DE OPENING DER KRUIDENIERSBEURS. EEN ZONDERLINGE VERHUIZING. DATUMSTUKJES DE MILLIOENENNOTA. 45e Jaargang No. 13574 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 21 September 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BQ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haafiem en Omstreken f0.57^;franco perpostf 0.65 lij per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr,, Houtstraat 93, Post-Giro 388V0 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER DrukkerijZ.B, Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 DirecteurenJ. G. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, IJmulden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 521 Na de officiëele opening (zittend van links naar rechts): de heer P. Rijsdijb, voorzitter Ned. Kruideniersbond; Burgemeester Maarschalk; Mevrouw Maarschalk; de heeren J. van der Burg, A. B. Slothouber en L. Nijdam, resp. secretaris, voor zitter en bestuurslid der afd. Haarlem. Achter den Burgemeester en zijn echtge- noote (van links naar rechts): de heeren W. van Liemt, C. ten'Boom en P. J. M. van Tetering. (Zie het verslag elders in dit nummer) De tüerklooze C. O. bezorgt aan de politie veel last. VROUW EN KINDEREN VERVOERD IN EEN LEDIKANT OP EEN VRACHTAUTO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. Heden: WOENSDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Jean Louis Pisuisse en zijn vroolijke kameraden, 8.15 nur. Schouwburg Jansweg: De Vereenigde Schouwspelers, Dir. Pierre Mols, met „De Rozenkrans". Gemeentelijk Concertgebouw: 3de Haarlemsche Kruideniersbeurs van 1.30 tot 6 uur en van 7.30 tot 11 uur. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23 v Tentoonstelling van teekeningen en graphiscn werk van S.. Jessurun de Mesqulta. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen „Keuzetentoonstelling" tot 5 uur. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: De Vereenigde Schouwspelers, Dir. Pierre Mols, met „De Rozenkrans". Gemeentelijk Concertgebouw3de Haarlemsche Kruideniersbeurs van 1.30 tot 6 uur en van 7.30 tot 11 uur. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23: Tentoonstelling van teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen: „Keuzetentoonstelling" van 10 tot 5 uui. Bloemendaal: Gemeenteraad. HET ASPHALT OP DE GROOTE MARKT. SNEL WERK. De asphalteeringswerkzaamheden op de Groote Markt hebben veel be kijks. Aan de zijde vóór café Brinkmann is het betonbed gereed, daar wacht men op het storten van de bitum- en asphalt- lagen De werklieden zijn nu ook druk bezig aan de andere zijde tusschen de Groote Houtstraat en de Vischhal. Het voertuigenverkeer wordt geleid door de Spekstraat; wielrijders vinden hun weg nog over het middengedeelte van de Gr. Markt waar het tramspoor ligt. Het verhoogde middengedeelte van de Groote Markt is verkleind. Aan de zijde van de Smedestrat is de uitstekende punt vervallen, zoodat nu een civorm verkregen is. „ZANG EN VRIENDSCHAP" HET JUBILEUM VAN DEN VOORZITTER. Dinsdag was het, zooals onze lezers weten, twintig jaar geleden, dat Dr. G. E. A. Broese van Groenou de functie van voorziter der Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" aan- vardde.. 's Midags is het bestuur van de liedertafel zijn voorzitter komen compli menteeren te zijnen huize Van Eeden straat 20. De vice-voorzitter, de heer J. Kuyper, heeft den jubilaris hartelijk toe gesproken, waarbij hij nog eens memo reerde, van hoe groote verdienste Dr. Broese van Groenou voor de liedertafel was en is. Hoe hij steeds leidde met vaste hand en door alle stroomingen van verschillende aard wist te sturen, ten slote tot ieders tevredenheid. Hij gewaagde van de vriendschappelijke houding, die hij „Zang en Vriendschap" steeds tusschen den voorzitter en de overige bestuursleden bestaat, en bood als hulde namens hen een bloemstuk aan. Zeer getroffen dankte dr. Broese van Groenou voor de hem gebrachte hulde. Het ambt van voorzitter heeft hij altijd met genoegen waargenomen, en het pret tige was, dat hij altijd op de hulp en medewerking van zijn medebestuursle den kon rekenen. Nog vele jaren hoopt hij Voorzitter van de aloude liedertafel te mogen blijven. Het spreekt vanzelf dat het bestuur üog eenigen tijd om zijn voorzitter ge schaard bleef. Haarlem, 21 September Kamer-belang stelling. Er is in de Tweede Kamer een voor stel gedaan om opnieuw een officieel verkort verslag in te voeren. De N. R. Ct. beschouwt dit als een begrijpelijke uiting van het verdriet van de leden, dat er zoo weinig belangstelling voor hun rede voeringen meer is, en merkt op dat men die belangstelling niet zal herstellen door het aantal verslagen te vergrooten, maar door redevoeringen met meer inhoud af te steken. Vroeger was er voor de woor den van een Kuyper, Lohman, Troelstra, Tydeman, Borgesius enz. wèl intense be langstelling. Het ligt. aan de heeren zelf, niet aan het aantal verslagen, en 't is opmerkelijk hoe de Kamer er in slaagt om zelfs interessante onderwerpen „dood te praten".... Hartelijke woorden zijn dit niet, voor al niet bij den aanvang van een nieuwe zittingsperiode, maar er zit ongetwijfeld veel waarheid in. Het ligt niet aan 't aantal verslagen. Van het publiek kan men moeilijk groote belangstelling ver wachten voor een parlement dat zoo danig in de politiek is vastgeloopen als het onze thans. Sinds het einde der coa litie is er geen meerderheid meer, geen partij en-groepeering die een bepaalde staatkundige en politieke lijn kan vol gen. De Kamer is nog steeds machteloos, ten bewijze waarvan het intermezzo-ka binet De Geer blijft regeeren voor zoover het regeeren kan en vermoe delijk zal blijven doorgaan met dit te doen tot de volgende verkiezingen, in 1929. Wat er dan gebeuren moet is voorshands nog niemand duidelijk, te minder omdat de verschillende partij- groepen wel weer in ongeveer-dezelfde onderlinge sterkteverhouding herkozen zullen worden. Het is en blijft intusschen nog maar steeds de dood in den pot. Er is zelfs in den regel veel meer belang stelling voor de Eerste Kamer dan voor de Tweede, en meer eerbied zeker. De Senaat heeft zich opnieuw oen plaats in de publieke waardeering weten te ver werven die 'n jaar of twintig geleden niemand ooit meer verwacht zou heb ben. En dat komt voor een niet gering deel omdat dit college, dat trouwens een aantal zeer hoogstaande figuren onder zijn leden telt, zich steeds met waardig heid weet te gedragen. Ieder volk, in welk tijdsverband ook, verwacht van de mannen die het besturen zooiets als „een goed voorbeeld" en een houding die doet blijken dat zij de belangrijkheid en ver antwoordelijkheid van hun ambt ten- volle beseffen. Geen goedkoope glossen, geen scheldwoorden, geen spektakels..." Er zijn volksvertegenwoordigehde li chamen in andere landen, waarin men het in dat opzicht heel wat erger maakt dan in het onze. Neem b.v. maar eens de Fransche Kamer. Maar die heeft er dan ook al heel wat gezag bij ingeboet, en ieder die Frankrijk kent weet ook met welke spottende ironie de Franschman over zijn députés praat. Bij ons is het lang zoo erg niet. maar bewondering en eerbied voor de Tweede Kamer zijn wel in zeer beperkten mate te vinden als men „the man in the streel" er over hoort. En als het instituut in een toe stand geraakt waarin vrijwel het doode punt bereikt wordt, zooals in de huidige situatie, krijgt het loon naar werken. Dan komt de publieke belangstelling óok op het doode punt. Geen verslagen, analytisch, tachygra- fisch, stenografisch of anderszins kun nen daar verandering in brengen. Zelfs uitzending per radio zooals een paar jaar geleden in Engeland werd geop perd, maar gelukkigerwijze niet uitge voerd, zou niet baten. Er zouden al leen een malaise in de Radio Industrie en een daling in 't aantal luistervinken op volgen Elk volk heeft de Kamer die het ver dient, en elke Kamer geniet bij 'tf volk de belangstelling die zij verdient, 't Is een wisselwerking. R. P. WEER EEN TRAM- BOTSING TE AMSTERDAM DITMAAL NIET ERNSTIG. Hedenmorgen kwart over negen heeft er te Amsterdam wederom een trambot sing plaats gehad, ditmaal op de Wes tergracht. Daar is namelijk een Amster- damsehe gemeentetram op een wagen van den Sloterdijkdienst der E.S.M. ge lopen. De laatste wagen werd slechts licht beschadigd, mar van de gemeente tram werd het voorbalcon geheel in el kaar gedrukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DE HOOGOVENS De directie van de Hoogovens deelt or.s mede, dat het dezer dagen ver» melde ongeval met de kraan'niet van veel beteekenis was. Niet het midieu» stuk van de kraan is neergestort maar alleen een ijzeren bailk, een ongeval van ondergeschikt belang, dat niet van invloed zal zijn op het gereedkomen yan de kraan. Dinsdagmiddag is het plein aan de Schalktourgergracht in Noord Haarlem (het Schoterkwartier) in opschudding gebracht. In een der noodwoningen die op dit plein staan was eenige weken geleden de werklooze C. O, met zijn gezin getrok ken, hoewel hem daartoe door den Wo- ningdienst geen toestemming gegeven was. Hij weigerde om die woning weer goedschiks te verlaten. De politie vond het evenwel gewenscht, dat hij daar niet langer verbleef, om dat nog herhaaldelijk winkeliers de dupe werden van zijn flesschen trekker ij. De Commissaris van Politie had reeds in de pers tegen hem gewaarschuwd en de winkeliers dringend aangeraden geen goederen of waren te leveren dan tegen contante betaling. Niettegenstaande die waarschuw ipg en het feit, dat al eenige keeren proces-verbaal tegen O. opge maakt is, bleven hij en zijn vrouw door gaan om bestellingen te doen en het gekochte niet te betalen. Dit werd ver gemakkelijkt, omdat de Ged. Schalkbur gergracht een goeden naam heeft, zoo dat de winkeliers als ze 'n bestelling van een bewoner van die gracht ontvangen, meestal geen bezwaar hebben om op crediet te leveren. De laatste dagen was het den bewoners van de Schalkburger- gracht opgevallen, 'dat een politie-agent geregeld op het plein heen en weer reed. Dat was om loopjongens en knechts van leveranciers te waarschuwen als zij met een pakje naar het huis van O. gingen. Nog Maandag werd op die manier een rollade van 8 pond „gered", wat de vrouw van O. zoo onaangenaam stemde, dat zij den politie-agent uitmaakte voor al wat leelijk is. Dinsdagmiddag is aan het wonen van O. in de noodwoning aan de Schalkbur - gergracht een einde gemaakt. Eerst was hem aangeboden om te ver huizen naar een noodwoning nabij het Slachthuiskwartier. Maar O. weigerde daarheen te trekken. Toen is hij met geweld uit zijn woning gezet. Tegen half drie vervoegde zich een opzichter van den Woningdienst en eenige politie agenten aan de noodwoning. Maar op het bellen en geklop werd niet open gedaan. Omdat men de zekerheid had, dat de bewoners thuis waren, is het slot van de voordeur opengestoken. O. en een vriend van hem waren in de ka mer. Zij verklaarden, dat de vrouw van O. ziek te bed lag en dat zij niet kon op staan om zich te bleeden. De politie, die wist. dat vrouw O. des morgens nog op de fiets was uitgeweest en pas tegen 12 uur blijkbaar goed ge zond was thuis gekomen, hechtte niet veel waarde aan die ziekte. Zij verzocht daarom dr. R. J. P. Muller om de vrouw te onderzoeken. Wel verzette O. zich te gen dit onderzoek, maar hij kon het toch niet beletten. Dr. Muller constateerde, dat de vrouw niets mankeerde. Na die verzekering werd door de po litie, geholpen door een opzichter en eenige mannetjes van de gem. reiniging, met de ontruiming der woning begonnen. De meubels werden naar buiten ge sleept en daar neergezet. Inmiddels wa ren in de omgeving van de noodwoning veel kijklustigen samengestroomd. O. ging tegen de politie-agenten fel te keer. Een der omwonenden die het geval bij woonde verzekerde ons, dat hij over de kalmte der agenten bij zoo'n scheldpartij verbaasd was. Af en toe hield O. een toespraak tegen de samengestroomde me nigte om tegen de gedragingen van de politie, het Burgerlijk Armbestuur en den Woningdienst te protesteeren. In het huis van O. vertoefde ook nog een zijner vrienden, P. genaamd. Hij is uit het huis door de politie verwijderd om dat hij tegen haar handelingen pro testeerde. Toen vrouw O, bleef weigeren om zich aan te kleeden hebben vier man het bed opgepakt en haar in een ledikant voor het huis neergezet. O. heeft zich eerst gedeeltelijk ontkleed en is toen bij zijn vrouw in het ledikant gaan liggen om in die eigenaardige situatie een betoog te houden tegen de omstanders. Het was in dien tijd rond de noodwo ning zwart van nieuwsgierigen. O. is later weer opgestaan, heeft zich aangekleed en is zich toen gaan instal- leeren alsof hij in een kamer zat. Hij schikte zijn meubels en ging.... de kachel aanmaken. Omdat die zonder schoorsteen brandde, vlogen de rook wolken overal heen. Er waren nu allengs 1 inspecteur, 1 hoofdagent en 7 agenten aanwezig. O. werd, omdat hij tegen de politie bleef uitvaren op een eindje afstand van de noodwoning gebracht. Af en toe riep hij zijn vrouw om te overleggen wat ge daan moest worden. Deze wandelde dan in nachttoilet over het plein. Toen het inmiddels zes uur geworden was drie en een half uur waren dus reeds verloopen! kwam een auto van centraal vervoer der gemeente. Daarop werd door vier pootige mannen, het le dikant met de vrouw en een klein kind daarin, opgenomen en op de auto ge plaatst. Het tweede kind werd in een kinderwagen eveneens op de auto ge plaatst. Deze eigenaardige vracht reed, latei- gevolgd door een wagen met de meubels naar het terrein der oude Schotensche gemeentereiniging bij het Noorder Bui ten Spaarne. Daar werden de meubels in een schuur ondergebracht. Later op den avond zijn de vrouw en de kinderen per taxi overgebracht naar het logement van den heer B. aan de Korte Hofstraat. Door O. werden zij daar later weer weggehaald, omdat dit vol gens zijn bewering geen plaats voor zijn vrouw en kinderen was. Het geheele ge zin wenschte toen nachtverblijf op het politiebureau aan de Smedestraat, het geen natuurlijk niet verstrekt kon wor den. Toen zij het bureau niet vrijwillig wilden verlaten, zyn ze er uitgezet. Ten slotte is omstreeks half twee 's nachts door een kennis van O. geprobeerd, het gezin weer in het logement van Bergers te krijgen, maar hier werd nu niet open gedaan. Deze kennis ontfermde zich toen over O. en zijn gezin, zoodat zij in zyn woning konden overnachten. Wij vernemen van het raadslid G. Oversteegen, dat hij zich met dit geval bemoeit. Hij is van meening, dat de gemeente hier onrechtmatig is opge treden. Al was het juist, dat O. zonder machtiging in de noodwoning aan de Schalkburgergracht getrokken is, hij moest toch onderdak hebben. Toen hij daarin eenmaal was, is door den Wo ningdienst gezegd, dat hij er in kon blij ven, mits hij de huur van 4 1/2 gulden in de w°-\k betaalt. Dit kon hij evenwel niet, omdat hij reeds langen tüd werk loos is en geen ondersteuning van het Armbestuur krijgt. Aan O. is toen ge zegd, dat hij drie weken kon blijven zit ten. De uitzetting heeft evenwel zonder rechterlijk vonnis plaats gehad, wat vol gens Oversteegen niet in orde is. Aan O. is wel een noodwoning bij het Slachthuis kwartier aangeboden, maar hem is ge weigerd die te bezichtigen voor hij er in trok. Daardoor kon h(j zich niet over tuigen, dat die woning vrij van onge dierte is. Nu zou Oversteegen aan den Woningdienst vragen om die noodwo ning te zien en als inderdaad blijkt, dat het perceel zuiver is, zal O. heden daar heen verhuizen. Ook deelde Oversteegen nog mede, dat de mogelijkheid moet worden aangeno men, dat vrouw O. door het zien van de politie overstuur geraakt is en daardoor in overspannen toestand verkeerde, zoo dat haar ongesteldheid dan niet voorge wend is. Het zou van zijn verder onderzoek af hangen zoo deelde de heer O. mede of hij hedenmiddag in den raad over deze uitzetting zou interpelleeren. Donderdagavond 22 September wordt in het Brongebouw een protestvergade ring gehouden om tegen deze uitzetting te protesteeren. Als sprekers zullen op treden de heeren G. Oversteegen met het onderwerp: „Wat Ls Justitia?" en J. Fagel Jr. met het onderwerp: „Opzet telijke vrijheidsberooving". DE DIRECTEURS BENOEMING AAN DE H. B. S. A. LEERAREN DER SCHOOL EENSGEZIND. Het volgende adres is nog aan den Raad gezonden: „De ondergeteekende C. B. A. Proper, Litt. Docts., Leeraar aan de H. B. S. A in Uwe gemeente, stelt er prijs op te verklaren ten volle accoord te gaan met het adres aan Uw College van de Leer aren aan de H. B. S. A te Haarlem. Met de grootste sympathie zal hij, hoewel zelf sollicitant, staan tegenover een be noeming van Ir. M. Voorzanger tot Di recteur van genoemde inrichting: door een zoodanige benoeming zal iemand met de leiding belast worden die kracht aan tact zal weten te paren". Uit dit adres blijkt dus dat onder de leeraren der H B. S. A volkomen eens gezindheid aangaande de directeursbe- noeming bestaat. TOESTEL NEERGESTORT. Uit New York wordt gemeld: Spoedig na den start der 15 vlieg tuigen voor de tweede transcontinen tale vlucht (Roosvelt FieldSpokane), hedenmorgen, had een doodelijk ongeval plaats. Een der toestellen deed boven het bosch van Long Valley (New Jersey! een val en werd verbrijzeld. De piloot en zijn passagier vonden den dood. Ter begeleiding van de stukken betref fende het ontwerp der Staatsbegrooting heeft de Minister van Fininaciën de ge bruikelijke nota overgelegd betreffende den toestand van 's lands financiën. Deze „millioenen-nota" toont o.a. aan dat het overschot op den gewonen dienst van 1925 nog 2 3/4 millioen hooger is dan verleden jaar werd verwacht. Voor het jaar 1926 is het voor den gewonen dienst becijferd op 56 1/2 millioen en in totaal op ruim 15 millioen. Van het dienstjaar 1927 wordt alsmede verwacht, dat het met een overschot zal eindigen. De begrooting voor 1928 beloopt voor den gewonen dienst bijna 25.000 meer dan voor dit jaar. Hij sluit met een batig slot van haast 3 1/2 millioen. De reeds aangevangen zuiverder scheiding tusschen den gewonen en den buitenge wonen dienst is verder voortgezet. De inkomstenbelasting zal voor bijna alle aangeslagenen met pl.m. 20 pet. verminderd worden, maar misschien zal tot een andere, minder schadelijke hef fing op overtollige uitgaven moeten wor den overgegaan. Een streng voortgezette beperking der uitgaven blijft in elk ge val noodzakelijk. Omtrent de herziening van de finan- cieele betrekkingen tusschen rijk en ge meenten merkt de minister op nog niet met zekerheid te zeggen is op welk oogenblik deze haar beslag zal krijgen, maar dat dit zeker niet „binnen enkele maanden" het geval zal kunnen zijn. Nochtans hoopt hij, dat vóór het eind dezer parlementaire periode niet alleen de indiening, maar ook de aanneming door de beide Kamers van het wetsont werp terzake zal kunnen plaats hebben. De minister van justitie deelt mee, dat het hem wenschelijk voorkomt, om in verband met de Psychopathenwetten, van welke hij een spoedige invoering zooveel mogelijk bevordert, op deze be grooting reeds een bedrag voor exploi tatie uit te trekken. Met een bedrag van 100.000 verwacht de minister althans voorloopig te kunnen volstaan. Wat het hoofdstuk binnenlandsche za ken en landbouw betreft, wordt voorge steld, het rijkssubsidie aan de burger wachten met 150.000 te verminderen. Hierdoor en door andere besparingen 21 SEPTEMBER. Dit is formeel het einde, De zomer is gedaan, Tenminste, wat voor zomer, Dit jaar is doorgegaan; De warmte (hm!) is over, Naar d' almanak beweert. De bladen gaan weer vallen, De herfst is weergekeerd: Straks komen weer de stormen, En 't herfstig regenweer, Het zal ons niet verrassen, We merken het niet meer; De mest- en mistperiode, Die krijgen we weer gauw, Met grauwe, grijze luchten, En nare natte kau; De dagen worden korter, Wij eten weer met licht, De kachels gaan weer branden, De ramen blijven dicht; De herfst is aangebroken, De huiverende mensch, Denkt spottend aan den zomer, En heeft slechts eenen wensch; 't Kan moeilijk erger worden, Hoe of je 't ook bekijkt, Maar alsjeblieft geen herfsttijd, Die op den zomer lijkt. P. GASUS. EEN TWEEDE KANTON RECHTER TE HAARLEM. DE VACATURE TE HAARLEMMERMEER BLIJFT ONVERVULD. In de toelichting op de begrooting van Justitie deelt de minister mede, dat uitgetrokken zijn de noodige gelden voor de aanstelling bij het kantonge recht te Haarlem van een tweeden kan tonrechter en van een subsituut-griffier. De bedoeling is daarbij de bestaande vacature te Haarlemmermeer onvervuld te laten en de werkzaamheden van den kantonrechter aldaar van Haarlem uit te laten waarnemen. Aldus wordt met behoud van het zelfde aantal kantonrechters een meer evenredige arbeidsverdeeling bereikt. kan een bedrag van pirn, 300.000 meer aan den landbouw ten goede komen. O.K.„.wordt op de begrooting een som, van 50.000 meer aangevraagd op den post: subsidiën voor en verdere kosten van de lagere land- en tuinbouwscholen, ten einde de oprichting in dat jaar van een stuk of tien nieuwe scholen op na der te bepalen plaatsen mogelijk te ma ken. De post bijdragen in de kosten van uitvoering van ontwateringswerken is met 250.000 verhoogd van 90.000 tot 340.000. De onderwysbegrooting kondigt o.m. de instelling aan van een lectoraat in de dierkunde aan de universiteit te Leiden (waar ook het lectoraat in de histologie zoo spoedig mogelijk bezet zal worden), en een in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool. Aanmerkelijke opvoering van het be drag, dat jaarlijks van rijkswege voor monumentenzorg ter beschikking ge steld wordt, moet met ernst overwogen worden. Voorgesteld wordt het subsidie aan do Mij., tot bevordering der Toonkunst, dat totnogtoe f 12.000 bedraagt, te verhoo- gen met f 500 ten behoeve van de ves tiging van een leerstoel voor muziek we tenschap aan een universiteit hier te lande. In de begrooting van marine wordt o.a. een bedrag van f 47000 aangevraagd voor de oprichting van radiomistzenders op 2 onzer lichtschepen. De reorganisatie van de onbereden ar tillerie zal vóór 1 Januari 1928 zijn vol trokken. De samenstelling van het regi ment kustartillerie zal worden terug gebracht tot den staf van het regiment en twee schoolcompagnieën, het deta chement vesting-artillerie te Utrecht zal worden opgeheven, terwijl de deta chementen vestingartillerie te Gorin- chem en te Naarden ieder zullen worden hervormd in een regiment onbereden ar tillerie, elk regiment deel uitmakende van een artilleriebrigade van het veld leger. Een herziening van het toelagestelsel voor het reserve personeel is in voorbe reiding, in hoofdzaak hierop gegrond, dat met handhaving van de aanspraken Het overschot op den gewonen dienst 1925 2 Vi millioen hooger dan verwacht werd. DE INKOMSTENBELASTING VOOR BIJNA ALLE AAN GESLAGENEN MET 20% VERMINDERD. KOMT ER EEN HEFFING OP OVERTOLLIGE UITGAVEN? STRENG VOORTGEZETTE BEPERKING DER UITGAVEN NOODZAKELIJK. DE FINANCIëELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1