PARIJSCHE MODE. ALLERLEI. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 SEPT. 1927 TWEE AARDIGE JAPONNEN De mode-ontwerpers schenen hoop te koesteren op een prachtigen nazomer en een warmen herfst. En wie het weer en de temperatuui van de laatste dagen bij zichzelf eens nagaat, zal zeer waar schijnlijk niet anders kunnen doen, dan van harte met den wensch instemmen dat de warme na-zomer zoo lang moge lijk zal duren. Intusschen beelden wij hierboven een pas-ontworpen jurk van maïskleurige en begonia-rose voile af, rechts op de plaat. Dë japon is van eenigszins ande ren snit dan het gewone, en de typische vorm van den hals, de plooitjes bij de schouders, de leuke coupe van den rok en de lange taille met ceintuur en het overblousende bij de heupen, geven aan den japon iets leuks en pikants, het geen nog verhoogd wordt door de lange mouwen met kleine pouffes aan den pols. Knippatronen zijn van deze japon verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 VOOR NAZOMER EN HERFST. onder opgave van no. 23.610. Kosten 70 cents. Voor haar, die weinig vertrouwen mochten hebben in de voorspelling van de groote heeren der mode wat het weer betreft geven wij daarbij een iets warmer japonnetje, dat uitstekende diensten kan bewijzen voor de dagen waarop men het nog te warm vindt voor een mantel en nog te zomersch doch wèl een beetje al te frisch voor een licht japonnetje. Deze jurk kan ge maakt worden van verschillende wollen -of wolachtige stoffen en de tint, waarin het werd bedoeld, is marine-blauw met grijze manchetten en kraag. Het model is zeer aardig, vooral door de knoopen en het overblousen van de taille. Van deze japon zijn knippatronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 23.611. Kosten 70 cents. RECEPT. Mayonnaise saus. Dat Is die fijne saus, waarmee U zoo lekker een sla'tje met een hardgekookt ei, kimt aanmaken Op 2 eierdooiers neemt met 2% maatje goede sla-olie, 3 eetlepels azijn, 1 1/2 theelepeltje mosterd, wat peper en zout, 1 theelepel maggi aroma. De eierdooiers mosterd, peper, zout worden goed door een geroerd, waarna de azijn erdoor geklopt wordt. Dan, onder voortdurend kloppen met een vertinde garde, de olie er in een fijn straaltje bij schen ken, tot de saus mooi dik en glanzend is. Ten slotte de maggi aroma erdoor. EEN KANS. Geef sommigen een halve kans, en zij zullen de andere helft nemen. EEN AARDIG MANTELCOSTUUM. Hierboven is afgebeeld een zeer chic en modern mantelcostuum van buiten gewoon fraaie lijn en élégance. Men kan het uitstekend maken van grijs Viyella, waarbij een grijze, met kardinaalrood afgezette jumper wordt gedragen. Een groote bloem op den rechter schouder voltooit het geheel. Draagt men daarbij dan een kardinaalrood hoedje, dan bereikt men met dit com plet een effect van buitengewone charme en distinctie. De afwerking van het mantelcostuum immers, is van dien aard, dat elk onderdeel tot een chique combinatie medewerkt. De plooien aan de voorzijde in het coquette rokje, de Sluiting van zakken en schoenen. Kort en lang haar. Heerenkapsels. Iedereen kent wel die vernuftige slui ting van tabakszakken, waarbij aan weerszijden van de zakopening een rand van metalen stukjes is aangebracht, elk met een klein verhooginkje. Een metalen haakje met een lipje van leer er aan om het vast te houden behoeft men slechts langs de metalen stukjes naar den an deren kant van den tabakszak te trek ken, en het voorwerp is gesloten, en goed ook. Deze sluiting past men tegenwoordig ook toe op andere gebruiksvoorwerpen dan enkel tabakszakken en zelfs de vrouwenkleeding heeft er een welkome wijze van afsluiting in gezien. Zoo za gen wij ze aan de zakken van regen mantels onder de overhangende klep. Ons geheele hebben en houden kan in zulke mantelzakken verdwijnen, (want als onze avondjaponnen in een vestzak geborgen kunnen worden, kunnen zij dat zeker in den zak van een regenmantel), het kan stroomen van den regen en het zaakje blijft toch degelijk droog. Voor hen die veel op dc fiets zitten bij weer en wind is het een zeer practische slui ting, en al is ze dan niet erg mooi voor een goeden regenmantel, de klep van den zak bedekt haar volkomen. Uit Engeland wordt een nieuwe toe passing der sluiting bericht: Overschoe nen, tot de knieën reikend, dus eigen lijk meer een soort waterlaarzen, zullen in de mode komen voor den aanstaan den winter, waarbij de tabakszakslui ting, als wij ze kortheidshalve zoo mo gen noemen, de laars van onder tot boven, dat wil zeggen van op den voet tot de knie, zullen afsluiten. Moeten de schoenen uitgetrokken worden, dan gaan ze ver genoeg open om ze gemak kelijk van de voeten te laten glijden. Deze laarzen zijn gemaakt van gummi, en dan natuurlijk niet in zwart, wat al leen maar practisch zou zijn, maar in elke gewenschte tint, liefst passend bij het toilet of de regenmantel. Waaruit dus al meteen blijkt, dat het voorloopig alleen nog maar een modesnufje zal zijn, dat voor verreweg de meesten ach ter de ruiten van de schoenwinkels zal blijven. Of zij intusschen erg zullen op nemen, valt nog wel te betwijfelen: met de dameskaplaarzen heeft men het twee seizoenen hardnekkig geprobeerd, maar opgang hebben deze niet ge maakt. Een Fransch haar-modetijdschrift be schrijft als nieuw kapsel het volgende: het haar wordt achterover gedragen, iets langer dan het korte haar meestal is, de ooren komen vrij, echter niet zoo of er mogen nog wel wat fijne haren over den bovenrand van de schelp loopen, het haar wordt achter in een soort kam bijeen gehouden en in den nek kroezend en krullend gedragen. Dat is een over gangsvorm naar het lange haar, dat vast en zeker binnenkort terug zal ko men, beweren sommigen. -Maar iemand die het weten kan heeft mij verzekerd, dat het in het geheel geen overgangs vorm is, maar eenvoudig een nieuwe variatie op het korte haar, evenals het zoogenaamde jongenshoofd dit was. Flatteus is dit kapsel, dat onberispe lijk moet zitten, anders is het dadelijk een warwinkel, bij donker haar en voor al bij een goed profiel, maar met een hoed gedragen is het bij lange niet zoo mooi als zonder hoed. Daarom wordt het door sommige kappers alleen aanbevo len voor bij een avondtoilet of bij een bijzonder costuum, zooals in den Carna- valstijd wel gedragen wordt. Overigens viert het korte haar nog steeds zijn triomfen, en al mag het dan eens op kleinigheden gewijzigd wor den, het blijft kort voor de meesten. Toch zijn er altijd nog de langharigen, die met hun lokkenpracht ook een dra gelijk kapsel moeten weten te maken. Wie met veel haar gezegend is, heeft hiermee niet zooveel moeite: de zooge naamde „ui", op nonchalante wijze achter tegen het hoofd bevestigd, vooral gedragen, zonder kammen en spelden, doet de natuurlijke schoonheid van het haar wel op haar best uitkomen. En wie een klein beetje haar heeft, maar dan toch nog ,lang", is met het ingesla gen kapsel altijd wel gebaat, hoewel dit lang niet nieuw is. Een zeer geliefd kapsel is op het oogen- blik dat, waarbij de vlechten achter te gen het hoofd, soms tot over de ooren reikend, worden gelegd. Daarvoor is na tuurlijk weer heel wat haar noodig, maar de Duitsche vrouwen, die dit kapsel zeer veel dragen, mogen dan al groo- tendeels aan elegance en bevalligheid iets missen aan haarlengte en -dikte ontbreekt het hun niet. Wie het nog wat coquetter wil hebben draagt een klein krulletje achter ieder oor, wat echter in ons vochtige klimaat meer uit dan in de krul zou zijn en daardoor niet bepaald zou flatteeren. Tenslotte willen wij nog een verzuch ting slaken over de „Deutsche Trionen" van vele Duitsche mannen. Deze be staat uit een kapje van haar op normale lengte bovenop het hoofd met een on berispelijke scheiding: de rest van het hoofd is volkomen gemillimeterd. Dit kapje is intusschen nog mooi vergele ken bij het onnoozele plukje dat som migen vóór bovenop het hoofd hebben, zelfs dat dan nog keurig gescheiden dra gen, maar dat onweerstaanbaar aan een clownskuifje doet denken: de rest van het haar is dan weer gemillimeterd. Wat is de bedoeling van deze dracht. Zouden de mannen het werkelijk mooi vinden, of zou het een gemak geven, dat wij vrouwen niet begrijpen? Wij weten het niet, maar wel weten wij dat het voor onze ongewende Hollandsche oogen iets oer-komieks heeft. MENU. Gebakken lever Aardappelsla Grlesmeelpuddinkjes. De lever wordt gewasschen in plakken gesneden, verwijderd wat er nog aan vel en bloedvaten aanzit en de schijven met peper en zout ingewreven. Daarna worden ze in meel gewenteld en in het heete vet aan beide zijden gebakken. De jus wordt op de gewone wijze met water aangemaakt en de jukken lever hierin met een paar laurierbladen en een gesnipperd uitje nog een uur lang gestoofd om gaar te worden. Wie bang is voor te droge lever, kan ze gelardeerd bakken, dat wil zeggen met spek door- regen, Voor de sla is noodig: Koude gekookte aardappelen. Een kropje sla. 4 eetlepels slaolie. 1 eetlepel azijn. Peper en zout. Een theelepel mosterd. Een gesnipperd uitje. Een halve eetlepel gehakte peterselie. 1/2 d.L. melk. Van de olie en azijn met de kruiden wordt een sausje geklopt en hier voor zichtig de melk doorgeroerd. Daarna worden de schijfjes aardappel er door gemengd met een half kropje sla. Met de overige sla wordt de slakom gegar neerd. Op dè gewone wijze wordt griesmeel tot een puddinkje gekookt maar in plaats van in een enkelen puddingvorm, wordt de pap verdeeld over verschillen de kleine vormpjes, die liefst een platten bodem moeten hebben. Is de pudding koud, dan worden de vormpjes gekeerd, elk vormpje belegd met wat gelei (niet met jam te verwarren) en hier bovenop een vierdepartje van een mooie gave peer gelegd. Deze peren moeten pas op het laatste oogenblik gesehiM en op de puddinkjes gelegd worden, daar zij anders bruin zouden worden. De puddinkjes kunnen heel aardig ieder apart op een. desserts bordje worden opgediend. E. E. J.—EV EEN AARDIG ROKJE. Het is altijd gemakkelijk als men een los rokje heeft hangen; vooral nu de verschillende jumpermodellen niet al leen in de mode blijven, doch steeds meer gedragen worden, komt het maar al te dikwijls voor, dat wij om een goed model rok verlegen zitten. Hier boven is een zeer aardig modelletje af gebeeld, dat zeker de belangstelling onzer lezeressen zal wekken. De breede plooien aan de voorzijde en het kwart-ceintuurtje met overslag en knoopsluiting, zoomede de instiksels langs het bovengedeelte der plooien geven aan hetf rokje een bizonder cachet Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 23.835 in de maten 42, 44, 46, 48. Kosten 55 cents. Dat vest gemaakt van donkerbruin flu weel, versierd met gele wol, welke har monieert bij de kleur donkerbruin, zal een artistiek geheel vormen. Het versieren is heel gemakkelijk. Om het patr. op stof over te brengen neemt men calqueerpapier en teekent *t zoo na daarna prikt men de teekening door, schuurt den achterkant vlak met fijn schuurpapier en legt deze dan op de stof waarna men er met geraspt krijt over heen wrijft (kleermakerskrijt). U zult zien hoe duidelijk het patr. op de stof staat. Slijpt men nu een' scherp puntje aan het krijt, dan gaat men nog even de teekening langs. Nu neemt men de gele 4 draads wol en naait deze volgens teek. vast met oranje 2 draads wol. Bewerking vest. Het is beter het vest geheel te voeren met liberty satinet in dezelfde tint. a. De schouders en zijnaden' dlchtstik- ken en op 'n gemoltonneerde strijkplank de naden openstrijken. b. Nu wordt het vest eerst versierd, waarna men den binnenkant wat voch tig kan maken met een sponsje om dan goed te strijken. c. De voering knipt men gelijk als de stof, ook hiervan de schouder en zijna den dichtstikken. d. Waar de voorkant bfl het fluweel wat ingewerkt moet worden, kan men in de voering een plooitje stikken dat op niets uitloopt. (Zie teek.) c. Het vest wordt nu geheel omgere- gen, bij 't armsgat knipjes geven voor 't trekken dan wordt de voering 1 cM. van den kant tegengezoomd, bij 't armsgat wat dichter op den kant (de patjes worden er eerst tusschen gezet). Wil men een apart costuum hebben, dan zet men in het vest mouwen. Een Schoenen en dergelijke, zijn „instru menten",, die een slaapkamer er altijd onopgeruimd doen uitzien. Daarom is het erg gemakkelijk, als men voor der gelijke onprettig staande dingen een goede, en tevens het aanzicht van dé kamer verhoogende bergplaats heeft. In onze afbeelding zien onze lezeres sen een bergplaats, zooals wij die be doelen een open kastje met één of twee planken, bedekt met een kleed van de een of andere aardige gebloem de, en met den stijl van dë kamer over eenkomende stof, welke gordijnsgewijze over het geheele kastje valt. De teekening geeft zoo duidelijk aan, wat er bedoeld wordt en het maken van een dergelijke bedekking is zóó eenvoudig, dat het met de moeite waard is, daarvan een langdurige be schrijving te geven. De hoofdzaak is het) idee; misschien zijn er onder onze leze ressen dames, die een klein kastje oil iets dergelijks van eenigszins ander for-: maat reeds hebben; voor haar zou dë maat niet meer passen. Het eenigé waarop wij nog willen wijzen is, dat het aanbeveling verdient het boven vlak van het kastje eenigszins „zacht1*- te maken, zoodat men hetzelvë eveneens als zitplaats kan gebruiken. Men kan dus b.v. een kussen van dezelfde afmeting als de bovenkant van het kastje met de gordijnstof overtrek ken en dat dan op het kastje vast zetten. Ook op andere wijze kan men het zitten een weinig aangenamer ma ken, door b.v. een molton deken onder het overtrek te leggen. Het kastje is een aardige verfraaiing voor de slaapkamer en een zeer nuttig voorwerp tevens, aangezien er, behalve schoenen, nog tallooze andere voor werpen in kunnen worden geborgen, welke anders allicht in de kamer „rond slingeren1'. revers-afwërking van het manteltje, de lange smalle mouw en de keurige kleine zakjes dragen er alles toe bij om het geheel tot een geslaagd toilettje te maken. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 23.479. Kosten 55 cents. EEN MODEVOORSPELLÏNG UIT PARIJS. rokjé in dezelfde kleur wordt bevestigd aan een voeringlijfje, daaroverheen een blouse zonder mouwen van shantung in dezelfde gele kleur als de versiering. Crêpe de Chine is ook heel fijn. Men kan daar fijnere kleuren ia bekomen. Kleuren en stoffen welke wij in den Herfst zullen dragen. De stoffen, welke voor mantels gebruikt zullen worden, zijn voornamelijk zwaar chiné, fantaisie en gemengde wollen stof fen in grijs, beige en bruin. Ruwe „bou clé" wollen stoffen worden gebruikt voor sportmodellen. Mantels voor overdag worden ook veel gemaakt van velours de laine en laken en ook van katoenen vel vet, doch alleen in donkere, deftige kleu ren. De stoffen, welke voornamelijk voor avondjaponnen worden gebruikt, zijn: Chiffon, crêpe, georgette, crêpe, romain, crêpe satin, en kant (zwart of gekleurd) Japonnen van bedrukte chiffon met groote bloemenpatronen, welke zoo'n succes gehad hebben van den zomer, blij ven in zwang en een nieuwtje is het, j avondjaponnen te maken van bedrukt lamé en in verschillende gebrocheerde stoffen. In sommige modehuizen is tulle wederom gelanceerd, o.a. door Chantel. Een bijzonder aantrekkelijke kleur, welke in het komende seizoen gezien zal worden, is een eigenaardige roodachtige koperkleur, welke buitengewoon geschikt is voor mantels en eenvoudige daagsche japonnen. Een andere nieuwe kleur is DAMESVEST. heel donker bruin met een violette tint erin. De donkerder tinten beige zullen ook zeer en vogue zijn kleuren als schildpad, chamois, castoor e.d., terwijl lichtere kleuren beige, zooals champagne maïs, stroo, etc. nog steeds gebruikt wor den voor toiletten van crêpe georgette of crêpe satin. Groen neemt in de nieuwe collecties ook een belangrijke plaats in, vooral in tinten als flesch-groen, donker billard- laken groen en Empire groen, alsmede donkere tinten grijs-groen, welke men thans veel ziet. Twee verschillende kleu ren groen worden heel vaak in combina tie gebruikt. Ook tamelijk veel grijs ziet men nog, zoowel in de lichte, als in de donkere tint, zooals muisgrijs en staal grijs. Zwart is, als gewoonlijk, nog in de mode en er is nog steeds een groote hoe veelheid blauw te zien; marine en don kerblauw gaan goed en de levendige kleuren blauw, zooals cobalt-korenblauw en indigo zyn bijzonder in trek. De kleuren voor den avond zijn: zwart, wit licht helrood, stroo, abrikoos, pastel- rose en chartreuse-groen. Een nieuwe kleur voor avondtoiletten is levendig- blauw, evenals voor overdag en men zegt dat licht-helgroen dezen winter voorna melijk in trek zal zijn, Patroon van vest zonder mouw 'f 030. Patroon van vest met mouw 0.40. Patroon van vest met mouw, onder blouse en voeringlyfje 0.75. Prikteekening van versiering op ware grootte f 0.25. EEN GEMAKKELIJKE BERGPLAATS. We geven hier een paar verschillende modellen van vesten. Bij model A is patroon met beschrij ving. Men heeft noodig 2 el fluweel a 0.70 cM. br. zonder mouwen, met mou wen 3 el. Voor een geheel costuum 5 el fluweel en 2 el shantung a 0.80 C.M. br. voor de onderblouse, zonder mouwen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11