BUITENLANDSCH OVERZICHT DE STAATSGREEP IN LITHAUEN. NANSEN STELT IN GENèVE VERPLICHTE ARBITRAGE VOOR. DE GRENSPOST IN FEIGNIES. De Districtscommissaris van Tauroggen vermoord Massa-arrestaties. De Sociaal-De mocratische Partij en de Socialistische Volkspartij tot ondergang gedoemd. - De dictatuur van de regeering Wo'de- Tot aller groote verbazing schaart de Griek Politis zich thans aan Neder- landsche zijde. Nansen voor ver plichte arbitrage. - Politis voor 't Ned. voorstel. By de gehouden ontwapeningsdebat- T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In Lithauen ls de algemeene staking afgekondigd, met als gevolg de staat van beleg, afgeroepen door de regeering. De oorzaken van deze troebelen zyn nog gedeeltelijk in diplomatiek duister ver scholen. Lithauen heeft een kleine com munistische party, en de voornaamste oppositieparty dér rechtsche conserva tieve regeering is die der socialisten. Gisteren werd aangenomen dat de Putsch ondernomen bij het grensplaatsje Tauroggen, uitging van de communis ten. De staatsgreep werd onmiddeliyk onderdrukt en talrijke arrestaties volg den. De pers werd van haar vrijheid beroofd. De arbeidersmassa beantwoordde de dictatuur die voorloppig de baas bleef met de algemeene staking. De staatsgreep schynt echter de re geering een dankbare gelegenheid te hebben gegeven om een razzia te houden in het sociaal-democratische kamp, on geacht de onzekerheid omtrent de oor zaak van het relletje te Tauroggen. Reeds honderd deelnemers aan den op stand werden gearresteerd. Huiszoekin gen werden gedaan in het secretariaats gebouw van de socialistische party, in het gebouw der Socialistische Jeugd en in de redactie bureaux van het blad „Socialdemokratas". 5 s.-d. oud-afgevaardigden werden ge arresteerd. De partij-secretaris nam de vlucht. Bovendien werden 10 oud-afge vaardigden van de volks-socialistische party in de gevangenis geworpen. De vlucht naar het buitenland van socia listische vereenigings-autoriteiten is al gemeen Met dezen zet heeft de Lithausche regeering. (is gelijk dictatuur) volkomen afgerekend met haar felste tegenstan ders. De beide oppositie-partijen zyn letterlijklam geslagen daar haar de beste leiders ontnomen werden, voor zoover deze er niet van door gingen. Inmiddels heeft de crisis haar googte- pu..t bereikt, door waarsctaynlyk de laatste heftige geste van de verslagen oppositie: de moord op den districts commissaris 'van Tauroggen, Gridas. Hij werd door stakenden doodgeschoten. Met dit drama schynt voorloopig het lot van Lithauen bezegeld: Krachtiger dictatuur dan ooit, van de zyde van de regeering Woldemaras, met alle dwang- en noodmiddelen die des crisis zyn. Een zeer treurige toestand. F. A. ten in de derde commissie van den Vol kenbond diende de bekende Noorsche gedelegeerde Fridjof Nansen by de com missie een ontwerp-conventie in, strek kende tot invoering van algemeene ver plichte arbitrage. Het ontwerp bevat de volgende hoofdpunten: De ondergeteekende staten verplich ten zioh alle conflicten, die niet op de gewone diplomatieke wijze bijgelegd kunnen worden, te onderwerpen hetzy aan de beslissing van het Permanent Hof van Internationale Justitie in Den Haag, hetzij aan een beslissing volgens de onderstaande procedure: Alle juridische geschilpunten vallen zonder meer onder de bevoegdheid van het Permanent Hof. In twijfelachti ge gevallen beslist het Hof over het ka rakter der geschilpunten. In alle andere gevallen, waarin de Volkenbondsraad geen regeling, als om schreven in artikel 15 van het statuut, tot stand kan brengen, zal het oordeel van een arbitragecommissie kunnen worden ingeroepen, die door den Vol kenbondsraad wordt benoemd. De onderteekenende staten verplichten zich, de beslissing van een zoodanige arbitragecommissie te zullen aanvaar den. Deze overeenkomst treft op geener lel wijze de reeds bestaande of nog te sluiten arbitrageverdragen. Nansen merkte hierby op, dat de Noorsche re geering met hem van meening is, dat men slechts op deze wijze uit de impas se kan geraken, waarin de ontwape ningskwestie zich momenteel bevindt en met haar het probleem der internatio nale politiek in het algemeen. In dit verband citeerde spreker cyfers be treffende de legeruitgaven in de Europeesche staten, waaruit bleek, dat deze uitgaven ondanks de ontwapenings bepalingen van vier vredesverdragen, weder die van het jaar 1913 hebben bereikt, het culminatiepunt voor de le geruitgaven in den tyd vóór den wereld oorlog. Spreker vestigde de aandacht op het niet te onderschatten gevaar, dat voortspruit uit dezen toestand en een steeds verder gaanden bewapenings wedloop tusschen de staten. Noorwegen hoopt, dat de Volkenbond tot een krachtig besluit zal komen. Voorts verklaarde Politis tot aller verrassing, accoord te gaan met de ge- wyzigde Nederlandsche resolutie, daar hy het wenscheiyk achtte, dat de prin cipes, waarop indertyd het protocol van Genève werd opgebouwd, opnieuw aan een onderzoek worden onderworpen, ten einde na te gaan, of men wellicht daar uit een nieuwe conventie kan ont wikkelen. Rusland-Frankrijk en Rakofski De bladen melden uit Moskou, dat de Sovjetregeering den gezant te Parys, Rakofski, niet wil terugroepen, ffaar dit de eerste stap op den weg naar het af breken der betrekkingen met Frankrijk zou beteekenen. Tegenover persvertegenwoordigers ver klaarde Briand, dat de berichten, als zou tusschen hem en de overige leden van het Fransche kabinet geen overeenstem ming ten aanzien der eventueele terug roeping van den Sovjet-gezant te Parys, Rakofski, bestaan, volstrekt onjuist zyn. De leden van het kabinet zijn het om trent dit punt steeds eens geweest. De „Izwestya" wydt een uitvoerig ar tikel aan de campagne in Frankryk, „die de breuk met de Sovjets ten doel heeft". Het blad ziet hierin een analogie met de verschynselen, die in Engeland aan de breuk met de Sovjet-unie vooraf gin gen en het schrijft ook de campagne in Frankryk aan Engelands invloed toe. Tegeiykertyd oefent de Koninkiyke Shell haar invloed uit, om den verkoop der petroleumleveranties der Sovjets in Frankrijk onmogelijk te maken. De richt- ïynen, die de Sovjet-regeering aan Ra kofski die zijn moeiiyke diplomatie ke taak op de meest loyale wijze vervult heeft meegegeven, namelyk het sluiten van een Russisch-Fransch non-agressie en non-interventiev'erdrag voor te stellen naast een overeenkomst betreffende de vooroorlogsschulden, zyn het beste be wijs voor de bedoeling der Sovjets, om de belangen van Rusland en Frankryk met elkaar in overeenstemming te bren gen. aldus het blad. 't Proces-Turati. Alle helpers schuldig bevonden. rfa een kort requisitoir heeft het O.M. te Savona in het proces Turati alle beklaagden met uitzondering van Albi- ni, den gewezen tooneelcriticus van de Avanti, verantwoordelyk verklaard voor de vlucht van Turati en voor Turati, mr. Pertini, prof. Rosselli, prof. Parri, den fabrikant da Bove, den reeder Spiri- to, den kapitein Oxilia en den benzine leverancier Boyance elk vfif jaar gevan genisstraf en 20.000 lire boete geëischt en voorts voor kapitein Oxilia's broer en den machinist Ameglio elk vier Jaar en 20.000 lire. De beide Oxilia's en Ameglio vormden de bemanning van de motorboot, waar mee Turati naar Corsica gevlucht is, de anderen waren zyn vrienden, die hem by de vlucht geholpen hebben. Behalve Tu rati zyn ook Boyance en Ameglio voort vluchtig. Dadelijk na het requisitoir van het O.M. begon het pleidooi van de 17 verdedigers dat vermoedelyk wel eenige dagen zou duren. By het getuigenverhoor, dat aan het requisitoir nog voorafging, deed zich een incident voor toen de president mede deelde, dat Bucarelli, de Milaneesche commissaris van politic, die als getuige a décharge gedagvaard was, niet zou verschynen. Hij had ter verontschuldi ging een medisch attest ingezonden. Prof. Rosselli stond daarop op en verklaarde ook uit naam van prof. Parri: „Om de waarheid van onze bewering te bewijzen, dat wy met het overbrengen van Turati naar het buitenland handelden onder den drang van een onbetwistbare moree- le en matorieele noodzakelijkheid, heb ben wy het hooren als getuige geëischt van Calgara, den gewezen burgemeester van Milaan, van het socialistische Ka merlid Gonzales en van commissaris Bu- crelli. Men heeft dezen eisch niet inge willigd. Hierdoor komen wy ten opzichte van het O.M. in een nadeelige positie, daar wy nu de juiste beweegredenen van de vlucht niet kunnen bewyzen. Wy eischen daarom dat men dan nu ten minste den zoon van het socialistische Kamerlid Treves als getuige a décharge hooren zal". Ook dit verzoek weigerde de recht bank. Aan tvien de schuld? SMOKKELEN. (van onzen Parijschen correspondent) Een week geleden ongeveer publi ceerde iemand in een weekblad, spe ciaal gewijd aan tourisme, een opstel over de redenen van de malaise welke in het hotelbedrijf in Frankrijk wordt gesignaleerd. De redactie plaatste er een noot onder: een van de redenen ook is de Fransche douane. Het is niet de eerste maal dat we deze opmerking hooren maken. Eerlijk gezegd kunnen we geen Nederlander hier ontmoeten of hy klaagt steen en been over de grens post in Feignies. Men fouilleert er de reizigers, er is een vrouwelyke beambte die haar nieuwsgierigheid werkeiyk zoo ver drijft dat de reizigers er door wor den gechoqueerd en dat alles zou nog niet zoo erg zyn, wanneer de reizigers niet een eersten onbehageiyken indruk kregen van de Fransche gastvrijheid welke toch inderdaad bestaat. Ja, daar is iets voor te zeggen, en als we niet beter wisten dan zouden we, al was het alleen maar om te voorkomen, dat een verkeerde indruk over Frank ryk wordt gewekt, dadelijk uitroepen: waarom blijft de overheid doof voor deze rechtmatige klachten? Maar. we hebben zelf te dikwijls het reisje Frank rykHolland vice versa gemaakt en we hebben zelf te dikwijls met de grenspost Feignies te doen gehad om zoo maar een oordeel uit te spreken. En dan zy bet me vergund om te zeggen dat ik er nooit iets onaangenaams heb ondervon den. Niet. omdat de douane nu vriende lijker voor my zou zijn dan voor een ander, maar eenvoudig omdat ik nooit heb getracht om te smokkelen. Uit gaand heeft men mijn portefeuille ge vraagd om te kyken of ik geen kapitaal uitvoerde (maatregel, die hoog stens overbodig was, wyl het paspoort vermelde: journalist), binnenkomend, in mijn koffertje gekeken of ik geen sigaren binnensmokkelde. Dat alles ging heel hoffelyk, en verder heb ik nooit gezeur gehad. Myn persoonlyke erva ringen zyn dus al heel weinig avon tuurlijk En waarom zou men smokke len? Ik heb opgemerkt dat Hollanders altijd sigaren willen meenemen. Geeft men ze eerlijk aan dan betaalt men een schijntje, maar smokkelt men dan be taalt men 20 maal den prys en de douane heeft het recht om de sigaren nog in beslag te nemen ook. En ik vraag u: waarom? De menschen gaan geloof ik van de veronderstelling uit, dat men. eenmaal in Frankrijk, geer sigaren meer kan krijgen, althans geer goede. Een veronderstelling welke daar om zoo belachelijk is omdat men dezelf de sigaren hier in Parijs kan koopen alleen voor de helft van den prijs welke men in Nederland betaalt. Eens op terugreis van Holland naar hier, hadden we een jonge dame in de coupé. Toen de douane-beambten bij Feignies kwamen gaf ze aan: honderd sigaren. Zij betaalde een kleinigheid er voor maar toen de visitatie begon kwam een tweede kistje van honderd te voorschijn. Er zat niet anders op dan boete te betalen: 400' francs. En nu beweerde de reizigster, dat ze zoo'n bedrag niet bij zich had. „Dan moet u er uit en zyn we genoodzaakt u vast te houden tot de som is betaald", zei de beambte. Met een mede-reiziger besloten we om het geld voor te schieten teneinde haar het avontuur te besparen in een cachot te worden opgesloten. Maar eerlijk gezegd begonnen we een beetje spijt te krygen toen ze ons enkele kilometers verder in vertrouwen mee deelde dat ze nog erg bly was er zoo te zyn afgekomen want ze had in haar bagage nog drie kistjes van honderd si garen plus 'n revolver. Ze heeft ons het geld eerlijk teruggestuurd, maar we hadden toch het gevoel of wy met deze hulpvaardigheid den Staat hadden be stolen. Een ander geval was dit: een Neder landsche familie kwam geregeld hier enkele maanden van het Parysche win terseizoen genieten. Mevrouw had veel toiletten noodig en dies reisden ze steeds met acht groote koffers die verzegeld over de grenzen kwamen en eerst in Parys, aan de Gare du Nord, werden gevisiteerd in tegenwoordigheid van een douane-beambte. Meneer had in één kof fer zeshonderd sigaren en evenveel sigaretten 'verstopt. En aan de Gare du Nord heeft men het druk zoodat de beambte maar een kruis op de koffers zet en slechts één koffer openmaakt. Natuurlijk juist de koffer met de siga ren. Meneer haalt een biljet van 50 francs uit zyn portefeuille en geeft dat papiertje aan den beambte. En de be ambte die van een hongerloontje moet leven en voor wien een biljet van vijftig francs een paar dagen werk vertegen woordigt, antwoordde: meneer, u weet zeker wel dat er gevangenisstraf zit op het trachtep ons om te koopen. Maar ik wil aannemen dat u het zoo niet bedoeld heeft... hier zyn uw 50 francs, maar nu zal ik al uw koffers tot in alle hoeken en gaten nazoeken en u zult moeten betalen. En mevrouw kon huilen en schreeuwen dat het een schande was om zoo haar linnengoed en japonnen uit de plooitjes te halen, maar er hielp niets aan. Alle sigaren en sigaretten kwamen voor den dag, plus vier krui ken oude jenever. Ze hebben zóó moe ten betalen dat ze den volgenden dag naar Nederland zyn teruggekeerd Frankrijk deugt niet meer, men kent er de wetten van de gastvrijheid niet enz. enz. Een ander geval waarvan we getuige waren in Feignies. Van Parys af reis den we in gezelschap van een jong ge trouwd paartje, dat waarschijnlyk het huweiyitsreisje naar Parijs had ge maakt. Nu is er niets zoo enervant als het reizen met verliefde menschen. Ze smoesden maar en deden geheimzinnig, zoodat ik in de corridor ben gaan zit ten. Het was in den tyd dat men heel streng ook uitkeek bij het uitgaan of men geen nieuwe goederen meenam, hetgeen veel gebeurde wijl de franc toen een crisis doormaakte. Op de vraag van den beambte of madame geen nou veautés uitvoerde antwoordde ze ont kennend. Maar daar kwamen uit een valies een paar spiksplinternieuwe schoentjes te voorschijn. En dat dan, madame? Oh, dat is niet nieuw.... dat is voor mijn persoonlijk gebruik. Niet nieuw, madame?, kom, kom kijkt u de zooltjes eens, er is nog nooit op geloopen. Gaat u den trein maar uit, madame, en gaat u maar betalen aan het station, anders moogt u niet ver der. Madame ging met gebogen hoofd. Dat was alles heel ergerlijk, maar het ergerlykst nog was de meneer, de man, de verliefde echtgenoot, die geen woord had gezegd, die zijn vrouw niet te hulp was gekomen, die haar nu al leen liet uitstappen terwijl hij een si gaartje opstak. Meneer, zoo begon hy, ik zie dat u verbaasd bent.... Nog al, ja Welnu, meneer dat is een goede les voor mijn vrouw. Van Parys af heb ik haar gewaarschuwd en gezegd: trek die nieuwe schoenen aan., doe ze aan je voeten. En ze heeft geweigerd, omdat... omdat ze beweerde dat de kleur van die sóhoenen niet past bij de kleur van haar kousen. Er wordt wat gesmokkeld, daar ginds by Feignies. Ik herinner me een orkest dat naar Parijs kwam. De instrumenten werden in 'n specialen verzegelden wa gen meegevoerd. Maar hoeveel kilo's ta bak waren verstopt in de trambones en trompetten? En dan die reisgezelschap pen die in kudden naar Parijs komen en die denken dat een gezamenlijk paspoort voldoende is om te voorko men dat de bagage wordt nagekeken! En de automobilisten die over den weg hier komen en die meenen dat de douane-beambten zooveel eerbied voor den automobilist zullen hebben dat ze straffeloos alles kunnen meesmokkelen. Ge ziet er zijn redenen, waarom men heel streng is bij Feignies en waarom men riskeert dat de reizigers die werke iyk niet smokkelen een verkeerden in-' druk krygen. Als wy, uit eigen erva ring, al zooveel feiten kunnen signalee- ren, wat zal dan wel de werkelijkheid zijn? Dat zyn we gaan vragen bij de douane en in een volgenden brief ver tellen we hetgeen men ons daar mee deelde. Ge zult zien dat er reden is om by voorbaat iedereen die Feignies pas seert verdacht te vinden en... dat de Nederlanders helaas de reputatie heb ben grootmeesters van den smokkel handel te zijn. HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs. September. KORT EN BONDIG. Miss Ruth Elder is voornemens naar New-York te vliegen teneinde Zondag te starten voor een transatlantische vlucht naar Parys. In het vulcaangebied van IJsland is een koerier met vier paarden by een aardschok verzwolgen door een zioh plotseling openende spleet in den grond. Vertraagde telegrammen uit Nogales melden, dat verleden wéék Woensdag door een hevïgen storm gepaard gaande met een vloedgolf, zeer groote schade is aangericht aan de oostkust van Mexico, de golf van Tehuantepec, Guya- mas en Sor.ora. Een groot aantal per sonen is omgekomen, honderden perso nen zijn gewond en duizenden dakloos. Op de mijn SalzerNeuack van Krupp is een schacht ingestort, tengevolge v-arvan drie mijnwerkers gedood wer den. Ongeveer driehonderd misdadigers, zakkenrollers, bedriegers, inbrekers en overeenkomstige individuen hielden voor het huis van bewaring te War schau een demonstratie en eischten sta king van het onderzoek tegen dertig heeren van hun gilde, die zich in voor- loopige bewaring bevinden. De officier van justitie ontving een delegatie van de demonstranten en ried deze aan him eischen schriftelijk in te dienen. Reuter seint nader dat de Pride of Detroit te Kasumigaura by Tokio is MIIM III! Het „ideale" Bolsje wisme in de practijk Te Leningrad was eon staking uitge broken in een electrische centrale. De arbeiders vroegen den achturigen ar beidsdag en een vryen Zaterdagmiddag. Maar de bolsjewieken, ofschoon zy in theorie al dergeiyke arbeidersbelangen voorstaan, wilden voor Leningrad van dergelyke eischen niets weten. Het ant woord op de staking was, dat er een af- deeling soldaten naar de fabriek werd gezonden, om de arbeiders te dwingen het werk te hervatten. Er ontstond een woordenwisseling tusschen de arbei ders en de soldaten die op een hand gemeen uitliep, waai-by 15 arbeiders het leven lieten en 50 met verwondingen huiswaarts moesten keeren. Toen werd het werk hervat. De tragedie van twee menschen. De Belgische bladen vermelden de vol gende treurige geschiedenis: De echtgenooten Raymond Charrier, van Momignis. hadden hunne echtschei ding aangevraagd. Dinsdagmorgen moes ten zy te Chimay voor de rechtbank ver schijnen. Daar de echtgenooten nog maar 19 jaar oud waren en slechts sedert vier maanden gehuwd, trachtte de rech ter een verzoening te bewerken, maar de vrouw wilde van niets hooren en wei gerde volstrekt het echtelyk leven te hervatten. Dit bracht den man. glasblazer van be riep. zoodanig van zyn zinnen, dat hij bij'een wapenhandelaar 'n revolver ging koopen en aan den uitgang van het ge rechtshof zyn vrouw afwachtte. Toen deze verscheen, vergezeld van haar ouders,, sprong de jonge man op hen toe en loste drie kogels in hunne richting. Doch slechts een der schoten trof den schoonvader lichtjes in den rug; de twee andere gingen verloren. Maar verschrikt en al roepend waren de vrouw en hare ouders heengeloopen. Meenende dat hy hen goed had geraakt, keerde Charrier het wapen tegen zich zelve en met een enkel schot maakte hy een einde aan zijn jeugdig leven. In de bergen van Peru heeft een Indianen- strm een enorm net opgehangen, met het doel, de zon erin te vangen. Het moet hun, zouden we zeggen, dezer dagen gelukt zijn. Wandaden van smul- gragen. Te Chalons sur Marne is sinds eeni- gen tyd een geheimzinnige inbrekers bende aan het werk, die door de tuinen de keukens pleegt binnen te sluipen en zich daar aan spijs en drank te goed doet. Negen nachten achter elkaar zijn verscnillende bewoners van Chalons op deze wyze bestolen. Hoewel de inbrekers zich met deze lekkernyen voor de maag tevieden plegen te stellen, begint men zich onder de bewoners toch. wat onge rust te maken, nu het de politie maar niet gelukt deze stelende lekkerbekken te ontdekken. Een zéér druk punt. De Berlijnsche politie heeft dezer da gen een telling gehouden van de voer tuigen, die per dag de kruising tusschen de Filed rich Ebert- en Lennéstraat pas- seeren. Dit waren op één dag 19.758 voertuigen, waarvan 15.599 auto's, voor de Lennéstraat en 1753 trams, 11,584 auto's, 1169 voertuigen met paarden be spannen, 1430 fietsen en 383 motorfietsen voor de Friedrich Ebeitstraat. Tusschen viif en zes 's middags ls het kruispunt het drukst, dan passeeren er 38 voertuigen per minuut. Slachtoffer der wetenschap- Dr. Wilson, een bekend chirurg te Manchester, werd dood in zyn studeer kamer gevenden. Men gelooft, dat hy het slachtoffer is geworden van proeven met een nieuw middel om operatie patiënten ongevoelig te maken. Wilson was in de Royal Infirmary te Manchester bepaaldelyk belast met; het verwekken van de narcose. Een Casino gesloten. De procureur-generaal, vergezeld van een aantal politie-beambten, heeft een bezoek gebracht aan het Yildiz- casino in Constantinopel en de onmid dellijke, sluiting er van bevolen. Het geld, dat zich In 't bezit van de speel bank en op de speeltafels bevond, werd in beslag genomen. Het is nog niet be kend, wat de oorzaak van dit optreden is, daar het casino een vergunning be zat. Men gelooft echter, dat men tot deze sluiting is overgegaan in verband met het toenemend aantal misdrijven na de opening van het gebouw als speelbank. Zooals bekend, was het Yildiz-casino oorspronkeiyk het paleis van sultan Ab- doel Hamld II. Middeleeuwsche straf- methode. Welke middeleeuwsche straffen in het moderne Zuid-Afrika nog tegen over de kaffers worden toegepast, leert ons een correspondent van „Die Burger" die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden op de diamantdelvingen in Transvaal en wel speciaal op de laat ste delving, die voor het publiek is opengesteld, de Welverdiend Farm, schryft de Tel. Dat de staat zelf ongewenschte ele menten door zware lichaamsstraffen kastijdt, kan nog worden goedgepraat, doch dat een private onderneming zich het recht toekent, een mensch, al is hy „maar een zwarte", te tuchtigen, gaat al te ver. Op zekeren dag dan zag hy een kaf fer,Simon Makwena by naam, schoen maker van beroep, wiens lichaam be dekt was met wonden en die hem het volgende vertelde: Om de een of andere nietige reden was hy door de directie der Welverdiend My. als „ongewenscht' beschouwd en werd hem verzocht op staanden voet te vertrekken. Hy wei gerde dit en werd toen door particuliere detectives gegrepen. Naar een soort ge vangenis gebracht, moest hij hier aller eerst zyn „stokkies-straf' ondergaan. D.w.z. dat hy met zijn enkels geklemd werd tusschen twee zware balken, waar in holten waren uitgesneden, juist groot genoeg om die enkels te omvatten. De arme kerel moest een halven dag in dit folterinstrument doorbrengen. Hier na werd hij losgemaakt, aan een paal gebonden en met stok en karwats zoo lang gegeeseld, tot hy bewusteloos was. Simon heeft de zaak voor het gerecht gebracht. De rechter kon er echter niet toe besluiten, de „Welverdiend"- directie haar welverdiende straf te doen toekomen. Zy werd vrygesproken, doch in zyn uitspraak gaf de rechter wel zyn verbazing er over te kennen, dat dergelijke middeleeuwsche methodes in een beschaafd land nog mogelijk zyn. Een bende. De Brusselsehe recherche hield sinds eenigen tyd een oogje op een troepje vreemdelingen, dat in een café in de Zuidstraat in Brussel placht samen te komen. Ten slotte ontdekte zij dat eeni ge leden van de Dende medeplichtig wa ren aan een "diefstal van juweelen. Zij heeft toen vier Italianen aangehouden, van wie er een in Frankryk nog twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal te goed heeft en verdacht wordt van mede plichtigheid aan een diefstal van een miujoen. Drie van de kerels hadden nog gestolen juweelen bij zich. Zy hadden alle vier in Italië nog de nooaige gevangenis straffen te goed. De politie hield ook nog een Rus aan, wiens dossier thans wordt nagespoord. De man die terugkwam.. Te Iasalburg, even over onze grens, is na een 12-jarige afwezigheid iemand uit den oorlog weer thuisgekomen. Hy had 8 jaar in Siberië gezeten en was reeds lang docd gewaand. Toen «rij thuis kwam vond hy zyn vrouw met een ander gehuwd, van wien zy reeds 3 kinderen had. Een oude speurder gestorven. Op 66-jarigen leeftyd is overleden John McCarthy, de gewezen hoofddi recteur van de crimineele onderzoe- kingsafdeeling van Scotland Yard. In 1918 was hy na een diensttyd. van 36 jaar, afgetreden. Hy is ook directeur geweest van den specialen politiedienst, die in Engeland geheime opdrachten vervult voor vreemde mogendheden en zorg draagt voor de bescherming van leden van de koninklijke familie en van politici. 0.m. had hij koning George, toen nog prins van Wales, vergezeld op zyn bezoek aan Canada en later, toen hij in Madrid het huwelyk van koning Alfons bywoonde, by welke gelegenheid een bom geworpen is. De nieuwste ontdekking 'ts, dat het karakter van den man kan worden afgeleid uit zijn duim. Vooral, als hij er flink met een hamer op slaat. Vrijheid! Een bier- en wijn kwestie. „Sommige Belgische bladen loepen hoog op met de vermindering van het bier- verbruik. In 1913 dronken de Belgen 1.707.800.000 liter bier en in 1925 was dit gedaald tot 1.440.300.000 liter. We worden dus matiger, is het oesluit. Inderdaad Maar men vergeet, dat de prijs van het bier van 0.12 of 0.15 tot 1 fr. en 1.50 fr. het glas is gestegen, wat niet meer in 't bereik is van bedienden- of kleine bur gerbeurzen. Daarentegen is het drinken van vreem de wyn van 35 millioen tot 58 millioen liter gestegen. En wat soort van wyn? Zou men niet beter doen de accyns- rechten op den nationalen drank te ver minderen en de inkomrechten op vuilen, ongezonden Spaanschen „pinard" te verdubbelen? Alle artsen zullen het daarmee vol- i strekt eens zyn". By de bespreking van de verdragen tot afschaffing en bestrijding der sla- berny in de 6de commissie te Genève, heeft de maharadja van Kapurthala de aandacht gevestigd op het feit, dat de regeering van Nepal, zonder eenigen aandrang van den Volkenbond de laat ste 60.000 slaven, die daar nog gevon den werden, vry heeft gemaakt. In Bur ma was men nu bezig ook de laat ste sporen van slavernij uit te wisschen en alle Indische vorsten waren nu eens gezind om geen slavernij, in welken vorm dan ook, te dulden. De Engclsche vertegenwoordiger vulde deze byzonder- heden aan met de mededeeling, dat de Engelsche regeering in samenwerking met de Indische in de laatste vijftien jaar nog 200.000 slaven in Indië de vrij- heid had hergeven. Een ongeriefelijke vlucht! De New-Yorksche Herald weet te ver tellen, dat een schooljongen uit Har- kensack, in den staat New-Jersey. Maandag achterop een verkeersvliegtuig en zonder dat de bestuurder er erg in had van Teterboro Airpont tot Hadiey Field, een afstand van 55 K.M. is mee- gevlogen. De piloot had den jongen, een trouw bezoeker van het vliegveld, ver zocht het roer te verstellen, maar op dat oogenblik sprong hit vliegtuig zoo onverwachts vooruit, dat de jongen niet meer los kon laten. Hij wist zich boven op het staartgeóeelte te werken en zich met beide handen vasthoudend ging hy mee de lucht in. Hy was niet geschrok ken, vertelde hij later, maar had het wel erg koud gehad. Zoo nu en dan moest hy een hand los laten en er hard mee slaan op den romp van het toe stel, omdat zy anders verstyfde. By de aankomst was hij heelemaal verkleumd. Het eenige, dat de bestuurder ervan ge merkt had, was dat het vliegtuig van achteren zoo zwaar leek. De terugreis heeft de jongen gerieflijker, in de nut, gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11