BUÏTENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS FRANSCH-DUITSCH-NEDERLANDSCHE ONTWAPENfNGSRESOLUTIE. INTERESSANTE REDE VAN GRAAF WESTARP OVER DE DUITSCH-NATIONALE POLITIEK STADSNIEUWS. jaiiBiiMmBiirnr"-™"""""™"'""" HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 SEPT. 1927 t Nederlandsche doel bereikt. 't Arbitrage-systeem, de ontwape ningsconferentie en de bestudeering van de veiligheidskwestie. Een belang rijke stap voorwaarts. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. ,.De bedoeling van de motie Beelaerts was steeds geweest nieuw elan te geven aan de beginselen van arbitrage, veiligheid en ontwa pening. de grondslagen van het Geneefsche protocol van 1924 Dit doel is thans geheel bereikt". Aldus sprak jhr. Loudon in de redactie commissie der Derde Volkenbouds (ontwapenings)commissie, welke de re solutie heeft aangenomen, die den naam draagt van Duitsch-Fransch-Neder- landsch voorstel! Inderdaad heeft de Nederlandsche delegatie thans reden tot tevredenheid. De voorstellen van Jhr. Beelaerts van Blokland, die ontwikkeld werden in de voltallige zitting en daar zoo'n groote instemming vonden (van de kleine staten vooral) zijn in principe vastge legd in de groote Fransch-Duitsch- Nederlandsche ontwapenings-resolu'ie Zü bevat drie zeer belangrijke aanbe velingen inzake de ontwikkeling van het arbitrage systeem, de spoedige bijeen roeping van de ontwapeningsconferentie en de instelling van een comité tot be studeering der veiligheidskwestie. Prac- tisch komt dit neer op hervatting van de studiën betrefgfende het Protocol van Genève! De sceptici die de verslagen van de gebeurtenissen in Genève ge volgd hebben en bijvoorbeeld denken aan de mededeeling die gisteren ieder een verrestte, dat Engeland bereid was in bepaalde gevallen mee te werken aan het beschikbaar stellen van troepen a au het Volkenbondsinstituut, zullen nu toch eenigszins optimistische gedachten gaan koesteren omtrent de beteekenis van den Bond der Volkeren! Wij verwijzen tenslotte naar het ver slag hieronder, dat een exposé geeft van den gang van zaken die zoo be langrijk is voor de toekomst van het vredeswerk F. A. Jhr. Beelaerts' deel bereikt. - De resolutie. De Woensdag door het redactie-comi té der derde Volkenbondscommissie aangenomen resolutie draagt den naam van .JDuitsch-Fransch-Nederlandsch voorstel" en luidt als volgt volgens de Tel.: De Assemblée neemt kennis van de vorderingen, die in technisch opzicht door den arbeid der voorbereidende ont wapeningscommissie en van het Volken- bondsraadscomité zijn gemaakt, voor het verkrijgen eener bespoedigde bijeen roeping van den Raad en het nemen van beslissingen ingeval van een crisis. De Assemblée wenseht de politieke voorwaarden te scheppen, die het succes van den oniwapeningsarbeid zullen ver zekeren. Zij is ervan overtuigd, dat de voornaamste voorwaarde voor het berei ken van zulk een succes is, dat iedere staat de zekerheid heeft, dat zijn vei ligheid niets slechts op de kracht van eigen bewapening berust, doch dat deze veiligheid evenzeer steunt op het georga niseerd gemeenschappelijk optreden van den Volkenbond. Zij legt er den nadruk op, dat dit op treden in de eerste plaats ten doel moet hebben, den oorlog te verhinderen of te vertragen en eventueel op daadwerke lijke wijze een staat, die het slachtoffer is van een aanval, te beschermen. De Volkenbondsvergadering is ervan overtuigd, dat de daaruit voortspruitende lasten te gemakkelijker gedragen kun nen worden, als zij over een groot aan tal staten verdeeld zijn en als de bijzon dere verplichtingen der verschillende staten duidelijker zijn bepaald en afge bakend. De vergadering dringt aan op het ver krijgen eener voortschrijdende ontwik keling van arbitrale beslissingen, zulks op grond van bijzondere of collectieve verdragen tusscnen staten, die lid zijn van den Volkenbond en staten, die niet tot den Bond zfjn toegetreden, teneinde tusschen alle staten het wederkeerig vertrouwen te scheppen, dat voor een volledig welslagen der conferentie tot beperking en vermindering der bewape ningen wordt vereischt. De Assemblée brengt de door haar op 14 September 1926 aangenomen resolutie in herinnering (deze resolutie bevat het verzoek aan den Volkenbondsraad de internationale ontwapeningsconferentie zoo mogelijk vóór den aanvang der thans bijeen zijnde VoIkenbGndsvergadering te doen bijeenkomen). In overeenstemming hiermede verzoekt de Assemblée den Raad er bij de voorbereidende ontwape ningscommissie op aan te dringen, den voorbereidenden technischen arbeid te bespoedigen en na het eindigen var. dien voorbereidenden arbeid onverwijld de conferentie tot beperking en verminde ring der bewapeningen bijeen te roepen. De vergadering verzoekt den Raad, aan de voorbereidende ontwapeningscom missie welker taak zich niet mag be perken tot het voorbereiden eener eerste ontwapeningsconferentie, doch welker arbeid moet worden voortgezet totdat het einddoel is bereikt de benoodigde instructies te geven, opdat onmiddellijk een commissie zal worden ingesteld, sa mengesteld uit alle in de voorbereidende ontwapeningscommissie vertegenwoor digde leden van den Volkenbond. Deze commissie zal tot taak hebben, de maat regelen te bestudeeren, die vereischt wor. worden om aan alle staten de noodzake lijke waarborgen ten aanzien van arbi trage en veiligheid te verschaffen, op dat zij het peil hunner bewapeningen ln 't sluiten internationaal ontwapenings verdrag op het laagst mogelijk cijfer kunnen vaststellen. De Assemblée is ven meening, dat ter bereiking van dit doel de volgende maatregelen kunnen dienen: Een ingrypen van den Volkenbond met het doel verband te leggen tusschen de verschillende particuliere en collectieve verdragen betreffende arbitrage en vei ligheid. Verder in een systematische voorbe reiding der middelen, die de Volken bondsorganen moeten aanwenden, om de leden van den Bond in de gelegenheid te stellen hun uit het Volkenbondsstatuut voortspruitende verplichtingen te kun nen vervullen. Verder moeten deze maatregelen daarin bestaan, dat als eenige leden van den Bond, zonder te kort te schieten in de vervulling hunner uit het statuut voortspruitende verplich> tingen, onderling verdragen mochten sluiten, deze ten doeJ hebben hun verplichtingen aan te passen aan hun meer of minder groote solidariteit, voortspruitend uit hun aardrijkskur» dige ligging of uit andere omstandige heden, die hen met andere staten verbindt Jhr. Loudon spreekt. Bij de bespreking der resolutie over de toekomstigen ontwapeningsarbcid van den Volkenbond, heeft Jhr. Lou» don verklaard, aanvankelijk voorne» mens te zijn geweest aan te dringen op de opneming in de resolutie van de uitdrukkelijke aanbeveling inzake de twee« of meerzijdige verdragen, waarbij staten iederen oorlog buiten de wet zouden stellen. Bij nadere over? weging achtte spreker het echter ons noodig hierop thans aan te dringen, vertrouwend, dat de nieuwe onder» commissie zijner voorbereidingscom» missie welk de vraagstukken, in zake veiligheid en arbitrage behandelen moet, aan dit punt stellig de noodige aandacht zal schenken. Jhr. Loudon verklaarde voorts, dat de Nederlandsche delegatie de reso» lutie van de ondercommissie van veer» tien met groote instemming begroette. Daardoor is de wensch der Neder» landsche delegatie uitgesproken door minister Beelaerts in de voltallige ver» gadering volkomen vervuld. Westarp over 't be houd der coalitie en de Rijnlandbezet ting. Op het ln Koningsbergen bijeen zijn de partijcongres der Duitsch-nationaien heeft de leider der partij, graaf Westarp, een rede gehouden over het onderwerp. ..Onze weg naar de macht in het ri)k en de Duitsche landen". Hierin betoogde hij o.a.: In het rijk zijn wij tot regeeringspar'ij geworden en ons samengaan met de partijen van het midden heeft, na sen langdurige periode eener tot regeeren onbekwame coalitie, sinds negen maan den een solide regeeringsbasis-géscha- pen en vruchtdragenden arbeid tot ge volg gehad Wij zijn besloten, met in achtneming onzer principieele onafhan- kelijkheid, de coalitie in stand te houden zoolang de basis waarop zij berust, niet wordt gewijzigd. Maar ook niet één dag langer, evenals ook het Centrum dit zich heeft voorgenomen. De gerechtvaardigde teleurstelling van het geheele Duitsche volk zou, als men aan onzen wensch gevolg had gegeven, openhartig sn ondubbelzinnig in de Volkenbondsvergadering tot uiting zijn gebracht, hetgeen den ver- eischten weerklank in de wereld teweeg zou hebben gebracht". De geheele reeks van voorwaardëri èh reserves, waarvan Frankljk iedere con cessie afhankelijk maakt, is slechts een voorwendsel, om aan den Rijn te kun nen blijven. Doch het belang van het Rijnland zelf vereischt, dat aan eenige compensatie van Duitsche zijde tegen over een ontruiming geen oogenbllk meer wordt gedacht. Ik acht voorts het uur gekomen, om nogmaals officieel te constateeren, dat Duitschland krach tens artikel 431 van het verdrag van Versailles in juridisch opzicht, doch vóór alles overeenkomstig den geest der Lo carno- en Volkenbondspolitiek in mo reel en politiek opzicht, onvoorwaarde lijk recht heeft op onmiddellijke ont ruiming van het bezette gebied. Mocht echter Frankrijk by zijn vijandig van de hand wijzen van zulk een ontruiming volharden, dan blijft ons, zooals ook het Centrum-orgaan de „Germania" heeft geconstateerd, niets anders over, dan kalm de in het vredesverdrag van Ver sailles vastgelegde termijnen af te wach ten. De American Legion Poincaré over Verdun Het middelpunt der belangstelling voor de Amerikaansche légionnaires was Woensdag van Parijs naar Verdun verplaatst. Generaal Pershing en acht honderd Amerikanen werden te Douau- mont door maarschalk Pétain en Poin caré ontvangen, waarna de inwijding plaats had van het „Doodenhuis" voor de Fransche oorlogs-slachtoffers wier idententeit niet vastgesteld kon worden Voor de oprichting van dit grootsche monument heeft Amerika grooten steun verleend, aldus de Tel. Bij de plechtigheden van Woensdag werd niet nagelaten te wijzen op de rol, die de Amerikanen gespeeld heb ben bij de laatste gevechten bij Ver dun. Tijdens een banket, dat vóór de plechtigheid op het slagveld in de stad werd gegegeven, wees Poincaré op den heldhaftigen tegenstand, die de Fran- schen bij Verdun geboden hebben, bo venal toonde Frankryks optreden aan de geheele wereld de taaiheid van het Fransche karakter en den wil om te overwinnen. Toen Amerika aan den oorlog begon deel te nemen, koesterde het, dank zij Verdun, onmiddellijk vertrouwen in de energie en de vastberadenheid van het Fransche volk. Pilsoedski en het weggejaagde parlement. De regeering-Pilsoedski heeft, zoo als gemeld, het parlement zonder vorm van proces voor den duur van een maand verdaagd. Met dit ingrijpen der regeering ls de strijd tusschen Landdag en kabinet niet beslist, doch slechts uitgesteld. Reeds sprak men van de mogelijkheid van een verdaging van het Huls; desondanks was men algemeen verrast, toen on middellijk na de opening der zitting vice-president Bartel het decreet van dei) staatspresident tot verdaging voor las. De stap der regeering heeft onder de afgevaardigden groote opwinding ver wekt. De fracties zijn onmiddellijk voor het houden van besprekingen bijeenge komen. Moet Rakofski terug geroepen worden? De „Matin" zegt. dat de Fransche gezant te Moskou, Herbette, op instruc tie van den Quai d' Orsay, tegenover den Russischen volkscommissaris van Buiteniandsche Zaken, Tsjitsjerin heef', uiteengezt, dat de bedoeling van het communiqué, dat Zaterdag na afloop Twee der talrijke bekende figuren die de openlngszlttlnjj In de Ridderzaal bijwoonden» links de pas uit Genève teruggekeerde minister Beelaerts van Blokland; daarnaast •Amsterdam's nieuwe wethouder Walrave Boissevaln. van den Franschen ministerraad is ge publiceerd, is geweest, dat Frankrijk slechts dan in onderhandelingen over een Fransch-Russische non-agressiepact kan treden, indien de huidge Russische gezant te Parijs, Rakofski, wordt terug geroepen. Als motief hiervoor zouden de Sovjets laten gelden, dat zij de op 29 October 1924 aanvaarde verplichting van niet-inmening in Frankrijks bin- nenlandsche aangelegenheden zullen nakomen. Voorts moet Moskou nauw keurige en onherroepelijke voorstellen doen voor de regeling der schulden. KORT EN BONDIG. Doordat de bestuurder van een tram wagen te Ascoli (Noord-Italië) toen de tram met een te groote snelheid de bocht inreed, te sterk remde, is het voertuig omgeslagen. Vijf passagiers werden op slag gedood, drie zwaar ge wond. De definitieve datum voor het weder bijeenkomen van het Fransche parle ment is thans op 19 October vastge steld. De Fransche bladen vernemen uit Genève, dat het déjeuner, waaraan Briand en Stresemainn hebben aange zeten, een zuiver, formeel en volstrekt geen politiek karakter droeg. De kwestie der bezetting van het Rijnland is daar bij absoluut niet ter sprake gekomen. In het dorp Lüdersdorf zijn een vrouw en haar acht kinderen ziek ge worden na het eten van vergiftige paddestoelen, die zij als eetbaar hadden ingezameld. De vrouw, twee zoons en een dochtertje zijn al gestorven; nog twee kinderen liggen zwaar ziek. De andere zijn er goed afgekomen. FAILLISSEMENT Woensdag werd door de Haarlems sche rechtbank in staat van faillissc» ment verklaard P. J. J. Haazcvoet, te Wijk aan Duin. Zeeweg 24a; Rechter commissaris Mr. J. D. Pasteur; Cura» tor Mr. F. J. D. Theyse alhier. WAARSCHUWING De commissaris van politie tc Haar» lem verzoekt ons plaatsing van de twee volgende berichten: Dc burgemeester van Baarie»Nassau deelt mde, dat de onderneming In» tcrnationalc Premie Effectenhandel „Fortuna" te BaarIc=Nassau uitgaat van zekeren Akkermans, wonende te BaarIe«Nassau (België), die voorheen dc leiding had en betrokken was bij de volgende ondernemingen, welke in de laatste jaren achtereenvolgens zijn verrezen en verdwenen. n.L: le de Hollandsche Crcdiet» en Ef» fectenbank, te BaarIe»Nassau; 2e. de Tilburgsche Crcdiet» en Ef» fectenbank te Tilburg: 3e. da Crediefc. en Handelsvcrecni» ging „Volkswelvaart" tc JJaarlc»Nassau, Ten zeerste wordt ontraden met bovengenoemde onderneming reJatiën aan te knoopen. De commissaris van poüitie te Wa» geningen waarschuwt leveranciers, geen goederen zonder betaling te ver» strekken aan Meijer Platvoet, zich noemende Max Meijer, geb. 10 Da<> ccmbcr 1901 te Amsterdam, koopman, en PetroneLla Kniese, geb. 20 Novcm» ber 1895 te Amsterdam, handelaarster in dames»mode»artikelen, alvorens uw lichtingen bij hem te h-ebben inge» wonnen. DE UITZETTING In de hedenavond in het Bronge* bouw te houoden .protestvergadering tegen de uitzetting van het gezin van O. uit een noodwoning aan de Schalk» hurgergracht zal behalve de heeren; G. Oversteegen, raadslid, cn J. Fagel, ook als spreker optreden de heer J. A. Peterson, ook een der raadscandi» daten van de Anti»Stemdwangpartij. Bannelingen. Onlangs zijn dertien lieden te Lis sabon aangehouden onder verdenking van 'n nieuwen aanslag tegen de regering op touw te hebben gezet. Gisteren is het dertiental met vier communisten en 58 misdadigers en ongewensche ele menten scheep gegaan naar Afrika, waar zij het aantal politieke bannelingen dat langzamerhand bedenkelijk hoog wordt, zullen gaan vermeerderen. De dolle automobilist. Een handelaar uit Peypin in het departement Bouches du Rhöne reed met zijn vrachtauto bij St. Zacharie (Var) toen een gewone auto hem wil de passeeren. Om de een of andere reden duurde het een oogenblik voor de vrachtauto kon uithalen. Dit scheen dc bestuurder van de andere auto zoo buiten zichzelf gebracht te hebben, dat hij in het voorbijrijden verscheidene revolverschoten op de vrachtauto loste. Deze troffen een bediende en een han delaar, die ernstig aan den rechter schouder verwond werd. De politie tracht den dollen automobilist op te sporen. Een vreemde dame. Al eenige jaren woonde een welge stelde 65-jarige dame geheel terugge trokken in een groote villa te Maiden head Haar levensmiddelen, kranten enz. werden door de bezorgers in een kastje bij het hek neergezet en haar- zelve kreeg men niet te zien. Toen zich de laatste dagen een massa dingen in dat kastje hadden opgehoopt, begon men te vreezen dat het niet goed met haar gesteld was. De politie verschafte zich met geweid toegang tot de gebarri cadeerde villa en daarbinnen vond men de vrouw op den grond liggen, blijk baar bijna verhongerd. Het wemelde van katten en konijnen in de kamers. Zij is in zeer ernstigen toestand naar een verpleeginrichting overgebracht. Australië lijdt aan langdurige droogte. Maar hit zal niet lang duren voor de tegen die hier valt, naar Australië is doorgesiepeld. De huwbare leeftijd in Rusland. De raad van volkscommissarissen heeft een wetsontwerp voorgesteld, waarbij aan de regeeringen der verschillende tot de Sovjet-unie behoorende republie ken en autonome gebieden het recht wordt toegekend, om in bijzondere ge vallen dispensatie te geven van de wet telijke bepaling, waarbij de huwbare leeftijd voor vrouwen wordt gesteld op 18 jaar. In dit geval zal de leeftijd van de huwelijks-candidate echter niet beneden de 17 jaar mogen zijn. Deze maatregel wordt getroffen met het oog op verschillende in de Sovjet unie wonende volksstammen, waarbij de vrouw geacht kan worden op 17-jarigen leeftijd volwassen te zijn en waarbij huwelijk op dien leeftijd tot de adat behoort. Vreeselijke ziekte verschijnselen. Te Leipzig zijn bij kinderen 79 geval len van ruggemergverlamming gecon stateerd, waarvan 12 met dooöelijken af loop. Op het oogenblik worden 51 patiëntjes in het ziekenhuis verpleegd; de meesten hunner zijn nog geen jaar en van de 12 in het ziekenhuis overledenen waren er 7 die dien leeftijd nog niet hadden bereikt De gemeenteraad van Leipzig zal in buitengewone zitting vergaderen om te overwegen welke maatregelen ter bestrijding van de epidemie zullen kun nen worden getroffen. Het is niet uit gesloten dat zal worden besloten de scholen tijdelijk te sluiten. Vele genees- heeren achten dit wensehelijk. De vrouwelijke légionnaires. In de rijen van het Amerikaansche legioen, dat door de Parijsche straten defileerde, liepen ook vrouwen mee, als regel gekleed in dezelfde kleurige uni formen van de mannelijke legioensol daten Deze vrouwen vormen een z.g. hulplegioen en ook zij houden hun con gres te Parijs. Meest jonge vrouwen zijn het nog. al hebben zij dan ook al tien jaar geleden, in den oorlog, ook hun steentje bijgedragen door in eigen land in te springen waar mannelijke hulp was weggehaald. Er is een af deeling rood-mutsen, die speciaal diende om hulp te verleenen aan de vrouwen en kinderen van de mannen, die ten oorlog waren gegaan en die nu nog de zorg voor oorlogsweduwen en -weezen op zich nemen. De commissarissen van het con gres, voor eiken staat één, zijn in het wit gekleed, en dragen een sterren- vlag, men noemt ze „pages", gelijk de bruidsmeisjes bij een Amerikaansche bruiloft Keukenmeidenkwestie. Tusschen het Poolsche ministerie van buiteniandsche zaken en het sovjet gezantschap te Warschau is een leven dige twist ontbrand over de kwestie of de Poolsche politie in haar recht was, toen zij het eerste en het tweede keukenmeisje van den militairen at taché van het sovjegezantschap wegens communistische woelingen heeft gevan gen genomen en wilde verhooren. Er zijn reeds verscheiden nota's gewisseld, waarin het voor en tegen ontwikkeld wordt van de stelling, dat een keuken meid, in dienst van een diplomaat, exterritoriaal is. Het heele diplomatieke toestel is in beweging en de secretaris van het gezantschap wilde den minister van buiteniandsche zaken volstrekt per soonlijk over het geval spreken. Men heeft er den minister, die te Genève was echter maar niet voor terugge roepen. Militaristisch Rusland. De miiitarisatie der middelbare scho len in de Sovjet-unie. die het vorige jaar reeds gedeeltelijk is ingevoerd, zal, vol gens de Krasnaja Gazeta, gedurende het thans aangebroken leerjaar krachtig worden voortgezet. Daarbij zal, naast het theoretisch onderwijs, vooral ook aandacht aan de practische oefening worden geschonken. Er zullen oefenin gen op groote schaal, schijngevechten, verdedigingsmanoeuvres, enz., met ge bruik van los kruit, bommen, enz. wor den gehouden, weike heel euphemistisch „militaire spelen" worden genoemd. Ook de vrouwelijke leerlingen zullen hieraan deelnemen. Op verschillende scholen hebben de leerlingen speciale clubs voor de beoefening der topografie, fortificatie studie, den gasoorlog, enz. gevormd. De Jubilee-diamant. De ,.Jubilee"-diamant, eens de grootste ter wereld, thans de derde in grootte, is te koop. Hij ligt op het oogenblik in een Londensche bankkluis, in gebruik bij een Engelsch en Britsch-Indisch syndi caat onder leiding van Sir Dorah Tata, een Parsl-millionnair en hoofd van een groot Indisch handelshuls. De onderhandelingen over den ver koop worden gevoerd door een bekend diamanthandelaar uit Hatton-Garden. De gevraagde prijs is 250.000 pond ster ling 3 millioen) en er wordt een po ging gedaan om den kooper te bewegen den steen intact te laten. De „Jubilee"-diamant. die te Jagers fontein in 1895 gevonden v/erd. woog 610 karaat ruw en 239 karaat gesneden. Hij is een der meest volmaakt ovaal- gevormde briljanten die er bestaan en moet de schoonste, bekende steen zijn. Ais man en vrouw dezelfde gedachte hebben, kun je er zeker van zijn, dat de vrouw die gedachte het eerst heeft gekregen. Bom op de rails. Naar de Neue Freie Presse uit Bel grado verneemt, is tusschen de stations Stroemitza en Klissoera sneltrein 603 ontspoord, doordat er een bom op de rails gelegd was. die ontplofte. Er zijn geen menschenlevens te betreuren bij het ongeluk, doch de materieele schade is aanzienlijk. Onder de passagiers ont stond een paniek. Niet ver van de plaats van het ongeluk hadden de daders een brief in het Bulgaarsch neergelegd waarin zij verklaren leden te zijn van het Macedonische revolutionaire comité 300.000 slaven in vrijheid Op dringend verzoek van het minis terie van Koloniën zal de wetgevende raad der Britsche West-Afrikaansche kolonie Sierra Leone bijeenkomen. Naar de „Daily Mail" meldt, zal door den raad Sn verband met de bestaande mis standen een verordening worden aan genomen, krachtens welke 200.000 a 300.000 slaven in vrijheid zullen worden gesteld. De verordening, die op 1 Janu ari a.s. in werking zal treden, heeft be trekking op het protectoraatsgebied Sierra Leone en niet op de kolonie zelf, waar de slavernij reeds geheel was af geschaft. Geen whisky bij den wedstrijd. De correspondent van de „Evening Standard" te Philadelphia meldt, dat de Amerikaansche douane-ambtenaren aan boord van het s.s. Buklo een lading whisky ter waarde van twee millioen dollar in beslag hebben genomen. Deze whisky zou. bestemd zijn voor Chicago en moeten dienen om de boksliefheb bers, die den wedstrijd Dempsey-Tunney gaan aanschouwen, te laven. Deze ver snapering zal hun nu ontgaan. Een „beschaafd" inbre ker die van literatuur hield. Gedurende een Amerikaansche reis van gravin Ina Bubna, is het apparte ment dat zij in de wijk Chelsea te Lon den bewoont, bezocht door iemand die het zich daar volmaakt behageljjk, echt „thuis" heeft gemaakt, méér dan „thuis" zelfs, daar hij zich vrijheden heeft ver oorloofd die hij had nagelaten als hij de wettelijke eigenaar was geweest. Deze bezoeker moet ongetwijfeld een uitstekende herinnering bewaren aan de dagen die hij heeft doorgebracht in deze woning waar het hem aan geen comfort ontbrak en waarvan de kelder goed voorzien was. Als man van smaak heeft hij echter ook, alvorens te vertrekken, de beste werken uit de bibliotheek der gravin uitgezocht, met dien verstande dat hij alleen die boeken meenam wel ke hij geen tijd had gehad ter plaatse zélf te lezen, zooals blijkt uit de ver dwijning van slechts de laatste twee dee- len van een werk van H. G. Wells, dat uit drie banden bestaat. De bezoeker is er verder vandoor ge gaan met verscheidene boeken van Mar cel Proust, waarlijk niet den eenvoutiig- sten modernen Franschen romancier: daarentegen heeft hij zich zorgvuldig gewacht, de schilderijen of juweelen dei- gravin aan te raken. Wel aarzelde hij niet, in haar bed te slapen en liaar bad kamer te gebruiken. En dit laatste détail heeft de eigenaresse het meest geër gerd. Hindenburg's verjaardag. De Pruisische regeering heeft besloten den 80sten verjaardag van den presi dent te vieren door de rijksvlag en de Pruisische vlag te laten wapperen van alle openbare gebouwen. Op Zaterdag 1 of Maandag 3 October zal op hl!e Pruisi sche scholen hulde worden gein-acht aan de persoonlijkheid van president Hin denburg; den verderen dag hebben dei kinderen vrijaf. - -

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6