BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 SEPT. 1927 Jhr. Beelaerts van Blokland's succes. De Scandinavische en Oostzeelan den hebben zich spontaan vóór de Ned. resolutie verklaard. Waf zullen de groote mogendheden doen? Men geeft het Nederlandsche voorstel wei nig kans omdat Chamberlain er niet aan wil. Stresemann blijft in Genève om bij de discussies tegenwoordig te zyn. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een storm is opgegaan in Genève en in de Groote Pers om het Nederlandsch voorstel (dat wij gisteren uitvoerig be sproken hebben). Wij hebben vermeld dat.... de Engelsche delegatie met Chamberlain aan het hoofdniet in de algemeene toejuichingen deelde. Chamberlain schijnt zelfs heel boos ge weest te zijn over dc Nederlandsche stoutmoedigheid. De verwachting op 't oogenblik is dat noch Jhr. Beelaerts van Blokland's voorstel, noch het voorste! van Polen eenige kans zal hebben omdat de groote mogendheden met Engeland tot voorbeeld er haar steun niet aan zullen geven. Immers Cham berlain is nadat in 1924 het protocol van Genève werd verworpen de schepper van het pact van Locarno, dat de tactiek der regionale pacten verte genwoordigde. Een terugkeer tot de be studeering van de principes van het protocol van Genève beteekent dus, dat men thans het moment gekomen acht, dat de Locarno-politiek, die toch slechts een plaatsvervangende en over- gangspoütiek was wordt in den steek gelaten. En Chamberlain acht dat mo ment nog niet gekomen. Briand heeft Jhr. Beelaerts van Blokland eelukge- wenscht na diens rededit zegt helaas niet dat Frankrijk eventueel aan Nederlandsche zijde of aan de zijde der kleine Staten zal staan. Integendeel, 't. is welhaast zeker dat de oude band met Engeland niet verbroken zal worden. Van groot belang is de vraag dan na tuurlijk: Wat zal Duitschland doen? Stresemann die naar Berlijn zou gaan om daar belangrijke inheemsche zaken af te wikkelen heeft uitstel gevraagd om tegenwoordig te zijn bij de behandeling van Jhr. Beelaerts van Blokland's reso lutie. Zal hij zich bij de kleine Staten of bij Engeland en Frankrijk voegen? Tot nu toe hebber, alle vertegenwoor digers van de Scandinavische' en Oost zeelanden zich met klem en vurige rede! voeringen vóór het stoutmoedige Neder landsche voorstel verklaard. Minister Cielens van Letland zeide onder ande ren: „Wij begroeten de resolutie van den Nederlandschen gedelegeerde "en wij beklagen het toekomstige geslacht, in dien wü hier niet in staat zouden zijn. de ongetwijfeld moeilijke kwestie der handhaving van den vrede op te los sen". F. A. De reactie op Jhr. Beelaerts rede. In de kringen der Engelsche delegatie heerscht groote ontsteltenis over de rede van jhr. Beelaerts. De Engelschen ne men dan ook een ijzige gereserveerdheid in acht en men hoort zelfs zeggen, dat Chamberlain zeer ontstemd zou zijn. Aan Fransche zijde daarentegen is de rede van den Nederlandschen minis ter van Buitenlandsche Zaken met on verdeelde instemming en sympathie ontvangen, meldt de Tel., hetgeen ook geldt voor de staten der Kleine Entente, Polen en de Oostzeestaten. Men overdrijft niet, als men zegt. dat jhr. Beelaerts' rede als een bom in de zoo rustig begonnen Volkenbondsver gadering is gevallen. Onze minister, die tot nu toe te Genève een vrijwel onbekende persoon lijkheid was, is plotseling door de moe dige wijze, waarop hij de werkelijkheid heeft geschilderd, een bekende Volken bondsfiguur geworden. Het „Journal de Genève" wijdt waar- deerende bewoordingen aan jhr. Bee laerts en zegt, dat de vertegenwoordi gers van Nederland, Polen en Finland en van de andere staten, die nog kunnen volgen een grooten dienst aan de in ternationale openbare meening zullen hebben bewezen, als zij de bekende en onbekende tegenstanders van „den levenden doode van 1924", het proto col van Genève, er toe brengen zich eens en voor al uit te spreken. De „Suisse" keurt de opvatting van den minister, dat de Baad te aarzelend optreedt bij het nemen van een be sluit. of hij al dan niet in een conflict zal ingrijpen, af en meent, dat het recht van initiatief, toegekend aan iederen staat, niet zal werken, zonder tot mis bruiken te leiden. Maar. voegt het blad, er aan toe, het was slechts een voor-' spel. Het blad vindt het Nederlandsche voorstel om de beginselen van het pro tocol in studie te nemen en dat op het oogenblik, waarop Polen onafhanke lijk van Nederland met een soortge lijk voorstel komt, van groote beteeke- nis, daar het „de zenuwknoop van Europa" zal treffen. In het radicale orgaan „Le Genévois" noemt Marcel Ray de rede van jhr. Beelaerts een „discours remarquable", moediger en radicaler dan het Poolsche voorstel. De schrijver wil daarmede niet zeggen, dat het voorstel een gemis aan beradenheid en politieken zin vertoont. De Nederlandsche gedelegeerde, aldus Marcel Ray, heeft zich alle moeite ge geven, zooveel mogelijk rekening te houden met hinderpalen die te voor zien zijn. Zelfs heeft hij zijn collega's gewezen op het gevaar van een over haaste of ondoordachte procedure. Zijn stoutmoedigheid heeft vooral bestaan in het feit, dat hij zekere evidente waarheden in herinnering heeft ge bracht, waarover men niet meer sprak en in het naar voren brengen van het protocol, welks terugkeer" groote malaise veroorzaakt in de overzeesche landen. Het slot der rede werd met een bijna ruwe openhartigheid uitgesproken, voor namelijk, daar waar de minister be toogde, dat het probleem der materieele ontwapening en dat dit laatste probleem op het oogenblik niet voldoende is voortgeschreden, om een beperking der bewapeningen overeenkomstig ar tikel 8 van het Volkenbondsstatuut mo gelijk te maken. Stresemann blijft er voor in Genève. De aangekondigde reis van dr. Strese mann naar Berlijn is thans weer twij felachtig geworden. Dr. Stresemann heeft te Berlijn om uitstel van de ka binetsbesprekingen over de salarisher ziening gevraagd, welke inderdaad de eenige grond voor de reis is geweest. Het verzoek van Stresemann om uit stel der kabinetszitting is daaraan toe te schrijven, dat de politieke situatie alhier ingevolge de rede van jhr. Beelaerts van Blokland en diens reso lutie volkomen gewijzigd is. Deze reso lutie is inderdaad, zooals wij reeds meld den, voor de meeste delegaties een vol komen verrassing geweest, hoezeer men ook verwacht had, dat de grondbegin selen van het protocol van Genève van 1924 weer op het tapijt zouden worden gebraoht. Na deze verrassing lijkt het echter ook waarschijnlijk, dat de Neder landsche resolutie, in den vorm zoo als die is ingediend, op verzet zal stui ten, vooral bij de conservatieve Engel sche regeering welker delegatie haar afwijzende houding zoo ostentatief heeft getoond door aan den storm van bijval, die na de rede van den Neder landschen minister van Buitenlandsche Zaken in de Reformatie-zaal losbrak, niet in het minste deel te nemen. KORT EN BONDIG. Op een te Hamburg liggend Engelsch stoomschip hebben twee employés, kleurlingen, een aanval op den eersten en derden officier gedaan, die zij met messen ernstig hebben verwond. De deur en de inboedel van de Tsje- cho-Slowaaksche legatie te Boedapest is bezoedeld en op de deur is vuile taal geschreven. De politie heeft een onder zoek ingesteld. D: zwemster Marie Braun, na haar fraaie overwinning in de 400 M. vrijen slag. te Bologna te midden van haar verheugde landgenooten. Rechts de heer Minns. De Poolsche generaal Zymierskl is wegens misbruik van vertrouwen en ver duisteringen door de rechtbank van Warschau tot 5 jaar gevangenisstraf en verwijdering uit het leger veroordeeld. Ogden Armour, de fabrikant van vleeschconserven te Chicago, die in Augustus te Londen overleed en aqht jaar geleden een vermogen bezat van 200 millioen dollar, heeft volgens een Reuter-bericht uit New York niet meer dan een millioen nagelaten. Een politieagent te Milaan, die daar een auto aanhield omdat deze met te groote snelheid reed, ontdekte, volgens een V.D. bericht, plotseling, dat de in zittende Mussolini was. De Duce bood zijn verontschuldigingen aan en zeide de boete onmiddellijk te zullen betalen. STADSNIEUWS. PERSONALIA Opgericht is de N.V. Neder» landsche Combinatie voor Chemische industrie te Amsterdam. Onder hen die voor de eerste maal als directeuren benoemd zijn vinden wij vermeld Mr. C. W. Baron van Hecckcrcn en Dr. S. van Velzen Camphuis, beiden te Bloe» mendaal. Bij Koninklijk besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoo- gere burgeschool te Oud-Beijerland dr. H. J. Blikslager te Heemstede. FAILLISSEMENTEN. Woensdag werd door de Haarlemsche rechtbank in staat van faillissement verklaard de commanditair^ vennoot schap Frans B. Mooy en Co., gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem aan de Schouwtjeslaan 23 alsmede haren ven noot Francois Balthazar Mooy wonende te Heemstede Adriaan Pauwlaan 27; curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft al hier. Rechter-commissaris Mr. J. D. Pasteur alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOOR» WERPEN. Terug te bekomen bij: P. Kaland, Brouwersvaart 7. armband: J. H. Kos» ter, Emostraat 39. gummibal; A. Es» ser, Gen. Joubertstraat 2rd,. zilveren broche; C. v. Norden, Westerstraat 53, zwart lederen ceintuur; M Huis» man, Kenncmerstraat llrd, pakje bon» te handdoeken; P. Junge, Spaarnwou» derstraat 120, hond (kleine Dober» mann); E. Boeree, Jan Steenstraat 2, herdershond; Kennel Kleijst, H.out» vaartpad: herdershond, gebracht door P. Ligtcr, Gasthuislaan 95; S. J. v. d. Velde. Billiton5traat 35, hondenpen» ning; P v. Leeuwen. Van Marumstraat 48. zijden dameskousen; KenneJ „Fau» na". Parklaan: zwart katje,* gebracht door Does, Westergracht 97; J. Haak, Dubbelcbuurt 72, gouden manchet» knoop: M. Hoenderdos, Leidscheplein 43, aardappelmesj'e; Ff- van Kricke, Brouwersplein 18. zilveren oorknopjo met steentje; E. H. CorncV v. O. de Bruijnstraat 176, damcspoitemonnaic met inhoud; B. Klijn, Kcnnemerplein 2, heercnportcmonnaie met inhoud; Bur. v. politic, Smedestraat, dames» parapluie; J. P. Kitscro, Brouwersvaart 4, studentenmuts; .1. Bom, Lange $00» gaardstraat 8. hondenpenning; P. Re.'ts» ma, Badhuisstraat 38. heerenport.e» monnaic m inh.; Oancririus. Wilsons* plein 6, rijwiclbcl.me-rk in étui; Hoo# gcnbosch, Duvcnvoordcstraat 42, rij* wiclbel.merk in étui; Dusseldorp, Smc» destraat 4, rijwielbelastingmerk; E. do Lie, Gcd. Raamgracht 14, rijwielbelas, tingmerk; S. de Vries, Botermarkt 23, hccrcnrijwiel met belastingmerk; Bur. v Politie, Smedestraat, hcerenrijwiel; Bur. v. Politie, Smodcstraat, dames» taschje met inhoud. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. G. M. v. B. het te Velsen op den open baren weg met zeep enz. venten 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. B. het loopen op verboden grond 2 subs. 2 dagen hech tenis. L. S. C. 75 subs. 20 dagen hech tenis. L. L. openbai'e dronkenschap 5 subs. 8 dagen hechtenis. A. A. de W. het te Velsen in de bebouwde gedeelten der gemeente een voertuig onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. Vrij spraak. A. v. d. W. het te Heenistede als bestuurder van een rijwiel zich, rij dende, aan een in beweging zijnd voer tuig vasthouden 4 subs. 2 dagen hech tenis. C. G. het te Haarlem op den openbaren weg zijn voertuig aan het publiek ter verhuring aanbieden 3 subs. 2 dagen hechtenis. B. V. het loopen over verboden grond J 3 subs. 2 dagen hechtenis. C. M. open bare dronkenschap f 5 subs. 4 dagen hechtenis. J. W. G. F. het te Bloe- mendaal in de bebouwde kom van Aerdenhout heeft gereden met een 4- wielig motorrijtuig op den openbaren weg met een snelheid van meer dan 20 K.M., n.l. 50 K.M. per uur f 15 subs. 5 dagen hechtenis. Th. E. R. S. F. L. M. R., idem f 10 subs. 3 dagen hechtenis. J. K. het loopen op .verboden grond f 10 subs. 3 dagen hechtenis. H. J. idem f 2 subs. 1 dag hechtenis. P. B. idem idem. A. M. van W., het te Haarlem als be stuurder van een voertuig niet in het belang van de veiligheid van het ver keer niet voldoen aan een bevel of tee- ken der politie om stil te staan f 4 subs. 3 dagen hechtenis; A. van T. het te Haarlem stoffen, welke verontreiniging kunnen te weeg brengen, onmiddellijk in de openbare wateren werpen f 1 subs 1 dag hechtenis. J. F. A. H., het als be stuurder van een motorrijtuig het rijtuig zonder voldoend toezicht op een weg laten staan anders dan met in rust ge- brachten motor f 1 subs. 1 dag hechte nis; A. J. P. S. het als bestuurder van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, niet op vordering nummerbewijs vertoonen f 2 subs. 1 dag hechtenis. Vermoord In de buurt van Gcslar in de Harz werd onlangs een 24-jarig meisje, da: wer'-.:e op de gemeente-secretarie, in een bosch vermoord. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat de moordenaar iemand uit Fuhlsbiittel is. Hij is voort vluchtig; men vermoedt dat hij zal trachten over de Nederlandsche grens te komen. Op zijn aanhouding is een belooning van 3000 mark gesteld. Geen amnestie voor Rus sische emigranten. Naar de Roel meldt, heeft het be stuur van de Geepeeoe zich tct den raad van volkscommissarissen en het cen trale uitvoerende comité gewend met het verzoek, af te zien van de voorgeno men amnestie voor de emigranten De Geepeeoe wijst in de toelichting van haar verzoek er op, dat onder de huidige omstandigheden, waar de contra-revo- lutionnaire stroomingen toch reeds zoo krachtig zyn, een dergelijke maatregel noodlottig voor het staatsgezag moet worden geacht. De raad van volkscom missarissen en het centrale uitvoeren de comité zouden zich aan dit oordeel gel» gen hebben laten liggen en daarom tan een amnestie voor emigranten ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum der bolsjewistische revolutie hebben af geven. „Opstanding". Uit Berlijn wordt het volgende gemeld aan de N.R.Crt.: In het verbeteringsgesticht te Ber- linchen in Neumark ontstond dezer da gen een vechtpartij tusschen een aantal in het gesticht opgesloten jongens, ten gevolge van een opgevoerd tooneelstuk. Een geestelijke, die tusschenbeide wilde komen, werd door de jongens aangeval len en met ijzeren staven zwaar mishan deld. 's Nachts gingen daarop 15 jon gens er van door met fietsen van het personeel. Den volgenden ochtend werden ech ter de voornaamste schuldigen door de directie niet tot hun werk toegelaten, waarop alle jongens onder het roepen van „Eén voor allen en allen voor één" weigerden eiken arbeid te verrichten. Zij drongen de kantoren van het ge- eUcht binnen, verscheurden er alle be scheiden, en sloegen alle ruiten in. Toen de politie ter plaatse verscheen, gingen de jongens de agenten eveneens met Ijzeren staven en stokken te lij?. Uit Soldin werd daarop gendarmerie ontboden en ook de brandweer van J3erlinchen rukte uit, om aan den strijd fcegen de opstandigen deel te nemen. De bra alweer gaf water, waarop 10 jcr.gens rich overgaven. Zij werden in hechtenis genomen. De overigen gaven daarna den strijd op. Het. gesticht blijft voorloopig wder te waking van de gendarmerie. Mevrouw Levine boos. Er zijn velen, die maar weinig op heb ben met al dat waaghalzige gevlieg van dezen laatsten tijd. Tot hen behoort ook mevrouw Levine, de echtgenoote van den man, die met Chamberlin den At- lantischen Oceaan was overgevlogen. Zij is uit Europa te New York teruggekeerd en heeft daar aan de dagbladcorrespon denten meegedeeld, „dat zij al die malle luchtfratsen van Levine van harte beu is". Het feit, dat hij zonder behoorlijk geschoolde hulp van Parijs naar Londen was gevlogen had haar woedend ge maakt. „Moch Charles ooit levend weer thuis komen, dan zal ik zorgen voortaan de baas te blijven". Haar man had wel een goed hart zeide het booze vrouwtje maar hij was veel te im pulsief. De bedriegende filmheer Reeds geruimen tijd zijn te Berlijn meisjes of haar ouders het slachtoffer geworden van een handigen oplichter, die beweert een der leiders te zijn van de filmmaatschappij Oniuwan, welke echter slechts in de verbeelding van den man bestaat. De oplichter, die op ongeveer veertig jaar wordt getaxeerd, spreekt knap uit ziende meisjes cp straat aan, weet steeds het gesprek op de film te bren gen en onder een kopje koffie vertelt de man dan lange verhalen over de toekomst zijner nieuwe maatschappij, waarvoor hij knappe figuranten zoekt. Na eenigen tijd haalt hij dan briefpa pier en stempel te voorschijn en wordt, hetzij met het meisje of als zü wan trouwend is, met de ouders een con tract opgesteld, waarbij het meisje wordt aangesteld op een salaris van ze ventig mark per week, onder voor waarde, dat tien mark door je werk neemster wordt gestort voor medisch onderzoek bij een bekend dokter. Deze dokter weet natuurlijk van niets, daar het den oplichter slechts om de tien mark te doen was. Bij de politie is reeds een groot aan tal klachten ingediend. 'n „Ongehoorzame" vrouw kaalgeknipt. Een advocaat te Piacenza (zoo meldt een V. D. bericht), wiens vrouw het haar had laten „bobben", in weerwil van het verbod van haar echtgenoot, liet zijn eigen kapper roepen en gaf hem de opdracht het haar van zijn vrouw totaal af te knippen, zoodat zij er ais een mis dadigster uit^zag. De vrouw viel flauw toten zij na Cé behandeling in den spie toen zij na de behandeling in den spie- In Piacenza heerscht nu, volgers het bericht groote opgewondenheid tegen het gedrag van den man. Deze ver klaarde, dat zijn echtgenoote maar een pruik moest dragen, totdat het baar weer is aangegroeid. Marconisten wekker. Op een tentoonstelling, die deze week in Olympia te Londen geopend wordt, zal een nieuwe uitvinding op draadloos gebied te zien zijn. Volgens de voor schriften van het ministerie van koop handel, moet elk schip boven een zekere tonnemaat een draadlooze inrichting hebben. Maar alleen groote schepen kunnen meer dan een marconist bekos tigen, die niet aldoor, dag en nacht, op zijn post kan zijn. Als hij slaapt of ont spanning neemt, is het schip, van draadloos standpunt „doof" (blind zegt men in het Engelsch; en kan het niet antwoorden op noodseinen. De nieuwe uitvinding is een automa tische wekker, die gevoelig is voor nood seinen van andere schepen. Bij het op vangen van zulke seinen gaat er een bel, die de wacht duidelijk kan hooren en de marconist (Sparks, d.i. „vongen wordt hij aan boord genoemd) kan dan dadelijk gewekt worden. Een Engelsch blad merkt op dat Sparks de eenige zal zijn, die niet veel met de uitvinding op heeft. Bij de Mississippi. Ternauwernood genoeg om van te leven. Zondag, zoo meldt de New-Yorksche correspondent van de Times aan zijn blad, is Hoover, de minister van koop handel na een afwezigheid van twee maanden, in het Mississippigcbied te ruggekeerd. De N. R. Ct. meldt daarvan het vol gende: Uit de berichten, die hem te Green- field bereikten, bleek, dat de boeren in omstreeks de helft van het geteisterde gebied een kleine opbrengst van het alsnog uitgezaaide zaad verwachten, doch dat in 20 districten van Mississip pi, Arkansas en Louisiana, die te za- men 300.000 inwoners tellen, de bevol king ternauwernood te eten heeft. Nog 60.000 menschen zijn voor hun levens onderhoud van het Roode Kruis afhan kelijk en het ziet er niet naar uit, dat zij er over een jaar beter aan toe zijn. Hoewel met het uitbreken van epide mieën vrywel weten te verhinde ren heerscht er in het overstroomde gebied in toenemende mate malaria en zyn er 50.000 gevallen van bem-berri aangegeven. Van de 225 breuken in de dijken van de Mississippi en haar zijrivieren is er nog niet éen gedicht. Hier en daar is men er in de hoofddijken mee bezig, maar men zal er spoedig wegens gebrek aan fondsen mee moeten ophouden, daar de controleur-generaal van fi nanciën het gebruik van het overschot van de begrooting voor rivieren en ha venwerken voor dit doel verboden heeft. Als dus het congres in December geen buitengewone maatregel treft, zullen de gaten open moeten blijven en wordt de streek met nieuwe rampen bedreigd. De wet eischt, dat bewoners van stre ken, die door dijken beschermd worden, een derde bijdragen in de kosten van aanleg en instandhouding, maar de slachtoffers van de overstrooming zijn al te arm om de rente en aflossing van de bestaande schuld cp tebrengen, laat staan dus de gelden voor het uitvoeren van nieuwe werken. Hoewel er tal van plannen voor den financieelen steun ontworpen zijn, ba ten zij niet daar de groote menigte van getroffenen niet de noodige waarbor gen kan aanbieden om een voorschot deelachtig te worden. Als het congres niet op kosten des lands vrywel het heele bedrag voor het herstel der dij ken op zich neemt, zal een van de rijk ste streken des lands voorgoed braak moeten biijven liggen en zal een half millioen boeren voer goed armlastig zijn geworden. Tram contra Autobas. Wij hebben onlangs aan de „West minster Gazette" bijzonderheden ont leend omtrent de plannen der spoorweg maatschappijen tot het bestrijden der concurrentie van de autobus, schrijft het Hbld. Gedacht werd daarbij aan een nieuw type spoorwagen voor locaal verkeer. Thans meldt de „Evening Stan dard", dat na langdurige proefnemingen een nieuwe spoorwagen is ontworpen, die meer dan 60 passagiers kan bevat ten en dat twee maatschappijen, de L. M. S. (Londen, Midland and Scottish) en de L. N. E. (London and North Eastern) groote orders geplaatst hebben. De wagens worden door stoom gedreven en kunnen aan beide kanten worden bestuurd. Volgens het blad zouden in strijd dus met de mededeelingen van d§ „W. G." binnenkort nieuwe stap pen te wachten,zyn van de maatschap pijen om vergunning te verkrijgen eigen autobussen te laten loopen. Een raar zaakje. In politieke kringen te Belgrado is groot opzien gebaard door de arrestatie van den kassier van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, Stepitsj. De ge arresteerde wordt er van beschuldigd, een bedrag van 1.645.000 dinar ten na- deele van het ministerie te hebben ver duisterd. Stepitsj heeft een bekentenis afge legd, waarbij hij zich evenwel beriep op een uitdrukkelijke order van den toen- maligen Joegoslavischen minister van Binnenlandsche Zaken. Maximowitsj, aan wien hU ook het geld had overhan digd. Hij toonde den rechter van in structie een fotografische opname van de order, die hij persoonlijk van den minister had gekregen voor het beste den van het geld. De arrestatie staat in verband met de geruchten dat Maxi mowitsj gelden uit het geheime fonds van het ministerie van Binnenlandsche Zaken voor zichzelf en zijn vrienden zou hebben gebruikt Rooveroverval Onbekende gemaskerde roovers dron gen de woning binnen van den chef- arts van een mynwerkersziekenhuis te Steele bij Berlijn en eischten onder be dreiging met revolvers, dat hij him de aanwezige gelden, welke den mynwerkers toebehoorden, zou ter hand stellen Toen de dokter zeide geen geld te hebben, doorzochten zij zyn woning, waarbU zU 1000 mark en sieraden vonden. De politie heeft terstond een onder zoek ingesteld. 'n Tehuis voor journa listen. De lord mayor van Londen heeft te Oakhill bij Ipswich het eerste tehuis voor Londensche journalisten geopend, dat dank zy een gift van Sir T. A. Par kinson aldaar gesticht kon worden. De stichter zeide dat nog een kapitaal van 50.000 pond sterling noodig was vcor de instandhouding van het tehuis, maar hy twijfelde niet of ook dat bedrag zou spoedig bijeenkomen. Sir Ronald wees op den nieuwen band die door de opnening van Oakhill tus schen Londen en Ipswich gelegd werd en hoopte dat het tehuis aan de vele verwachtingen zou beantwoorden. Er is gelegenheid voor rust. speciale stu dies en ontspanning en de eerste weken zijn alle kamers reeds besproken. De Sovjets in Zuid- Amerika. Wy hebben al gemeld dat in Bolivië aanwijzingen zijn ontdekt voor een com munistische actie, uitgaande van de sovet-organisatie om onrust te stich ten in Bolivië. Een later bericht geeft aanleiding ,ot de veronderstelling wat men hier te doen heeft met een algemeene actie der sovjet-propaganda in heel Zuid-Ame- rika. Dit tenminste is blijkens een Reuter-bericht uit La Paz dd. giste ren in het Bolivia'sche parlement meegedeeld door den minister van bui tenlandsche zaken. De minister richtte een feilen aanval op het internationale communisme, dat zeide hij communisme en opstand in Zuid-Amerika propageerde. De mi nister las verscheidene documenten voor. die waren opgestuurd door de Bo- liviasche legatie te Parijs en die afkom stig waren uit de archieven van het sovjetgezantschap aldaar. De stukken waren onderteekend „Boekarin", en behelsden een instructie aan de commu nisten in Zuid-Amerika om daar den algemeenen opstand te organiseeren. Verder verklaarde de minister nog, dat de politie in Bolivië een communis tische samenzwering had ontdekt en voorraden ontplofbare stoffen had in beslag genomen. Het parlement nam een motie van vertrouwen in de regeering aan. Een drama bij Kassei. Te Nieder-Mölleritz bij Kassei heeft zich een drama afgespeeld, waaromtrent de N .R. Crt. 't volgende meidt: De landbouwer Klaus, die in de ge meente als een uiterst ruw heerschap bekend stond, ranselde zyn gezin af en vernielde vervolgens den geheelen in boedel. Buren waarschuwden den burgen) ees- ter en de gendarmerie, die zich daarop naar Klaus' woning begaf. Toen de gen darmen het huis naderden, waarvan Klaus de benedenverdieping bewoonde, riepen de bewoners der eerste verdie ping hun toe voorzichtig te zijn, daar Klaus wapens in huis had. Een gendarme gmg daarop de hulp van twee zijner coliegas inroepen. Toen het drietal voorzichtig het huis naderde rukte Klaus plotseling een raam open en schoot het hoofd van de gendarmerie neer; de man was op slag dood. De befde overige gendarmen belden daarop de politie van Kassei op. Een uur later kwam een vrachtauto met schupo-agenten te Nieder-Mólleritz aan. Klaus had zich in tusschen in zy:i wo ning verschanst en schoot voortdurend op eiken agent, die het huis poogde te naderen. Nadat het beleg ongeveer een uur had geduurd liet de Kasseier politie een gepantserde auto met een machinege weer komen. Daarmee slaagden de agenten er in tot vlak bij het huis te komen. Door cc vensters wierpen zy gas bommen naar binnen in de hoop Klaus te bedwelmen. Deze schoot echter onaf gebroken door zoodat de agenten voort durend in levensgevaar verkeerden. Het hoofd van de Kasseier politie, die intusschen zelf ter plaatse was versche nen, gaf na eenigen tyd bevel het Luis te bestormen. Klaus trok zich daarop in den kelder teinig. Tenslotte wierp een agent een hand granaat in den kelder. Deze ontplofte en Klaus werd op slag gedood. De agenten vonden zyn vreeselijk verminkt lijk Bij de ontploffing werden ook een kapitein van de schupo en 5 agenten ernstig ge wond. Zij moesten in het diaconessen- huis te Kassei worden opgenomen. In 1865 gepost en besteld op.... Bij een familie in Baker Street te Londen is een brief bezorgd, die op 30 November 1865 werd gepost in de bus tegenover het Fransche gezantschap, op nog geen twee K.M. afstand. Geduren de twee en zestig jaar had het schrijven dat destyds verkeerd werd bezorgd, in een huis gelegen, dat thans wordt afge broken. Aangezien sinds 1865 het briefporto werd verhoogd was het epistel niet meer voldoende gefrankeerd en moest bij ont vangst strafport worden betaald

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12