WEENSCHE BRiEF. STADSNIEUWS. FLITSEN A$3»£rlai- FEUILLETON Het Huis met de Pijl HAAPTM'S DAGBLAD DINSDAG 20 SEPT. 1927 De kleinzoon van Marie Louise gestorven. De man, die zelden g-Iimlachte. Montenuovo en Gustav Mahler. (Van onzen correspondent.) Eén van de voornaamste persoonlijk beden van het voormalige keizerlijk- koninklijke hof te Weenen, vorst Al fred Montenuovo, is dezer dagen in zijn kleine empire-paieis. vlak achter het Weensche Burgtheater gestorven. De grijze vorst, die het 73ste levensjaar be reikte. was eerste hofmeester bij keizer Frans Jozef en later bij cnens opvolger, den ongelukkigen keizer Karl. Doch zijn positie was niet het éénige, dat hem met het keizershuis verbond, neen, hy zelf was met de Habsbursers verwant, daar zijn grootvader met Marie Louise, de dochter van keizer Frans I. was ge huwd. Nadat Marie Louise haar echtge noot, keizer Napoleon, had verlaten en zij geruimen tijd weer te Weenen woon de, ging zij een morganatisch huwelyk aan met zekeren gTaaf Neiperg, die uit een oorspronkelijk Joodsche familie stamde. Neiperg beteekende eigenlijk Neuberg en zoodoende is het te verkla ren. waarom de Nelpergs, waarschijnlijk omdat dit beter klonk, him naam later in het Italiaansch vertaalden en zich Montenuovo noemden. De vader van den thans gestorven vorst Alfred Monte nuovo voerde in den beginne alleen den titel van graaf. Hij was veldmaarschalk luitenant Wilhelm Albrecht Montenuovo en hij kreeg in 1864 het recht zich „vorst" te noemen. Zijn stiefbroeder was de jonge hertog van Reichstadt, die de zoon van keizer Napoleon was en die ln zijn eerste levensjaren den titel van koning van Rome had gevoerd. Marie Louise was een tante van keizer Frans Jozef, die reeds in 1830 het eerste levens licht aanschouwde. De vader van den thans gestorven vorst Alfred Montenuo vo was dus een rechte neef van Frans Jozef. Alfred Montenuovo was een man, dien bijna niemand ooit heeft zien glim lachen. Hij was de verpersoonlijkte vor melijkheid en stijfheid en hij voelde zich door zijn verwantschap met de Habsbur- gers hoog boven alle andere O os ten- rij ksche aristocraten verheven. Hij en de vroegere Hongaarsche minister graal Andrassy waren de twee éénige niet- Habsburgers. die niet in rok en witte das voor des keizers oog op audiëntie mochten verschijnen. Een eenvoudig ja- quet was voldoende! Dat getuigt van een heel bijzondere onderscheiding, want de etiquette aan het Weensche hof was zeer streng. Wee hem, die het waagde haar ▼oorschriften ie overtreden. Hij viel niet alleen in ongenade bij den ouden kei zer, doch kreeg het ook met Monte nuovo te doen. Het gold bij hem als een verschrikkelijke misdaad zich niet aan de strenge regels der etiquette te houden. Toen een der leden van de hofhouding het eens by de ontvangst van den Engelschen gezant Bunsen ge waagd had geen uniform aan te trek ken, was Montenuovo van oordeel, dat deze man feitelijk verdiende opgehan gen te worden. Misschien is deze anec dote overdreven, doch in elk geval ge tuigt zij van Montenuovo's strenge op vattingen. Hy was een doodsvijand van kroon prins Frans Ferdinand, dien hij nooit heeft kunnen vergeven, dat hij een morganatisch huwelyk had gesloten. Steeds waren hij en de kroonprins ijzig koud tegen elkander. Ook haatte hij de tooneelspeclster Katharina Schratt, die een der intiemste vriendinnen van den keizer was. Hij vond het waarschijnlijk niet gepast, dat de keizer zoo vriend schappelijk met een vrouw omging, die oorspronkelijk niet tor de aristocratie had behoord, ook al huwde zij later een baron Kisch. Katharina Schratt is thans een oude dame, die nog steeds te Weenen is en die zeer populair is bij het volk. In zijn hoedanigheid als eerste hof meester stond Montenuovo ook aan het hoofd van de beide keizerlijke theaters, de groote Weensche opera en het Burg theater. Zijn wil was hier wet en hij heeft het herhaaldelijk aan den stok gehad met Gustav Mahler, toen deze directeur en hij dirigent in de opera was. Zoo weigerde Mahler eens de opera van een Hongaarschen aristocraat op te voeren, daar hij deze voor een minder waardig werk hield. ..De opera behoort den keizer" antwoordde Montenuovo, „en Zyne Majesteit wenscht dit werk opgevoerd te zien!" „Goed" zeide Mahler, „maar dan komt ook met dikke letters op het pro gramma te staan: Op bevel des keizers!" Toen schatte Montenuovo Mahler zeer hoog en heeft hij hem menige moeilijk heid uit den weg geruimd. Tot 1917 bleef Montenuovo eerste hofmeester, doch later oefende hy nog een grooten invloed uit en zelfs onder öe republiek wist hij het nog tot het voor jaar 1926 te verhinderen, dat Edmond Rostands J'Aiglon" in het Burgtheater werd opgevoerd. De vorst zag in dit stuk namelijk een schennis van de eer zijner familie. In de laatste Jaren leefde de vorst betrekkelijk teruggetrokken, alleen in den aristocratischen Jockeyclub ver scheen „Monte" zooals hij daar ge noemd werd af en toe. Hij vertoefde dezen zomer te Marienbad in Tschechc- slowakye en bracht ook eenigen tijd op zijn kasteel Margareten aan de Moos door. Hij kwam naar Weenen om te zien, hoe ver het stond met de restau ratie van zijn kleine paleis hier en den zelfden avond nog blies hij den laatsten adem uit. Een beroerte was oorzaak van zijn dood. Met hem gaat een der voor naamste figuren uit de monarchie heen. Zijn stoffelijk overschot wordt te Ne- met-Eoly ir. Hongarije in den familie grafkelder bijgezet, Montenuovos groot moeder Marie Louise rust aan de zijde van haar keizerlijken vader en in de on middellijke nabijheid van haar zoon, den hertog van Reichstadt, in den graf kelder der Habsburgers onder de Kapu- zinerkirche te Weenen. Het vroegere paleis der Montenuovos in de Strauchgasse diende langen tijd als gebouw der thans liquideerende Anglo-Austria Bank. In enkele zalen van dit gebouw zijn thans de papieren van groote waarde van het op den 15en Juli 1.1. afgebrande paleis van justitie ondergebracht. W. M. BEKAAR. VERDACHT VAN VEEL FIETSDIEFSTALLEN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Utrecht Door de politie alhier is een 24-jarige landbouwer uit Zeist aangehouden. Zijn opsporing werd verzocht door den burge meester van Driebergen en Breukelen, voorts door de commissarissen van poli tie te Zwolle, Zutphen. Deift, Alkmaar, Deventer. Haarlem en Den Haag, terwijl ook zijn aanhouding was verzocht door den burgemeester van Laren. De aangehoudene wordt verdacht van diefstal van een groot aantal rijwielen, rijwielbelast ingmerken en portemon- naies. N. B, A. S. De Ned. bond van abstinent studee renden hield Zaterdag haar zeer goed bezochte halfjaarlijksche vergadering. De verslagen werden goedgekeurd, te vens werd het win terprogram besproken waarop excursies naar hoogovens, Cre matorium, sluisbouw enz. voorkomen. Op 15 October komt de heer Arje» Willemse. uit Den Haag, een lezing hou den over ..Jeugdbeweging en N. B. A. S." in de aula van het Kennemer Lyceum. Deze lezing is bestemd voor leerlingen van scholen voor M. O. en Kweekscholen. PERSONALIA. Bij het examen vanwege den A3g. Ned. Politiebond verwierf het diploma met aanteekening F. A. Visser te Haarlem. HAARLEMSCHE HANDELS VEREEMGING. Voor de leden van bovengenoemde vereeniging zal de heer W. C. Posthumus Meijjes a_s. hoofddirecteur van de Neder- landsche Middenstandsbank, op Maan dagavond 3 October, in De Kroon een voordracht houden over: „Het Midden- st andsbankwezen". Daar het bestuur van bovenstaande vereeniging meenöt. dat bij den Mid denstand in het algemeen belangstel ling voor het te behandelen onderwerp zal bestaan, heeft het behalve bestu ren en leden van de Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten en van de zusterverenigin gen ook de bestuurderen en leden van de haar bekende vakorganisaties uitge- noodigd deze bijeenkomst te willen bij wonen. Het bestuur deelt mede. dat mochten er onverhoopt vereenigingen niet uit- genoodigd zijn, die genoemde voordracht zouden willen bijwonen, zy het bestuur genoegen zullen doen daarvan kennis te geven aan het Bureau, Nassauplein, DE BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. VOOR DE HULP AAN PARTICULIEREN. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat B. en W. voorstellen om een overeenkomst te sluiten met de Haar- lemsche Hulpbank. opdat gemeente- personeel dat buiten schuld in finan- cieele moeilijkheden Is gekomen, een voorschot zal kunnen bekomen. De heer W. Ch. van Daalen, bestuurs lid van de Vereeniging ter bestrijding van den woeker, verklaarde ons. dat hij door dit voorstel onaangenaam verrast was. Ongeveer een jaar geleden heeft het bestuur besprekingen gevoerd met Mr. M. Slingenberg, wethouder van financiën, om de mogelijkheid te over wegen een gemeentelijke bank tegen den woeker in het leven te roepen. Steeds heeft vooropgestaan, dat het niet veel geld zou behoeven te koster- Eerst werd er over gedacht om een overeenkomst te sluiten met een be staande bankinstelling hier ter stede, die genegen was voor het verstrekken van eredieten samen te werken met de gemeente. Het zou hierop neergekomen zijn, dat de Boazbank in de Zijlstraat een lokaal voor die bank tegen den woe ker beschikbaar had gesteld en dat de directeur de heer P. A. van 't Wout zich tevens belast had met de leiding De gemeente had dan het bedrijfs kapitaal van de bank (die een afzonder lijke instelling zou zijn geworden) be schikbaar moeten stellen. Tegen de ont worpen regeling bestond bij het gemeen tebestuur evenwel bezwaar, omdat men het ongewenscht achtte, dat daarvoor met een bepaalde bank zou worden samengewerkt. Om dat bezwaar te on dervangen heeft het bestuur van de vereeniging tot bestrijding van den woe ker zich bereid verklaard zelf de ad ministratie voor zijn Tekening te nemen. De gemeente zou dan voor het kapitaal moeten zorgen. Bij aanneming van dat voorstel zouden alle burgers die bulten schuld in financieele moeilijkheden ko men door de vereeniging geholpen wor den, om hen daardoor uit de handen van woekeraars te houden. Natuurlijk zouden voor die hulp alleen menschen in aanmerking komen die in staat zijn het geld terug te betalen. Zonder waar borgen of borgen zou natuurlijk geen geld gegeven worden. Maar ook de woekeraars nemen die voorzorgen, meestal doordat de geldleeners cessie op hun loon moeten geven. Alles was vrijwel geregeld zoo zei de heer van Daalen maar toen hoorden wij niets meer van de zaak. Totdat wy nu door het voorstel van B. en W. verrast werden. Dit voorstel valt ons tegen, omdat wij grond had den om te verwachten, dat B. en W. met de vroeger ontworpen regeling accoord zouden gegaan zijn. Het fonds van onze vereeniging hielp tot heden ook verschillende ambtenaren en werk lieden der gemeente. Dat waren de beste klanten uit financieel oogpunt, omdat er zoo goed als geen risico bij was. Als die ons nu evenwel afgenomen worden en het fonds onzer vereeniging alleen bestemd moet zijn voor de ove rige inwoners der stad, dan komt het er slecht voor te staan. Het risico zal dan veel en veel grooter worden. Tot -heden werd ons risico gesteld op 10% Dit wil zeggen: wij gingen verplichtin gen aan tot tienmaal het bedrag van dit fondskapitaal. Bij het wegvallen van het gemeenfcepersoneel zal 10% ri sico zeker te laag worden. Als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt, zal ons bestuur zeker overwegen of het nu niet geraden is de geheele credlet- verstrekking ter bestrijding van den woeker te staken. Maar zoo besloot de heer van Daalen misschien wordt in den raad nog wel een andere stem gehoord, want het is een groot belang, dat er een mid del wordt gevonden om de praktijken der woekeraars te bestrijden en de in gezetenen er voor te behoeden, dat zij in him klauwen vallen. AANKOOP PERCEELEN DE HAAS STRAAT. B. en W. deelen den Raad mede. dat W. Bosch, eigenaar der perceelen de Haasstraat nrs. 9 en 11 die perceelen aan de gemeente te koop aangeboden heeft voor 1030. Daar aankoop dezer perceelen in het belang der gemeente wordt geacht, stellen zij den raad voor hen te machtigen de perceelen voor de gemeente aan te koopen. OPENING „BREDERODtrDüIN". De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Röell, zal op Vrijdag 23 Septem ber om 3 uur de nieuwe lighallen der Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose, „Brederodeduin", plechtig openen. Op den openingsdag is er gelegenheid tot het plaatsen van auto's bij het hotel Velserend. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1004 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Wanneer je uit een winkel komt en den sterken arm by je wagen ziet staan. Hoe kun je weten, dat de agent alleen maar tracht uit te maken of het een model van dit of het vorig jaar is. Nadruk verboden.) VOOR DEN POLITIE RECHTER. Onschuldig katje. .Behandel de dieren met zachtheid!' Zóó wordt op de scholen geleerd. Maar. in de verwildering van den tijd, worden óók de dieren veelal niet zacht bejegend. Integendeel! Menigmaal scheppen opge schoten jongelui er een behagen in die ren te plagen of met steenen te werpen. Vanochtend diende weder een dergelijke zaak voor den Politierechter. Een onschuldig katje zat zich lekker in de zon te koesteren toen eenige op geschoten jongens er aan kwamen. „We zullen die kat eens dood trappen", zeide een van hen. Doodgetrapt werd de kat wel niet. Maar toch, het dier kreeg een klap, die aankwam. Jankend, kermend vloog het beest in huis. Zijn eigenares ging er mede naar den dierenarts. Van ochtend voor den Politierechter verdachte was niet verschenen ver klaarde de dierenarts Dr. Kok, als ge tuige gehoord, dat het katje, een bloed uitstorting in de hersenen had gekregen en dat hij bij het dier een verlamming van de lendenwervels had geconstateerd. De klap die het dier is toegebracht moet dus wel heel hardhandig zijn ge weest, concludeerde get. Het O. M. vond dat hier wreed ge weld was gepleegd. Daarom is een flin ke straf op haar plaats.. Tegen verdach te werd gevorderd 8 dagen gevangenis straf. Verdachte werd volgens den eisch ver oordeeld. Geen zachtmoedige. Zachtmoedig is de wed. S. V.—S. al lerminst! Ze had een woning op het Nieuwe Kerksplein gehuurd en die voor haar rekening laten witten, zóó dat alles er keurig netjes uitzag. De huisbaas had dat witten geweigerd. De wed. had daar om maar de kosten op zich genomen. Echterde weduwe kreeg een quaestie met den huiseigenaar, waarvan het einde was dat ze uit de woning zou worden gezet. Teen zon de weduwe op wraak. Eindelijk had ze iets gevonden om den huiseigenaar „eens te kunnen nemen". Ze nam aarde uit den tuin en be smeurde daarmede overal de pas ge witte muren, zoodat in een ommezien er alles vies en vuil uit zag. Maar, dat had weder gevolgen voor de weduwe. Het maakte dat ze voor den Politierech ter wegesn zaakbeschadiging zich had te verantwoorden. De huiseigenaar die alles weder in orde had moeten laten maken had daar door 20 kosten gehad. Hij stelde zich nu daarvoor civiele partij. Verdachte stemde toe dat ze uit wraak had gehandeld. „Moest ik dan voor een ander gaan witten?" vroeg ze den Po litierechter. „Neen", antwoordde de Politierechter. „Maar u behoefde het voor een ander ook niet vuil te gaan maken. Dat is liet gemeene van uw handelwijze". Het O. M. vroeg tegen verdachte, die al 68 jaar is, f 20 of 10 dagen. De Poli tierechter veroordeelde haar tot 10 of 2 dagen met toewijzing van den civielen eisch van den huiseigenaar. Verduistering. De heer J. P. Koppen had in het mid den van het jaar aan het Leger des Heils gevraagd of het niet iemand had om voor hem adresboeken weg te bren gen. Het „Leger des Heils" had wel een mannetje. Het stuurde den heer Koppen een zekeren G. F. U. waarmede de heer Koppen echter bedrogen is uit geko men. U. had opdracht adresboeken te be zorgen bij opgegeven adressen van per sonen aan wie ze op zicht werden ge zonden en daarna, na eenigen tijd ant woord te komen halen. Diegenen die het adresboek niet wilden hebben, ga ven het dan terug. De een had er de kaft dan nog om laten zitten, de ander niet. De adresboeken werden op een kar gelegd en naar den heer Koppen terug gebracht. Alle echter niet! Dat bleek den heer Koppen later toen hem werd medege deeld dat iemand een adresboek had ge kocht tegen een veel goedkooperen prijs dan 6. Aan den dag kwam daar, nadat U. zich had schuldig gemaakt aan ver duistering ln dienst betrekking. Verdachte zeide heden dat hij den koopman J. L. P. had ontmoet en dat hij dezen drie adresboeken voor 1.50 had verkocht. *Het O. M. vorderde tegen verdachte wegens verduistering in dienst betrekking 1 maand. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 10 dagen ge vangenisstraf. Daarna had J. L. P. zich wegens he ling te verantwoorden. Deze verdachte beweerde dat hU van U. vier adresboe ken had gekocht voor 4 en dat ver dachte U. naar hem was toegekomen om te vragen of hij adresboeken wilde koo pen. „Ze lagen op een kar en zagen er vies Uit. Het was midden in het jaar, dus de adresboeken hadden niet zooveel waarde meer. Ik besloot er eenige te koopen. denkende, dat ze werden opgeruimd". Zóó de redeneering van verdachte. U„ nu als getuige gehoord, verklaarde in tegenspraak met verdachte, dat P. naar hem toe was gekomen. Het O. M. oordeelde dat. al moge hier dan geen sprake zijn van opzet er toch schuld- heling was. Tegen verdachte werd ge vorderd 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter, die de aandacht er op vestigde, dat de verklaringen van U. en van P. tegenstrijdig waren, had niet het wettig en overtuigend bewijs gekre gen dat verdachte P. zich had schuldig gemaakt aan 't hem tenslaste gelegde en sprak daarom verdachte P. vrij. EEN NIEUW KERKJE. Op den hoek van de Madoerastraat en de Atjehstraat in Haarlem-Noord wordt een Apostolische kerk gebouwd. De muren zijn reeds gedeeltelijk opgetrok ken. HAARLEMSCHE CHRISTELIJKE JONGEMANNEN VEREENIGING De drie Jongemannen vereenigingen te Haarlem die by het Nederlandsch Jon gelingsverbond aangesloten zijn, hebben een federatief verbond gesloten. Iedere afdeeling behoudt haar eigen zelfstan digheid en zal op eigen wijze het werk blijven verrichten, maar men stelt zich voor daarnaast veel gemeenschappelijk te werken. De drie vereenigingen hebben daartoe een algemeen bestuur gekozen, dat in deze samenwerking leidend zal optreden. Het stelt zich voor een uitgebreide win ter- en zomercampagne te organiseeren, waarin cursussen, lezingen, week-ends etc. opgenomen worden. Als eerste uiting der samenwerking verschijnt binnenkort een gemeenschappelijk maandblad. Hierdoor hoopt men velen in het werk te betrekken. Ook heeft men plannen pogingen tot het oprichten van meer afdeelingen in de stad aan te wenden. D. J. D. HOVENIER t In den ouderdom van 65 jaar is over* leden de heer D. J. D. Hovenier. De overledene is eenige jarn lid van het bestuur tdcr afdeeling Haarlem van Patrimonium, geweest en heeft ook zitting gehad in het bestuur van „Pa* trimoniums Woningstichting". Gerui* men rijd was hij al lijdende. Toen hij dit jaar moest aftreden lals bcstuurs* lid van Patrimonium wenachte hij om gezondheidsredenen voor een Jicrbc» noeming niet meer in aanmerking to komen- De ter aardebestelling heeft plaats hedenmiddag op dc Algemeen? Begraafplaats aan de Klevcrlaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 69 Cents per regel. «9 Middernacht! De uren waarin men pijnen het ergste voelt. Daarom zorge men steeds een kokertje Tabletten in huis-te hebben. Zij verzachten onmiddellijk hoofd-, oor-en kies pijnen. Men eische echter steeds de origineels „Sayefc "-verpakking, ken baar aan den oranje band en het Bayerkruis. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 8) Jim Frobisher werd vuurrood. Dat was het nu uist wat hy had opgemerkt, en hij was er zoo trotsch op. Waar er een hoofdletter D in een zin moest staan stonden twee nullen met een schuine iijn er tusschen, zóó 0/0 het teeken voor per cent: en iets verder, waar een hoofdletter S moest staan, stond de hoofdletter S met twee streepjes er door, het teeken voor „dollar". Jim ken de de Corona-machine zelf goed, en hij herinnerde zich, dat men die twee fou ten maakte als men de toets voor cijfers gebruikte in plaats van die voor hoofd letters. Toen hij Hanand's ondeugende gezicht voor zich zag begreep hij dat men dit zeker bij de Süreté ook wel ge merkt zou hebben. Al was het in Dyon over het hoofd gezien en even later be gon hij er zelf ook om is lachen. „Dat was niet erg slim van mij. hè?" zei hy. terwijl hij den brief terug gaf. „Mij dunkt, dat het nog zoo dom niet van mij was, toen ik zcoevea zeide dat ik hoopte met u samen te kunnen wer ken. De ondeugende uitdrukking verdween weer van Hanand's gezicht. „Stel u niet te veel van my voor, want dan zou ik u wel eens tegen kunnen vallen", zei hij op ernstigen toon. „Ten slotte hebben wij aliemaal veel aan het toeval te danken. En als wij onze kans krijgen moeten wij er zoo snel mogelijk gebruik van maken. Hij legde de twee anonieme brieven weer in den groenen map en de map in de Iade van zijn bureau. Toen nam hij de twee brieven die Boris Waberski geschreven had en gaf ze aan Jim terug. „Deze zult u in Dyon nog wel noodig hebben. Gaat u er vandaag nog heen?" „Vanmiddag". .Mooi!" zei Hanand. „Ik neem van avond- den sneltrein". „Daar kan ik ook wel op wachten", zei Jim. Maar Hanand schudde het hoofd. „Het is beter dat wij niet samen rei zen en ook niet in hetzelfde hotel gaan logeeren. -Het zal gauw genoeg in D)'on bekend worden dat u de Engelsche ad vocaat is van juffrouw Tarlowe en op uw gezelschap zal dus ook gelet,wor den. Tusschen twee haakjes, hoe heeft u gehoord dat ik de zaak in handen had gekregen?" ..Wij hebben een elegTam gekregen", antwoordde Jim. „O ja? En van wie? Daar ben ik erg nieuwsgierig naar!" „Van juffrouw Harlowe". Voor de tweede maal gedurende dit gesprek was Hanand een oogenblik van zijn stuk gebracht. Daaraan twijfelde Jim geen oogenblik. Hij bleef wel een minuut lang doodstil zitten, met zijn si garet in zijn hand. als versteend. Toen lachte hij bitter en keek Jim scherp aan. „Weet u wat ik doe, meneer FrobiSher?" vroeg hij. „Ik geef mfj zelf een raadsel op. Als u kunt moet u het eens oplos sen! Wat is de sterkste hartstocht ter wereld? Gierigheid? Liefde? Haat? Niets van dat alles. Het Is het verlangen van den ambtenaar om een grooten stok te nemen en er zijn collega een slag mee op het achterhoofd te geven. wy spre ken af dat ik in het geheim naar Dyon zal gaan om mij de meeste kans op succes te geven. Mooi! 'sZaterdags wordt dit afgesproken en Maandags hebben mijn collega's het nieuws al zóó verspreid dat juffrouw Harlowe het u Dinsdags- ochtends kan telegrafeeren.Bui ten gewoon vriendelijk vind u niet? Mag ik het te legram als 't u blief eens zien?" Frobisher nam het uit ae lange enve loppe en gaf het aan Hanand die het gretig aannam en het voor zich op tafel openvouwde. Hij las het heel langzaam dcor zoo langzaam, dat Jim ztch af vroeg of iiij ook door de rsgels van dat telegram heen als door een telefoon, de kieet om hulp hoorde, die hij zelf ook had gehoord. Even later keek Hanand op en de bittere trek was van zijn gelaat verdwenen. ,Dat arme meisje dus ze is nu wel bang hè? Ze -kan nu niet meer zeggen dat ze er zich niets van aantrekt! Nu, wij zullen het in een paar dagen wel voor haar in orde maken. „Ja", zei Jim. „Er. intusschen zal ik dit maar ver scheuren vind u niet?" en Hanand nam het telegram op. „Mijn naam staat er in. Het is by u ongetwijfeld veilig, maar het dient nergens toe. Alles wat hier ver scheurd wordt, wordt 's avonds verbrand. U mag het beslissen", en hij zwaaide het telegram voor Jim Frobisher's oogen heen en weer. „Gaat uw gang", zei Jim en Hanand scheurde het telegram door midden. Toen legde hij de twee stukken op el kaar en scheurde ze nog eens door en gooide ze toen in den prullenmand. „Ziezoo, dat is afgeloopen!" zei hij. „En vertelt u mij nu eens. er is immers nog eenan der Engelsch meisje in Mai- son Grer.elle?" „Ar.n Upcoti". knikte Jim. „Vertel u mij eens iets over haar". Jim gaf Hanand hetzelfde antwoord dat hij aan Haslitt gegeven had. „Ik heb haar nooit van mijn leven ge zien. Tot gisteren had ik zelfs nooit van haar gehoord". Maar terwyi Haslitt zeer verbaasd was geweest over dit antwoord, nam Hanand het voor kennisgeving aan. „Dan zullen wy dus allebei in Dyon met die jongedame kennis maken", zei hy glimlachend en stond op uit zyn stoel. Jim Frobisher had een gevoel alsof het gesprek dat slecht begonnen was en toen veel vriendeiyker was voortgezet, nu weer minder vriendschappelijk eindigde. Hij voelde dat er iets in Hanand's op treden veranderd was, maar wat het pre cies was, kon Jim niet zeggen. Hij greep zyn hoed en zijn stok. Hanand was al bij de deur met zyn hand aan de knop. „Adieu, meneer Frobisher, ik dank u zeer voor uw bezoek". „Ik zie u dus wel in Dyon", zei Jim. „Ongetwyfeld", stemde Hanand glim lachend toe. „Wij zullen elkaar daar verscheidene malen zien. Misschien bij den rechter van instructie. En zeker in Marson Grenelle". Maar Jim was niet voldaan. Een paar minuten geleden scheen Hanand de samenwerking met hem niet alleen te accepteeren, maar hij scheen er zelfs op gesteld te zijn. En nu was het net of hij er zich aan wilde onttrek ken. „Maar als wij dan samen willen wer ken?" opperde Jim. „Het zou kunnen" zyn dat u my vlug moet bereiken", vervolgde Hanand. „En het zou ook kunnen zyn dat ik u in het geheim iets mee te deelen heb". Ja. Hy dacht even na. „U logeert zeker in Maison Grenelle?" „Neen", zei Jim en hy genoot heel even van Hanand's gebaar van teleur stelling. „Dat zal niet noodig zyn", leg de hy uit. „Boris Waberski kan nu niets meer beginnen. Die twee meisjes zijn daar veilig genoeg". „Dat is waar", stemde Hanand toe. „Dan gaat u dus logeeren in het groote hotel op de Place Darcy. En ik zal logeeren in een bescheiden hotelletje en niet onder myn eigen naam. Voor zoover dat nog mogelijk is, zal ik myn komst geheim houden". Hij noemde den naam niet van het bescheiden hotelletje en zeide ook niet hoe hy zich noemen zou, en Jim vroeg er met opzet niet naar. Hanand stond met zijn hand aan de knop ven de deur en keek peinzend naar Frobisher. „Ik zal u eens een geheimpje ver tellen", zei hij, en er kwam een glim lach op zijn gezicht, (Wordt veivolg<L£

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6