HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 SEPT. 1927 DERDE BLAD DE KUNST DER RECLAME. Een interessante Scheveningsche Tentoonstelling. ONZE GROOTE VOORUITGANG. In het Scheveningsche Kurhaus is Za terdagmiddag door de Haagsche afdee- ling van het Algemeen Nederlandsch Verbond een interessante Reclameten toonstelling geopend, die tien dagen voor het publiek toegankelijk blijft. Toen wij er Maandagmiddag kwamen vertelde mij overste K. E. Oudendijk, de voorzitter van het Werkcomité, dat onze prin ses juist vertrokken was. Begeleid door haar kamerheer baron Baud had zij een bezoek aan de tentoonstelling gebracht, in strikt incognito. Zóó strikt was het, dat de overste de bezoekers zelfs niet mocht rondleiden, om herkenning te voorkomen. En dat was gelukt, want nie mand had de prinses herkend, ofschoon er vrij wat bezoekers waren en zü zich geenszins tot een vluchtig kijkje had be paald. maar de vele mooie en belangwek kende dingen lang en met aandacht be keken. Een half uurtje later al werd de overste aan de telefoon geroepen om na mens prinses Juliana de mededeeling in ontvangst te nemen, dat zij met de ten toonstelling zeer ingenomen was geweest en dat dit overzicht van moderne Neder- landsche reclame haar levendig had ge ïnteresseerd. Formeele woorden, zult u zeggen, maar zij zullen meer inhouden dan een for maliteit. Dit bezoek onder geslaagd in cognito heeft niet alleen onze prinses de gelegenheid gegeven om ongestoord haar kennis te verryken op een gebied dat voor onzen handel en industrie van zoo groote beteekenis is, maar haar ongetwijfeld ook veel doen genieten. Ieder meisje van achttien jaar zou er veel vinden dat haar boeide evenals ieder ouder mensch en vele nog jongeren dan onze troonopvolgster. Want naast prachtige dingen van onze leidende kun stenaars op reclamegebied, van Jan Hemsing. Jan Sluiters, Willy Sluyter en anderen, liggen en hangen er zooveel affiches, kalenders, kaarten, adverten ties en catalogi, die tot ieder dadelijk spreken door hun knap-gevonden uit voering, him mooie kleurcombinatie en zuivere letterkeuze en -groepeering en witverdeeling. Dat naast eene reclame kunst tevens een reclamewetenschap is gegroeid, en nog steeds groeiende is, moet wel ieder beseffen, die deze resultaten ziet. Daar moet veel overleg aan voor afgegaan en veel zorg aan besteed zijn. Vele ontwerpers van dit werk zijn knappe vaklui en ware kunstenaars menschen van bijzonderen artistieken smaak, die tevens begaafd zijn met de flair om het publiek te begrijpen, die weten hoe men het best zijn aandacht trekt en vasthoudt voor een artikel of een actie of een zaak van openbaar be lang. Een wonderlijk vak, die reclame, en een moeilijk vak. Want de artiest, de man die uit scheppingsdrang voort brengt, moet in dezen arbeid te raad gaan met vele andere overwegingen en toch zichzelf trachten te blijven, toch iets moois creëeren waarin zijn persoon lijkheid leeft, zoodat het anderen boeit door eigen karakter en originaliteit. Er zfjn natuurlijk maar enkelen die daarin ten volle slagen, maar is het ooit anders, op welk gebied dan ook? Sommigen bereiken het in het affiche met een teekening en een kleur, die prachtig van eenheid zijn, die 't onder werp scherp en kernachtig typeeren en het met maar enkele woorden toelichten. Kijkt u maar eens naar dit biljet voor het Amsterdamsche Stadionfeest op Ko ninginnedag. Het mist in deze reproduc tie de machtige kleuren-factor, maar 't blijft toch pakkend genoeg. Naar dat ding, wel een van de aller beste die ik op de tentoonstelling zag, wordt de aandacht vanzelf getrokken. Je kunt het niet voorbijgaan, en je zoudt het ook niet onopgemerkt laten als je op tien meter afstands een schutting of reclamezuil passeerde waaraan *t was opgehangen. Dit is dus volkomen ge slaagd, en Jan Lutz verdient er een ge- lukwensch voor. Maar anderen bereiken hun oogmerk om veler aandacht te trekken met veel eenvoudiger middelen. Sommigen doen het alleen met enkele goedgekozen, pak kende woorden, in een mooie heldere letter, goed verdeeld en in zuiver kleuren schema. Of met een eenvoudig teeke- ningetje erin, een teekeningetje dat een H.B.S.-Ieerling met behulp van een li niaal en een passer in een ommezien maken zouals hem de gaven der Reclame deelachtig waren. De tweede foto Is zoo'n voorbeeld. Dat spreekt, dat zal iedereen erkennen als een bizonder knap ontwerp. Het bewijs daarvan wist overste Oudendijk mij te geven door een typee- rende anecdote die eraan verbonden is. Aan deze sigaretten-aanbeveling werd door een zeer deskundige jury bij een reclame-prijsvraag de eerepalm toege kend. De ontwerpen belandden later bfj den teekenleeraar van een Haagsche middelbare school, die er een aardige proef mee nam. Zonder zijn leerlingen het resultaat van de prijsvraag te ver tellen liet hy hen stemmen over de huns inziens beste reclame. En de uitslag was dat met groote meerderheid ditzelf de dingske weer werd uitverkoren! De leerlingen zijn wellicht met dat resul taat gevleid geweest. Maar de deskundi ge jury zal er, als zij 't vernomen heeft, nog veel trotscher op geweest zijn. Want de reclamekunst is er een die de massa bereiken moet, een kunst voor allen. Die jury moest voelen wat het pu bliek het meest pakken zou. Het HJ.S.- votum bewees wel dat zy het beseft had. Een bijzonder mooie en pakkende re clameplaat, gesigneerd Kalff, bezit de Holland-Amerika Lijn. Eenvoud, en dis tinctie kenmerken dit werk. Het bewijst duidelijk dat men in de reclame geen koeienletters. dikke vette onderstreepin gen en lawaaiige aanprijzingen van noode heeft om zijn doel te bereiken. Voor een stoomvaartmaatschappij zou den die grovere methodes trouwens hee- lemaal verkeerd zijn. In wit en blauw heeft de ontwerper een heel simpel ding opgezet een schip op een kalme zee, met een enkele groote meeuw en de „gestyleerde reflectie" van den vogel in het water. Het wonderlijke is dat ndet het schip domineert, zooals men theo retisch noodzakelijk zou achten, maar de meeuw. En toch is het niet alleen acceptabel, maar een volkomen succes. Ik hoorde dat de meeste bezoekers voor deze plaat blijven stilstaan. ":-T .fc'AAK AMES&X& CUbA- i MEXICO M? r HOLLAND AM EDI KA LYN Niet alles dat op de tentoonstelling hangt is geslaagd als reclamebiljet of advertentie, en lang niet alles heeft zich aangepast bij de moderne reclame- eischen. Er zijn ook dingen die de oude methodes van een jaar of vijftien gele den. toen algemeen toegepast, nog ty pisch weergeven. Onze fotograaf, van geboorte kunstschilder, geneerde zich wel een beetje toen hij het hier volgen de ouderwetsche specimen, dat geens zins als kunstwerk bezongen kan wor den, moest nemen. Vergelijk dit met de drie vorige en u beseft zelf waarom u dit minder pakt, waarom u geneigd bent om het onver schillig voorbij te loopen. Ik zeg daar mee niets tegen de bewuste Brandver zekering, maar alleen tegen de plaat. Er zit niets in, geen origineele gedachte, geen vondst, geen persoonlijkheid. De ontwerper heeft gezegd, zooals honder den voor hem: ,3randverzekering? o ja, dat is dus een brandweerman met wat rook Daarmee kom je er niet meer als je in de moderne reclamekunst wilt sla gen. Dat beseft heel goed de kunstenaar die voor zich zelf. dus om zelf de aan dacht van het publiek op zijn werk te vestigen. „Loeiende sirenen" heeft ge- teekend. Een frappant dingske, dat da delijk tot Je zegt: „Als ik een plaat noo- dig heb voor m'n onderneming moet ik met zoo'n man eens gaan praten. Die snapt het, die voelt waar 'm de kneep zit. Het is in een beknopt artikel niet mo gelijk om een eenigszins volledig over zicht van moderne reclame te geven. Hoe zou dat ook kunnen, als zelfs zoo'n heele tentoonstelling dit ideaal maar in de verte benaderen kan? Ik heb mij in sa menwerking met den fotograaf bepaalt tot het affiche, omdat dit in zijn kern achtigheid een sprekend beeld geeft en omdat het onze Hollandsche reclame kunst zoo schoon vertegenwoordigt. Voor het affiche zijn niet. zooals op an der reclamegebied, de Amerikanen en Engelschen de leiders, maar de Fran- schen, die wondermooie dingen er in presteeren. Maar onze Hollandsche kunstenaars evenaren hen soms. Zie zoo'n prachtige plaat van Willy Sluyter, gemaakt voor de Amsterdamsche My. van Levensverzekering: De symboliek de machtige adelaar die waakt over zijn jongen, is vol kracht en in soberheid uitgevoerd. Geweldig zijn de ingehouden kracht en de dreigende expressie van den roofvo gel. Een bijzondeT kunstwerk. De totale indruk van deze tentoonstel ling is, dat Nederland al zeer ver is ge vorderd in zijn streven om in de mo derne reclame „de voorhoede te berei ken". Er moet nog meer gedaan wor den, maar men is al ver op den goeden weg. Ook in de advertentie. De tijden zijn voorbij waarin menschen adverteer den „omdat hun concurrent het deed", zich van den inhoud en verzorging hun ner advertenties weinig aantrokken en zich met den dooddoener „goede wyn behoeft geen krans" van de zaak tracht ten af te maken. Tot het welslagen van deze tentoon stelling heeft de kundige medewerking van het Genootschap vpor Reclame! den Nederlandschen Bond van Steen drukkerijen. den Nederlandschen Lifcho- Foto- en Chemigrafenbond en de Ver- eeniging van Erkende AdveTtentiebu- reaox veel bijgedragen. Het spreekt van zelf dat opnieuw de zeer hooge qualiteit van 't werk van de Nederlandsche boek en steendrukkerijen blijken. In dat op zicht zijn wy altijd in de voorhoede ge weest. R. P. STADSNIEUWS. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. INTREDE MEJ. A. J. VAN DEN BAN, TE STAVOREN. Zondagmiddag heeft mej. A. J. van den Ban haar intrede gedaan bij de Doopsgezinde gemeente van Stavoren: Molkwerum, na des morgens beves» tigd te zijn door dr. A. K. Kuiper te Amsterdam. Zij is de 4de vrouwelijke Doopsgezinde predikant in Friesland. Haar ringcollega, mej. M. Eelman, van Makkum, heette haar vrouwelijke collega hartelijk welkom. Mej. Van den Ban zeide, geen voor* standster van vrouwelijke predikanten zonder meer te zijn, maar geloofde toch, dat zij in de kleine Doopsgezin: de gemeenten wel op haar plaats waren. ONTVANGSTEN' TEN STADHUIZE Ten stadhuize zullen officieel ontvan gen worden: a. op Vrydag 9 September as. des namiddags 4.30 uur, de deelneemsters aan de reünie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus; b. op Dinsdag 13 September a s. des namiddags pl.m. 5.30 uur, het Hoofdbe stuur en de afgevaardigden van den Bond van R.-K. Middenstandsverecnl- gingen „De Hanze" ter gelegenheid van de 20e jaarvergadering van dien bond. HULDIGING MEJ. J. BERDENIS VAN BERLEKOM Op Zaterdag 10 September, 's mid dags te 2.30 uur, zal door docenten, oud-leerlingen en leerlingen der Middel bare School voor Meisjes te Haarlem het feit herdacht worden, dat Mejuf frouw J. Berdenis van Berlekom, Direc trice van genoemde inrichting van on derwijs, gedurende 25 jaar aan deze school werkzaam geweest is. Te vier uur zal in het schoolgebouw een receptie gehouden worden, waar voor alle belangstellenden gelegenheid zal zijn aan de jubilaresse hun geluk- wenschen aan te bieden. HAARL. HANDEL S- VEREENIGING. Wettelijke regeling van winkelsluiting. AANSLUITING BIJ DEN NED. MIDDENSTANDSBOND. Maandagavond vergaderde in Café-res taurant Brinkmann de Haarlemsche Handelsvereeniging, onder leiding van haar voorzitter, den heer F. H. Smit. Aan de orde werd gesteld een bespre king der voorontwerpen van: regeling der winkelsluiting en werktijdenbesluit voor winkels. Het bestuur, zoo zette de voorzitter uiteen, heeft dit onderwerp reeds gerui- men tijd in studie. De voorontwerpen zijn uitvloeisels van de Arbeidswet 1919. Spr.'s meening is dat arbeid niet kan worden gelijkgesteld voor alle za ken en bedrijven. De arbeid in winkels heeft een eigen* aard. Die soms zeer drukke arbeid wordt vaak afgewisseld door stille oogenblikken. Men had moei lijk een ongeschikter oogenblik kunnen kiezen om de uitoefening der bedrijven, in dezen tijd toch al moeilijk, nog moei lijker te maken. In dezen geest is ook gesproken op het congres van den Alg. Ned. Middenstandsbond. Zondagsslui ting zal voor vele plaatsen fnuikend zijn, vooral voor die plaatsen, die bestaan van vreemdelingenverkeer. Spr. gaf verder een overzicht van de voorontwerpen in kwestie en deelde tenslotte mede dat op het congres van den Middenstandsbond wel gebleken was dat men het winkel personeel wel vrij algemeen een weke- lijkschen rustdag gunde, maar dat men aan dit principe geen wekelijkschen slui tingsavond wilde verbinden. Op het congres werd tenslotte een mo tie aangenomen, waarin werd uitgespro ken dat het wet-worden der vooront werpen onoverkomelijke bezwaren zou opleveren en voorts het Bondsbestuur werd uitgenoodigd zoodanige maatrege len te nemen dat deze voorontwerpen niet tot wet worden verheven. Hierna was het woord aan de verga dering. Uit de discussies bleek dat men over 't algemeen wel voelde voor de idéé win kelsluiting maar dat men bezwaar had tegen dit voorontwerp. De heer Touwen meende, dat ieder winkelier op zijn terrein moet wor den vrijgelaten. De winkelstand zit al op te zware lasten. De winkelsluiting moet maar geheel van de baan. De heer Wefers Bettink zeide dat de wet van 1919 nu eenmaal is aangeno men. De regeering moet nu, ten opzich te van de uitvloeisels dier wet, haar woord inlossen. De heer J. Lamp zeide dat het prin cipe van de winkelsluiting reeds is aan vaard. De Rijkswetgever wil nu alleen uniformiteit brengen in deze ma terie. Er zijn gebreken in het ontwerp op de winkelsluiting maar met het prin cipe zullen zeker 85 pet. der winkeliers het eens zfjn. Het werktijdenbesluit daarentegen is een onding. De heer Taco Mulder juichte het toe, dat deze zaak bij de wet wordt geregeld. De winkeliers zullen onder een Rijksre geling veel veiliger zijn. Een bot afwij zen door den middenstand achtte spr. niet raadzaam, zelfs een groot gevaar. De voorzitter wees er op dat deze mee ning op het Middenstandscongres niet tot uiting is gekomen. De heer Wefers Bettink meende dat de minisiter zal zeggen: bewijs mij maar, dat het niet kan of hij zal zich in 't ge heel niet aan de bezwaren storen. De heer Taco Mulder zeide nog dat men kan wachten tot het voorontwerp ontwerp is geworden. De heer Lamp wees er op dat een ontwerp of wet kan worden ingetrokken als de omstandigheden zyn veranderd. De heer Schornagel zeide dat de be zwaren van het congres niet zoozeer gin gen tegen de winkelsluiting maar tegen het werktijdenbesluit. De heer Bensink vond het niet zoo erg dat kleine winkeliers het recht behouden tot werken als en zoo lang als ze willen. Hier blijkt duidelijk de tegenstelling tüsschen groot en kleinbe drijf. De voorzitter, gehoord het gesprokene, meende dat de vergadering het eens was met de op het congres aangenomen motie en stelde daarom namens het be stuur, de volgende motie voor: ,3e Vergadering der Haarlemsche Handelsvereeniging. gehoord de besprekingen over de voor ontwerpen van wet op de winkelslui ting en het werktijdenbesluit voor win kels, draagt het bestuur op aan de Midden standscentrale voor Haarlem en omlig gende Gemeenten kenbaar te maken dat deze ontwerpen zooals ze te harer kennis I zijn gekomen bij de Haarlemsche Han delsvereeniging onoverkomelijke bezwa ren hebben ontmoet, noodigt de Middenstandscentrale voor. noemd uit aan de Kamer van Koophan del te verzoeken die maatregelen te treffen, welke ertoe kunnen leiden, dat aan de indiening van deze wet op de winkelsluiting en van d i t werktijdenbe sluit geen uitvoering zal worden ge geven." Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het be stuursvoorstel tot aansluiting bij den Nederlandschen Middenstandsbond per 1 Januari 1928. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. PERSONALIA Voor lid van het Centraal Bestuur van den Dioccsanen R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem zijn onder meer candidaat gesteld, de heer A. J. Loerakker te Haarlem, voorzitter van den R.K. LandarbeidersbonJ en W. Groenland, voorzitter der afdee* ling Heemstede.. GEMENGD KOOR „EUTERPE". Bovengenoemd koor heeft de repetities hervat. De dirigent, de heer A. Bak. stelt zich voor er een klein koor van te maken, bestaande uit goede zange ressen en zangers. Bij voorkeur zullen mooie Hollandsche capella-koorwer- ken in studie worden genomen, geen Oratoriumwerken. 15 KONIJNEN GESTOLEN In den nacht van Zondag op Maandag heeft men in de Romolenstraat een schuur opengebroken en daaruit de be woners, een vijftiental 'konijnen meege nomen. De eigenaar C. A. de V. heeft de politie verzocht de dieven op te sporen, hetgeen deze tracht te doen. AAN EEN FAILLISSEMENT GELD ONTTROKKEN Door de Haarlemsche recherche is aangehouden A. B. P., thans te Amster dam wonend, die in staat van faillisse ment verkeerende f 1000 aan zijn fail lissement heeft onttrokken. Vroeger had P. te dezer stede een kruidenierszaak. Hij is voor nader onderzoek in bewaring gesteld. LEERAREN AAN NIJVERHEIDS SCHOLEN. Op de hier gehouden vergadering van den Bond van vereenigingen van leer aren aan middelbare nijverheidsscho len in Nederland werden in de vacaturen •ofdbestuur gekozen de heeren ir. M. C. A. Meischte (Rotterdam), Dr. ir. F. Goudriaan (Dordrecht), N. Vos, (Am sterdam) en ir. A. P. Potma (Haarlem); in het algemeen bestuur de heeren ir. J. Penning (Enschedé) en B. J. v. d. Wal (Leeuwarden). Een voorstel AmsterdamRotterdam werd aangenomen, waarbij bepaald werd, dat het orgaan onder beheer van een redactiecommissie pl.m. 10 maal per jaar zal verschijnen. Een voorstel-Rotterdam, beoogende het houden van periodieke tentoonstel lingen werd na uitvoerige discussie door voorstellers ingetroken. DIACONALE RADIO-AVOND. Het bestuur van de Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. kerk zal een Diaconalen Radio-Avond geven op Donderdag 8 September. Het programma luidt: Inleidend woord van den voorzitter van het bestuur, den heer P. van der Kamp te Amsterdam. ,3 e Gemeente en de Diaconie", door ds. P. de Haas te Utrecht ,3iaconale kennis", door jhr. dr. A. W. van Holthe tot Echten te Assen. ,3e zorg voor ouden van dagen", zal behandeld worden door den voorzitter van „Vredenheim", ds. G. B. Westen burg. Het laatste deel van den avond is bestemd voor de vereeniging „Ned. Her vormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken". Sprekers zijn ds. K. J. van den Berg te Amersfoort, over: „Barmhartigheid", en de heer J. van der Spek, geneesheer van „Meer en Bosch" te Heemstede, over: ,3oel en taak dezer vereeniging". Ook wordt voor muziek gezorgd. De diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier hebben het Diaconiehuis voor belangstellenden opengesteld. Daar is des avonds in de groote zaal gelegenheid om de Radio te beluisteren. De firma Heenk heeft belangeloos de installatie aangebracht. JUBILEUM KABEL Maandag was voor den heer P. Ka< bel, letterzetter bij de firma Joh. En* schede en Zonen een feestdag, omdat hij het feit herdacht, dat hij voor veer» tig jaar bij die firma in dienst kwam. De hem gebrachte hulde was dus wel verdiend. Namens de directie werd hem een enveloppe met inhoud over: handigd, waarbij hij in waardeerende bewoordingen toegesproken werd. De collega's deden van hun vriendschap» pelijke gevoelens jegens hem blijken door hem een zilveren horloge met ketting ten geschenke te geven. Na» mens hen sprak de heer J. H. Bre» gonje den jubilaris toe. De heer Kabel, die thans werkzaam is op de afdee» ling particuliere zetterij had natuur» lijk een vrijen dag en behoefde den dagelijkschen gang naar het werk wel» licht voor het eerst in zooveel jaren niet te voet af te leggen. Hij werd per auto van huis gehaald, en keerde met dat vervoermiddel ook terug. GEVONDEN DIEREN EN VOOR* WERPEN. Terug te bekomen bij: Rijkstele* graafkantoor, Haarlem, abonnement HaarlemAmsterdam tn. van Corne* lissen; B. v. d. Wiele, Saenredamstraat 4zw., notiteboekje en rembours; L. Maas, Brouwersvaart 28, bal; J. A. d. Schaaf, Kloppcrsingel 173; beursje met inhoud; G. Goijaerts, Zd. Polde^ straat 22 zw., gummi»bal; J. Vonk Kloosterstraat 3zw., ceintuur; D. de Graaf, Tugelastraat 18, damescein» tuur; J. Smit, Wilhelminastraat 120, koralen halssnoer; A. dc Vries, Leid» schevaart 38 F, jonge Herdershond; M. Wilshaus, Kloosterstraat 55bov., hondenpenning 1927; Weidema, Hee» renweg 241, zwartbruine taxhond, halsband met bel; P. Snijder, Am» sterdamschevaart 30, hond; S. Roeland, Rozenprieëlstraat 57, hondenpenning; Kennel „Fauna", Parklaan: bruin» zwarte Keeshond, gebracht door M. Herben, Hulststraat 64; geel smousje, gebracht door Beute, Rozcnhagenplein 1; J. Otter, Leidschesrtraat 69 B, vacci» natie bewijs; J. Nieuwkamp, Raam» steeg 23, lot van liefdadigh. verloting; M. Zwitser, Rollandstraat 73, zilveren medaille (zwemmen); M. Woelinga, Stationsplein 18/20, zakmes met wit bcenen heft; Bur. v. Politie, Sméde» straat, nationaliteitsbewijs van J. B. Schinkeljaar, Spaarne 102; Postkan» toor, damesparapluie; J. Emmer, Paul Krugerstraat 25, kinderportemonnaic; H. Koelcmeijer, Jan Steenstraat 9, zilveren potlood; N. Heijblok, Slacht» huisstraat 5rd., portcmonnaie met in» houd; G. Schagcn, Klarenbeekstraat 36 rd, grijze jongenspet; Th. Boskamp, Spaanschevaartstraat 3 rijwielbel.merk in étui; A. Kuipers, Haitsma Muiier» straat 18, rijwielbel.merk in étui; A. J. A. v. d. Weel, Graaf v. Wiedstraat 15, bruin lederen reticule; D. Fleurie, Barrevoetestraat 2, gymnastiekschoen; Westendorf Laan v. Insulinde 22, Heemstede, tasch met boekwerken ten name van Scheltema; G. Kok, Leidscheplein 12 drie stel veters; J. H. v. d. Meij, Jan Steenstraat 25, schil» derswerkpak, DE KRUIDENIERSBEURS VEEL DEELNEMERS. De derde Haarlemsche Kruideniers- beurs wordt in het Gem. Concertgebouw gehouden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 21 22 en 23 September. Er zyn zeer vele deelnemende firma's, zoodat deze beurs zeker haar voorgang sters nog zal overtreffen. Daaronder zijn de volgende Haar lemsche firma's. Firma Gebr. Loots. G. C. van Schie, limonade, siropen en wijn. H. B. de Haan. granen, zaden en peul vruchten. G. v. d. Boogaard, banketfabriek „de Amandelboom". N.V. Wijnhandel, voorheen Mledema en Co., J. Koning, voorheen J. Koning en Co bakkerij- en complete winkel-installa ties. Haarlemsche rotting en meubel industrie der firma wed. J. Swaanswijk. Haarlemsche koek-, beschuit- en ban ketcentrale G. H. Crans. De Graaf's meubelhuls. Slechts twee standplaatsen zijn nog onbezet. De burgemeester, de heer C. Maar schalk heeft zich bereid verklaard op Dinsdagavond 20 September de beurs officieel te openen. Daartoe zijn ver schillende autoriteiten uitgenoodigd. Op de beurs zullen demonstraties, muziek en vermakelijkheden georgani seerd worden. DE 17e NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Heden, Dinsdag is te Utrecht de 17e Nederlandsche Jaarbeurs geopend. Uit Utrecht wordt ons daaromtrent geschre ven: De organisatoren van deze jaar beurs hebben bij het treffen van de voorbereidingen in de kringen van de industrie weder alom een geest van be reidwilligheid ontmoet, welke er meer en meer op wijst, dat het industrieele leven de beurs als een permanent In stituut gaat beschouwen. De vorming van nieuwe instellingen en bet aanvaarden van nieuwe inzichten aldus verklaarde ons de secretaris-ge neraal de heer Graadt van Roggen geschieden hier te lande veel langzamer dan elders, maar als het eenmaal zoover gekomen is, dan blijft het verkregene. Voor velen is het resultaat van de beurs niet langer de vraag of men aan de volgende al dan niet zal deelnemen. Bij de jaarbeurzen wordt, naar het bekende woord van Herriot, vooropgezet: „Le maximum d'affaires dans un mini mum de temps" en een en ander geeft het Bestuur steeds weer de overtuiging vasten grond onder de voeten te heb ben. De internationale .Messen" worden langzamerhand geconsolideerd. Er wordt door de fabrikanten niet lan ger aan duizend-en-één tentoonstellin gen deelgenomen en de beurzen, die zijn blijven bestaan, zoeken meer en meer toenadering tot elkaar. Dit laatste niet het minst wat betreft het toestaan van faciliteiten aan de onderlinge bezoe kers, voornamelijk ten aanzien van de spoorwegtarieven. In het buitenland staan de regeeringen soms wel.een kor ting van 25 pet. op deze tarieven toe en het Bestuur der Utrechtsche Jaar beurs wacht met begrijpelijke belangstel ling op het oogenblik, dat onze spoor wegautoriteiten aan de buitenlandsche bezoekers eveneens reductie zullen toe staan. Het aantal deelnemers, dat bij de eerste beurs 690 bedroeg, is nu gestegen tot 807. Van den bouw van een tweede gebouw kan voor het oogenblik niets ko men, maar de urgentie treedt steeds sterker op den voorgrond. Ook dit najaar is er weinig moeite geweest om het ge bouw gevuld te krijgen, daar vele oude getrouwen zich geregeld komen aanmel den en men met de jaarbeursactie ver trouwd begint te geraken; zelfs moest een niet gering aantal liefhebbers wor den afgewezen. AUTOBUS IN DAMSTER- DIEP GEREDEN. NEGEN PERSONEN TE WATER Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting is Maandag, aldus wordt uit Groningen aan de Tel. gemeld, een autobus van de Damster Autobus My. te Appingedam, die des morgens om zeven uur van Appingedam vertrekt, in de buurt van Garrelsweer in het Damster- diep gereden. Alle inzittenden negen personen konden zich redden. Zij kwamen met den schrik en een nat pak vrij, behalve een dame, die eenige won den aan het gelaat bekwam ten gevolge van de gebroken glasruiten. Met behulp van een der booten van de N. V. „Dam ster Veer", welke onmiddellijk ter assis tentie vertrok, werd de bus weer op het droge gebracht. DE MOORD TE VEGHEL. DADER GEARRESTEERD. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Den Bosch: De Rijkspolitie is er thans in ge slaagd den dader van den moord, wel ke op Koninginnedag te Veghel werd gepleegd, te arresteeren. Het is de 26- jarige D. uit Nistelrode. Deze verdachte staat zeer gunstig bekend. De verdachte had zelf een zeer ernstige verwonding opgcloopen, waarvoor hij onder dokters behandeling is geweest. Uit het onder zoek is komen vast te staan dat op den bewusten avond in café „Moderne" zeer hevig is gevochten. Toen de Man bin nentrad liep hy pardoes tegen D. aan. Deze. die reeds de klap ontvangen had meende opnieuw aangevallen te worden, trok in het wilde een mes en heeft zon der het te weten de Man de ernstige, en naar thans is gebleken, doodehjke wonde toegebracht. ÜAAGSCH INSPECTEUR. In Het Vaderland van hedenochtend lezen wij dat de doktoren hebben ver klaard ten aanzien van den toestand van den inspecteur Paul, dat één long in het geheel niet meer werkt en de tweede slechts gedeeltelijk. De koorts blijft hoog.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10