STADSNIEUWS. FLITSEN fEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 SEPT. 1927 KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. De 1ste vergadering in het nieuwe gebouw. Eervol ontslag aan Drs. H. A. Marcus. De benpeming van .nieuwe .leden op .17 November. Inleiding over het ontwerp van wet rege lende den kleinhandel in Alcoholhoudende dranken. Dinsdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken. De heer E. E. Krelage heette de aan wezigen welkom en memoreerde het feit, dat die lokaal voor de eerste maal voor een vergadering wordt gebruikt. De heer Krelage sprak woorden van aan beveling voor de tentoonstelling in Be verwijk. Gelukwensehen namens de Kamer bracht de voorzitter aan den heer Cohen in verband met het jubileum der fabriek aan de Leidsche Vaart. De heer Ten Boom feliciteerde het bureau en de Kamer en in 't bijzonder den heer Krelage bij de ingebruik neming van het vergaderlokaal Een aantal ingekomen brieven werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een brief van de Kamer van Koophandel te Vlaardingen in zake de verlaging van accijnzen op ge distilleerd. voerde de heer Hooy het woord. Hy drong er op aan dat bij den minister pogingen zullen worden aange wend om de accijns verlaagd te krijgen. Hei betreffende stuk zal in handen van het bureau ter behandeling worden ge steld. Den zelfden weg ging een schrijven van de Kamer van Koophandel te Arnhem, inzake het incasseeren van kleine vorderingen. Een brief van de commissie inzake gewestelijke plannen te den Haag. be treffende bestudeering van het vraag stuk van gewestelijke uitbreidingsplan nen en het geven van advies daar omtrent, ging ook in handen van het beduur. Ter gelegenheid van de Dahliakeuring zal door de Kamer aan de afdeeling Haarlem der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde een zilveren medaille ter beschik king worden gesteld. Naar aanleiding van een vraag van het lid der Kamer, den heer Th. G. C. Hooy, inzake een eventueele bestudeering van het wetsontwerp tot bestrijding der flesschentrekkerij, deelde de voor zitter mede, dat het bureau van oordeel is. dat de door den Minister voorge stelde aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tot be strijding van de z.g. flesschentrekkerij het bureau, na onderzoek, geen aan leiding geeft de Kamer te adviseeren zich terzake tot den Minister te wen den. Het ligt in de bedoeling ook met feet a.s. winterseizoen de cursussen voor Spaansch, Zweedsch, en Maleisch zooals wij al mededeelden voort, iet petten. Een bijdrage van f 100 ineens, be nevens 2 zilveren medailles op stempel van de Kamer voor de feestelijkheden te Beverwijk. Een subsidie van f 300 voor het lus- tram congres der Hanze. Een subsidie van f 10 voor de Schip- persvereeniging „Schuttevaer". In vasten dienst van de Kamer wer den benoemd: mej. E. M. G. Kamp, mej. J. A. M. Nijboer, en mej. A. N. M. van Liemt. Verlengd werd de tijdelijke dienst tot 1 Mei 1928 van den heer L. Wege rs alhier. Eervol ontslag aan Drs. H. A. Marcus. Bij het volgende punt, ontslag aan vrage van Drs. H. A. Marcus, adjunct secretaris der Kamer, maakte de heer Krelage gewag van de uitstekende diensten die de heer Marcus aan de Kamer heeft bewezen. De heer Ten Boom ondersteunde deze huldebetuiging en kon tot zijn genoegen mededeelen, dat Drs. Marcus' dissertatie handelde over „Kamers van Koophandel in Ne derland". De Kamer verleende eervol ont slag. Verkiezing leden Kamer van Koophandel. De datum van de verkiezing leden van de Kamer van Koophandel werd vastgesteld op 17 November. Bij de bespreking van een concept schrijven aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake de inter nationale conferentie te Genève, be treffende de afschaffing van in- en uit- voervèrboden en -beperkingen, uitte de heer Hooy zijn teleurstelling over de poovere resultaten van de economische conferentie te Genève. De heer Hooy zou in het antwoord van de Kamer gaarne een clausule opgenomen zien. waarin tot uitdrukking komt dat het voor een land als Nederland dat altijd de vrijhandelsvaan hoog hield, moei lijk wordt om dat te blijven doen. De heer Krelage antwoordde dat dit punt buiten het terrein ligt waarover advies werd gevraagd. De voorzitter stelde voor het concept schrijven onveranderd aan te nemen. De heer Hooy repliceerde dat vol gens zijn meening een clausule zooals hij voorgesteld heeft, niet buiten het ter rein van behandeling ligt. Het concept schrijven werd onveran derd aangenomen. Goedgekeurd werd een concept-schrij ven van Commissie voor Verkeer en Vervoer aan den Minister van Water staat, inzake de onbewaakte overwegen. Opnieuw zal bij den minister aange drongen worden op een voorziening in ^ringende behoeften, inzake deze quaestie. Tenslotte hield de heer Th. G. C. Hooy een inleiding betreffende het ont werp van wet, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in al coholhoudende dranken. De heer Hooy gaf een uitvoerige en overzichtelijke beschouwing naar aan leiding van de techniek van het ont werp. Hij behandelde de diverse stel sels (Maximumstelsel, uitstervings systeem) en de wijzigingen daarop en verder de vraag: Wat is sterke drank? Bovendien werd de beteekenis van vele onderdeelen onder t oog gezien. Na behandeling der plaatselijke keuze zette de heer Hooy de Staatsrechtelijke be zwaren, en de bezwaren van practichen aard uiteen. Tenslotte werden de over gangsbepalingen en strafbepaling be schouwd. De heer Hooy had zeer veel succes met zijn causerie, die met groote aandacht werd aangehoord. Bij de rondvraag merkte de heer Meyer op, dat het verkeer bij den over gang te Velsen, niet voldoende kon worden bediend dcor de 2 ponten. (Eén groot en één klein); twee groote ponten zijn noodzakelijk. De heer Krelage gaf een beschouwing over de mogelijkheid van het bouwen van een tunnel. De moeilijkheden zyn echter zeer groot. Het bureau zal de klacht van den heer Meyer echter ter bestudeering op de agenda plaatsen. De heer Cohen dankte de Kamer en het bureau voor de hartelijke woor den aan het jubileum van zijn be drijf gewijd. DE PERMANENTE RAADSCOMMISSIES. WAT ER IN VERANDERD IS. Wij geven hierbij een overzicht van de veranderingen in de permanente commissies, die Dinsdag opnieuw be noemd zijn: In de commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 166 gemeentewet) werden benoemd de heeren: Mr. M. Slingenberg (VD.), G. Wolzak Kzn. (A.R.), M. L. A. Klein (REL) en J. A. Scholl (S.DA.P.). In deze commissie is de heer Joosten vervangen door zijn partijgenoot den heer ScholL De overige leden zijn her kozen. Tot leden der commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën de heeren: V. Loosjes (V.B.), G. Wolzak Hzn. (A. R.) J. Ph. H. Castrieum (R.K.) Mr. J. Gerritsz (S, D. A. P.) en W, Roo- denburg (CEL) Alle leden zijn dus in deze commissie herkozen, tevens is toe gevoegd de heer W. Roodenburg. Tot leden der commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken de heeren: J. Mizérus (C.H.), W. J. B. van Liemt (R.-K.) H. J. L. Klein Schiphorst (R. K.) Mr. J. Gerritsz (S. D. A. P.) en J. A. Heidstra (V.D.) Nieuw benoemd is dus in deze commissie de heer J. A. Heidstra. Verdwenen is de heer W. A. J. v, d. Kamp (neutr.). Wij herinneren er aan, dat de heer Heidstra van beroep aannemer is, en reeds in de vroegere Schotensche commissie van bijstand voor Openbare Werken zat. In de commissie van bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven de hee ren: A, G. Boes (VD.) M. de Braai (AJt.), W. J. B. van Liemt (R. K.). W. Roodenburg (C. H.) F. Keesen (R. K.) M. H. Groenendaal (S. D. A. P.), j. de Breuk Lzn. (V. B.) en J. Joosten (S. D. A. P.). Verdwenen zijn de heeren K. Kingma (S: D. A. P.), A. de Boer (neutr.) en J. H. Visser (R. K.), allen afge treden raadsleden. Nieuw zyn in deze commissie de heeren Keesen, Groe nendaal en De Breuk. De laatste, die voor het eerst in den Haarlemschen Raad zitting neemt, maakte ook in den Heemsteedschen Raad deel uit van de commissie voor de Bedrijven. De commissie a an bijstand in het be heer van Den Hout en de Plantsoenen telt thans als leden de heeren W. J. B. van Liemt (REL) en H. de Vos (S. D.AJ?.) De heer K. Kingma, die niet in den nieuwen Raad teruggekeerd is kreeg dus als opvolger in deze commissie zijn partijgenoot den heer H. de Vos. Leden der commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en on derstand zijn evenals het vorige jaar de heeren W. A. J. van de Kamp (neu traal) en J. A. Scholl (S.D.AH.) In de commissie van bijstand voor arbeidsaangelegenheden zitten thans de heeren: A. G. Boes (V.D.), J. Joos ten (STAP.), V. Loosjes (V.B.) en A. J. Loerakker (.R.K.). De heer Loerakker die uit den Schotenschen Raad komt, neemt dus de plaats in van den heer H. J. L. Klein Schiphorst eveneens RX Tot leden van de commissie van bij stand voor Openbare Gezondheid zagen zich gekozen de heeren: G. Adrian (VE3.), W. Koppen (SD.A.P. M. L. A. Klein (R.K.), en M. de Braai (A.R.) Hierin zijn dus geen nieuwe leden benoemd. De heeren G. Wolzak Hzn. (AEL), W. Koppen (S.D.AP.), G. Adrian, (VB.) en mevr. M. Maarschall—Komin (SD.A.P.) zijn herkozen als regenten van het St.-Elisabeths Gasthuis. Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur zijn gekozen mej. W. G. van Vliet (S.D.A.P.) en de heeren G. Wolzak Hzn. (A.R.), F. Keerwolf (S.D.A.P.), en F. Keesen (R.K.) De heer J. H. Visser is als lid afgetreden. De heer Keesen werd als nieuw lid benoemd. Leden van de commissie van toezicht op de Haarlemsche Orkestvereenigïng zijn thans de heeren W. A. J. van de Kamp (neutr.) en M. H. Groenendaal (SD.A.P.) Leden van de gezondheidscommissie zijn mevr. M. MaarschallKomin (S. D. A. P.), en de heer H. J. M. Bartels (RX) De heer Bartels is dit jaar voor het eerst in den Raad gekozen. Als apotheker kan hij de commissie van deskundige voorlichting dienen. De commissie voor de bezwaarschrif ten tegen het vergunningsrecht is Als volgt samengesteld: de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen (R.K.) voorzitter A. G. Boes (V. D.) en W..A. J. van de "Kamp (neutr.). Leden en plaatsvervan gende leden de heeren M. L. A. Klein (R. K.), V. Loosjes (V. B.), F. Keesen <R. K.) en H. J. M. Bariels (R. K.). In deze commissie is de heer Dit C. H. Kue- nen (R. K.) vervangen door den heer Bartels. Tot lid van ce commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum is opnieuw gekozen de heer Joh. Visser (C. H.). Herkozen werden tevens als leden van de commissie van toezicht op de Stads bibliotheek en -Leeszaal de heeren V. Loosjes (VB.) en F. Keerwolf (S. D. A. P.) en Mej. M. C. Berdenis van Berle- kem (V. B.) In deze commissie hadden dus geen veranderingen plaats. De heer Ch. C. Wolff, oud-wethouder van Schoten heeft Dr. C. H, Kuenen vervangen in de commissie inzake licha melijke opvoeding. Evenals zijn voorgan ger behoort hy tot de R. K. partij. An dere leden van deze commissie zyn de heeren Mr. A. Bruch en F. Keerwolf resp. A. R. en S. D. De commissie voor de tramplannen heeft geen wijziging ondergaan, leden zijn de heeren M. A. Reinalda (S. D. A. P.). M. de Braai (A. R.), W. A. J. van de Kamp (neutr.), W. Koppen (S. D. A. P.) en E J. Klein Schiphorst (R.K.) Er zyn dus zes nieuwe raadsleden in de commissies benoemd. „NUT EN SPORT". De Haarlemsche Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging „Nut en Sport" zal in December 12 1/2 jaar bestaan. 24, 25 en 26 December zal een jubileum-tentoon stelling gehouden worden in St. Bavo. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 994 BABY OP Z'N MOOIST vraagt zich af, of hij nog niet wat kan doorgaan het is moeilijk werk. maar het re- I hoera, nu is hy in zijn beste hu- sultaat is niet slecht meur. laat nu de visite maar ko- I men. (Nadruk verboden.) steeds de actueelste onderwerpen wor den opgenomen. Evenals in de groote steden worden 's avonds twee programma's gedraaid Om 7 uur wordt begonnen tot 9 uur en van 9 uur tot 11 uur. Elke be zoeker ziet steeds het geheele program ma ook al komt hy tusschentijds. Op Woensdag, Zaterdag en Zondag worden ook middagvoorstellingen gegeven. De entree aan de Groote Markt wordt geheel veranderd. Alles wordt met ta pijten verfraaid. Ook zullen foyers wor den gebouwd, terwijl de garderobes worden uitgebreid. Het is ook de bedoeling het front aan de Groote Markt te verbouwen, maar daarover wordt nog met het gemeente bestuur onderhandeld. MUZIEK IN DEN HOUT Zondag 11 September zal de Haar lemsche Orkestvereeniging haar laatste middagconcert en Donderdag 15 Sep tember haar laatste avondconcert geven in de Stadstent in den Hout. 20-JARIG BESTAAN. 8 Januari zal het Kinderkoor „Onder ling Genoegen", directeur de heer J. Post, zijn 20-jarig bestaan herdenken met het geven van een f eest-concert in de Gemeentelijke Concertzaal. JUBILEUM J. A. BERNARD Woensdag herdacht de heer J. A. Bernard zijn 25-jarig jubileum als ma chinist bij het G. E. B. De jubilaris was 's morgens ten stad- huize ontboden, waar hij door den bur gemeester werd gecomplimenteerd. Hem werd een zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Door zijn collega's de heeren van Loon en Meure werd de jubilaris daarna met z'n vrouw per auto van huis ge haald. Aan het bedrijf werd hij eerst door den directeur op diensl. privé-kantoor op waardeerende wijze toegesproken. Hij overhandigde hem als geschenk twee ta bakspijpen met reserve roer in étuL Daarna werd de jubilaris naar een feestelijk versierd lokaal in de Centrale geleid, waar hem namens zyn collega's door den heer van Loon een prachtige rooktafel werd aangeboden. De heer de Wit, chef van de centrale, sprak ook eenige waardeerende woorden. Van de ambtenaren ontving de jubila ris een prachtige mand chrysanten, die met een toepasselijk woord door den heer Wijdoogen werd overhandigd. Hierna was gelegenheid om den jubi laris geluk te wenschen. Het verdere gedeelte van den dag werd in familiekring doorgebracht. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Op 6 September hadden het 2c toe* latings«cxamen en dc herexamens plaats. Sedert de vorige opgave (23 Juli j.I.) werden toegelaten tot het eerste studiejaar. Afd. Bouw; en Waterbouwkunde: K. Besse, Zaandijk; J. J. Brugman, en G. H. H. van Groeningen, Amster* dam, J. W. de Heer Kloots. Hem bij Hoorn, J. -Helder, Warmenhuizen, H. J. G. Klein Schiphorst, Haarlem, D. H. Langenbach, 's Gravenhage, L. J. M. Peters, Rotterdam, C. Rijkeboer cn A. W. Roosenberger, Amsterdam, J. Silvis en J. Zuidhof, Heemstede; afd. Werktuigbouwkunde en Elee* trotechniek: K. Abbestee, Koog a. d. Zaan, H. M. Bakker, Stompeforcn, F. Bakker, Alkmaar, J. Th. C. Baas, Haarlem, M. H. Hübner, 's Graven* hagc, M. M. Lindner, Haarlem, J. M. van Olm. Winschoten. G. SSiliakus, Haarlem, W. Teller en W. J. van der Worff, 's Gravenhage, C. de Rooy, Bergen op Zoom; afd. Scheepsbouwkundc: C. Grin* wis Velsen, D. C. A. Regenboog, Haarlem. Tot het tweede studiejaar werden nog toegelaten of bevorderd: afd. Bouwkunde: C. J. Uit dc Bos, Amersfoort. Afd. Weg* en Waterbouwkunde: J. Brandon, Amsterdam, J. Buitink, Am* sterdam. Afd. Werktuigbouwkunde: J. Fre* riks. Haarlem, J. A. E. Krehs, Weenen, P. Margadant, Bergen op Zoom. Afd. Electrotechniek: J. Wackio Eysten, Nijmegen, Ch. Phielix, 'sGra* venhage, C. J. Leendertz, Santpoort. Bevorderd van het tweede studie» jaar naar het practische leerjaar: Afd. Weg; en Waterbouwkunde: R. Duinker, Helder. Afd. Werktuigbouwkunde: H. van Rootselaar, Klarenbeck, P. C. Rus en E. F. J. Sweerts, Haarlem. Afd. Electrotechniek: A. G. Berger, Hengelo (O.). PORTRET VAN KARDI NAAL VAN ROSSUM. DOOR NEDERLANDSCH SCHILDER. Naar de Tel. verneemt bevindt zich de Hollandsche kunstschilder Jan Sluyters Jr. op het oogenblik te Brunnen (Zwit serland) waar hij bezig is het portret te schilderen van kardinaal Van Rossum, die den zomer daar in het klooster door brengt. door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. tL Z. 51) Maar nu komt er een beletsel. Me vrouw- ïnglethorp neemt dien avond haar medicijn niet. De gebroken schel, Cynthia's afwezigheid door ïnglethorp zoo beschikt, door middel van zijn vrouw alles is vergeefsch. En dan maakt hij zijn fout. Mevrouw ïnglethorp is uit en hij gaat zitten, om aan zijn medeplichtige te schrijven, die, naar hij vreest, in doodsangst zal zijn over net mislukken van hun plan. Ket is mogelijk, dat me vrouw ïnglethorp eerder terugkeerde dan hij verwacht had. Op heeterdaad betrapt en eenigszins in de war. doet hij haastig zijn schrijftafel dicht en op slot. Hij vreest, dat. als hij in de kamer blijft, hij die misschien weer moet open doen, e* dat mevrouw ïnglethorp den brief zcu kunnen zien, voordat hij dien li se f'. kunnen verscheuren. Dus gaat hij uit en in de bosschen wandelen, weinig droomend, dat mevrouw ïnglethorp zijn schrijftafel zal openmaken en het com- promitteerend document ontdekken. Maar dit is, zooals we weten, gebeurd. Mevrouw ïnglethorp leest het en komt achter de trouweloosheid van haar man en Evelyn Howard, hoewel ongelukkig de zin over de broom haar geen waar schuwing brengt. Ze weet dat ze in ge vaar is maar weet niet, waar het ge vaar ligt. Ze besluit, niets aan haar man te zeggen, maar gaat zitten, en schrijft naar haar notaris, om hem te vragen, den volgenden dag te komen, en ze neemt zich voor, het testament, dat ze zoo juist gemaakt heeft, onmiddellijk te vernietigen. Ze bewaart den noodlot- tigen brief". „Het was dus om dien brief te zoeken, dat haar man het slot van de porte feuille geforceerd heeft?" „Ja, en uit het enorme gevaar, dat hij liep, kunnen we zien, hoe hij het belang ervan ten volle besefte. Behalve dien brief was er volstrekt niets, om hem met de misdaad in verband te bren gen". „Er is maar één ding, waar ik niet achter kan komen; waarom heeft hy dien niet dadelijk vernietigd, toen hij hem in handen kreeg?" „Omdat hij niet het grootste risico van alle op zich durfde nemen om dien bij zich te bewarer'' „Dat begrijp ik niet". „Beschouw dit eens van zijn stand punt. Ik heb ontdekt, dat er nog geen vijf minuten zijn geweest, waarin hij dien genomen kan hebben de vijf minuten onmiddellijk voorafgaand aan onze komst op het tooneel.. want vóór dien tijd was Annie de trap aan 't ve gen en zou iedereen gezien hebben, die voorbijkwam, om naar den rechtervleu gel te gaan. Stel je het tooneel voor! Hij komt de kamer binnen, de deur ope nend' met één van de andere sleutels ze waren alle vrijwel gelijk. Hij snelt naar de portefeuille die is gesloten, en de sleutels zijn nergens te zien. Dat is een vreeselijke slag voor hem, want het beduidt, dat zijB" aanwezigheid in de kamer niet verborgen kan blijven, zooals hij hoopte. Maar hij ziet duidelijk in, dat alles gewaagd moet worden ter- wille van dat veroordeelend bewijsstuk. Snel breekt hij het slot met een penne- mes open en kijkt de papieren na totdat hij vindt, wat hij zoekt. Maar nu ontstaat een nieuw dilemma hij durft dat stuk papier niet bij zich houden. Hij kan gezien worden als hij de kamer verlaat hij kan gefouilleerd worden. Als het papier bij hem gevon den wordt, is het zeker zijn ondergang. Waarschijnlijk hoort hij ook op dat oogenblik de geluiden beneden van Mr. Wells en John, die uit het boudoir ko men. Hij moet vlug handelen. Waar kan VERPAKT BROOD. De Contactcommissie schrijft ons: Naar aanleiding van een bespreking op de vergadering van de Contact commissie der afd. Haarlem en Om streken van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen en der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten met de afgevaardigden van de Haar lemsche Broodbakkerspatroons-Vereeni- ging ten opzichte van verpakt brood, is bij die commissie een brief ingekomen van genoemde patroonsvereeniglng, waarin wordt meegedeeld, dat afleve ring er van aan alle afnemers volgens het oordeel harer leden in 't algemeen wenschelijk is, doch niet direct uit voerbaar. Toch kan. ter tegemoetkoming aan hen, die zulks wenschen, het brood verpakt worden afgeleverd, tegen ver hooging van 1 cent per 8 ons boven den gewonen prijs. Door deze toezegging Is voldaan aan den werisch van vele huisvrouwen en ongetwijfeld zullen velen zich deze prijs- verhooging gaarne getroosten en den hen bedienenden broodbakker daarmee in kennis stellen. HET REMBRANDT-THEATER. Waar vroeger het bioscoop-theater ,De Kroon" op de Groote Markt geves tigd was, 'wordt nu het Rembrandt- theater ingericht. Het zal geheel gerestaureerd worden, de directie heeft daarvoor f 50.000 be schikbaar. Donderdag 15 September is dit werk zoover gevorderd, dat de ope ningsvoorstelling voor genoodigden kan plaats hebben, van Vrijdag 16 Septem ber af, wordt het publiek toegelaten. De zaal is geheel opgeschilderd, de cabine wordt belangrijk vergroot, ter wijl daar de nieuwste toestellen komen te staan, die het mogelijk maken uiterst scherpe beelden te pojecteeren. Het tooneel krijgt nieuwe decors, ook komt daar een nieuwe verlichting met mo derne schijnwerpers voor lichteffecten. Het is namelijk de bedoeling om de bioscoopnummers af te wisselen met variété-nummers. Daar de combinatie van het Rem- brandt-theater over verschillende theaters in ons land beschikt, kan voor Haarlem op de beste filmwerken die aan de markt komen beslag gelegd worden, zooals Paramount, Metro-Goldwijn, Mayer, Fox en voor de Duitsche films de Aafa. Speciale zorg zal besteed worden aan de muzikale illustratie. Een groot orkest van bekende musici, onder leiding van een in de bioscoop wereld goed bekenden kapelmeester, den heer N. Snoeck, zal hiervoor zorg dragen. Aan het theater komt een eigen op- nemingsdienst, zoodat in het journaal hij dat verschrikkelijke stuk papier ver bergen? De inhoud van de prullemand wordt bewaard en zal, in ieder geval, onderzocht worden. Er is geen middel het te vernietigen; en hij durft het niet te bewaren. Hij kijkt iond, en ziet wat denk je, mon ami?" Ik schudde het hoofd. „In een oogenblik heeft hij den brief in lange, malle reepen gescheurd, en ze oprollende tot fidibussen, gooit hij ze haastig tusschen de andere fidibussen in de vaas op den schoorsteen". Jk deed een uitroep. „Niemand zou er aan denken, daar te kijken", vervolgde Poirot. „En hij zal op zyn gemak terug kunnen komen en het eenige bewijsstuk tegen hem kunnen vernietigen". „Dus al dien tijd was het in de vaas met fidibussen in de kamer van me vrouw ïnglethorp vlak onder onze oogen"' riep ik uit. Poirot knikte. „Ja, m'n vriend. Daar ontdekte ik mijn „laatste schakel", en ik ben die zeer gelukkige ontdekking aan jou ver schuldigd". „Aan mij?" „Ja. Weet je nog. dat je me vertelde, hoe mijn handen beefden, toen ik d.e ornamenten op den schoorsteen recht zette?" „Ja, maar ik zie niet in „Neen, maar ik zag het in. Weet je, m'n vriend, ik herinnerde me, dat ik vroeger in den morgen, toen we daar samen waren geweest, alle voorwerpen op den schoorsteen had rechtgezet. En wanneer ze al recht waren gezet, zou er geen reden geweest zijn, ze weer recht te zetten, tenzij iemand ze in dien tusschentijd had aangeraakt". „Lieve hemel", mompelde ik, „dus dat is de verklaring van uw wonderlijke manier van doen. U snelde naar Styles en vondt het daar?" „Ja, en het was een wedloop met den tijd". „Maar ik kan nog altijd niet begrij pen, waarom ïnglethorp zoo dwaas was, het daar te laten, als hij overvloed ge legenheid had, het te vernietigen'.' „Ah, maar hij had geen gelegenheid. Daar heb ik wel voor gezorgd!" ,.U?" „Ja, weet je wel. dat je me een aan merking gemaakt hebt. dat ik het heele huishouden over de zaak in mijn ver trouwen nam?" „Ja". „Nu, m'n vriend, ik zag. dat er juist één kans was. Ik was er toen niet zeker van, of ïnglethorp de schuldige was of niet, maar als hij het was. 'dan rede neerde ik. dat hij het papier niet bij zich zou hebben, maar het hier of daar zou hebben verborgen, en door de sym pathie van het huishouden te 'verwer ven kon ik met succes verhinderen, dat hij het vernietigde. Hij was al onder verdenking, en, door de zaak publiek te maken, verzekerde ik me van de dien sten van ongeveer tien amateur-detec tives, die hem onophoudelijk in het oog zouden houden, en daar hij zich bewust was van hun waakzaamheid, zou hy niet verder durven trachten, het docu ment te vernietigen. Hij was daarom genoodzaakt, uit huis te vertrekken, en het in de vaas met fidibussen achter te laten". „Maar Miss Howard had toch volop gelegenheid, hem te helpen". „Ja, maar Miss Howard wist niet van het béstaan van het papier af. Overeen komstig hun voorafberaamd plan, sprak ze niet met Alfred ïnglethorp. Ze wer den verondersteld, doodelijke vijanden te zijn. en totdat John Cavendish veilig veroordeeld was, durfden ze geen van beiden een ontmoeting wagen. Natuur lijk liet ik mr. ïnglethorp in het oog houden, hopend, dat hij mij vroeg of laat naar de schuilplaats zou leiden. Maar hij was te slim, om die kans te loopen. Het papier was veilig, waar het was; daar in de eerste week niemand er aan gedacht had, daar te kijken, was het niet waarschijnlijk, dat ze het later zouden doen. Als je gelukkige opmerking niet gemaakt was, zouden we nooit in staat zijn geweet, hem voor het ge recht te brengen". .(Wordt yervotedj)/

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6