HAARLEM'S DAGBLAD BERLIJNSCHE BRIEVEN. FLITSEN NA DE ANNEXATIE, FEUILLETON Het Huls met de Pijl STADSNIEUWS. DONDERDAG 22 SEPT. 1927 VIERDE BLAD (Van onzen Berlijnschen corres pondent). Berlijn de wereldstad. Over rennen, radio-tentoon stelling en vliegdemonstratie. De wonderen van deze eeuw. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1006 DE TELEFOON Vader beantwoordt telefoon een oogenblik alstublieft en roept naar boven dat het voor Mien tje is keert tot zijn krant terug beseft plotseling dat er niets gebeurt en infor meert waarom Mientje niet aan de telefoon kond; moeders stem klinkt uit de verte: „is het de tele foon? Goed, ze komt da delijk schreeuwt dat het niet voor haar is, maar voor Mientje heftig debat volgt, waar om hij niet dadelijk ge zegd heeft dat het voor Mientje was en waarom hij piet wat harder riep merkt dat de tegenpartij verdwenen is en krijgt een standje, omdat hij niet gevraagd heeft, wie het was. •Nadruk verboden.') Een merkwaardige belasting-statistiek. DE GEANNEXEERDEN DIE TE VOREN FORENS TE HAARLEM WAREN BETALEN NU MINDER. Berlijn, Sept. Berlijn wordt met den dag meer we reldstad. Op de automobielstraat, die, hier kortweg „Avusê' genoemd wordt, en die na de doodelijke ongevallen van verleden jaar voor autowedstrijden niet meer gebruikt wordt, raasden ten aansehouwe van naar schat ting 40.000 toeschouwers de sterke motorfietsen om de nationale prijzen. Direct daarnaast waren zeker evenveel menschen s aamgestroomd om van den laatst en dag van de groote radioten toonstelling te profiteeren. Op vier ver schillende plaatsen hadden voetbalwed strijden voor duizenden belangstellen den plaats. Op een der vele paarden renbanen van Berlijn werd om den Grooten Prijs van Mariendorf gestre den, en ook daar was het vol. Maar het grootste bezoek, namelijk niet minder dan 150.000 toeschouwers, hadden de vliegers op het Tempelhofer Feld, die eens in het jaar hun bijzondere vaar digheid plegen te toonen. En nu noem ik alleen maar de aller voornaamste attraetie's van dien éénen middag. Want het grootste deel van de Berlijners was natuurlijk weer in de prachtige omgeving, in de landkolonies, de bosschen, op het water en in de tien duizenden koffiehuizen, uitspanningen, danslokalen enz. te vinden. Berlijn is wereldstad, en ik ken wei nig andere steden van dezen omvang, waar den menschen het geld blijkbaar zoo los in den zak zit en de belangstel ling voor sportdemonstratie's zoo enorm groot is! Ik wil ditmaal in hoofdzaak iets van de Berlijnsche vlieg-demonstraties ver tellen. De vliegerij is nu eenmaai het troetelkind van de toekomst. We sullen ons steeds meer, of we willen of niet, met haar moeten, gaan bezighouden! Reeds de radiotentoonstelling, die eveneens een middelpunt van belang stelling geworden is sinds ook de min der gegoede bevolking tenminste een detector-toestel van eenige tientallen marken of nog minder in huis heeft, stond in het teeken van de vliegsport. Immers, eiken namiddag werden de duizenden die op het tentoonstellings terrein onder den 100 meter hoogen „Funkturm" hun koffie of hun biertje's genoten en intusschen naar de luidspre kers luisterden, die voor de orkesten een gevaarlijke concurrentie dreigen te worden, verrast door de stem van een der conférenciers, die aankondigde, dat een vliegtuig onderweg was, en dat men weldra een gesprek met de bemanning duidelijk zou kunnen volgen! Ik had dit experiment, dat tot de sprookjesachtige vorderingen van de moderne techniek behoort, reeds thuis aan mijn eigen draadloos toestel kun nen bewonderen, maar was gisteren toch naar het tentoonstellingsterrein gegaan, om u nog meer over de?e nieu we vinding te kunnen berichten. Het is namelijk verbazingwekkend en ongelooflijk, en dat het publiek dit al les mee aanhoort zonder van verbazing de handen ineen te slaan, is ook al een eigenaardig verschijnsel, dat aantoont, dat de tegenwoordige menschheid blijk baar zoozeet van de almacht der tech nici overtuigd is, dat het zich over niets meer pleegt te verwonderen. Dat men van een vliegtuig uit met de aarde draadloos seint en zelfs spreekt, is voor ons in Duitschland al sedert maanden niets nieuws meer. Immers, we hebben dit voorjaar proeven kunnen aanhooren, waarbij een vlieger boven Helgoland via een stoomschip gesprek ken voerde met een duiker, die op den bodem van de Noordzee stond en waar bij deze beide mannen elkaar hun waar nemingen meedeelden en wel zoo dui delijk, dat alle radioluisteraars in- en buiten Duitschland door middel van de sterke Berlijnsche zenders konden mee luisteren. Maar de groote attractie van de on middellijke verbinding met een zicht baar vliegtuig was toch weer nieuw. Zonder eenigen twijfel zullen in een toekomstigen oorlog (we hopen dien nimmer te beleden) de artilleristen en de hoogere legeraanvoering op deze wijze werkelijk oogen in de wolken heb ben. Het zal niet meer noodig zijn, door onvolledige selnsysteem waamemin- Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 10) „U moet mij uw handelsgeheimen niet verklappen", antwoordde Jim kortaf. Hij vond Espinosa al dadelijk weinig sympa thiek en hij deed niet de minste moeite ora dit te verbergen. Espinosa was een te opvallende figuur. Hij was een groote man met breeöe schouders en zwart glimmend haar en zwarte glanzende oogen, een hooge gelaatskleur, een snor met omgekrulde punten en schitterende ringen aan zijn vingers. „Meneer Frobisher is uit Londen ge komen om met mij over heel andere din gen te spreken", kwam Betty tusschen- beide. „O ja!" zei de Cataloniër een beetje uitdagend, alsof hij van plan was er zich niet aan te storen. „Ja", antwoordde Betty en ze stak hem haar hand toe, die Espinosa aan zün lippen bracht. „Ik zie ie dus wel als je terug komt", gen van vliegtuigen uit naar de aarde door te geven. Men zal met de vlie gers telefoneeren en de berichten door vragen en antwoorden kunnen aanvul len. Maar het wonderlijke wat we hier gisteren beleefd hebben, was nog tref fender. We zaten in den grooten tuin en slurpten behagelijk in het zonnetje onze koffie. Toen kwam daar de stem van den „Ansager" en vertelde ons, dat we moesten gaan opletten. Hij zou ons een gesprek met een voor ons neg on zichtbaar vliegtuig laten meehooren. En werkelijk hoorden we eenige secon den later zijn stem opnieuw: .Hallo! Hier is de zender Berlijn. Is daar het vliegtuig 459? Ik zet om!" Dan even een knarsen e,n het vliegtuig antwoordt: „Ja, hier is het vliegtuig 459. We kun nen u uitstekend verstaan. We zijn tien minuten geleden opgestegen en bevinden ons op het oogenblik boven den Dieren tuin. Van verre kunnen de den Funk turm al duidelijk zien."Berlijn: „Zoodra u boven het tentoonstellings terrein is, moet u goed opletten. We zullen u dan vragen, eenige door ons aan te geven wendingen uit te voe ren"Vliegtuig: „We komen nu boven het terrein en kunnen de duizen den menschen die naar boven kijken, duidelijk zien. Wil de menigte zoo goed zijn om eens met zakdoeken te wuiven!" (Dat doen we!„Dank zeer. Nu kunt u eenige bevelen geven en we zullen die uitvoeren". Berlijn: „Wilt u eens een wending naar links en dan direct daarna naar rechts maken!" Het gebeurt.) En dat wordt zoo herhaald, tien en meermalen. We meenen de mannen, die daar dui zend meter hoog in de wolken boven ons vliegen, te zien, zoo duidelijk zijn hun stemmen over het geheele terrein hoorbaar. Ze vertellen ons, wat een kilo meter verder op de „Avus" van den start van een nieuw nummer van het motorrennen te zien is! We beseffen vaag, wat dit alles beteekent. het mid dellijk vérzien voor niet één mensch, maar voor honderduizenden, voor mil- lioenen, voor onbegrensde massa's, straks over de geheele aarde. Immers, wat wij hier om den toren heen te hoo- ren krijgen, dat hooren allen, die draadlocze toestellen in huis hebben- We nemen een auto en rennen naar het Tempelhofer Feld in het Centrum van de City. Daar wringen en dringen we ons door 150.000 menschen heen. Maar de mbeite wordt spoedig beloond! Wat we hier aan luchtacrobatiek te zien krijgén, grenst aan het bovenmensche- lijke. „Doodgewone" loopings, die ons vijftien jaar geleden nog als een afgrij selijk waagstuk voorkwamen, kunnen zelfs kinderen niet meer aantrekken. Maar we zien nu het nieuwste: looping voorover! En laten ons daarbij toelich ten dat slechts enkele vliegers zich daaraan wagen en dat deze oefening een bepaalde beheersohing van het ademhalen en het slikken vereischt en bovendien van den vlieger tegenweer tegen een geweldigen aandrang van het bloed naar de hersenen vereischt. En toch voert men het hier uit en met eenl zekerheid, die den indruk maakt alsof deze acrobatische meester- toer tot de meest eenvoudige zaken ter wereld behoort! Intusschen wat beteekent dit alles in vergelijking met den vlieger Fieseler, die minstens dezelfde bezwaren te overwinnen heeft bij het vliegen met het hoofd omlaag, en die dit kunststuk langer dan tien minuten vermag vol te houden en daarbij horizontale ach ten in de lucht beschrijft! Rondom hem buitelen en duiiken klei ne sporttoestellen, nog sneller en ze kerder dan variété-artisten op de aarde. Van den staart van groote toestellen springen waaghalzen af en dalen per parachute naar den vasten grond. Een verkeersvliegtuig neemt een zeilvlieg- tuig-zonder-motor aan een honderd meter langen kabel op sleeptouw. Beide toestellen verheffen zich in de wolken en vliegen als motor met aanhangwa gen door de lucht. Dan haakt zich het zeilvliegtuig los en keert tot ons terug, terwijl het. als ware het een luchttaxi, lustig zijn autotoeter weerklinken laat. We bedenken bij dit alles dat kloeke mannen al van AmeTika naar Parijs en Berlijn gevlogen zijn, dat men vliegt over alle werelddeelen, en dat we nog pas aan het begin van een nieuwe ont wikkeling staan. zei Betty terwijl ze naar de deur liep. „Als ik tenminste weg ga", antwoord de Espinosa een beetje boos. „Het is nog heelemaal niet zeker, mademoiselle Betty, dat ik ga", en met een plechtige buiging tegen Jim liep hij de kamer uit; Betty keek vlug van den eenen man naar den anderen alsof zij ze met elkaar vergeleek, en Jim ving dien blik op. Ze sloot de deur en kwam naar Jim toe met een vriendelijken glimlach, die hem on middellijk in een betere stemming bracht. De vergelijking met een anderen man was in zijn voordeel uitgevallen en al is men ook nog zoo bescheiden, zoo iets is toch wel plezierig. „Nog meer zorgen, juffrouw Harlowe," zei hij lachend „maar dit soort zor gen zult u nog heel wat jaren krijgen". Hij liep naar haar toe en ze stonden nu samen bij een van de twee zijramen die op de binnenplaats uitkeken. Betty ging in de vensterbank zitten. „Ik moest hem eigenlijk dankbaar zijn", zei ze, „want hij heeft mij aan 't lachen gemaakt. En het was heel lang geleden dat ik gelachen had", ze keek uit het raam en plotseling stonden er tranen in haar oogen. „O doet u dat als 't u blieft niet", riep Jim verschrikt uit. Betty glimlachte door haar tranen heen. rik zal het niet doen", antwoordde ze. De eeuw der techniek! Het onmogelijke is dagelijksch ver schijnsel geworden. En op één zonnigen Zondag geeft men ons al die wonderen te genieten. Dat is de wereldstad van 1927 H. v. B. GEVOLGEN VAN ANNEXATIE. AMBTENAREN EN DE GEMEENTE AMSTERDAM. Door Ged. Staten van Noordhol* land werden Woensdagmiddag in openbare zitting behandeld de zaken van H. J, A- Denncman, vroeger fit* ter bij het gasbedrijf te Sloten, den politieagent Den Besten, vroeger te Watergraafsmeer en den heer J. D. Brand, arts, vroeger bij den Genees* kundigen en Gezondheidsdienst te Sloten, die alleu drie na de annexatie der genoemde gemeenten door Am* sterdam jin Amstcrdamschen "dienst waren overgegaan en na eenige jaren eervol waren ontslagen na afgekeurd te zijn door den Pensioenraad en nu volgens de Annexatiewet aanspraak meenden te kunnen maken op een aanvullend wachtgeld van de gemeente I Amsterdam boven hun Rijkspensioen. Hun belangen werden verdedigd door MrM. dc Vrieze van Amster* dam; het standpunt van Amsterdam werd verdedigd door Mr. M. I. Prins, administrateur bij de afdeeling Ar* beidszaken en Pensioenen der gemeen* te Amsterdam. Dergelijke gevallen waren de daarna behandelde van de heeren Vos en Jonker, de eerste vroeger commies ter gemeente*sccrctarie te Water* graafsmeer, de tweede vroeger werk* zaam bij de gemeentereiniging te Slo* ten, die beiden bij de annexatie van genoemde gemeenten in Amsterdam* schen gemeentedienst waren geko* men en vervolgens op 65*ja?fgen leef* tijd waren ontslagen. Beiden maakten nu ook aanspraak op een aanvullend wachtgeld. Mr. Prins verdedigde weer het af* wijzend standpunt, door Amsterdam m dezen ingenomen. De heer Jonker werd vertegenwoordigd door den heer Staal, bestuurslid van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst- Tenslotte kwam aan de orde de zaak van den heer Legger, vroeger ge* meente*arts te Watergraafsmeer, bij de annexatie van genoemde gemeente door Amsterdam in Amsterdamschen gemeentedienst overgegaan bij den Ge* zondheidsdienst en met ingang van 1 Januari 1927 eervol ontslagen na af* gekeurd te zijn door den Pensioen* raad. Ook de heer Logger maakte aanspraak op een aanvullend wacht* geld boven zijn pensioen daar hij overtuigd was, mede door de annexa* tie. ongeschikt geworden te zijn om zijn functie van geneesheer te blijven uitoefenen. Ook hier trad Mr. Prink weer op voor de gemeente Amsterdam, dat het verzoek had geweigerd. De heeren Vos en Jonker grondden hun eisch o.m. op het feit dat in de gemeenten, waar zij vóór de annexatie werkzaam waren, 65 jaar niet gold ails pensioengerechtigde leeftijd maar ambtenaren en beambten wel tot hoogeren leeftijd in dienst werden gehouden. Ook de eerste 'drie delinquenten meenden dat zij niet van hun functie zouden zijn ontheven op het tijdstip waarop zij mu waren ontslagen door Amsterdam, indien er geen annexatie geweest was. Ged. Staten zullen hun beslissing later medcdeelcn. PERSONALIA. De heer J. H. Helms, gediplomeerde der afd. Bouwkundende van de M.T.S. te Haarlem is benoemd tot bouwkundige bij het architecten- en bouwbureau Grabarsky te Lichterfelde-West bij Berlijn. De heer H. G. de Langen, gedipl. der afd. Bouwkunde als bouwkundig teekenaar bij de heer W. Fontein, architect B. N. A. te Leiden. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde der M.T.S. zijn de volgende gediplo meerden geplaatst in de navolgende betrekkingen: De heer N. G. Benink, als werktuig bouwkundige bU de N.V. Constructie werkplaatsen v.h. Du Croo Brauns, te Amsterdam; de heer G. van Dommelen als assistent van den chef-walmachin 1st bij den N.V. Visscherij Mij. Praxis te IJmuiden; de heer J. van Hooidonk als teekenaar-constructeur bij de Holl. Constructiewerkplaatsen te Leiden; de heer P. Voeten als werktuigbouwkundige bij de N.V. Machinefabriek en Ijzer gieterij „De Etna" te Amsterdam. „Ik was zoo bly dat ik u hoorde la chen", vervolgde hij, „na uw telegram aan mijn compagnon en nog vóór ik u het goede nieuws verteld had". Betty keek hem vol verwachting aan. „Goed nieuws?" Jim Frobisher nam weer uit zijn groo te enveloppe de twee brieven die de firma van Boris Waberski had gekre gen en overhandigde ze aan Betty. „Leest u die eens", zei hij „en let op de data". Betty keek even naar het schrift. „Van monsieur Boris", riep ze uit, en ze ging op haar gemak in de venster bank zitten om ze te lezen. In T'. ~r korte zwarte jurk met haar slanke bee- nen in zwarte zijden kousen zag ze er volgens Jim uit als een meisje dat pas van school af is. Maar ze begreep on middellijk het groote belang van die brieven. „Ik heb altijd wel geweten dat mon sieur Boris geld wilde hebben", zei ze. „En toen het testament van mijn tante werd voorgelezen en ik tot de ontdek king kwam dat alles aan mij was nage laten, nam ik dadelijk het besluit om er eens met u over te praten en de een. of andere regeling voor hem te tref fen". ..Daartoe was u heelemaal niet ver plicht", wierp Jim tegen. Tenslotte is hij niet eens familie van u, Hij was alleen KANTONGERECHT. UITSPRAKEN C. J. Overtreding van de Alg pol. verord. Vrijspraak. J. F. S- openbare dronkenschap f5 subs. 5 d. h- J. F. het als bestuurder van een tweewielig motorrijtuig daarmede rijden over den openbaren weg Imet een zoodanige snelheid, dat daardoor de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar ge* bracht f60 subs. 60 d. h. J. H. v. D. het als bestuurder van een rijwiel daarmede rijdende op den openbaren weg den bocht naar links te klein ne* men f3 subs. 1 week tuchtschool. W- G. J. v. N. een kreupel gewond dier arbeid doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze f 8 subs. 1 week tuchtschool. C. J. C. H. overtreding der verordening op de winkelsluiting, vrijspraak. H. W. B. overtreding van het Motor* en Rijwielreglement, vrij* spraak. A. de W. overtreding der Jachtwet f30 Subs- 30 cL h. F. H. K. overtreding van het Motor* en Rijwiel* reglement f10 sub's. 5 d. h. J. L. over* treding der Motor* en Rijwielwet f I5 subs. 5 d.h. met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van zes maan* den. A. B. overtreding der Motor* en Rijwielwet f20 subs. 5 d- h. H. F. K. het zonder daartoe gerechtigd te zijn een hem, verdachte, toebehoorend paard laten loopen op een stuk land, hetwelk was beplant met aardappelen en (bloemkool f 6 subs. 1 d. h. C. v. S. overtreding der Invaliditeitswet 12 geldboeten van f0.50. J. J. A. B. het ails bestuurder van een vierwielig mo* torrijtuig ingericht tot het vervoeren van personen op den openbaren weg, met dat motorrijtuig stilstaan of stoppen tot het inlaten van passa* giers M3 subs. 1 d, h. M. S. het te Zandvoort als bestuurder van leen motorrijtuig op den openbaren weg standplaats innemen tot het inlaten van reizigers f3 subs- 3 d. h. D. v. G. dieren noodeloos verroeren op pijnlijke of kwellende wijze e f8 subs. 1 d. h. HET NOORDERKERKKOOR. Het Noorderkerkkoor, dat onder de bekwame leiding van den heeh Piet Halsema staat, zal 18 October een uit voering geven in de Noorder kerk. Uit gevoerd zullen worden twee cantates van Bach en „De Profundis" van Chr. W. von Gluck. Als solisten zullen medewerken me vrouw M. C. Briët, mej. Dini van Daalen, de heer Jac. van Kempen en de heer Joh. Lammen. Bovendien is een orkest gevormd voor de begeleiding van deze stukken. De heer F. Kuyt werd aangezocht voor de bespeling van het orgel en de heer R. Riphagen voor be geleiding op de piano. Het laat zich dus aanzien dat de avond van 18 October een ware kunstavond wordt. maar met de zuster van mevrouw Har lowe getrouwd. „Dat weet ik", antwoordde Betty en ze lachte. „Hij was altijd verontwaardigd op mij omdat ik monsieur Boris tegen hem zei en heb geen „oom" wilde noe men. Maar ik was toch van plan om iets voor hem te doen. Hij gunde er mij echter den tijd. niet voor. Hij probeerde mij te dwingen en den baas over mij te spelen en dat is iets waar ik vreeselijk het land aan heb u ook, meneer Fro bisher?" „Ja". Betty keek nog eens naar de brieven. „Toen ik mij niets van hem aantrok", vervolgde ze „kwam hij met die vree- selijke beschuldiging tegen mij en als ik hem toen geld had aangeboden zou dat zoo goed als een bekentenis zijn ge weest". „Ja, u heeft gelijk, dat zou het zeker", stemde Jim toe. Tot op dit oogenblik had Jim Frobis her eigenlijk gevonden dat het meisje Boris Waberski wel een beetje onvrien delijk behandeld had. Het was waar dat hij een klaplooper en een nïets-nut was en geen aanspraken op haar kon doen gelden. Maar aan den anderen kant had hij geen middelen van bestaan en me vrouw Harlowe,'aan wie Betty haar for tuin te danken had, had hem altijd on derhouden. Maar nu had haar openhar- Wij hebben aan een deskundige ver zocht te berekenen hoeveel een gean nexeerde, die voor de annexatie forens te Haarlem was en dus 2/3 in zijn ge meente en 2/3 in Haarlem moest be talen, toen moest opbrengen aan rijks- en gemeentelijke inkomstenbelasting en hoeveel Mj nu in totaal moet betalen. In deze positie verkeert natuurlijk een zeer belangrijk deel der geannexeerde bevolking. Om een zuiver beeld van den toestand te krijgen moet by dit overzicht in aan merking worden genomen: 1. dat de aanslag in de rijksinkomsten- belasting over 1927-1928 door het verval len der 25 opcenten voor het Leenings- fónds is verminderd; was dit niet het tigheid zyn opinie over haar handel- wyze heelemaal veranderd. „Dus het is nu allemaal afgeloopen", zei Betty en gaf met een zucht van ver lichting de brieven aan Jim terug. Toen glimlachte ze vaag. „Ik ben heusch een poosje echt bang geweest", bekende ze. „Ik ben by den rechter van instructie geroepen, weet u, en daar is my een verhoor afgenomen. Voor de vragen was ik niet bang, maar wel van den man. Het zal ongetwijfeld wel bij zyn vak hoo ren dat hy er streng uitziet, maar ik kreeg toch sterk den indruk dat hij zoo'n streng gezicht zette omdat hy geen hersens had en dat niet wou laten merken. En menschen zonder hersens zyn altijd, gevaarlyk, is *t niet?" „Ja, dat was niet erg bemoedigend", zei Jim. „Toen verbood hy mij om in een auto te rijden, alsof hy bang was dat Ik weg zou loopen. En om de maat vol te ma ken ontmoette ik buiten het Paleis van Justitie een paar vrienden, die my een lang verhaal deden over menschen die veroordeeld waren en waarvan pas ge bleken was dat ze onschuldig waren toen het al te laat was". Jim staarde haar aan. „Wat een afschuwelyke menschen!" riep hij uit. „Och, zulke vrienden hebben we alle maal wel", antwoordde Betty wijsgeerig. geval dan zou de aanslag te Haarlem ongeveer 5 a 8 pet. hooger zijn. 2. dat de aanslag te Bloemendaal over 1927-1928 door den gewijzïgden aftrek voor ongehuwden en gehuwden zonder of met een kind hooger en voor gezin nen met meer dan 2 kinderen lager is dan in het vorige belastingjaar. 3. dat kinderaftrek te Bloemendaal slechts wordt verleend voor kinderen beneden 16 jaar en te Heemstede voor kinderen beneden 14 jaar, terwyl deze aftrek te Haarlem geldt voor alle min derjarige kinderen. ..Resultaat is dus dat de aanslag voor een deel der nieuwe inwoners van Haar lem niet hooger, maar lager is, voor sommigen zelfs niet onbelangrijk lager dan vroeger. „Maar de mijne waren wel byzonder akelig. Want ze beweerden dat ik de beste advocaat moest nemen die er te krijgen was, omdat men my kon be schuldigen van moedermoord, daar me vrouw Harlowe mij immers als kind had aangenomen. En daarvoor bestaan geer. verzachtende omstandigheden en ik zou naar de guillotine gebracht worden op bloote voeten met een zwarte doek over myn hoofd". Zy las de afschuw en ver ontwaardiging op Jim's gezicht en ze stak hem haar hand toe. „Ja Fyngevoelig is men hier over het algemeen niet, hoewel" en ze stak haar kleine voetje uit „ik vermoed dat het mij onder die omstandigheden weinig zou hebben kunnen schelen of ik myn beste kousen en schoenen droeg of heelemaal niets". „Ik heb nog nooit zoo iets afschuwe- lyks gehoord", riep Jim uit. „IJ kunt u in ieder geval wel voor stellen", vervolgde Bettv, „dat ik een beetje in de war was toen ik thuis kwam en waarom ik dat angstige telegram stuurde. Later had ik het wel weer wil len herroepen. Maar toen was het te laat. Het telegram was Ze hield plotseling op en hield haar adem in. (Wordt vervolgd.) ongehuwd gehuwd geen kïnd. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. j gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen ongehuwd gehuwd geen kind. gehuwd 2 kinderen gehuwd 4 kinderen Bloemendaal 1926/27 14.83 10.83 1.97 30.70 26 70 7.83 2 07 58 70 54 70 34 85 17.83 87.10 83 10 59.70 26.70 105.90 101.90 72.30 49.00 159 07 155.07 120 53 89.70 212 23 208 23 173.70 139.17 318 57 314 57 280 03 245.50 437.23 433.23 393.77 354.30 740.07 736 07 691 67 650 97 1067.57 1063.57 1019.17 974 77 Heemstede 1926/27 2150 14 83 3.97 36.03 29.37 15.50 4 64 62.03 55 37 35.52 18.50 89 43 82.10 58.37 35.37 107.57 100 23 70.13 46.33 159.07 151.74 116.70 85.37 212.23 204 23 168 70 133 17 318 57 310.57 275 03 239 50 438.90 430.23 389 27 34S.30 750 07 741 40 695.50 653.30 1090 93 1081 90 1035 17 988.77 Haarlem 1927/28 17.75 11.75 2.05 30 95 24.95 10.75 2 05 55.20 49.20 29.72 13.25 79 85 73.85 50.70 27.95 96.15 90 15 60 55 37 50 143.27 137.27 102.57 71 70 190 40 1S4.40 149 70 115 00 284 65 278 65 243 95 209 25 391 65 385 65 345.85 306 05 665.52 659.52 614 62 573 55 964 90 958 90 914.00 RfiQ.m

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13