BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 SEPT. 1927 De spanning in Genève. Nog moet het ideaal van de kleine Staten wijken voor het belang der groote mogendhe den. Een handige geste van Henry de Jouvenel. Propaganda voor het vredeswerk. De rede van Strese- mann. Ook een aanhanger van Lo carno. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. veeleer op den Bond en zijn ideeën zijn gebaseerd. Spreker sloot zich aan by Chamberlain en Briand. dat door de Locaraoverdragen de veiligheid zoowel naar het westen als naar het Oosten is verzekerd. Niet de artikelen alleen scheppen den vrede, doch de geest der volken en die hunner verantwoorde lijke staatsheden. Wij mogen ook niet zeggen: ontwapening hangt van veilig heid af, want veiligheid hangt van recht af en recht van moraal. Voor de vele onzuivere stemmen, die den laatsten tijd zijn gehoord, zou het van groote beteekenis zyn, indien de verantwoordelijke staatslieden zouden kunnen besluiten te verklaren, dat zü den wil tot het handhaven van den we reldvrede in zich voelen en dat zij in plechtigen en bindenden vorm nog een maal hun scherpe afkeuring tot uiting brengt jegens diengene, die overgaat tot aanval en geweld. Ik weet niet, of onze besprekingen met het afleggen van een verklaring zullen eindigen, die deze gedachte tot uiting brengt. Vervolgens verklaarde spreker het te betreuren, dat tot dusver zoo weinig staten de facultatieve clausule van het Internationaal Hof in Den Haag aan vaard hebben. Duitschlands politiek zal worden voortgezet in de door den Vol kenbond nagestreefde richting. Wij hebben dat sinds jaren tot uiting ge bracht door het sluiten van een groot aantal arbitrageverdragen. Ik zal dienovereenkomstig ook rriijn handteekening nog tijdens deze zitting van den Volkenbond namens de Duit- sche regeering onder de facultatieve clausule van het Internationaal Hof plaatsen. Voortgaande zeide Sttresemann: Inde debatten, die in den loop der laatste dagen hier gevoerd zijn, komen drie hoofdpunten tot uiting, die doel en richting van den Bond aantoonen. On der deze hoofdpunten versta ik het initiatief, dat de Bond aan den dag heeft gelegd in de kwestie der inter nationale economische conferentie en voorts de beide groote kwesties, die de Bondspolitiek beheerschen en de openbare meening der geheele wereld ten sterkste bezighouden: de kwestie der veiligheid en die der ontwapening. Een breuk met Moskou. -'tEng. vakvereenigings- geering en het oorlogsgevaar nader zal brengen. Op de uitdrijving van de interne min derheidsbeweging der Engelsche vakver- eenigingen is dus ook het verbreken van het contact met Moskou gevolgd, om dat, zooals Citrine, die het rapport van den algemeenen raad indiende, zeide, de Russen een principieel andere opvat ting hebben van de functie der arbei dersbeweging dan de Engelschen. Wij meenden, aldus Citrine, dat die ver schillen door het contact in de commis sie opgeheven zouden kunnen worden, doch wij hebben ervaren, dat zij te diep zijn. De Russen meenen, dat de vakbewe ging revolutionnair moet zijn, dat Mos kou het tooneel is waarop het drama van de vakbeweging moet worden afge speeld en dat alle andere arbeidsorga nisaties slechts toeschouwsters zijn. Zij willen ons dwingen hun methodes en principes over te nemen en spreken over ieder den ban uit, die met hen van mee ning durft te verschillen. Het gaat om veel meer dan om de waardigheid van de Engelsche arbeidersleiders, die te genover de voortdurend tegen hen ge- ridhte aanvallen een voorbeeldige ver draagzaamheid aan den dag hebben ge legd. Een tweede diepgaand verschil van meening ligt in de opvatting van de taak van het Engelsch-Russisch comité. De Engelschen wenschten door dit co mité een band te leggen tusschen Am sterdam en Moskou, terwijl de Russen er de kern van een nieuwe internatio nale van wilden maken. Een derde kwestie is de houding, door de Russen tegenover de Engelsche vak- vereenigingsleiders aangenomen. Laatst genoemden hebben zich steeds onthou den van alles wat als een aanval op de Russische vakbeweging zou kunnen worden uitgelegd. De betrekkingen zijn dus verbroken, doch Citrine legt er den nadruk op, dat de weg naar nieuwe samenwerking niet is afgesloten. Indien de Russen him po litiek willen wijzigen, staat deze weg open, doch de eerste stap moet door de Russische vakvereenïging worden ge daan. Uit het besluit blijkt ten duide lijkste, dat de Engelsche vakbeweging zich niet wil laten terroriseeren door de Russische leiders, doch zij wenscht niet voor goed de banden met de Riis-'sc^» vakbonden te verbreken. In de Telegraaf is gisterenavond ver schenen een open brief van Henry de Jouvenel aan Lord Cecil of Chelwood. De heer de Jouvenel heeft met het schrij ven van een open brief alweer een zeer handigen zet gedaan. Reclame moet toch ook voor den Volkenbond een parool zijn. In den brief worden alle motieven die Cecil en de Jouvenel tot het ne men van ontslag dreven nog eens her haald. En alle principes die door beide gevierde staatslieden worden gehuldigd kan men er ln terugvinden, de Jouve- nel's mededeelingen onderstrepen nog eens dik, die prachtige geste van beide Idealisten die de openbare meening heeft wakker geschud. Men kan het slechts goedkeuren dat de Jouvenel thans politieke munt is gaan slaan uit twee daden die zuiver waren het stellen van het eigen ideëele principe boven het materialistische eigen belang. En juist in dezen tijd kan er niet ge noeg propaganda gemaakt worden! Nu immers is aan de orde de strijd tus schen vele kleine staten die 't koste W3t het wilde, het Nederlandsche voorstel tot heropvatting van de bestudeering der principes van het protocol van Ge nève, steunden, en de groote moeend- heden. Nu is er het voorstel van Polen, dat op een formeele onwettig verklaring van den oorlog aandrong. Inmiddels echter kunnen wij uit de laatste berichten leeren dat Polen onder den druk van de groote Mogendheden reeds weder concessies gedaan heeft aan zijn voorstel. De Poolsche delegatie heeft een resolutie ingediend, die opgemaakt werd door de juristen van de drie Lo carno mogendheden! Deze resolutie is niets meer dan een formeele. een sim pele geste, vergeleken bij de orgineele copie die veel verstrekkender was van beteekenis. Waarschijnlijk is het Pool sche standpunt geweest: .Beter deze re solutie aangenomen, dan de oorspron kelijke verworpen". int één en ander blijkt echter dat ook het Nederlandsche voorstel geen kans zal hebben! Alle goede bedoelingen moe ten stranden op het Bolwerk der groote Mogendheden en de Locarno-pólitiek waarvan Chamberlain in de eerste olaats en als volgelingen. Briand en Strese - mann, de verdedigers zijn. Des te schemer komt de dubbelzin- -niee toestand thans uit (de kleine Sta ten en de gedachte van 't Protocol, en de groote Mogendheden in den geest van Locarno) door de wisseling van gedach ten tusschen de Jouvenel en Cecil. Al zal deze slag nog door de kle'n* staten verloren wordener zijn symotomen die op een andere toekomst duiden. F. A. Vandervelde steunt 't Ned. voorstel. De Belgische minister van Buiten- landsche Zaken, Vandervelde, heeft in de zitting der Assemblee een belangrijke rede gehouden, welke geheel met het door Jhr. Beelaerts van Blokland in genomen standpunt in overeenstemming was, en waarin hij de hoop uitsprak, dat de Assemblée de groote problemen niet uit den weg zou gaan door er zich van af te maken met een luidruchtige re solutie zonder vooruitzichten. Vandervelde aldus de Tel. deed een dringend beroep op de vergadering om het Nederlandsche voorstel met andere die zullen volgen, aan ernstige studie te onderwerpen in de commissies. Spr. ci teerde in dit verband de lijfspreuk van Willem den Zwijger: „Het is niet noo- dig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden". De rede van Vandervelde was zeer vriendelijk voor Nederland. Hij wees er nog op dat de bewapenings wedloop in den loop der jaren tot ern stige benadeeling, ja tot den ondergang der volken zou moeten leiden. Inplaats van het Nederlandsche voor stel af te wijzen zullen de 49 hier ver tegenwoordigende staten er goed a .1 doen, in een officieele verklaring den aanvalsoorlog een misdaad tegen de menschheid te noemen. De problemen der veiligheid en ontwapening kunnen nu niet meer terzijde worden gescho ven. Formeele besluiten geven niets meer. Men moet thans het besluit ne men de ontwapening door te voeren, daar er slechts sprake kan zijn van ont wapening, of toename der bewapening. Toename der bewapning voert onverbid delijk tot oorlog. De tegenwoordige ver gadering van den Volkenbond leent zich beter tot oplossing van het probleem der veiligheid en ontwapening, dan de vergadering van 1924. daar Duitschland toentertijd nog geen lid van den Volken bond was. In de middagzitting zal minister Stre- semann een rede houden. De Italiaansche gedelegeerde Ca val- gone wees in zijn verklaring op de groo te beteekenis van sociale maatregelen. Voorts moet volgens hem front worden gemaakt tegen zekere tendenzen, die staat en gezin vernietigen. De Italiaan sche regeering, zoo deelde hij onder ap plaus mede, heeft een doelbewuste cam pagne ingezet tegen het smokkelen van cocaïne en opium. Rede wn Strese- mann. - fok in Lo- carno-stijl. Minister Stresemann betooede. dat de verdragen van Locarno geenszins buiten den Volkenbond staan, doch dat zij congres. Het Engelsche vakvereenigingscongres heeft, zooals reeds in het kort gemeld, met 2.551.000 tegen 620.000 stemmen de resolutie van den algemeenen raad aan genomen om de betrekkingen met de Russische vakvereenigingen te verbre ken. De Tel. meldt daaromtrent het vol gende: Het Engelsch-Russische comité, dat twee jaar geleden werd ingesteld om te trachten een band te leggen tusschen de Amsterdamsche internationale en de Russische vakbonden, is heden opgehe ven en wel op voorstel van vrijwel de zelfde leiders, die het Initiatief tot de oprichting namen. De mijnwerkers heb ben ten gevolge van scherpe verdeeld heid in hun eigen delegatie geeA deel genomen aan de stemming. De spoor wegarbeiders hebben tegen gestemd, niet omdat zij de houding van Tomski c.s. goedkeuren maar omdat zij vreezen, dat het verb* eken van de betrekkingen met de Russische vakvereenigingen zal wor den uitgelegd als een goedkeuring van de Russische politiek der Engelsche re KORT EN BONDIG. De Canadeesche premier heeft te ken nen geveven. dat in de volgende parle- mentszitting waarschijnlijk een wetsvoor stel zal worden ingediend, waarbij trans atlantische vlieetochten van Canada uit verboden worden. De kans bestaat, dat de spoorwegsta king in Queensland zal mislukken we gens de oneenigheid onder de stakers. Het is mogelijk, dat verscheidene cate gorieën heden den arbeid zullen her vatten. De Matin" maakt melding van een bericht uit Londen, volgens hetwelk het mogelijk is, dat Chamberlain, wanneer hij Genève verlaat om op de Middel- landsche Zee eenige boottochten te ma ken, te Genua een ontmoeting met Mus solini zal hebben DE JONGEN naar het Russisch van MAXIM GORKI Het is moeilijk, deze kleine geschie denis te vertellen, hoe simpel zij ook is. Toen ik nog een jongmensch was, riep ik des Zondags in het voorjaar en in den zomer de kinderen uit onze steeg bij elkaar en bracht ze des ochtends naar het vrije veld en naar het bosch; ik hield er van. in vriendschap te leven met de kinderen, die opgewekt waren gelijk de vogels. De moeders rustten hen voor den ganschen dag met brood uit. ik kocht er nog iets goeds bij, goot een groote flesch vol kwast en als een herder achter zorgelooze lammeren trok ik de stad door, de velden en het bosch in. die zoo vriendelijk zijn in hun lente tooL Mijn ziel, stoffig door de kennis van de slechte zijden van het leven, baadde zich dan helder en laafde zich aan de klare wijsheid van de kinderlijke gedachten en gevoelens. Toen ik weer eens met de schare kin deren door de velden wandelde, ont moetten wij een ombekenden Jodenjon gen. Hij was mager, op bloote voeten, zijn hemd was gescheurd en met zijn zwarte, borstelige wenkbrauwen zag hij er uit als een kleine hamel. Hij was erg opgewonden en het scheen, dat hij kort r den geschreid had, want de leden van zijn dofzwarte oogen waren rood en gezwollen en vormden een scherp con tract met het bleeke. bijna blauwachtige hongerige gezicht. Hy bleef midden op den weg voor de groep kinderen staan, hij wielde verlegen met de voeten in het zand, zijn lippen waren half open, naar het scheen van angst, het volgende oogenblik was hij met een lenige sprong weg. „Houdt hem", riepen de kinderen vroolyk en vriendelijk, „houdt den Jo denjongen". Ik verwachtte, dat hij weg zou loopen, op zijn mager gelaat met de groote oogen was angst te lezen, zijn lippen beefden, hij stond midden in het rumoer van de lachende kinderen het was, alsof hij groeide hij drukte de schou ders tegen de heg van het voortuintje en verborg de handen op den rug. Plot seling zeide hij echter heel kalm, duide lijk en correct: „Wanneer jullie wilt, zal ik kunsttjes voor Jullie makeal" Ik beschouwde dit voorstel als een soort zelfverdediging, maar de kinde ren gingen onmiddellijk achteruit; al leen de grooten zagen den kleinen Jood ongeloovig en vol verachting aan; onze steeg leefde in vijandschap met de kin deren uit de andere stegen; onze kinde ren waren er stellig van overtuigd, dat zij betere eigenschappen hadden dan de kinderen uit andere stegen, zij hielden cr niet van en zij waren ook niet bij mach te, betere eigenschappen en superioriteit van andere kinderen te erkennen. De kleinen stonden eenvoudiger tegenover het voorstel: „Ja, Ja, laat ze ons zien", riepen zij uit. De tengere jongen ging wat vooruit, boog zyn magere lichaam achterovér, tot hij de aarde aanraakte en nadat hij de voeten snel voorwaarts had bewogen stond hij plotseling op de handen en riep daarbij: „Hop!" En hij maakte lenige bewegingen met zijn lichaam. Hij werkte zich in het zweet, zijn hemd was op den rug nat; hij keek, wanneer een oefening was afgeloopen, de kinderen met een gedwongen lachje aan, de mat te oogen wijd opengesperd, zij keken verschrikt en getuigden van on-kinder- lijke inspanning. De kinderen riepen luide toejuichingen, velen trachtten het hem na te <!oen ai vielen om, zij schreeuwden van teleur stelling, wanneer het niet lukte en zij schreeuwden van trots over succes, van ergernis r nijd wanneer zij faalden. Maar de olijke oogenblikken waf in voorbij toen de jongen aan het einde van zijn repertoire, de kinderen met den vriendelïjken glimlach van ecn er varen artist aanzag, en, terwijl hij de hand uitstrekte, zeide: „Toe, geef m\j nu iets!" Allen werden stil. Een vroeg: „Geld?" „Ja", antwoordde de jongen. Ach, zoo'n.Voor geld hadden wij het ook gedaan!". Het verzoek verwekte bij het kleine publick een stemming van minachting en wrevel jegens den artist, de kinderen gingen schimpend en lachend verder. Zij hadden geen geld en ik maar zeven kopeken. Ik legde de twee geldstukken in de stoffige hand, de jongen keerde ze om en zeide, goedhartig glimlachend: „Dank je Hij ging verder en ik zag, dat het hemd op zijn rug heel donkere vlekken had en op de schouderbladen kleefde. „Wachte wat is dat?" Hij bleef staan, draaide zich om, keek mij oplettend aan en met denzelfden goedigen glimlach zeide hij duidelijk: „Dat - op mijn rug? Met Paschen zijn wij in de circustent van het trapezium gevallen: mijn vader ligt nog, maar ik ben alweer genezen." Ik tilde het hemd op; van den linker schouder tot de heup was ecn brecrie, donkere schram zichtbaar, die met een dikke roof was bedekt, maar door de kunstjes was die op verschelden plaat sen gebarsten en uit de scheuren vloeide donker bloed. „Nu doet het niet meer pijn", zeide hij, „het jeukt alleen rog rr.aar". En mannelijk, gelijk het een held past, zag hy my in de oogen en op den toon van een volwassen mensch ging hy verder: „U dacht, dat ik zooeven voor myzelf had gewerkt? Op myn woord van eer: neen! Mijn vader wy hebben geen brood. En vader heeft zich zoo bezeerd. Ziet u, dan moet ik toch werken? En dan, wij zyn Joden, velen lachen ons uit Hy sprak glimlachend, dapper, vroolijk, boog zijn kroeskop en ging snel verder.. Het ls simpel en onbeduidend, niet waar? Maar dikwijls in myn leven heb ik in moeiiyke dagen met dankbaar heid aan dien heldhaftigen jongen ge dacht. In hem is voor my de dapperheid van den mensch belichaamd, niet het buigende dulden van den slaaf, die van vage hoop leeft, maar de heldhaftigheid van den sterke, die overtuigd is van de overwinning. ARME KLEINE. Het 1^-Jarig jongetje van KI. aan den Molenstraat te Hengelo (O.) heeft een pot kokende koffie op het lichaam ge kregen. Het is aan de gevolgen overle den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. BIJ MA AGs EN DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stoelgapg, ,opge» blazenheid, maagbranden, oprispen, be nauwdheid, pijn in 't voorhoofd, neiging tot braken, bewerken 12 glazen natuur lijk „Franz-Joscf"-bitterwater grondige reiniging van het spijsverteringskanaal. Attesten van ziekenhuizen verklaren, dat het .Frans-JoseP'-water zelfs door bed* legcrige patiënten gaarne wordt ingeno* men en hun zeer goed bekomt. De onschuld van Maria Stuart. Driehonderdrijftig laar geleden onge- veer werd koningin Maria Stuart ter dood veroordeeld en geëxecuteerd en sedert driehonderdvyftig jaar is men het er in Engeland niet over eens, of zij deze straf verdiende of niet. Onlangs echter is er een min of meer officieele bekendmaking verschenen, die eens en voor al de onschuld van deze oude koningin moet vaststellen. In de Engel sche staatsarchieven is steeds de oude kist bewaard gebleven, waarin de docu menten geborgen waren, die, indien ze werkelijk door Maria Stuart waren geschreven, haar verraad jegens konin gin Elisabeth bepaalden. De bekende deskundige in handschriften Ainsworth Mitchell werd eenigen tijd geleden met het onderzoek van deze documenten belast en na langdurigen moeilijken arbeid is hij tot de conclusie gekomen, dat deze documenten vervalscht moe ten zijn en dat het handschrift niet is van Maria Stuart, doch van haar secre taris den befaamden William Mait- land. Een wonderbaarlijke ontsnapping. Men heeft wel eens beweerd, dat er een speciale voorzienigheid bestaat voor kleine kinderen en geliefden. Het laat ste wordt bevestigd door het verhaal van de wonderbaarlijke ontsnapping van een verloofd paartje in Italië. Zij waren samen in een auto uit en of zij teveel in elkander verdiept waren, dan wel dat de jonge man eens van zijn bravoure in het autobes turen wilde doen blijken, een feit is dat zij plot seling voor een onbewaakten overweg kwamen op het moment dat er een trein langs kwam. Er volgde een vreese- lyke schok. De trein greep de auto en slingerde deze in de lucht. Het voer tuig kwam 50 meter verder in het land neer. De machinist bracht zoo spoedig mogelijk den trein tot stilstand en het treinpersoneel haastte zich naar de plek, waar men de auto wist en twee ïyken vermoedde te vinden. Maar toen men by het wrak van de auto aan kwam, vond men de jongelieden ge heel ongedeerd en in dankbare omhel zing voor zulk een ontsnapping. Houdt u van boa- constrictor? De ontdekkingsreiziger Frank Turzon, dezer dagen te Londen overleden heeft waarschijnlijk wel van alle menschen ter wereld de volledigste collectie van zonderlinge spijzen genuttigd. Hy wist te vertellen over den smaak van het vleesch van hippopotami, van rhlnoce- rossen en bekende dat het niets bijzon ders was. Voor rattenvleesch liet hy ook weinig andere dingen staan. Maar het vleesch van den reuzen slang boa-con- strictor achtte hy een van de grootste delicatessen, die de mensch kan genie ten. Goed gebraden, flink gebeukt om het malscher te maken, heeft het, naar het schijnt, de attractie van het vleesch der fynste vischsoorten, vereenigd met het pikante van edel wild. Jammer dat het zoo moeiiyk te krij gen is. De Amerikaansche uittocht. (Van onzen Londenschen correspondent). De Amerikanen, die dit jaar weer in veel grootere getallen dan verleden jaar Europa hebben „gedaan", keeren nu weer naar hun penaten terug. ZU verlaten de Engelsche kusten met duizenden tegelijk. Alle hutten en bed den der groote trans-atlantische stoom schepen zijn al voor de naaste toe komst, een paar maanden, gereserveerd. Voor een enkele hut, die nog op een der booten beschikbaar was deze week, waren niet minder dan vijfhonderd ge gadigden. In vele gevallen hebben stuurlieden en machinisten hun kwar tieren op de booten beschikbaar ge steld voor de passagiers. De Majestic verliet dezer dagen deze kusten met 2618 reizigers. Een stoomvaartmaat schappij alleen heeft in anderhalve week ongeveer 9000 Amerikanen naar „The Land of the Free and the Brave" teruggebracht. De grootste aantallen worden geleverd door de toeristen, die de derdeklas-hutten nemen. Hun aantal is dit Jaar veel grooter geweest dan verleden jaar, zoodat de maatschappyen zich verplicht hebben gezien deze by- zondere reisgelegenheid beschikbaar te stellen op schepen, die er niet voor wa ren ingericht. Drie weken lang heeft de Cunard-lijn b.v. elke week 5000 passagiers naar de Vereenigde Staten vervoerd. De terug tocht gaat op deze wijze door gedurende September en een goed deel van Octo ber. En de Amerikanen keeren terug met drie of vier maal zooveel bagage als waarmede zy van huis vertrokken. Een parlementslid als actrice. (Van onzen Londenschen correspondent). Mrs. Hilton Philipson. lid van het Lagerhuis, was voor zy in de politiek ging. een populair actrice en als Mabel Russell geliefd by het „musical comedy" publiek. Zy heeft in haar parlementaire jaren niets van haar bekoorlijkheid ingeboet. En het openbaar schouw- tooneel der landsvergadering heeft haar klaarblijkelijk het echte tooneel niet doen vergeten. Het is haar blijven roepen, zoo lang tot zy er geen weer stand meer aan kon bieden en de par lementaire vacantie aangreep om op nieuw voor het voetlicht te verschy- nen. In een operette, ontleend aan het bekende verhaal van W. J. Locke, „The Beloved Vagabond", treedt zy thans in een bij-rol op. Haar eerste verschijning werd met uitbundig ge juich begroet. Haar zingen en dansen veroverde de harten van het auditorium als van ouds. Een geval als dit, waar bij een vrouw, die het gewichtig ambt van Kamerlid bekleedt, op de planken verschijnt met al die ondeugende dar telheid, die de operette gewoonlijk vraagt, schijnt alleen ln Engeland mo gelijk te zyn. 't Beste gebouw van 't Britsche rijk. (Van onzen Londenschen correspondent). Het is de ambitie van de architecten voor de nieuwe Bank van Engeland dat ze het beste gebouw van het Brit sche Ryk zal worden. Te oordeelen naar den tyd, dien men voor den bouw neemt, is de zorg er aan besteed inder daad buitengewoon. Men is al langer dan twee jaar .bezig binnen de blinde muren van het oude bankgebouw; en nog ziet men boven die muren niets nieuws verrijzen. Dat zal mede ook moeten worden toegeschreven aan het feit dat de bouw een twintig meter on der den beganen grond is begonnen. Daar heeft men de veiligste kluizen van de wereld gebouwd. Teneinde te bevorderen dat de nieuwe Bank van Engeland het hoogste kwaliteitswerk zal vertegenwoordigen is er een con structie-commissie ingesteld, bestaande ui1, de gouverneurs van de bank, archi- teoten, vertegenwoordigers van de aan nemers en andere deskundigen. Die commissie komt eiken Maandag byeen en bespreekt dan het werk dat in den loop van een week moet worden ge daan. Die commissie gaat zoo grondig over elk detail van den bouw dat men aanneemt dat het werk tien jaar zal duren. De commissie heeft juist uitge maakt dat de dagverlichting zal ge schieden door dakramen, voorzien van het nieuwe vita-glas, dat de zegen rijke ultraviolette stralen van de zon door laat. De kosten van den bouw van de nieuwe bank worden geraamd op vyf- millioen pond sterling en het heet dat het gebouw duizend jaar goed zal blij ven. Het parkeervraagstuk in Londen. (Van onzen Londenschen correspondent) Tot 1925 toe heerschte er in Londen een soort anarchie voor wat betreft het parkeeren van particuliere automobielen Wie met zijn auto boodschappen deed in de stad. liet den wagen op straat voor den winkel of voor het kantoor gebouw staan. Of hy zocht een stil plein in de buurt op, waar hij de auto zoo lang neerzette. Met de snelle toe name van het aantal auto's werd deze vrijheid ontoelaatbaar. De bewoners der stille pleinen begonnen te klagen over den last, dien zy van de auto's ondervonden. Het ministerie voor Transport maak te daarop bepalingen voor het parkeeren van particuliere autory tuigen. Een vry aanzienlijk aantal ruimten in de stad werd tot parkeerplaatsen verheven, of zoo men wil, gedegradeerd. De parkeer plaatsen werden zoo oordeelkundig mogelijk gekozen, zoodat zy den gang van het normale verkeer niet belemmer den. Aangezien echter de parkeerge legenheid, vergeleken by het groote aantal auto's dat dagelijks in de stad komt, bij lange na niet toereikend was mochten de auto's, teneinde iedereen zooveel mogelijk een beurt te geven, slechts een, in eenige gevallen Avee uur op het parkeerterrein blijven staan. De parkeerplaatsen hadden elk een controleur, onbezoldigd, die een recu gaven aan hen, die er een wagen neer zetten. Het parkeeren was kosteloos en het ministerie bepaalde uitdrukke- lyk dat de controleur geen recht had op belooning. Fooien kreeg hy niettemin toch; en deze regeling kon leiden en leidde inderdaad zoo nu en dan tot willekeur en partijdigheid. De regeling moest onbevredigend worden geacht, ook omdat zelfs al mochten de wa gens slechts een of twee uur staan de parkeerruimte ernstig te kort schoot. Het betrokken ministerie heeft thans nieuwe parkeerbepalingen gemaakt, die de wyze, waarop het probleem is aan gepakt, onveranderd laten maar die in zooverre een verbetering beteekenen dat het aantal parkeerplaatsen is uitge breid. De theorie is dat parkeerplaatsen niet in de eerste plaats bestemd zyn voor het gerief van automobilisten maar voor bevordering van de vrye beweging van het algemeen verkeer, dat belemmering zou ondervinden indien wagens stil stonden in de drukke verkeersstraten. Parkeerplaatsen dienen een secundair doel. Zij zijn niet ingesteld voor het gemak van automobilisten, die bood schappen doen in de stad, maar voor handhaving van een vlot verkeer. Wie er gebruik van maakt, geniet van een concessie, niet van een recht. Het spreekt vanzelf dat automo bilisten geneigd zyn zich te verzetten tegen dit officieele inzicht en er op wijzen dat de auto als maatschappelyk hulpmiddel zulk een hooge waarde heeft dat parkeeren ln de stad als een recht dient te worden verleend. Het is intusschen niet te voorzien dat de autoriteiten dit standpunt ooit tot het hunne zullen maken, zy hebben rekening te houden met het publiek in het algemeen, met de bewoners der stille straten en pleinen, die de invasies van auto's in hun rust allesbehalve wel kom heeten. Men wil het er hier op aan sturen dat den automobilisten het verblijf in de stadscentra vrijwel on mogelijk wordt, zoodat zij hun wagens er niet meer brengen indien zy van andere vervoermiddelen, trams, treinen en bussen, gebruik kunnen maken. Men wenscht vast te houden aan het begin sel dat het bezit van een auto iemand niet het recht geeft een paar vier kante meters Londenschen grond op te elschen. En men wil niet het begin sel gevestigd zien dat automobilisten verlof hebben hun wagens op den open baren weg, en kosteloos, neer te zet ten. Russische vlucht. Een Russisch metalen vliegtuig, in Rusland gebouwd en van een Russi- scben motor voorzien, is in eenen door van Moskou naar Koningsbergen gevlo gen, waar de bestuurder, Usjebanof, Woensdagavond door den burgemees ter en eenige andere officieele personen is begroet. Gisteren zou hy over Praag naar Weenen vliegen en vandaar over Parys naar Beriyn. Wist u dit Ons land heeft het laagste sterfte- cyfer (9.8 per 1000) van geheel Europa Daarna volgt Noorwegen, dan Engeland Frankryk heeft het hoogste cyfer na melijk 17.5 per 1000. Tydens opgravingen in Oostenryk is men tot de conclusie gekomen dat er 25000 Jaar geleden reeds door vrouwen gebruik werd gemaakt van wenkbrauw- stiften, rouge en andere soorten cos metiek. Het is een eigenaardig feit, dat on- derzeesch plantenleven niet dieper wordt gevonden dan op 200 meter onder het wateroppervlak, terwijl er nog dieren leven op 6500 meter diepte. In Noord-China is het niet ongewoon dat kinderen geboren worden met groene oogen en haar van een lichtrood» tint. Het ls moeiiyk te zeggen, welk volk het mooiste har heeft, maar het beste haar voor pruiken komt uit Italië, Noorwegen, Zweden en Tsjecho Slo- wakye. De vrouwen van Albanië droegen 2000 jaar geleden reeds het haar kort geknipt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10