HAARLEM'S DAGBLAD DE TROONREDE. dinsdag 20 sept. 1927 derde blad „DE FINANCIëELE TOESTAND BLIJFT ZORGEISCHEND". ONTWERPEN VAN WET TOT WIJZIGING VAN HET STRAFSTELSEL. WETSONTWERP TOT VERLAGING DER INKOMSTENBELASTING. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de vol gende Troonrede: Leden van d"e Staten-Generaal! De plechtigheid van dit oogenblik heeft voor Mij een meer dan gewone beteekenis. Mijn beminde Dochter aan Mijn zijde te zien bij het openen van uw vergadering vervult Mijn hart met dankbaarheid jegens God, die Haar leven gespaard en Haar jeugd in zoo vele opzichten gezegend heeft. Met erkentelijkheid gedenk Ik de wijze waarop ons volk heeft meegeleefd bij Haar intrede in het openbare leven. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht reden tot vol doening. Dank zij voortschrijdende verbetering in de wijze van bedrijfsuitoefening en ontginning, neemt het voortbren- glngsvermogen van land- en tuinbouw toe. Weinig loonende .prijzen, bemoeilij king van den afzet in den vreemde en mingunstige weersgesteldheid leiden nochtans voor sommige takken van het bedrijf tot niet zeer bevredigende uit komsten. Door handel en nijverheid worden, on danks verschillende moedgevende' ver schijnselen, nog steeds groote moeilijk heden ondervonden, niet het minst door de kunstmatige belemmeringen die aan het internationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd. De financieele toestand blijft zorg- ëischend, in de voornaamste plaats om dat de zware lasten, op de bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegenheid vertra gen. Met deelneming gedenk Ik de slacht offers van de ramp, die eenige maan den geleden opnieuw het oostelijk deel van ons land teisterde. De spoedige en milde hulp, die ook nu van vele zijden verleend werd, was Mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere Mo gendheden bleven van den meest vriend- schappelijken aard. Ik vertrouw, dat het mogelijk zal zijn met den buurstaat België in een geest van onderlinge samenwerking een rege ling te vinden in een voor beide landen aannemelijken zin van de vraagstukken die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn ge bleven. Het samenstel dier vraagstuk ken is thans nog het voorwerp van een nader onderzoek hier te lande. Tn de organen van den Volkenbond in welks Raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Nederland- sche vertegenwoordigers naar him ver mogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der volkerengemeenschap. Van de resultaten der door den Vol kenbond bijeengeroepen Economische Conferentie heb Ik met voldoening ken nis genomen; het verheugt Mij vast te stellen, dat de aldaar aangegeven richt lijnen der economische politiek over eenkomen met die welke door Nederland worden gevolgd. Naast de reeds aanhangige wetsont werpen zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot wij ziging van het strafstelsel, o.m. beoogen- de nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling, invoering van de jeugdgevangenis en krachtiger bestrijding van de beroeps- en gewoon te-misdadigheid; een ontwerp strek kende tot wijziging der bepalingen om trent de ouderlijke macht en de voogdij; en een ontwerp houdende bepalingen be treffende den rechtstoestand der amb tenaren. Een voorstel om de uitoefening ven het kiesrecht te verg'makkelijken voor hen, wier beroep hen noopt ter tijde van de stemming buitenslands te vertoeven, zal u spoedig bereiken. Aanhangig zullen worden gemaakt eene technische herziening van de Ar menwet, en eene wijziging van de Ge meentewet beoogende de samenwerking van naburige gemeenten te bevorderen. Een ontwerp tot vervroeging van den datum waarop het zevende leerplicht jaar in werking zal treden, zal spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp tot verlaging der in komstenbelasting zal U worden aange boden, evenals een technische wijziging van de vermogensbelasting en één der verdedigingsbelastingen, in hoofdzaak bedoelende aan ongegronde verschilpun ten tuschen de bepalingen van die bei de heffingen een einde te maken. In aansluiting aan de in het achterlig gende jaar tot stand gekomen Compta biliteitswet zal eerlang het ontwerp van een Bedryvenwet by U worden inge diend. De voorbereiding van de herziening der financieele verhouding tusschenhet Rijk en de gemeenten, waaromtrent Mij kortgeleden het rapport der betreffen de Staatscommissie heeft bereikt, is door de Regeering ter hand genomen. Eene aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle omstandigheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en hierdoor het vrije ruilver keer te bevorderen. Binnenkort zal aan Uw oordeel wor den onderworpen het ontwerp eener Wegen wet. De indiening van een ontwerp-Elec- triciteitswet kan worden tegemoet ge zien. Voorstellen tot herziening van de Vei ligheidswet en de Invaliditeitswet zijn in voorbereiding. De ten vorigen jare reeds aangekondigde herziening van de Ziek tewet, welke aan de invoering van deze wet moet voorafgaan, zal Uwe yergade- ring spoedig bereiken. Op Java en op de Westkust van Su matra zijn betreurenswaardige onlusten voorgevallen, welke dank zy het door tastend optreden van bestuur, politie en leger spoedig werden bedwongen. Aan het eigen Indische volksleven zyn deze onlusten vreemd. Maatregelen zijn genomen om ook in de toekomst de bevolking tegen aansla gen op haar welvaart en veiligheid te beschermen. Daarnaast wordt, zooveel de geldelijke omstandigheden toelaten, de cultureele en 'welvaartspolitiek in Nederlandsch- Indië met kracht voortgezet. Met belangstelling wordt uitgezien naar de vruchten, welke de kortgeleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten bate van dat overzeesche gebieds deel zullen afwerpen. De economische toestand van Curasao blijft gunstig. Met den wensch dat Gods milde zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. heemstede. PERSONALIA Dc agent van politie J. Croeze slaagde voor het politiediploma. provinciale staten. DE najaarszitting. De voorzitter der Provinciale Staten heeft den Staten medegedeeld dat in de vergadering van de najaarszitting der Staten, die zal worden gehouden op Dinsdag 4 October des voormiddags half twaalf, aan de orde zullen worden gesteld: onder meer voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een provin ciaal wegenplan als bedoeld bij art. 34 der Wegenbelastingwet en voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een verordening als bedoeld bij art. 38 der Wegenbelastingwet. Voorgesteld zal worden die stukken commissoriaal te maken en dan de vergadering te verda gen tot Dinsdag 18 October des voor middags half elf op welken datum de openbare behandeling van die agenda punten zal plaats hebben. Het afdeelingsonderzoek van andere agendapunten zal plaats hebben op Donderdag 20 October, waarna van die agendapunten de openbare behandeling zal geschieden op Dinsdag 29 November en volgende dagen. Na afloop der be grooting c.a. zal de zitting worden ver daagd tot Dinsdag 6 December des voormiddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijnen punten- lijst aan de orde zal worden gesteld. Voorgesteld zal dan worden de stukken die daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruikelijke wij ze door Commissiën te doen onderzoe ken. De zitting zal verder worden ver daagd tot Dinsdag 20 December te half elf des voormiddags op welken datum de openbare behandeling zal worden aan de orde gesteld van de stukken, die op 6 December door de commissiën zullen zijn onderzocht. Zoo noodig zal de ver gadering op Woensdag 21 December des voormiddags te half elf worden voort gezet. actie van petroleum- bezorgers. OVEREENSTEMMING BEREIKT. In het gebouw De Centrale werd Maandagavond een spoed-personeels- vergadering gehouden voor het perso neel van „Petrolifère", welk personeel in zijn geheel aanwezig was. De verga dering was Uitgeschreven door den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders. Door den heer A. Mars werd aan de vergadering verslag uitgebracht van de onderhandelingen inzake het loon- en provisievraagstuk. Na de eerste onder handeling was het den besturen gelukt een voorstel te verkrijgen waarbij het garantieloon met f 2 werd verhoogd, welk voorstel evenwel door het personeel met algemeene stemmen werd ver worpen. Het personeel verwierp dit voorstel voornamelijk om twee rede nen, n.l. de verhooging was niet dat wat men wenschte en voorts bleef er bestaan het groote verschil onder het personeel van één en dezelfde maat schappij in loonstelsel waaraan men ook een einde wilde gebracht zien. Daar aan de besturen werd verzocht opnieuw in onderhandeling te treden is hier aan voldaan en had Vrijdag ochtend een langdurige bespreking plaats met de vertegenwoordigers van de directie. Hoewel op de eerste confe rentie geen schikking mogelijk bleek, en dus de besturen maatregelen dien den te treffen voor een komenden strijd is nadien In een nieuw onderhoud een nieuw voorstel verkregen, waarbij het garantieloon nogmaals met een gulden werd verhoogd en de provisieregeling gehandhaafd bleek. Door den héér Jansen van den R.K. Bond werd hierna geweien op de groote beteekenis van het resultaat dat ver kregen kon worden doordat het perso neel in zijn geheel georganiseerd is en door de tactiek der beide besturen. Waarbij hij de verwachting uitsprak DE „CRUQUIUS" WERKT! Belangwekkende eenvoud. EEN STOOMHUIS IN OUDEN STIJL. Aan het eind van de Kruisvaart, die den Haarlemmermeerpolder in kaars rechte lijn dwars doorsnijdt, rijst als een burcht het stoomgemaal de Cruquius op, één van de drie stoomgemalen, die tusschen 1848 en '52 het Haarlemmer meer hebben drooggemalen. De moderne techniek heeft in de an dere twee gemalen, de „Leeghwater" en de „Lijnden" wijzigingen gebracht. De Cruquius evenwel bleef zooals hij was. De laatste jaren werkte het ge maal niet dikwijls meer, sinds eenige dagen is het evenwel weer in werking ten gevolge van den hoogen waterstand in den polder en wij hebben de zeld zame gelegenheid te baat genomen om er een kijkje te nemen. De Cruquius is wel een der zeer ver ouderde stoomgemalen in ons land. Niet alleen het uiterlijk, maar ook het systeem is buitengewoon ouderwetsch. Nu zijn de pompen verdrongen door Ce turbines. De oude Cruquius, De verouderde machine eischt een speciale studie van den machinist. De tegenwoordige eerste machinist, tevens machinist op de „Lynden", de heer J. Vorst, is echter in vijf jaar volkomen met de inrichting vertrouwd geraakt, al meende mij vroeger, dat er nog slechts één oud-gediende leefde die de geheimen van het mechanisme kende. De inrichting is eigenlijk heel een voudig. Wanneer men den ronden toren die het hoofdgebouw eigenlijk is, 'van buiten bekijkt, trekken direct de groote ijzeren hef-armen de aandacht, die er op een hoogte van ongeveer 10 Meter uitsteken. Deze gegoten ijzeren hef boom en loopen even ver binnen in het gebouw door. en hebben daar een ge meenschappelijk middelpunt. Dit be staat uit een 34 ton zware schijf, welke rust op een enorme verticale as, die van boven tot onder door het gebouw loopt. Eigenlijk is deze as niets anders dan de zuigerstang, die omhoog ge stuwd wordt door de stoomspanning van 31/2 atmosfeer in den reusachtigen stoomcylinder onder in 't gebouw. Het eigenaardige is, dat deze zuiger zich binnen in een anderen als zuiger dienst- doenden cylinder bevindt, waarin een stoomspanning van 2 atmosfeer zorgt voor het neerhalen van den zuigerstang. waarop schijf en hef-armen rusten. Oogenschijnlijk is een zeer groote kracht noodig om de schijf van 34 Ion met de acht armen in de hoogte te heffen, maar in werkelijkheid behoeft die kracht slechts betrekkelijk gering te zyn, omdat de armen eigenlijk balan- ceeren. Zij rusten op de muren van het gebouw, waarin de assen zijn gemet seld, waarop zij draaien. De armen zouden in evenwicht zijn zooals de ar men van een weegschaal en dus prac- tisch geen druk op de schijf oefenen, indien niet aan de buiteneinden de krukstangen bevestigd waren, die weer de eigenlijke pompen dragen. Deze zijn onder het water in het vóór-bassin ver borgen en staan daar op een houten vloer. Deze gewone zuigpompen doen het dat men gebruik zou maken van dit resultaat door de ongeorganiseerden in de organisaties te brengen. Met algemeene stemmen werd hierna het voorstel der directie aanvaard en werd door verschillende sprekers het woord van dank gericht tot de beide organisaties en in het bijzonder tot de beide bestuurders welke de onderhande lingen voerden, waarna de vergadering met een propagandistisch woord werd gesloten. oud-indische mili tairen. EEN UIT VELEN! Op het commissariaat van politie te Tanah Abang, Batavia, zoo vertelt aan het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." een lezer die daar juist aanwezig was, ver voegde zich een oude man van tus schen de 60 en 70 jaar. De man sleepte zich eerder het erf op, dan dat hy liep, en verzocht aan den commissaris hem te doen opnemen in een ziekenhuis. De ongelukkige een oud militair met ruim 30 dienstjaren en thans met een pensioen; van zeventien gulden per maand had zich eerst aangemeld bij het Militair Hospitaal, waar men hem weigerde. Te voet was de man den langen weg naar het politie-bureau Tanah Abang gekomen. Door de bemiddeling van den commis saris op dat bureau is het zieke oudje opgenomen in de C. B. Z. drooglegging der zuiderzee. EISCHEN DER VISSCHERS. Te Amsterdam hebben ondervoorzit terschap van den heer D. Demmer, voorzitter van het centraal comité voor Zuiderzeevisschers, vergaderd vertegen woordigers van alle visschersplaatsen langs de Zuiderzee. Uiteengezet werd, dat de nood in de visschersgezinnen hoog is en dat die nood in den aan staanden winter nog zal stijgen. Er werd, na eenige bespreking, een motie aangenomen, die van de regeering eischt „de onmiddellijke invoering van de Zuiderzeesteunwet, zooals reeds in Mei van dit jaar is toegezegd, in ieder geval onmiddellijk voor de Zuiderzee visschers een voldoende tegemoetko ming". De motie zal ter kennis worden gebracht van de Regeering, de generale commissie, en de leden der Tweede Ka mer, koffer van 'n motor fiets gevallen. ERNSTIG ONGELUK 'T GEVOLG. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Wemeldinge van Maandag: Op den hoofdweg tusschen Ierseke en Kapelle heeft een ernstig motorongeval plaats gehad. De heer Lansen uit Goes had achter op zijn motor eenige koffers en reed in de richting Kapelle. Daarachter kwam de heer Slabbekoren eveneens uit Goes, met op de duo zijn echtgenoote. Hy wil de den eersten motor voorbijrijden, doch op hetzelfde oogenblik viel een der kof fers van den motor van den heer L. De heer S. reed over den koffer heen en kwam te vallen. Door den val had hij een stuk van zijn tong afgebeten. Zijn vrouw, die eveneens was gevallen, liep lichte kwetsuren op. De heer Lansen keek om naar den- koffer en kwam daardoor ook te vallen. Hij kreeg een ernstige schedelbreuk. Men vreest voor zijn leven. Dr. Gnirrep uit Wemeldinge en dr. Wouda uit Kloetingen verleenden de eerste hulp. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. electrische spoor wegen. MECHANISCH VEILIGHEIDSSYSTEEM. Naar aanleiding van het ongeluk met de electrisehe tram HaarlemAmster dam bij Sloterdijk, waarbij de tram, niettegenstaande het mechanisch vei ligheidssysteem, nog een 700 M. door reed, wordt de opmerking gemaakt dat ook op de electrisehe treinen maar één bestuurder staat. Het gevaar zou in dit geval nog grooter zijn door de electri sehe treinen thans rijden met een snel heid van 90 K.M. per uur. Wij hebben ons daarom gewend tot den hoofdingenieur der Ned. Spoorwe gen te Utrecht, den heer Van Loenen Martinet, die ons mededeelde dat ook de electrisehe treinen voorzien zijn van een mechanisch veiligheidssysteem. De bestuurder drukt nl. bij het bestu ren steeds op den knop van den hoofd schakelaar. Laat hij dien knop los, bij voorbeeld indien hij onwel wordt, dan wordt onmiddellijk de stroom uitgescha keld en gaat automatisch de noodrem werken. Het hangt van de snelheid af, hoever de trein dan nog doorrijdt; bij een snelheid van 90 K.M. zal dit een paar honderd meter zijn. De heer van Loenen Martinet vestigde er nog onze aandacht op dat het niet kan voorkomen dat een electrisehe trein tegen een anderen botst daar de elec trisehe treinen nooit over zoo'n korten afstand achter elkaar rijden. verdwijning van transatlantische Vliegers. MOGELIJKE VERKLARING. In de „Times" heeft een officier van den meteorologischen dienst een moge lijke verklaring gegeven van de verdwij ning van zoovele transatlantische vlie gers. Onder sterk verstoorde atmosferische condities, zooals de vorige weken gere gistreerd werden, bestaat de mogelijk heid van een plotselinge, krachtige ver andering van den barometerdruk, het geen natuurlijk een foutieve aanduiding veroorzaakt bij het aflezen van een hoog temeter die vóór het vertrek van het vliegtuig op een bepaalden barometer- druk is ingesteld. Het kan dus voorko men, dat een vlieger op slechts zeer ge ringe hoogte boven het water vliegt, terwijl hij uit de aanwijzing van zijn hoogtemeter zou opmaken dat hij er nog een paar honderd voet boven is. Indien hij dus des nachts of vliegende in den mist daalt, in de overtuiging dat hij nog voldoende ruimte onder zich heeft, zou het dus kunnen gebeuren dat het vliegtuig met volle snelheid het water raakt vóór de vlieger zich dit bewust is. Dit verschijnsel is natuurlijk in de vlieg wereld bekend, maar het kan toch zijn. dat een vlieger het optreden van dit verschijnsel toch niet in die sterke mate zou verwachten als soms het geval is boven den Oceaan. HET ZUIVEREN VAN WONINGEN. De vorige week werd melding gemaakt dat eerstdaags door de gemeente een controledienst in het leven zal worden geroepen, om door een geregelde con trole na te gaan of de woningen der bij dezen dienst aangesloten vereenigin- gen, geen ongedierte hebben. Meer en meer blijkt dat een derge lijke dienst onmisbaar is. Thans moet. b.v. een blok van 10 woningen van de vereeniging „Zorgvliet" staande in de Karolingestraat door gas gezuiverd wor den. Was er een tijdige controle ge weest dan zou het nimmer zoover ge komen zijn en zouden dan ook niet zooals nu, 10 gezinnen voor eenige dagen de huizen moeten verlaten om ergens anders hun toevlucht te zoeken. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. werk, dat bij moderne machines door de schepraderen overgenomen is. Zy hebben natuurlijk hun gewicht en daar om is ook een zuiger, de buitenste noodig om de verzwaarde hefboomen in het gebouw naar beneden te trek ken. Als de machine werkt is het of het heele interieur van de „Cruquius" in beweging is. De geweldige zuigerstang zinkt in den enormen cylinder, waarvan het bovendeksel den vloer van de ma chinekamer vormt. Dit is wel een zeer bijzondere ma chinekamer! Elf maal gedurende twee minuten rijst en zinkt het samenstel van as, schijf en armen. In dien tijd brengen pompen 231 M3. water van den polder naar Ringvaart en Spaarne. Bij eiken slag verzet elke pomp 6 M3., 7 pompen dus 42 M3. De machine doet 5 1/2 slag per minuut. In de metersdikke muren zijn de ven sternissen in puntboogstijl aangebracht, het dak is gekroond met kanteelen, waarover men een uitzicht over den omtrek heeft. In het voorgebouw beneden, aan de Ringvaart, zijn de stoomketels, zes in getal, waarvan er vier in gebruik zijn. Deze ketels zijn van 1888, de eenige on- derdeelen, die in den loop van 75 jaren vernieuwd werden. Onder eiken ketel branden twee vuren, de ketels zyn ieder 9 1/2 M, lang en hebben elk een ver warmd oppervlak van 99 M2. Vier sto kers en twee kolenryders zorgen dat de vuren bly'ven branden. De stoom gaat van deze ketels naar den grooten „stoomdom", den romp van het heele gemaal. De groote zuigers zijn niet, zooals bij moderne machines, afgesloten met me talen veeren, maar met een hennep dichting. volgens oud systeem. Een uni cum in Nederland. Voor de bediening der machine zorgen de machinist, de heer J. Vorst, een ma chinedrijver en twee smeerders. Ook de heer J. H. Boogaardt, opzich ter van den Haarlemmermeerpolder ver strekte ons vele belangrijke gegevens over het interessante geniaal. De groote zuiger is blijkbaar van Engelsch maak sel, de firma Harvey en Co. te Hayle- foundry in Cornwallis heeft het groote stuk geleverd. De tegenwoordige stoom ketels komen uit Luik. De totale capa citeit van de „Cruquius" is 500 P.K. Vroeger maakte de machine wel 7 sla gen per minuut, de oude dag doet zich echter voelen. Het gemaal werkt van Donderdag IJ. af, toch is de daling van 't polderwater nog miniem. Het volgend jaar zullen de ketels 40 jaar oud zijn, de kritieke leeftijd. Zij zullen waarschijnlijk afgekeurd worden, en 't is zeer te betwijfelen, of het pol derbestuur aan het oude gemaal wel vernieuwingen zal laten aanbrengen. Hoe groot de capaciteit van de „Lyn den" ook moge zijn, de Cruquius is toch nog onmisbaar. Ter vergelijking kan dienen, dat de Lynden per minuut 100 M3. water, dus drie maal zooveel als de Cruquius ver werkt. Er bevinden zich een electrisehe en een stoommachine in. De „Leeghwater" heeft een 600 „paards" dieselmotor die 250 M3. water per mi nuut kan verzetten. Wellicht wordt de karakteristieke Cru quius binnenkort vervangen door een steenen gebouwtje, met een kleine elec trisehe pomp. SIGAREN CIGARETTEN SUPERIEUR FABRIKAAT TOT ALATIGE PRIJZEN. ïa olie voornaamste SJz»crr»!nktt& economisch urgentie congres. MERKWAARDIGE MEDE- DEELING. Te Den Haag had vanwege de Algë- meene R.K. Werkgeversvereeniging een wat genoemd werd „Economisch Urgen tiecongres" plaats. Besproken werd de Nederlandsche handelspolitiek. De heer Hermans, het lid der Tweede Kamer, die het onderwerp behandelde, concludeerde dat men zich diende te wenden tot de verantwoordelijke regee ring. Volstrekt niet alléén, aldus spr. om een wijziging van onze handelspoli tiek te verkrijgen, maar om al die maat regelen en dat zijn er vele welke dienen kunnen tot steun en bevordering van onze industrie. Verder werd een rede gehouden over de Internationale Economische Confe rentie. In de discussiën werd hht be toog van den heer Hermans van ver scheidene zijden ondersteund. Conclu- siën werden niet genomen. Tijdens de discussiën deed dr. L. G. Kortenhorst een merkwaardige mededeeling. Spr. zeide dat de Ned. Spoorwegen een order hadden te plaatsen voor een groote partij ijzerwaren om rails aan onderleggers te bevestigen. Ondanks de bemoeiingen van den Mi nister van Waterstaat en van de rijks commissie voor de werkverruiming, ter wijl de Nederlandsche industrie beneden den kostenden prijs wilde gaan (door ac countants te onderzoeken) en zich zelfs nog 10 pet. grooter verlies wilde getroos ten, kreeg spr. zooeven telefonisch uit Helmond bericht, dat de spoorwegen alle perceelen van de betreffende order in het buitenland hebben geplaatst (gefluit en geroep: schande!) Als het zoo gaat, riep spr. uit, is het dan maar niet beter, om de rijkscommis sie voor de werkverruiming aan kant te zetten? NED. ARBEIDERSSPORTBOND Zondagmorgen werd in het gebouw „De Centrale" een vergadering gehou den, uitgeschreven door de onlangs op gerichte afdeeling Haarlem van den Nederl. Arbeiders Sportbond. Op deze vergadering zou Dr, B. Luza het onder werp „Nut en bezwaren der sport" be handelen. In een breedvoerig betoog werd door den heer Broekman het bestaan van dezen Sportbond verdedigd, waarbij hy wees op de sterkte en den omvang in het buitenland. Ook hier te lande wordt het ledental steeds grooter; na de oprichting van de afdeeling Haar lem is ook de afdeeling Den Kaag op gericht met ruim 200 leden. Nadat eenige vragen waren beant woord, ging men in huishoudelijke ver gadering over. Allereerst werden de statuten en het huishoudelijk reglement vatgesteld en vervolgens ging men tot het verkiezen van een definitief bestuur over. De functie van voorzitter werd tot de volgende vergadering aange houden. Verder werd het bestuur als volgt gekozen: P. Wildeboer, Kastan jestraat 3, secretaris; K. Lasse, pen ningmeester en J. Cats, C. Lasse, Sou- wer. Polak en Mej. Knol. Besloten werd een aanvang te ne men met turnen des Dinsdagsavonds en het beoefenen der Zweedsche heil gymnastiek. Ook het voetbalspel zal een belangrijke plaats innemen. Als sport- kleuren werden rood en wit bepaald, n.l. een roode broek. Nadat aan het slot nog besloten was, een stevige propaganda te voeren, werd met een opwekkend woord de druk bezochte bijeenkomst gesloten. MUZIEKCURSUS VOOR KOOR ZANGERS In de op 12 dezer gehouden Algemeene ledenvergadering van den Bond van, Zangvereenigingen voor Haarlem en Omstreken is, op voorstel van het Bonds bestuur, besloten tot oprichting van een cursus tot bevordering van de muzikale kennis en ontwikkeling van de koorzan gers in het algemeen. Als leider van den cursus, welke ge durende ten minste een half jaar weke lijks zal worden gehouden des Maan dagsavonds van 8 tot 10 uur, is aangewe zen de heer P. de Nobel, leeraar in dé muziek aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, het Kennemer Lyceum, de M. U. L. O. en de Huishoud- en Indus trieschool. Een specialiteit dus op dit ge bied. De zes bronnen van energie, de ketels.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9