DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13566 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 12 September 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN p«r week f 0.27Hi met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57H- Franco per post door Nederland abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87M- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haa/iem en Omstreken f 0.57^; franco per post f 0-65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B, Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15064, Redactie 10600 Directeuren :j. c. peereboom en p. w. peereboom Bijkanioot voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Mmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hootdredacteur: robert peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. Heden: MAANDAG 12 SEPTEMBER Vrije Haarlemsche Schilderschool, Kampersingel 42: Tentoonstelling van werken uit den cursus 1926/1927 van 10 uur des voorm. tot 4 uur des namiddags. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23Tentoonstelling van teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver- ichillende artisten. La Mascotte: Groote Markt; Dan- dug. TivolL Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen: „Keuzetentoonstelling van 10 tot 5 uur. DINSDAG 13 SEPTEMBER Groote of St. Bavokerk: Kerkconcert Mia Peltenburg, Louis van Tulder en Hendrik Andriessen, 8 uur. Vrije Haarlemsche Schilderschool: Kampersingel 42, Tentoonstelling van werken uit den cursus 19261927 tot 4 u. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23: Tentoonstelling van teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan- iping- Tïvoü, Tempeïïersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen „Keuzetentoonstelling" van 10 tot 5 uur. Haarlem, 12 September 'Amsterdam' s wethouders. Er wordt ln verband met de Amster- damsche wethoudersverkiezing weer voortdurend gesproken en geschreven over evenredige vertegenwoordiging in het college van B. en W. Een mooie politieke sport, door schier alle partijen met min of meer geestdrift beoefend. Dat wil natuurlijk zeggen: door elk op zijn tijd. Maar 't is een moeilijk vak. In den Amsterdamschen Raad blijkt het al heel ingewikkeld, en hoeveel las tiger moet het niet zijn in zulke kleine gemeenteraden als b.v. de Zandvoortsche, waar geen enkele fractie meer dan twee leden telt, de totale Raad dertien, en er twee wethouders benoemd moesten worden? De haren der Zandvoortsche vroeden moeten dan ook wel alle over eind hebben gestaan als zij gepoogd heb ben om het raadsel volgens 't heilige principe der evenredige vertegenwoordi ging op te lossen en zij zijn er niet in ge slaagd, om de eenvoudige reden dat het onmogelijk was. Nu kunt u wel zeggen: „Nou ja, dat Zandvoortsche geval is dan ook wel heel sterk" - maar er zijn tal- looze zulke krachtsverhoudingen te vinden in de elfhonderd Nederlandsche gemeenten. Laten wij maar gerust aan nemen dat in de overgroote meerder heid der gevallen de toepassing van E. V. niet mogelijk is. Ik heb laatst in-politiek-ge drenkt Raalslid ontmoet, afkomstig uit een gemeente waar ze er ook niet uit hadden kunnen komen, en hij had de aaak wiskunstig-zuiver berekend, met assistentie van een leeraar van de H. B. S. De finale moeilijkheid wak dat zijn partij en een andere elk recht bleken te hebben op 1 14/28 wethouder. Liever dan een politieken moord te plegen op twee zeer geachte leden had men toen maar van de zaak afgezien. Deze opmerkingen worden niet ge maakt om het standpunt der S.D.A.P. te Amsterdam of dat van haar tegen standers. „het burgerlijk blok", te ver dedigen of aan te prijzen. Geenszins. Wij staan daar buiten, en vinden het van veel meer belang om er op te wijzen hoe ook deze zaak weer verpolitiekt is. Een zuivere evenredige vertegenwoordi ging van de partijen in den Amster damschen Raad kan men zelfs met een college van zes wethouders niet be reiken. Het is totaal onmogelijk, en als het kon zou 't waarschijnlijk aanleiding geven tot de benoeming van menschen, die niet voor de zeer moeilijke taak van wethouder der hoofdstad geschikt zijn. Het heele gedoe over E. V. in de colle ges van B. en W. is eigenlijk niet meer dan gepraat in de ruimte. Niettemin zit de Amsterdamsche Raad nu dezelfde comedie te spelen als de Rotterdamsche heeft vertoond, en benoemt telkens twee S. D. A. P.'ers en een vrijzinnig-democraat die hardnek kig bedanken omdat de indeeling van 't college hun niet aanstaat. Het is nog pas tweemaal gebeurd, maar als de strij dende partijen koppig blijven kan het nog een heel poosje duren, net. als te Rotterdam. Het zijn zulke malle vertooningen, van de politiek die het gezag der openbare besturen ondermijnen, die ze belachelijk maken in de oogen van den nuchteren Hollandsohen kiezer en die hem in zijn baloorigheid drijven tot het stemmen op een Oversteegen, of veel erger) een Corenaans of Van Bu- rink, een Zuurbier of Hadt-je-me- maar. Zulke leden worden niet in den Raad gebracht door de heffe des volks, die zij meestal beweren "te vertegen woordigen, maar door een groep onte vredenen behoorend tot alle rangen en standen der samenleving. Met den vorm waarin zij hun ontevredenheid uiten, zijn wij het vierkant oneens. Maar het feit, het verschijnsel blijft. Het heeft zich niet beperkt tot een paar geval len; sinds jaren doet het zich telkens weer voor, in allerlei gemeenten en ook bij de Staten- en Kamerverkiezingen. En dat komt niet alleen door onze on- zinnig-hooge belastingen maar in hoofdzaak doordat openbare besturen door hun eigen wijze van optreden, zoo veel van hun moreele autoriteit hebben ingeboet. Zooveel, dat een sarcastische scribent in „de Groene" schrijft over een nieuw Amsterdamsoh raadslid: „Je kon aan hem zien dat hij het nog een eer vond om hier te zitten". Deze wethouders-episode in de hoofd stad legt weer een nieuwe basis voor de verkiezing van volgende Hadt-je-me- maars, Coremansen en Oversteegers. En als men eens een lijst kon maken van degenen die op deze lieden stemmen zou er een algemeene opschudding ont staan. Als men die namen eens zag! Luistert u maar eens onder uw vrien den en kennissen, hoe er op 't moment gepraat wordt over die stemmer ij-op-de- lange baan van den Amsterdamschen Raad. Hoor naar hun commentaren en verwondert u maar niet te zeer als cr over vier jaar weer een serie rapaljanen, en hoe-dat-meer-heet, bijkomen in de Nederlandsche gemeenteraden. Amster dam's voorbeeld heeft in dat opzicht meer beteekenis dan dat van eenige andere gemeente. Iedereen interesseert zich voor de hoofdstad. Nu heb ik meer dan één politicus gesproken die het niet prettig vond dat wij uitvoerig melding hadden gemaakt van de in trede-als-Raadslid van den heer George Oversteegen. Er is mij ge vraagd of ik dien man zoo belangrijk vond. Het antwoord is: „Neen, hèm heelemaal niet. Maar het verschijnsel, waarvan zijn verkiezing een der vele uitingen is, wèl. En als de mannen der politiek van dat verschijnsel, dat zij (in 't algemeen gesproken) aan zichzelf te wijten hebben, verlost willen worden, hebben zij dat zelf in hun macht. Dan moeten zij uitscheiden met vertoonin gen ten beste te geven zooals nu weer deze Amsterdamsche. Gezag uitoefenen kan men nu eenmaal niet zonder een zeker decorum, een zekere waardigheid in acht te nemenen het belang der gemeenschap bevorderen kan men slechts goed doen door het voorop te stellen,- vóór overwegingen van secun- dairen aard. Dat leert het Amsterdamsche geval weer opnieuw. R. P. DE FONTEINLAAN. BINNENKORT VERBETERING. Op 21 Maart deden B. en W. het stel aan den gemeenteraad om de be strating in de nabijheid van de fontein in den Hout, de Ponteinlaan, te verbe teren. Daarvoor werd door den raad, die het voorstel eenige dagen later behandelde, f 4000 beschikbaar gesteld. Het heeft de aandacht getrokken, dat tot heden slechts heel weinig aan de verbetering gedaan is. Aan de Openbare Werken, waar wij om inlichtingen vroegen, ward ons me degedeeld, dat dit werk door omstan digheden nog steeds uitgesteld moest worden. Eerst kon het werk niet uit gevoerd worden, omdat het gewenscht was het verkeer in den Hout niet te belemmeren, omdat de Rijkswaterstaat onder Heemstede en Bennebroek op den Rijksweg aan het asphalteeren was. Toen dit beletsel opgeheven was, moes ten er in verband met de annexatie, in het oude grensgebied tusschen Heem stede en Haarlem verschillende werk zaamheden uitgevoerd worden voor de aansluiting der geannexeerde Heemste- denaars op de Haarlemsche leidingen voor gas-, electriciteit en water. De overneming dezer bedrijven is nog vlot verloopen. Nu is het werk bijna klaar, zoodat binnenkort met verbetering van de bestrating van de Fonteinlaan be gonnen zal worden. Bovendien is bij Openbare Werken thans een plan in bewerking om de Fonteinlaan te verbreeden. Dit is noo- dig omdat het snelverkeer op dien weg steeds toeneemt. H. M. de Koningin, baronesse Baud en H. K. H. prinses Juliana op bet balcon van de villa der Prinses te Katwijk. BUITEN DE ORDE. (Bloemen, aangeboden aan het eenige vrouwelijke raadslid te Purmerend, werden door den burgemeester niet in de Raads zaal toegelaten, omdat ze de orde verstoorden.) Men wil den Purmer-Burgerpa, Öm 't bovenstaande laken, Maar als u 't- mij vraagt, kan men hem Daar geen verwijt van maken; 't Is ongetwijfeld juist gezien, Ze stoorden er de orde, Daar z' in de raadszaalatmosfeer, Uitvielen en verdorden; Dan is er nog het feit, dat hier Voor bloemen niet meer plaats is, Daar reeds zoo bloemrijk het debat Des Purinerender Raads is; Als men de bloem der Purmer-vrouwen Nu nog bloemen zendt, zie Dan vindt het manlijk raadslid dit Te zware concurrentie; En vraagt men zich dan ook niet af, Was die bouquet een hulde? Of uiting van het medelij Dat 's zenders hart vervulde? Ik heb zoonet uit slechte bron De toedracht juist vernomen En hoe de burgemeester tot, Zijn weigering is gekomen; Hij zei: de Raad kan op z'n tijd, Zoodanig melig worden, Dat ik de bloem maar mijdt, uit vrees Voor storing van de orde Wie zich in Purmerender Raad, Dus voortaan laat benoemen, Sture zijn vrienden het bericht Met: Op verzoek geen bloemen! EEN ANGSTIG MOMENT. DOOR KRACHTIG REMMEN VAN EEN TRAMBESTUURDER GERED. Zondagavond omstreeks half zeven reed de 23-jarige verpleegster mej. L. S. op den Kruisweg per fiets. Zij was zoo onverstandig den linkerkant van de straat te nemen. Toen een auto haar achterop reed, poogde zij haar fout te herstellen en naar rechts te gaan. Maar toen slipte zij, en wel juist op de tramrails, terwijl op eenige me ters een tram naderde. De bestuurder zag haar liggen en remde uit alle macht. Hij slaagde er in den wagen nog tijdig tot staan te brengen. Een seconde later en het meisje zou ver morzeld zijn geweest. Nu kwam zij er met eenige ontvellingen en een geha vend rijwiel af. OPENING NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL. EERSTE LUCHTREIS VAN MINISTER VAN DER VEGTE. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag de Nationale Luchtvaartschool, de stich ting van de Rotterdamsche Aëro Club officieel geopend Onder de aanwezi gen w~ren verscheidene autoriteiten. By de opening voerde de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte het woord. Vervolgens voerde het woord de bur gemeester van Rotterdam om de ge- lukwenschen van het gemeentebestuur over te brengen. Verscheidene anderen spraken voorts nog.. Met een der K. L. M. toestellen maakte de minister van Waterstaat een vliegtocht boven de stad- Het was de eerste luchtreis van den minister. De Minister van Wa terstaat toonde zich zeer opgetogen en sprak den wensch uit nog vaak met de K. L. M. te mogen reizen, HET S.S. „IJSSELMONDE" GEZONKEN. VIER OPVARENDEN VER DRONKEN. Het persbureau Vaz Dias meldde ons Zaterdag uit Rotterdam: Ter hoogte van Poortershaven is he denmorgen het uitvarende stoomschip ..IJsselmonde" van Gebr. van Uden's Scheepvaart en Agentuur Mij., te Rot terdam in anvarïng geweest met het binnenkomende Engelsche stoom schip „Ellerdale" van de Hindustan Steamschip Comp. Ltd te Newcastle. De IJsselmonde die 1380 ton meet en met een lading kolen van Rotterdam naar de Oostzee op weg was is gezon ken; de „Ellerdale", welke met graan van Amerika naar Rotterdam onderweg was is opgestoomd naar de Maashaven. De „IJsselmonde" werd ter hoogte van de machinekamer getroffen. Het schip bevindt zich ter hoogte van den Zuid- wal. Omtrent ,het lot van vier leden van de bemanning van dit schip verkeerde men hedenmorgen nog in het onzekere. De ooi-zaak van de aanvaring is veroor zaakt door het uit het roer loopen van van de „Ellerdale". Nog wordt gemeld dat Zaterdagavond het lijk van den donkeyman Van Mau- rik is opgehaald. In een correspondentie in de Tele graaf vonden wij nadere bijzonderhe den. Daaraan ontleenen wij het volgen de Wat de man aan 't roer vertelde. De man aan het roer, die zich met den loods op de brug bevond, vertelde ons daarna, dat om tien minuten voor tweeën de „Ellerdale" in zicht kwam. Wij gaven een stoot op de fluit, aldus de roerganger. Aanvankelijk hielden wij alle twee goeden wal, doch plotseling zag ik de „Ellerdale" omzwenken en recht op ons aankomen. De loods com mandeerde nog hard bakboordroer, maar het was al te laat. De Engelsch- man trof ons aan bakboord, ter hoogte van de machinekamer, waar een grooj. gat onder de waterlijn ontstond. Onmiddellijk begonnen wij te zinken en in een oogwenk stond de machine kamer vol water. Doordat de deklast co kes begon te rollen, helde het schip sterk naar bakboord en voor wij een boot konden strijken sloegen wij om, en geraakten aan den grond. Kapitein Klontje, die met de „ÏJsel- monde" zijn eerste reis maakte en de loods zijn in de romp van het schip ge bleven. Tot zoover het verhaal van den roerganger. Bij een eerste appèl ontbraken ver schillende leden van de bemanning. Zoo miste men o.a^ den eersten stuurman en den eersten machinist, doch later bleek, dat dezen zwemmende den wal hadden kunnen bereiken. Verschillende leden van de bemanning hadden het door het koude water zoo te pakken gekregen, dat zij in het ziekenhuis te Maassluis moesten worden opgenomen. Intusschen was men tot de ontdek king gekomen, dat zich nog meer manschappen an boord van het omge slagen schip messten bevinden. De ma troos G. Faber stak met zijn hoofd door een patrijspoort in hing verder met het geheele lichaam in het water. Anderhalf uur heeft hij daar zoo ge hangen. voordat men er in slaagde hem te bevrijden. Tenslotte gelukte dit, na dat men met behulp van snijbranders een gat in het schip had gebrand. „Daar ben ik goed afgekomen", ver telde de man ons later.„Wiltu gelooven, dat ik geen cent meer voor mijn leven gaf. Ik heb in die paar uur meer mee gemaakt dan in mijn heele leven". Op zoek naar de vermisten. Op het oogenblik is men bezig om op verschillende plaatsen gaten in den romp te brandën, om te trach ten de vier menschen, die nog vermist worden, nL twee matrozen, een stoker en een donkeyman, waarvan de na men op dit oogenblik nog niet bekend zijn, naar buiten te brengen. Men heeft weinig hoop dat zij nog in leven zijn. Experts van Gebr. van Uden stellen thans ter plaatse een onderzoek in. Men hoopt het schip, dat buiten de vaargeul en dus niet gevaarlijk voor de scheep vaart ligt, nog te kunnen omtrekken en daarna het gat te kunnen dichten. Nader vernemen wy nog, dat de na men van de vier vermisten zijn: J. van Maurik, donkeyman, 55 jaar, wonende Nadorststraat 96, Rotterdam; J. P. Lal- leman, lichtmatroos, 19 jaar, wonende te Naaldwijk; N. Jenssen, matroos, 29 jaar, wonende te Kopenhagen en A. E. Rasmussen, stoker, 21 jaar wonende te Stavanger. GROOTE BRAND TE HOOFDDORP. De „Hoop op Zegen" verdwenen Op de plaats waar de wieken neerkwamen. Een overzicht van het tooneel na den brand. terleiding Bedrijf te Bloemendaal, waar door binnen drie minuten met verhoog den druk op de waterleiding gewerkt kon worden. Weinige minuten na hét uitslaan van den brand kwam de 2000 K.G. zware as uit de kap van den molen met de wieken naar beneden storten. Het was een prachtig schouwspel, de brandende molen in den donkeren nacht. De wieken hebben echter niet gedraaid. De brand deelde zich spoedig ook aan de belendende perceelen mee, allereerst aan het woonhuis van den heer Doeleman, daarna ook aan het achterhuis en de houten opslagplaats van kruidenierswa ren van den heer C. Doekes, kruidenier, wiens huis vóór den molen staat. Een vonkenregen ging over den omtrek. Bo vendien blakerden de vlammen de terzij de van den molen staande schuur, waarin de bakkerij van den heer B. Well is ge vestigd. Vele ruiten sprongen, maar aan het optreden van de brandweer is het te danken, dat dit perceel en ook vcrle an dere belendende huizen gespaard zijn ge bleven. Als er wind was geweest, was het een groote ramp geworden, daar de mo len geheel ingebouwd stond. De heer N. J. de Bakker, die aan den overkant in de Concourslaan woont, had het bene- denstuk van den molen gehuurd enl er een auto gestald. In allerijl hebben hij en zijn zoon deze „Overland" uit den molen moeten halen, terwijl alles boven en rondom hen brandde. Door het ope nen van de deuren beneden in den molen begon deze echter als een schoorsteen te werken, de enorme trekking deed den brand nog feller woeden. Een groote rookzuil steeg achter den molen op, en dreef op den flauwen Westenwind over het dorp. Natuurlijk was er groote be langstelling van de dorpelingen. Binnen een uur was de brand afge- loopen en had de brandweer nog slechts tot taak de puinhoopen nat te houden. Van den molen, die eigendom was van den heer J. van Andel handelaar in ma nufacturen, wonende op den Kruisweg, is niets over dan wat verkoolde balken. De zwart verbrande wieken zijn boven op de overblijfselen van het woonhuis van Doeleman- gestort. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad, wel zijn eenige kippen verbrand. De hitte was tijdens den brand zeer groot. De molen zelf was niet verzekerd, het huis en de inboedel van Doeleman wel, doch laag, evenals de bezittingen van den kruidenier den heer Doekes. De eigen dommen van den bakker B. Well zijn ook verzekerd. De geraamten van een handwagen, een tweetal fietsen en een naaimachine, zijn de eenige voorwerpen, die nog in de ruïne te onderkennen zijn. Het is zeer te betreuren, dat de molen, die een aardig cachet aan dit gedeelte van het dorp gaf, en waarvoor den laat- sten tijd pogingen tot behoud aangewend waren, thans verdwenen is. Voordat menschenhanden het sloo- pingswerk souden verrichten hebben de vlammen een eind gemaakt aan het be staan van Hoofddorp's oudsten koren molen „Hoop op Zegen". 15 Augustus was de kap van den aan de Concours laan staanden korenmolen, die sinds twee jaar niet meer voor het oorspron kelijke doel gebruikt wordt, voor af braak verkocht. In den nacht van Za terdag op Zondag is hij door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Kwart over tweeën ongeveer hoorde de eigenaar van een op het terrein gevestigden hout handel, de heer J. C. Doeleman, die het nieuw gebouwde woonhuis achter den molen bewoont, eenig geraas. Eerst schonk hij er geen aandacht aan, maar toen hij even later een blik uit het raam wierp zag hij den molen, dien hij gedeel telijk als opslagplaats en werkplaats ge bruikt, in lichte laaie staan. Met moei te kon hij zijn vrouw en twee kinderen nog naar buiten brengen. Zij moesten zich in nachtgewaad naar het huis van zijn ouders begeven. De „Hoop op Zegen". Intusschen waren ook andere -omwo nenden gewekt, de consternatie was ech ter zoo groot, dat niemand de brandweer waarschuwde. Toen deze eindelijk bericht gekregen had was zij binnen negen minu ten ter plaatse en kon water geven, zoo wel op de waterleiding als met de auio- mobielmotorspuit die water uit de Hoofd vaart pompte. De. commandant, de heer J. F. R. Gevers, telefoneerde bovendien onmiddellijk naar het Provinciaal Wa

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1