BUITENLANDSCH OVERZICHT Asssirira- UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 SEPT. 1927 Rakof ski's pleidooiEen komische verdediging. Inmiddels wordt een breuk tusschen Parijs en Moskou niet meer waarschijnlijk geacht. Een be langrijk voorstel van Jhr. Loudon in zake de ontwapeningsvraagstukken. Prof. Van Eysinga voorzitter der financiëele commissie. Ais expert voor den bouw van een Volkenbonds paleis? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is een haast komische draai ge komen aan 't Parysche geval. Rakof ski dat echter tot belangrijk gevolg zal heb ben dat voorloopig de betrekkingen tusschen Moskou en Parijs niet zullen ■worden verbroken. Rakofski, die zich onmiddellijk naar Parijs had begeven (hij was met vacantie in Royat) heeft verklaard dat de door hem onderteeken- de proclamatie omtrent een actiever deelnemen aan de voorbereiding van de wereldrevolutie, niets met Frankrijk heeft te maken. Want, zegt de Russi sche geeant, „Frankrijk's politiek tegen over Rusland wordt door de Sovjets be schouwd als zijnde 'n politiek van vrede. De eenige werkelijke conclusie, die uit de onderteekening der verklaring ge trokken kan worden, is, dat de Sovjet gezant met grootere energie dan ooit wil medewerken om de moeilijkheden, wel ke tusschen Rusland en Frankrijk be staan, te overwinnen en op deze wijze de kans op algemeenen vrede te ver- grooten". Deze verklaring is noch een spits vondigheid. noch een opheldering die een zucht van verlichting doet slaken. Integendeel. Trouwens waarom zou Rakofski zich er trachten uit te draaien. Iedereen weet toch wat het uiteindelijk doel is van het Russisch communisme. En elk land dat een gezant herbergt van de Unie van Sovjet-Republieken, kent toch ook dat doel. 't Gaat er tenslotte alleen maar om of die geeant zich onthoudt van reëele propaganda van zijn politie ke leer in het land waar hij Rusland vertegenwoordigt. En als de heer Ra kofski aanbevelende proclamaties teekent voor de wereldrevolutie, dan kan hij met die wereld toch allerminst een wereld zonder Frankrijk hebben bedoeld! F. A. De Volkenbond weer bijeen. De achtste gewone Volkenbondsverga dering is geopend met een rede van den president van den Volkenbondsraad, Vil- legas. Alle tribunes waren dicht bezet. Meer dan vierhonderd verslaggevers uit alle werelddeelen woonden de beraadslagin gen bij. Onder de staatslieden en diplo maten van beteekenis. die de openings zitting als leiders of leden van delega ties bijwoonden, mogen worden ge noemd: Briand. sir Austen Chamberlain, Stresemann. Scialoja, Adatsji, Vander- vélde, Titulesco, graaf Apponyi, Politis. Motta, Benesj, graaf Bernstorff, graaf Mensdorf. Daarentegen miste men de hooge, gebogen gestalte van lord Cecil, wiens ontslag het onderwerp is van alle gesprekken. In zijn openingsrede begroette Ville- gas in het bijzonder den Zwitserschen Bondspresident Motta, die als eenig staatshoofd de besprekingen bijwoont en wiens groote verdiensten jegens den Bond ten zeerste werden geprezen. Verder zegt de TeL: In zijn openingsrede voor de Volken bondsvergadering wierp Vïllegas een blik op de rijke activiteit van den Bond in het afgeloopen jaar. Buitengewoon veel conferenties en bijeenkomsten van be langrijke commissies hebben wederom gewerkt aan de bevordering van de groote internationale taak van den Vol kenbond. De voorbereidende ontwape ningscommissie heeft zich in wekenlange ernstige besprekingen gewijd aan de eerste lezing van een ontwerp voor een Internationale overeenkomst ter beper king van de bewapeningen. De gerezen moeilijkheden mogen niet doen terug schrikken voor een voortzetting dezer pogingen. Het vraagstuk van de vermin dering der bewapening zal vroeger of later worden opgelost. Men moet daarbij in étappes *>ortschrijden en de veilig heid der volken moet te voren ruim schoots worden gegarandeerd. De Volkenbondsvergadering heeft thans belangrijke kwesties te behandelen. De belangrijke resoluties, aangenomen door de Economische Conferentie, moeten worden doorgevoerd. Ook op sociaal en hygiënisch gebied wacht den Volkenbond een groote taak. Ten slotte deed Villegas een beroep op de vergadering om het groote werk van de solidariteit der volken ter voorko ming van oorlog en ter bevordering der welvaart van alle landen doelbewust voort te zetten. Daarop benoemde de vergadering de commissie tot het nazien der geloofs brieven. De zitting werd voor den tijd van één uur geschorst. De Volkenbondsvergadering heeft Guani (Uruguay) tot haar voorzitter ge kozen. Guani is gezant te Parijs en heeft zijn land vele jaren vertegen woordigd in den Raad. Guani kreeg 24 van de 47 stemmen, tegen graaf Mensdorff (Oostenrijk) 21. De 6 Volkenbonds commissies. Nederland neemt een belangrijke plaats in. In de Maandagemiddag heropende zitting van de achtste Volkenbondsver gadering is gebleken dat op de Assem blee 49 staten zijn vertegenwoordigd. Geen gedelegeerden zijn gezonden door Argentinië, Bolivia, Brazilië, Spanje, Honduras en Peru. Men ging spoedig over tot de benoe ming der verschillende commissies, waarover de werkzaamheden van de Assemblée worden verdeeld. Deze com missies zijn: de commissie van consti- tutioneele en juridische kwesties, die voor de technische organisaties van den Bond, ten derde de commissie voor de ontwapeningsproblemen, die voor be- grootings- en financieele aangelegen heden. die voor humanitaire en sociale kwesties en ten zesde de commissie voor de politieke kwesties. De Nederlandsche delegatie ter Vol kenbondsvergadering zal zich als volgt over de zes commissies der Assemblée verdeelen: Eerste of juridische commissie: Mr. J. Limburg. Tweede of technische commissie: Graaf van Lynden van Sandenburg. prof. Francois "en de heer De Kat An- gelino. Derde of ontwapeningscommissie: Jhr. Loudon. Vierde of financieele commissie: prof. van Eysinga. Vijfde commissie voor sociale en hu manitaire vraagstukken: prof. Fran cois, mevr. Kluyver en de heer Van Wettum. Zesde of politieke commissie: Graaf van Lynden van Sandenburg en de heer De Kat Angelina. Hierbij valt op te merken, dat thans voor de eerste maal de Nederlandsche delegatie aan een vrouw, nl. aan mevr. Kluyver. het recht heeft gegeven, zelf standig als gedelegeerde het woord te voeren. Voorts werd een agenda-commissie benoemd naar wie alle amendementen betreffende de agenda verwezen moe ten worden, voodat zij door de Assem blée kunnen worden behandeld. Tot deze commissie behoort onze landgenoot jhr. Loudon, die gelijk be kend, ook voorzitter is van de voorbe reidende ontwapeningscommissie. In laatstgenoemde functie kondigde hij aan, dat hy bij de algemeene debatten de verwijzing naar de derde commissie zal voorstellen van alle vraagstukken, welke de ontwapening betreffen, alsook van die kwesties, welke een meer poli tiek karakter dragen, zooals de veilig heidskwestie. Daardoor zal het geheele vragencomplex der ontwapening in éen enkele commissie en niet zooals tot dus- ber in meer dan één commissie worden behandeld. Op voorstel van den voorzitter, werd daarop de president van den Zwitser schen bondsraad Motta, leider der Zwit- sersche delegatie, tot eere-lid van het bureau gekozen, waarvoor deze harte lijk dankte. Om half zeven werd overgegaan tot de verkiezing van de voorzitters der zes commissies, die tevens het presidium der vergadering vormen. Gekozen werden Adatsji, Dandurand, Benesj. prof. Van Eysinga, Hambro, voorzitter van de Noorsche Kamer van Afgevaardigden en Beek, Luxemburgsch staatsminister. Tot vlee-presïdenten werden gekozen Scialoja, Briand. Chamberlain. Strese mann, graaf Mensdorff en Nemours (Haiti) Naar de correspondent van de Tel. verneemt dankt prof. Van Eysinga zijn benoeming tot voorzitter der finan cieele commissie voor een groot deel aan druk, door den secretaris-generaal Sir. Eric Drummond op de Assemblée uitge oefend. Men wenschte namelijk in secre tariaatskringen een krachtig president aan het hoofd der vierde commissie, welke o.a. het zeer lastige vraagstuk van den bouw van het Volkenbonds paleis zal dienen te behandelen, waar van prof. Van Eysinga volkomen op de hoogte is. Wirth en de Duit- sche Katholiekendag De Duitsche Katholiekendag, waar aan de Duitsche rijkskanselier Marx, de Oostenrijksche bondskanselier Seipel en de pauselijke nuntius te Berlijn mgr Pacelli deelnemen, vindt plaats onder het parool „Christus rex soclalis". De geheele stad is feestelijk bevlagd, waar bij de pauselijke vlag in de meerder heid is. Het congres werd in tegenwoor digheid van 50.000 personen door mgr. Pacelli geopend. Dat de sociale kwesties in het mid delpunt staan, kwam tot uiting bij de verkiezing van den voorzitter van het congres, waartoe werd uitverkoren de leider der christelijke vakvereenigingen en voormalig Pruisisch premier, Ste- gerwald. Deze wees in zijn openings rede op de sociale taak van onzen tijd, die door de revolutie allerminst is op gelost. Aan den paus en president Hinden burg werden telegrammen gezonden. In de rede, die Kaas hield over de kerk in het huidige Duitschland, zeide hij o.m.: Wy Duitsche Katholieken zien in het sluiten van een overeenkomst tusschen den nieuwen Duitschen volksstaat en de kerk het bewijs, dat het nieuwe demo cratische Duitschland bereid is, ook de Katholieken te helpen bij het bouwen van een huis op Duitschen bodem. Wij moeten echter één ding in het oog hou den: het concordaat beschermt het eigen leven der kerk, maar het vervangt dit niet. Maar juist van dit gezichts punt uit treedt de groote beteekenis der schoolkwestie aan het licht. De eisch van een bijzondere school vormt het hoofdbestanddeel van het cultureel-po- litieke program der Katholieken. Aan geen enkele richting en geen enkelen kring in het eigen kamp kunnen wij het recht geven het front der katholie ke Duitsche cultuur- en schoolpolitiek te doorbreken". Het laatste was natuurlijk gericht aan het adres van Dr. Wirth. KORT EN BONDIG. Het nieuwe fascistische wetboek van strafrecht brengt den doodsteek toe aan het duel. Wie iemand uitdaagt tot een duel krijgt een boete van (in Ned. geld) omstreeks f 240, wie iemand wondt zes maanden gevangenisstraf en wie iemand doodt vyf jaar. Uit Battle Creek, in den staat Michi gan, wordt gemeld dat Wayne B. Wheeler daar zeer ernstig ziek ligt in een sanatorium. Wheeler geniet ln de Vereenigde Staten een algemeene bekendheid. Het is n.l. de rechtsgeleerde raadsman van den Bond tegen kroegen. In het Mosse-gesticht te Wilmersdorf. heeft gisteren een 14-jarig scholier een even oud kameraadje doodgeschoten met een gevonden revolver, waarmee de jongens aan het spelen waren. Ten slotte zijn er gisteren voor de verkiezingen in den Vrijstaat maar 264 candidaten gesteld. Bij de verkiezing in Juni waren het er 376. Gebrek aan geld en tijd voor voorbereiding lijkt de voornaamste reden van de verminde ring. In het Weensche district Ottakring zijn twee trams op elkaar gebotst, waarbij een van beide uit de rails sprong en de andere ramde. Daardoor werden 30 personen gewond, de mees ten ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Gaat n op reis? Vergeet dan niet Tabletten mede te nemen. Het ideale middel tegen hoofdpijn, nervositeit, ver moeidheid, misselijkheid en an dere ongesteldheden, die door het reizen veroorzaakt worden. Men eische echter steeds de origineele verpakking „SSojkA", ken baar aan den oranje band en het Bayerkruis. HEEMSTEDE. OPENING OPENBARE SCHOOL BRONSTEEWEG Maandag had. zooals we reeds in 't kort mededeelden, de officieele opening plaats van de nieuwe Openbare School aan den Bronsteeweg. Onder de aan wezigen, die in het gymnastieklokaal werden ontvangen, werden opgemerkt de leden van het college van B enW, leden van den Raad, de inspecteur van 't L.O. de heer Weustink, vertegenwoordigers van schoolbesturen, het onderwijzend personeel en verscheidenen van de ouders van leerlingen. De Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn heette namens het gemeentebe stuur allen welkom. Vooral met groote vreugde zag spr. velen der ouders aan wezig. Genoegen deed het hem dat vele leden van den raad mede aanwezig zyn. Hen wenscht spr. geluk met het succes, en met 't geen door hun toedoen is tot stand gekomen. Welkom were verder geheeten de heer Weustink, wien de zorg voor de nieuwe school werd aanbevolen en dien spr. als een rechtvaardig inspecteur had leeren kennen. Dankbaar w5s spr. voor de aan wezigheid van de vertegenwoordigers van de schoolbesturen, die meermalen De valsche munters. In de afgeloopen maand zijn te Ber lijn valsche biljetten in omloop ge bracht, die zóó goed waren nagemaakt, dat groote banken in de beide plaatsen ze voor echt aanzagen. Bij een der ban ken was men echter zoo voorzichtig, ze eerst eens aan de „valsch-geld-afdee- ling" der Rijksbank in te zenden. Daar constateerde men, dat ze waren ver vaardigd volgens een procédé, dat in Rusland niet wordt gebruikt. Men is erin geslaagd den vervaardiger op het spoor te komen. Versteende wouden. In „Scientific Monthly" van Juni j.l. deelt mej. W. Goldring, van het Staats Museum te New York, een en ander mede over het oudst bekende ver steende bosch, dat zich nabij het dorp Gilboa in het Catskill-gebergte (Staat New York) bevindt. De N.R.Crt. vertelt daarvan: De eerste ontdekkingen da teeren van 1869. doch pas in 1920 en volgende jaren was het mogelijk vol doende materiaal voor den dag te bren gen om aard en uitgestrektheid van het bosch te kunnen vaststellen. De fos sielen behooren tot het Boven-Devoon. Gedurende die periode vormde het Catskill-gebergte de lage kustlijn van een ondiepe zee. Thans vindt men de fossiele boomen op drie verschillende niveau's, wat er op wijst dat de moeras sige kustlijn zéér onbestendig was. Ge bleken is, dat hier achtereenvolgens drie bosschen hebben getierd, geleidelijk overstroomd en eindelijk begraven wer den. De boomen, die in algemeen uiter lijk op de boom-varens der tropen van heden geleken moeten hebben, waren echter zaadvarenseen nieuw geslacht, met twee soorten, is voor deze Gilboab- vormen opgesteld geworden. Waarschijn lijk waren zij 2540 voet hoog en hun uitspruitsels 69 voet lang. Het gebla derte was licht en veel losser dan bij de tegenwoordige boomvarens. Treinaanslag om Sacco en Vanzetti. De trein, die Vrijdagmorgen vroeg door het losschroeven der rails bij Joue-les-Tours, nabij Tours tot ontspo ring werd gebracht, was de z.g. Cóte d'Argent-express, de luxe-trein, geheel uit Pullman-wagens bestaande, die el- ken avond van Parijs naar Biarritz en de Spaansche grens rijdt. Men gelooft, dat de daders, lieden zijn die gezworen hebben den dood van Sacco en Vanzetti te wreken en dat zij daarom een trein hebben uitgekozen, waarvan terecht kon worden aangenomen, dat er veel Amerikanen in zouden zit ten. Per motorfiets de Wereld rond. Twee Ler.deneche molorwielrijders, Ta- vemer en Hall, zijn uit Coventry ver trokken voor een reis om de wereld van 16.850 mijl te land in 120 dagen met een motorfiets en zijspan. De tocht dient om de betrouwbaarheid van de Britsche motorfiets te bewijzen. Zij zullen om beurten sturen en achterop zitten, het zijspannetje dient alleen voor hun ba gage, proviand en een tent. De route gaat door Frankrijk, Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije, Zuid-Slavië Armenië, Turkije, Perzië, Indië naar Australië, dan door de Vereenigde Sta ten naar New York, vanwaar zij over Liverpoel naar Coventry tgrugkeeren. Ten bate van de geëlectrocuteerden. In Frankrijk is een comité gevormd, dat een inschrijving heeft geopend ten bate van de nagelaten betrekkingen van Sacco en Vanzetti. In dit comtié, dat oud-minister Du- rafour tot voorzitter heeft, zitten tal van vooraanstaande personen, o.a. Joseph Caillaux, Malvy, gravin de Noailles, Leon Blum, Jouhaux (C. G. T.), de Moro-Giafferi, Renaudel enz. Spionnage. De .Matin" meldt uit Nancy, dat de Duitscher Deutsch aldaar is gearres teerd terwijl hü bezig was de Fransche troepenbewegingen te observeeren. Hij bekende voor rekening te hande len van een zekeren dr. Schneider uit Cassel, chef van den Duitschen spion- nagedienst. Een geënsceneerde moord? Wij hebben dezer dagen verteld dat twee jongelieden zekeren Benjamin Goldstein in de baai van Gravesend by New York overboord hadden ge worpen uit een roeiboot op instigatie van den compagnon van het slacht offer, den kleermaker Lefkowski, die een levensverzekering op Goldstein had gesloten. Een broeder van het slacht offer heeft thans aan de politie mee gedeeld dat zijn broer hem eens, over deze verzekering sprekende, had verteld dat alles afgesproken was: hij zou uit een roeiboot over boord vallen, door een motorboot worden opgepikt en de assu rantie-penningen met zijn compagnon deelen. De motorboot kwam evenwel niet...* Het valsche geld. De politie te Frankfort heeft een Georgiër in hechtenis genomen, die op listige wijze valsche, door hem zelf ver vaardigde Russische bankbiljetten in omloop bracht. De Georgiër had aan raking gezocht met antikwiteitenhande- laars en een aantal precieuze voorwer pen gekocht, tot een bedrag van 15.000 mark, waarvoor hij Russische tsjerwo- nets gaf. Toen de handelaars met hun bankbiljetten bij een bank kwamen, bleken ze valsch te zijn. De autoriteiten vermoeden, dat de ge arresteerde samenwerkt met een Georgi- schen prins, die onlangs te Parijs in hechtenis is genomen, omdat hy valsche dollarbiljetten in omloop had gebracht Botsingen in Potsdam. Men meldt uit Berlyn: Te Potsdam hebben na afloop van een feest, dat onder bescherming stond van generaal von Mackensen, ernstige rel letjes plaats gehad. Een veertig jeugdige nationalisten, die van het feest huis waarts keerden werden op straat hand gemeen met een troep communisten. Er werd flink geyochten en van beide kan ten werd versterking gehaald uit de partijlokaliteiten. De politie slaagde er eindelijk in de tegenstanders uit elkaar te dryven, waarop de nationalisten zich in een hotel verschansten. Juist toen de communisten het gebouw wilden be stormen, verscheen weer de politie. Eeniee personen werden bij de vecht partij gewond, twee communisten zoo zwaar, dat zy naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Op een andere plaats werd een sol daat van de rijksweerbaarheid door leden van de Stahlhelm zoo ernstig mis handeld, dat ook hij naar een zieken huis moest worden gebracht. 'n Gezond jaar. Verschenen is 't jaarverslag van het hoofd van den geneeskundigen dienst van het ministerie van volksge zondheid. Er blykt uit dat 1926 een buitengewoon gezond jaar in Engeland is geweest en dat. verder, de in- dustrieele geschillen geen ongunstigen terugslag p de volkskracht hebben ge had. De Volkenbond in film. De filmmaatschappij „Emelka" te München, die o.a. de ..Emden" en „Het Licht van Azië" geproduceerd heeft, is thans bezig aan de vervaardiging van een nieuwe film, „De Dood van een di plomaat", waarin voornamelijk de Vol kenbond uitgebeeld zal worden. Churchill is 't niet met Lord Cecil eens. Tn een redevoering, welke Churchill in Schotland heeft gehouden, beloofde hij, dat de belastingen in elk geval niet ver hoogd zullen worden. Na gesproken te hebben over de in- dustrieele ontwrichting van het vorig jaar. verklaarde Churchill, dat de Brit sche industrie weer geheel aan het werk is gegaan en dat het herstel van de ge leden schade al aardig opschiet. Sprekende over de ontwapeningscon ferentie te Genève en Lord Cecil's af treden, zeide Churchill, er .vast van overtuigd te zijn, dat, wanneer eik plan van Cecil namens de Britsche regeering aan de conferentie zou zijn voorgelegd, er evenmin een overeenkomst tot stand zou zyn gekomen. t Haaien-schip. Het stoomschip Istar van Antwerpen komende, voer bij Londen de Theems op en ankerde in de East India-haven. Niemand werd daarna aan boord toege laten. behalve de douanekommiezen. Men vernam dat het schip dertig ton haaien aan boord had en een drijven de fabriek was, waar die haaien ge- heimzinniglijk verwerkt werden tot „verschillende artikelen". 250 mijnwerkers in levensgevaar. In de myn „Karolinenglück" van de Ver.Stahlwerke te Hamme, brak een brand uit, die een catastrofalen om vang dreigde aan te nemen. Door de dichte rookwolken, die de brand ont wikkelde, verkeerden 250 mijnwerkers anderhalf uur in levensgevaar. Tenslot te gelukte het dén brand te blusschen en konden de arbeiders uit hun benar de positie verlost worden. De materieele schade is zeer groot. Moordaanslag. De secretaris van den Amerikaan- schen consul te Dresden, Emil Steger, is Zondagavond door een onbekende met een schot verwond. S ovjet„recht"spraak. Het geding over het stoomschip „In- kerman", dat door de muitende beman ning Odessa werd binnengebracht, na dat twee officieren overboord waren gegooid, is geëindigd met de uitspraak, dat het stoomschip aan de Sovjetregee- ring behoort. Het geding had plaats ir de open lucht. Het schip werd niet al leen verbeurd verklaard, maar de natio nale Egyptische Scheepvaart-Maat schappij, aan welke het toebehoorde, werd tevens tot betaling van de proces kosten veroordeeld. Men is blijkbaar van plan, de lading te confisceeren, ten einde op deze wijze de kosten te kun nen binnenkrijgen. B. en W. hadden genoodigd bU de ope ning hunner scholen aanwezig te zijn en die B. en W. nu ook eens kunnen ontvangen. Zich daarna tot de ouders richtende zeide spr. dat aan de school alle luxe is gespaard, maar dat ze practisch is inge richt. Het deed aan het gemeentebestuur genoegen dat deze school er kwam, die een aanwinst voor de gemeente is. Hul de werd gebracht aan den architect, den heer Korringa, den opzichter den heer van Gelder en de aannemers, de heeren Thünissen en Van Sambeck en aan hen, die verder aan den bouw medewerkten. Spr. zeide nog, dat een school een tweede tehuis is voor de kinderen en dat de opvoeding wordt verdeeld tus schen de ouders en 't onderwyzend per soneel. Moge dan de ouders hier vaak komen om 't hoofd en 't onderwijzende personeel te raadplegen. Veel omgang tusschen personeel en ouders kan niet anders zyn dan in 't belang van t kind. Beide zyn compagnon. En dan kan men zeker niet beter overleg plegen dan met iemand als de heer de Jong, het hoofd der school. Spr. memoreert dat de heer de Jong een goed opvoeder is die in Heemstede een gevierd man is, naar nog by een jubileum is gebleken, en dat bekwaam personeel hem zullen ondersteunen. Hij zal de man zijn, die de klippen, die het openbaar onderwijs bedreigen weet te ontzeilen. Met den wensch namens het gemeentebestuur dat de school ten zegen van de kinderen moge zyn, ein digde spr. De heer Weustink, inspecteur van het L. O. zeide gaarne de invitatie te hebben aanvaard om hier te zyn. Spr. memo reerde dat Heemstede veel gedaan heeft op onderwysgebied wat hem inderdaad tot vreugde stemt. Verschillende byzon- dere scholen werden geopend en nu deze openbare, die zulk een fraaie is. Ze is aan de grens van Haarlem gezet. Vele Haarlemsche kinderen zal zij trek ken. en dat is de mooiste wraak op Haarlem van Heemstede. Den architect wenschte spr. geluk met 't geen door hem is tot stand gebracht en den heer de Jong prees hy als een goed onder wijsman, die zich met toewyding aan zijn taak geeft, in wiens school steeds een sfeer van liefde en van werken was en die zeker maken zal dat de school tot een der beste van de inspectie wordt. Namens de ouders van leerlingen bracht de heer J. H. W. Westerhof dank aan den Raad die de gelden voor den bouw van de school voteerde, en aan B. en W. die het raadsbesluit zoo spoedig uitvoerden, royaal en met groote onpar tijdigheid. Spr. deelde nog mede, dat een commissie is benoemd die een fonds zal vormen tot den aankoop van een piano, om die aan de school aan te bieden. De heer J. de Jong betuigde dank voor de benoeming als hoofd van de school. Hij hoopte aan het onderwys zyn beste krachten te kunnen wijden om dan met behulp van 't onderwijzend personeel te komen tot bloei van de school en om met den bloei van de school tevens dien van Heemstede, die schoone gemeente te kunnen bevorderen. De heer Sloof, lid der plaatseiyke commissie van toezicht op het 1. o. tprak enkele woorden van gelukwensch. Alvorens daarna de school werd be zichtigd, betuigde de Burgemeester dank aan allen die het woord hadden gevoerd en mede voor de aanbieding van de piano, die in uitzicht is gesteld. Bij den rondgang door de school werd van verschillende zijden de practische indeeling van het gebouw geprezen. HALFWEG. ZWEMDEMONSTRATIE. Onder zeer veel belangstelling hield de Haarlemsche Reddingsbrigade op ver zoek van de Halfwegsche Z. B. een de monstratie in de kom van de suiker fabriek. Langs de breede kade vonden de belangstellenden een goed plaatsje, terwyl „Eensgezindheid" het geheel met haar muziek opluisterde. Na een ope ningswoord van den voorzitter der Half wegsche Z. B., dr. Kuypers, waarom deze inzonderheid den burgemeester van Haarlemmerliede c.a. alsmede den wet houder van Haarlemmermeer welkom heette, hield de secretaris der Haarlem sche Brigade, de heer de Bruijn, een in leiding over het nut van het zwemmen in verband met ongevallen te water. Hy wees op de steeds toenemende belang stelling van de overheid in het nuttige werk der reddingsbrigades zich oa. instemd in de daadwerkeiyke medewer king der politie, wie toch uit den aard der zaak veelal het eerst by ongevallen om hulp wordt gevraagd. Een demonstratie van de zwemslagen opende het programma, waarna de ver schillende reddings- en bevrydingsgre- pen zoowel te land als te water duide- ïyk werden uitgevoerd. Hierna werd een spiegelredding van twee in dronken schap te water geraakten nagebootst, waarby het vlotte werken der redders opviel. Het volgende nummer toonde hoe een zestal Haarlemsche politiemannen in volle uitrusting zich te water begaven en een afstand van 100 M. aflegden. In derdaad een krachtprestatie, welke met een luid applaus beloond werd. Thans volgde een wedstryd in het zwemmen met een drenkeling die een spannend verloop had. Na de pauze hield een 7-tal Haarlemmers een demon stratie polowedstrü'd tegen een 7-tal der H. Z. B., welke met 40 door de gas ten gewonnen werd. Duidelijk bleek hier de meerdere geoefendheid in het combineeren der Haarlemsche ploeg, terwyl de H. Z. B.-achterhoede zyn te genstanders te veel vry liet. Ten slotte gaven als extra nummer een aantal Halfwegsche zwemsters een demonstra tie en voerden verschillende sprongen uit. Een hartelijk woord van dank komt aan alle medewerkenden toe, inzonder heid aan de Haarlemsche brigade en haar leider. Ongetwijfeld heeft deze middag te Halfweg weder bygedragen tot een propaganda voor de mooie ge zonde zwemsport. SANTPOORT. JUBJLé. Zondag a.s. is het 25 jaar geleden, dat de eerwaarde zusters van „De Voorzie nigheid" haar werk in de parochie Driehuis—Velsen aanvingen. Tegelijker- syd bestaat de Zusterschool 25 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8