Electriciteit HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 SEPT. 1927 Heringa Wuthrich, Haarlem (Adv. Ing. Med.) verschillende verklaringen een beproefd tramvoerder. Eenige jaren geleder, is hij betrokken geweest by een kwestie, die aanleiding heeft gegeven tot een uit gebreid deskundig onderzoek, weet de Tel. nog te melder.. Hij was met zijn wagen op een ander rijtuig gereden. Dit voorval had precies voor de Wiegbrug plaats en De Mes beriep zich daarbij op het feit, dat hij ten gevolge van een eigenaardig lichteffect, teweeggebracht door de zon, niets had kunnen waarne men. Later zijn op hetzelfde uur van den dag en met dezelfde klasse rytuigen proeven gehouden, waarbij bleek dat in derdaad ter plaatse het licht zoodanig effect teweegbracht, dat een voor hem staande wegen niet te bespeuren viel. Een proefneming. Voor De Mes onwel werd stond de kruk op stand 5, wat ongeveer en onder normale omstandigheden een snelheid be teekent van 35 a 30 K.M. Na die 700 nieter stroomloos doorgereden te heb ben (het traject R.-K. kerk—De Ryp- straat) moet de snelheid dus belangrijk verminderd zijn. te meer, daar in het traject ter hoogte van de Zeven Pro vinciën. zegt het Hbld., de straat een bocht zit, die een reramenden invloed op den trein moet hebben gehad. Het personeel en andere getuigen schatten desniettemin de vaart van de aanrijdende wagens op 35 a 30 KM. Voorloopig klopt er dus iets niet in de lezingen van het geval. Justitie en politie, in samenwerking met deskundigen op tram gebied, zullen nu een proef nemen door een tram van gelijk type als de sneltram uit Haarlem bij de kerk stroomloos te maken, zonder de remmen aan te zetten, om te zien hoe groot de snelheid bü de De Rijp- straaï nog is. Een trein van dezelfde samenstelling zal door den heer K. W. G. J. Stoffels, hoofdingenieur van de gemeentetram, die als deskundige voor de politie op treedt. gereden worden. Het spreekt vanzelf, dat bij het ne men van deze proef alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen zullen worden ge troffen. De verklaring van De Mes, dat hij in elkaar is gezakt, is niet dcor getuigen bevestigd. Wel liep het gerucht, dat een meisje den bestuurder naast de schakel kast zou hebben zien vallen. Dit gerucht waarvan als gewoonlijk de oorsprong niet was na te gaan, is niet bevestigd. Mocht het echter op waarheid berusten, dan stelt de politie er zeer veel prijs op. dat het meisje zich aan het politie bureau Admiraal de Ruyterweg meldt, De justitie heeft in den namiddag het beschadigde materieel der E.S.M.. zijn de de schakeltrein bestaande uit twee motorwagens mitsgaders het kleinere motorrijtuig, de z.g. Sloteröijker vrijge geven. Het opruimingswerk ging, gezien de chaos, met moeilijkheden gepaard: de balcons. die versplinterd waren en die met het platform in den grond ge boord waren, werden met acetyleenvlam- men los gebrand. Om kwart voor negen was het spoor naar de stad vrij en kon het verkeer op dat gedeelte hervat wor den. In totaal zijn door de politie en door den G.G.D. veertien personen verbonden en behandeld. Hierbij is niet gerekend het aantal personen, die licht door scherven en splinters zijn gekwetst. Hun aantal wordt op ongeveer tien geschat, zoodat niet minder dan vier en twintig personen ongeacht de schrik op onaangename wijze kennis hebben ge haakt met de gebeurtenis. BRANDJES. Maandagmorgen bij twaalven ontstond een begir. van brand in, een hoeveelheid houtmot in de kelderbakkerij van den heer Perquin aan de Breestraat 1. Het vuur ontstond door de hitte van den bakoven: het werd door een voorbijgan ger met een emmer water gebluscht. Al leen een houten trap werd geschroeid. De brandweer was aanwezig, maar be hoefde geen dienst te doen. In het rookhok der slagerij van de N V. Van der Sluijs, Kleine Houtstraat 20. ontstond Maandagavond elf uur een brandje, vermoedelijk ontstaan door het breken van een touwtje, waaraan een zij spek hing. Het spek kwam daardoor mei het vuur in aanraking. De brand weer was spoedig aanwezig. Het vuur werd met een slar.g op de waterleiding gebluscht. De schade, die gering is. wordt door verzekering gedekt. JONGENSCLUB Naar wij vernemen hebben Jhr- A. F. de Savomin Lohman en Mr. K. A F. J. Pliester pogingen aangewend om na de opheffing van het Jongensgilde een jongensclubje te vormen- Deze pogingen kunnen voorloopig als ge» slaagd beschouwd worden. In den eersten tijd zullen dc bijeenkomsten worden gehouden in de bovenzaal van het Militair Tehuis aan den Jan> weg. De eerste bijeenkomst heeft plaats Zondagavond 25 September a.s. De oprichting van dit clubje moet intusschen niet beschouwd worden als een voortzetting van 't Jongensgilde dat is (cn blijft) opgeheven. SCHIPBREUK. SJANGHAI, 20 September (Reuter). Uit Singkao wordt gemeld, dat het motorschip ..Gentoku Maru", met 400 Chineesche passagiers aan boord, op 17 September lek gestooten en gezonken is. Er werden 120 passabiers door een Ame- rikaansch oorlogsvaartuig gered; 158 lij ken zijn reeds gevonden. De overige pas sagiers worden vermist. DE TROONREDE. De Troonrede waarmee vandaag de zitting van de Staten-Generaal is ge opend is nog iets langer dan die van verleden jaar die al zooiets als een lengte-record vestigde en er staat nog iets minder in. Verwonderlijk mag dat niet heeten* de positie van een inter mezzo-regeering. die de groote politieke kwesties terzijde moet laten en voor zichtig tusschen de partijen doorzeilen, komt logischer wijze in de Troonrede tot uiting. Verleden jaar werd er nog ge zegd: ..Op politiek gebied zal, in afwach ting van het herstel van normale ver houdingen. de lyn. in den loop van het achterliggende zittingjaar uitgestippeld, blijven gevolgd" en deze schoone zin had de regeering ditmaal veilig kunnen herhalen. Maar zij heeft het blijkbaar overbodig gevonden. De rede vangt aan in den persoonlijken noot: H. M. de Koningin uit haar vreugde en dankbaarheid over de aan wezigheid van de kroonprinses aan haar zijde, en gedenkt met erkentelijkheid de wijze waarop het volk heeft medegeleefd bij de intrede van de prinses in het open bare leven. Dit is geen phrase: wij mo gen er als orgaan der openbare meening de opmerking wel bij maken, dat prin ses Juliana's intrede den indruk heeft gegeven dat zij door haar eenvoud en beminnelijkheid dicht bij het Nederland- sche volk zal staan en dat nog grooter populariteit haar deelachtig zal worden. De algemeene toestand des lands geeft, in menig opzicht reden tot voldoening, het productievermogen van land- en tuinbouw neemt toe al ziln de uitkam sten van sommige bedrijfstakken minder bevredigendMoedgevende verschijn selen voor handel en nijverheid (wij her inneren nog even aan Rotterdam's stij ging van 78 tot 104 millionaire in twee jaar tüds Red.) maar greote moeilijk heden zijn er ook. niet het minst door de sinds den oorlog nieuw-opgetrokken tariefmuren. ..De financiëele toestand biyft zorg- eischend. in de eerste plaats omdat de zware lasten, op de bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegenheid vertragen". In dezen meesterlijken zin heeft de regeering ge zegd wat wij eenvoudiger zouden willen uitdrukken in de woorden" ..De belas tingdruk is veel en veel te hoog voor een land dat niet in den oor;og is ge weest en waarin in de laatste jaren weer zooveel geld binnenstroomt". Oplossing van het Belgische vraagstuk in een geest var. onderlinge samenwer king daarmede stemt iedereen in. De opmerkingen over den Volkenbond en de Eoor omische Conferentie zijn ge reserveerd. en dan volgt het lijstje der nieuwe wetsontwerpen, dat wel heel weinig belangrijks bevat. Met belang stelling zal men wel het voorstel tot wij ziging van de Gemeentewet, teneinde samenwerking van naburige gemeenten te bevorderen, tegemoetzrien. En ook het ontwerp inzake invoering van een jeugd gevangenis en tot krachtiger bestrijding van de beroeps- en gewoontemisdadig heid. Het ontwerp van een Bedrijven- wet wordt aangekondigd. De reeds eer der gedane belofte van een verlaging der Rijksinkomstenbelasting vindt verder haar bevestiging. De cultureele en welvaartspolitiek in Nederlandsch-Indië wordt met kracht voortgezet, voor zooveel de financiën dat toelaten. Wij hoor en het gaarne. Verder valt er over deze Troonrede eigenlijk niets te zeggen. Het is een kleurloos document. EEN ORANG PENDEK MEENING VAN PROF. DUBOIS Een Aneta»telegram meldde de vo= rige week, dat de sergeant»majoor Van Esch van den topografischen dienst tijdens werkzaamheden in Djambi in het oerwoud een mensch» vormige bruinharige gedaante heeft waargenomen, waarvan de lengte ge* schat wordt op 1 meter 30. De waar» nemer was er van overtuigd een Orang Pendek te hebben gezien. Wij hebben ons, aldus het Hbld. naar aanleiding van dit bericht, tot prof. dr. Eug- Dubois gewend met de vraag in hoever de medcdeeling van den waarnemer, naar het oordcel van den hoogleeraar, waarde heeft. Prof. Dubois meent, dat hier sprake kan zijn van een beer en van een orang octan. Met het oog op de op» gegeven lengte en omdat ook gespro» ken wordt van een bruinharige ge» daante, is het niet waarschijnlijk, dat dc sergeant een beer heeft gezien. Dc daar levende kleine beer is zwart. Het zal daarom wol een orang octan zijn geweest. Het is zeer begrijpelijk, zei prof. Dubois, dat de waarnemer, die in het stille oerwoud plotseling een raensch» achtigc gedaante ziet verschijnen en weer verdwijnen, meent een menscnc» lijk wezen te hebben aanschouwd maar zijn gevolgtrekking is naar alle waarschijnlijkheid onjuist. Het is wel zeker,, dat er geen andere meoschc» lijke wezens op aarde bestaan den die wij kennen. En wat de waarnemingen in Indië betreft, is het van belang dat nog geen deskundige dezen orang pendek" heeft gezien. INWERKING TREDEN BIOSCOOPWET. VERMOEDELIJK I JANUARI. Ingediend is een wetsontwerp tot wy- ziging van art. 30, derde lid. der Eios- coopwet. De datum 1 Juli 1927 in ge noemd artikel is gekozen, in de onder stelling, dat het in werking treden der wet een zekeren tijd te voren zou plaats vinden. Nu de onmogelijkheid daarvan is gebleken, laat de voorgestelde wijzi ging ruimte, om de invoering der wet zoodanig te regelen als met het cog op de nog te verrichten voorbereidingswerk zaamheden nocdig zal zijn. Naar het zich voorloopig laat aanzien, zal de wet op 1 Januari 1928 in werking kunnen treden. DE DERDE KRUIDENIERSBEURS. RUIM VIJFTIG DEELNEMERS Hedenavond half acht wordt in dc groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw de derde Haarlem» sche Kruideniersbeurs geopend, die georganiseerd wordt door de Verce» niging van winkeliers in koloniale wa» ren ..Ons Belang" (afdeeling Haarlem cn Omstreken van den Ned. Kruide» niersbond). Vanmorgen vroeg werd reeds in de stad een flinke reokme voor de/e beurs gemaakt. In de Lange Begijnc» straat is over dc gehcele breedte der straat een doek gespannen, dat af» doende de aandacht op de beurs vestigt. In de zaal was het in de ochtend» uren de geweldige drukte, die aan elke tentoonstelling pleegt vooraf tc gaan. Vrachtauto's reden af en aan, om de verschillende artikelen, die hier gedurende een viertal dagen geëta» leerd zullen worden, aan te voeren. De hceren A. B. Slothoubcr en J. van der Burg, resp. voorzitter en secretaris van de Beurscommissic, waren ijverig in de weer om de stand» houders behulpzaam te zijn. Bij de meeste stands waren voor» alsnog timmerman cn electrieien aan het werk. zoodat men aan het ctalcc» ren nog lang niet toe was. De bloemisten waren bijna met hun werk gereed gekomen; het podium was smaakvol door den heer D. Bosch uit de De Keystraat met sierlijke bloemen en fijn groen versierd. De firma \V. B. van Norden en Zonen uit de Kleine Houtstraat gaf aan de ga» lerij en aan de hal een bijzonder fleu» rig aanzien. De openingsplechtigheid begint he» denavond half acht met een toespraak van den voorzitter, den heer A. B. Slothouber, waarna de burgemeester van Haarlem, de heer C- Maarschalk, de openingsrede zal uitspreken. Ver» der zal nog het woord gevoerd wor» den door den heer C. ten Boom na mens de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken, cn door den Bondsvoorzitter, den heer P. Rijsdijk- wethouder van Sliedrecht. STORING ELECTRISCHE CENTRALE. LEIDEN EN 31 GEMEENTEN IN DUISTERNIS. Uit Leiden wordt gemeld: Maandag avond even over negen uur zijn tenge volge van een storing op de Electrische Centrale te Leiden en 31 andere gemeen ten in Zuid-Holland, die van de Leid- sche centrale stroom betrekken, in het duister gezet. Avankelijk scheen het of de storing maat kort zou duren, want na een korte onderbreking begon het licht weer flauwtjes te branden. Toen begon ech ter de storing opnieuw, welke voor wat Leiden betreft, tot 9.20 uur heeft ge duurd. Niet lang daarna was de storing geheel verholpen en hadden ook de bui ten gemeenten weer stroom. Het electrische tramverkeer tusschen ScheveningenDen HaagKatwijk en Noordwijk stond tengevolge van de sto ring stop. Zooals begrijpelijk is deelden ook de bioscopen en de schouwburg in de gevol gen van de storing. In den schouwburg waar het Politieraadsel werd opgevoerd, v/as juist een der entre-actes begonnen, zoodat de lïchtstoring daar alleen maar heeft teweeg gebracht, «dat die iets langer was dan gewoonlijk en het pu bliek de gelegenheid had behalve met het Politieraadsel zich ook met het raadsel van de lichtstoring bezig te houden. Het is gebleken, dat de storing is ont staan doordat een der turbo-generato ren heeft uitgeschakeld. Door daarvoor een anderen in de plaats te stellen is het kwaad verholpen. DE PAARDESTEEG. EEN ADRES AAN DEN RAAD. Door de heeren M. E. F._ Klaje, di recteur der N.V. Chemische 'WasscheriJ Ververij en Machinale Tapijtrelniging Haverschmidfc en Klaje te Haarlem en G. J. Droste Jr.. directeur der N.V. Dros- te's Cacao- en Chocoladefabriek alhier is heden een adres aan den Gemeente raad gericht, waarin adressanten om. zeggen dat zij met leedwezen hebben kermis genomen van het voorstel van B. en W. om de zoogenaamde Paarde- steeg aan het verkeer te onttrekken. Deze bijna vijf M. breede verkeersweg speelt naar de meening van adressan ten een belangrijke rol in het verkeer, niet alleen ter ontlasting van de Groote Houtstraat en ter verlevendiging der Gierstraat, maar ook als verkeersader tusschen verder dan Gierstraat en Hout straat gelegen stadsgedeelten. De perceelen van adressanten resp. Groote Houtstraat no. 77 en no. 75 ont- leenen een gedeelte hunner waarde juist aan de aanwezigheid van dien openbaren verkeersweg. Het heeft voorts adressanten getrof fen, dat de particuliere manufacturen- handel, welke hare gebouwen over den openbaren weg wil uitbreiden, daarvoor niet eene aanzienlijke tegenwaarde in de gemeentekas zou storten, doch integen deel uit de gemeentekas nog bovendien geraamd 55000.zou ontvangen. De heeren Klaje en Droste deelen niet de overtuiging van B. en W., dat be doelde firma bij den afstand van 238 M2. om 211 M2. te ontvangen, zich een aan zienlijk offer zou getroosten en dat de toeleg van de 238 M2. aan den openbaren weg ter verbetering van het verkeer ter plaatse op geene andere wijze te ver krijgen zou zijn en het ontgaat hun om welke redenen B. en W. met genoem den Manufacturenhandel zijn overeenge komen dat de gemeente aan deze een bijdrage en een zeer aanzienlijke In zijn kosten zou betalen. Bovendien blijkt uit de voordracht niet wat ter plaatse zal verrijzen. Met behoud van een architectonisch geheel zijn verschillende oplossingen te bedenken met een onderlinge verbinding van de aan weerszijden der straat gele gen deelen der nieuwe zaak, zonder op heffing van den Verkeersweg in quaestie Redenen waarom adressanten verzoe ken het voorstel niet aan te nemen en de zoogenaamde Paardesteeg als open baren verkeersweg te behouden. DRIE INBRAKEN TE HEEMSTEDE. Wat het onderzoek der politie uitwees. MOEILIJKHEDEN BIJ HET OPSPOREN VAN MISDADIGERS. De inbrekers zijn weer eens te Heem stede aan den gang geweest, 't Is in die gemeente den geheelen zomer rustig uitgezonderd een klein inbraakje in het begin van Augustus, hadden de „kraken- zetters" het inbrekersgilde spreekt niet van inbreken, maar noemt het een kraak zetten! Heemstede ge meden. Nu zijn er evenwel in een nacht drie inbraken gepleegd. Als operatie-terrein was Leeuw en Hooft uitgekozen. Daar liggen om een stuk onbebouwd terrein eenige villa's In drie daarvan zUn de inbrekers bin nen geweest. Het zijn de villa's van mej. M. en van de heeren H. en S. Wij zeggen inbrekers, maar het on derzoek der politie heeft uitgewezen, dat het zoo goed als zeker is, dat slechts écn persoon binnen geweest is. En in de drie perceelen nog wel dezelfde. Niet onmogelijk is evenwel, dat een kameraad buiten heeft staan uit zien naar onraad. De inbreker is binnengekomen door aan den achterkant van de woningen een keukenraampje uit te snijden. Toen kon hij een spanjolet of haakje ver wijderen. zoodat het heel gemakkelijk was om binnen te stappen. De villa's waren bewoond, maar de bewoners zijn niet in hun nachtrust gestoord. Dit is wel te verklaren, want er werd op de verdieping geslapen, terwijl de inbreker zich bepaald heeft tot het doorzoeken van eenige beneden-vertrekken. Heel groot is de buit niet geweest. Bij mej. M. zijn eenige gouden sieraden gestolen, bij den heer H. 10 zilveren couverts en een rood-bruine demi, by den heer S. uit het schuurtje een oud heerenrijwiel en uit de keuken een porte- monnaie met 4 gulden en een zilveren dameshorloge. Veel tijd om te zoeken heeft de in breker zich niet gegund. „Te hooi en te gras" heeft hij hier en daar maar iets weggenomen. Er was in de kamers waarin hij geweest is veel meer te halen Zoo heeft hij nog veel tafelzilver laten liggen, blijkbaar vond hij 10 couverts genoeg. De fiets heeft hij blijkbaar meegenomen om zich spoedig uit de voeten te kunnen maken. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, maar het is nog niet gelukt den dader in handen te kry- gen Vingerafdrukken zyn niet gevonden alleen afdrukken van voeten. Het is evenwel zeker, dat men hier te doen heeft met denzelfden man die onlangs ook te Bloemendaal een serie inbraken heeft gepleegd. Er zyn namelijk om standigheden die daarop heel duidelijk wijzen. Te Bloemendaal wordt ook nog naar hem gezocht. Tot heden evenwel zonder resultaat. Het gaat zoo zei de Heemsteedsche inspecteur de heer Kemper ook niet gemakkelijk meer om de daders van ifibraken te vinden. Vroeger toen de wet op de heling nog niet bestond, werden de gestolen voorwerpen aan handelaars in 2de handsch goed verkocht. Soms had men eenige dagen na de inbraak al het gestolene by een opkooper in beslag genomen. Die kon dan meestal wel een signalement opgeven, zoodat de politie dadelijk een draad in handen had. Nu moeten de opkoopers evenwel, willen zy geen kans loopen wegens heling ver oordeeld te worden, overtuigd zijn, dat de verkooper zijn juisten naam en woonplaats opgeeft. Het gevolg is, dat de dieven nu veel voorzichtiger zijn bij het verkoopen. Meestal wordt het zilver en het goud eerst omgesmolten, zoodat herkenning niet meer mogelijk is. Ook worden wel kanaaltjes gevonden om de gestolen voorwerpen naar het buiten land te vervoeren, waar het opsporings werk voor de Nederlandsche justitie, als het geen zeer kostbare voorwerpen be treft. vrijwel onmogelijk Is. Tenslotte vroegen wij den inspecteur hoe het na de annexatie met de sterkte van het politiecorps is. Hij verzekerde ons. dat, hoewel er 5 agenten aan Haar lem zijn overgegaan, het overgebleven corps voldoende is om de gemeente te bewaken. Maar het is vrijwel uitge sloten. dat een bewaking zoo goed is. dat dergelijke inbraken voorkomen wor den. Heemstede is, evenals Bloemendaal een gemeente die moeilijk te bewaken is, doordat de terreinen zoo uitgestrekt zijn. Bovendien kunnen de inbrekers gemakkelijk achter de tuinen om komen Zijn zij daar eenmaal, dan zijn zij aan het oog van de agenten die met hun rijwiel rondrijden, onttrokken. Het zou natuurlijk beter zijn om de surveil lance loopend te verrichten, maar dan zou het politiecorps wel verviervoudigd moeten worden, waaraan natuurlijk geen denken is. KOOPEN OP CRED3ET. DOOR MINDERJARIGEN. Wij hebben er eenigen tijd geleden reeds de aandacht op gevestigd dat het meermalen gebeurt dat minderjarigen allerlei artikelen koopen, zonder beta ling en menig ouder heeft daarvan zeer onaangename gevolgen ondervonden. Het meest komt het kwaad voor by het koopen van sigaren en sigaretten, van kappersartikelen en van snoeperijen in banketwinkels; ja, de jeugd ontziet zich soms niet om auto's te huren op crediet en te rijden met een geleend rijbéwijs. Het behoeft geen betoog, dat deze han delingen verderfelijk zijn voor het ka rakter der minderjarigen; voor de ouders brengt het vele moeilijkheden mee, en misschien wordt de winkelier er ook de dupe van. omdat volgens art. 1432 van het B. W. verbintenissen door minderjarigen aangegaan nietig zijn. zcodat de ouders niet verplicht zijn de schulden van minderjarige kinderen te betalen. De Contact-Commissie, die gevormd is door vertegenwoordigers van de Midden stand-Centrale en door vertegenwoordig sters van de Vereeniging van Huisvrou wen, heeft gemeend mee te moeten en te kunnen helpen om deze ernstige mis standen tegen te gaan. Aan allg organi saties van winkeliers in bovengenoemde artikelen is een schrijven gericht na mens de contact-commissie om niet by voortduring aan minderjarigen crediet te verleenen; in het Maandblad van de Vereeniging van Huisvrouwen is een ernstige waarschuwing tot de ouders ge richt. om een wakend oog te houden over hunne minderjarige kinderen. Het is te hopen dat door aller samenwerking wordt voorkomen, dat het kwaad niet verder voortwoekert, doch zoo mogelijk geheel wordt uitgeroeid. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 September medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. de Bildt. Hoogste barometerstanu 765.6 m.M. te Clermont, laagste stand 741.9 m.M. te Stockholm. Verwachting tot den avond van 21 September: Matige, tot zwakke, later wellicht toenemenden Westelijken tot Zuidelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Dinsdagmiddag 1 uur 757 m.M. De Barometer is sedert hedennacht vooruitgaande. Stand van gistermiddag 751.5 m.M. CAREL VAN IIUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. THERMOMETERSTAND 20 September Hoogste gisterenF. 59 Laagste hedennacht F. 54 Hoogste heden 12 uur F. 60 WETHOUDER-KAMERLID DE NIEUWE AMSTER- DAMSCHE WETHOUDERS. Naar dc Tel. verneemt zullen de nieuwe wethouders van Amsterdam, de heeren Th. M. Ketelaar en Wal rave Boisscvain voorloopig lid der Twee» de Kamer blijven. TELEGRAMMEN. MORAVIë. ONTZETTENDE STORM. MAEHRISCH-OSTRAU, 19 Sept. (Wolfibureau). In Noord-Oost Mora- vië en omliggende Silezische districten heeft gisteravond een onzettende storm gewoed, terwijl zich boven Oderberg een storm ontlastte. Van tal van huizen werd het dak weggeslagen, de dienst op den electrischen spoorweg Oderberg— Karwin werd gestoord, en ook op vele andere plaatsen werd het spoorwegver keer verbroken. MEXICO. 20 Sept. (Reuter). Volgens onofficieele berichten zijn in de steden en dorpen langs de Larma, 25.000 per sonen dakloos, tengevolge van de over stroomingen. Naar tot nu toe bekend is zijn zes per sonen omgekomen. Blijkens hier ontvangen berichten heb ben de meeste bewoners der overstroom de streek er het leven afgebracht, docb verscheidene families hebben hun eigen dommen verloren. De stad Acambaro Is gedeeltelijk ver woest. Een trein met hulpmiddelen is naar het geteisterde gebied gezonden. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. DUBLIN. 20 September (Reuter). B- de verkiezingen heeft de regeerïngs- groep 76 zetels verkregen en de oppositie 71. Zes uitslagen zijn nog niet bekend. Het schijnt zeker te zijn dat de regeering een kleine .meerderheid zal behalen. TEGEN PILSOEDSKI. WARSCHAU, 19 Sept. Wolffbureau) Ter heden gehouden plenaire zitting van den Poolschen landdag is gebleken, dat deze vastbesloten is, de poging te wa gen om met de regeering van maar schalk Pilsoedski den strijd aan te bin den. Het pers-dekreet en de verordening van den Staatspresident tegen het ver spreiden van beleedigingen werden met algemeene stemmen verworpen. Van nationaal-democratische zijde werd zelfs het voorstel ingediend, aan de regeering haar volmacht te ontnemen. De regee ring zelf hult zich nog in stilzwijgen. Ook in de zitting van heden was geen vertegenwoordiger der regeering ver schenen. WARSCHAU, 19 Sept. (Poolsch Tel. Ag.) In de heden gehouden buiten gewone landdagszitting, stelde de maar schalk van den sjem, Rataj, voor, te verklaren dat by de bijeenroeping der tegenwoordige zitting door de regeering informaliteiten hebben plaats gehad. Op voorstel der socialisten werd deze verkla ring goedgekeurd en daarna werd een motie van de juridische commissie aan genomen, houdende het voorstel tot op heffing der persdekreten, welke volgens die commissie, een beperking van de vrijheid der pers vormen. Morgen zul len verscheidene moties worden gehan deld, zooals een communistische motie van wantrouwen in de regeering. een motie der nationalisten om de regee ring haar volmachten te ontnemen en wantrouwen uit te spreken jegens den minister van onderwijs, wegens diens tolérante schoolpolitiek Jegens de Ukra- nlers. alsmede een interpellatie der na tionalisten inzake het geval Zagorski. Deze moties zyn karakteristiek voor de anti-regeeringsgezindheid van den sjem. WARSCHAU 19 Sept. (Wol ff bureau). Minister-president Pilsoedski is heden van een kort verblijf in een badplaats naar W*arschau teruggekeerd. Dadelijk na aankomst had hy een langdurig on derhoud met den waarnemenden pre mier Bartel. IJMUIDEN GEEN AVERIJ. De reedery verzoekt ons mee te dee len dat de voorstelling, als zou de stoom trawler Annie IJ.M. 8, die na een reis van twee dagen te IJmuiden is binnen- geloopen lek was, niet juist is. Het schip bevindt zich ln uitstekenden staat, en is nog kort geleden door de scheep vaartinspectie gekeurd. Dat er water in het schip was, is toe te schryven aan onoordeelkundige behandeling door het personeel. HEEMSTEDE DAHLIATENTOONSTELLING Dc DahJiatcntoonstclling, die mor» gen (Woensdag) gehouden zou worden in "t lokaa,l voor Christelijke belangen, door de onderlinge tuinliedcnvcrceni» ging „Aerdenhout en Omstreken" is wegens het slechte weer. uitgesteld SANTPOORT. DE WETHOUDERSVERKIEZING Men meldt ons: Onder leden der R- K. Kiesvereeniging II circuleeren lijs» ten om een proiestvergadering te be» leggen tegen de manier waarop de leer J. P. Nijssea do<.r Je U.K. frectic a's wethfuder 's naai voren gebracht en éen dag voor de wichoudersverkie» zing den heer J. P. ITandgraaf (oud» wethouder) is aangezegd d :t h'j voor het wethouders.n.*n niet meer in nap» merking zou komen. HAARLEMMERMEER. RAAD De Raad komt in openbare vergade» ring bijeen op Donderdag 22 Scptcmbcr des namiddags te een uur. 445e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 20 Sept. 5e klasse 2e lijst. Hooce nrlizen. 7525 789S 18777 18985 1000. 1908 2336 9489 11338 ƒ400. 405 2002 f 200. 1307 1103S 12150 12275 16037 162SS 18278 20829 100. Prijzen van 70. 24 117 210 211 251 293 783 872 910 919 1055 1086 1190 1266 1531 162S 1752 1805 1931 2087 2181 2204 2501 254S 3012 3198 3211 3311 3323 3853 3927 4076 4190 4244 4395 4451 4607 4731 4846 4860 4865 5218 5355 5522 5586 5863 5996 6078 6477 6563 6838 6849 7072 7079 7121 7152 7182 7247 7253 7349 7395 7502 7518 7613 7707 7712 7872 8020 8041 8087 8088 8130 8593 S704 8858 8917 9000 9027 10053 10276 10294 10175 10610 10652 10945 11183 11435 11546 11676 11757 12353 12429 12452 12591 12624 12668 12752 12768 12825 13159 13362 13397 13631 13821 13874 13965 14108 14256 14509 14632 14643 14747 14785 J4?29 14895 14998 15253 15397 15428 15547 15324 15924 15966 16028 16153 16294 16539 16631 16636 16764 16834 16S35 17366 17647 17730 17852 17901 18097 18307 18370 18697 1S752 18955 19022 19197 1923S 19310 19755 19950 20194 20537 20650 20753 20777 20812 20820 20874 20921 NIETEN. 18 69 75 142 245 2S5 386 420 440 445 486 501 546 555 593 617 651 682 737 866 867 951 982 1023 1163 1171 1300 1318 1367 1383 1409 1451 1479 1533 1556 1753 1S17 1920 1943 2018 2064 2059 2130 2145 2243 237S 2422 2587 2647 2648 2690 2699 2742 2780 2854 2883 2943 2961 3035 3042 3202 3230 3253 3280 3282 3371 3446 3473 3574 3664 3758 3863 4023 4086 4096 4189 423S 4291 4346 4351 4400 4442 4529 45S6 4744 4757 4782 4820 4S58 4936 5051 5077 5088 5121 5240 5265 5341 5346 5375 5431 5523 5542 5643 5666 5746 5747 5749 5832 5893 5985 6027 6033 6074 6104 6122 6127 6176 6208 6265 6287 6376 6394 6456 6500 6537 6548 66S1 6699 6718 6763 6768 6790 6S08 6820 6836 6859 6893 6997 7052 7150 7214 7230 7252 7285 7532 7533 7649 7660 7685 7697 7719 7741 7745 7778 7797 7813 7936 7996 8016 8028 8094 8107 8373 8423 8451 8532 8559 8562 8603 8770 8813 8944 8946 8955 9208 9261 9319 9328 9396 9422 9503 9524 9555 9602 9647 9649 9707 9740 9813 9926 9936 9949 9978 9979 9988 10008 10079 10116 10166 10169 10198 10200 10203 10230 10327 10372 10429 10435 10451 10462 10537 10580 10619 10622 10695 10785 10882 10919 10960 10963 11056 11074 11172 11194 11251 11352 11367 11385 11440 11528 11535 11657 11698 11738 11850 11870 11886 12056 12107 12172 12249 12302 1235S 12378 12408 12503 12549 12697 12709 12721 12778 12806 12925 12957 13006 13007 13031 13096 13127 13152 13181 13203 13208 13290 13306.13322 13436 13441 13466 13498 13549 13554 13567 13629 13632 13634 13767 13806 13868 13871 13873 13935 14026 14074 14083 14113 141S5 14197 14275 14374 14403 14426 14478 14504 14654 14715 14716 14767 14789 14807 14816 14861 14903 14907 14946 14964 15172 15191 15195 15247 15273 15341 15449 15457 15461 15469 15476 15481 15612 15624 15640 15737 15744 15782 15842 15886 15935 15944 15956 15957 16050 16052 16135 16196 16201 16214 16311 16340 16371 16415 16436 16559 16660 16704 16782 16799 16S22 16852 16952 17036 17135 17137 17149 17164 17257 17265 17316 17317 17325 17348 17456 17534 17642 17695 17727 17731 17790 17S64 17869 17910 18000 18019 18181 18334 18339 1S344 18685 18834 18903 18927 18933 18954 18957 19023 19220 19227 19243 19265 19293 19341 19432 19462 19480 19516 19540 19544 19549 19590 19641 19710 '19717 19748 19822 19854 19896 19897 19932 20047 20140 20165 20168 20224 20238 20260 204S6 20574 20576 20589 20645 20659 20701 20745 20765 20790 20799 20828 16384 764 1106 1827 2981 3905 4584 5297. 6089 7102 7385 77171 8222 9040 10660 12084 12732 13495 14455 14846 15584 16403 16902 18270 19080 20340 20854 341 533 698 1091 1407 1770 2102 2615 2S20 3093 3414 3902 4324 4634 5022 5314 5605 5888 6117 6319 6642 6795 7021 7372 7699 7814 8264 8602 9058 9460 9692 9956 10143 10323 10473 10825 11150 11391 11764 12200 12519 12841 13126 13299 13527 13698 13995 14198 14523 14808 15012 15443 15540 15800 16040 16295 16647 16876 17178 17391 17749 18142 18839 19094 19421 19548 19751 20107 20367i 2069® 20972/

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2