binnenland radio-programma. nieuwe avonturen van snuffelgraag en knagelijntje. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 SEPT. 1927 DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS BENOEMING. Verdeeling functiën. In de Woensdag gehouden vergadering van het college van B. en W. zijn de functies als volgt verdeeld: Wethouder Ter Haar: Handelsinrich tingen en Gemeentebedrijven; Wethouder Vos: Openbare Gezondheid en Maatschappelijke Steun; Wethouder von Frytag Drabbe: Fi nanciën, Arbeid- en ambtenaarszaken en Brandweer; Wethouder Ketelaar: Onderwijs en Kunst. Wethouder Boissevain: Volkshuisves ting en Levensmiddelen; Wethouder Abrahams: Publieke Wer ken en Rentegevende Eigendommen. Zooals men ziet heeft de heer Ter Haar dus Handelsinrichtingen behou den, doch in plaats van Publieke Wer ken en Rentegevende Eigendommen, welke afdeelingen nu onder den heer Abrahams zijn gekomen, Gemeentebe drijven gekregen. Dr. Vos heeft de afdeelingen, die hij had behouden. De heer von Frytag Drabbe heeft zijn oude afdeeling arbeids- en ambtenaars zaken behouden, doch heeft daarbij ge kregen Financiën en Brandweer, welke laatste afdeeling tot nu toe onder den burgemeester ressorteerde. De scheidende wethouders. Woensdagochtend hebben, zoo meldt de Tel. hebben de ambtenaren, hoofd ambtenaren en directeuren van de tal- looze gemeentelijke diensten en bedrij ven afscheid genomen van de afgetreden wethouders, de heeren Wibaut, De Mi randa en Polak. Bij den heer Wibaut. onder wlen zoo vele afdeelingen en diensten ressortee ren, liep het den geheelen dag af en aan; ook de heer De Miranda kreeg in zijn kamer verscheidene handen te druk ken van de ambtenaren, met wie hij vele jaren heeft samengewerkt. De heer Po lak werd op hartelijke wijze toegespro ken door den directeur der afdeeling Onderwijs, mr. Hendriks. Ook de inspec tie kwam afscheid nemen. Zoo heerschte op het stadhuis in de morgenuren groote bedrijvigheid in wachtkamers en gangen. Gevochten zal er worden. Het Volk richt zich in een hoofdartikel in zijn nummer van Woensdagavond in zonderheid tegen de vrijz. dem. Aan het einde van het artikel heet het: „Vier jaren zitten de vrijzinnig-demo craten aan de reactie vast, die zij het regeeren in Amsterdam mogelijk heb ben gemaakt. Over vier jaar zullen zij zich over dit verraad hebben te ver antwoorden ook als de grond hun intusschen te heet onder de voeten ge worden mocht zijn. Want heet zal het toegaan. Gevochten zal 'er nu worden. Met dezelfde overgave en zelfverlooche ning, waarmee de sociaal-democraten hun aandeel in het bestuur hebben ge dragen, zullen zij hun strijd voeren om Amsterdam te verlossen van de reactie en vfin haar handlangers: de vrijzinnig democraten, die het in actieven vorm zijn, en de communisten, die haar door hun passieve houding vrij spel geven. Gevochten zal er worden". De bordjes verhangen. In het Raadsoverzicht in De Tijd wordt opgemerkt: We zullen nu in den eerst komenden tijd de bordjes verhangen zien in de Raadszaal. De soc.-democraten komen weer in de oppositie. Hun te groote be lustheid op buit heeft hem zelf daar heen teruggedreven. Inmiddels zullen we in de eerste maanden wellicht weinig daarvan merken omdat, zooals, de heer Wibaut herinnerde, de begrooting en de gereedliggende voordrachten mede nog hun eigen werk is. Een man als Wi baut moet het zed aan het hart gaan goed Amsterdammer als hij zich steeds in zijn bestuursbeleid getoond heeft nu door de hebzucht zijner partij te worden uitgedreven na 13 jaar wethou der te zijn geweest. Hem was de con structieve arbeid lief, erkende hij zelf. Waarom dan nu dat losgelaten alleen om aan een machtswaan te voldoen? In een hoofdartikel betoogt de redac tie van het R.-K. orgaan, dat, nu de soc.-dem. van 16 op 15 raadsleden zijn teruggegaan na de verkiezingen hun. door de redactie nimmer gebillijkte eisch van drie zetels of geen, nog onbillijker, nog onrechtvaardiger geworden WM. En dan gaat zij voort: „Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Tusschen twee ongewenschte za ken: of geen Soc. Democraten in het college of wel voor goed afkeurenswaar dige adreigingspraktijken getolereerd, was de keuze in 't waarachtig belang der stad niet moeilijk. Waar zou het heen moeten als men, niet lettende op recht en billijkheid, en evenredigheid, steeds maar aan den grootheidswaan der Soc.-Democraten ging toegeven: „geef ons dit, geef ons dat, of andersont trekken we ons aan onze verantwoorde lijkheid Ze zeggen met woorden zich. er niet aan te willen onttrekken, maar met de daad doen zij het toch maar. Zoo iets kan niet geduld, wil niet een minderheid een veel grootere meerder heid overheerschen". Vergadering der S. D. A. P. In het Concertgebouw te Amsterdam had Woensdagavond een druk bezochte vergadering der S. D. A. P. plaats. Toen de beide wethouders Polak en De Mi randa op het podium verschenen wer den zij langdurig toegejuicht. Even later bij het komen van den heer Wibaut stond de gansche verzamelde menigte op wuifde hem opgewonden toe en zong daarna de Internationale. De heer Wi baut was zichtbaar ontroerd. De oud-wethouders voerden vervolgens bet woord. De heer Wibaut zeide dat de soc.-dem. met minder dan drie zetels zich tot de „gevangenen van de burger lijken zouden hebben gemaakt". Ze be treuren dat 'in de hoofdstad, ging spr. voort. Zeker, wij betreuren dat in de hoofd stad des lands geen soc.-dem. in het dagelijksch bestuur zetelen, dat is een ramp voor ons land, voor onze gemeen te. Nog jongstleden Vrijdag, toen de vrijz.-dem. een helder oogenblik hadden, wat ieder gebeuren kan, (gelach), waren de vrijz.-dem. er van overtuigd, dat zon der soc.-dem. geen democratisch col lege te vormen was; Maandag was dat bij hen anders, toen was dat h.i. wèl mogelijk als zij slechts dien een-en stopl voor ons voorloopig bezet houden. (Ge lach) Slecht voor de stad noemt spr. het feit dat geen soc.-dem. in het college zullen zitten, zonder vertegenwoordigers van die 103.000 kiezers zal het niet goed kunnen gaan. Maar de roode wethouders moesten hier weg omdat de sociale voor zieningen hier het verst zijn doorgevoerd en die andere booswicht, „die kleine man" weer groote voornemens had ten opzichte van de krotten. Elders, in Den Haag, in Rotterdam, geeft het opnemen van soc.-dem. in de dagelijksche besturen geen moeilijkhe den, hier wel, omdat wij, zegt spr. ver der zijn doorgedrongen. Wy moesten daaróm door de burgerlijken worden weggejaagd, maar zullen den strijd voort zetten; doch op den bodem der werke lijkheid, niet mèt de revolutionaire phra- sen der communisten. Wij zullen bou wen, steen op steen; dat iets anders is dan zwetsen, iets anders dan impossibi- lisme. dan woord-revolutionairisme Spreker gelooft dat de soc.-dem.-frac- tie alle krachten zal moeten inspannen om afbreken te voorkomen of, zijn de burgerlijken slim, stilstand, die ook al erg is, te voorkomen. Want ook die kan de arbeidersklasse niet hebben, immers 'stilstand is voor haar achteruitgang. En van nu af aan tot aan de e.v. verkie zingen dient week aan week te worden gewerkt om wraak te nemen op het anti- -ialiscisch bloc en de vertegenwoordi gers der arbeidende klasse weer in het dagelijksch bestuur der gemeente terug te brengen. Gij vergaderden hebt ons thans toege juicht op eene wijze die tot ons hart spreekt, niet altijd kregen wij den in druk, door u allen te worden gedragen. Drukt uwe instemming ook verder uit, door ons te steunen en den strijd te versterken. (Langdurige toejuichtingen) Daarna spraken nog de beide andere oud-wethouders. Van hetgeen de heer De Miranda zeide ontleenen wij het vol- gende aan het verslag in het Hbld.: Spr.'s werk zal nu worden voortgezet door den heer Boissevain, die altijd het ergst in oppositie was tegen wethouder Wibaut op het punt van financiën, maar die - niet de financiën doch nu Volks huisvesting zal krijgen. Aan Ter Haar is P. W. ontnomen; ieder in den Raad weet dat diens langer aanblijven bij P. W. de belangen der stad zou verwaarloozen, nu krijgt Ter Haar: Bedrijven. ,Dat wordt al goed!" ,En Boissevain, die één vierk. m. voor badgelegenheid in de arbeidershuizen voldoende achtte en meende dat de ar beiders zich goed kunnen wasschen in een kom; die altijd de uitgaven voor de badhuizen bestreed krijgt thans de bad huizen! Is dat geen schande!" Geroep: Dan kan-ie zich verzuipen; (Hilariteit). KLAP DIE AANKWAM. EEN OOG MOETEN MISSEN? De student R„ wonende aan de Oranje Plantage te Delft, kwam in den nacht van Dinsdag' op Woensdag met zijn auto thuis en wilde achteruit de garage Inrijden. Op hetzelfde oogenblik pas seerden eenige personen, die hij waar schuwde voor dat hij achteruit reed. Mogelijk dat een hunner toch door den auto werd aangereden, want plotseling kreeg de student een hevigen slag op een zijner oogen, waardoor het glas van den pince-nez, dien hij droeg, gedeelte lijk in het oog kwam. De mannen vluchtten daarop. R. is op last van dr. van Batenburg dadelijk vervoerd naar de oogheelkundige kliniek te 's Graven- hage, waar operatief ingrijpen noodzake lijk was. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. Als verdacht van deze mishandeling is de 27-jarige O. K. ge arresteerd. INBRAKEN IN DRIE STATIONS. BRANDKAST OP LORRIE WEGGEVOERD. Woensdagmorgen is weder een in braak ontdekt in het station te Hooge- veen. Bij onderzoek bleek dat de brand kast op een lorrie was weggesleept en daarna van den inhoud beroofd, en in een gat in den grond was ge worpen, met een matje overdekt. Men noemt het gestolen bedrag f 800 f 900. De burgemeester, rijks- en ge- meente-politie was hedenmorgen op het terrein van de inbraak voor het on derzoek aanwezig. Enkele geldbakjes werden op eenigen afstand met geringen inhoud terugge vonden. Van de daders tot heden geen spoor. Gisteren had juist een belangrijke overstorting der gelden plaats gehad, zoodat de inhoud van de brandkast niet bijzonder belangrijk was. In de vorige inbraak in dit station welke onder ongeveer gelijke omstandig heden plaats had, heeft de politie nog geen licht kunnen ontdekken. Ook te Borculo werd in het station ingebroken, waarbij uit een geldkist ongeveer f 500 ontvreemd werd. Te Ruurlo werd eveneens een inbraak in het station ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. OPENING STATEN-GENERAAL. DEELNEMING DER PRINSES. De samenstelling van den stoet bij de plechtige opening der Staten-Generaal a.s. Dinsdag zal weder denzelfden be perkten omvang hebben als de laatste jaren gebruikelijk was. Bevestigd wordt, dat H.K.H. Prinses Juliana aan de plechtigheid zal deel nemen. Zij zal in de door acht paarden getrokken statiekoets tegenover H. M. de Koningin plaats nemen. De stoet zal den gewonen weg vol gen, n.l. van het Koninklijk Paleis af door de Heulstraat, door het Lange Voorhout, over den Kortenvijverberg, naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Naar het Paleis wordt in omgekeerde richting teruggekeerd. OVER VRACHTAUTO GESLINGERD. NOG GOED AFGELOOPEN. Dinsdagavond omstreeks 11 uur zijn op den Haagweg nabij Delft een vracht auto van van Wezel uit Nijmegen en een auto van den heer Rypperda Wierdsma uit Rotterdam tegen elkaar gebotst. De schok was zoo hevig, dat een dame, die in laatst bedoelden auto zat, over den vrachtauto heen op den weg werd geslingerd. De beide zwaar beschadigde auto's zijn met een kraan wagen van de Graaf weggesleept. GEMEENTELIJKE BEZUINIGING. TE ARNHEM. In verband met noodzakelijke be zuiniging zijn van het nieuwe college van B. en W. binnenkort voorstellen te verwachten om den gemeentelijken reini gingsdienst als zelfstandigen gemeente dienst op te heffen. De afdeeling plant soenen zal van den dienst van gemeen tewerken worden gescheiden en worden vereenigd met den dienst der gemeen tereiniging. De leiding van dezen ge- combineerden dienst komt dan in han den van den rentmeester der landelijke eigendommen van de gemeente, den heer Frederiks. De directeur der ge meentereiniging, de heer de Ruyter zal op wachtgeld worden gesteld. INCIDENT IN EEN CIRCUS. EEN TIJGER DOOD GESCHOTEN. De N. R. Ct. schrijft aangaande de voorstelling van het circus te Rotter dam het volgende: By het eerste nummer na de pauze bij Amar, die weer voorstellingen op de' Veemarkt geeft,'is het gisteravond tot een incident achter de schermen ge komen, waarbij, naar ons van verschil lende zijden werd meegedeeld, een tijger het leven heeft gelaten. Vijf of zes groote tijgers hadden naar behooren hun kunsten vertoond, waarbij gebleken was dat één er van zorgvuldig van de andere werd afgehouden, zoodat men den indruk kreeg dat deze het met zijn makkers niet goed kon vinden.Toen het nummer was afgeloopen en het hek naar de stallen werd geopend, vlogen alle tijgers de arena uit naar achter, tot merkbaren schrik van alle insiders, die zich om het snelst in de stallen te rugtrokken. Het was blijkbaar niet de bedoeling geweest dat César, de eenzelvige tijger, tegelijk met de andere, met welke hy achter zou kunnen gaan bakkeleien, ver dween. Men hoorde verwarde geluiden er er knalden schoten. Even later hoor den wij, dat César was doodgeschoten, een meedeeling, die ons later van nog twee kanten werd bevestigd. Een me neer met een smoking, naar het scheen de regisseur, tot wien wij ons na afloop ,ook nog om inlichtingen wendden, ver kondigde echter niet zonder brutaliteit, dat er niets gebeurd was en er slechts met los kruit was geschoten. Het kan zijn, dat wij ons hebben vergist, doch wij gelooven voorloopig, dat deze heer praatjes verkocht. In het avondblad van Woensdag deelt de N.R.Ct. mede, dat uit het politie rapport, over deze zaak opgemaakt, blijkt, dat de tijgers aan het vechten zijn geraakt, toen zij de arena hadden ver laten. Hoewel herhaaldelijk met slagen en schieten is getracht de dieren weer onder appèl te krijgen, kon niet worden voorkomen, dat een van de tijgers een ander den strot afbeet. De gedoode tijger was verzekerd. DOODGEVALLEN. Aan een in aanbouw zijnde fabriek te Enschedé is gisteren een doodelijk ongeluk gebeurd. De 20-jarige A. Mul ler, die in de dakgoot bezig was, viel en kwam op een steénen vloer terecht waar hij bewusteloos bleef liggen. In zorgwekkenden toestand is hij per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. TRAGISCH ONGELUK. IN EEN SLOOT GESTIKT. Een tien-jarig meisje van den arbeider G. R. aan den Amsteldijk Zuid onder Nieuwer Amstel, begaf zich met een schaal naar de sloot achter de woning om deze schoon te maken. Eenige oogenblikken daarna werd zij opge haald uit het water. Toegepaste kunst matige ademhaling zoowel door burgen als door een spoedig ter plaatse zijnd geneesheer, mochten niet meer baten. De kleine is vermoedelijk voorover ge slagen en gestikt. UTRECHTSCHE WET HOUDERSBENOEMING. DR. MEYER BEDANKT. Woensdagavond werd een vergadering van de Vrijz.-Dem. raadsfractie gehou den, waarin met vrij veel volstrekte meerderheid van stemmen werd beslo ten dat de benoeming tot wethouder van mr. dr. G. A. E. B. Meyer (V.D.) niet kon worden aanvaard. Ook dr. Meyer zelf verklaarde, dat hij de be noeming niet zal aannemen. HET AMERSFOORTSCHE GEVAL. INSTRUCTIE AAN OFFICIE- REN VAN GEZONDHEID. Op de vragen van den heer Surlng betreffende het nemen van maatregelen door officieren van gezondheid, waar door steeds zoo spoedig mogelijk aan militaire patiënten de ntiodige genees- en heelkundige hulp wordt verzekerd, heeft de heer Lambooy, Minister van Oorlog, het volgende geantwoord: Op Zaterdag 20 Augustus j.l. is het militair hospitaal te Amersfoort tegen 12 uur 's nachts opgebeld door het po litiebureau ter plaatse, met de mede- deeling, dat aldaar twee bij een vecht partij gewonde militairen aanwezig wa ren. Door den in het militair hospitaal wachthebbenden sergeant-verpleger is onverwijld de wachthebbende reserve officier van gezondheid gewaarschuwd die te ruim 12 uur ten politiebureele aanwezig was, terwijl inmiddels tevens een rijwielbrancard met verpleger en het noodige verband gezonden werd. Bedoelde officier van gezondheid ont bood den ziekenauto en deed de patiën ten na voorloopig verbonden te zijn overbrengen naar het militair hospitaal te Utrecht, ten einde hen voor obser vatie en verdere behandeling onder di rect toezicht van den militairen chirurg te stellen. Tegen het vervoer bestond bij hem geen medisch bezwaar. Het vervoer geschiedde omstreeks een uur na het aanleggen van het verband en werd vertraagd omdat de betrokken officier van gezondheid zich op het dwaalspoor liet brengen,' dat hij het vervoer niet mocht doen geschieden zonder speciale machtiging van den chef van den militairen geneeskundigen dienst ter plaatse. Eenig schadelijk ge volg voor de patiënten heeft deze ver traging niet gehad. Volgens de bestaande bepalingen kan in gevallen, waar elk uitstel moet wor den vermeden en waar ter plaatse niet over een officier van gezondheid-spe cialist wordt beschikt, de hulp van een burgergeneesheer-speciali&t ter plaatse of in de nabijheid worden ingeroepen. Deze bepaling wordt in ruimen zin toegepast. In het onderhavige geval vond de of ficier van gezondheid het uit een me disch oogpunt niet noodzakelijk om ter plaatje chirurgische hulp in te roe pen. Op grond van de bestaande bepalin gen hebben de chefs van den militairen geneeskundigen dienst reeds vrijheid om maatregelen, waardoor aan mili taire patiënten de noodige genees- en heelkundige hulp zoo spoedig mogelijk wordt verzekerd, te treffen. Uitbreiding van deze bepalingen komt niet noodig voor, omdat het vanzelf sprekend Is, dat Iedere officier van ge zondheid in spoedeischende gevallen, wanneer gelegenheid of tijd ontbreekt tot het raadplegen van zijn chef, ge rechtigd en zelfs verplicht is, zelfstan dig te handelen. INTERPELLATIERECHT VAN STATENLEDEN. OORDEEL VAN GED. STATEN VAN GRONINGEN. In de zitting der Staten van Fries land op 20 September a.s. komt aan de orde een door het lid L. J. de Jong ingediend voorstel om een adres tot de Tweede Kamer te richten, houdende het verzoek om bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de provin ciale wet niet aan te nemen de wijzi ging, welke beoogt, aan de Staten het hun thans bij art. 163 toegekende recht te ontnemen om van Ged. Staten ver antwoording te vragen van de wyzë, waarop zij het toezicht op de gemeente besturen uitoefenen. In een uitvoerig betoog bestrijden Ged. Staten de argumenten van den voorsteller. Aan hun opmerkingen van practisch belang is het volgende ont leend De waardigheid van de Staten zelf schijnt met de bestendiging^ van het in- terpellatierecht niet gediend. Het toe zicht op de gemeentebesturen berust in laatste instantie bij de Kroon, die krachtens de wet in hooger beroep over een aantal vragen beslist. Welke plaats is er nu voor een recht van inter pellatie van de Staten in de procedure waarin de Gedeputeerde Staten en de Kroon een rol vervullen? De zetel van adviseur der Kroon inzake de door haar te nemen beslissing is reeds bezet door den Raad van State. De Staten staan rechtens buiten de procedure. Bezwaarlijk is in te zien welke de practische beteekenls kan zijn van een interpellatierecht van de Staten over de wijze, waarop de Gedeputeerde Staten hun eigen, zelfstandig toezicht op de ge meentebesturen uitoefenen. De Staten- Generaal kunnen door gebruikmaking van het recht van interpellatie den mi nister tot aftreden nopen. By Staten en Gedeputeerde Staten ligt de zaak anders. Bij Staten als hoogste provin ciaal orgaan kunnen door gebruikma king van hun interpellatierecht betref fende de dagelijksche leiding en uit voering van zaken, die de rovinc-iale huishouding raken, bij machte zijn hun opvatting te doen zegevieren. Bij het toezicht op de gemeentebesturen is dit anders. De Staten kunnen vragen stel len, zij kunnen een meening hebben, maar zij kunnen aan de zaken niets ver anderen. Het eenige gevolg van het in- terpelleeren zou zijn, dat er zonder eenig practisch resultaat langgerekte discus sies moeten worden gehouden, discussies die veel tijd en veel geld kosten en wel in de gemeenteraden als in de Staten- Generaal met meer resultaat kan wor den gesproken. In de ierde plaats wijzen Ged. Sta ten op het volgende. Het uitlokken eener hernieuwde be handeling van gemeentezaken, in de Staten, die zich, naar het stelsel der grondwet, alleen met de provinciale huishouding hebben te bemoeien, kan alleen de strekking hebben, invloed uit te oefenen op den gang der gemeente lijke huishouding en levert dus boven dien een gevaar op voor de gemeente lijke autonomie, een gevaar waartegen de Kroon niet kan waken, zooals wel het geval is, wanfieer Gedeputeerde Staten zich dergelijke inbreuk veroor loven. Scheepsberichten Aagtekerk, 13 Sept. van Sydney N.Z. W. naar Port Said.' Boschdijk, 13 Sept. van Newport News naar Rotterdam. Baralt, 12 Sept. te Cristobal van W.*In<Jië. Bennekom, 12 Sept. van Cal'ao naar Guayaquil. Bïïliton, p. 12 Sept. Dakar, Rotter: dam naar Kaapstad. Brielle, 13 Sept. te Valparaiso van Amsterdam. Bennekom, 12 Sept. van Callo n. Ilo. Brielle 12 Sept. te Coquimbo van Amsterdam, vertrok naar Valparaiso. J. P. Coen, 13 Sept. te Port Said, Amsterdam naar Batavia. Ceylon, 12 Sept van Belawan naar Tandjong Pandau. Deli, p. 13 Sept. New York n. Java. Eemstroom 13 Sept. van Bordeaux, Amsterdam naar W.*Afrika. Grotius, 13 Sept. te Sabang, Amstêr* dam naar Batavia. Gelria 15 Sept. van Amsterdam naar Buenos*Ayres. Giekerk 13 Sept. van Port Said n. Genua, Reira naar Rotterdam. Grijpskerk, 13 Sept. van Kaapstad naar Port Elisabeth. Grootendijk 13 Sept. te Vancouver van Rotterdam. Kedoe, 14 Sept. v.m. te Marseille, Batavia naar Rotterdam. Kertosono p. 13 Sept. v.m. 7 u. Gra: vesend, Batavia n. Londen en R'dam. Kinderdijk, 12 Sept. te San Fran* cisco. Laertes, 13 Sept. v. Padang naar Co* lombo, A'dam naar Makassar. Madoera, 13 Sept. van Singapore, Rotterdam naar Japan. Méliskerk, 14 Sept. van Beira naar Lourenco Marques. Nebraska, 11 Sept. te Glasgow, Pa= cifickust naar Rotterdam. Nijkcrk, p. 14 Sept. Ouessant, Kaap* stad naar Rotterdam. Oostkerk, 14 Sept. van Singapore, Japan naar Rotterdam. Op ten Noort, 13 Sept. te Port Said, Amsterdam naar Batavia. Prins Frederik Hendrik, 13 Sept. v. Havre, Paramaribo naar Amsterdam. Randfontein, 13 Sept. van Dar es Salaam naar Port Amala (verb.) Roepat, 14 Sept, te Port Said, Am* sterdam naar Java. Rijnland, 13 Sept. van Winnebah n. Cape Coast. Tjerimai, 13 Sept. n.m. 4 u. Tanger, Batavia naar Rotterdam. Veendam, 14 Sept. van Rotterdam naar New York. Venuzuela, 13 Sept. te Havre, Barba* dos naar Amsterdam. Vlieland, 15 Sept. n.m. 3 u. van Ham* burg te Amsterdam verwacht. Waaldijk, 13 Sept. te Rio Janeiro van Amsterdam. iJselkerk; 13 Sept. y.m. 8 u. 40 m. 80 mijl ZuicLOost van Land's End, Calcutta naar Antwerpen en R'dam. Zosma, 13 Sept. te Genua, Japan n. Rotterdam. VRIJDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM, 1060 M. 12 u. Politiebericht. 12.352.00 Luncbmuziek door het trio A. Coronel, viool. J. Drukker, cllo. L. Kapper, piano. 2. Opening van Radio ^tentoonstel* ling te Amsterdam. Kort openings* woord van den voorzitter, den heer A. van Santen. Hierna zal de lofficieelc openingsrede uitgesproken worden door den heer Ir. M. H. Damme, Dir.*Gene* raai der Posterijen en Telegrafie. 5.306.00 Lezing door F. W. Drijver, te Amsterdam. Mej. To van de Sluys, sopraan. Jac. Bonset, orgel. 7.OCH—7.45 V. P. R. 0.*uitzending. Concert en lezing. 7.45. Politieber. 8.10 Concert door het A. N. R. O.» orkest o.l.v. Nico Treep. Ferd. Helman, viool, Egbert Veen a. d. vleugel. 10.15 Persber. 10.30—12.00 (N. O. V.) Dansmuziek (de nieuwste gramophoonpl'aten). DAVENTRY, 1600M. en LONDEN, 361 M. 12.20 Het Daventrykwartet en solis* ten (contra alt). 12.50 Orgelconcert 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Het Radio*octet en solisten (sopraan, bariton,piano). 5.20 Lezing: Hyde Park. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C.*muzic' -itiek. 7.35 De suites van S. 'el. 7.45 Lezing: The new South Wales Tour. 8.05 Variëté. 8.30 „Madame Butterfly", een Japans sche tragedie van Puccini. 9.20 Tijds., weerber. en nieuws. 9.35 Scheepsweerb. 9.40 (Vervolg) Madame Butterfly. 10.55—11.20 Over het a.s. weekpro* gramma. PARIJS 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.50—10.50 Concert. Orkest en so. listen. Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M.. MüNSTER, 242 M-, DORTMUND 283 M. 1.30_2.50 Concert. Orkest en so» praanzang. 5.506.50 Orkestconcert. 8.30 Populair concert. Werag*o.rkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.5O Zie Langenberg. 10.20 Orkestconcert 10.50 Uit Duitsche opera's. Orkest en L. Appel, sopraan. ÏÏAMBURG 395 M. 4.35 Italiaansche operamuziek. 7.20 Concert. 8.20 Volks* en wandelliedjes. Koor met luitspel. Daarna tot 11.10 Dans* muziek. BRUSSEL, 509 M. 3.20—5.20 Klassiek concert. 8.35 Orgelconcert. 9.05 G rafmofoonmuziek. 9.25 Orkestconoert. 10.0510.20 Vlaamsche literatuur. VOOR DE KINDEREN. Daar zit hij„ verdoofd van smart, in een vun* zig steenen hol, achter dikke ijzeren ^tralies. Een kruik drabbig* water wordt bij hem neer gezet, en een geweldige sleutel wordt knarsend omgedraaid. Vader voelt zich van alle muizen verlaten, en ziet geen uitkomst meer. Gelukkig heeft niemand meer op den jongen Snuf gelet. En zoodra deze de kans schoon ziet, neemt*ie de becnen. Zonder dat iemand hem tegenhoudt, bereikt hij een achterpoortje van het paleis en verdwijnt, als een pijl uit een boog, om de droeve tijding aan Moeder te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7