DATUMSTUKJES DE INTOCHT VAN GEORGE OVERSTEEGEN ALS RAADSLID. RAADSVERGADERING 45e Jaargang No. 13561 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 6 September 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27M, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57H; franco per post f 0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr,. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOWI en P. W. PEEREBOOIW Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOK1 DrukkerijZ„B. Spaarne 12, Teiefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, t/elsere, Velsen-Noord, Umuiden, IJmuIden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. DINSDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg„De Geveltoerist", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Voorstelling van „Het Teeken des Kruises", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Laatste le denconcert der H. O. V. onder leiding van Nico Gerharz, 8.15 uur. Kamer van Koophandel en Fabrieken Vergadering gebouw Nassaulaan 7.30 u. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt; Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Trio Stoffer. Haarlemmerliedc: Gemeenteraad, des pamiddags 7.30 uur. Zand voort: Gemeenteraad des namid dags 7.30 uur. Heemstede: Gemeenteraad des avonds 8 uur. Velsen: Gemeenteraad des namiddags 7 uur. Bennebroek: Gemeenteraad 's avonds WOENSDAG 7 SEPTEMBER N.V. Beleggingsmaatschappij „Noord- Holland": Buitengewone vergadering van aandeelhouders, des voormiddags 10 uur ten kantore der N.V., Kruisweg 70'o r. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan- ping. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Hillegom: Volksfeesten. VERTREK NAAR HET KAGERMEER EN V/ARMOND om 1.30 vanaf de Koudenhorn. - Zondag om 2.00 uur vanaf het Z.B. Spaarne bij Haarl. Dagblad (Adv.) TOENEMING WERKLOOSHEID. VOORNAMELIJK IN DE BOUWBEDRIJVEN. Men schrijft ons: Nog steeds neemt de werkloosheid voornamelijk in de bouwbedrijven toe en elke week komen er een aantal nieuwe werkloozen bij, terwijl het aan tal dat werk verkrijgt, zeer klein is te noemen. Hier ter stede worden hoegenaamd geen arbeiders van buiten meer te werk gesteld door de patroons. Men deelde ons van arbeiderszijde mede, dat dit laatste niet op de werken buiten Haar lem in de naaste omgeving gezegd kan worden. Daar moet het n.l. veelvuldig voorkomen dat op de werken arbeiders uit Noord-Brabant en Zeeland te werk worden gesteld. BLOEMBOLLENDIEFSTAL TWEE DIEVEN AAN GEHOUDEN. Nader wordt ons uit Hillegom ge meld, dat de politie aldaar twee man nen v. d. B. en V. heeft aangehouden, verdacht van diefstal van bloembollen. Het zijn goede bekenden van de jus titie. De drie zakken hyacinthen die in beslag genomen zijn blijken ontvreemd te zijn bij de firma Til-Hartman. De aangehoudenen zijn heden ter be schikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem. MR. S. H. VENING MEINESZ. EEN HULDIGING. De griffier van de Prov. Staten Mr. S. H. Vening Meinesz, die op 24 Augustus 121/2 jaar dit belangrijke ambt bekleed de, is thans van zijn vacantie terugge keerd. Hij zal hedenmiddag 2.30 uur ten zijne huize in het Kenaupark gehuldigd ■worden door een commissie uit de Pro vinciale Staten, die hem een geschenk zal aanbieden. De huldiging heeft In intiemen kring plaats. Haarlem, 6 September In de Statenzaal. Aanstonds komt de nieuwe Raad voor 't eerst bijeen, en ik wil de gelegenheid toch nog even benutten om de aan dacht te vestigen op de gezichten die hem omringen. Dat wil zeggen: niet op de publieke tribunisten, want die zijn niet belangrijk genoeg. Gemeentepolitiekelijk gesproken zijn zij slechts dagjesmen- schen. Ook vraag ik uw attentie niet voor de gezichten aan de perstafel, die er evenmin op aan komen. Maar wèl voor de stroeve gelaatstrekken op de oude schilderuen. Wie dat toch allemaal zy'n, die al sinds tientallen jaren de beraadslagingen van den Raad der stad en de Staten der provincie in roeiiooze aandacht bij wonen? Ik heb het herhaaldelijk aan leden van den ouden Raad gevraagd, en zij wisten het niet. De strenge Ouden, met minder of meer behendigheid door meerendeels onbekende meesters ge schilderd, waren en bleven voor hen vreemden. Dat zullen zij voor onze nieuwe vroedschap niet meer zijn, want de welwillendheid van onzen archivaris, den heer H. E. Knappert, stelt mij irf staat om hun identiteit te onthul len. Het lijstje volgt hier compleet: Nr. 61. Portret van Alida van der Burch, (door Martinus de la Court). Naast den ingang voor pers en pu bliek. Nr. 419. Portret van Philips Doublet Jansz. Overleden in 1612. Ontvanger- generaal der Unie. (Van een onbeken den meester). In het midden, in de hoogte. Nr. 409. Portret van Frans Reyersz. van der Burch. Burgemeester van Delft (Van een onbekenden meester). Bij den ingang in de hoogte. Nr. 418. Portret van Catharina, van der Dussen. (Onbekende meester). Nr. 60. Portret van Mr. Adriaan Gerrit Doublet, Raad van de Stad Delft, (door Martinus de la Court). Naast de deur. Nr. 417. Portret van Jacob Arentsz. van der Graeff, Raad, Schepen en Bur gemeester van Delft. (Onbekende mees ter). Bij de antichambre, in de hoogte. Nr. 110. Maaltyd van officieren en onderofficieren der schutterij, anno 1600 (Frans Pietersz. de Grabber). Bij de antichambre, middenstuk. Nr. 111. Zooals nr. 110. Anno 1610. Nr. 379. Vergadering van officieren en onderofficieren van de St. Joris- doelen. Anno 1594. (Onbekende meester) Bij den ingang. Voor zoover nagegaan kan worden draagt geen enkel stuk een naam. Hier hebt gij, geachte nieuwe Vroe- den, de opsomming van het stel oude heeren en dames dat u omringt. Of de kennismaking u aangenaam zal zijn weet ik niet, maar veel stel ik mij er niet van voor. De gevoelens zullen wel zeer gemengd zijn. Misschien is een uwer er voor te vinden om het initiatief te nemen tot een voorstel dat ons een schoonere wandversiering in de Staten zaal bezorgt. Het zou geen overdadige weelde zijn. De gemeente bezit wel wat beters, en kan de wethouder van Schoone Kunsten niet een klein mazzel tje maken met de gemeente Delft, waar- by deze onze oude Delftenaren over neemt en er ons oude Haarlemmers (in dien voorradig) voor in de plaats geeft? Of bij ontstentenis van oude Haarlem mers wat ouwe graven van Holland, of zoo? Daar hebben we altijd nogal veel connectie mee geh ad- Verder zal ik er maar niet veel meer van zeggen, al zou ik het nog veel beter vinden als eenige Haarlemsche schil ders gemeentelijke opdrachten konden krijgen om eens iets werkelijk goeds voor de zaal te maken. Dat ouwe stelletje is werkelijk armoe dig, en hoe onze kunstexpert de heer Joh. Visser ze nog langer om zich heen kan dulden is mij een raadsel.... Wanneer komt dat voorstel? R. P. P. H. VAN DER LEIJ. GEDENKTEEKEN OP ZIJN GRAF. Uit de oud-leerlingen en leeraren van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem heeft zich een commissie gevormd, om op het graf van den heer P. H. van der Leij, die lange jaren di recteur dier onderwijsinrichting was, een eenvoudig gedenkteeken op te rich ten. Het uitvoerend comité is als volgt sa mengesteld: A. G. Boes, G. Comello, D. Been, J. H. Varekamp, P. H. Greiner. In dë commissie hebben zitting geno men: R. Luyten, J. Stamperius, D. Been, J. M. Prins, A. G. Boes, D. v. d. Gies- sen, J. v. d. Hout, Dr. A. Zijderveld, J. H. Varekamp, J. J. Klimbie, C. Overbeek C. Apeldoorn, J. Rol, P. H. Greiner, G. W. Comello, J, Dijkstra, C. R. Dekker, G. Comello, Dr. A. de Roos, P. Bakkum, KODAK-SLACHTOFFERS. De vrouw: Kieken zeg je? Asjeblieft niet, 'k Zie er uit als 'k weet niet wat, Jullie altijd met je kieken, Zit m'n haar eene beetje glad? 'k Sta er altyd even slecht op. Weet je nog, die kiek van toen? Nou vooruit, maar even wachten, 'k Moet mijn haar nog overdoen. Lachend kijken, Tikje tegen 't haar, Jurk glad strijken, Knip 't is klaar. Kieken? Kan je net begrijpen, Wat heb j' aan mijn leelijk snuit? Jullie altyd met je kieken, Nee, kom zeur niet, schei nou uit; 't Meest van alles haat ik kieken, Neem alleen dan toch mijn vrouw, Kalm maar kindje, ja ik kom al Nou vooruit dan maar maar gauw, Hoed op, hoed af, Weg met die sigaar, Blik als doodstraf, Knip 't is klaar. P. GASUS OPSTELLING VAN DEN NIEUWEN RAAD. Voor den nieuwen Raad zijn de ta fels in de Statenzaal nu in een dubbele hoefyzerformatie opgesteld. De onder linge plaatsing van de fracties is vrij wel dezelfde gebleven, maar de R.-K. en S. D. A. P. zitten nu elk als één groep bijeen. De elf Katholieken zijn ge schaard langs de ramen-zijde van de zaal, aan hun B. en W.-zijde geflan keerd door de A.-R. en aan de tribune zijde door eenige S. D. A. P.'ers. De twaalf sociaal-democraten bezetten ver der de boog van het hoefijzer (die „en kel" is, de lengtezijden zijn dubbel) en de eerste plaatsen aan de lange muur zijde van de zaal. Verder zitten aan die zyde, evenals vroeger, de communist Pe per, de heer v. d. Kamp (Vrije Kiezers), de V. D., de C. H. en de V. B., met tus- schen deze twee laatste groepen in de heer Oversteegen (A. S. P.) GEMEENTERAAD. In den raad van heden was de heer Adrian weder aanwezig. De heer Over steegen nam plaats tusschen mej. Ber denis van Berlekom en den heer Joh. Visser. Onder de leden zaten nu de Wethouders. Ongeveer 1000 belangsteller.. GEEN INCIDENTEN. De tegenstanders van den Stemdwang hebben de gelegenheid dat George Over steegen als lid van den Haarlemschen gemeenteraad geïnstalleerd werd, aan gegrepen om een betooging op touw te zetten. Het was reeds door ons medegedeeld, dat het nieuwe raadslid op een bijzon dere wijze zijn intocht zou doen, name lijk op klompen en getooid met een hoogen hoed. Vooral voor den hoogen dop hebben George en zijn vrienden blijkbaar veel liefhebberij. Als raadscan- didaat droeg hij immers dit hoofddek sel reeds om verkiezingsredevoeringen te houden. 't Was uitgelekt, dat de intocht op de Groote Markt zou plaats hebben. De raadszitting was uitgeschreven tegen half twee. Reeds om 1 uur werd het druk op de Markt. Eerst stonden er eenige tientallen kyklustigen op het trottoir, maar elke minuut dat de wijzers van 't torenuur werk verder kropen naar het officieele aanvangsuur kwamen er meer menschen. Om tien minuten voor half twee was het aantal kijkers zeker tot een kleine duizend aangegroeid. De politie-agenten die op de Markt geposteerd waren, de den alsof er niets aan de hand was, zij keken rustig toe, hadden blijkbaar al leen opdracht om in te grijpen als er ongeregeldheden dreigden. Onder de menschen op de Markt ston den eenige tientallen vrienden van Oversteegen, die onderling en ook met de omstanders drukke gesprekken voer den over den stemdwang. „Afschaffen!" zoo riepen enkelen op luiden toon. Natuurlyk waren het verreweg de meeste nieuwsgierigen, die in de Stad huis-omgeving saamgegroept stonden. Belangstellenden, die eens wilden kijken hoe het zou afloopen. Bovendien is het de ervaring dat als er eerst eenige kij kers staan, het aantal onwillekeurig aanwast, doordat de voorbijgangers vra gen „wat is hier te doen" en dan meteen blyven staan. Af en toe kwamen raadsleden zich door de drukte heen worstelen om naar het Stadhuis te gaan. Is zoo vroeg een der oudste leden ironisch al die druk te voor ons! Tien minuten voor halftwee stapte de burgemeester, in gezelschap van het raadslid den heer Joh. Visser, de kleine deur van het Stadhuis naast de klok uit, om daarna een wandeling over de Markt te maken, blijkbaar om eens den toe stand op te nemen. Vijf minuten voor half twee kwam Oversteegen op de Markt. In de richting van de Smedestraat ontstond eenig ru moer. Een gehol van de wachters naar het marktdeel voor Brinkmann. Daar stond het nieuwe raadslid. Zyn tenue was als volgt: paars Manches ter pak. Op den r-ug een zak, dien hij overgehouden heeft uit zyn tijd van wereldreiziger. Over den arm een cape, sierlijk gedrapeerd. Op het hoofd de on afscheidelijke hoogehoed, die er in den loop der maanden niet sierlijker op ge worden is. Hij zit vol deuken. Aan de voeten een paar nieuwe gele klompen, artistiek beschilderd met zwart. Naast Oversteegen liepen zijn vrien den Otter en Peterson, zijn opvolgers op de candidatenlijst. Otter had voor deze gelegenheid ook een hoogen hoed opge doken. Als das had hy een rood lint, het felste rood dat te koop is. Peterson onderscheidde zich niet door een bij zondere kleedy. Oversteegen die ons had aangekon digd, dat hij op een paard, of in een rijtuig zou komen, riep ons verontschul digend toe: ik kon geen paard krijgen! Even werd halt gehouden om te po seeren voor de talrijke fotografen. Geor ge maakte van die gelegenheid gebruik om tot de omstanders te roepen: „Van de straat in den raad!" Omgeven door kijklustigen stapte het drietal langs het Stadhuis, om via het straatje van de Zijlstraat achter het Stadhuis naar het Prinsenhof te komen. Ook daar werd nog even halt gehouden voor een kiek. „Ik ben zoo zei George wel een bekend persoon geworden, wie heeft zoo'n intocht als ik! Op de binnenplaats van het Prinsen hof werd geen publiek toegelaten. Vrienden van Oversteegen riepen hem toe: „Nou George, houd je goed, veel succes in den raad!" Toen stapte het nieuwe raadslid het Binnenhof binnen, door de boden ont vangen als elk ander raadslid. Hem werd de anti-chambre gewezen, waar hij zyn jas kon ophangen. Toen stapte hij de raadszaal binnen.... Otter en Peterson wilden ook daar de raadszaal binnen, maar hun werd beduid dat zij als bezoekers van de publieke tri bune moesten wachten tot de raad ge opend was. Dan maar wachten riepen zij. In de couranten-leeszaal was het een drukte van belang. Alle doortocht was daar versperd, door de houders der 40 kaaiden voor de publieke tribune. Om half twee stapte ook de Commis saris van Politie, het Prinsenhof binnen. Buiten bleven honderden in de om geving van het Prinsenhof wachten. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Dinsdag 6 Septem ber 1927 des namiddags ten 1,30 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter burgemeester Maarschalk. PUNT 1. Installatie nieuw gekozen leden. Beëediging en installatie der nieuw- gekozen leden van den Raad. De nieuw gekozen leden leggen in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden of beloften af en worden daarna door den Voorzit ter geluk gewenscht met hun benoe ming. Dames en Heeren, aldus de V o o r z i t- t er. Nu door U allen aan het voorschrift van art. 39 der Gemeentewet is voldaan, is het mij een voorrecht U welkom te heeten en U geluk te wenschen met het vertrouwen door de burgerij voor de meesten Uwer bij hernieuwing -Vin u gesteld. Bij den omvang der gemeentelijke be moeiingen, zooals die in den loop der jaren is gegroeid en, die er na de ver grooting der gemeente voor ons zeker niet geringer op is geworden, brengt de taak, waarvoor Gij gesteld zyn, eene groote verantwoordelijkheid mede en ik spreek de hoop en de verwachting uit da,t Gij die taak zult vervullen: der gemeente tot heil en U zeiven tot voldoening. Dat onze vergaderingen in den ko menden zittingstijd wederom mogen ge kenmerkt worden door denzelfden aan- genamen toon als tot dusver en dat on ze beraadslagingen mogen ademen den zelfden geest van onderlinge waardee ring en eerbied voor elkanders meening, zijn wenschen, die ik eveneens gaarne tot uiting breng. Aan hen, die in de nu geëindigde pe riode hunne plaats met eere bekleedden en die hier niet zijn teruggekeerd, zij op dit oogenblïk een woord van oprechten en warmen dank gewijd voor het vele en goede, dat zy voor onze had en hare inwoners hebben verricht. Ik geloof niemand te kort te doen, wanneer ikhier in het bijzonder den naam noem van den heer J. H. Visser, die gedurende 20 jaren het raadslidmaat schap vervulde en met onverkorte toe wijding zijne keste krachten gegeven heeft aan de stad die hem lief was. Dat het U allen gegeven moge zijn met Gods onmisbare hulp met denzelfden yver en toewijding te dienen de belangen die u zijn toevertrouwd, is mijn oprech te wensch. (Applaus). PUNT 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De heer Peper zegt: vóórdat de be-noeming van de wethouders aan de orde is, dat het beste college is, een dat uitsluitend de belangen van de ar beiders wenscht te behartigen en dat zich plaatst op een wettelijk stand punt, n.l. dat de raad staat aan het hoofd van de gemeente. Spr. deelt nog mede dat de comm. een gemeenteprogram hebben. De com munisten hebben niet aanleiding om nu aan eenig persoon de voorkeur te geven. Spr. zal zich dus van de stemming onthouden. Immers de meeste vooruit- strevenden willen nu met de conserva tieven samenwerken. De heer Oversteegen deelt mede dat hij zich van de stemming zal onthouden. PUNTEN 3—6. BENOEMING WETHOUDERS. Vacature Heerkens Thijssen. In de vacature Mr. J, N. J, E. Heer kens Thijssen worden uitgebracht by eerste stemming op Mr. Heerkens Thijs sen 20 stemmen, op den heer Reinalda 12 stemmen en 5 stemmen blanco. Benoemd is dus opnieuw Mr. Heer kens Thijssen, die de benoeming aan vaardt. Vacature Mr. Slingenberg. In de vacature Mr. M. Slingenberg worden bij eerste stemming uitgebracht op den heer Slingenberg 20 stemmen, op den heer Reinalda 12 stemmen, op den heer Loosjes 4 stemmen, op den heer Bruch 1 stem en 1 stem in blanco. Benoemd is dus opnieuw Mr. Slin genberg, die de benoeming aanvaardt. Vacature Mr. Bruch. In de vacature Mr. A. Bruoh, worden bij eerste stemming uitgebracht op Mr. Bruch 20 stemmen, op den heer Reinalda 12 stemmen en blanco 5 stemmen. Benoemd is dus opnieuw Mr. Bruch, die de benoeming aanvaardt. Vacature Reinalda. In de vacature M. A. Reinalda wor den bij eerste stemming uitgebracht op den heer Reinalda, 20 stemmen, blanco 18 stemmen. Benoemd is dus opnieuw de heer Reinalda, die de benoeming aanvaardt. ONZE HERKOZEN WETHOUDERS. Mr. ,T. N. J. E. Heerkens Thijssen werd geboren te Arnhem op 27 Juni 1866. De heer Thijssen was vroeger werk zaam als commies-redacteur ter ge meente-secretarie van Amsterdam en - erna aan de Prov. Griffie van Noord- Holland. Zoo werd hij doorkneed in kennis van gemeentezaken en in het gemeente recht. Hij werd tot lid van den Raad geko zen op 17 Juni 1902 en op 7 September 1915 tot wethouder. In 1923 nam de heer Thijssen, bij zUn vele functies, nog die op zich van waar nemend burgemeester van Schoten. Sedert Juni 1922 is Mr. Heerkens Thijssen lid der Eerste Kamer. Zijn 25-jarig jubileum als raadslid, dezen' zomer gevierd, ligt nog versch in het geheugen. Mr. M. Slingenberg werd 21 October 1881 te Beerta geboren. Hij studeerde te Groningen in de rechten en pro moveerde daar op Stellingen toen hij 23 jaar oud was. Daarna wendde Mr. Slingenberg zich tot de studie van het notariaat. Hij legde binnen 2 jaar daar voor de examens af. Toen vestigde hy zich te Haarlem. In 1910 werd hij tot lid van den Raad gekozen en in 1913 tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, Op 13 April 1916 werd Mr. Slingen berg lid van het college van Ged. Sta ten dezer provincie en trad daardoor als raadslid af. In 1919 werd hij niet als Gedeputeer de herkozen; in dat jaar brachten de Haarlemsche kiezers hem weer in den Raad. Nog in hetzelfde jaar werd hij wethouder. Van 1920 af is de heer Slingenberg lid der Eerste Kamer. Mr. A. Bruch werd 29 December 1885 te Amsterdam geboren en is dus 42 jaar oud. Hy studeerde aan de Vrye Universiteit en promoveerde op 28 April 1911 op een proefschrift: getiteld: „Over het bewijs in strafzaken". De heer Bruch was toen reeds werkzaam op het ad vocatenkantoor van Mr. Fernhout te Gorinchem. Hij bleef daar twee jaar en vestigde zich in Februari 1912 als ad vocaat te Haarlem. In Juli 1913 werd de heer Bruch lid van den Raad en op 4 September 1917 werd hij tot wethouder gekozen. De heer M. A. Reinalda is 28 Juni 1888 geboren en procuratiehouder bij de firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon. Voorts is hy lid van de Provinciale Staten in dit gewest. Op 27 April 1917 werd de heer Rei nalda gekozen tot lid van den gemeen teraad op 11 Juli 1923 tot wethouder. Hij is cok een vurig drankbestrijder en was vóór zijn wethouderschap voor zitter van het Cc .Traal Comité van Drankbestrijdende vereenigingen,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1