal de aanbieding van het huldeblijk en het begeleidend album aan den heer Nico Gerharz, bij gelegenheid van diens afscheid als di rigent der H.O.V. plaats hebben in de pauze van het concert der H.O.V. van 6 September as. in de Gemeentelijke Concertzaal. Behalve namens de huldigingscom missie zal waarschijnlijk ook nog na mens enkele andere corporaties het woord gevoerd worden. Voor zijn afscheidsconcert heeft de heer Gerharz een Beethovenprcgram- ma samengesteld, waarbij mevrouw Sophie HaasePieneman, en de heer Karei de Jong. beiden geheel belange loos bun medewerking als solisten zul len verleenen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 Augustus kwam voor te Haarlemmer meer 1 geval van roodvonk. GROND VERKOOP. B. en W. adviseeren den Raad gunstig op de verzoeken van G. Hellenberg Jr. om in koop te mogen ontvangen een gedeelte bouwterrein gelegen aan de Zuidzijde van de Engelszstraat voor den bouw van drie woonhuizen en van D. Anderson om in koop te mogen ontvan gen een gedeelte bouwterrein gelegen aan de Engelszstraat voor den bouw van twee heerenhuizen. BEWAARSCHOOL IN VOORMALIGE BARB ARAGASTHUIS. Door regentessen der Bewaarschool in het voormalige Barbaragasthuis is bij den Raad de volgende aanbeveling in gezonden ter voorziening in de in dat college bestaande vacature wegens het bedanken van mevrouw E. Bakker: 1. mevrouw R. M. H. BeijnesTom broek en 2 mevrouw E. Ch. M. Koot Siemens. FRANS HALSMUSEUM. WAT 1926 BRACHT. Verschenen is het verslag van den. toestand van het Frans Halsmuseum over 1926. Allereerst wordt geconstateerd, dat het aantal bezoekers in 1926 iets minder was dan in 1925. het jaar dat de Bloe mententoonstelling te Heemstede zoo veel vreemdelingen naar Haarlem trok. In 1925 was het aantal bezoekers 19.091 in 1926 17.039. Hiervan waren 10153 be talende en 6.886 niet betalende bezoe kers. Opgemerkt wordt, dat het museum een groot verlies leed door het overlij den van den heer C. J. Gonnet, die sinds 1891 de volijverige secretaris van de Commissie van toezicht. Met ver vooruitzienden geest wist hij in zijn tijd de hand te leggen op oud heden, die verloren dreigden te gaan, wist hy tegen lage prijzen meubelen te koopen, welke opgeborgen werden in het Stadhuis tot tijd en wijle zaj in een nieuw museum een passende plaats z den vinden. In 1913, bij het inrichten van het mu seum aan het Groot Heiligland, kon uit den door hem bijeengebrachten schat worden geput om het voormalige Oude- Mannenhuis naar behooren met antieke voorwerpen te meubileeren. Aan de vermeerdering der schilderijen heeft hij persoonlijk een groot aandeel genomen. Geen moeite was hem te groot, om een werk van een Haarlem- schen meester, die nog niet in de ver zameling vertegenwoordigd was, te ver krijgen. Van zijn liefde voor de vereeniging tot uitbreiding van de verzameling van schilderijen en oudheden in het Frans Halsmuseum gaf hij tot het laatste toe blijk, door haar een som van 5.000 te legate eren. Verder vermaakte hU zijn geheelen antieken inboedel aan het Museum en zijn oude schilderijen, te zamen een ver zameling van een 300 voorwerpen uit makende. waaronder tafels, kasten, stoelen, klokken, aardewerk enz., welke collectie op voortreffelijke wijze eensdeels leemten in het Museum aanvulde en anderdeels er niet weinig toe bijbracht om de aankleeding der zalen te verbe teren. „Zonder overdrijving mag hier wor den getuigd zoo vervolg de directeur zy'n verslag dat er niet veel personen in Haarlem geweest zijn, die zooveel ge daan hebben voor het Stedelijk Mu seum als Cornelis Johannes Gonnet, aan wiens nagedachtenis het mij een behoefte is hier een eeresaluut te bren gen". De voorwerpen der verzamelingen fer. keerden in goeden staat, met uitzon dering van een aantal schilderijen, die opnieuw gevernist moeten worden. De uitgaven van het museum hebben bedragen 25.720.87, de Inkomsten 3.552.62. Behalve door den heer Gonnet zyn ook door anderen in het afgeloopen jaar verschillende schenkingen aan het mu seum gedaan. Er werden door het museum geen aan- koopen gedaan. Aan hel museum werden geschonken door de Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in het Frans Halsmuseum een schilderij in olieverf van Cornelis Verbeeck, „Zeege zicht" en een schilderij in olieverf van Isack van Ostade „Wlntergezicht". Voorts eenige munten, penningen, enz. ARBEIDERS REI SVEREENIGING Door de afdeeling Haarlem van de NederL Arbeiders Reisvereeniging is voor de maand September het volgende programma vastgesteld geworden: Zondag 4 September Tocht naar Marken en Volendam per botter, ver trek van Haarlem 7.20 uur. Zondag 11 September - per fiets en autobus naar Wijk aan Zee waar aan het strand gebaad wordt en ook ver schillende spelen zijn georganiseerd om aardige prijzen. Zondag 18 September fiets- en auto tocht naar het kasteel „Assemburg" bij Beverwijk. Zondag 25 September Wandeltocht door het Naalden veld en den Primula vijver. Verder is door het bestuur besloten om, gelet op het groote succes van het vorig jaar, ook dit jaar weer een danscursus te organiseeren onder lei ding van den dansleeraar den heer van Dokkum. De dansavonden zullen ge houden worden des Maandags in het gebouw „Olympia". VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 990 GEROOSTERD BROOD houdt zich vijf minuten met de broodplank bezig verklaart dat hU niet goed kan snijden, het mes moet bot zijn waarna moeder zonder het mes te slijpen keu rige boterhammen maakt vader wacht en waakt draait elke 2 seconden I ieder sneedje om, ten- I einde te zien of het al j bruin wordt oppert de veronderstel ling dat het toestel ka pot is, het schiet niet op waarop onmiddellijk een sneedje begint te smeu len en vader het oppikt en laat vallen Suigt Op zijn vinger ter- vaders aandacht wordt waarna hij tot de ver wijl moeder een nieuw I afgeleid door een nieuwe kelykheid wordt terug- sneedje snijdt I barst in het plafond I gebracht door 'n brand- I lucht en zich verder bepaalt tot het geven van advie zen terwijl moeder het nog eens overdoet. (Nadrok verboden.) OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ belastingklacht Een abonxxé doet ons een klacht toe komen inzake de Rijksbelastingen. Deze inzender schrijft ons oun.: Ik woon in voormalig Schoten. Ik had van den vorigen deurwaarder die sedert eenige weken door een ander is vervangen, een dwangbevel ontvan gen over een gedeelte van het op 11 October 1926 ontvangen biljet Rijksin- k oms tenbelas ting, belastingjaar 1926/ 1927. De belasting waarop dit dwangbe vel betrekking had, had reeds betaald moeten zijn, want het was reeds verval len. Echter was het de" gewoonte van den vorigen deurwaarder mij wanneer het tijd tot betalen werd, een wenk te geven, waaraan dan steeds door mij voldaan werd. Ik geef toe, dat dit niet de juiste weg is, hoewel voor den be lastingschuldige wel de prettigste. Op 23 Augustus verscheen bij mijn vrouw de nieuwe deurwaarder met be vel tot inbeslaglegging op mijn meubi lair. Er was voldoende geld in huis om het vereischte bedrag (f 23) te voldoen, maar mijn vrouw en mijn 70-jarige va der waren wat in de war over het geval en vroegen den deurwaarder even ge duld te hebben, dan zou myn vader mij halen. In 10 minuten was ik thuis, maar de inbeslaglegging was al begonnen. De deurwaarder had al enkele meubelen beschreven en my f 5.40 kosten bezorgd, behalve dan nog dat nu alle openstaan de belasting (ongeveer f57) dadelijl. moest worden betaald. Den volgenden morgen betaalde ik les. Niettegenstaande dit, werd .toch Dins dagmorgen 30 Augustus tijdens mijn af wezigheid een bekendmaking aan myn huisdeur geplakt, houdende het bericht van publieke verkooping van de in be slag genomen meubilaire goederen op Vrijdag 2 September. Toen ik om 12 uur thuiskwam heb ik het biljet verwijderd en ben naar den deurwaarder gegaan. Deze betuigde zijn spijt, maar daar hy geen bericht van betaling ontvangen had, had hij de aan kondiging moeten aanplakken. Ik wilde nu deze twee vragen doen: Is de nieuwe maatregel, zonder eenig uitstel (de gewoonte is 24 uur) beslag te leggen, niet hoogst ongewenschi en ergerlijk? Is door het doen aanplakken van de aankondiging, 6 dagen na de betaling, niet een onvergeeflijke fout gemaakt? ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. OPWEKKEND EN GEZOND OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER Naar aanleiding van deze klacht wendden wij ons om inlichtingen tot het Belastingkantoor, waar ons op het kantoor buitengemeenten het volgende werd medegedeeld: Wanneer een nieuwe deurwaarder van een ander een wijk overneemt, kan niet van hem geëischt worden dat hij de zelfde gemoedelijke methoden volgt, die zijn voorganger, die de menschen ken de, misschien heeft toegepast en die in zender zelf „niet den juisten weg' noemt. De deurwaarder in quaestie heeft dus in dezen wat het eerste deel der klacht betreft tenminste niets anders gedaan dan zijn plicht. Er is in het betrokken stadsgedeelte veel achter stand en de deurwaarder had de op dracht er wat achterheen te zitten. Vergeten moet niet worden dat de menschen al van Mei af uitstel hadden gehad. Wat het aanplakken betreft: hierbij kan van een vferzuim van den deurwaar der gesproken worden. Volgens inzen der zou hij gezegd hebben dat hij geen bericht van betaling ontvangen had. Dit is wel formeel juist, maar hij ontvangt nooit bericht. Hy komt eiken dag op 't kantoor om in de registers na te zien of betaald is. In dit geval schijnt hij dit öf niet öf niet goed gedaan te hebben, want uit onze boeken blijkt, dat de f 57 inderdaad betaald zijn. Trouwens: hij heeft zy'n spijt betuigd en inzender is niet verder lastig geval len. Hieruit blijkt wel dat de fout Is in- gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bij: J. v. Dijk, Rid derstraat 10, gouden broche met steen tjes. N. v. Geldorp, Liedeweg C 98, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, autoband. P. Kieviet, Ampzïngstraat 1, bankbiljet. B. Chapon, Zonnelaan 47, postduif. J. Papelard, Iordensstraat 3, twee duiven. Van der Ing, Bellamijstraat 11, half- K.G.-gewicht. A. Vernout, Papaverstraat 8, damesarmbandhorloge. J. Beek, Wes tergracht 41 rood, witbruine hond (Spa niel). H. Termolen, Korte Vlamingstraat 1, hondenhalsband met penning. R. Blom Dubbelebuurt 64, hond. A. v. Opzeeland, Burgwal 31 B rood, grijze handschoen. H. Holst, Ripperdapark 21, bruine glacé handschoen. Kennel „Fauna", Parklaan: gele herdershond, gebracht door Weber, Vrouwehekstraat 115. Wit katje, gebracht door Jansen, Frans Halsstraat 43 rd. Grijs katje gebracht door v. Nimwegen, Kamperstraat 36. Zwartwit katje, ge bracht door Kors, Raamvest 13B, W. de Boer. Da Costastraat 25, kussen van mo torrijwiel. E. Groenwold, Arnulfstraat 3, kussen van wagen. A. Tukken, Kritzin- gerstraat 15, japon. J. Erdteieck, Scher merstraat 15 zwart, lantaarnonderdeel motorrijwiel. A. Stam, Harmenjansweg 82 P. nummerplaat H 44580. J. v. Zwieten Busken Huetstraat 28, portemonnaie met inhoud. F. Habroken, Antoniestraat 5, portemonnaie met inhoud. B. Smit. Burg wal 81 zware, kinderportemonnaie. A. Macpherson, Regulierstraat 7 bruine por temonnaie. C. Roosberg, Nieuwe Kerks- plein 7, rijwielbelastingmerk. J. de Vries Kruistochtstraat 37, idem in étui. C. v. Lunenburg, Gen. Bothastraat 74, idem In étui. F. Assendelft, Kruistochtstraat 58, zwart kinderschoentje. W. Pelsers, 2e Zuidpolderstraat 56, parelsnoer. J. v. Eg- mond, Paul Krugerstraat 9 zw., bromtol. M. Schippers, Ged. Raambracht 54, ac- tentasch met inhoud. Soelaart, Zijlweg 21 zwart, damestasch inh. o.a. een pas poort tm. van Timmermann enz. C. Ger ritsen, Wouwermanstraat 31 zwart, knotje gekleurde wol. GEMEENTELIJKE DIENST LICHA MELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak 16—31 Augustus 1927 zijn in de gemeentelijke zweminrichtin gen 30426 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: Abonnementen 1980 man nen, 1581 vrouwen. 35 ets baden 50 man nen, 48 vrouwen, 10 ets baden 171 man nen. 138 vrouwen. Kostelooze baden 10309 mannen, 9234 vrouwen. Schoolbaden 219 mannen, 82 vrouwen totaal 12729 mannen 11083 vrouwen. Delft: Abonnementen 2427 mannen, 2263 vrouwen, 35 ets baden 164 mannen, 162 vrouwen. 10 ets baden 774 mannen, 662 vrouwen. Schoolbaden 57 mannen, 105 vrouwen, totaal 3422 mannen, 3192 vrouwen. eerste landelijk religieus- soclalistisch congres Op Zaterdag 1 en Zondag 2 October 1927 zal te Amsterdam het Eerste Lan delijke Religieus-Socialistisch Congres worden belegd. Inleidingen zullen worden gehouden door G. van Veen over: „de Socialisti sche beteekenis der persoonlijkheid", door Ds. A. v. d. Heide over: „Plaats en Taak van het Religieus socialisme in de arbeidersbeweging", door Ds. G. Horreus de Haas over: „Oude en nieuwe religie", Ds. W. Banning zal een wijdingsbijeen komst leiden. muziek in den hout De H. O. V. geeft een muziekuitvoe ring in den Hout op Zondag 4 Septem ber. onder leiding van Willem Knikker, 's middags te half drie. 1. Frischer Mut, Leichtes Blut, F. v. Blon. 2. Ouverture „Zampa" F. Herold. 3. „Weaner Madln", Walzer, C. Zlehrer. 4. Fantasia dell'opera „La Traviata" G. Verdi. 5. Ouverture „Die Diebische Elster" G. Rossini. 6. Voix des Cloches, rêverie, A. Luigini. 7. „Silvia ballet" l. Delibes. door AGATHA L H KIS'JL'I K. Vertaling van A. Z. 47) „Maar die deur was aan den binnen kant gegrendeld", riep ik uit. „Toen ik de kamer doorzocht, ja. Maar in de eerste plaats hebben we allen haar woord ervoor, daar zij het was, die de bewuste deur probeerde en gesloten verklaarde. In de daarop vol gende verwarring kan ze volop gelegen heid hébben gehad, den grendel erop te schuiven. Ik nam dadelijk de ge legenheid waar, om mijn veronderstel ling te bevestigen. Om te beginnen, komt het stukje volkomen avereen met een scheur in de mouw van mevrouw Cavendish. Ook heeft mevrouw Caven dish bij het onderzoek verklaard, dat ze in haar eigen kamer den val van 't tafeltje op 't tapijt bij het bed ge hoord had. Ik nam dadelijk de gelegen heid waar die verklaring te toetsen, door mijn vriend Monsieur Hastings in den linkervleugel van het gebouw te laten staan. Juist vóór de deur van mevrouw Cavendish. Ik ging zelf in 't bijzijn van de politie naar de kamer van de overledene, en terwijl we daar waren, stootte ik, schijnbaar bij onge luk, het bedoelde tafeltje om; maar be vond, dat Monsieur Hastings, zooals ik verwacht had, in 't geheel geen geluid had gehoord. Dit bevestigde mijn mee ning, dat mevrouw Cavendish niet de waarheid sprak, toen ze verklaarde, dat ze zich op het oogenblik van de tragedie in haar kamer aan t kleeden was. In derdaad was ik ervan overtuigd, dat mevrouw Cavendish, verre van in haar eigen kamer te zijn, in de kamer van de overledene was, toen er alarm ge maakt werd". Ik wierp een snellen blik op Mary. Ze zag heel bleek, maar glimlachte. „Ik ging voort, op die overtuiging verder te redeneeren. Mevrouw Caven dish is in de kamer van haar schoon moeder. We zullen zeggen, dat ze naar iets zocht en dat niet gevonden heeft. Plotseling wordt mevrouw Ir.glethorp wakker en wordt aangetast door een verontrustende benauwdheid. Ze slaat de armen uit, daarmee het bedtafeltje omgooiend en trekt dan wanhopig aan de bel. Mevrouw Cavendish laat ver schrikt haar kaars vallen en morst zoo doende het kaarsvet op het kleed. Ze raapt die op en trekt zich haastig terug naar de kamer van made moiselle Cynthia., de deur achter zich sluitend. Ze snelt naar de gang, want de dienstboden moeten haar, waar ze is, niet vinden. Maar het is te laat! Er weerklinken al voetstappen door het portaal, dat de beide vleugels ver bindt. Wat zal ze doen? Vlug als water snelt ze terug naar de kamer van het jonge meisje en begint haar wakker te maken. De haastig gewekte familie komt het portaal afloopen. Ze zijn allen druk bezig met de deur v&h me vrouw Inglethorp te rameien. Het komt by niemand op. dat mevrouw Cavendish niet met de anderen is mee gekomen, maar en dit is van be teekenis ik kan niemand vinden, die haar uit den anderen vleugel heeft zien komen". HU keek Mary Cavendish aan. Ze boog het hoofd. „Volkomen gelijk, monsieur. U be grijpt, dat, als ik gedacht had, mijn man eenig goed te kunnen doen met die fei ten bekend te maken, Ik het gedaan zou hebben. Maar ze schenen me geen ver band te houden met de kwestie van schuld of onschuld". „In zekeren zin is dat juist, madame. Maar ze zuiverden mijn brein van vele misvattingen, en stelden me in staat, andere feiten in hun ware beteekenis te zien." „Het testament!" riep Lawrence. „Dan ben jij het geweest, Mary, die het testa ment vernietigd heeft?" Ze schudde het hoofd en Polrot schud de het zijne ook. „Neen," zei hij kalm. „Er is maar één persoon, die dat testament vernietigd kan hebben mevrouw Inglethorp zelf!" „Onmogelijk!" riep ik uit. „Ze had het pas dienzelfden middag gemaakt". „Toch, mon ami, was het mevrouw Inglethorp. Omdat Je op geen andere manier kunt verklaren, dat mevrouw Inglethorp op één der warmste dagen van het jaar order gaf, een vuur in haar kamer aan te leggen." Ik stond versteld. Wat waren we idio ten geweest, om niet te bedenken, hoe weinig dat vuur bU de weersgesteld heid paste! Poirot ging voort: „De temperatuur, messieurs, was op dien dag 80 gr. in de schaduw. Toch be stelde mevrouw Inglethorp een vuur. Waarom? Omdat ze iets wilde vernieti gen en geen andere manier kon be denken. U zult u herinneren, dat er ten gevolge van de oorlogszuinigheid, die te Styles werd toegepast, geen scheurpa pier weggegooid werd. Er was daarom geen middel, zulk een dik document ls een testament is, te vernietigen. Zoodra ik boorde, dat e% in de kamer van mevrouw Inglethorp vuur was aange legd, kwam ik tot het besluit, dat het was, om een of ander belangrijk docu ment te vernietigen w.iarschynlyk een testament. Dus was de ontdekking van het verkoolde stukje in den haard geen verrassing voor me. Ik wist na tuurlijk op dat oogenblik niet, dat het bewuste testament pas dien middag ge maakt was en ik wil wel toegeven, dat, toen ik dit feit vernam ik in een be treurenswaardige dwaling verviel. Ik kwam tot het besluit dat het plan van mevrouw Inglethorp, om haar testa ment te vernietigen, als een direct ge volg voortkwam uit den twist, dien ze 'smiddags had gehad, en dat daarom de twist plaats vond na, en niet vóór het maken van het testament. Hierin had ik, naar we weten, onge- lUk, en ik was genoodzaakt dat denk beeld te laten varen. Ik beschouwde het probleem van een nieuw standpunt. Nu hoorde Dorcas om 4 uur haar meesteres vertoornd zeggen: „Je behoeft niet te denken, dat eenige vrees voor publici teit of een schandaal tusschen man en vrouw me terug zal houden." Ik maakte daaruit op, en terecht, dat die woorden niet tot haar man, maar tot mr. John Cavendish waren gericht. Om 5 uur een uur daarna gebruikte ze onge veer dezelfde woorden, maar het stand punt is verschillend. Ze bekent aan Dor cas: „Ik weet niet, wat ik doen moet; een schandaal tusschen man en vrouw is een verschrikkelijk iet£." Om 4 uur is ze boos geweest, maar zichzelf volkomen meesterè Om 5 uur is ze in hevige wan hoop en spreekt ervan „een grooten schok gehad te hebbenl" De zaak psychologisch besohouwend, maakte ik één gevolgtrekking, waarvan ik overtuigd was, dat ze juist was. Het tweede „schandaal", waarover ze sprak, was niet hetzelfde als het eerste en het betrof haarzelf! Laten we het reconstrueeren. Om 4 uur heeft mevrouw Inglethorp onaan genaamheden met haar zoon en dreigt hem bU zijn vrouw aan te klagen die ondertusschen het grootste deel van het gesprek gehoord had. Om half 5 maakt mevrouw Inglethorp tengevolge van een gesprek over de geldigheid van testamenten, er éen ten gunste van haar echtgenoot, met de twee tuinlieden als getuigen. Om 5 uur vindt Dorcas haar meesteres in een toestand van groote opwinding met een stuk papier „een brief" denkt Dorcas in de hand, en toen geeft ze order het vuur in haar kamer aan te steken. Vermoedelijk is er dus tusschen half 5 en 5 uur iets ge beurd, dat een volkomen omwenteling in haar gevoelens heeft teweeggebracht daar ze nu even verlangend is. het tes tament te vernietigen als ze tevoren was. om het te maken. Wat was dat „Iets?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10